Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek 00000O000O0000 tie 00000000000000 Vrijdag 12 Not. 1948 44e Jaargang Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Duitse politiek. ING 1 ward" Noord Atlantische conferentie K H 113 RD Wy geane net ien stap yn dit libben of wy komme de dead in tred neger. a.s. L Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonné’s, die verhuizen, worden vrien delijk, doch dringend verzocht, dit ZO SPOEDIG MOGELIJK aan het bureau Marktstraat 13 (tel. 451) op te geven. De Administratie. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 ,n n 0 0 China zal Washington nopen tot grotere steun en het Amerikaanse volk lasten opleg gen. Er zal gezien de toestand in China, iets op zeer grote schaal moeten gebeu ren, wil de Amerikaanse hulp afdoende zijn en of het bewind van Tsjang Kai Sjek die hulp waard is, blijft nog een vraag. De generaal wil een „vechtka binet” vormen en zegt dat hij de strijd met de communisten zal voortzetten tot hij de overwinning zal hebben behaald en hij rekende dat hij daarvoor nog 8 jaar nodig zal hebben, maar verwierp een voorstel om een duidelijke pro- Er zijn voor dit verschijnsel wel alge mene factoren aan te wijzen. De drank- rantsoenering had tot blijvend nadeel, dat men het „rantsoen” waar men „recht” op had, ook werkelijk wilde be machtigen. Men ziet dit ook bij roken; door ’t verstrekken van ’n rokerskaart is menigeen aan het roken gebracht. De schaarste aan drank heeft een be hoefte daartoe gewekt, die niet bestond in tijden van overvloed. Het Rotterdam se Bureau constateert de toename van het drinken niet alleen onder volksvrou wen en -meisjes, maar signaleert het ook juist in de kringen der beter-gesitu- eerden. Een borrelende dame is helaas geen uitzondering meer. Er is een tijd geweest, dat wij in het al gemeen trots konden zijn op de houding der vrouwen, omdat die ten opzichte van het alcoholgebruk, maar zeker van het -misbruik, heel gunstig afstak bij) die der mannen. Wanneer vrouwen wel ge bruikers waren, dan zouden zij zich er in geen geval op laten voorstaan, en de den ze dat zeker niet in het openbaar, want het was een kwestie van fatsoen. En nu? In de omgangstaal is het woord „borrel” heel gewoon en het gebruik er van normaal. Het is ingepast in het be- De Franse regering heeft reden te meer om in al deze kwes ties stijf op haar standpunt te blijven staan, omdat de beweging van generaal de Gaulle niets van grote concessies aan West-Duitsland moet hebben, en die be weging bij de verkiezingen een zeer aan zienlijke macht bleek te vertegenwoor digen. Zij veroverde 116 van de 269 ze tels, waarover nu gestemd werd, de communisten daalden van 84 op 16 ze tels, de katholieke democraten kregen slechts 14 van hun vroegere 75 zetels terug, de socialisten handhaafden zich met 48 zetels, de radicalen gingen voor uit en kregen 46 zetels. Ofschoon de Gaullisten niet de absolute meerderheid in de Senaat hebben, kunnen zij het de regering toch lastig maken. Er was een voorstel, waarbij de verga dering verklaart, dat het in de komende winter de plicht van de Kriten zal zijn om het Fries onderwijs speciaal naar voren te brengen. Het H.B. geeft f 15. subsidie aan die kriten, welke een aparte onderwijsavond zullen organiseren. An. dere sprekerssubsidies komen te verval len. Het voorstel werd aangenomen. Er werd nog een jaarvergadering ge houden en wel te Heerenveen, n.l. die van de Bond van Zangkoren in Friesland. Dit was d, 36ste algemene vergadering van de Bond, welke werd geleid door de voorzitter, de heer H. K. Schippers van Drachten. In zijn openingswoord noemde de heer Schippers het muziekleven in Friesland gezond en wel in het bijzonder ’t bonds- leven. Men gaat de goede kant uit, zo wel met de keuze van de nummers als met de prestatie. Als we de