Tweede Friese Mobiele Roode Kruis Team in Indonesië s J Onze Weekagenda tr Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek nr :D iU 00000000000000 00000000000000 No. 80 44e Jaargang Vrijdag 22 Oct. 1948 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward uw er II. ■en, Europa. Een jaar Roode-Kruis-werk op Oost-Madoera te kort?? zal de Aardappelmoeheid. De Stichting voor de Landbouw heeft de kwestie van de AardappeKmoeheid behandeld en de daaruit voortvloeiende te verwachten wettelijke regelingen voor de verbouw van aardappelen. De aardappelmoeheid ontstaat door een aaltje, dat zich In de wortels van de Deze rubriek wordt Dinsdag weer ge plaatst Opgaven moeten vóór Maandag morgen 9 uur in ons bezit zijn. Londen waar een ander belangrijk onderwerp was het streven van de Ierse Vrijstaat om de laatste band met het Gemenebest, het gemeenschappelijk staatshoofd, los te maken. De Ieren zouden dan in Enge land de positie van vreemdelingen krij gen, het handelsverkeer zou op geheel andere basis moeten geschoeid, kortom er zouden heel wat verwikkelingen ont staan. De Ieren denken dat die te ont gaan zijn door een reeks speciale ver dragen1, maar het is ook het slechte voorbeeld, dat de Engelsen ongerust maakt, want Zuid-Afrika, India en Pa kistan voelen ook niet al te veel voor de band en zouden het kunnen volgen. Ten slotte: dat in Japan het nieuw gevormde kabinet uitsluitend uit liberale zakenlieden bestaat is, ge geven het feit, dat het de Verenigde Staten zijn, die er de lakens uitdelen, zo’n wonder niet, met zakenlieden kun nen zij het best opschieten. Het K. N. L. C. heeft er thans op aangedrongen, dat de regering de poterprijzen, die in Juni ’48 zijn vastgesteld door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed, zal hand haven door het verlenen van. een toeslag uit het Landbouwegalisatlefonds. Intussen zijn er door de regering, zo meldt de „Leeuwarder Courant” reeds maatregelen genomen, in dien zin, dat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 I D Ijk In Palestina rommelt het weer. De Vei ligheidsraad machteloos. Enige ontspan ning in de Berlijnse kwestie? Het Mar shallplan vordert. Het voze Frankrijk. West- en Oost-Duitsland als pionnen op het politieke schaakbord. Het Scandinavisch blok. Griekenland het zorgenkind in Z.- Frankrijk speelt nu eenmaal slechts een ondergeschikte rol, politiek en econo misch voos als het is. Het heeft de frank weer moeten devalueren, die nu nog on geveer 1 cent waard is, en ofschoon de stakingsgolf) weer minder hoog loopt, veroorzaakt het feit, dat enige commu nistische vakverenigingen sleutelposi ties innemen, grote bezorgdheid. In een deel van fan Gysbert Japiks even slecht omdat het onderling wan trouwen niet verminderd is. In het voor jaar van 1949 zou de crisis in de ver houding tussen de mogendheden een nieuw hoogtepunt bereiken, zo verwacht men in Washington, omdat Marshall dan genoeg van zijn politiek en militair pro gram uitgevoerd hoopt te hebben „om een duidelijk standpunt te kunnen inne. men in de koude oorlog met Rusland”. West-Duitsland zijn verkiezingen gehouden voor de ge meenteraden, de sociaal-democraten en christelijk democraten bleken er de sterkste partijen, de communisten ver loren er geweldig, speciaal in de grote steden van het Roergebied. De West- Duitse bevolking voelt zich dus aller minst aangetrokken tot het lot, dat de bevolking van het door de Russen be zette Duitse gebied ondergaat. Er zijn weer geruchten, dat de Russen bereid zouden zijn Terwijl Palestina een onderwerp van, besprekingen in de algemene vergade ring der Ver. Naties was, is de strijd tussen Joden en Arabieren, ondanks de door de Veiligheidsraad opgelegde wa penstilstand weer opgevlamd. En spe ciaal in de Negebwoestijn, een gebied dat bij het plan Bernadotte aan de Ara