Workum’s nieuwe Magistraat geïnstalleerd p Onze Weekagenda Martinytoer Fan de 00000000000000 t door Nederland 00000000000000 No. 75 44e Jaargang Dinsdag 5 Oct. 1948 StreeKblad voor West* en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo I sward De e a Tj. de J. fan Gysbert Japiks Leden van de Raad, Secretaris, Dames en Heeren. Nu ik hier officieel het ambt van Burge meester der gemeente Workum ga aan vaarden, moge ik allereerst vanaf deze plaats mijn eerbiedige dank betuigen aan Hare Majesteit de Koningin voor mijn benoeming tot burgemeester dezer ge meente. Tevens betuig ik mijn hartelijke dank aan Haar adviseurs, Zijne Excel lentie de Minister van Binnenlandse Za ken en den Heer Commissaris der Ko ningin in Friesland en verder allen, die mijn sollicitatie hebben willen steunen. Mijnheer Hartung, ik stel het zeer op prijs, dat U als vertegenwoordiger van dc Commissaris der Koningin hier tegen woordig bent. Deze dag, waarop een mijner vurigste verlangens in vervulling gegaan, gaan mijn gedachten onwillekeurig terug naar de tijd, waarin het vreemd geweld ons drukte en de vrijheidszon bloedrood on derging. Het recht struikelde op de stra ten, gezinnen werden uiteengerukt, ver raad, marteling, dood en verderf loerde. Dat alles kon ons echter niet ontnemen, wat diep in het hart leefde, de liefde en trouw aan het zuchtend Vaderland. En dan doemen ze weer voor ons op, de duizenden onbekende helden, het mach tige leger van gecamoufleerde strijders, dat ongezien zijn moeilijke paden ging, de ongrijpbare colonnes van hartstoch telijke werkers en stoere vechters. Nooit overwonnen, omdat ze maar één alter natief kenden: de vrijheid of de dood. Zij konden niet leven onder een regiem, dat de geestelijke vrijheid bond aan de Wees voorzichtig. De 4-jarige Tineke van Ek uit Hilversum, die een stukje op een orgel meerijden mocht, viel er af en kreeg een der wielen over de borst. Ze is aan de bekomen verwondingen over leden. Cultureel accoord. Vrijdag 1 en Zater dag 2 October werd op het landgoed De Hoge Veluwe de 12de vergadering van de Nederlands-Belgische commissie ter uitvoering van het culturele accoord gehouden. t Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bols ward Telefoon 451 (K 5157) g e e v Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs: 10 cent per mm Giro 87920 n- a. •s. e r. ir n- ur e- )s. d. e- )s. )s. en n- ur :r- :r Ie i. n r. 1- ti. 1 10 (- s. n. :n in s. ir s. er ir er s. n. n. :n a. n. j- e- el en e- 30 en !i- fortroud, alles 'kaem kreas op syn poat- sjes wer to lênne; doe gyngen hja oan it wurk: ploeijen, eidzjen, jirpeldollen, gersmeanen, sichtsje, drainearje, ja ek drainearje, se makken yn ien hael in gleuf fan 75 c.m. djipte mei fan boppen in breedte fan goed 25 c.m. en ünder in fikse palm (d.m.). Men koe der de pypkes sa mar ynlizze. In mirakel wie dat. Der wie ek in masine, dy makke gatten yn ’e groun foar it setten fan peahen of it plantsjen fan beammen. Gatten fan in meter djipte en sa’n ding koe wol 500 oant 600 fan dy gatten yn ien dei meitsje. Ek wie der in masine foar it opladen fan sekken op in wein. Foar de aerdichheit gyngen der in stik as fiif jonge boeren op stean en hupla der gyngen se hinne, kreas op ’e wein, alle fiif. Nou sille dizze dingen fuort gjin boer oerhelje in tractor oan to tügjen, mar it liet dochs sjen, hwat der alle- gearre mei dien wurde kin. De measte ambysje wie fanseis foar it lünwurk. Hwant der haf eltse bouboer mei to krijen. Nou, dat wie hast noch moaijer. In ploege mei fiif risters, dy’t net allinnich brükt wurde koe foar it skyljen fan de stoppel, né likegoed foar it djipploeijen. Hy ploege op in djipte fan 28 c.m. mei fiif skjirren en gyng der troch pf de groun büter wie. It wie hast net to leauwen, dat soks koe. Mar de Ford-Mayor stie nearne foar. Ek mei de kultivator makke dizze lüker prachtich wurk. Dat wie in draeijende kultivator, in soarte fan grounfrees, dy’t yn ien biwurking de groun alhiel klear makke foar it siedzjen. Hy makke ba nen fan