koorzang in Friesland vergelijken bij die in andere streken van ons land, dan slaat ons ge west lang geen slecht figuur. Maar toch dreigen er gevaren en wel in de eerste plaats van de geldelijke kant. De zaal- huur en de muziekkosten zijn geweldig gestegen, terwijl het honorarium van de directeur een grote post op de begroting vormt. Niet dat men aan die honoraria Palestina aan de orde, maar meestal binnenska mers, men is er op uit inplaats van een wapenstilstand een definitieve regeling te treffen. De vertegenwoordigers der Ver. Naties in Palestina, zowel de poli tieke als militaire schijnen tot de con clusie gekomen te zijn, dat de Jöodse staat Israël militair zo krachtig is en zo voordelige posities inneemt, en de Ara bieren zo weinig hebben in te brengen, dat men de laatsten moet trachten te overtuigen, dat ze wijs zullen doen met de Joden tot overeenstemming te komen. Molotoff het woord gevoerd en de gebruikelijke critiek op het Wekten geoefend, waar, naar hij zeide, tot oorlog tegen Rusland werd opgehitst, waarbij de Ver. Staten de hoogste toon aansloegen. Het programma voor de Veiligheidsraad blijft bij dit alles overladen, men zal het werk te Parijs, dat 16 December moet eindigen, stellig niet af kunnen. De Ber. lijnse kwestie staat nog altijd op de agenda, ofschoon men er niets meer van hoort. Wel wordt de blokkade door de Russen gehandhaafd en is ze zelfs al weer iets verscherpt en beletten ook Amerikanen en Engelsen zoveel mogelijk vervoer naar de Russische zöne, hetgeen de Oost-Duitse industrie ernstige moei lijkheden schijnt te veroorzaken, maar kwestie no. 1 is ze niet meer. Men schrijft dit wel toe aan een zwen king in Ruslands Nu, ook tegen de verwachting der Rus sen in, Truman gekozen is tot president zou men te Moskou de kans aanwezig achten, dat door offisieel een wat toe- geeflijker houding in de Duitse kwestie aan te nemen, men misschien de hand wat vrijer in het Verre Oosten zou kun nen krijgen. En dit zou de Russen op het moment dat de Chinese communisten zo oprukken heel wat waard zijn. We vermoeden echter, dat ze zich aan een illusie overgeven, wanneer ze zou den menen dat ze in dat Oosten niet met de Amerikanen te maken zouden krijgen, evenals men zich zelf in het Westen zou bedriegen, als men geloofde dat de Rus sen nu voorgoed in het Westen tot rust zijn gekomen. De Russen zullen ver moedelijk hun actie daar wat meer be dekt voeren en niet zo openlijk agres sief als tot heden. De voorbereidingen voor een stevig defensiestelsel in het Westen gaan dan ook voort. Binnen kort wordt er een Betekent de keuze van Truman tot pre sident der Ver. Staten voor de binnen landse politiek van dat land, dat er waarschljlljk op sociaal gebied heel wat in vooruitstrevende richting zal veran deren, In de Amerikaanse buitenlandse politiek wordt er een leegte door ver meden, welke de keuze van Dewey zou hebben veroorzaakt. Immers de nieuwe president en het nieuwe congres aan vaarden hun taak eerst op 20 Januari 1949. Was Dewey gekozen, dan had Truman de leiding der zaken nog tot die datum gehouden en het is duidelijk, dat hij dan geen belangrijke beslissingen meer had kunnen nemen. De dreigende ineenstorting van de na tionale regering in Frysk Selskip. „It Selskip foar Fryske tael- en skrlfte- kennisse” (Aid selskip) hield haar 103e algemene vergadering in het Oranjehotel te Leeuwarden. De vergadering stond onder leiding van de Voorzitter prof. dr. J. H. Brouwer. In zijn openingswoord wees hij er op, dat de economische situatie weer minder wordt en dat dit ongetwijfeld zijn terug, slag zal hebben op de Fryske selskip- pen. De Fryske Biweging zelf staat er echter goed voor. De Provinciale Over heid heeft duidelijk blijk gegeven het werk van de Beweging te willen steu nen; daar is de oprichting van It Striid- boun „FryslAn