bieren werd toegewezen, maar waarvan de Joden geen afstand willen doen om dat ze het als een belangrijk kolonisa tiegebied beschouwen. Zo schijnt het Palestijnse vraagstuk nog even onoplosbaar als voorheen. Misschien is de tegenstelling in de krin gen der Oranjefeesten. Nog even wil ik iets zeggen over de wijze, waarop Soemenep de gebeurte nissen in het Huis van Oranje heeft be leefd en gevierd. Tijden van te voren maakte de bevolking zich klaar voor de Arabische Liga zelve nog het enige lichtpuntje, er is een kans, dat een dezer partijen zich tenslotte verstaan zal met de Joden over een verdeling van Palestina, en dat zal dan wel de partij van koning Abdullah zijn, die niet ongeneigd schijnt een de ling te erkennen. De Veiligheidsraad zal in deze kwestie even machteloos blijken een oplossing aan partijen op te leggen als in de Berlijnse kwestie, waar van geen groot nieuws is te melden. Ze is enige keren in die raad aan de orde geweest. Wisjinski sprak wel, maar hij betwistte slechts het recht van de Raad zich met deze zaak in te laten, terwijl de andere grote geallieerden ook hun standpunt handhaafden, n.l. „eerst moet de blokkade opgeheven en dan kan er een viermogendhedenconferentie ko men”. Zuid-Europa blijft Griekenland de aandacht vragen. Marshall heeft van zijn verblijf in Parijs gebruik gemaakt om daar en in Italië ook een belangrijke post aan de Mid dellandse Zee persoonlijk eens een kijkje te nemen, de Griekse regering wenst n.l. meer steun dan ze tot nog toe De Friese slagers. Hoewel we tegenwoordig niet veel vlees op tafel zien, hebben we toch in Leeu warden een waar tafeltje-dek-je kunnen bewonderen, daar door de Friese slagers opgesteld. Het is voor een slager niet alleen vol doende een beest te kunnen slachten, maar hij moet zijn waren ook smake lijk kunnen uitstallen. Ieder, die de ex positie in de Beurs heeft bezocht, zal kunnen getuigen, dat ze dit ook inder daad kunnen; er waren onder de inzen dingen dan ook ware kunststukken. Dat ook de hygiënische verzorging bij de slagers in goede handen is, daarvan kon ook een ieder zich overtuigen. Alles was kraakhelder en schoon. En voor de slagers èn voor het publiek is het echter zo bedroevend, dat er nog zo weinig geleverd en afgenomen kan worden. De heer Kijlstra, directeur van het Be drijfschap voor Vee en Vlees, liet ech ter aan de koffietafel bij de officiële ope ning van deze eerste Friese slagerswed- strijd, nogal een optimistisch geluid ho ren. Hij hoopte, dat het rantsoen binnen kort boven de 200 gram per week zou stijgen, en wel tot 250 gram, hoewel dit misschien niet gehandhaafd zal kun nen worden. Het zal afhangen van de aanvoer van het binnenland en van het kwantum bevroren vlees dat zal worden versaheept. Gezien de vele varkens in ons land is het misschien zelfs moge lijk, dat we het volgend jaar Augustus een rantsoen van 300 gram verstrekt zal kunnen krijgen. De vleesdistributie zal voorlopig nog wel niet opgeheven kunnen worden. Dit hangt af van onze dollarpositie. feesten tijdens de eerste week van deze maand; vele erepoorten werden opge richt, grote en mooie voor de officile gebouwen, kleine, eenvoudige, van een enkele palmtak voor de kleinste kam- ponghuisjes, versieringen werden overal aangebracht, en feesten georganiseerd. Er waren sportwedstrijden voor burgers en militairen, hardzeilerij met prauwen, recepties bij de plaatselijke militaire commandant, bij Z. E. de Wali Negara en bij de Regent van Soemenep, bloe mencorso en lampion-optochten, mili taire fakkel-estafette over ’t hele eiland, een tocht door de „zoutlanden”, enfin, er is een rijk programma afgewerkt, waarbij ons team zoveel mogelijk tegen woordig is geweest. De receptie bij de Wali Negara bood, na het officiële gedeelte met toespraken door de Regeringscommissaris Binnen landse aangelegenheden