Onze Weekagenda r Buitenlands Overzicht r Provinciale Kroniek IGA ,4 fat OOOOOOOOOOOOOO No. 76 44e Jaargang Streekblad voor West. Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward den tegengegaan. heer to fjochtsjen foar zal Kin EN De Amerikanen is tige for- FryslÊn stiet over Amerika thans beschikt! Om het gebruik maken van dit vreselijke wapen te voorkomen, is echter in vredestijd een geregelde contröle in alle landen nodig en het onderlinge wantrouwen tussen Oost en West heeft een overeenstem ming daaromtrent tot nog toe onmoge lijk gemaakt. De skiednisskriuwer sil de oarlogen fan Thebes en Troje witte, en hwat ticht om him hinne is, net merkbite. zou den Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) m et een n de en be- ver- kken icht- r el- ende 1 de r bi) Iel- ‘EN le. 2e. Bi Na bbe» Ischa :htin. en. hadden een plan gemaakt dat voor een afdoende contröle volmaakt scheen. Zij stellen voor een internationaal gezags- lichaam voor de kernenergie te vormen, dat eigenaar zou worden van alle ura nium en thorium, (de elementen ge schikt voor atoomsplitsing), dat er op de wereld gedolven wordt en ook op het delven zelf zou toezien. De productie zou beperkt blijven tot het rechtstreeks noodzakelijke voor wetenschappelijke en eventueel industriële doeleinden en op eenhoping van voorraden, welke onge- de needsaek fan it greater forban en de histoaryske groei dêr hinne: it Neder- lênske ryk, de Benelux, straks de Jero- peeske en de wraldfederaésje. It hat lykwols ien bitingst, to witten, dat Fryslan dêr as folksienheit yn op- nommen wurdt. It forset giet dus allinne tsjin it negear- jen fan de realiteit dy’t it Striidboun as grounslach nimt: it selsstannich bi- stean fan it Fryske folk, it komt op tsjin de forpolvering fan üs folksienheit, it brekken fan üs folkskrêft, dy’t it ge- folch binne fan sok in tokoart oan rea lisme. It komt dêr tsjin op yn it bilang fan üs eigen folk, mar ek yn it bilang fan it greatere forbfin, dat it mei de béste krêf- ten tsjinje wol. Sa folget dus needwindich üt de groun- stelling it twadde punt fan kêst 2, n.l.: dat it Striidboun it Nederlênske Ryk fer- get op syn plicht dy selsstannichheit ek to erkennen d.w.s. to hoedzjen. Hjirmei is elts ünnoazel bisiikjen om it Striidboun yn de revolutionnaire hoeke to triuwen, foarüt ófsnien en it karakter klear en krekt oanjown: It is in politike consintraesje. Neame hat, neffens de foarmannen fan it Striidboun, de Fryske biwegiing sa tsjinoanskoarre as tsjin it dwaen fan dizze biskiedende stap. Hwat is der net yn- en ütpraet oer steatsnatonalisme en mar foarwei Met gespannen aandacht volgde de we reld deze laatste dagen de besprekin gen te Parijs, waar in de Veiligheids raad die zaak van oorlog of vrede, de Berlijnse Jcwestie, en in de politieke com missie van de algemene vergadering der Ver. Naties dat gruwelijkste wapen van de moderne oorlog, de atoombom, aan de orde waren gesteld. Wat de laatste zaak betreft, generaal Mc. Naughton, voorzitter van de Canadese commissie van toezicht op de kern-, dus de atoom energie, heeft er dezer dagen op gewe zen, dat de 2 atoombommen, welke des tijds op Japan werden afgeworpen, de zelfde energie bevatten als 40.000 ton trinitrotoluol, de ontploffingsstof waar mee „gewone” bommen worden gevuld. Om deze 40000 ton uit te strooien zou den 10000 vliegtuigen met misschien lOO.OOo koppen bemanning nodig zijn. En deze atoombommen waren vele ma len minder vernietigend, dan die waar- De Russen hebben niet aan dit plan gewild, zij wen sen nu dat bestaande voorraden atoom bommen tegelijk met het invoeren van een contrölesysteem vernietigd zullen worden. Gezien hun vroegere houding menen op. timisten hier enige kentering waar te nemen, ofschoon dat helemaal niet blijkt uit het Russische optreden te Berlijn, waar nu hun parachutisten in de lucht corridor oefenen, wat de toestand ver der toespitst en de kans op incidenten groter maakt. In verband met deze schommelingen in