Tweede Friese Mobiele Roode Kruis Team V i Onze Weekagenda o ia Indonesië I Martinytoer 00000000000000 door Nederland No. 79 44e Jaarpan4 Dinsdag 19 Oct. 1948 Streekblad voor West. Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 s ward S. D. Slot volgt. r I Fan de Tj. de J. I 1 fan Gysbert Japiks I „Bedrijfs-econotnie”. Tijdens dit einde van het begin, deze laatste maand, worden nog enkele poli klinieken gehouden op plaatsen waar dat niet meer zal kunnen wanneer we tot het nieuwe systeem zullen zijn over gegaan. Bijvoorbeeld op de beide eilan den 0111 en Gill Radja, belde ongeveer een 8 km. uit de Zuidkust gelegen, op Dinsdag 19 October: Bolsward. De Doele. 8 uur. 45-jarig be staan N. V. Spreken Evert Vermeer, zang Blauwe Vaan, toneel Lyts Frysk Cabaret. Doele. 8 uur. Feestavond Beatrix- oord. V.rsehflnt DINSDAGS en''VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157} Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 8792Ö Vrijdag 22 October: Bolsward. Ons Gebouw. 5 en 8 uur. Ge luidsfilm Het Grote Offer, uitg. van de N. C. G. O. V. Donderdag 21 October: Bolsward. De Doele. 8 uur. Bioscoop voorstelling „Monsieur Vincent” en Sprookje van de Gouden Koets. Woensdag 20 October: Bolsward. Jaarlijkse Kalverenmarkt. De Hy frege hwerom net alle fabrlken soli dair de ütbltelllng fan de molke nel kwaliteit trochfierd hawwe en wol sa- danich, dat de boeren, dy’t earste kwa liteit leverje, dat ek omraek yn 'e ponge merke koene. Sjoch, dat is in ding fan it aldergreatste bilang. En men mei der wol by slzze, dat it nou hege tlld Is om yn dlzzen splkers mei koppen to slaen. Alle goede winken. alle foarljochtlng fan de fabrlken, alle ünderwlis sil üs der net brlnge kinne as net in fiks Onderskled yn molkpriis de soarch en de muolte bileannet. Der blluwe boeren, dy’t harren sünder bi- swler It wurk fan oaren to’n goede kom- me litte en maling ha oan alle goede rle, salang It molkpüdtsje fan har buorman itselde bliuwt as harres. Ik wol net graech slzze hoefolle der sa blnne, mar yn elts gefal fierst to folie, hwant len boer kin It wurk fan hündert oaren bl- djerre. It Is my ris passeard, dat ik by In boer yn ’e jlster kaem, dy’t dwaende wie mei In kou, dy’t in forkeard fearn hle. En mei in soarte fan lalts, hwerfan üs mem pllchte to slzzen: hy laket as de dlvel foar it goatsgat, knypte hy it fean üt yn de molkamer. Ik sel noch: „dat kin sa dochs net, wol.” Mar de boer sel gnyskjende wel: „dat jowt ris in oar smaekje” en molk troch. Nou mei der om my mar ien sa'n boer of siz mar: ien sa’n meubel yni hief Fryslén wêze, krekt sokke ütsünderin- gen, sokke üntaerde molkeleveranciers kinne sa’n soad bidjerre. En neist sokke inkelde lju, dy ’t nocht oan ünnocht haw we, binne jit hünderten, dy’t net ta mear soarch en greater omtjnken to krijan binne oft de kniper moat op ’e skine komme en der is gjin gefoeliger plakje by party lju as it knipke. Dêrom ha wy mei klam al jierren pleite foar it ütbitel- jen fan ’e molke nel kwaliteit en wol sadanich, dat It de muoite wurdlch is om mei ekstra hêndoeken en skjlnne hannen, koartknipte neils en al dy din gen mear, fol to hélden. Sil dat yn de praktyk bliuwend yngong fine, dan moatte de fabrlken yn dit opslcht elkoar Bolsward. Geb. Gasthuissingel. 8 uur. Chr. Reciteerclub. Oefenavond. I de (en daar 75 80 pct. van het poli- bezoek aan deze ziekte leed, dienden we ons werk hiernaar in te richten), voor de wondbehandeling, waarvan de belangrijkheid thans meer op de voor grond gaat treden, is tweemaal per week wel het minimum. En zo zal ons team straks in drieën gesplitst worden, groe pen, die zowel ’s morgens als ’s middags ergens polikliniek houden, en die bij een geschat bezoek van 3 tot 500 patiënten per poli, dus een hele dagtaak staat te wachten. Zo’n groep zal dan bestaan uit twee of drie leden van ons team, drie inheemse poliklinlekhulpen, plus één of twee politieagenten