sahwat 1.20 meter breedte en der koe men mei de hén wol de setters yn lizze sa moai kaem de groun foar it Ijocht. Ek de greate sproeimasine foar jirapels of koalsied wie in wünder fan technyk, sawn sproeistangen mei net minder as 28 forstowers dyngen tage- lyk har wurk en makken in tichte nevel fan sproeistof. De meanmasines en sicht- masines, de jirapeldolmasine, dy’t de jirapels yn ’e sek brocht wie ek seldsum Dat hat der forline wike yn it Suderleech of Noard-Eastpolder in machtige demon- straesje west fan de müglikheden, dy’t der yn de mechanisaesje lizze. De Ford- fabriken hawwe yn Ens sjen litten, hwat mei de tractor allegearre net üt ’e wei setten wurde kin en wy moatte sizze, dat de tüzenen boeren, dy’t dizze beide dagen dit spul bisjoen hawwe der forbaesd fan wiene. Nou kin men fansels wol sizze en ik siz net, dat it net wier is, dat de Fordfabriken dealiske goed wisten hwat en hwer se soks ütheev- den. Yn it Suderleech mei syn moaije savelige groun, allegearre draineerd en mei in prachtige struktuer, dat koe net geskikter. Ek de greate fjouwerkante kavels 15n liene har der it béste foar. Men kin ek sizze, it wie sierlik hjerst- waer en it lên wie yn de béste kondysje. Ik siz jitteris, ik sil it gjin Ijeagen nea- me, mar it resultaet wie dan ek sa machtich, dat it alle bisikers optein mak ke. Ek de organisaesje wie treflik yn oarder, men( koe alles sjen en bisjen en de monteurs en chauffeurs stiene hieltyd klear om it nochris wer to dwaen en alles üt to lizzen. Doe’t nei it wol- komswurd fan de hear Maarsman fan de Fordfabriken de traktor-chauffeurs earst ris sjen lieten, dat se ride koene, doe tocht men algemien hjir komme ün- gelokken fan, hwant se rieden skean by in hichte op en hongen op side as in B.M.er op de Snitsermar. Mar it wie Geachte Wethouder de Vries, U hebt na het vertrek van mijn voor ganger, burgemeester Oppedijk van Veen het burgemeestersambt waargenomen. Veel werkzaamheden hebt U in het be lang der gemeente moeten verrichten, wat veel tijd in beslag nam, zodat er weinig tijd voor de behartiging van Uw eigen belangen overbleef. U stond voor een zware taak en bij het aanvaarden van deze taak, kan ik niet anders doen, dan U de verzekering te geven, dat ik met inzet van alle krachten zal trachten Vrijdagmiddag j.L vond te Workum de plechtige installatie plaats van de nieuwe Burgemeester, de heer J. Russchen van Wolvega. Nadat de nieuwe magistraat het ambtsketen was omgehangen, sprak deze de volgende rede uit: deze taak naar behoren te vervullen. Ik ben U en wethouder Gaastra erkentelijk voor de wijze, waarop U mijn vrouw en mij hebt ontvangen bij de eerste offi cieuze entree, in deze gemeente. Voorts voor de wijze waarop U heren Wethou ders mij het totaal beeld van de ge meente hebt getoond. Zij geven mij het vertrouwen in een har telijke samenwerking in het dagelijks bestuur waardoor de gemeente en haar inwoners beide worden gediend. Ik spreek de wens uit, dat deze samen werking in dezelfde harmonie bij den voortduur bestendigd moge blijven. Met U, mijnheer de Secretaris, zal ik in mijn ambt dagelijks omgang hebben. Ik ben ervan overtuigd, dat U mij met raad en daad terzijde zult staan. Uw, door deskundigen zeer geroemde bekwaam heid, is mij een waarborg, dat we sa men nog veel in het belang der gemeen te kunnen verrichten. Verder richt ik mij tot alle ambtenaren en werklieden, uw belangen zullen mij zwaar wegen. Bedenk, dat uw werk een onmisbare schakel is voor het welzijn der gemeente. Een geest van onderling vertrouwen en bijstand in het werk, schept een goede sfeer en is bevorder lijk voor de te bereiken resultaten. Wan neer ge op deze wijze Uw werk verricht kunt ge rekenen op mijn volle aandacht voor Uw belangen. In de nieuwe regeling, de politie betref fende, is getracht de positie van de bur gemeester tot haar recht te doen komen. De bestuurlijke politietaak, de zorg voor de handhaving van de openbare orde en rust blijft aan de burgemeester toe vertrouwd en uit dien hoofde staat