De Taal van [Brons en Koperj Onze Weekagenda Martinytoer Fan de door Nederland 44e Jaargang No. 83 Dinsdag 2 Nov. 1948 en Zuidwest Friesland Streekblad voor West- Uitgave van DruKRerlj Fa. A. J. OSINGA Bolsward De klok te Dedgum bevat slechts rle ir Op die van Finkum (1477) staat: Tj. de J. J 2. 4 fan Gysbert Japiks CORNJUM: 2 klokken, 800 kilo. Opschrift op een der klokken: Mei 't wrêldbestel dochs sa forrinne, Dat hja nou hingjen bliuwe kinne. De fijan kaem en swije moasten alle brünzen klokketongen. Nou heart men op en nij fan Gods- bitrouwen, frede en frijdom sjongen. BLESDIJKE: Weggevoerd 14 April 1943. Gegoten en in eer hersteld 14 Juni 1948. Yn it hiele libben is der neat sikerder as de sikerheit fan de dead en de ün- sikerheit fan de ure derfan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) CUBAARD: 1 klok, 600 kilo. Opschrift: Wat Duitsers roofden met bruut geweld Heeft burgerzin met vreugd hersteld. 1940 1945. WELSRIJP: 1 klok, 500 kilo. Randschrift: Soli Deo Gloria. Opschrift: D,oor vijands hand gehaald, Door vrienden weer betaald, Zeg ik mijn dank Met blij geklank. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet» llng Advertentieprijs10 cent per m,m Giro 87926 an en lar ;el un :p. r 1 •s it- ;e> en ns n- ng d: iet en te m- )s. mr •O. A. lur le- rd. 9 en i 2 nd ’je dt de h- ok kt h- :r. >e- en en iet en de a- s- al n- e- let >e- g- ns. ir- sch u. ar- rit- >an ar- ran tur mi rd. ge. Os. ;n- rd. wr ri c in, iet 7g iet en an it, d- d) 'el er P- It is net altyd grót mei krödde, it is ek wolris rys mei rezinen. Dat hat Boal- sert de forroune wike sjoen en sjen litten. It feest van de Gysbert Japiks- en Joast Halbertsma-priis is in dei wurden, dy mei gouden letters oan ’e balke kin. Dat koe men merkbite, net allinnich oan it mear dan greate tal dielnimmers oan it feit, dat hja hast net skiede koene, oan de strieljende gesichten en nou oan de sünder ütsündering opteine forslag- gen yn blêdden fan ütienrinnende yn- stelling. Dizze dei wie in boppeslach omdat der alle illeminten fan in kultuer- en in folks- dei sjen liet, omdat der in ienriedichheit wie, sa’t men dy komselden yn Fryslün fynt. Der hat net ien wanklank west, net ien bütenslach, in seldsume geast fan tsjinjen bisiele de minsken, it wie in greate famyljegearsit, hwer’t elts, fan de Kommissaris en de fortjintwurdiger fan de Minister óf oant de ienfêldige Skyl- ger folksdounsers ta, gol en hertlik har- res joegen. De jouns wie der ien fan de gasten, dy’t my frege, hoe soks hjir yn üs lytse stêd dochs müglik wie, hy sochte der wit hwat efter, machtige kri- ten of greate kommisjes, dy’t de tarie- ding hawn hiene. Ik haw him mar net wizer makke, hwant hy hie my op dat stuit dochs net leauwe wollen, mar it hiele geheim lei yn twa dingen: foarst Donderdag 4 November: Bolsward. Convent. 8 uur. De Jonge Kerk. Spreker: Ds. A. D. Bakker. Onderwerp: Kerk en Prediking. Easterein. Aid skoalle. 7.30 üre. Fortel joun oer aid Easterein, troch de hear O. Santema fan Huzum. Vrijdag 5 November: Bolsward. Ons Gebouw. 5 uur voor kin deren en 7.30 uur film van het Hoogeland. hawwe der in stikmannich minsken west, dy’t har alhiel foar de saek spand haw we, ik sil se net neame, it wurk forriedt syn master fansels. En hwat dy forsetten hawwe, dat is net maklik to sizzen. En as dizze wrotters harren mei de hiele hüd op it wurk set- te, dan komme der fansels meiwurkers en hantlangers. En as men dan it gelok hat, dat sokke ynspirearjende foargon- gers net harren seis mar it greate doel fan de saek foar eagen halde, bliid bin- ne mei elts, dy’t er him bybijowt ek al is it yn de léste üre dan komt it klear. De greate foldienens, dy’t it lean is foar sok