Frij”, hetgeen er wel op wijst, dat er nog leven in de brouwerij is in Friesland, ook al kan men er on gelijk over denken en dan het z.eer ge slaagde onderwijscongres. Inderdaad, er zijn perspectieven, want men dient ook niet te vergeten, dat de mogelijkheid geopend is voor Fries on derwijs op de Middelbare scholen en dat er ook al gebruik gemaakt wordt van die mogelijkheid. In ’t laatste gedeelte van zijn toespraak stelde de voorzitter de vraag of er nog wel voldoende strijdlust bij de Kriten aanwezig was. Hij drong er op aan, om de geest fris en sterk te houden. grip: Je moet nemen wat je krijgen Jcunt. De levenshouding, de levensstijl is daardooor wel veranderd, maar niet ver beterd. Helaas zijn er nog veel te veel vrouwen, die het dreigende gevaar van het opleven van het alcoholisme niet zien. Zij menen dat het wel meevalt. De cijfers der consultatiebureau* leren het anders. Ook de dagbladen, waarin onophoudelijk sprake is van verkeers ongevallen tengevolge van alcoholge bruik. Men heeft berekend, dat door ons volk in de periode van 1 October 19451 October 1946 aan bier en gedistilleerd werd uitgegeven 229 millioen gulden of wel f 35.per gezin. Dit betekent, dat ons Nederlandse volk, dat zo zwaar ge havend uit de oorlog is gekomen, twee jaar na de bevrijding, zich de luxe per mitteerde om elke seconde, dag en nacht het gehele jaar door f 10.uit te geven voor dit schadelijke vocht. En dat in een tijd van schaarste en duurte. Intussen is dit bedrag reeds weer aan merkelijk verhoogd. En nu enkele Rotterdamse cijfers van terzake openbare dronkenschap veroor deelde vrouwen en meisjes. Het gemid deld aantal per jaar voor de oorlog be droeg 36, in de oorlogsjaren resp. 18, 23, 43, 61 en 8, terwijl 1946 reeds 52 dron ken vrouwen opleverde, een aantal dus, dat reeds ver boven het gemiddelde van voor de oorlog uitkwam. Over 1947 is het zeker nog hoger geweest. Behalve dit misbruik, is er ook een ge bruik van alcohol, dat verontrust. Op vele huishoudscholen worden recepten geleerd, waarbij alcohol moet worden gebruikt. De redactie van een dames weekblad, gevraagd naar een recept van „vruchtenbowl met jenever” weet daar eigenlijk geen raad mee, maar een an dere vraagster om een recept voor „ad vocaat met jenever” wordt op haar wen ken', bediend en krijgt nauwkeurige aan wijzingen, hoe ze dat moet klaar maken voor huiselijke feestvreugde; 10, zegge tien eieren zijn er voor nodig. Het alcoholvraagstuk is een. nationale zaak, want allerwege roept men om ver hoging van arbeidsprestatie, maar al coholgebruik en -misbruik werken rem mend. Het hedendaags schrikbarend al coholgebruik is een urgente kwestie, ook van sociaal en hygiënisch belang. Terecht is opgemerkt, dat de Nederland se vrouw, in de ene hand een glas, in de andere een sigaret, straks geen hand meer vrij dreigt te hebben voor haar kinderen. De vrouw dreigt af te glijden naar een onpeilbare diepte. Wees een man! roept men haar toe. Accoord, als de mannen zelf het goede voorbeeld geven. Het is werkelijk niet gemakkelijk ruim honderd maal per jaar nieuwe stof te vinden voor het schrijven van een hoofd artikel. Soms echter worden de gedach ten schijnbaar door toevallige omstan digheden, onwillekeurig in een bepaalde richting gedreven. Zo laat ons deze week het probleem „Vrouw en Alcohol” maar niet los. En och, waarom zullen we ons hart niet eens luchten? De aan leiding was ook hier schijnbaar toeval lig. Op een gegeven moment wordt de ontdekking gedaan, dat met levensgrote leters op de kleedkamers van C. A. B. geschreven staat: „Wees een man, en drinkt niet!” overduidelijk bedoeld als tegenwicht tegen de huidige bierrecla- me. Even later komt het ons ter ore, dat een zeker iemand beweerd had, dat onze verslaggever de zang van „De Blauwe Vaan” geprezen zou hebben, omdat hij zelf