Friese Boekenweek Onze Weekagenda Martinytoer 00000000000000 Er komt een Fan de 00000000000000 door Nederland No. 73 44e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward fi enz., dan komen de spullen te- Tj. de J mobielfabriek N.V., een zusterbedrijf van de bekende Van Dogrne’s Aanhangwa- genfabriek te Eindhoven. Hartelijk. Nederland zal 4000 ton gezou ten haring leveren aan de Sovjetzöne in Duitsland. De doodstraf is geëist tegen de twee Am sterdammers J. J. Rutgers en M. Hlnse, die in de bezettingstijd als lid van de beruchte „colonne Henneicke” een groot aantal Joden aan de Duitsers overgele verd hebben. Voorziet in behoefte. Er zal een nieuw letterkundig tijdschrift verschijnen, ge titeld „Amphoor, cultureel maandschrift voor verantwoordelijkheidszin.” De oud-chef legerpredikant in Indonesië, ds. J. C. Koningsberger, die thans pre dikant is bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, is tengevolge van een on geluk in het ziekenhuis opgenomen. Noodlanding. Donderdag heeft het sport- vliegtuig PH-NDB, afkomstig van het vliegveld Eelde bij Groningen op Rottu- meroog een noodlanding gemaakt. Het toestel kwam in 'drijfzand terecht en sloeg over de kop. /efwnijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetillng Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 plakken opfierd, dat wy soene sizze: de Doeleseal wurdt dy joun grif to lyts. Sprekf de hear Schippers oer in modern Frysk dichtwurk, it selskip üt Minnerts- gea jowt toaniel en sjongen, hwer’t elk him yn formeitsje kin. En wer In, fjlrtjln dagen letter hawwe wy hjir de offisjele prllsütrikking fan it Provinsjael Bistjür. En dat is forline jler der tige ynfalien, sadat de Kommissaris tastien hat om ek dit jier wer yn Boalsert to kommen foar it ütrikken fan dy prils. De kranten haw we üs al forteld, dat dizze dlz kear woun Is troch de forstoarne skrluwer Nycle Haisma. De measte lêzers kinne him grif vit syn forneamde jongesboeken „Sim- merdagen” en „De Kar” en oaren sille syn bikende romans „Paed oer it hiem" en „Paed nei eigen hoarnleger" grif lézen hawwe. Letter binne dy beide boeken yn ien bén ütjown mei as titel „Peke de Koloniael”. Elk syn bondel sketsen üt Indonesië „Suderkrüs”, hat folie lêzers foun. Wy ha der fan gruten heard, dat de hear Schippers dy deis yn ’e Bruorre- tsjerke sprekke sil oer dizze jonge skriu- wer dy’t yn de swiere jierren fan de oarloch syn libben jaen moast yn in Ja- pansk konsintraesjekamp en as dat wier is, sille in bulte Friezen dy deis it Hyn- stepaed en de Bruorretsjerke witte to finen. By dy gelegenheit sil de Kom missaris ek de priis foar geakiunde üt- rikke en dy is takend oan de hear Knop üt Amsterdam, dy’t sa folie war dien hat om de kulturele skatten fan it ellén Skylge to hoedzjen. Om dizze reden wachtsje üs misskien noch forrassingen, hwer’t ik mar net op foarütrinne wol, mar de dei fan 29 Ok tober kin foar Boalsert en de fiere om- kriten in dei fan greate bitsjutting wur- de. Meiiens wurdt dan hjir ek wer de Fryske boekewike iepene. Alle nije Fryske ütjeften komme der foar it earst oan it Ijocht en Boalsert stiet ek yn dit opsicht net mei lege hannen. deze gelegenheid natuurlijk enkel Friese boeken, het zou een teleurstelling zijn indien ze het niet deden. Maar in vele dorpen bestaat geen boek winkel, werpt U misschien tegen. Geen nood. Dan, juist dan, is er voor de „Fryske Krite” indien die ter plaatse bestaat, of anders door enkele „Frysksinnigen” prachtig werk te doen. Bij een bakker of winkelier moogt U vast wel tijdelijk een etalageruimte voor dit goede doel gebruiken om er Friese boe ken in te etaleren en zelf kunt U er op uittrekken en huis aan huis met Friese literatuur colporteren. Het lijkt misschien een beetje vreemd op het eerste gezicht maar uit ervaring weten we, welke goe de resultaten zulke colportagetochten In groepsverband georganiseerd en onder, nomen, In