de Russische politiek spreekt men ook weer van verschil van inzicht tussen de Russische leiders on derling. Nu eens zou de groep van Stalin, die vredelievender is en zich met het Westen zou willen verstaan, dan weer een militaire groep, waartoe ook Wi- sjinski behoort, de boventoon voeren. De militaire groep zou op het punt van Berlijn geen enkele concessie willen doen omdat het deze stad niet alleen beschouwt als nodig voor de afronding der Russische bezettingszöne, maar ook ziet als de toekomstige hoofdstad van een herenigd Duitsland onder een Duit se communistische regering, op haar beurt gecontroleerd door de Russen. Zij meent dat het ideaal van een weer ver enigd Duitsland, gepredikt van uit de oude hoofdstad Berlijn, ook een sterke aantrekkingskracht op de bevolking der West-Duitse zóne zou oefenen. Vooral als die communistische regering te Ber lijn een deel van het Duitse grondgebied terug zou krijgen, dat nu aan Polen is toegewezen. Deze rubriek wordt Dinsdag weer ge plaatst Opgaven moeten vóór Maandag morgen 9 uur in ons bezit zijn. een samenhangênde defensie wor- opgebouwd. Het Amerikaanse congres echter deze plannen nog moeten goedkeuren en men verwacht daar enig verzet omdat er tal van leden zijn die tegen grote wapenleveringen aan Frank rijk zijn uit vrees dat het communistisch wordt en men. dan eenvoudig de tegen stander van wapenen zou hebben voor zien. In hoeverre die vrees gewettigd is, is niet uit te maken. Wel zijn de Franse communisten erg roerig, maar men geeft de Gaulle over het algemeen toch groter kans dan hun als er wat gaat gebeuren. Maar ook een Gaullistisch Frankrijk is voor de democratische West-Europese landen voor militaire samenwerking niet aantrekkelijk. Bovendien heeft de generaal reeds geëist dat Frankrijk de leiding zal hebben in de defensie der West-Europese Unie en niet Engeland, dat geen vastelandsmogendheid is. In het streven naar Europese samenwer king verdient ook vermelding de poging van Italië om tot nauwer betrekkingen met Oos tenrijk te komen. Te Wenen is men daar niet van heler harte op ingegaan, daar is men nog niet tevreden over het feit, dat Zuid-TiroL bij Italië blijft. Ove rigens kunnen de Oostenrijkers ook nog geen verbintenissen aangaan, omdat er nog geen vredesverdrag met de gealli eerden is. De kansen dat dit er zal ko men, zouden als de internationale toe stand over het algemeen niet zo, ge spannen was, iets zijn toegenomen om dat Rusland nu de Zuid-Slavische eisen ten koste van Oostenrijk niet meer steunt. Dat is een deel van de tol welke Tito voor zijn anti-Stalinistiche houding moet betalen, doch die hem niet weer houdt op de ingeslagen weg voort te gaan, zijn pers critiseert thans Stalin zelf in hoogst eigen persoon. Tenslotte nog België: het staat thans vast, dat alleen de ka tholieke partij het voorstel steunt om de volksstemming over de tejrugkeer van koning Leopold te houden, hierdoor ver dwijnt de kans, dat dit voorstel wordt aangenomen en zal de koning voorlopig in ieder geval in zijn ballingschap moe ten blijven. Z. P. C. bijeen. De tijd der vergaderingen is weer aan gebroken. Zo hield de Z. P. C. haar jaarlijkse algemene vergadering in de bovenzaal van de Coöperatieve Zuivel- bank te Leeuwarden. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter P. W. Bierma. Aan het begin van zijn inleiding had hij een me dedeling, welke zeer in de smaak viel van de vele aanwezigen. Dit was dat het de Prins-Regent van België behaagd heeft om tot ridder in de Kroonorde van België te benoemen de heer J. Bekius, directeur van de Z. P. C. Verder gaande besprak de heer Bierma de gunstige resultaten van het afgelo pen jaar, waarbij hij zijn dank uitsprak aan de leden voor het door hun in het bestuur en de directie gestelde vertrou wen. Doordat de leden op de vorige al gemene vergadering aan het bestuur vol macht hadden verleend, was het moge lijk geworden vlot te werken, wat tot resultaat had geleid, dat er nieuwe sor- teerinrichtingen