geheelonthouder was. Nei In de grote steden neemt het probleem vrouw-alcohol ondertussen onrustba rende afmetingen aan. De Directeur van het consultatiebureau voor alcoholisme te Rotterdam geeft aan de hand van cijfers daar ontstellende voorbeelden van. Op een druk, zomers terras. Vijfendertig vrouwen achter klare jenever. Maatschappelijke Werksters nodigen el. kaar „op een grote borrel”. Een vrouwelijke le luitenant pleegt frau de om aan veel jenever te komen. Dronken vrouwen op straat, in taxi’s en treinen. Dronken meisjes op schoolfuiven en aan boord van zeeschepen in de ha ven. Een feestavond van een sportclub, waar de dames met de borrels in de dubbele cijfers raken. Een getuigenis van de drankhandel: In de slijterijen kijven de vrouwen het alsof een niet-geheelonthouder geen goe- i hardst om meer drank. de zang kan waarderen of het belang 1 Een winkelier: De vrouwen kiezen bijna van de drankstrijd niet kan inzien. Nop allemaal wijn inplaats van limonade, dezelfde avond horen we een overigen: Coctailparties thuis, drinkende vrouwen keurige dame in een plaatselijk café een i bij recepties en ontvangsten, vriendin- nette, maar voor haar toch onbekende 1 nen uitnodigen „omdat er iets onder de heer vragen: „Zeg, wilt U niet eens een kurk is”, enz. borreltje met mij gaan drinken?” In vroegere tijden zong Jan Ligthart reeds: Geen juister naam dan sterke drank, ’t Gezondste lichaam maakt hij krank. Hij velt de zwaarste man ter neer. Hij brengt de braafste om zijn eer. Hij doodt de liefde voor ’t gezin, Hij voert de man het tuchthuis in, Hij rooft de kinderen ’t laatste brood, Hij voert de vrouw in wanhoopsdood. Bij de woord-combinatie vrouw en alco. hol is de vrouw steeds het lijdend voor werp geweest, totdat in onze tijd zij niet enkel meer lijdend is, maar zelf mee gaat drinken. Inderdaad, in vele landen, ook in ons land, raken steeds meer vrouwen aan de borrel. Men versta onder dit woord ook allerlei mengsels van likeurtjes met geurtjes en een flinke scheut van een of andere sterke drank erdoor. Vroeger zag men nooit een dronken vrouw, thans kan men er; soms een zien in de straten der grote steden op .een dag van feest viering of de uitbetaling van het loon. Jonge meisjes hebben het drinken ge leerd van vreemde militairen, en het is gemakkelijker, omf het aan dan af te leren. De oorlog heeft ook de vrouw los bandig gemaakt, losser van zedelijke banden, van eer en geweten. Wij leven in een zeer onveilige wereld, met gevaar van een nieuwe; oorlog. De nood, de angst en het leed hebben het vuren niet gestaakt Als de wereld ons benauwt en verschrikt, dan pogen we hem te ont vluchten en gaan naar een schijnwereld van onwezenlijke vreugden, van een schijngenot. Zorg en onzekerheid doen thans vele vrouwen naar een borrel ver langen en dit wordt licht tot een be geerte en. eindigt met hartstocht en ver. slaving. Heel erg schijnt dit thans in Amerika te zijn; men stelt het kwaad op één lijn met tuberculose en syphilis». Vele| vrouwen namen in de oorlogsjaren de plaats;, in van de man. Die jaren wa ren vol van opwinding en nu in minder onrustige tijden moet menige vrouw tot het eens normale leven terugkeren en het gewone, vaak eentonige werk doen. Dat doet dan menigeen met tegenzin. Men voelt zich onbevredigd en tracht hef saaie leven te ontvluchten. Dat is een der redenen van de dansmanie na de oorlog en van het veelvuldig uitgaan naar de bioscoop en* andere vermake lijkheden, vaak ver over de grens van de gezonde behoefte aan genoegens, die ieder levenslustig mens heeft. De alcohol is de helper bij de vlucht uit een leven van saaiheid en zorg. Maar zijn hulp is gevaarlijk; hij helpt slechts voor korte tijd. Daarna, na de jolige stemming dus, moet men naar de wer kelijkheid terugkeren en voelt zich dan nog ongelukkiger als tevoren. Menige vrouw