[Brief oan Doekele o Onze Weekagenda Martinytoer 00000000000000 door Nederland Fan de 00000000000000 No. 81 44e Jaargang Dinsdag 26 Oef. 1948 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward fan Gysbert Japiks Béste Doekele, Mei It sll grif wol altyd sa west hawwe, dat in mlnske, om ta blgryp to kommen fan de wearde en bltsjutting fan de skiednis fan folk en gea, in inedike groei troch- meltsje moat, dy’t him derfoar fetber makket. Mel’t de jlerren klimme, kin der in üntjowing komme, dy't de minske rl- ker makket, dy’t him insweakket fan it materiële winnen fan jild, it strlbjen nei bisit en sinlik .geniet en him geandewei sjen lit hoe idel minskegunst en eare- baentsjes binne. Och, ik wit wol, party komme nea net sa fier, hja blluwe fel bigien op bisit, lekker iten en drinken en komme der nea boppe-üt; hja lizze fêst oan de ierde en de klank fan ryksdaelders of it rit- seljen fan jildbryfkes bliuwt foar harren de iennichste muzyk, mar sokken moat- te dit mar oerslaen, hja soene der dochs allinnich argewaesje fan hawwe. Alder- hüs kommende Freed byinoar komme alle foaroansteanden, de bistjürders en de kunstners, de gelearden en de lieders om de namme fan de aldergreatsten fan üs folk to forbinen mei dejingen, dy’t yn Bolsward. De Doele. 8 uur. Opera-con cert Fryske groetnis, dyn freon KE1MPE. s Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 Woensdag 27 October: Makkum. 8 uur. Evangeliesamenkomst Spreker: Ds G. Visser van Harlin gen. dy’t mei dit barren meilibje. It sil in styl- wike de ieuwen elkoar moetsje sille yn de plechtige ütrikking fan de literatuer- en geakundeprizen, moat men wol hie lendal gjin oanliz ha foar sin yn de his- toarje om net op sa’n dei to fielen, hoe treflik him hjir de nije tiid bynt oan de skiednis fart harren, dy’t hjir ienkear libbe ha sa as wy nou. As op it stêds- Alarm. Donderdagmorgen om half negen brak brand uit in een vliegdienstgebouw van het vliegkamp Valkenburg. De brand is grotendeels met eigen midde len bestreden. Niet over ijs van één nacht. De gemeen teraad van Den Haag heeft na een de bat van drie dagen, de basisplannen van de architect Dudok voor de herbouw van de stad, zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De centrale varkensfokdag te ’s Herto- genbosch heeft bewezen, dat in de pro vincie Noord-Brabant de Groot-Yorks- hire fokkerij op een zeer hoog peil staat. Onze gezant te Tanger, de heer P. Staat, die belast is met de leiding van het con- sulaat-generaal aldaar, is met ziektever lof hier te lande. De heer Staat is in een der Haagse ziekenhuizen opgeno men. Sport...Harry Bos, die tijdens een gevecht in Wenen tegen de Oostenrij ker Melkus, beide handen heeft kapot geslagen, zal nog enkele maanden bul- ten de ring moeten blijven. Slijkhuis heeft de uitnodiging van Dan Ferris, de voorzitter van de Amerikaan se Athletiek Unie, om op wedstrijden in de Staten uit te komen, aanvaard. De varkensstapel bedroeg in September j.l. ca. 1.137.000 stuks tegen ca. 950.000 stuks in September 1945, een toename derhalve van ca. 187.000 stuks. Voor de rimboe. Namens de geefster, de firma Johs. de Kuyper en Zoon te Schie dam, is aan de N.I.W.I.N. een filmjeep overgedragen, bestemd voor de buiten posten in