Medische nood S.I.M.A.V.I. Onze Weekagenda ■I s Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek door gelenigd 00000000000000 No. 74 44e Jaargang Vrijdag 1 Oct. 1948 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward West-Duitsland, Zuid-Amerika, een fan Gysbert Japiks Russen hebben immers nu ook contröle op het Spaak beweerde, dat evenmin als voor Hitler, het Westen ooit zou buigen voor het communisme, bij welks wroetende vijfde colonnes die van Hitler slechts kinder spel waren. Wij, aldus Bevin, zijn de slachtoffers van de koude oorlog die door Moskou tegen ons gevoerd wordt. Niet uit eigen verlangen of door eigen fout zijn wij nu gedwongen ons van ons herstelwerk ai te keren en een deel van onze middelen te gebruiken voor de productie van munitie, die wij practisch opgegeven hadden.” Er is geen enkele reden te verwachten dat wad de Grote Vier niet in zeer geheime onderlinge bespre kingen konden bereiken, een verzoening der standpunten, wel bereikt kan worden in een openbare behandeling, waar de propaganda ook nog een woordje mee spreekt. Daden kunnen van de Veilig heidsraad ook nieft worden verwacht. Rusland kan een veto over elk besluit uitspreken en zelfs al ware dat niet het geval, machtsmiddelen staan niet ter be schikking van de raad. Misschien leidt de behandeling van deze kwestie zelfs tot uittreding van'Rusland en zijn satel lieten uit de Ver. Naties en wordt deze organisatie er een van een deel der we reld gericht tegen een ander deel. Bevin heeft daarop in zijn rede ook gezinspeeld Dit beknopt rapport is naar waarheid opgemaakt, om te dienen, waar zulks zal behoren. Deze rubriek wordt Dinsdag weer ge plaatst Opgaven moeten vóór Maandag morgen 9 uur in ons bezit zijn., gehele vliegtuigverkeer geëist en de an dere geallieerden hebben gezworen dat ze te Berlijn zullen blijven. Wanneer de Russen trachten hun plannen ter contröle en natuurlijk belemmering van de aan voer per vliegtuig door de Westelijke geallieerden naar Berlijn, door te zetten zou een enkel incident tot een oorlog kunnen leiden. Over het algemeen is men echter in het Westen en in het bijzonder ook in de Ver. Staten van oordeel, dat het nu nog. niet tot een oorlog behoeft te komen. Men meent, dat ook de Rus sen ongelukken zullen trachten te ver mijden en dat Frankrijk, als zwakste en meest blootgestelde der partijen, zeker niet aan het afbreken der besprekingen met Rusland in dit stadium zou hebben meegedaan als het verwachtte, dat daar uit een oorlog zou kunnen voortvloeien. De Ver. Staten en Engeland zullen nu wel trachten de Westelijke Unie zo snel mogelijk militair volwaardig te maken, om hun tekort aan manschappen in ver gelijking met het Russische mensenre servoir op te heffen en het oog slaan op medewerking van Scandinavië, misschien Spanje en Italië, en op dat economisch hersteld, een geweldig actief op de Westerse balans zou vor men. Een probleem blijft o.a. een even wicht te vormen tussen de economische heropbouw van het berooide W.-Europa en de militaire; reeds nu moeten in En geland mannen aan de export-industrie onttrokken worden om voor de oorlogs industrie te werken. Rusland, dat in mensenmateriaal het Westen ver vooruit is, staat industrieel daarbij ver ten achter en de Russische politiek in Oost-Europa zal er nu nog wel met meer kracht op gericht worden zijn invloedssfeer zo te organiseren, dat deze geheel dienstbaar wordt gemaakt aan Ruslands verdere industrialisatie. Met meer dan gewone belangstelling zal men in deze dagen, nu de Ver. Staten trachten de wereldopinie tegen de Rus sen te mobiliseren, ook zien naar Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Soemenep, den 24 Aug. 1948. De Regent vd. (w.g.) AMIDJOJO. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij Tooruitbetrllng Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87920 In „De Wélden” gebeuren de laatste ja- ren nogal eens dingen, die getuigen van durf en initiatief en vertrouwen in de toekomst. Zo is de afgelopen week de Kruiden- drogerij geopend te Westergeest en overgedragen aan de Kruidencoöperatie G.A. Westergeest. Dit bedrijf biedt vele perspectieven voor de „kleine man” en wel speciaal voor die van de gemeenten Kollumerland, Achtkarspelen, Dantuma- deel en Tietjerksteradeel, de gemeenten waarin de leden van de nieuwe Kruiden coöperatie gevestigd zijn. Waar de drogerij een dergelijke kostbare inrichting was, dat het bouwen daarvan de draagkracht van de kruidentelers ver re te boven ging, heeft de regering de gelden gefourneerd, daar zij dit zag als een groot algemeen belang. De condi ties, waaronder het bedrijf aan de coöpe- Hij zeide: indien het onmogelijk zou blij ken de V. N. op een wereldbasis te hand haven, reorganisatie op regionale basis nodig zou kunnen blijken. Misschien, al dus Bevin, kan juist uit deze regionale samenstelsels die wereldregering groeien, waar de mensheid naar verlangt en waar zij reeds zo lang voor geijverd en gestreden heeft. En de Westerse Unie ter sprake brengend voegde hij hieraan toe: „Wisjinski heeft gezegd, dat het door ons met Frankrijk en de Benelux gesloten verdrag tegen de Sovjet-Unie is gericht. Ik ontken dit, maar ik kan u verzekeren, dat besloten is een Unie te vormen, die op eigen benen kan staan en haar eigen bevolking kan verenigen tegen elke tegen haar gerichte agressie van welke zijde ook.” En Spaak op zijn beurt, zeide ronduit dat vrees voor de bedoelingen van de Sovjet-Unie tot de vorming van derge lijke verbonden leidt. Op dezelfde tijd dat deze redevoeringen werden gehouden waren te waar bij de regeringen zeker geen sym pathie voor het communisme helstaat, maar waar men ook allerminst aan de leiband van Washington loopt. In het bijzonder Argentinië, waar een mislukte aanslag op dictator Peron deze een prachtige gelegenheid schonk te fulmi neren tegen het Amerikaanse kapitalisme dat de hand in deze aanslag zou hebben gehad. Maar de Argentijnse grondwet moet herzien, waarbij dan de invloed van het buitenlands kapitaal zal worden besnoeid tegelijk trouwens met die van het binnenlands, en welk een prachtige propaganda voor die besnoeiing biedt deze aanslag! Mert moet de redevoeringen, welke de staatslieden de afgelopen dagen in de algemene vergadering der Ver. Naties te Parijs hielden, zien tegen de achter grond van het besluit der grote Weste lijke geallieerden de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen. Marshall hield nog een gematigde rede, want deze werd gehouden vóór een to taal onbevredigend antwoord van Mos kou op de laatste nota van het Westen inzake Berlijn kwam. Maar toen de Rus Wisjinski sprak, wist deze natuurlijk hoe het Russische antwoord zou uitvallen en de nog later gehouden rede van de En gelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, droeg eigenlijk het stempel van een definitieve afrekening met Moskou. Wisjinski had de Ver. Staten verweten een imperialistische politiek te voeren, de regering van Zuid-Korea was een Amerikaanse vazalstaat, de Balkancom- missie partijdig, het plan Marshall maakte de hulp ontvangende staten sa tellieten van Amerika en verergerde de economische noodtoestand van Europa, de Veiligheidsraad steunde in Indone sië de agressie van Nederland, interna tionale contröle op de atoomenergie was mislukt, omdat Amerika weigerde die te beginnen met het vernietigen van zijn atoombommen en dat alles om de Ame rikaanse plannen tot wereldbeheersing te verwezenlijken. Het luidt aldus: Ondergetekende, R. T. A. Amidjojo, Re. gent van Soemenep (Negara Madoera), verklaart hierbij betreffende het Rode Kruis-werk in zijn Regentschap het on dervolgende: 1. Het Rode Kruis, meer bekend onder de naam van het Tweede Friese Mobiele Rode Kruis-team, hetwelk onder leiding staat van de medisch leider, Dr. W. H. Beekhuis, heeft succesvol