gebouwd konden wor den te Hallum, Holwerd, Dronrijp, Min nertsga en Sint Jac. Par. Nieuwe droog installaties voor granen waren er geko men te Franeker en te Holwerd. Reeds in het boekjaar 1947-1948 kon al dat niauwt materiaal met de loodsen worden J#a- folksnationalisme, om dêr to kommen. Lykwols, dizze wjeraksel klearber. Nést de realiteit ommers jimmer de oare: de bün fan it Fryske folk mei Nederldn en dêrmei it forbounwêzen fan de Friezen oan de Ne- derlanske politike partijen. Dêrom wol „Fryslün Frij” wêze in po litike cohsintraesje en net in politike partij. Ek yn dizzerr nimt it de reële wei, dy oer de Nederlênske politike partijen, dat? It bitinken fan it Striidboun is: As dat net kin, dan stiet it der mei de demo- kraty yn Nederlên min foar. Grounslach fan de demokraty is de ear- bied) foar de minsklike persoanlikheit, har doel in maetskippijfoarm hweryn dy persoanlikheit har neffens eigen aerd en wêzen rjochtsje kin op heger noarm. Neat is gefaerliker foar in idé as dat hja oars net is as in forheven, yn ’e loft hingjend ideael. De idé hat allinne wear- de, as hja aloan wer fleis en bloed wurdt yn de libjende minske. Foar dizze concrete demokraty stried en foei Jan Masaryk. Foar dizze concrete demokraty strieden en foelen ek de Frys ke illegalen. „Fryslan Frij!” wol neat oars as it Frys ke folk de wei wize nei dizze concrete demokraty, en it dêryn foargean. Unkearber folget dêrüt it tredde punt fan kêst 2 fan it karbrief: Dit Striidboun wol komme ta selsbistjür foar Fryslan binnen it Nederlanske Ryk. ver. t en :ring aren ge. •’rins stal ed, zeer het zee- lj dt No. de ebo- De Polen vrezen daar reeds voor, getuige het feit, dat Poolse boeren, die zich in de nieuw gewonnen provincies vestigen, dat bij voorkeur doen aan de rechteroever van de Oder, in de verwachting, dat de lin keroever ten slotte toch weer Duits zal worden. Een DuitsRussische samenwerking is al jaren een lievelingsidee van vele Rus sische en Duitse leiders, speciaal ook van militaire, geweest. In dit verbana denkt men dan natuurlijk ook aan de geheimzinnige verdwijning van de leger groep van generaal Paulus, die zich bij Stalingrad overgaf. Van het grote aan tal Duitse krijgsgevangenen dat de Rus sen daar en elders maakten, blijven er honderdduizenden zoek en er wordt be weerd, dat die in ’n leger zijn ingedeeld en achter de Oeral in kleine eenheden over Siberië zijn verdeeld, terwijl heel wat Duitse technici bij de Russische wa penindustrie zijn ondergebracht. Met ’t oog op een dergelijke Duitsch-Russische samenwerking zouden de Russen Berlijn persé in han den willen trachten te krijgen. Als een poging de zaken daarom slepende te houden, schijnen de Ver enigde Staten en Engeland het nieuwe Russische voorstel nog eens èen viermo- gendhedenconferentie te houden te zien. Zij wilden er niet van weten tenzij Rus land eerst goede wil toonde door de blokkade te Berlijn op te heffen, de Fransen schijnen bereid geweest te zijn zonder die voorwaarde het contact te hervatten. Intussen is het de vraag of ten slotte de behandeling voor de Vei ligheidsraad toch ook niet weer tot dit contact zal leiden. Met 9 tegen 2 stem men, die van Rusland en de Oekraine, plaatste de Raad de Berlijnse kwestie op zijn agenda, waarna Wisjinski mee deelde, dat Rusland niet aan de bespre kingen over dit punt zou deelnemen, zo als ook algemeen werd verwacht. Intussen blijft de toestand onverminderd zeer ernstig en Truman he'eft ter raad pleging van Marshall deze al uit Parijs ontboden. Het besluit der Russen om buitenlandse diplomaten geen bewe gingsvrijheid in Rusland meer toe te staan behalve in Moskou zelf en in een straal van 50 km. daarbuiten, moge uit het arsenaal van de zenuwenoorlog af komstig zijn, het tekent toch de ernst der verhoudingen. En zo komt er onder de druk der gebeurtenissen schot in de organisatie der West-Europese verdedi ging. De plannen voor een gemeen schappelijke generale staf der West- Europese Unie zijn thans klaar, met Montgomery als chef, een Engelsman aan het hoofd van de luchtmacht en Franse generaals als leider van de legers, bijgestaan door hoge officieren van de Benelux. De Ver. Staten en Canada zullen aanvankelijk hun overschotten aan bewapening aan de W.