Suntene Marten Keugeltsje Onze Weekagenda Martinytoer Fan de 00000000000000 00000000000000 door Nederland No. 86 Dinsdag 9 Not. 1948 44e Jaargang Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward e n 75 1 5 TJ. de J. fan Gysbert Japiks >e- le- ef. :en >ep rite Ook Bolsward kent nog het Sint Maar tensfeest. Verleden jaar was Sint Maar- tensdag een regendag.Maar trots dèt „Sint Martinus, bisschop, Komt uit verre landen. Dat wij hier met lichtjes lopen Is voor ons geen schande. O, Sint Martinus” (bis) Wylst wy libje sa stjerre wy, Wylst wy waechse forgeane wy. Maandag 15 November: Bolsward. Ons Gebouw. 7.30 uur. Ver gadering N. C. V. B. Spreker: de WelEd. Heer H. H. Broekstra. Pakjes-avond. Bolsward. Convent. Zendingsavond Ned. Herv. gemeente. Spreker: Ds. ten Haaft. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) v#r dc re- de te ed. nd :h, en le- J. n Ie n ir s. 31 ir n e. i. it 9 r n r Woensdag 10 November: Makkum. 8 uur. Evangelisatie-dienst. Spr. Ds. G. Visser van Harlingen. •Echte, onvervalste folklore. Men heeft geprobeerd dit eenvoudig- schone „avondfeest” te moderniseren. Er zijn hier indertijd gecostumeerde optoch ten gehouden; voor verleden jaar nog was de georganiseerde mannelijke jeugd ingeschakeld, werd er ’n Sint Maartens vuur ontstoken enz., maar neen dé spontaniteit ontbrak toen. Jammer, dat het verleden jaar ook in de avond niet weer droog werd. Der kin deren feest ons feest. kwam hier door toen niet tot zijn volle recht. Bij mooi 11 November-weer was ’t op de Markt drukker en gezelliger geweest. Wij hopen, dat Sint Maarten ook ditmaal een spontaan kinderfeest zal zijn, zon der te veel organisatie van boven af, want daarmee zou het zijn folkloristische waarde verliezen. De nije molkprlls is bikend makke. De jierpriis is fêststeld op 17i/a sint, d.w.s. 0.8 sint leger as It forroune jler. Yn ’e winter komt dit del op goed 19 st. en yn foarjler en simmer op goed 16 st. ik leau net, dat hjlr yn Fryslén folie drokte oer makke wurde sil. Men hle dit wol sahwat yn ’e rekken en foar it neiste leau Ik, dat it earder ta- dan öffalt. Dit komt fanseis foar It greatste dlel fan it ütsOnderlik gunstige jler, dat de greld- boeren hawn hawwe. It mei my net heugje, dat it ea sa groeld hat. En nou nei Alderheljen rinne hjir en der de kij jit yn it lén of wurde se fan it Ifln üt fuorre. Derby steane de hiemen fol kuil- bulten en sitte de measte gollen oan ’e nael ta fol hea. Party ha wol foar twa jier fretten yn ’e hüs. Ek wiene in skofke lyn de prlzen fan biten en krüden, klaver en lucernehea tige geskikt, sadat elk, dy’t op syn tellen past hat, de winter mei in rom gemoed yn ’e mjitte sjen kin. In wikemannich lyn hearde ik yn ’e skearwinkel in praet. sje fan in pear boeren, dat wol net sa faek hélden wurde sil. De iene sei: „Jon ge, hwat groeit it noch moai net, wy binne mar wer ris bigoun to kuiljen.” Mar de oare sei mlsmoedlch: „Ik hoopje al, dat It nou mar ris üt is, ik ha myn nocht. Men kriget sa nea dien. Fan ’e üngetlid 6f sitte wy nou al yn ’e drokte en Ik wit forgemy net mear, hwer’t Ik mei It guod hlnne moat.” Dat wie al in bytsje büten de roai en der sil ek wol in krümke boerehumor mei finder sitte, mar hawar, dat it bütenge- woan groeid hat, kin gjin minske Ünt- stride. En it liket my ta, dat dêrom man- nich greidboer tinkt: yn dizze omstan- nichheden kin men in skop fan in ezel fordrage I Hat it dos wol eigenskip, dat de Fryske boer him sünder folie praet- sjes by dizze forleging dellizze sil, it nlmt net wei, dat it net goed wêze soe om tofolle rekken to hélden mei dizze fruchtbere simmer. Dat it ek hiel oars kin, hat 1947 wol sjen litten en hwa kin sizze, hoe’t it yn ’49 wêze sll. En op hlmsels blsjoen, soe