zijn werkzaam heden in dit Regentschap verricht vanaf medio Februari van dit jaar. 2. Overeenkomstig de bevindingen van de Districtshoofden (Wodono’s) heen dit Team medegevoerd tot enorme ver betering van de gezondheidstoestand van het volk, een uitkomst bij uitnemendheid voor de wederopbouw van Madoera in het algemeen, Soemenep in het bijzon der. 3. Het door dit Team volbrachte liefda dig werk wordt door de bevolking over al elders ten zeerste geapprecieerd, ge tuige de toejuichingen van voldoening van de bevolking bij het passeren van het Team in de dessa’s en de behulp zaamheid van het volk ten aanzien daar- ratie is verhuurd, zijn alleszins aan vaardbaar, daar de huur 15 cent per kg. afgewerkt product bedraagt. Bovendien bestaat in de toekomst de mogelijkheid, dat de telers het bedrijf zullen kunnen ovememen. Er zal gewerkt worden voor de binnen landse markt, maar ook, en wel hoofd zakelijk, voor de buitenlandse. Echter moet deze markt nog worden veroverd en dit zal alleen kunnen slagen, indien er een] uitstekend en uniform product kan worden afgeleverd. Gezien de per sonen, aan wie de leiding van het be drijf is toevertrouwd en wel in het bij zonder de directeur, de heer P. T. Reit- sma, is het vertrouwen op het slagen van de onderneming algemeen. De Commissaris der Koningin betuigde in zijn rede dan ook zijn grote ingeno menheid met de moed van de kleine man Sommige lju leare al har Hbben troch wol bistipe to sprekken en bikroadzje har der net lens oer om har Ebben ts better jen. Parijs de ministers van oorlog der Westerse Unie en militaire vertegenwoordigers van de Ver. Staten en Canada bijeen om de gezamenlijke defensie te bespreken. Er is besloten tot de organisatie van een gemeenschappelijke verdediging der 5 landen, en tot de vorming van gemeenschappelijke generale staf. Het gaat toch eigenlijk maar langzaam met deze organisatie en met de medewerking van de Ver. Staten en Canada er aan, te langzaam op een tijdstip, dat er onmid dellijk gevaar voor oorlog is, doordat de mogelijkheid blijft bestaan dat 'de toestand te Berlijn op de spits wordt ge dreven. De van, aangezien hun feiten zijn aange- toond, dat van de reeds behandelde pa tiënten ruim 50 pet. radicaal zijn gene zen. 4. Van de door het Team geboden hulp is echter nog uitbreiding gewenst. 5. Eventuele beëindiging van ’t Tweede Friese Rode Kruiswerk kan indien mogelijk op zijn vroegst plaats vin den per eind December van dit jaar, met dien verstande, dat daarna het Rode Kruiswerk voortgezet dient te moeten worden door een ander nieoiw team, aangezien de bevolking van dit Regent schap, vanwege de ontberingen gedu rende de afgelopen perioden, naast de Plaatselijke Medische hulp, voorlopig nog dringende behoefte heeft aan de hulp van meergenoemd Rode Kruis- Team. die zes maanden zéér van hen gaan hou den, ik zou er node één kunnen, missen, want we zijn als één gezin. Een der ergste ziekten in de tropen is wel de framboesia tropica, waaraan vele millioenen lijden. Er zijn streken, waar 70 pet., ja in Indramajoe zelfs 90 pet. van de bevolking lijdt aan framboesia. Tegen deze ziekte bestaat een machtig geneesmiddel, het neo-salvarsaan. Toen wijlen Prof. Flu in een speciaal framboe sia hospitaal in' Suriname dit middel' voor het eerst op de lijders toepaste, k$m dit hospitaal na een paar behandelingen worden gesloten. Tussen de eerste en de tweede wereldoorlog had de Dienst der Volksgezondheid in N.I. speciaal werk gemaakt van de framboesia-bestrijding met salvarsaan. De toverachtige werking ervan op de framboesia-zweren deed de bevolking bij duizenden toestromen. Een kilo neo-salvarsaan is voldoende voor 3000 inspuitingen. De framboesia-bestrijding is voor de Westerse geneeskunde het grote pro pagandamiddel geworden onder de in heemse bevolking. Helaas, onder de Ja panse bezetting is het hele gebouw van de Nederlandse verzorging der volksge