voor Oost-Java en Madoera en door de Wali Negara zelf, een gezellige avond in de prachtig versierde en verlichte paleistuin, terwijl we op 6 September, op de receptie ten huize van de Regent konden genieten van prachtige Oosterse dansen, uitge voerd op het eentonig rhythme van de gamelanmuziek. Vanmorgen had ik nog even wat napret toen vóór me op tafel een serie foto’s lag, die ik juist van huis gestuurd ge kregen had. Moersaha, onze trouwe huisbediende, kwam ze vol eerbied be kijken, onderwijl allerhande vragen stel lend. Toen we toekwamen aan een foto van de Gouden Koets, vroeg hij of dat het huis van Koningin Juliana was. Nee, zei ik, en ik sloeg m’n woordenboek op voor deze gelegenheid, dit is een koets, een heel mooie koe(ts. Het verheugde Moersaha te horen, dat je ook in Hol land ossenwagens had, en dat dit blijk baar ook) het vervoermiddel was van Radja Juliana. De iene gallet oer de dead fan syn wiif, de oare dat hja jitte libbet. verschrikkelijkpi droogte, en de totale dorheid van het land, is het van harte te hopen, dat de eerste regens gauw zullen vallen. De rijstprijs vliegt omhoog; bij de huidige prijs van f 1.50 per kilo en de hier geldende loonschaal (arbeiders 40 cent tot f 1.per dag) kunnen de men sen zich nauwelijks één maaltijd per dag veroorloven, terwijl de mais, anders het voedsel der armen, op het ogenblik voor de bevolking helemaal onbetaalbaar is. Droog ja, onbeschrijflijk droog en onbe schrijfelijk stoffig is Madoera. Een flinke windvlaag hult onze opjenlucht-polikli- niek in een dichte grijze sluier, die op alle voorwerpen dikke sporen achter laat. Wat kunnen drie totaal regenloze maanden met een brandende zon een land veranderen: de alang-alang staat geelbruin op de velden, de dorre sa- wah’s liggen te smachten naar de eer ste regens, de pisangbomen laten hun bladeren slap hangen, en planten, huizen, wegen, kortom alles is dof-grijs. Geluk kig, dat de regens, die binnen een maand toch wel weer zullen vallen, hun werk in kortere tijd kunnen doen dan de droogte, waardoor padi en mais weer groeien en wegen (en poli’s) weer fris ser kunnen worden. De economische hulp aan West-Europa zou dan iets minder worden, omdat het herstel daar zover gevorderd is, dat er ook iets minder steun kan worden gegeven. Dezer dagen is door de betrokken 16 landen en de AmerikaansEngelse en Franse zóne van Duitsland en Triëst een verdrag getekend ter verruiming van het| onderlinge betalingsverkeer. Feite lijk is daarmede het Marshallplan offi cieel gestart, omdat men het nu onder ling eens is over de verdeling van de toegewezen Marshallbedragen. De Ame rikanen behoeven dus geen dwang om deze samenwerking te bereiken, te ge bruiken, waarop ze al eens hadden ge zinspeeld. En dat is maar gelukkig ook. want in de Ver. Staten bestaat weinig begrip van, en eerbied voor de histo risch gegroeide toestanden in het oude Europa, een verandering daarin te for ceren zou allicht averechtse) gevolgen hebben. Het gaat speciaal de Fransen nu toch al hard genoeg, in het bijzon der wat het AmerikaansEngelse stre ven betreft West-Duitsland weer krach tig te maken, zij hadden het gaarne veel langer onder de duim gehouden, maar Frankrijk is te zwak om zowel militair als economisch het centrum van den West-Europees blok te vormen, en ten deze hebben Washington en Londen meer vertrouwen in een hersteld West- Duitsland. De Fransen hebben nu hun toestemming reeds moeten geven voor een economische fusie van hun bezet- tingszóne met de AmerikaansEngelse van de Ver. Staten ontving. Hoewel ze de opstandelingen vrijwel de baas is, vreest de regering bij de toenemende spanning in Europa,, zware druk van Rusland en zijn satellieten, zodat ze mi litair paraat wil blijven. Bovendien is de economische toestand er in de war, vooral doordat Griekenland zich militair zo moet inspannen. Het is trouwens niet onmogelijk, dat het steeds verder op voeren van de bewapening ook in W.