Het Tweede Friese Team in Indonesië Onze Weekagenda p ^xxxxxxxxxxdooö I k O K Buitenlands Overzicht w-J No. 78 44e Jaargang Vrijdag 18 Oct. 1948 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSÏNGA - Bols ward In sn ard Soemenep, 28 Juli 1948. rijk. ne- Der is net in lid oan us, dat de dead net to pan nimt. ?an de nten. aakt, paart inten waarin de weg thuis had moeten horen, om hun droeve ervaringen te verhalen (en om hun dorst te lessen met de be faamde koffie, die bij deze A.W. geser veerd pleegt te worden). Het eerste ging door, zelfs met dit resultaat, dat de A.W. toezegde er zorg voor te zullen dragen, dat hier een weg voor ons komt, maar het tweede, nee, dat wilde niet erg. Na een half uur was er op die overigens zo gezellige voorgalerij nog geen drup kof fie gesignaleerd. Toen stond de A.W. op en noodde de heren binnen, waar op een tafeltje.drie glazen koffie ston den. Alvorens tot het nuttigen hiervan en van een sigaretje over te gaan, zag de A.W. toe, dat geen nieuwsgierige blikken in zijn binnenkamer konden doordringen. Misschien kon hij die van Allah ook buitensluiten. Deze rubriek wordt Dinsdag weer ge plaatst Opgaven moeten vóór Maandag, morgen 9 uur in ons bezit zijn. be- lid- Een jv.: na, ga. tra 148. 4o- zv lin en tse dv /an diep oud* •ma* geldt bters, r dat 5 4 Abonnementsprijs; 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m Giro 8792Ö itg. de 'or de Dp- ske zen die als bekroning van hun werk de laat ste maanden van hun twee-jarige con- tracttijd, mogen werken onder de be volking van dit prachtijgel eiland, dip door de excentrische ligging in zo vfele opzichten stiefmoederlijk is bedeeld. S. D. 48. jke .ike ze- iw- ede ner en ma, ma :en. ne- dv .eu- urd >m- Okt. nisje ?,5 1. 1 ;zen, ja.it de 48. i. oed >rten, n 54 fan Gysbert Japiks Het wordt eentonig. Trumans plan een blunder. Churchill over de atoombom. De bewapeningswedloop in volle gang. Vrijen om en van Franco. Het poli tieke schaakbord. De stakingen in Frank. Communistische I successen in China. Andere adat-ervaringen. Gister was trouwens toch een dag vol ervaringen, die 's avonds zoals we dat vaak zo prettig doen werden uit gewisseld en besproken. Daarbij kwam ook ter tafel het verhaal van de Chinees. Voor de afdeling inschrijving op de poli hadden die dag als steeds, weer honder den mensen staan wachten tot het ein delijk hun beurt zou zijn om eén kaartje te krijgen en door Toean Dokter onder zocht en hoopten ze door de non- na geprikt te worden. Ze staan daar en wachten, en protesteren niet, wanneer er, langs die hele rij, een mooie meneer stapt, in een keurig wit shirt en een blinkend witte broek, die zich bij Dok ter meldt om bekeken te worden. Een Chinees. Hij zet een ernstig gezicht en heeft het in gebroken Hollands over een gróte wond, enfin. Dokter krijgt de in druk, dat het dringend is en onderzoekt de man in een apart kamertje, om daar tot de ontdekking te komen, dat het een nietszeggend geschiedenisje is als waar mee zovelen rondlopen. Dok pakt hem bij zijn mooie bloesje en dirigeert hem naar achter in de rij, met de mededeling dat hij zijn beurt maar af moet wach ten. Als na een hele poos de man op nieuw verschijnt, neemt Dokter hem weer mee naar het kamertje, haalt onze mantri-tolk, ert steekt een hele speech af, dat deze Chinees nu toch heus niet moet denken, dat hij, omdat-ie misschien wat pienterder is en in ieder geval rij ker dan de anderen, en omdat hij zo’n mooie witte broek aan heeft, met zijn wissewasjes eerder aan de beurt komt dan die arme vrouw in de rij, die, zelf ziek en met een ziek kindje op haar arm uren staat te wachten. De Chinees schijnt er iets van te begrijpen, 'biedt zijn verontschuldigingen aan en blaast de aftocht. Maar het vreemde, is, dat de mensen in de rij niets van deze dingen begrijpen. In het begin zijn daar nog al eens fouten mee gemaakt, wanneer hoger geplaatsten met een even grote vanzelfsprekendheid naar voren stapten als waarmee de wachtenden hen lieten passeren. We wisten toen niet, dat we ons inderdaad in zoverre de adat dien den aan te