Een felle machtsstrijd is begonnen 1 Onze Weekagenda Martinytoer OOOOOOOOOOOOOO Fan de 00000000000000 door Nederland h H I No. 87 44e Jaargang Dinadag 10 Nov. 1948 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland wet verwerpt. en De süker is fan de bon. Amperoan tsien jier hat dit wichtlch artikel foar de hüs- héldingen en de swietekou yn de distri- büsje west, mar nou’t de kampagne fan de nije süker yn folie fleur is, skynde it Ijje to kinnen en joech Minister Mans holt de süker frlj. Dat ünthjlt In romme Sinteklaes foar de bern. Allinnich hat it ek wer in skaedkant. De snobberij by de bern giet al deselde wei op as it slokjedrinkem by de greaten. Nou’t de hlemshlkke wer foar it earst lepenstiet dounsje de minsklike kealtsjes en hok- kelingen raer yn de nijgersfinne om. It skynt dat yn party hüshéldingen net folie stjür meat sit, hwant alhoewol it libben skriklik djür is, wurdt der troch lyts en great in grou stik jild forgriemd. De measten kinne blykber net yn de losse leije ride, mar moatte it stbkramt fiele. Dat nimt net wei, dat wy fan ’e wike in learsume neimiddei hiene, doe’t wy mei jonge boeren yn de gelegenheit wie- ne om ien fan de beide greate süker- fabriken yn Grins to bisjen. De tocht seis earst troch de klaei en doe troch de Wélden wie op him seis al de muoite wurdich. Oer de grins kaem de reade stien, de manske reiden skuorretekken, it warte blierkopfé en de greate lapen swiere bou üs yn ’e mjitte. Yn Grins oer it kanael en op nel Hoog- kerk-Vierverlaten. Hwat in biten, hwat in biten, bergen fan biten leine der. De Vrijdag 19 November: Bolsward. Ons Gebouw. 7.30 uur. Ver gadering van de Chr. Hist. Jong, groep „Bolsward en O.” Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Wy loaitsje wol, mar troch brillen dy’t üs bidrage. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentiepr^s 10 cent per m.m. Giro 87926 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J, OSINGA Bolsward fan Gysbert Japiks o- n- an lël. )s. t). :er >e- na an 'en >k- )s. X le- la. ar. m. rd. m. 30 ar. id. nd en en X de X en rd. ur u- an ra. m. )s. :h. er. en u- iv. ur de 30 en 30 ur d- n- 8 ur rt. ra 5 u. d. er en ur fiteren van de „goodwill”, die de parti culiere ondernemers hebben opgebouwd. Ook de directeuren kunnen aanblijven, voor zover zij zich naar de nieuwe be deling willen schikken. Voor pioniers- energie is niet langer plaats, want de Corporatie krijgt verstrekkende bevoegd heden, al heet het dan, dat zij zich, wanneer zulks kan worden vermeden, niet in de dagelijkse gang van zaken zal mengen. Ten aanzien van alle belang rijke punten van het bedrijfsbeleid trekt de Corporatie echter aan de touwtjes, terwijl zij op haar beurt weer onderwor pen is aan de inzichten van de Minis ter, die met zijn ambtenaren als een dictator het geheel zal beheersen. Een vernieuwde editie van het in het natio- naal-socialisme terecht zo verfoeide lei dersbeginsel. Wel verre van ruim baan te maken voor de bekwaamste en energiekste leidende krachten bedreigt de voorgenomen na tionalisatie de Britse ijzer- en staal-in- dustrie met de triomf der middelmatig heid. In dit verband merkt de „News Chronicle” ter snede op, dat dit wets ontwerp in de industrie alleen plaats laat voor de onderdanigen, die naar so cialistisch gebod, de aarde zullen be- erven. De „Daily Telegraph” uit zich nog veel krasser krankzinnige wet”, „moedwillige sabotage” en een plan, waarbij „een grote en goed geleide in dustrie wordt afgeslacht om de inwen dige onenigheid der regerende partij te overwinnen en een offer te plengen aan de eisen van een doctrinair bijgeloof”. Ook andere persorganen spreken het vermoeden uit, dat overwegingen "van interne partijpolitiek, en een verlangen om aan de meer extremistische elemen ten tegemoet te komen een rol hebben gespeeld. Eden sloot zich in het Lager huis bij deze zienswijze aan, terwijl het voorts de aandacht heeft getrokken, dat het socialistisch parlementslid Ivor Tho. mas uit de Arbeiderspartij is getreden, omdat, naar hij verklaarde, de wet „ern stig afbreuk zal doen aan de Britse vooruitzichten op economisch herstel en aan de kracht der Britse defensie.” Bovendien kon hij zich niet langer ver enigen met de gestadig toenemende uit breiding der staatsmacht en de kost baarheid der doctrinaire planpolitiek. In de Verenigde Staten slaat men dit ingrijpen in de ijzer- en staalindustrie niet zonder misnoegen gade. Men heeft Bolsward. De Doele. 