de in de gemeente dienstdoende politie, onder zijn bevelen. Van harte hoop en vertrouw ik, dat de persoonlijke verhou ding van mij tot de gezaghebbers dier politie en de politie zelve, van zeer aan gename aard zal zijn. Vader en Moeder. Het is voor U en voor mij een schone dag. Ik ben zeer blij, dat U beiden op uw hoge leeftijd nog bij mijn installatie aanwezig hebt kunnen zijn. Ik zal in handel en wandel mij toet sen aan het beginsel, waarbij U mij hebt opgevoed. Verder ^eg ik al mijn familieleden en de vele vrienden hartelijk dank voor hun belangstelling. Met velen van U mocht ik in bezettingstijd en vlak daarna, nauw samenwerken. In die periode hebt gij uw beste krachten gegeven. Blik te rug in het verleden, niet om op uw lau weren te rusten, doch om een les te leren uit de historie. Onze gevallen vrienden zouden ons toeroepen: „Bouw voort op ons werk, wees sterk en heb goede moed.” En mij wendende tot alle ingezetenen der gemeente Workum, kan ik mijn ge voelens tegenover U ’t allerbeste vertol ken door te zeggen, dat ik niet alleen een burgemeester, maar ook een bur gervader zal willen zijn. De activiteit van de plaatselijke verenigingen zal voor het welzijn der gemeente onontbeerlijk zijn. Tevens doe ik. een beroep op de pers, om door goede voorlichting de gemeen schappelijke taak te dienen. Thans nog een laatste woord tot U, burgemeester Oppedijk van Veen. Bij uw afscheid als burgemeester van Workum bleek ondubbelzinnig, welk een grote plaats U in de harten der gemeentenaren innam. Dat was alleen mogelijk door Uw sympathiek, onbaatzuchtig, doch te vens doortastend optreden voor de be langen der gemeente. Gaarne wil ik eventueel nog een beroep doem op Uw ervaringen hier en ik acht het mijn aan gename plicht, U nogmaals hartelijk te danken voor het vele, dat U voor de ge meente Workum hebt kunnen en mogen doen. Ik hoop dezelfde genegenheid te verwerven door in veel dingen Uw voet sporen te drukken. Heren leden van de Raad. Nu ik mijn ambt aanvaard, bid ik God, dat Hij U en mij die wijsheid en die kracht geve om ons ambt zodanig te vervullen, dat dit moge zijn tot eer van Zijn Naam, tot welzijn van deze gemeente en tot zegen van ons, zelf. Ik dank u. gevallen kameraden streden om het hoogste en gaven het hoogste, wat een mens geven kan, hun leven, hun bloed, waaruit onze vrijheid weer zou op bloeien. Velen mijner beste vrienden zijn geval len in de moordende strijd tegen het bruut geweld. Ik ben echter gespaard gebleven en nu weer tot een nieuwe taak geroepen. Daarvoor ben ik Gode dank baar, maar het legt mij tevens zeer hoge verplichtingen op. Te leven in dezelfde geest en te blijven strijden voor het zelfde ideaal, waaruit zij leefden en waarvoor zij hun leven gaven. Het hei lig altruïsme, dat niet vraagt hoe bereik ik het meeste, maar dat bereid is, ook in deze tijd, tot geven, tot strijden, tot offe ren voor waarden, die onvergankelijk zijn. We willen ze volgen op het lichten de spoor, dat onze gevallenen ons afte kenden, hoog heffen het vaandel, dat wij overnamen uit hun stervende han den, waarin met gulden letters staat geschreven: „Ik dien”; dan kunnen we de toekomst van ons volk en vaderland met vertrouwen tegemoet zien. Wij heb ben onze daden te confronteren met de geest waaruit zij. met hun leven de vrij heid voor ons verwierven. De bevrijdingsdag bracht ons slechts een korte zucht van verlichting, doch tevens tekende zij heel schril de ma teriële en geestelijke desolate toestand, waarin wij er» ons land verkeerden, met een zekere wanhoop voor de toekomst, Maar als wij ons de geestelijke moed en overtuiging eigen maken van hen, die hun leven voor de vrijheid gaven, hun vast vertrouwen, dat God ook ons land bestuurde, dan is er uitzicht voor de toekomst. Toen het bericht van mijn benoeming mij bereikte, veroorzaakte dit bij mij een innerlijke bewogenheid van grote blijdschap. Naast deze grote blijdschap hierover, voelde ik echter de druk, wel ke wordt veroorzaakt door het besef, dat een moeilijke taak