trekken, dat we deze mensen eerst hielpen, terwijl ons bovendien dik wijls ontging, dat zo’n meneer inderdaad „hoger” was dan de anderen. Nu heb- gang gebracht door de groep naties in de Veiligheidsraad die niet direct bij het geschil betrokken zijn, gepleegd wordt. En. daardoor zou juist de vrede In gevaar kunnen komen, nu, nadat Marshall Truman van zijn ongelijk heeft overtuigd, dezex Amerikaanse minister weer naar Parijs is teruggekeerd met groter gezag dan ooit bekleed cn om de kwame indruk weg te nemen, waar schijnlijk vastbeslotener oan ooit, zich door de Russen geen concessies te laten afdwingen. Ondertussen verkondigde Zuid-Amerikaanse staten hebben ook weer diplomatieke betrekkingen met hem aangeknoopt, on danks het destijds door de Ver. Naties gedane verzoek de relaties met hem af te breken. Men brengt echter de pogin- gen Spanje weer in de West-Europese gemeenschap op te nemen In verband met de Amerikaanse strategische plan nen als er een oorlog zou uitbreken. Engeland, Spanje, Portugal, Noord-Afrl- ka, Turkije en Noorwegen zouden dan de bases zijn waaruit zou worden ge opereerd. Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland zouden tijdelijk aan de vijand worden overgelaten. Op hevige protes ten van Franse zijde zou later van dit plan zijn afgezien, maar daar zowel de Ver. Staten als Engeland slechts betrek kelijk geringe troepenmachten in West- Duitsland hebben, moet dit plan onge twijfeld hebben bestaan, omdat de Fran se, Belgische en Nederlandse strijd krachten onvoldoende werden geacht de eerste stoot der Russen op te vangen. Frankrijk is trouwens bezig zich zelf te vernieti gen door de steeds maar aanhoudende stakingen, welke er enorme economische schade aanrichten. De Franse regering heeft volgens Franse bladen de bewijzen in handen, dat de Franse communisten met hun stakingen op bevel van Moskou handelen, de Cominform zou' deze fi nancieren en de bedoeling zou zijn het plan Marshall te saboteren en West- Europa totaal te verzwakken. Paul Hoffmann, de Amerikaanse leider van de Marshall hulp is dan ook nu naar Europa geko men om een eind te maken aan de ont manteling der West-Duitse fabrieken ten bate der «orloffschaderegellng en Nog even: het eilandenwerk. Ja, die eilandentochten, die behoren, voorlopig althans, tot het verleden. Al len naar Poeloe Ret Poeteran, een paar honderd meter uit de Oostkust gelegen, steken we nog over, maar sinds we ver trouwd zijn geraakt met het aanvanke lijk vrij enge experiment dat de truck op een paar gammele prauwen naar de overkant wordt geloodst, leveren deze tochten qua zeetochten (die ’t overigens nauwelijks te noemen zijn) niet veel nieuwe ervaringen op. Anders was het met de andere eilanden, die we regel matig bedienden, 6 tot 10 km. uit de kust gelegen, dagen waarop we zeker vier maal een nat pak haalden. Daar we gedurende de 12 keer dat we naar Chili Centing' en Gili Radja zijn overgestoken verreweg het grootste gedeelte van de bevolking dezer eilanden bereikt en ge holpen hebben, worden ook deze dagen nu besteed aan de zo om hulp roepende Westhoek. Helaas is het totaal onmogelijk geble ken de 100 km. be-oosten Madoera ge legen Kangean-groep te bedienen, waar heen gedurende deze 5 maanden slechts eenmaal een expeditie kon worden on dernomen. Gebrek aan vervoer en een overvloed) van werk op Madoera zelf hebben het Hoofd van de Mobiele Teams doen besluiten hiervoor een speciaal, maar de vraag rijst of het uitlekken er van al niet voldoende kwaad heeft ge sticht. Het heeft bij de grote West-Eu ropese geallieerden enige twijfel doen rijzen aan de stabiliteit van de Ameri kaanse politiek en de vrees voor een tweede München gewekt, het heeft ook doen twijfelen aan de oprechtheid van het Amerikaanse besluit de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te bren gen en bij de Ver. Naties enige ver stoordheid gewekt over het feit, dat Tru man dat lichaam feitelijk wilde passe ren. Maar het ergste is, dat Moskou uit het plan van Truman zou kunnen afleiden, dat het door het been stijf te houden, tenslotte toch zijn