voor het bewaren van de orde onder de patiënten. Ja, het Is een hele organisatie en een heel uitgekien geweest om het zo ver te krijgen. Het lijkt hier eigenlijk meer op een enorm bedrijf dan op wat we ons oorspronkelijk hadden voorgesteld: een héél primitief zaakje in een bamboe. hutje ergens; in de rimboe. Een prachtig groot huis, medicijn-schuren en -kasten, een „wagenpark” met drie uitstekend verzorgde auto’s, een omvangrijke cor respondentie en uitgebreide administra tie, een dagelijks vele, vele malen rate lende telefoon, een onderhoud met de Regent of andere ambtenaren B.B., een af- en aanrijden van auto’s, de Mi litaire commandant of onze inspectrice die komen om weer eens iets te bespre ken, dit alles is een noodzakelijk onder deel van ons werk waarzonder de po liklinieken njiet zouden kunnen lopen, zoals ze doen. Om bij de invoering van het nieuwe systeem alles zo vlot moge lijk te doen lopen, zijn gedragsregels voor de patiënten en voor.de Wedana’s en Ass. Wedana’s opgesteld, die op het secretariaat van de Regent 'in het Ma- doerees resp. Maleis vertaald en bij honderden over het Regentschap ver spreid zijn. Vanaf Maandag 11 October zullen we de resultaten hiervan kunnen beoordelen, dat is de datum waarop we beginnen met het begin van het einde. L Het einde van het begin. Ja, het begint op te schieten met onze tijd. Acht maanden van het jaar zijn al om, een tijd van flink aanpakken en van het zien van mooie resultaten op Oost- Madoera, eft ruim drie maanden resten ons nog voor de eindstrijd en de afslui ting van ons werk. Immers, nog steeds weten we niet, of ons werk hier zal worden overgenomen, of het mogelijk zal zijn na ons vertrek een nieuw team naar deze contreien te sturen, of de Dienst Volksgezondheid over voldoende personeel en medicijnen zal beschikken om straks de zorg voor de gezondheid van deze 3/J millioen mensen geheel voor zijn rekening te nemen. Dit is in derdaad een vraag, die ons steeds meer bezig gaat houden. Als we zien wat er in deze tijd verbeterd is, hoeveel mensen geheel genezen of aanmerkelijk opge knapt zijn, maar vooral ook als we zien hoeveel nieuwe patiënten er toch nog steeds komen, en hoeveel oude patiënten nog een tijd lang zorgvuldig behandeld zullen moeten worden, dan benauwt ons de mogelijkheid straks uit dit werk te moeten stappen, zonder te weten of dit goed, of misschien zelfs wetende, dat dit niet zal worden voortgezet. Wanneer de mobiele Teams zullen blij ven voortbestaan in 1949, bestaat er geloven wij wel een redelijke kans, dat het verzoek van de Regent van Soe- menep hem na' vertrek van het Friese ’n ander Team te sturen, zal worden inge willigd, maar de kwestie is juist, dat over het al of niet in leven blijven van deze organisatie nog niets met zekerheid te zeggen valt. Volgens een bericht dat wij van het Hoofd, Dr: van Rossem, ont vingen, zal hierover waarschijnlijk in de loop van November worden beslist. Zo wel om de bovengenoemde reden als in verband met eigen toekomstplannen, wachten de meesten onzer in grote span ning de berichten hieromtrent af, en het ziet er naar uit, dat Dr. van Rossem wanneer hij de volgende week hier komt met vragen over bijtekenen of ergens anders gaan werken, overstelpt zal wor den. Practisch allen hebben al definitief besloten althans voorlopig nog in Indië te blijven werken. Hoe dan ook, of onê werk hier zal worden overgenomen of niet, straks zullen we beginnen aan de uitvoering van het schema tot afsluiting van onze arbeid-als-team in het Soe- menepse. En over dit schema wil ik U graag iets vertellen. Tot nog toe was het zo, dat we per week op 12 verschillende plaatsen poli kliniek hielden, dat wil dus zeggen twee poliklinieken per dag. Eergens liep het bezoek terug, het B.B. verklaarde, dat de enige oorzaak hiervan was, dat de mensen in die bepaalde buurt genezen waren. We besloten om In de daardoor vrijkomende tijd er