Indonesië. Kind gedood. Te Lelden reed door on verklaarbare oorziaak een tractor met met aanhangwagen het trottoir van de Zijlsingel op, waardoor een spelend 9- jarlg jongetje werd gedood en een 6- jarig meisje verwond. Tragisch. De heer H. W. Phillppo, de laatste passagier van de K.L.M. Lockheed „Nijmegen”, die na de ramp in Schot land nog in leven was, is thans ook overleden. Mijnontploffing. Zaterdagmiddag heeft zich in een bunker in de IJmuidense dui nen een munitte-ontploffing voorge daan, die twee mensenlevens heeft ge ëist. Fraude bij huidenhandel Door de politie te Meppel werden de directeur van een huidenhandel, alsmede diens boekhou der en inkoper aangehouden. Ongeveer 23000 huiden van koeien, geiten, kalve ren en vaarzen, die op verschillende plaatsen, o.m. in de grond, verborgen waren, werden in beslag genomen. Deze huiden hadden een waarde van onge veer f220.000.- Bom gevonden. Vrijdagmiddag stootten grondarbeiders te Doorwerth bij hun werkzaamhedeni op een scherp gestelde vliegtuigbom van 500 kg. Onmiddellijk werd de mijnopruimingsdienst gewaar schuwd, di« de bom demonteerde. Woensdag 27 October vanaf 2 uur en Donderdag 28 October vanaf 7 uur. Witmarsum. Bazar ten bate van de Chr. Muziekver. „Oranje” in de garage van de heer T. Jansen. Bewaar school. siedde ha, wy de gouden frucht ploitsje, dat wy rinne yn har fuotleasten, dat wy tarre op har geast en har wurk en dat ek wer nei üs en hoe hurd is it libbensskoft forfleln minsken komme üs tiid kunst en wittenskip op in büten-^ sille, dy’t éldfaerserf fan üs oernimme wolle. As wy it net forlern hawwe op de llbbensreis. As it snoar, dat üs 11b- ben makke hat, djip genöch is, dat in nij geslacht deryn rinne kin, as wy net üt materialisme de skatten fan de geast kwyt wurden binne, sadat wy neat efter. lltte. Boalsert is in stêd, hwer’t elk, dy’t in bytsje fielt foar de skiednis fan eigen folk, as fansels it paed fynt nel it for- line. It foarrjocht dat hjir de Gysbert Japiks- en de Dr. Joast Halbertsma- prizen ütrikt wurde, mei in oantrün wêze foar elts om de plicht fan tankberens oan de geastllke boumasters fan it Frys ke wêzen nei to kommen. Elts folk eart syn greate figuren en dy’t him diel wit fan it Friezene folk, greatsk is op syn Ofkomst fan sa’n hege grize stamme, kin en wol dit histoarysk momlnt net mis se. Magistraet en wittenskip, kunst en lledlng komme hjir gear, mar de rjocht- sljochte Fryske man en frou hearre hjir likegoed to wêzen. Hja sille hjir fannijs fiele de bén, dy’t üs forbynt al mear as tweintich ieuwen lang, de bén fan heit en soan, famyljes en stagen, del bén tusken groun en minsken, tusken folk, tael, literatuer en skiednis, bannen, dy’t net rinkelje fan jild, mar bliuwende en geastlike bannen, hwerfan wy hoopje, dat hja yn de stêd en de omkriten ster ker en libbener wurde meije. Dat is in wichtige saek, hwant in folk, dy’t syn histoarje net mear achtet, is ta weismi- ten keard. Dêrom hoopje wy, dat de Side Bruorretsjerke Freedtomiddei it plak wêze mei, hwer’t alle Friezen har ren ien fiele sille yn trou oan har, hwer_ troch hja'binne, hwat hja binne: sljocht en rjocht aa dy fan Boalsert. Tj. de J. Alleman dy’t de forstoarne skriuwer Nycle Haisma, bikend üt syn boeken oer Peke