eigen of naastbijgelegen dor pen, de omliggende gehuchten, kan af werpen. De Fryske Kriten kunnen trouwens in dezen nog meer doen. Zo er één zaak bestaat, waarbij hun or- fan Gysbert Japiks Men mei fan elts freegje, dat er him of har net weiwynt foar de frage: hoe krije de folkssiel en de praktyk beide har ge- rak. Allinnich Onkundigen kinne miene, dat dit gjin probleem is. Wy sitte roun- om yn Fryslén mei dizze kwesje en de kop yn it sén stekke, jowt gjin oplos sing. It is moedjaend, dat sawol de Ryks- ynspekteur üt Grins as ek de Ynspek- teurs üt Fryslén it sténpunt ynnimme: lit der üs meünoar ris oer prate, mannen, mei stümjen en lêbjen komt dizze saek net yn oarder. It bern is der nou ien kear en it moat rédden wturde. Yn alle wittenskiplike en kulturele formiddens is men wiis mei de rykdom fan in eigen tael. Allinnich de folslein Onkundige of alhiel formaterialisearre minske bliuwt foar dizze saken blyn. Mar heiteléns- leafde en earbied foar de memmetael hawwe by elts folk jit altyd deugden west. Ek yn de Gysbert-stêd. Tj. de J. gen zijn gehouden. De tentoanstelllng fan Fryske skllder- en byldhoukunst hat de stêd fan Gysbert Japiks by party minsken wer op ’e nij yn omtinken brocht. De tentoanstelllng is tige slagge en hwat der op de léste joun sein is, Onthjit noch mear goeds. Nou’t it winterskoft wer oan komt, binne wy bliid oan de hünderten, dy’t yn de stêd en omkriten leafde en niget biwar- je foar har eigen tael en kultureel bisit efkes wize to meijen op de skoandere initiativen, dy’t ek dit jier nomd binne. Op it foarste plak stiet üs moarn yn ’e Doele in joun to wachtsjen, dy’t tige folie bilangstelling lOke sil. De hear Schippers fan Drachten komt dan to sprekken en foar to dragen üt it prach tige toanielwiurk fan Fedde Schurer: „Simson”. Forliné jier spriek de hear Schippers oer, it forneamde boek flan Ulbe fan Houten „De sünde farf Haitze Holwerda” en elk dy’t him doe heard hat, wol der grif wer by wêze. Mar ek tsientallen oaren, dy’t noch net wisten, hwat in geniet en kulturele winst hja der mei dwaen kinne, sille dizze joun fan C. en O. har net üntgean litte. In fjirtsjin dagen letter komt hjir troch de gearwurking fan de Boalserter kriten en dy fan Tsjerkwert, in selskip üt Min- nertsgea mei it sjong- en toanielstik: „Reizger hwer hinne?” Der is géns in rop fan gien en it is al yn tsientallen De ütjower Osinga hopet dan klear to wêzen mei In prachtich boek oer de léste tachtich jier Frysk boerellbben, hwerfan wy forline jier al prachtige printen fan Jetses biwündere hawwe. Ek it Jubel- jier fan Simke Kloosterman sil dan fan- nijs forsklne, In bliid barren hwer’t hün derten al jierren nei ütsjoen hawwe. Ek sil dit jier foar it earst in toanielstik op fierd wurde, dat oerset is nel it bikende boeki „Kinderen van ons volk” fan An- toon Coolen. Wy binne tige binljd hoe’t dat ütfalle en foldwaen sil, mar It bl- sykjen is in died fan doaren, dat is grif, it wichtichste lykwols foar de Friezen is wol it greate Underwiiskongres de 27ste Oktober yn Ljouwert. Der sille Onder lieding fan de Haedynspekteur fan Grins, de hear Kleiterp, de Onderwiismlnsken en alle oare bilangstellenden düdlik üt- iensette, hwer’t it omgiet by it Frysk ünderrjocht en hokfor biswieren der bin ne. De twa-taligens fan Fryslén jowt nou ien kear it fraechstik fan it gear- wurkjen fan it Nederlénsk en it Frysk. ganisatorische hulp bij een algemeen Friese actie noodzakelijk is, dan is het immers wel de Friese boekenweek. Niet alleen moeten de plaatselijke kriten zorgen, dat in eigen dorp Friese boeken worden geëtaleerd en er mee gecolpor teerd, ook mag in ander opzicht deze week niet onopgemerkt voorbijgaan, in meer dan één opzicht moet men een ernstig beroep doen op het Friese volk in eigen omgeving de volle aandacht aan het Friese boek te schenken. Men kan bijv, in deze week een krite- avond, nog beter een „doarpsjoun” or ganiseren en daar een Friese schrijver of dichter laten optreden met een lezing over en declamatie uit eigen werk. Trouwens, het behoeven niet enkel de kriten te zijn, die een dergelijke avond organiseren. Waarom zouden, indien er in een bepaald dorp geen krite is, de jon- gelings-, meisjes- of vrouwenverenigin gen deze taak niet overnemen? Bovendien kan men op een dergelijke avond een flink bedrag aan Friese boe ken onderling verloten. Middelen zijn er genoeg, te veel om op te noemen, als de wil maar aanwezig de Friese boekenweek te (toen slagen. Koop lezer, zelf een Fries boek en be weeg er Uw buurman toe. Ga desnoods nu reeds sparen. Kriten en clubs, laat de boekenweek U niet overrompelen, be denk nu reeds wat ge zult organiseren en hoe ge dat zult doen. Waar een wil is, is ook hier een weg. Wy moatte altyd weitsje, in each yn 't seil en de wapens by de han hawwe, as wy net rimpen o er fallen en yn üs fijanne hannen oerlevere wêze wolle. Weitsje waken; rimpen onver wacht, haastig. Niet in de eerste plaats gaat het er om zoals velen ten onrechte menen de boekhandelaren eens een extratje te bezorgen, hoewel dit hen wellicht zou animeren wat meer aandacht te beste den aan de boeken in de „memmetael”. Niet in de eerste plaats gaat het er om zoals u dan wellicht zult denken de schrijvers en dichters het genoegen te schenken, te weten, dat hun werk niet bij de uitgevers in de magazijnen blijft staan, misschien tot geelwordens toe, maar onder de mensen komt en gelezen wordt. Het gaat in eerste instantie niet om de boekverkopers, niet om de auteurs, niet om de uitgevers, deze allen zijn slechts schakels in het productieproces van het boek. Om het boek alszodanig gaat het, of nog juister gezegd, om de Friese taal, die door middel van het boek tot de lezer komt. Het commerciële belang zij bij de te houden boekenweek ’t voornaamste niet, wel het idiële doel. Het Friese volk mag niet langer analpha- beet zijn In eigen taal. Het moet die taal niet alleen spreken, maar ook lezen en schrijven. Het voortbestaan van de taal is er mee gemoeid. En is de taal niet de natie zelve? Het gesproken Frijds wordt' van vele kanten bedreigd. Radio, krant en boek overstromen de Friessprekende Fries iedere dag met een taal, die de „mem metael" niet Is. Is het dan zo’n wonder, dat diverse Hollandse insluipsels het eigene, het karakteristieke van de Friese taal trachten te ondermijnen? Nog nooit was het Fries als levende volkstaal zo in gevaar als thans. Wanneer tegen de nivellerende en ver armende krachten niet een halt wordt geroepen, is het gevaar niet denkbeeldig dat de oudste taal, die momenteel in Nederland wordt gesproken, voorbe stemd zal zijn binnen afzienbare tijd een dode taal te worden. Het gebruik van het Fries als bijbeltaal als taal waarin men leest over (eigen) land en volk, als taal, waarin men de (eigen) geschiedenis vindt beschreven, maar ook het gebruik van Fries als taal waarin men voordraagt, toneel speelt en romans en verzen leest, kan een krach tig conserverend middel zijn, maar wat meer is, ook een middel dat bevruchtend werkt op het gesproken Fries. Koop daarom in de boekenweek een Fries boek. Zie dat als een noodzakelijke maar blij en dankbaar te aanvaarden plicht. Koop een Friese bijbel, een Fries psalm boek, een Fries Missaal, een Fries ge schiedenis- of voordrachtenboek, een Friese roman of dichtbundel. Koop er een voor uzelf en voor Uw man, Uw vrouw, uw verloofde en eventueel niet te ver geten voor uw kinderen. Ken als Fries, als goede zoon van uw volk, uw zedelijke plicht. Ken ook uw plicht als Friese Krite, het doet er niet toe van welk selskip. Nog een viertal weken hebt ge de tijd om U voor te bereiden op de taak die ook U in de Friese boekenweek wacht. De Friese boekhandelaren etaleren bij Misschien acht U het voorbarig, nü al over de komende Friese boekenweek te schrijven, immers