een te openen In een Streek waarvan we wisten, dat aan me dische verzorging grote behoefte be stond. Zo is dat steeds doorgegaan, met het gevolg, dat we In de loop van deze tijd op 24 verschillende plaatsen poli kliniek hebben gehouden, d.w.z. in 18 onderdlstricts-hoofdplaatsen, 5 op de eilanden rondom Madoera.en 1 op het 100 km. Oostelijker gelegen Kangoen. Op deze plaatsen verschenen we dus gedurende een bepaalde tijd eenmaal per week. De uitgestrektheid van het werk gebied, de dichtheid van de bevolking en de grote nood die hier op medisch gebied heerste, maakten het niet moge lijk, tweemaal per week op deze plaat- »sen polikliniek te houden. Nu we echter in alle uithoeken van het regentschap gewerkt hebben, nu de. patiënten ner gens langer dan 5 km. behoefden te lo pen om een polikliniek te bezoeken, en nu de gezondheidstoestand reeds zo be langrijk is verbeterd, waardoor zich dus minder patiënten melden, heeft Dokter gemeend, dat het mogelijk is, tot een ander en wel een heel uitgebreider pro gramma over te gaan. Omdat wij dan al onze tijd meer dan nodig zullen heb ben, zijn de eilanden niet in dit schema opgenomen; de bevolking wordt er van op de hoogte gesteld, en in plaats dat wij nu naar hen toe zullen komen, wordt aan de patiënten van de eilanden een poll genoemd waar ze zich het gemak kelijkst kunnen melden. Op Madoera zelf zullen we straks wekelijks 36 polikli nieken houden: 6 per dag, d.w.z. dat we tweemaal per week zullen komen in elk van de 18 onderdlstricts-hoofdplaatsen. Was voor het geven van injecties tegen traaboMla éénmaal per week voldoen- Twa greate organisaesjes op It terrein fan 'e suvel hawwe dizzer dagen har jubilea flerd, de iene üt it Koöperatleve kamp, de oare üt de kringen fan de par- tikullere fabrlken. En it iene sawol as lt oare is bést slag- ge; as ik it wol ha wie de belde kears deselde feestreedner oan it wurd. It hat my derby tlge goed dien, dat de hear Linthorst Homan him net forliede lltten hat allinnich de lof to sjongen oer it wurk hwat dien is, mar de folie klam lein hat op lt wurk, dat komme sil en komme moat- lt stiet der dochs sa foar dat yn man- nlch ding de tastfln op suvelgebiet sa- hwat biferzen is, alteast by greate groepen fan harren. De greate sprongen foarüt, dy’t yn dizze fyftich jler dien binne, llzze yn fêste en geve bannen, mar de gryp op de takomst, de idealen fan de beweging sprekke folie minder as eartiids. En dat is nuodlikl De tiid héldt gjin skoft en de lju, dy’t op in hege post lt fjild oereagje kinne, roppe ta nije ener gy en nije bisieling op. Dr. Boekel, de man fan de suvel, héldt net op mei de groepen ta to roppen, dat der mar ien kéns is om de kommende jierren treast to wêzen, to witten, de kwaliteitsforbet- tering fan de suvel. Hy neamde yn syn radlolêzing len bl- iangryk ding by de namme, in ding, hwer’t al tsientaJlen fan jierren op om- köge is sfinder dat lt bulte foroare is. gewerkt wordt nog niet zo’n erg ongun stige verhouding geven, ware het niet, dat met em- en debarkeren steeds zo ontstellend veel tijd heengaat. De groep van gister is bijvoorbeeld 15 uur op stap geweest, waarvan 5 uren werden be steed aan de behandeling van de 800 zich meldende patiënten. Wat de tocht zelf betreft, hebben ze in de motorboot gezeten en in verschillende prauwen, terwijl de uitgeholde boomstam, die hun voor het laatste eindje tot de kust aan geboden werd, zó klein was, dat het hele gezelschap maar is gaan zwemmen, mantri’s, politie-agenten en alles incluis, terwijl het vaartuigje gebruikt werd voor het vervoer van de polikliniekkisten en andere attributen. forstean, dan moat der ien line lükt wurde, dan mei lt net blstean, dat in boer, dy’t mei de mélle kop om dizze reden nei in oare fabryk gean wol, dér wer mei iepen earmen üntfongen wurdt. Dan komt men der nea üt. Hwant lt lelt der nou len kear sa hlnne, dat in fabryk gjin maetrlgels nimme kin as syn