Donia, earje wol, mei net for- somje dizze middei mei to meitsjen. It is ek krekt hwat foar de kriten, soe ik sizze om hjir mei man en macht op ta. It moast wenliken sa komme, dat de Bruorretsjerke to lyts waerd om al de minsken to bifetsjen. Ja, dizze dei wurdt foar Fryslén wol in great barren, dy’t ek nei bóten de pro- vinsje ta ütstrielje sil. Net allinne kom me der Hollénske krantelju op ta, ek via de regionale en „greate” radio wurdt der oer dizze dei omtinken jown en nei alle gedachten wurdt ien en oar ek fêst- lein op it filmjournael fan Polygoon, dat rounom yn Nederlén de lju noch mei- genietsje kinne. Like wichtich is de kommende Fryske boekewike, dy’t deselde jouns iepene wurde sil. Alle boekhannelers dogge der oan mei om Fryske etalages to meitsjen. Spitich, datstou dy net bisjen kinste, hwant der binne hiel hwat bilangrike nije ütjeften op ’e boekemerk brocht. Alderearst neam ik „it moaiste boek fan 1948”, it prachtige „Aldfaers Groun” fan J. P. Wiersma, in boek, lyk as in reclameskriftke seit, om der stil by to wurden, sé moai. Ek de twadde prin- tinge fan „It Jubeljier” en it op nij üt- kommen fan it Fryske Lieteboek binne dingen om der bliid oer to wêzen. En hwat binne der oars ek net in nije boe ken, lyk as Oarlochswinst, Fioele en Faem, Doeke’ Daen, Tink om ’e bocht, en neam mar op. Ek op boeken, dy’t yn ’e rin fan ’e maitiid en simmer al üt- kamen fait nou wer de folie oandacht lyk as; De Nijboer, Stille- Bouke, De Stamhélder, In oerkommeling, In Bern is üs berne, Glinsters, It Heechhof, Ald- lan, Richt, Lutske, Lutskex jonge, De Sünde fan Hoitze Holwerda.suver in hiele boekeplanke fol. In moai ding is ek, dat der royael om ’e bern tocht is. Mloaije bemeboeken binne: De trijekaert fan Marswal, De Fryske Robinson Crusoë, Unwaersfügel, Torda, Jonges fan Gaesterlén, Fan in einekoer en neam mar op. Ek de rige Sinnestrielen is wer ütwreide. Mar sil ik mar ophélde? Ik bin oars bang datst dit brief oan ’e kant smytste. Dou mienst tink, dat it dochs net foar dy is. Mar dan biste mis, hwant ek yn Amea- rika kinne dizze boeken allegearre bi- steld wurde. As ik dit brief nochris oer lês, Doekele, dan leau ik, dat ik al skriuwendewei wer de Êlde optimist wurden bin. Yn de ear- ste rigels wie ik mar hwat mismoedich, mar doe’t ik oer de Gysbert Japiksdei en de Boekewike op ’e tekst kaem, doe koe ik dy dochs ek goede en moaije dingen fortelle. Ja, Doekele, leau my, der stiet yn Fryslén yn de kommende dagen hwat moais to barren. Dou kinste dyn moed hawwe! Doch de groetnis oan wiif en bern. gewoane wize tsjinne ha, as hja byinoar komme yn üs prachtige stêdshüs, dat Gysbert Japiks sjoen hat as skoalmas- ter en foarsjonger, as dichter en skriu wer, dat Dr. Joast Halbertsma mei syn bruorren sa mannlch kear binnen syn stemmige sealen bigroete hat, dan kin it net oars of op dit sté komme de tin- zen fan dit geslacht yn oanreitslng mei dy fan harren en sa mannlch oaren, dy’t yn en foar dit histoarysk bouwurk stien hawwe, biwust fan de tried, dy’t de kommende en de geande mlnske yn de skiednis fan in folk forbynt. Hwer’t wy nou. rinne hat Gysbert-Om kulere, binne de lieten en psalmen berne, dy’t hy foar alle tiden songen hat. Hjir spi- len de Rimen en Teitsjes, op it