der In bulte oan to fleren wêze om sjen to litten, dat de eko- nomyske posysje fan de greidboer bllea- ven net better wurden is yn de léste tlld. De stlging fan de prlzen rekket him ek, de stlging fan de arbeldsleanen giet him net foarby, de stlging fan de soslale lés ten wit er likegoed fan mei to praten. De boeren, dy’t yn dit jler fannljs de hier bigoun binne, hawwe allegearre In heger sifer op it boekje krlge. De skjirre fan Lleftinck hat hiel hwat oerstalllch mar ek hiel hwat needsaekllk bidriuws- kaptael Öfknlpt De ündernimmersbilês- tlng Is hwat nljs foar de boer, mar net hwat goeds. Hy wie der altyd frij fan, mar nou net mear en blnammen by dy boeren, dy’t mei in troude soan togearre buorkje op ien namme, komt dat omraek oan. Fan ’e wike hie ik noch sa’n gefal by ien fan myn kornütsjes, dy’t my om rie frege yn-in bipaelde saek. Hy sei: wy tochten, dat wy it spul wol oangean koe ne, mar nou hat heit by Lieftinck to bycht west en dat hat f 18000 koste. Nou kin hy üs net mear helpe en by myn oansteande Is It al net oars. Dat wie in tige oppassend jongkeardel, dy’t de 25 al moal foarby wie en jlt altyd net oan ’e slach komme koe en nou’t It dan wêze soe, strykt Lleftinck der In skoarteltsje foar. Né, ik doch net mei oan Iwlge krimmenaesjes, mar de holle koel hélde, liket my in bilangryk ding. 1. Sinte, Sinte Maarten, De kalveren dragen staarten, De koeien dragen horens, De kerken dragen torens, De torens dragen klokken, De meisjes dragen rokken, De jongens dragen broeken, Oude vrouwen schorteldoeken. 2. Hier woont een rijk man, Die veel geven kan. Veel zal hij geven, Lang zal hij leven 1 Zalig zal hij sterven, Het hemelrijk beërven, God zal hem lonen, Met honderduizend lichtjes an Daar komt Sinte Maarten an. 3. Sinte Maarten keuveltje Draagt zo’n mooi wit keugeltje, Draagt zo’n mooi rood rokje, Sinte Maarten op een stokje. 4. Sinte Maarten heeft een koe, Loopt naar Aller Heiligen toe, Is hij vet, of is hij mager, Hij loopt altijd naar de slager. 5. Jongens dragen broeken, Meisjes dragen rokken, Katten dragen staarten, ’t Is van avond Sint Maarten. As men soms heart hwat in dwylsinnige forhalen roun geane oer de rykdom fan de boeren, dan is men der net gerêst op, hwat de takomst bringe sil. Dit stiet fêst, dat de bidriuwen tsjintwurdich goed üt- kinne, mar oan de oare kant ek op hege, tige hege lésten sitte. En dit wit elke boer wol, der öf giet maklik, mar derby krije dat sil wol St. Juttemis wurde. En oan de oare kant sil der in swiere wize opgean om de hege kosten nei Onderen to krijen. En dêrom.in bytsje kalm oan mei fanfare. De beammen groetje op In buorkerij fuort net oan ’e loft ta, der wol ornarls gau wer dalje op kom me. Sa sitte de gernlers en de jlrapel- boeren al wer lilk yn ’e knlpe yn ünder- skate kontrljen. Net alllnnlch, dat It mei de setters helte minder giet as forllne jler, net alllnnlch dat de Iters folie leger yn prils en folie minder fan deugd binne as yn It foarlge, mar de lêstlge, nuod- Uke sykte, dy’t hlele streken teistert, de jirapelwurgens, of leltsjesykte bitsjut foar mannlchierf In ramp. Der binne hiel hwat stikken lén, hwer’t dizze kwael yn groun sit en hwerfan men mei seker- heit sizze kin, dat de jlrapelbou der for- bean wurde sil of al forbean is. Dizze kwael, dy’t al jierren éld is, hat him de léste jierren sa ütwreide, dat de Regea- rlng hjlr yngripe moat. En oant nou ta is der gjin oar middel tsjln as net mear jirapels bouwe. Hwat dit bitsjut foar de bouboer yn Fryslén is net maklik to siz. zen en foar de gerniers, dy’t hjir Onder falie is it net minder as in greate ramp. Hwat moat in lyts mantsje mei in pouns. miet of 10, 15 bou yn ’e groun triuwe om in bistean to hawwen as hy gjin jir