kolle- ga’s de inkelde dwarse lju, dy’t harren net deljaen woile by it algemien bilang wer wolkom hjltte. Dizze slepende kwael moat oerwoun wurde yn lt bilang fan de tözenen, dy’t graech har bést dogge yn dlzzenl en binammen yn it bilang fan üs hiele suvelbidrluw. It Is ek In ding fan greate bitsjutting, dat de fabrlken seis dizze saek öfdogge en dat hja nei salang ombargje mei prestysjekwesjes en tomln dledkrêft, dat it Regear mei In steatskontröle komt. Hwant dat Is folie minder en folie djürder en de boeren sille psychologysk lang sa net melwurkje En der moat lt nou krekt fan komme. Hwant kontröle op In buorkerlj Is jit altyd wetter drage mei in tsjems. En men kin der wis fan wêze, dat lt oer- greate diel fan de Fryske boeren graech melhelpe wol om de forneamde suvel- produkten jit better to meitsjen. Mar dan moat der in ein oan makke wurde, dat de inkelde saboteurs harren ütgnize klnn^ om’t hja doichs itselde barre as dy sulverskjinne lju. Dat de methoade fan kwaliteitsbipaling uniform en doelmiettich wêze moat sprekt as in boek. En ek, dat by dy pleatsen, hwer’t de oersaek büten de wil fan de boer óm lelt, holpen wurde moat mei wetter- lieding en sa, dat sil gjin minske keare wolle. Mar de greate saek is ienriedich- heit yn de organisaesje omdat hjir it bilang leit fan alle greidboeren en mei- iens in great algemien bilang foar lt suvellén, hwat Fryslén hjit. As dit de frucht wêze mocht fan beide jubilea, dan sette de nije perloade mei fikse slaggen ütein. Wy hoopje, dat lt sa nochris kom me mei. De iene klaget oer it forstjerren fan syn bern, de oare, dat er har bihalden hat. een onderlinge afstand van 15 km. In het begin bezochten wij deze eilanden ook regelmatig, waarbij beide teamhelf- ten er één voor hun rekening namen. En nog was het dan zo, dat we soms van ’s morgens 6 tot middernacht in touw waren, doordat de motor van het schip weigerde, of doordat, als we per prauw gingen, de wind ging liggen of draaide. Nu worden deze eilanden ge durende vier achtereenvolgende weken een dag bezocht, maar thans door een en dezelfde teamhelft, terwijl de andere op Madoera zelf werkt. We hebben na melijk de beschikking gekregen over ’n aanmerkelijk snellere motorboot van ’t zoutbedrijf, die ons in iy2 uur naar het eerste eiland brengt, in een zelfde tijd naar het volgende en tenslotte in 2 uur weer in de haven terugbezorgt. Dit zou,’ Soemenep, 27 September 1948. wanneer er op zo’n dag een uur of 4, 5 De eeuw vol. Ook Hilversum heeft nu zij)n 100-jarige. Het is „opa” G. van Leeuwen, die deze hoge ouderdom be reikte. Temidden van zijn 39 kleinkinde ren en 50 achterkleinkinderen heeft hij feest gevierd. Alle begin is moeilijk. In het zwaar ge troffen IJmulden, dat een huizentekort heeft van 6000, zijn de eerste zeven wo ningen gereed gekomen. Er zijn er nog 400 in aanbouw. Deviezenwinst De invoer van Neder landse bloembollen in de V.S. bereikt thans zijn hoogtepunt. De totale op brengst zal waarschijnlijk 6 7 mil lioen dollars bedragen. De rondtrekkende harmonicaspeler Bar tels is op de rijksweg BredaMoerdijk van een rijdende vrachtauto gevallen en om het leven gekomen. Bejaarde vrouw verdronken. In 't Meer bij Heerenveen is de bejaarde echtge note van de heer W. van Dijk In de Vaart geraakt en verdronken. De Amsterdamse makelaar L. S. is aan gehouden omdat hij niet minder dan 300 personen had wijsgemaakt dat hij voor een woningruil kon zorgen. De gedu peerden betaalden tot f25.— voorschot, doch in de regel hoorden zij verder niets. De Bataafse Petroleummaatschappij ver richt thans «in de buurt van Rotstergaast en Delfstrahuizen proefboringen naar petroleum. Op de Joodse begraafplaats te Nijmegen Is een gedenkplaat onthuld ter herinne ring aan de 500 Joodse ingezetenen, die niet uit Duitsland zijn teruggekeerd. Wees voorzichtig. Te Amsterdam Is een 2-jarig meisje overleden aan dysenterie, opgelopen door het drinken van besmet te ongekookte melk. De Unac-inzameling gedurende de ge houden Mulo-examens heeft f 1467.