Boalser- ter Nut en dg Boalserter merke, hjir tsjüget alles noch fan de sfear, hweryn hja libben en wurke hawwe. Fanwege de restauraesje fan de Mar- tiny-tsjerke is de middeispledhtichheift yn de Side Bruorretsjerke, in sté, hwer’t jit folie mear skiednis oan forboun is, de éldste tsjerke fan Boalsert, in tsjerke, hwer’t alle boukundigen en histoarici optein oer binne. De sobere en dochs sa treflike boustyl fan de gevel foar seis, sawn ieuwen hjir delset, wiist üs nei in tiid tobek, hweryn folk en gea yn Boalsert, de forneamde hansestêd, har léndagen en har heechtijdagen fier- den. Protestant en Katholyk kinne hjir yn histoaryske sin eigen groun en eigen sté bitinke. Mei sin is dizze plechtich- heit iepen steld. foar eltsenien sünder kosten. It Fryske folk mei de triedden dy’t har forblne mei de greate figuren üt de doe- en noutiid net forbrekke. Hja moatte fiele, dat fan it sled, dat hja De wrald is sa fol kwea, dat men it yn in wrald fol boekleaven kwealk bi- skriuwe kinne soe. Boekleaven bladzijden ran een boek. Vrijdag 29 October: Boalsert. 5.15. Bruorretsjerke. H. K. Schippers.’ Nycle Haisma-bitinking, Öfwiksele mei oargelconsert en sang ten en leargongen ha mar lij en om üt ein to kommen en de faesje der yn to hél den. Der is oars to folie, is dan it sizzen. Wis, setsjes en pretsjes moatte altyd 1 foargean, fansels! Moat de Fries him as Fries dan altyd weismite? Hy hoecht net to mienen dat er fan in oar opkrigen wurdt Doe’t destiids Onder de Dütske bisetting it Dütsk oan de skoallen optwongen waerd, wiene der (o skande!) skoal- i masters dy’t har ütsloofden om dy frjem. de tael de bern dochs mar sa goed mooglik by to bringen, hja woene gjin min figuer slaen. Nou binne der skoalmasters dy’t (o skande!) de Fryske les, dy’t op ’e roas ter oanjown is, mei opsetsin sabotearje. It is ommers mar Frysk! Lit it (lokkich) dtsünderingen wêze, dat soks lykwols foarkomt, strekt üs net ta eare. Doe’t der yn deselde bisetting'tsild in Dütsk diploma ynsteld waerd, dêr’t de man f 50.yn it jier oan fortsjinne wur de koe, wiene der gadingmakkers banje, nou’t der in Fryske akte helle wurde kin, dêr’t géns gemeenten ek f50 foar jowe, is it noch in poepetoer om it (inderwizend personeel der ta to krijen. Mar en soks jowt mear moed der skynt dochs hwat to foroarjen. Moam de dei wurdt der to Ljouwert in great ünderwiiscongres hélden, dêr’t bitüfte en kundige sprekkers oan it wurd sille oer allerhande kwestjes, dy’t mei it Fryske ünderwiis mank binne. De yn- speksje jowt foar dy del frij fan skoalle, dat der sille moam wol In bulte blide bern (en protteljende memmen) wêze. De organlsaesje fén dy dei skynt yn goede hannen to wêzen en oer de dei is foar de radio al in relsmannich praet. In oar ding om bliid oer to wêzen is, dat der ek nou wer troch de Deputearre Steaten fan Fryslén literatuer-prizen takend binne, dy’t fan ’e wike Freed to Boalsert ütrikt wurde sille. Dat kin in moaije en goede dei foar Fryslén wurde. De flage komt fansels wer op de Aide Martlnltoer en wy sille hoopje, dat der ek yn ’e stêd seis in sé fan flaggen is, ek dat der géns pompe- blêdden tusken is read-wit-blau „met wyn en weagen” op en del waelje sille. Of lit se oars mar stil hlngje, dat is noch better, hwant as der de middels op it stêdshüs yn in formldden fan autori teiten, fortsjlntwurdlgers en Fryske Bkrluwers troch de Kommissaris fan ’e Kenlnginne de prizen ütrikt binne, sille der by goed waer op it Hynstepaed, troch in lyts tweintich man fan Skylge, yn de klean lyk as dy eartiids op it ellén droegen waerd, in mannlch folks- dounsen ütfierd wurde, lyk as Hakke- tone, Trea’rls trapje, Flip die vleugelt. 