deze begint pas met de uitreiking van de Gysbert Japiksprijs of om het precies te zeggen, pas op 29 October. Dat duurt immers nog zo lang, nog een volle maand, zult U wellicht denken, moet daar nu al over geschreven wor den? Ja, Inderdaad, want. U moet er aan dacht aan besteden, U moet. een Fries boek kopen I Verleden jaar heeft de Friese boeken week velen als het ware overrompeld, zowel particulieren, boekhandelaren als de Friese organisaties. Dat mag niet weer gebeuren. Verleden jaar besteedden velen geen of anders niet voldoende aandacht aan de Friese boekenweek en waren er nog mensen, die géén Fries boek kochten. Dat was jammer, want zo kwam de Friese boekenweek niet tot zijn recht. Friesland is niet groot, het Friese taal gebied is zelfs nog kleiner dan de provin ciegrenzen. Zal een Friese boekenweek slagen en zin hebben, dan mdet ieder een meedoen en mag niemand aan de kant blijven staan. Van het slagen van de Friese boeken week zal veel afhangen. Het gaat namelijk om dingen van groot belang. Woensdag 29 Sept.: Bolsward: De Doele, 8 uur: H. K. Schip pers oer „Simson” fan Fedde Schu rer. Donderdag 30 Sept.: ’arrega. Oude School. Repetitie man nenkoor. Vrijdag 1 Oct.: Solsward. Geb. Gasthuissingel. 8 uur. Oefenavond Chr. Reciteerclub. Stadsnieuws KRIS KRAS DOOR DE ZAANSTREEK. Onder deze kop schrijft de Zaanlander van Woensdag 22 Sept.: „De Burgemeester van Bolsward zit in zak en as. Wat is het geval? Toen hij op weg van Friesland naar Den Haag Zaandam passeerde, kwam hij tot de ontdekking dat de koffer van zijn auto open stond. Dit was nog niet erg ge weest, wanneer er niets in die koffer rad gezeten. Maar ach, zijn Edelacht bare had daarin o.m. gedaan drie paar zwarte damesschoenen, enkele stuks dames ondergoed en een blauw leren damestas met wit leer afgezet. In die tas zaten diverse attributen, die zo bij een dame behoren. Bolswards burgemeester doet nu een beroep op de Zaanse bevolking, dat mocht hij de genoemde artikelen hier verloren hebben, hij ze gaarne terug zou willen hebben. Het Zaanse land telt slechts eerlijke lieden. Daarom in dienenz., dan komen de spullen te rug. AANVULLING. Van meer dan een kant werd de op merking gemaakt dat ons verslag van de veekeuring en van het concours hippique wel wat erg beknopt en za kelijk was gehouden. Dit was helaas voor ons noodzakelijk, daar we met ’n groot gebrek aan plaatsruimte te kam pen hadden. Het is jammer dat vele aardige en overigens zeer vermeldens- waardige momenten hierdoor onver meld moesten blijven. Eén er van wil len we hier nog noemen n.l. het feit dat bij de open klasse tuigpaarden Fries ras o.a. een eenspan werd gereden door een dame in Fries costuum, n.l. Mevr. Bottema van Gersloot, die met Alika zeker een lintje had verdiend, als ze in de baan was gebleven. Ook stond nu de voorzitter tevergeefs met een bouquet bloemen te wachten. INDRA WIST ALLES. Vrijdagavond trad in De Doele op de telepaath Indra, de grootste helder ziende van Europa genoemd. Een ex perimentenavond als deze, die flink, maar niet overweldigend was bezocht, leent zich niet erg voor het geven van een uitvoerig verslag. Wel kan ge zegd worden dat de „helderziendheid*' inderdaad verbluffend was. Ook de vragen, die na de pauze werden ge steld, werden naar aller genoegen be antwoord. Het was voor de bezoekers een avond, die men niet licht zal ver geten. GEMEENTE-AVOND. De Ned. Herv. Gem. alhier, belegde op Dinsdag 21 Sept. j.l. te acht uur in het Convent een Gemeente-avond. De belangstelling uit de gemeente was niet overweldigend te noemen, toch was de zaal vrij behoorlijk bezet. Ds. van Royen opende de avond met Schriftlezing uit Matth. 