- Europa een terugslag veroorzaken zal op het economisch herstel. Deze kwestie schijnt ook onder het oog gezien op de bijeenkomst *te aardappelen inboort. In wezen is dit nog gevaarlijker dan de Coloradokever, want die kan men tenminste nog zien en verdelgen. Dit is echter met het aal tje van de aardappelmoeheid niet het geval. Hoewel aardappelmoeheid in Ne derland nog niet veel voorkomt, heeft het in het aardappelgebied van Enge land al werkelijke rampen veroorzaakt. Het werd het eerst geconstateerd in Rus land en heeft zich van lieverlede over Europa verspreid. Een doelmatige be- strljdlngsmethode is tot nu toe niet be kend. Men kan echter de verspreiding tegengaan, door op een stuk land, waar aardappelmoeheid is geconstateerd, in een bepaald aantal jaren geen aardap pelen te verbouwen. De larven van het aaltje kunnen n.l. enige jaren in de grond blijven, zonder daarvan hinder te ondervinden. Worden er dan in die tijd weer aardappelen op verbouwd, dan ontwikkelen ze zich onmlddellljk weer. Om dit dus te voorkomen, moet er in ai de tijd dat de larven levensvatbaar zijn, geen aardappelen meer verbouwd wor den. Andere vruchten hindert niet, die worden door de verwekker van de aard appelmoeheid niet aangetast. Voor ons land, met zijn grote export van land- en tuinbouwproducten zal het van het allergrootste belang zijn, om de aardappelmoeheid, mocht die hier op treden met alle mogelijke middelen te gen te gaan. Door de Stichting van de Landbouw is contact opgenomen met deskundigen en verbouwers, om na te gaan welke maat regelen zullen kunnen worden genomen voor eventueel gedupeerden. Oost-Duitsland na er de communistische partij stevig in het zadel te hebben gezet, te ontrui men, als de andere geallieerden dat W.- Duitsland doen. Het schijnt ook een rol te moeten spe len in de Oost-Europese federatie, wel ke Rusland schijnt te willen vormen te genover de West-Europese Unie. Po len, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije zouden er in wor den opgenomen, zolang Tito in Zuid- Slavië de baas is mag dat land natuur lijk niet mee doen. Wat de opbouw van de West-Europese defensie betreft, de besprekingen tussen de President Truman zeide in een persconferentie dat er een lichte verbetering in de algemene toe stand en in de Russische houding te con stateren viel. Men wil van geen van beide zijden nu oorlog, anderzijds ook de tegenstander zo weinig mogelijk toe geven en zo neemt nu de spanning eens af en dan weer toe, maar verandert er in de grond van de zaak weinig, de be- en zij zullen gaandeweg nog heel wat trekkingen tussen beide partijen blijven meer over de brug moeten komen. Een andere, omslachtige tocht, die straks zal moeten vervallen, wanneer we met onze tijd moeten woekeren, is die naar een polikliniek in het berggebied ten N.W. van Soemenep. Toen we n.l. op onze kaart cirkels met een straal van 5 km. tekenden, om alle plaatsen waar we werkten, bleek dat er één streek niet bedekt werd, de bergstreek van Tjem- paka, waar in de 8 desa’s ongeveer 12000 mensen wonen, die, levend in een ontstellende armoede, en aangetast door voornamelijk malaria, scabies en fram- boesia, onze hulp wel zeer van node hadden. Echter was er geen enkele weg waar langs dit gebied bereikt kon worden, maar dit was voor het Binnenlands Be stuur geen bezwaar. De kafnpon^s in de buurt werden opgetrommeld, en er werd een weg aangelegd; weliswaar gaat de ze door kali’s, over rotsblokken, tegen griezelig steile hellingen op en dan weer benauwend recht naar beneden, welis waar moesten we de eerste keren zelfs gedeeltelijk te paard en moest het hele gezelschap gedurende deze avontuurlijke tocht verschillende keren uitstappen en duwen