wachtend is. Een moeilijke taak, zeer zeker, maar ook daarom juist zulk een mooie. Een nieuw arbeidsveld ligt voor me. Nieuw, niet alleen omdat ik met de ge meente Workum tot dusver vrijwel geen contact had, doch ook nieuw, omdat 't ambt van burgemeester in veel opzich ten zoveel verschilt met hetgeen ik tot dusver deed. U moet niet van mij verwachten, dat ik hier thans een werkprogramma zal ont vouwen. Ik hoop mij zo spoedig moge lijk in de gemeentezaken van Workum in te werken. Eerst na die periode, zal ik een volledig inzicht kunnen hebben in de behoeften, die Workum speciaal heeft en zal ik mij een mening kunnen vormen waarop die behoeften het best kunnen worden bevredigd. Vanzelfsprekend zal mijn aandacht uit gaan naar verdere ontginning van de Workumer Waard en de exploitatie daar van, terwijl door restauratie nog veel tot verhoging van de schoonheid der stad Workum kan worden gedaan. Het woningvraagstuk zal ook hier weer steeds onze aandacht vragen, terwijl uit breiding van industrie bij den voortduur onze belangstelling zal moeten hebben. Heren leden van de Raad, de vraagstuk ken, welke een oplossing vragen, zullen niet gering zijn. Teneinde een goede oplossing hiervoor te krijgen, is Uw bij drage door vruchtbare en zakelijke gè- dachtenwisseling een onmisbare fac tor. Bedenk, dat verschil van inzicht, ook in bezettingstijd, vaak spanningen veroor zaakte, maar, mits van goede intentie, juist een'stimulans kan zijn om het gen heel duidelijker te belichten. De gevol gen van 5 jaar oorlog zijn zodanig en het werk, dat hieruit voortvloeit is zo omvangrijk, dat, om hierin verandering te brengen, een volledige inzet en Uw volledige belangstelling vereist wordt. Een geest van vertrouwen en hartelijke samenwerking zal ons werk moeten be heersen, derhalve verzoek ik U, mijn taak zo gemakkelijk mogelijk te maken, ter wijl ik zal trachten Uw vergaderingen zo onpartijdig mogelijk te leiden. Laten we daarbij voor ogen houden, dat sa menwerking leidt tot welvaart. Geve God U en mij de kracht om de duur ge kochte vrijheid zo voor ogen te stellen, dat wij met Zijn hulp deze toestand te dictatuur van bestiale instincten. Onze boven komen. Donderdag 7 October: Bolsward. 'Convent. Samenkomst jonge Kerk. Vrijdag 8 October: Bolsward. Gebouwen Gasthuissingel. 8 uur. Chr. Recüeerclub. Fryske Joun. Onder Boxtel verongelukte een militair lestoestel, waardoor de twee inzittenden om het leven kwamen. „Recht door zee”. Het aantal onjuiste aangiften van geleden oorlogsschade werd geschat op 10.000. Werelddierendag 1948. 4 October werd te Amsterdam een hondenshow gehou den, waarbij er op werd gelet, of de honden goed waren onderhouden. Honderdtwintigduizend Kerstpakketten voor de militairen over zee heeft de Ni- win verscheept. Bovendien zijn 588 damborden, 150 dozijn mondorgels, 450 camera’s en een grote hoeveelheid ma terialen voor de welzijnsverzorging der militairen in 'de hospitalen, naar Indië verzonden. Nog een ongevaL De 12-jarige J. P. te Amsterdam klom op het hek van de Je- ruzalemkerk, viel en kwam met zijn buik in een der pennen van het hek terecht. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek, dat hij reeds was overleden. De eeuw vol. Maandag 4 October vierde Remmelt Boerhof te Nieuw Dordrecht zijn honderdste verjaardag. Na een druk en arbeidzaam leven woont hij thans in bij zijn 72-jarige dochter. Twee dames uit Castricum gingen sa men winkelen in Amsterdam. Toen de politie hen arresteerde bleken zij in een koffer en een tas voor ruim 400 gulden gestolen ondergoed, parfum, speelgoed, kousen, sokken, leren tabakszakken, flanel en een tafellaken te hebben: de oogst van bezoeken aan verschillende warenhuizen in de stad. Blijde huismoeders. Met ingang van 1 October 1948 werden geldig de bonnen gemerkt: „textiel N vijf punten”, „textiel reserve N” ter waarde van 10 punten, „textiel N één punt” en „textiel P één punt”. Na de oorlog. Bij het opruimen van Duit se bunkers op het vliegveld Twenthe is de 50-jarige arbeider