arbeidzjen, fynt gjin werslach yn de nammen dy’t sa’n dei nei foaren komme, yn alle stiltme is de regisseur by syn spilers en spylsters foarby gien en mannichien hat him net iens as sada- nich erkend. Hwat in rol foar immen, dy’t in bulte mei Stille Bouke ophat. En hwat in toanielromte en dékors en in moai geef stik hie hy ta syn biskik- king. Dit is wurk foar Fryslén hwat folie mear goed docht oan de saek fan eigen kultuer en rjocht as it mankelike janken, lêbjen en earmoedzjen, hwer’t mannichien fan mient, dat dit üs fierder helpe sil. Ik bliuw der by: wy hawwe yn mannich ding gjin greater fijan as üs seis. Mei de tsjinstanners sille wy it bést klear spylje, de bütenstanners jowe faken in foarbyld oan eigen folk it optreden fan it koarke fan de hear van de Ven wie der in treflik foarbyld fan as wy mar ophélde hieltyd oer in strie to stroffeljen, spüken sjogge hwer’t neat is en mei blidens en tawijing it wurk opnimme en trochsette. En dan kritysk bliuwe foar üs eigen prestaesjes. Net to gau wils mei eigen wurk wêze. It is net goed as it „Frysk” is, it is goed as it nei alle kanten foarsoarge is, op in heech peil stiet, it gemoed riker, it forsten skerper, it geniet yntenser makket. Hwat dat oangiet wiene der binammen op it Mijn stem is de stem van het leven. Ik roep U tot het Heilige, kom! Ik roep de levenden, betreur de doden Breek de bliksems. De aide en Nije klok fan Dedzjum: Wy hearden yn jierren it lüd fan üs éld klok al net mêar, It wiene ek tiden fan noed en fan sear. Us buorlju wiene kommen mei tonger- jend ge welt. Doe wiene de dagen fan üs klok ek handich teld. „Wy easkje jim klok,’ sa seine hja, „Moarn kom wy werom.” Hja kamen en üs fiere toer waerd doe stom. Ik treur om de doden, verjaag de pest, fleur de feesten op, prijs de ware God, roep het volk op, verzamel de geestelijkheid. BOORNBERGUM: 10 Maeije 1940 5 Maeije 1945. Fijans haet woe ta fordjer De Side klok omsmeije. God joech gouden frijheit wer Dat seit üs dizze nije. terrein fan de humor de jouns tokoar- ten. Hwat Wiebren Altena joech rikte fier boppe it oare üt al wie der oars ek geastich wurk. Mar de geast fan Bouke fan Skeanebruorren en Beitske Büter- blom hie net elk to pakken, al siet der dy jouns in sfear yn ’e seal, dy’t tige myld guodlik wie. It Fryske kabaret is der jit net, it losse, puntige, geastige en blide leit mannichien net, ek al sil der him ta de teannen üt formeitsje as it troch oaren jown wurdt. Echte fleur, golle blidens, strieljende gesichten, dy binne wy brek yn it aid skier lén, dat blykte dizze joun wer, dat is op eltse bruiloft en elts feestlik gearwêzen it to koart. En it is chauvinisme as men dat net sjen wol. Dêrom wie it optreden fan de hear Altena sa’n oertsjügjend sukses, dêrom ek wie de dei fan Freed in boppe slach, it wie stylfol en it wie gol en bliid. Dat de famylje fan Nyckle Haisma yn sa’n bihearske en dochs djip oandwaen- de haiding de wurden uterje koe, dy't gjinien fan de oanwêzigen ea wer for- jitte sil, biheart ta de kostberste oan- tinkens4an dizze skoandere dei. Sa leine hjir alle facetten fan Frysk aerd en wêzen yn in kostbere krénse om de hollen fan de bikroande skriuwers, sa weve hjir ien geast de herten fan Magistratuer en Wittenskip, Kunst en Folksgeast ta ien hearlik klaed. En Boal- sert, de stêd mei syn geve Fryske tra- dysjes, syn golle gastfrijens wie de greatske gastfrouwe, dy’t dizze dei it béste joech, hwat hja to bieden hie. As it Provinciael BistjÜr dizze heechtiid. dei op in oar jier wer yn ’e Gysbertstêd hélde sil, dan wurdt it in toer, om sea- len en gebouwen to finen, dy’t harren bergje kinne, hwant dy’t dit feest mei- meitsje mocht, is takomme jier mei gjin stök yn