zin zou krij gen. cn dat het dus niet tot concessies bereid zal blijken in het overleg dat al geruime tijd 's binnenkamers, aan de Een nieuw gebied in. Van de poliklinieken, waarover ik de vorige keer vertelde begin Juni was dat zijn er niet veel meer over: slechts vier; de rest van ons twaalftal wekelijks te houden poli’s wordt ge vormd door betrekkelijk kort geleden geopende. Onze Rode Kruisvaan is na melijk hoofdzakelijk meegewapperd met de Oost-moessonin het Oosten hebben we ons uit verschillende plaatsen terug getrokken om te kunnen gaan werken in een nieuw gebied, de Z.W.hoek van het regentschap, waarvan de Binnen- lands-Bestuur-ambtenaren Dokter al zo dikwijls gevraagd hadden of het nu niet mogelijk was, dat ons Team ook daar enkele poli’s opende. Oorspronkelijk echter stond deze streek niet op ons programma, daar ze zou blijven ressorteren onder de in Soeme nep wonende arts van de Dienst Volks gezondheid. De gezondheidstoestand is hier evenwel zo schrikbarend slecht, en bovendien heeft deze arts niet de be schikking over voldoende personeel en medicijnen, zodat hij thans graag inging op Dokters hernieuwde voorstel hem te komen helpen. En dat blijkt geen over bodige luxe te zijn. Dat deze poli’s zó druk zouden! worden hadden we rile't verwacht, en eerlijk gezegd dat ons Team in staat zou zijn al deze zich meldende patiënten te helpen, evenmin. Vorige Vrijdag 3400 patiënten, waarvan er 3000 tegen framboesia werden inge spoten. Terwijl we bij voorbaat al een uur vroeger dan anders onder onze klam boes waren uitgekropen, n.l. om half 6, en we de hele dag stevig doorgewerkt hebben, juist omdat we, als het maar even kon, alle mensen wilden helpen, scheelde het toch geen haar of ten slotte zou van de reeds ondergegane zon niet meer genoeg licht zijn ontvangen om de laatste Injecties te geven. Maar het luk te, mede dank zij de voortreffelijke hulp van mantrl’s en inheemse politie, die we tegenwoordig voor bescherming mee hebben (ter vervanging van de opge houden militaire bewaking) en het prachtige resultaat van deze dag was voor Dokter a'anleidlng, om voor we de terugtocht naar Soemenep aanvaardden, toen we in schaars maanlicht bij de auto stonden opgesteld, hen allen, man. tri’s en politiemannen, te danken voor hun voortreffelijke medewerking, in een speech, die hun, nadat één der mantrl’s deze letterlijk had vertaald In het Ma leis, kennelijk goed heeft gedaan. Misschien Is het mede aan de uitwerking hiervan te danken, dat we deze week tegen de 9000 mensen hebben kunnen behandelen. De wetenschap, dat we in de achter ons liggende vijf maanden dus het vertrou wen van de bevolking hebben gewon nen, waardoor we in staat worden ge steld zo velen geheel of gedeeltelijk van hun afzichtelijke wonden en ernstige ziekten af te helpen, geeft grote voldoe ning, evenals de ervaring een erva ring, die we hier in de Westhoek voor het eerst opdoen dat verreweg het grootste gedeelte van de patiënten te rugkomt voor een tweede en derde be handeling. We hebben het idee/ dat dit in belangrijke mate te danken is aan de onvolprezen propaganda en medewer king van het B.B.; Wedana’s en Assis- tent-Wedana’s (te vergelijken met onze burgemeesters) zijn practisch de gehele dag op dé poll en vragen na afloop vaalk een lijstje op met alle gegevens omtrent het aantal patiënten en de ver- deliag der verschillende ziekten. We merken vaak, dat ze er dan in de ko mende dagen druk achterheen zitten de mensen het nut van volgende bezoeken te doen inzien, en gelukkig met veel succes. Tegenover de goede zijde, die het ver werken van deze enorme mensenmassa’s voor ons heeft, staat het nadeel, dat het contact met de bevolking er niet bepaald intiemer op wordt; Zaak is om het werk zo goed en snel mogelijk te doen; voor het niet klem naar voren brengen van adviezen, als: was je toch vooral goed, want daar bereik je dit en dat mee en voorkom je zus of zo mee, enz. schiet bitter weinig tijd over. Dat missen we wel eens, maar op de poli’s in het Noord oosten gaat hiervoor wel Iets meer tijd vrijkomen, daar de toeloop