— opgebracht. De KJ-M.dlenst op Indonesië zal mis schien begin 1949 tien maal per week worden gevlogen. Er werd een geslaag de proefvlucht naar Batavia gemaakt met zeven ton vracht. Voor de vrede. Dezer dagen hield de „Nederlandse beweging tot bevordering van internationale vrede en internatio nale veiligheid” te Den Haag e^n natio naal vredescongres „Vredesopbouw”. Gedenkt de sabbatdag. Na uitgebreide en heftige discussies heeft de gemeente raad van Midwolda (Gr.) met zes tegen vijf stemmen, rechts tegen links, besloten voortaan Zondags het gemeentelijk sportterrein te sluiten. De boerderij van de fam. Van Diepen te Zuld-Scharwoude, die dateert van 1745 en thans in vrij bouwvallige toe stand verkeert, is door het Openlucht museum te Arnhem aangekocht, om daar te worden opgebouwd en bewaard te blijven voor het nageslacht. Tot een gevangenisstraf van 1 jaar Is de 27-jarlge handelsrclzlger van H. uit Nieuwland veroordeeld door de arron dissementsrechtbank te Middelburg, we gens het verduisteren van 5000 gulden te* aadele vu rij* patroon. Een jaar Roode-Kruis-werk op Oost-Madoera te kort?? en Zuidwest Friesland Na de staatsgreep. Van 1 October af is het internationale giroverkeer tussen Nederland en Tsjecho Slowakije her vat. Dr. van Mook heeft de regering verzocht hem met ingang van 1 November ont slag te verlenen als luitenant-gouver- neur-gëneraal van Indonesië. Onderscheiding. Voor zijn moed, be toond in het verzet, werd Frans Goed hart, de oprichter in 1940 van „Het Pa rool” (Pieter ’t Hoen) de „Medal of freedom” verleend. De reis naar Sinterklaas. Vermoedende, dat de burgemeester van Den Haag een vriendschappelijk bezoek aan' Spanje bracht, stelde het raadslid W. A. Ren- sen hierover vragen aan B'. en W. van deze stad. Gevaar geweken. Daar het gevaar voor paratyphus bij het consumeren van stoombokklng uit Lemmer geheel ge weken is, hebben de visrokers toestem ming gekregen hun bedrijven weer te openen. Fraude und kein Ende. Te Rotterdam werd een uitgebreide smokkelhandel in goederen en deviezen ontdekt, waarbij 40 personen betrokken waren. Een ernstige brand heeH gewoed in de rubberafdejing van de Bata-fabrleken te Best doordat plotseling een steek vlam schoot uit een regeneratieketel. De afdeling is totaal uitgebrand. De schade wordt op f 100.000 geschat. Zachte herfst Te Amsterdam gingen werkers in de brandstoffenhandel in staking. Ongeval. In de mijn „Oranje-Nassau III werd tengevolge van het springen van een luchtleiding de sleper P. C. B. Mut- saers, zodanig aan het hoofd gewond, dat hij ter plaatse overleed. Iets voor de automarkt Voor een fiets met kleine hulpmotor de merken wor den in de Staatscourant bekend gemaakt is geen rijvergunning meer nodig. Ongelukkige vat Het 2-jarig zoontje van de brandstoffenhandelaar J. Ockhuyzen te Schoonhoven, dat zijn vader naar de turfzolder volgde, is* gevallen en op een stenen vloer terecht gekomen. Korte tijd later is het kindje overleden. Nieuwe ridders. Vijf oud-ministers wer den benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. De rode haan. De pas gerestaureerde Gemeentelijke Schouwburgzaal „Ju- nushof" te Wageningen werd door brand verwoest. Poos en Slagter, die een belangrijke rol in 't Englandspiel hadden, zijn ter dood veroordeeld. De eerlijke vinder beloond. Te Nieuw- kuijk vond een huisvader een portefeuille met f 1000.Hij fietste een kwartier om bij het adres van de eigenaar te ko men en kreeg als beloning.een si garet! 1 De groentenveilingen in ons land had den in 1947 een totale omzet van 143 millioen gulden. In 1946 was die omzit f 300.000 hoger. Tin-studie. De Internationale Tin-studie- groep zal op 25 October in Den Haag een bijeenkomst houden. Bolswarfls Nieuwsblad 69 T r r 1 i, i, i,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1