zondheid ineengestort en daarmee ook de framboesia-bestrijding. Er is echter in 1945 en 1946 al weer een aardig begin gemaakt. Nederlandse art sen konden aan het werk op Celebes, Pontianak, op Halmaheira, Nieuw Gui nea, de Sanggih-eilanden enz. Zij allen vonden een bevolking half verhongerd, gekleed in lompen, geteisterd door ma laria, dysenterie, mijnwormziekte en door framboesia. Het gouvernement nam de zaak ter hand, maar de noden bleken te groot en vele artsen wendden zich tot Simavi met de bede om kinine, emetine, maar vooral om salvarsaan. Zij werden met enige kilogrammen geholpen, waar mee duizenden inspuitingen konden wor den gedaan. Ook het Ned. Rode Kruis, afd. Indonesië, klopte bij Simavi aan. Het hoofd der afd. mobiele teams, Dr. van Leersum, vroeg om 25 kg. Hij zei echter: „U begrijpt, collega, dat deze ogenschijnlijk enorme hoeveelheid nog maar een begin is; we hadden evengoed het tienvoudige kunnen vragen.” Simavi zond de 25 kilo neo-salvarsaan ter waarde van f30.000.juist op tijd om de mobile teams Je bevoorraden op het ogenblik, dat zij hun zegenrijk werk in de nieuw bezette gebieden van Java gingen aanvangen: „Een hunner schreef: „De toestanden, welke wij aantreffen, zijn onbeschrijfelijk. De verwaarlozing op geneeskundig gebied is ten hemel schreiend. Simavi heeft de hand kunnen leggen op ruim 130 kg. neo-salvarsaan-praepara- ten, een waarde vertegenwoordigend van ongeveer f 150.000.De geneesmidde len zijn door het Rijksinstituut te Leiden onderzocht. Hiermede kunnen enige honderdduizenden framboesia-patiënten worden ingespoten. Wat zal Simavi met deze hoeveelheid doen? Een paar kilo wordt gezonden naar het hospitaal Kabel in Suriname. De Inspec teur der Volksgezondheid van Oost-In- donesië in Makassar zond een verlang lijstje van vier doktoren. Aan acht an dere doktoren werd 2 kilo gezonden en aan 10 adressen, die het Medische Mis- sie-Comité opgaf, eveneens. Van het Ned. Rodq Kruis, afd. Indonesië, ontving men een telegram: „Gelieve ons 100 kilo sal- varsaanpraeparaten te zenden.” Het Ned. Rode Kruis werkt in de bezette gebieden op Java en Sumatra, de andere aanvragen komen alle uit Oost-Indone- sië, Borneo, en Nieuw-Guinea, zodat ge heel Indonesië, voorzover bereikbaar, van deze buitengewone gelegenheid profi teert. Simavi voorziet zowel de gouver- nementsartsen, de Rode Kruis-artsen als de zendingsartsen en de Katholieke mis sieposten, omdat zij allen hard aan het werk zijn, tot heil der bevolking, maar met onvoldoende middelen. Of die bevolking omvat de Mohamme danen op Java of Madoera, de Hindoes op Bali, de door zending of missie ge kerstende bevolking van Ambon, Mena- do, Flores, Timor of Nieuw-Guinea of de animistische of heidense stammen in Midden Celebes enz., het is Simavi alles hetzelfde. Het Indonesische volk lijdt me dische nood, Simavi wil trachten bij de leniging daarvan een steentje bij te dra gen. Ten slotte geven we hier een afschrift van een rapport van de Regent van Soe menep. Dit stuk, door de Regent per soonlijk ondertekend, werd ons ter inza ge afgestaan door Mevr, ten Cate-Beek- huis alhier. ■1 I J Ff i Uit let propagandablad, dat Simavi in 1947 uitgaf, klonk een kreet om hulp van doktoren en zusters, die hun door de oorlog afgebroken werk hadden hervat en op eenzame posten in Indië opnieuw de strijd begonnen waren tegen de grootste vijanden der inheemse bevol king, de vele verschrikkelijke tropische ziekten. Het beroep van Simavi op het Neder landse volk om hen niet zonder genees middelen te laten, is niet tevergeefs ge weest. Door de geboden hulp, lezer, konden voor tienduizenden guldens ge neesmiddelen en! instrumenten worden verzonden naar N. Guinea, Halmaheira, Sangir, Borneo, Suriname. Op verzoek van het Ned. Rode Kruis, afd. Indonesië, kon onmiddellijk voor f 30.000.neosal- varsaan, kinine, enz., worden gezonden, met andere geneesmiddelen, uit een Ca nadese