hier wat kleiner wordt en we door de opgedane routine meer, laat ik zeggen, privé-tijd aan elke patiënt kunnen besteden. Overigens is het de bedoeling, dat we hiertoe t.z.t. wel weer overgaan. Enige tijd geleden hadden we namelijk bezoek van het Hoofd van de Mobiele Teams, Dr. van Rossem, met wie natuurlijk over de toekomst van ons Team werd ge sproken. De opzet schijnt te zijn, dat we ons eerst door deze rijstebrijberg van framboesia-patiënten heenbijten, en dat we het dan eens over een andere boeg zullen gooien, door zelf de kampongs in te trekken, wat met de mensen te praten (dat wordt nog wat mpt onze gebrekkige kennis van het Madoerees), zeep uit te dèlen, te vertellen hoe ze met hun hele familie van de schurft af kunnen komen, enz. enz. Maar het zal nog wel even duren voor we hiertoe in de West hoek voldoende tijd beschikbaar krijgen. Van overplaatsing is dan ook voorlopig nog geen sprake. Dit is trouwens precies in de lijn van de Regent van Soemenep, die op Dr. van Rossem’s vraag of hij dacht het R.K.- Team binnenkort reeds te kunnen mis sen, antwoordde: „Maar dokter, ik wil het Rode Kruis nooit meer van hier zien vertrekken I” Poeasa. Op het ogenblik zitten we midden in de poeasa, dat is de Mohammedaanse vastentijd, waarbij de volgelingen van Mohammed zich gedurende dertig dagen tussen zonsop- en zonsondergang dienen te onthouden van voedsel, drinken en roken. Tegen onze verwachting in lopen de poliklinieken hierdoor niet in het minst terug. Wel geeft het steeds opont houd, daar aan het diagnose-tafeltje aan elke patiënt die iets moet slikken ge vraagd moet worden of hij poeasa houdt ja of nee. Zo ja, dan kunnen ver schillende medicijnen, als hoestdrank, levertraan e.d. niet worden verstrekt, terwijl de pillen zo moeten worden ge doseerd, dat ze in twee maal per 24 uur kunnen worden ingenomen. Met per missie van hun geestelijke hoeder, de kijai en waarschijnlijk ook zonder deze) accepteren alle klanten als steeds gaar ne hun injectie, en zo deed zich in het begin op de soentikafdeling het vreemde feit voor, dat het er in plaats van vlotter juisit minder vlot verliep^ dan zonder poeasa. De oorzaak zat hem hierin, dat er niet minder patiënten en wel minder helpers waren, die zich namelijk de al lereerste dag streng hielden aan weer een ander voorschrift van de vastentijd: geen bloed zien. En ja, een druppeltje bloed komt er altijd wei bij te pas. Ge lukkig zijn er steeds wel mensen te vin den, die het met de poeasa-regels niet zo streng nemen, terwijl de anderen In de achter ons liggende twee weken blijk hebben gegeven in een vlot tempo van hun principes te kunnen afstappen. Overigens geen wonder, wanneer men bedenkt, dat er van ’s morgens zes tot ’s avonds zes, wanneer er onder een toch altijd warme tropenzon de hele dag hard wordt gewerkt, wel iets genuttigd móét worden, wil men zich behoorlijk op de been houden. Gister maakte Dokter nog een mooi mopje mee. Na afloop van de poli ging hij met Tom een nieuwe buurt verken nen, om te zien of er in verband met een te openen poli een voor onze auto berijdbare weg was. Ze kwamen bij het bewuste punt, en sloegen de weg ondanks het feit, dat die er niet bleek te zijn, toch maar in. Met het gevolg, dat ze over 3 km. ruim een uur deden. De jeep werd dan weer eens stil gezet, er werden stenen gesjouwd, er werd ge duwd en getrokken, kortom er werd in de hete middag zwaar werk verricht. Teleurgesteld omdat het toch niet ge lukt was, ging het tweetal naar de As- sistent-Wedana van het onderdistrict Om te beginnen. Zelfs in Soemenep dringen zij het lichtelijk vertraagd zo voor en na de verschillende wetenswaardigheden uit Friesland door. Zo ook het bericht van de terugke,elr van het Friese Bataljon en van een gedeelte van het eerste Frie se Team. Het spijt ons oprecht van geen van beide ook maar één vertegenwoor diger hier overzee te hebben kunnen ontmoeten, maar ja, erg verwonderlijk is dat niet, wanneer de diverse stand plaatsen resp. een dikke 500 en een klei ne 2000 km. van elkaar liggen. Zelf door de Rode Kruis werkers, die vóór