Christenhuis uit Deurningen, gemeente Weerseloo, door 'n vallende muur geraakt en gedood. De Tweede Kamer Iheeft Donderdag avond laat, na een uitermate levendig debat, het wetsontwerp tot wederin voering van de totalisator met 45 tegen 25 stemmen aangenomen. Tragisch ongevaL Te Gorinchem sloeg een afsluithek van de juist dichtge draaide Visbrug, doordat de brug enigszins doorzakte toen er een vracht auto opreed, plotseling dicht en duwde twee kinderen, die naast de vrachtauto liepen er onder. Beide kinderen werden op slag gedood.' Schandalig en laaghartig. Het monument van de Friese volksschrijver Waling Dijkstra te Leeuwarden is met een blauwachtige verf ontoonbaar gemaakt. De verf is over de bronzen beeltenis ge dropen. Aan de achterkant van het mo nument was een plakkaat geplakt, met het opschrift: „Weg met de Friesland Vrij-roepers”. Drie vertegenwoordigers der samenwer kende Nederlandse vakcentralen zullen op uitnodiging van de gouverneur naar Suriname gaan om daar de sociale toe standen te bestuderen. Goed voorbeeld. Met ingang van 1 Oc tober zijn de posttarieven, die op een halve cent eindigen, naar beneden afge rond tot hele centen. Papierschaarste. De thans verkrijgbare postzegels met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana zullen te zijner tijd vervangen worden door zegels van klei ner formaat. Filmridder. De heer D. van Staveren werd bij zijn afscheid als voorzitter van de Centrale Commissie voor de filmkeu ring befioemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. om to sjen. It like earst dat hjir nochal ris in jirapel by troch rekke, mar dat wiene allinnich tige lytse, kriel siz mar. Hwant doe’t de boeren yn ’e groun om sochten om to sjen oft de boel der wol skjin üt wie, koene se gjin jirapel mear fine, hy hie se der skoan en skjin üt. Mar troch it sau rügele in diel fan it kriel wer op ’e groun. Sa wie it iene neffens it oare en al hoe’n pessimistyske bril men op hie, men moast tajaen, dat der mei sa’n Ford-tractor in almeu- gend stik goed wurk forsetten wurde koe. Nim der nou mar in bytsje öf foar de tige gunstige omstannichheden, nim der noch mar hwat öf foar de nije en bitüft-stjürde traktoren, der bliuwt ien gedachte oer, dy’t men net kwyt wurde kin, al soe men it noch sa graech wolle en dat is dizze: De tractor is op kom- mende wei, like wis as foar in 25 jier lyn de meanmasine en de heaskodder. Doe’t ik Freeds dêrop op it Saeilén stie, blykte my wol hoe’t de Fryske bouboer tige syn omtinken oan de tractor jowt. In pear boeren üt de Bildhoeke koften elkmis in tractor en hy moast daliks mei, dan koe hy de middeis fuort oan it ploeijen. It sprekt wol fansels, dat men by it sjen fan dizze dingen tige tinke moat oan de rentabiliteit fan sa’n djür ding. It is fuort net allegearre winst, mar dat men mei ’n pear jier folie bou- boeren fine sil, dy’t gjin traktor haw we, leau ik net. Hwant it peil fan it wurk en it lean yn de bou sil der tige ta meiwurkje om de mechanyske krêft folie mear to baet to nimmen. En de hege bilêstingen dogge der harres jit by. Hwant men kin der fan sizze hwat men wol, mar men hat leaver in tractor foar it jild, as dat it nei it kantoar brocht wurde moat. Yn hoefier dit allegearre foar üs lan as winst bisjoen wurde moat is fers twa. Dêroer en oar de oare din gen, dy’t men der sjen en- hearre koe in oare kear jit in wurdmannich. Te Tilburg heeft de raad der Katholieke actie er tegen geprotesteerd, dat de film „Le diable au corps” door de Katholieke Film-Actie toelaatbaar werd verklaard voor personen «boven de 18 jaar. De Noorderhavendam te Harlingen Js gedicht. Deze zeedijk, gemaakt van bi tumen, is honderd procent Nederlands fabrikaat. Een bejaarde wielrijder is te Leeuwarden door een uit de richting Stiens’ komende tankauto aangereden en gedood. Bolswards Nieuwsblad 65 e ■z' l. n V e lp De genèsmaster sil oaren heelje mar blyn yn syn eigen sjochtme wêze. Genèsmaster geneesheer, dokter; sjochtme kwaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1