of trekken aan onze trouwe „Winston”, zoals onze onverzettelijke driekwarttonner g/ödoopt is, maar we komen er toch, en we worden voor al deze moeite ruimschoots beloond door een talrijk en dankbaar bezoek op de poli, dat we met injecties, chinine en schurftzalf weer feen heel eind in de goe de richting kunnen helpen. De Ass. We- dana onder wie Tjempaka ressorteert, toont zich ongelooflijk dankbaar vóór onze komst in dit door de natuur stief moederlijk bedeelde gebied en uit dit onder andere door ons er steeds op een keurig voorbereide polikliniek allerhar telijkst te ontvangen en ons hier een voortreffelijke rijsttafel aan te bieden, die we zowaar met vork, mes en lepel kunnen nuttigen. En dit alles lijkt eenvoudiger dan het is. Om te beginnen moet de A. W. reeds de vorige dag te paard vanuit zijn stand plaats vertrekken, daar het een tocht over twee bergruggen is, die een uur of 5 duurt. Zou hij deze op de dag van de poli zelf ondernemen, dan zou hij niet tijdig present kunnen zijn om ons per soonlijk in te halen. Deze keer heeft hij daartoe de grote Regentschaps-stieren- rennen hét jaar-evenement van Soe menep laten lopen, omdat hij op die dag zijn paard diende te bestijgen op weg naar Tjempaka, waar wij de vol gende dag zouden verschijnen. Te onzen gerieve vervoert hij dan ver schillende kostbare schatten, o.a. het ta felzilver, dat hij zijn echtgenote voor die gelegenheid weet te ontfutselen, want ja, die Rode Kruis-mensen kunnen toch niet, zoals de bevolking dat gewend is, de rijst met behulp van hun tien vingers op de plaats van bestemming brengen. De voldoening van deze beide tochten: eilanden en Tjempaka, zal met ingang van 11 October dus geofferd moeten worden op het altaar van onze „be- drijfs-economie”, waarbij we een mini mum reistijd en een maximum aantal poliklinieken moeten combineren. Van 2 tot 9 October zal ons team één week vacantle nemen, om in de bergen bezuiden Soerabaja weer geheel fit te worden voor de zware drie laatste maanden waarmee ons werk zal worden afgesloten, ijs en weder dienende al thans. Wanneer de omstandigheden dit toelaten hopen we het door de ken tering op ’t ogenblik wat benauwde Soe menep een weekje te verlaten voor het koele Treton, waar on< door ’n Engelse firma uit Soerabaia een prachtige ruime bungalow (met opjen haard en eigen zwembad) ter beschikking is gesteld. Ja, de kentering is al weer duidelijk te merken. Het wordt drukkender, vooral daar bovendien de schaduwen nog steeds korten. Omstreeks het midden van de dag is er voor het parkeren der wa gens haast geen beschaduwd plekje te vinden, de zon brandt fel, het is warm en iets benauwd. En stoffig. Niet te be schrijven zo stoffig. De auto’s laten één ondoordringbare grijze wolk achter zich over een lengte van een km., en wan neer we eens het ongeluk hebben door een wagen voorbijgejakkerd te worden, dan staat ons niets anders te doen dan te stoppen, en soms zelfs een eind terug te rijden, daar we gehuld worden in één dichte wolk, die ons elk uitzicht en bo vendien vaak nog de mogelijkheid tot ademhalen beneemt. Wat dat betreft, die Scandinavische ministers over een gemeenschappelijke verdedi ging hebben het verwachte resultaat op geleverd. Zweden wil deze defensie wel, mits een neutraal blok wordt gevormd. Denemarken en Noorwegen willen het doen leunen op West-Europa. Finland nam aan deze besprekingen geen deel, het verkeert als kleine buur van Rusland in een te moeilijke positie ofschoon de regering toch uit tal van openbare dien sten de communisten wel durft weg te werken. Men vraagt zich eigenlijk af of Moskou in dezen nog lang lijdelijk zal blijven toezien. En in S. D. Soemenep, 27 September 1948. Bolswards Nieuwsblad 70 ■I MARSHALL i«' Ui8 I I Gallet gal spuwen; jitte nog.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1