laat zich bedriegen en raakt in de val vast als het muisje door het lek kere stukje spek of kaas. In Amerika schijnt het gebrek aan een gezellig huiselijk leven het kwaad bij de vrouwen en meisjes ook sterk in de hand te werken. Dat gebrek is hier lang zo sterk niet, al hoort men ook vaak de klacht over uithuizigheid en veelvuldig uitgaan. Vooral in onze provincies, waar de drinkgewoonten veel van hun kracht verloren hebben, is een dronken vrouw gelukkig nog een zeldzame verschijning en maakt de drankzucht minder slacht offers als onder het sterke geslacht. De zwakkere vrouw blijve in deze de ster kere. De keuze van Truman. De ontwikkeling in China. Rusland herdacht de revolutie. De Veiligheidsraad nog bijeen. De Duitse politiek van Rusland. Er komt een Noord Atlantische conferentie. De Franse Senaatsverkiezing. De Belgische Koningskwestie. Palestina. fan Gysbert Japiks Bij de Franse noorderbuurman in België houdt men met kunst- en vliegwerk een al maanden lang dreigende kabinetscri sis tegen, de koningskwestie is maar een der vele waarover de grote regerings partijen verschil van mening hebben. Wat die kwestie betreft, prins Boude- wijn, die pas 18 jaar geworden is en daarom recht heeft op een zetel in de Senaat, heeft die geweigerd te bezetten en blijft bij zijn in Zwitserland vertoe vende vader, koning Leopold. Minister Spaak tracht thans met een commissie uit de s.d. zowel als de katholieke partij een regeringsprogramma op te stellen voor de tijd, die nog rest tot de verkie zingen in het najaar 1949. De Balkancommissie der Ver. Naties heeft in het z.g. Balkanrapport de steun van enige Russische satellietstaten aan de Griekse opstandelingen verleend, ver oordeeld en de Westelijke landen heb ben op grond van dat rapport een voor stel ingediend, waarin zij de Balkan commissie uitnodigen met haar werk door te gaan en Albanië,) Zuid-Slavië en Bulgarije om met haar samen te wer ken. Die landen voelen daar niets voor en trachtten op allerlei wijzen te voor komen, dat een besluit werd genomen dat zou leiden tot de instelling van een soort commissie van goede diensten voor de Balkan. Naast deze Balkankwestie, was de laat ste dagen te Parijs vooral Amerikaanse en anti-Sovjet-Russische houding aan te nemen. De Chinese communisten hebben Mos kou inmiddels dank gebracht voor de van Rusland ontvangen steun; en zij hebben inderdaad meer reden Stalin c.s. te danken dan Tsjang Kai Sjek, wiens regering nog altijd een verdrag van vriendschap en bongenootschap met de Sovjet-Unie heeft, en welke op 6 Novem ber, toen de Sovjets de verjaardag der revolutie van 1917 vierden, een geluk wens naar Moskou zond. Bij die herdenking heeft gehouden, waar de Ver. Staten, Cana da, Engeland, Frankrijk en de Benelux zullen trachten tot een ontwerp defensief verbond te komen, dat direct het nieuwe Amerikaanse Congres kan worden voor gelegd. Op deze conferentie zal natuur lijk ook de positie van West-Duitsland ter sprake worden gebracht. In deze zijn er reeds moeilijkheden tussen de Fran sen ener- en de Amerikanen en Engelsen anderzijds. De Fransen hebben o.a. be zwaren tegen de plannen der Amerika nen en Engelsen om de Duitse industri ëlen nu maar weer het beheer over fa brieken en mijnen in de Roer terug te geven, het verleden heeft de gevaren daarvan geleerd, gevaren, welke ook de Benelux aan de lijve heeft ondervonden. No. 86 Bolswards Nieuwsblad I Wees een man 76 HOE PRES. TRUMAN DE BUITENLANDSE POLITIEK VAN DE VS ZIET r LEOPOLD iü!i i WiM lj. i- rs 0 n Ie b VERSNELDC VORMING ATLANTISCH PACT— VOORTZETTING MARSHALL HULP— LEND-LEASE VOOR WESTELIJKE UNIE I GRIEKENLAND MEER militaire en ECONOMISCHE HULP /APANl— JE VOORTZETTING WN MCARTHURS POumEK AGREMICPOLITIEK— LAATITE VUZOUIBM ROGING iYtRD£UN9»%AH LENEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1