-Europese Unie leveren en grond stoffen om wapenen te maken, later zou dan een standaardisatie van de wapen- productie van al deze landen volgen en rustheid zouden kunnen baren, zou wor- I OOOOOOOOOOOOOO Hon ♦oo'önn’oryn on fan Gysbert Japiks De earste oanfallen nei de publikaesje fan it Karbrief hawwe har binammen op dit punt rjochte. Selsbistjür! Hwer moat dat hinne! Hwat wolle jimme, earme roppers, üt ien fan de ekonomysk efterlikste provinsjes fan it Nederlünske ryk? It antwurd wie: Hwer binne jim seis welkommen, o greate mannen fan de machtige politike partijen yn Nederlün, dy’t miene mei in heechhertich glimke op üs delsjen to meijen? Hwat wie it Katholike folksdiel mei syn greatste oanhing yn it Suden de jier- renlang forhüddüke Generaliteitslannen doe’t syn foarmannen de grounslach leine foar hwat nou de greatste politike partij yn NederlSn is? Hoe sette de partij fan de „kleine luy- den” üt ein? Hwat woe de arbeidersklasse, doe’t Karl Marx har opröp har to forienjen, omdat hja neat as har keatlings to forliezen hie en in wrêld to winnen? Hwerom soe it Striidboun mei sokke foarbylden foar eagen, üs folk dan net oproppe meije to fjochtsjen foar syn libben? De rop fan it Striidboun giet dus nei twa kanten. Yn it foarste plak wurdt der in birop dien op it NederlSnsk re- gear om syn plicht to sjen en to dwaen foar de oan syn hoede tabitroude Fryske naty oer. Twad wurdt der in birop dien op de contsructive krêft fan it Fryske folk seis, om de politike en soasiale or- ganisaesjefoarmen op en üt to bouwen, só dat it syn natuerlike opjefte it hoedzjen fan eigen nationael bistean oernimme kin. Koart sein: Gjin rjocht sünder plicht. As üs folk de politike foarmen freget need- saeklik foar syn folksbistean, dan sil it dêr seis ek foar stean moatte. Selsbistjür is selsforantwurdlikheit. De delgong fan üs folk hat in proces fan ieuwen west, moat de opgong dan ien- deiswurk wêze? sa freget it Striidboun. Tusken jim realisme en uzes is allinne dit forksil, dat wy de skiednis net óf- sletten achtsje, mar leauwe oan nije müg_ likheden foar de minskheit en dus ek oan de opgong fan üs folk, seit it fier der. Ek wize wy op de léste alinea fan kêst 3. Nei’t yn kêst 2 as doel steld is: selsbistjür fan Fryslên binnen it Neder- lünske ryk, wurdt yn de léste alinea fan kêst 3 de grins fan selsbistjür skerp oanjown: de easken fan it RyksforbAn; in goede federative oparbeiding mei de oare Ryksdielen. It spük fan it separatisme dat fuortyn- ienen nei de publikaesje fan dit pro gramma wer fan ’e souder helle is, kin it Striidboun, neffens eigen sizzen, hjir mei litte foar hwat it is: in büten it ge- biet fan it reedlike omdoarmjend for- skynsel. Soene de mannen, dy’t op de tinkstien fan Waling-om skrasten: „Weg met de Friesland-Frijroepers”, hja wol ea yn dizze probleemstelling jown ha? Yn elts gefal, it Striidboun ferget üs yn gefal wy üs keare mochten tsjin de grounslach, hwer’t it üt libbet op in earliker en manliker bistriding as dizze. Doe’t yn it bigjin fan dit jier it Striid boun „Fryslên Frij” syn earste publi- kaesjes de wrêld ynstjürde, kaem der fan alle kant reaksje op, meast spyt- gnyskjenderwize en hünjendewei. Botte weardich wie dat net, binammen om’t fakentiids hjir stikelstekkers oan it wurd wiene, dy’t har net of amperoan yn it probleem ynarbeide hiene. Aldergeloks hat üs blêd der net» oan meidien, ek al foun it Striidboun by de Martinytoer-skriuwer krityk op syn dwaen en litten. Lykwols waerd sa njonkenlytsen ien ding düdlik, nam- mentlik, dat it stribjen fan it Striidboun dat ek ünder üs lêzers rju leden telt, him net deaswije lit. Sa stadichoan bi- muoiden ek de greatere blêdden har mei de kwesje en waerden der