hüs to hélden, leau dat mar. Eala Fria Fresena! De laatste tollen in Overijssel. De Ged. Staten van Overijssel stellen aan de Pro vinciale Staten voor de rechtèn van de tollen te Almelo, Diepenveen en Heino af te kopen. Voedselvergiftiging. Bij 32 personen te Lottum, die van een geslacht varken haden gegeten hebben zich vergiftigings verschijnselen voorgedaan. Na een be handeling in het ziekenhuis te Venlo kon den 30 van hen naar huis terugkeren. De inlandse tabak van de oogst 1948 zal, volgens een beschikking in de Staatscourant gefermenteerd dienen te worden, alvorens te worden verwerkt. De collecte, welke de Spoorweg-tuber- culose-bestrijding in September heeft georganiseerd bij en op de stations, heeft 35000 gulden opgebracht. Dit laatste verklaart het feit, dat vroe ger bij onweer de klok vaak werd ge luid. Veelal werd het geluid van de klok een gebed voor de mensen. Het „Ora pro nobis” ontbreekt slechts zel den. De taak van de klok was dan ook velerlei bij brand, pest, watersnood, enz. klonk de stem over het landschap, zo als bijv, blijkt uit de opschriften te Sex- bierum, Wirdum en Kollum. Ook geven de klokken ons een beeld van het geestelijk leven in de Middel eeuwen. Groot is de verering voor Ma ria en de Heiligen. Op een der klokken te Ferwerd staan bijv, vele heiligen af- gebeeld, bijv, de twaalf apostelen. Ook de waarde van de Bijbel wordt vaak vermeld, bijv, te Burgwerd: „Het Woord Gods blijft in eeuwigheid”, terwijl ook vaak van het laatste oordeel wordt ge sproken. In later eeuwen ontmoeten we vaak de namen van edellieden, kerk voogden, enz., vooral in de 18e eeuw. Thans is er voor klokken en klokop- schriften een hernieuwde belangstelling. De klokkengieters beleven gulden tijden. Er is heel wat achterstand in te halen om het door de bezetter geroofde klok- kemateriaal weer te vervangen. In Fries land bijv, moest 50 pct. van wat het aan klokken bezat als verloren worden beschouwd, al is het historisch meest belangrijke gelukkig vrijwel zonder uit zondering gebleven of teruggekeerd. De gieterijen werken op volle toeren en op menige plaats is de staaf of melkbus, die tijdelijk dienst deed, reeds weer door ’n klok vervangen. Vaak vraagt men, aldus thans wijlen dr. A. L. Heerma van Voss van de zijde van gemeentelijke of kerkelijke autoriteiten om advies over aan te brengen inscrip ties. Het rijksarchivaat belastte zich des tijds met de registratie van al het uit de torens gehaalde materiaal en beschikt dus over nauwkeurige gegevens aan gaande ornamenten, opschriften en wa pens, die op die oude klokken voorkwa men, vollediger en juister dan men ze vindt in de verzameling van ds. Van Borssum Waalkes. Het spreekt wel vanzelf, dat we nu mo dern uitgevoerde klokken krijgen, dat er aan afwerking en ornamentiek vanwege de grote vraag en de hoge materiaals- en arbeidskosten niet die zorg zal kun nen worden besteed, die we op de exem plaren uit vroeger eeuwen veelal aan- treften. We mogen alleen) hopen, dat er niet te veel clichéwerk in de slechte zin van het woord zal worden afgele verd. Trouwens: wat dat betreft, kunnen we moeilijk beneden het doorsnee-peil van de 19de eeuw komen: aan de klok ken uit die periode (die vrijwel alle ver De eerste 300 Duitse kinderen, afkom stig uit Keulen, zijn Dinsdagmiddag in Venlo aangekomen. Het ligt in de be doeling voorlopig 2500 Duitse kinderen naar Nederland te halen. Prins Bernhard heeft bezoeken gebracht aan het vliegveld Deelen, de meteoro logische dienst van de legerluchtmacht te Nederland in De Bilt, het centrale autopark te Soestduinen en de vliegme- dische dienst en de radio- en radar- werkplaats te Soesterberg. De Koningin zal erevoorzitster blijven