apels mear bouwe kin? Dy’t it wit, me it sizze. Sokke lju binne mei ien slach ridder slein. En hjir docht wer bliken, dat men forstannich docht de gunstige dingen fan it hjoed tankber oan to nlm- men mar de del net to priizgjen foar de joun kommen is. Dat héldtl was de jeugd present met haar lampions, waarin een brandend kaarsje, of wel met andere licht-gevende en tevens stank-verspreidende „toortsen”. Maar de kleintjes waren toch wel het mooist en het onschuldigst, als ze al maar door de ronde: Marktstraat-Appelmarkt namen, terwijl ze „zongen”: „Suntene Matten, keugeltsje, Draagt sun mooi-mooi reugeltsje, Draagt sun mooi-mooi rokje, Suntene Matten op ’t stokje. O, Suntene Matten” (bis). Het duurt niet lang meer of we staan op de overgang van de herfst in de winter. Dan verschijnt de winter-heraut in de vorm van St. Maarten. Vaak komen op zijn begrafenisdag reeds de eerste ijs bloemen op de ruiten en bevestigen, wat kleumerige kinderen op St. Maartens- avond zingen: Sinte Maarten is zo koud Geef ’m een turfjen of een hout Om zich bij te warmen Met z’n blote armen. Hoewel vele follkoristische feestdagen verdwenen zijn, wordt toch elk jaar weer St. Maarten op 11 November gevierd. Wie was St. Maarten? Deze heilige, waarvan kinderen thans nog zingen en waaraan ook vele oude ren hun hart verpand hebben, werd als zoon van heidense ouders in het jaar 316 in Sabaria (Hongarije) geboren. Reeds op jeugdige leeftijd voelde hij zich aangetrokken tot het Christendom en niet zonder dwang zond zijn vader hem in het leger van de Romeinse keizer. Martinus diende slechts „in naam’ en toen zich de gelegenheid voordeed de krijgsdienst te verlaten,, greep hij die kans met beide handen. Toch heeft een voorval tijdens zijn „soldaat” zijn hem beroemd gemaakt. Voor de poort van Amiens schonk hij in de koude winter van 338 op 339 de helft van zijn sol datenmantel aan een arme bedelaar. Deze gebeurtenis vinden we op tal van afbeeldingen over St. Maarten en op de Dom van Utrecht staat een windwijzer, die naar deze barmhartige daad werd vervaardigd. Na een verblijf bij de beroemde bisschop Hilarius van Poitiers, werd Martinus in 375 tot bisschop van Tours gekozen. In dit ambt verenigde hij de waardig heid van de bisschop met de heiligheid van de kluizenaar. Aan de oever van de Loire bouwde hij zich een hut van stro. Spoedig sloten zich meer dan 80 leer lingen bij hem aan. Martinus heeft in Frankrijk het eerste Gallische monniken klooster gesticht. Verder heeft hij het heidendom in Frankrijk grotendeels uit geroeid. In de traditie leeft hij voort als een echte volksheilige, als een „wonder man”. De dag van zijn begrafenis, 11 Novem ber 397, werd het feest van Sint Maar ten, dat de plaats innam van een der grootste oud-Germaanse feesten, n.l. van het herfstoffer, dat tot dank voor de ontvangen zegen aan Wodan gebracht werd. De heidense volksrede werd ge kerstend en de herfstvuren van het Ger maanse feest werden vervangen door de Sint Maartensvuren, zoals deze in Bel gië, langs de Rijn en ons land zich heb ben gehandhaafd tot op heden. Ook in de lichtjes en lampions der kinderen en in de brandende fakkels der grotere jongens te onzent vindt men daarvan de rudimenten. Wordt Sint Maarten nog gevierd? Het folkloristisch onderzoek heeft aan getoond, dat „Sinte Maarten" in protes tantse streken niet tot de jeugd spreekt als de heilige Martinus van Tours, maar slechts een klank is, verbonden aan lichtjes, liedjes, peperkoek, noten en pe ren. In de Zaanstreek spreekt men dan ook niet van Sint Maarten, doch eenvou dig van Maartenavond en In het protes tantse Grouw heet deze avond „road- reugeltjes-joun". welke oud en jong ver enigt In de vreugde van de brandende lampions