lüden heard, dy’t biwiisden, dat njonkenlytsen it sar- kasme plak makket foar bigripen. Yn dit forbin kinne wy wize op de artikels fan it Keamerlid Scheps en de sköging fan „De Groene Amsterdammer” okker. wyks. Mar hoe dan ek, itsij foar of tsjin it Striidboun, de reaksje dertsjin, lyk as dy utere waerd mei it bismoarkjen fan de tinkstien fan Waling-om, wie der by elts, dy’t neitinke wol, fier by troch. It is dan ek in ding om bliid oer to wê zen, as men sjocht hoe’t de tinkstien noch nea sa yn ’e blommen set is as krekt nou en dat safolle, dy’t der oars oan foarbyrounen, nou tiid fine om to toevjen by dit earestiente fan dizze Fryske strider. Dat alles lykwols ferget üs ek op üs hfilding tsjinoer it Striid boun. Hwat wol it wenliken en hwer giet iü fan üt? Hwa’t in bytsje op ’e hichte is fan de skiednis fan üs folk, wit dat Fryslan om 1500 hinne syn nationale frij dom for- lear. Wy stelle dus saeklik fêst, dat üs folk yn de tiid fan de nationale steate- foarming net foldwaen kinnen hat oan de easken, dy’t it steld waerden om in eigen Frysk-nationale steat op to bou wen. Nei de Saksysk-Eastenrykske oerhear- sking kaem der lykwols in nije kans foar üs Fryslên tominsten yn it fede- ratyf forbin fan de Uny fan Utert. Fryslên hie as Unygewest alle frij om in eigen nationale folksmienskip to bou wen. Hat it dat dien? Wy stelle wer saeklik fêst, dat Fryslan doe op in kardinael punt tokartsketten is: De har oant pl.m. 1500 üntjaende tra- dysje fan wetjowing yn eigen tael is net wer opfette. De tsjerkeherfoarming, dy’t oeral de lÊnstael as tsjerklike tael ynfierde, hat hjir ta oar resultaet laet. By it ünderwiis hweryn’t se dochs in eigen hegeskoalle ta har foldwaen hiene is om ’e eigen tael net tocht. Is it wünder, dat in selsstannichheit dy’t sa min yn it folk biwoartele siet, net tsjin de stoarmen fan it Franske revolüsje- tiidrek opwoechsen wie? En sjoch hjir nou it greate wünder: Just doe’t Fryslan troch eigen histoarysk tokoartsjitten ündergien wie, stie it as nationale taelbiweging wer op. Dy opstanning is nei lang wrakseljen sa fier foardere, dat. de tsjinstan- ners fan in mear omfiemjende Fryske aksje dat as argumint tsjin it Striidboun bigjinne üt to spyljen: Hwat wolle hja dochs? It giet ommers bést, sjoch mar nei de opbloei fan de Fryske literatuer. It antwurd kin net oars wêze as ditte Nettsjinsteande it feit dat üs folk faek tokoartsketten is yn syn plicht en top ping,is allinne al de opbloei fan üs lite ratuer, hoe biskieden dy ek noch wêze mei, in tsjügenis dat üs folk net ta wei- smiten keard is. De stream fan d’ ieuwen is jit net üt- droege. Sjoch dêr it ütgongspunt fan it Striid boun „FryslAn Frij!” Kêst 2 fan it Striidboun tsjöget fan it selsstannich bistean fan it Fryske folk. Hoe stiet it lykwols yn üs tiid mei it selsstannich bistean fan in folk, as der gjin nationale oerheit is dy’t dat hoe- det? It wurdt ütinoarhammere troch de jim mer fierder om him hinne gripende sin- trale steatsmacht en de economyske, politike en culturele machten yn de grea te sintra. Freget immen nou oan it Striidboun, hoe’t it derfoar oerstiet, dan is it an- dert: As realisten. In negatyf en allinne öfwarrend forset tsjin in üt de maetskiplike üntjowing fuortkommende sintralisaesje rint üt op in donquichotterij, of slimmer jit op ko- medyspllerij. Dat is it foarlên fan in allinne-taelbiweging. It Striidboun tinkt der net oer de eagen laar de sealittit to sluten. It acceptearret De Veiligheidsraad bijeen. Het vreselijk ste wapen. Schommelingen in de Russi sche politiek? Het lot van Polen. DuitsRussische samenwerking? Het West-Europees defensieplan gereed. Tito becritiseert Stalin. De Belgische Koning blijft in ballingschap!. en Zuidwest Friesland - Vrijdag 8 Oct. 1948 Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs: 10 cent per mm Giro 87926 Bolswards Nieuwsbla Aksje en Reaksje 66 LEOPOLD V1MI —07 1 iMlnfl git In Innen 1 ruikt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1