van het Nationale Fonds voor bijzon dere noden. Verdronken. De 27-jarige huisschilder E. A. de Groningen is in het Helperdiep met een kano omgeslagen en'verdron ken. Sedert mensenheugenis is een toran zon der klok ondenkbaar. Tenminste dit was zo vóór de laatste oorlog. De kerk- en torenklokken vindt men dan ook reeds in de vroegste middeleeuwen. De oudste Friese klok is die van Rood kerk, daterende uit 1307. In vroeger eeuwen zag men de klok als een per soonlijkheid. Het gelui der klokken kon wonderen verrichten. Volgens ds. J. J. Kalma in „By üs élde tsjerke lans” is er in de middeleeuwen telkens weer sprake van klokken, die bij dreigend gevaar, uit zich zelf begonnen te luiden:. De (oudste klokken dragen geen naam. Later kreeg de klok vaak de naam van de Heilige, waaraan de kerk was gewijd en men was ervan over tuigd, dat de kracht van die naam en het wezen van de Heilige ook overging op de klok. De klok zag men als een persoonlijk wezen, die kon troosten, toornen, bidden en zegenen. Ook werd vaak op de klok de naam van de pastoor vereeuwigd, zoals bijv, te Wanswerd: 1402. In de tijd van pastoor heer Taco, luister als ik roep tot aan het einde des levens. Maar als we de klokopskrifteW uit vroeger tijden-nagaan, zien we toch vooral de taak van de klok vermeld. De oudste klok van Oosterend (1468) zegt van zich zelf: smolten zijn) ging cultureel-historisch weinig verloren. Fraaie ornamentiek en heraldiek, die het oog zo bekoren aan de 16e18e-eeuwse exemplaren, zullen we op onze nieuwe klokken dus weinig of niet vinden. De inscripties zullen echter qua-inhoud ver antwoord kunnen en moeten zijn. Het is niet altijd gemakkelijk, ’n passend rand schrift te ontwerpen zonder in banali teiten of herhalingen te vervallen. De zinrijke Middeleeuwse spreuken kunnen zeker als aanknopingspunt dienen, maar laten we pogen, het nageslacht ook iets eigens van onze tijd na te laten. Het ligt wel voor de hand, dat men het feit, dat de nieuwe klok een door de Duitsers ge roofde vervangt, wil vastleggen. Niets op tegen, maar alweer: niet overal cliché- inscripties! Het is een gelukkige omstandigheid, dat vele kerkbesturen er thans toe zijn over gegaan een Fries opschrift aan te bren gen. De heer H. K. Schippers maakte er bijv, een voor Drachten, luidende als volgt: I i Dou klok dan, dou telst wer de üren oan tiden. Dyn sulveren lüd weaget oer bou en oer mieden. Der hingest wer to plak, heech yn ’e loft It lüd ropt üs moarnsier, middeis en ek ta it skoft. Sneins nei de tsjerke ta bea en ta tank. Wy tankje dy foar dy rytmyske klank, De tiid komt, dat wy ek dizze ierde for- litte, En reizgje nei’t wy hoopje de himel to mjitte, Wolstou dan oan ’e herten dy bliuwe en bliede, Harren treastliet, mei dyn lüd bigeliede? O klok, hwer bistou bidarre? Hat it njirregebrod dy noch sparre? Nea ha wy eat hwat fan dy fornommen. Bistou miskien brükt ta fleanende bommen? Of bistou toraend ta it moardzjende lead? En mingels bloed al forgetten sa waerm en read? Nea sille wy it lot fan dy noch for- nimme. Dyn stal en dyn lüd bin fordwoun as snie foar de sinne. Sa kaem dan de frede, lyk as by joun- tiid de douwe, It minskdom forsuchte, hja koe wer bouwe. De boargers fan Dedzjum sloegen de hannen ynien, En bisoargen de féden in fikse hoek- stien, Doe die it ryk ek noch in stientsje der by. Sadwaende kriig’ Dedzjum in klok sa emoai en sa nij. Hulde, ek oan it folk fan Van Bergens fabriek, Foar it wurk dat hja makken foar it Dedzjumer publyk. De heer A. van Velsen, hoofd van de af deling cultureel contact van het mini sterie van overzeese gebiedsdelen, zal binnenkort naar Indonesië vertrelfiten als adviseur voor culturele zaken van dr. Beel. 110 liter