of de gesneden kip-kap-kogels (uitgeholde mangelwortels waarin kaars jes branden). Voor een Groningse jon gen, die met volle overtuiging op 11 No vember zingt: „Sunner Meerten bisschop Roem van alle landen Dat we hier met lichtjes lopen Is voor ons geen schande.” is de heilige gepersonifieerd in ’t lichtje dat hij meedraagt. Ook in Noord-Hollands noorderkwartier waar Sint Maarten zijn naam heeft ge geven aan vele kerken, als te Medem- blik Bovenkarspel, Zwaag, Westerwoud en waar de kerkklokken te Schellinkhout het opschrift dragen: „Maarten is mijn naeme Mijn gheluut is God bekwame” bloeit de Sint Maartenviering als kinder feest. In de randdorpen van Amsterdam brengt de avond van Sint Maarten de poëzie van duizenden lampions als Sint-Maar- ten-lichtjes, begeleid door oeroude kin- derdeuntjes. Over de vele andere Sint Maartensge- bruiken zou nog veel te zeggen zijn, bijv, over de Sint Maartensgans, de hoorntjes (broodvormen), het kaarsjes springen, de ommetochten, de penningen en prenten, de strooilichtjes en stads wapenen, waarbij Sint Maarten te pas komt. Ook is het interessant de diverse Sint Maartensliedjes na te gaan, die voor alle plaatsen, waar dit folkloristisch feest nog gevierd wordt, weer anders zijn. Verleden jaar ontvingen we van mej. T. A. Hannema te Dedgum, er een hele verzameling, waarvan we de volgende willen noemen: Prins Bernhard heeft in zijn functie van Koninklijk commissaris de vergadering bijgewoond van de raad van beheer van de Jaarbeurs. Het leven gaat door. Tot hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. is als opvolger van de met de Nijmegen omgekomen K. D. Parmentier, benoemd de heer A. D. Snitselar. Jaap Vranken is benoemd tot directeur van het Palestrinakoor te Den Haag. Dan kan het weer. De commissie voor de perszuivering heeft bepaald, dat ge durende 75 jaar geen persorganen mo gen worden uitgegeven onder de namen „Het Nationale Dagblad” en „Volk en Vaderland”. Foei. Tegen twee agenten van politie te Zwolle en een vrouw is ter zake van heling proces-verbaal opgemaakt. Eerst- genoemden zijn onmiddellijk buiten func tie gesteld. De kurk. Voor het jaar November 1948 tot November 1949 zal de prijs, welke de boer voor de melk ontvangt, \7l/2 cent bedragen. Sjiep, sjiep. In de afgelopen zomer heeft Ossendrecht een krekelplaag gekend; er verzamelden zich zoveel krekels op de gemeentelijke vuilnisbelt, dat het gesjirp tientallen gezinnen uit de slaap hield. Te Maastricht is een personenauto over het brugdek en het trottoir gereden, door de brugleuning geschoten en in de Maas gestort. Drie personen kwamen om. De uitslag. De voetbalwedstrijd tussen Drentse en Groninger burgemeesters, te Assen gespeeld, werd door de Drenten met 5-2 gewonnen. Verscheidene edel- achtbaren verlieten kreupel het ter rein. De grasgroei. Voor het eerst in de ge schiedenis der Nederlandse suiker indu strie zit deze met een zeer groot over schot aan natte pulp. Zes gewonden, waarvan vier ernstig, waren de slachtoffers van een ernstige aanrijding, die Dinsdagavond te Eind hoven plaats vond. Zevenbergen kan dit jaar een goed Sin terklaasfeest vieren. Op 25 October is namelijk uit Chanute in Kansas (V.S.) een zending van bijna 2350 kilo ge schenken voor het stadje verstuurd. Te Wageningen is een autobus met per soneel tegen een boom gebotst. De be stuurder bleef ongedeerd. Van de inzit tenden werden 2 personen op slag ge dood. Marsepein... Naar „de Kruidenier” ver neemt, zijn binnenkort 1100 balen aman delen uit Italië te verwachten. Waar schijnlijk gaat het grootste gedeelte hiervan naar de banketfabrieken. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft op de te Apeldoorn gehouden tentoonstelling „Het Portret” een werk, „100-jarig vrouwtje”, aangekocht van de Apel- doornse kunstschilder Wim Helder. Minister in 't Veld zal 13 November ’n officieel bezoek aan Nijmegen brengen. O.m. zal hij de zandzuiginstallatie in werking stellen, waardoor een begin ge maakt wordt met de aanleg van het nieuwe haven- en industrieterrein aan het Maas-Waalkanaal. Doodgeschoten. Op de grens van de ge meenten Schoonebeek en Sleen werd door een patrouille van de Kon. Mare chaussee een jongeman, verdacht van smokkelen door ’n waarschuwingsschot gedood. ir- ur ;e- ur 30 er e- in in is. et n. in 30 30 is. h- s. 30 ie >n n. 10 s- rt s. jr n. ir 750 landverhuizers zijn per Kota Inten uit Rotterdam naar Zuid-Afrika vertrok ken. Er waren enige honderden bouw vakarbeiders bij. De Nederlandse meisjes die als oorlogs- bruiden naar Canada zijn gegaan, schij nen het over het algemeen goed te ma ken. Slechts(l)2 pet. is gescheiden. Weest op uw hoede. Naar de Rotter damse Bank ons mededeelt, is er ge constateerd, dat in het Noorden van ons land valse bankbiljetten van f 100 in om loop zijn. Tragisch. Te Odoorn is de landbouwer Eitink met zijn tractor in de sloot gereden en daarbij omgekomen. Ontsnapt Dezer dagen zag een gevan gene, zekere Nijp, die in het Diakones- senhuis te Leeuwarden een operatie had ondergaan, kans te ontvluchten. Tussen Nederland en België is een over eenkomst gesloten ter voorkoming van dubbele belasting inzake belastingen op het kapitaal. Op enkele veehouderijbedrijven komen, pokken voor Onder het rundvee. Twee melkers moesten wegens besmetting in een ziekenhuis worden opgenomen. Moeilijke concurrentie. De kostprijs van de Nederlandse boter is ongeveer twee maal zo hoog als die van de Australi sche boter. Van 26.371 koeien, ingeschreven In het Friese Rundvee Stamboek, bedroeg de gemiddelde melkopbrengst, dus per koe, in de lactatieperiode 1947 ongeveer 4285 kg met 3.90 pet. vet. De kostprijs. De herbouw van 30 boer derijen in de Wieringermeer zal, blijkens ramingen en inschrijvingen ongeveer f 660.000 kosten. Dat is dus gemiddeld ruim f 22000 per boerderij. De Amsterdamse politie ontmaskerde 2 Belgische smokkelbenden, waarvan dc ene in nylonkousen, de andere in haar netten „handelde”. Windhoos. Vrijdagmorgen om precies 4 uur heeft een hevige windhoos de haven van Vlieland geteisterd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor; wel is aanzienlijke schade aangericht aan ’n viertal hulzen. De landing bij West-Kapelle werd ook dit jaar herdacht. Ditmaal op 7 Novem ber In tegenwoordigheid van een af vaardiging van de 52ste Lowland divi sion, welke uit Schotland en Marburg overkwam. Zouttekort. Een nijpend tekort aan ruw zout voor het zouten van haring doet zich op het ogenblik gevoelen. Enkele Schevenlngse loggers konden niet uitva ren, omdat zij op zout moeten wach ten. Onderscheiding. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. d’Allly, is door de Koningin benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Een Nederlands meisje, de 28-jarige An na M. Nljst uit Nijmegen, is te Dublin, waar ze in betrekking was, dood ge vonden. Wees voorzichtig. Tot dusverre zijn 86 pct. van alle slachtoffers van ontploffend oorlogstuig door eigen schuld om het leven gekomen of verminkt. 70 pet. hier van waren jongens tussen 12 en 18 i jaar. t Inbreker Ingerekend. Dank zij de actlvl- telt van een agent van de waterpolltie is de politie In Amsterdam er In ge slaagd de 29-jarlge metselaar P. S., die reeds langer dan twee en een half jaar werd gezocht, te arresteren. Bolswards Nieuwsblad Of: ir ie- i. n i5 'ej. Jen ste ag. vr. en. or. en net er- :en 0. en. 5. jr 10 10 s. 0 d. .n ,n is 10 ir ir v. 45

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1