dump voor niet te hoge prijs ge kocht. Ook de> Medische Missie werd niet vergeten en in Suriname werd f45000.ongeveer een derde van de bouwsom, bijgedragen voor het nieuwe hospitaal te Kabel. De millioenenbevolking van Ned. Indië wordt geteisterd door vele tropische ziekten, waartegen zij geen afdoande afweermiddelen heeft. De doekoens op Java en Sumatra, de tovenaars in de nog heidense streken, trachten door inlandse kruiden, door amuletten, bezweringen en offeranden de zieken te behandelen of de boze geesten te verdrijven, die volgens hun mening de ziekten veroorzaken. Sedert het begin dezer eeuw werd door de Dienst der Volksgezondheid en door particuliere instellingen, waaronder in de eerste plaats de medische zending genoemd moet worden, prachtig werk gedaan, waardoor de vreselijkste ziekten met succes konden worden bestreden. Hospitalen werden gebouwd, poliklinie ken geopend, inlandse meisjes tot ver pleegster of vroedvrouw opgeleid en in heemse jongens tot verplegers. De Japanse overheersing heeft veel ver nietigd.- Maar het werk is hervat. Pio niers als Dr. de Groot, Dr. van Blom- mestein en Dr. Goedhard zijn dankbaar voor de geneesmiddelen, die Simavi zond. Dankbaar ook voor het medeleven van Nederland, dat daaruit spreekt. Uit een brief van Dr. van Blommenstein citeren we: Vandaag is het een bijzondere dag en wij staan om het voorwerp daarvan, de kist met obat, die is aangekomen en wij misschien vindt u dat gek of overdre ven wij zijn heel stil geworden en konden niets zeggen en de tranen sprin gen mij heus in de ogen. Een gigantische fles met het wormmiddel oleum cheno- podii en talloze dozen vol ampullen met salvarsaan, het middel tegen framboesia. U lacht. Weet U wat dat zeggen wil? Ik zal U er iets van vertellen. Iets van mijn district Halmaheira N.O., genaamd To- belo. De bevolking telt 25 A 30.000 zielen. In deze oorlog is hier dichtbij een Japans hoofdkwartier geweest, de bevolking is in het oerwoud gevlucht of gejaagd. Al les tot de grond toe stuk en leeggeroofd; alles verwilderd tot een rimboe, de be volking verlamd door malaria, mijnworm ondervoeding, framboesia, en beri-beri. Hier ben ik geplaatst met twee ervaren zusters. Daar komt een stevige kerel aan. Hij loopt links op zijn tenen met gebo gen knie en bij de hiel zien we een groot groen blad geplakt, een straaltje etter is er uit gelopen. Een wond als een hand zo groot, de voet opgezet, al een paar jaar. Op zijn andere been zie ik de bot- zwellingen. Zo komen er vele mannen, vrouwtjes, jongens en meisjes. De pijnlijke voetzoolkloven van die 2de jongen doen hem 3 dagen reizen hierheen Slap staat hij er bij. Wat moet ik het eerst aanpakken? De koorts, die hij tel kens heeft, de wormen, die hij zeker herbergt of de framboesia, die de voet zolen verraden en waarvoor hij komt? Matöpökö is zijn eerste woord: de soen- tik, injectie, de heilbrengende. Malaria, waaraan bijna iedereen hier lijdt, en die slapte, traagheid en futloos heid veroorzaakt, met mijnwormen en framboesia zijn de gesels, waarmee deze streek geslagen wordt. En nu zijn de medicijnen van Simavi aangekomen, voor wel 2000 mensen een nieuw levens begin. Maar 50 jaar geleden waren dit nog zeerovers en nu heb ik een troepje verpleegsters, die „orang hamba”, die naar willen zijn voor anderen. Dit is een lange lange weg, waar in het Oosten de woorden medelijden en genade, vóór de komst van enige getuigen van deze begrippen, niet voorkwamen. Maar het Is nu een enthousiast troepje. Ik ben in Bevin rekende af met Moskou. Praten, praten en nog eens praten. De Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad. Zullen de Ver. Naties zich reorganiseren? De conferentie te Parijs. Het Westen ver wacht nog geen oorlog. West-Duitsland een belangrijk actief. De toestand in Z.- Amerika. Bolswards Nieuwsblad 64 BEVIN Jt' I I I r ■- r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1