ons door Friesland werden uitge zonden In een hartelijk telegram hier welkomj geheten, zenden wij op onze beurt gaarne onze beste wensen aan allen, die van hier weer op de Friese bodem zijn teruggekeerd en we hopen van harte, dat ze zich In de oude om geving weer senang zullen voelen. We zijn dankbaar nog een half jaar in deze gewesten de pompeblêdden hoog te mogen houden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 3 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Churchill op het congres der Engelse conservatie ve partij dat tussen vrede en oorlog nog slechts de atoombom stond, daarmee bedoelende dat alleen de wetenschap, dat de Ver. Staten over het atoomwapen beschikken en de Russen er van weer hield een aanval op West-Europa te doen. Dat er onder deze omstandigheden het wederzijds wantrouwen is immers ten top gestegen niets terecht kan komen van de voorstellen tot beperking der bewapening door Rusland zowel als andere landen gedaan, is duidelijk en we volstaan dan ook met de blote ver melding, dat daarover weer fel gedebat teerd is in de politieke commissie der vergadering van de Ver. Naties te Pa rijs. Integendeel, de bewapeningswedloop is nu in volle gang en daarbij het uit kijken naar bondgenoten. Wij, hebben in een vorig overzicht reeds gewag ge maakt van het feit, dat bepaalde Ame rikaanse kringen Franco-Spanje gaarne in het West-Europese verdedigings systeem zouden zien opgenomen. De Spaanse dictator solliciteert daarnaar en naar Marshall-hulp hevig. Hij heeft nog pas een zeer felle anti-communisti- kleiner Team (7 personen) in te zetten, sche redevoering gehouden en is naar Portugal gegaan, welk land door een bondgenootschap met Engeland wel tot dit systeem behoort en waar wel over leg gepleegd zal worden over conces sies, welke Franco zou moeten doen om ook Spanje ingevoegd te krijgen. Be paalde ben we deze dingen wat beter door en om de gevoelens niet al te zeer te kwet sen passen we ons in zoverre aan, dat ambtenaren B.B. en andere notabelen geholpen worden wanneer ze zich mel den. Maar met de witte-broeken-kerels (zoals deze buitengewoon hinderlijke categorie in de wandeling heet) zijn en komen we niet zo ver. Het zijn door gaans de semi-intellectuelen, die zich on eindig hoog verheven 'roeien boven een ieder, die toevallig geen gebrekkig woordje Hollands ként, en zij beijveren zich dit zo dikwijls mogelijk te laten blijken. We zijn druk bezig enkelen onzer man- I tri’s, die ook die neiging vertoonden, op j te voeden. Deze heren presteerden het i bijvoorbeeld ten tijde van onze eilanden tochten, als alle teamleden tot hun mid- del en soms zelfs tot hun hals door zee waadden om de prauw te bereiken, zich door een koelie aan boord te laten dra gen, zelfs ook een keer, toen er, ook door ons, hard aan de prauw getrokken en geduwd werd om deze voor het ver der vallen van het water nog vlot te krij gen. Dan is een lesje toch wel eens op zijn plaats, en inderdaad passen ze zich bewonderenswaardig aan bij onze wat meer democratische opvattingen. En 't moet toch moeilijk zijn je zo maar om te schakelen, wanneer je je leven lang niet anders gehoord hebt dan dat het zo hoort. Er komt tekening in het werk Diverse belevenissen op Oost-Madoera Zoals de lezer allicht moe zal worden voortdurend te worden bepaald bij de Berlijnse kwestie, de atoombom en de aankleve van dien, zo zal het de gehele wereld wel gaan. Men wordt het voort durend gekijf tussen de mogendheden moede, en een dergelijke vermoeidheid brengt de kans mee, dat een der par tijen, uitgeput en ten einde raad en on der de druk van een zeer somber alter natief, bezwijkt en toegeeft aan de eisen der tegenpartij. Drukte ook Truman de verantwoordelijkheid te zwaar, toen hij vorige week 't plan opvatte een spe ciale vertegenwoordiger! naar Moskou te zenden om het direct contact te her vatten? In ieder geval was het plan een blun der van de eerste grootte. Marshall heeft Truman er wel van teruggehracht, Bolswards Nieuwsblad 68 £S1 TSJANQ KAI SJEK 08- MM 5? I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1