't Wilhelmus, Boerendans, Jan Pierewyt en Het Schoanlapperke. Soks kin ütsünderlike moai wurde en hat Boalsert noch net earder meimakke. De jouns om goed fiif üre wurdt der yn de Bruorretsjerke in Haisma-bitinking hélden. o Dizze joun is net allinne ornearre foar geloks hat yn Fryslan de geast en it de gasten, mar ek foar alle Boalserters geastlik libben tige meiteld, it Fryske en allegearre üt ’e omlizzende doarpen, aerd kin ornaris net mei it stoflike ta. la it hiele Fryslén en fier derbüten wei, Yn de stêd fan Gysbert-Om, hwer’t dizze folie bitinkingsüre wurde mei muzikale onilisting troch de hear Gez. Schrik (oargel), en it Boalserter Keamerkoar «Reantruma”, dat Fryske lieten sjonge sll* De haedsaek lykwols is de bltinkings- rede, dy’t ütspnitsen wurde sil trock dt 1 de Fryske biweging in swiere sile. Kri- Donderdag 28 October: Bolsward. St. Jozefgebouw. 8 uur. Ont- wikkelingsavond. Spreker: Pater Coenen. Kerkstrijd in het klein. Aangezien het luiden van de klok der R.K. kerk hinder lijk werkt onder de Herv. eredienst te Coevorden werd van kerkeraadswege een bespreking gehouden, die echter niet tot het gewenste resultaat heeft ge leid. Munitie tussen afval. Bij de scheeps werf Poppen te Winsum (Gr.) werden ten gevolge van een ontploffing, twee meisjes zwaar gewond. Het onweer. De bliksem is geslagen in de boerderij van de familie Kroon te Kamperduin. De boerderij is totaal af gebrand. Etaleursbond opgericht Onlangs is te Utrecht opgericht de Alg. Ned. Bond van Etaleurs en Decorateurs, met het doel het vakpeil te verhogen, de beunhazerij te onderdrukken. Een strop. Een boer uit Wljtgaard bouw de een kuilbult boven op de gierkolk. Maar de vracht bleek te zwaar. De be tonplaat zakte in en de kuil kwam in de kolk terecht. Voorzeker een grote schadepost. Japi afgedankt. Wegens daling van de oud-papier-prijzen is de Japi-actie stop gezet. Drie inzittenden verdronken. Donderdag avond reed een vrachtauto vlak bij de Piet Gijzenbrug bij Noordwijkerhout, in een sloot, sloeg over de kop en kwam bijna geheel onder water te liggen, met dit noodlottig gevolg. Tragische dood. De 70-jarige timmer man J. Elders te Gees, gemeente Oos- terhesselen (Dr.) is door een stuk ijzer aan het hoofd getroffen, toen een zaag machine, waarmee hij bezig was hout te zagen vastliep en uitelkaar sprong. Door onbekendheid ter plaatse is te Hil- legom een Belgische auto tegen een tramtrein gereden, die plotseling de straatweg overstak. De auto werd ver nield. De beide inzittenden werden ern stig, doch niet levensgevaarlijk ge wond. Tijdens werkzaamheden aan de Oude Kerk van Vlijmen werden enkele inte ressante vondsten gedaan. Een aantal onbekende munten werd gevonden en tevens een collectie merkwaardig aar dewerk. Op de Rijksverkeersweg op Wleringen ter hoogte van Oosterland, is Vrijdag morgen