28 16-20. Hij ging voor in gebed en de gemeente zong enige verzen van Gez. 112. Hierna leidde Ds. van Royen, de spre ker van deze avond in, Ds. Ruiten berg uit Den Haag, de perspredikant van de Herv. Kerk, die een uitstekend referaat hield over de Wereldraad der Kerken, welke deze zomer te Am sterdam werd gehouden. Spr. ving aan, met te vertellen dat het zeer moei lijk was, een uitvoerig en aaneenslui tend verslag te geven van het grootse gebeuren in Amsterdam, wanneer wij bedenken dat er 40 grote redevoerin- waaraan verschil- Euwe blijft schaakkampioen van Neder land. Hij won de revende partij met zwart spelend van Van Scheltinga, waar door de stand op 5-2 kwam. Verloren en gevonden. Toen mevrouw Kraaijenbrink te Doesburg dezer dagen bez^g was met het schoonmaken van worteltjes uit eigen tuin, ontdekte zij in een van de worteltjes de gouden ring, die haar man twaalf jaar geleden in de tuin verloren had. Ten afscheid. Koningin Juliana heeft Donderdagavond op het Huis ten Bosch een diner aangeboden aan de afgetreden ministers van het vorig kabinet en hun respectieve echtgenoten. Wel animo. Voor de betrekking van con cierge aan de ulo-school te Veendam hebben zich ruim 400' candidaten aan gemeld. Bij de Moerdijkbrug heeft de C.C.D. 3 tapijtsmokkelaars aangehouden, die 24 tapijten en 19 coupons'stof in hun auto hadden. Elders vielen 9000 flessen Franse likeur de commiezen in handen en daar bij nog 12000 meter kant. De kerk der kruisheren te St. Agatha on der Cuyk aan de Maas werd bij de be- vrijding verwoest en is thans bijna ge heel herbouwd. Spuitridder. Tot ridder in de orde van Oranje Nassau is benoemd de heer A. J. Kruis, oud hoofdman van de Rotterdam se vrijwillige brandweer. Smokkelloon. f 250 boete en 2 .maanden voorwaardelijk kregen 3 boerenzoons uit Breda die 200o kg rozijnen hadden ge smokkeld, zes maanden kreeg een expor teur die 30.000 sigaretten uit België naar Rotterdam smokkelde. De radartoren, welke de Duitsers tijdens de bezetting op het eiland Terschelling hadden gebouwd, is Donderdag door ontploffing opgeruimd. Te Amsterdam is een 27-jarige man ge arresteerd, die enige tijd geleden uit een inrichting te Eibergen was ontsnapt en zich nadien aan een groot aantal oplich tingen heeft schuldig gemaakt. Prof. P. Lleftinck is Woensdag per vlieg tuig op het New-Yorkse vliegveld Idle- wild gearriveerd. Hij zal de bijeenkom sten bijwonen van de Raad van Gou verneurs van het Internationale Valuta- londs en de Wereldbank. Een complete slachtplaats is ontdekt op de tweede etage van een oude molen aan de Kerkstraat te Soest. Het grootste deel van een juist geslacht schaap was er nog aanwezig. De NIWIN heeft geprotesteerd tegen de invoering van de postbladen en verho ging van de tarieven van de normale correspondentie met militairen in Indo- nesio. Dit deed ook de N. J. O. Een beker koud water. In Amsterdam- Zuid heeft een ongeveer 40-jarige man geopereerd, die onder voorwendsel van een glas water te vragen in woningen tracht te sluipen en diefstal te plegen. Excelsior. De omzet der K. L. M. zal volgende jaar waarschijnlijk meer dan 150 millioen gulden bedragen (in 1938: 11 millioen). Lifters maken zich impopulair. Een Bel gische dame, die bij Utrecht een lifter meenam, miste, toen de man was uitge stapt,een koffertje met sieraden. Oneerlijkheid. Bij aankomst van een vrachtschip in de Amsterdamse haven werden twintig leden der bemanning ge arresteerd, omdat zij goederen uit de lading hadden gestolen. Van de 53 Duitse fabrieksinstallaties, die onder de geallieerden werden verdeeld, kreeg Nederland er vier toegewezen. Die goede Sinterklaas. Per 24 September had Nederland van de E.C.A. te Was hington toewijzing ontvangen tot een be drag van 113.259.417 dollar (vorige week 108.310.764). In veilige haven. Het Deense s.s. „Maria Toft”, dat enige dagen geleden bij Ter schelling op een mijn liep, is de haven van IJmuiden binnengekomen. Te Eindhoven werd de acte gepasseerd van oprichting van Van Doorne’s Auto- Streehblad voor West- en Zuidwest Friesland Bolswards Nieuwsblad I 63 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1