bloed uit België is bij de bloed, transfusiedienst te Amsterdam aangeko men, die er plasma van zal maken. In November en December volgen nog twee zendingen. In 1949 zal er elke 14 dagen 100 liter ter verwerking naar ons land worden gestuurd. In de St Martinuskerk te Venlo wordt thans een groot, door Charles Eyck ge brandschilderd raam geplaatst, voor stellende de brand en gedeeltelijke eva cuatie der stad in 1944. Een dienst Straatklinkercontröle met een standplaats Nijmegen zal per 1 Novem ber bij de Rijkswaterstaat worden inge steld. K.L.M.er onderscheiden. De heer H. P. Sint, vertegenwoordiger van de K. L. M. in Tunis, is door Z. H. de Bey van Tu nis op 23 September j.l. bevorderd tot officier in de orde van de Nichan Ifti- kar. De reis naar Stuttgart. Met ingang van 1 November heeft de K.L.M. haar vluch ten naar Frankfurt gestaakt. Het vlieg veld van deze plaats is namelijk als be- ginstation van de luchtbrug naar Berlijn dermate zwaar belast, dat geen passa giersvliegtuigen meer kunnen worden toegelaten. Curasao is thans reeds twee en een half jaar getuige van een grote trek van Spaanse emigranten naar Venezuela en andere Zuid Amerikaanse landen. Het „Koor en Kunstleven-Zangfestival 1949, dat in samenwerking met de Kon. Bond van Gemengde Zangverenigingen in Nederland en het Algemeen Neder lands Zangverbond in Vlaanderen geor ganiseerd wordt, trekt zeer grote be langstelling. Nu Japi failliet is... Thans is er aan schoolhoofden een rondschrijven gericht door het Ministerie van Landbouw enz. waarin mei^ de medewerking der school jeugd verzoekt voor de inzameling van appel- en perepitten. De 12000 schoenmakers, die in ons land met hard werken aan een magere kost komen, hebben een pleidooi gehouden voor het vrijgeven dei reparatieprijzen voor schoeisel. Mulo-examen. De regelingscommissie heeft voor het jaar 1949 het examengeld vastgesteld op f 20.per candidaat. Het diplomageld vervalt. Eet brood met suiker. Met ingang van Maandag 8 November a.s. zal de rant soenering van brood en suiker worden beëindigd. De K. P. M. heeft een nieuwe lijn inge steld tussen Soerabaja, Kalianget, Bali, Lombok, Java, Billiton, Bangka en Pa- lembang. Vreselijk. In de Hunzestraat in Amster- dam-Zuid heeft een man de minnaar van zijn vrouw gedood, zijn vrouw iwaar gewond en daarna zelfmoord ge pleegd. De vele geschenken, die Koningin Wil helmina ter gelegenheid van haar re geringsjubileum werden aangeboden, zullen binnenkort in het koninklijk pa leis worden tentoongesteld. Dodelijk ongeval. Een 65-jarige onge huwde man werd dezer dagen, toen hij per fiets de viersprong in de provinciale weg te Sprang overstak, door een auto gegrepen en op slag gedood. Van de andere opschriften noemen we nog: BLIJA: 2 klokken, samen ruim 1000 kilo. 1. Randschrift: Fidelis et constans. Om nibus idem. Opschrift: De Side klok bliuw wei As proai fan twingelandij, De mienskipssin brocht my Myn stim klinkt óp ’en nij, En sjongt wer ’t aide liet, By freugde en fortriet Ik rop lyk as wolear Bring tank oan God de Hear. Randschrift: Patrium servatit honorem Pulchra pro libertate. Opschrift: Minsken, üt myn inkle stimme Kinne harkers dit fornimme, It tankjen foar werkrigen frijheit, It trünjen ta drege arbeid, It needzjen ta skoft en rêsten, It kleijen by ramp en lésten, Forbliidzjen yn ’t lok en 't goede Fortrou op God, ek yn ’t tsjoede. het opschrift Soli Deo Gloria 1943 1948. Toch werd bij de plaatsing ook hier een Fries gedicht gedeclameerd, dat we door het hier op te nemen voor het na geslacht willen vereeuwigen. Het luidt: Bolswards Nieuwsblad 73 hl or ns an in- en i id- ir- in !S- ,dt e- i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1