omstreeks 10 uur de 61-jarige T. Takes, bierbottelaar te Hippolytus- hoef, door een auto overreden en ge dood. Veedieven gepakt. Na veel moeite is het de rijkspolitie te 2e Exloërmond en Val- thermond in samenwerking met ambte naren van de C.C.D. gelukt een complot van clandestiene slachters te ontmaske ren. Gelukkig. Wanneer de tekenen niet be driegen, behoort het tekort aan arbeids krachten in de Friese kleibouwstreejk spoedig tot het verleden. As ’t net; kin, sa’t it moatDaar er te weinig kerken zijn, werd in Amsterdam- Zuid een Herv. kerkdienst gehouden in een tramremise. Haarlems oudste inwoonster, mej. C. S. Jansen, is blijkens bericht in Haarlems Dagblad overleden. Zij zou dezer dagen 101 jaar zijn geworden. Dank zij de bokken. Het motorschip „Landbouwbank” dat bij Urk was ge zonken, is met twee bokken gelicht en naar Amsterdam gesleept. Te Herbaijum verdronk de 4-jarige Murk een zoontje van de heer C. Kamstra al daar. De Van der Steng, het contactschip van het comité Onze Marine, is deze week te Delft te bezichtigen. De GX-autonummers zullen, nu het tweede honderdduizendtal van de pro vincie Noord-Holland is volgeboekt spoedig op de wegen kunnen worden gezien. De Zeeuwse rundveestapel, welke in de oorlog meer dan gehalveerd werd hij daalde van 82000 tot 40.600'stuks is thans weer gestegen tot 56000 stuks. Het gemiddelde vetgehalte is met 0.4 pet. gestegen. Te Hollum (A.) spoelde op het Zuider- strand het lijk van een 30-jarige onbe kende vrouw aan. Haar beide handen en haar rechterbeen ontbraken. Het lichaam was reeds in staat van ontbin ding. Tegen de lamp. Te Apeldoorn is de „gaatjesboorder” gearresteerd, een in breker die door gaten in raamkozijnen te boren binnendrong. Het was een 39- jarige zwerver, die op tientallen plaat sen op de Veluwe inbraken had ge pleegd. Een bijzonder koebeest heeft de land bouwer J. G. Neef te Marum. Dit dier speelt het klaar om melk te produceren met een vetgehalte van 10.7q pet. I hear H. K. Schippers fan Drachten. Tige tank foar dyn brief, hear! We wie ne al danige nijsgjirrich hoe’t it dy der (iyn it lén fan dream en winsken” fol- dwaen soe. En nou fregest, oft ik dy sa wiidweidich mooglik skriuwe wol, oer hwat der op ’t heden yn Fryslén omgiet en hwat der to barren stiet. Dou sjochst de dingen fan it heitelén nou folie sker- per seiste, en dou soest ünwennich wur de, as ik dy net folslein op ’e hichte hélde soe mei it libben hjirre, binam- men mei de striid foar it Frysk eigene. Nou it libbet noch, fansels. Mar dêrmei is ek al in bulte sein, hwant ik kin dy nou wol wysmeitsje dat it mei de Fryske biweging sa florisant is, mar dou hast der neat oan om yn ’e maling nommen to wurden. Sjoch, der binne fan dy dingen, dy’t jin bytiden hwat mis. moedich meitsje. De krite yn Boalsert woe b.g. har leden yn ’e gelegenheit stelle om forgees les to nimmen. Mar tochste dat se der, om samar to sizzen in bek op sette woene? Ta twaris ta in great adfortinsje yn ’e krante, mar der waerd fan nimmen dalje op jown. Sjoch, soks wiist min. En stie dit gefal nou mar op himsels, mar ek yn de doarpen lüke de foarmannen fan Bolswartls Nieuwsblad 71 l s :t s a ‘I Ian rrmrirrnn Pio «v» n 4 oïtl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1