8 uur. Kunstavond C. en O. Nel Oosthout met „De Krijtkring”. it dan by 80 graden en de twadde tsjet- tel seis by 60. It sop wurdt nou tsjok- ker en geandewei korrime der sükerkris- taltsjes yn. Is dizze kristallisaesje fier genöch hinne, dan is it in tsjokke brune massa, dy’t yn in stik of trije greate bakken langsum omrierd wurdt om al- oan mear kristaltsjes to krijen. Soms wie dat gau klear mar it duorre ek wolris twa dagen, sei üs lieden En doe kaem it moaiste diel oan, it plak hwer’t de süker to sjen wie. In stik of tsien wite waskmasines, sa’t it like, draeiden tige hurd yn ’e rounte en dêryn kaem fan tlid ta tiid in greate kwqk brune spesy. Yn dy sentrifuge fleach it fuort tsjin ’e kant oan, d.w.s. de kerrel- tsjes süker omdat dit de swiersten binne en de sjerp drlpte nei Onderen. Hiene se in skofke draeid, dan kaem it lid fan de sentrifuge en waerd de brune süker fan ’e kant losmakke. Dy gyng dan wer nel de tsjettels om op ’e nij smolten to wur- den. Mar fierderop stiene fan dyselde wite küpen en der kaem de süker helder foar it Ijocht. Neidat se fyn makke is, kaem de wite stream troch in transport- buls yn sekken to lanne en seagen wy in man, dy’t néat oars die as pompleren sekken om in buis strüpen en efkes letter troch de foet op in handle to setten de sekken ticht to dwaen en yn in trans- portgoate glide to litten. Hy koe twa sekken neist mekoar fol meitsje. Sadré de sek fol wie gyng er in lampke oan en makke hy him ticht, in stjit mei de knibbel en der sakke hy hinne. Hy tortelde üs dat hjir yn 24 üre 4000 sekken süker makke waerden. De dei- produksje wie sahwat 1.600.000 kg bi ten, hwerfan 200.000 kilo süker makke waerd. It wie in machtich gesicht en ef kes fierder styng de oare fabryk, dy’t nei’t üs talike jit mear forwurkje koe. Nou, it woe üs wol oan, dat de süker fan de bon koe, hwant men soe sizze, dit rekket nea wer op. It hat in learsume del west. Tj. de J. gisch, dat op een ogenblik waarop Groot Brittannië en Europa zozeer behoefte hebben aan eenheid van denken en han delen en aan de opbouw van een krach tige defensie, waarvoor de ijzer- en staalnijverheid toch van essentieel be lang is, de eisen der partijpolitiek het blijkbaar van‘het staatsmansinzicht heb ben gewonnen. Degenen, die van meet af aan gewaarschuwd hebben tegen het gevaar van een steeds verder afdrijven naar radicale wateren, waaraan iedere geleide economie van nature blootstaat, worden door de ontwikkeling van zaken in Groot-Brittannië wel in het gelijk ge steld. De heer Attlee speelt op de viool, terwijl Rome brandt,” zegt de „Financial Ti mes” en de „Daily Mail” constateert, dat de regering bezig is „de natie van top tot teen te splijten.” Bittere woorden, die een bittere werke- Geslaagd. De afwikkeling van de ten toonstelling „Groningen 1948” is thans zo ver gevorderd, dat men rekenen mag op een batig saldo. Miauw! miauwt Op Zondag 19 Decem ber zal in de Houtrusthallen te Den Haag een internationale kampioenschapsten- toonstelling voor katten worden gehou den. In de omgeving van Weert hebben kom- miezen een groep smokkelaars verrast. Op het haltgeroep der ambtenaren ko zen zij echter het hazenpad en slechts een der smokkelaars kon worden gegre pen. Ongeveer 1000 meter vitrage is in beslag genomen. De aangehouden smok kelaar is opgesloten. Roosendaal zal als eerste gemeente in West-Brabant over 14 dagen aansluiten op de mijngasleiding van Limburg uit. Zwarte voile. In verband met een smok- kelaffaire van 18000 meter voile uit Bel gië werd een tiental personen' gearres teerd. Dr. H. Berkhof te Zeist heeft voor een benoeming tot docent aan de Theologi sche Hogeschool te Batavia bedankt. Een, twee, drie. In het gezin van de heer W. de Berg te Haarlem is Donderdag een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. Laaiende vlammen. Sacristie en bijge bouw van de St. Theresiakerk te Maas tricht zijn door brand vernield. Kostbare feestparamenten en voorwerpen voor de dagelijkse eredienst zijn verloren ge gaan. Het vuur vrat door tot de toren, waar het uurwerk door de grote hitte verwoest is. I Het zo pas ingediende wetsontwerp tot nationalisatie van de ijzer- en staalnij verheid, zal, naar het zich laat aanzien, de gemoederen in Groot Brittannië ge durende de eerstkomende anderhalf jaar in beweging houden, terwijl het bij de nieuwe verkiezingen, die uiterlijk 1 Aug. 1950 moeten plaats vinden, stellig een beslissende rol zal spelen. In weerwil van de vele waarschuwingen die de regering ook van progressieve zijde bereikten, om de ijzer- en staal industrie ongemoeid te laten, heeft zij nochtans besloten deze nationalisatie, die deel uitmaakte van haar verkiezings- program, door te zetten. Voor een goed begrip van zaken is ’t nodig er aan te herinneren dat de ijzer- en staalindustrie voortreffelijk functionneert. Zij betaalt goede lonen, kan, wat prijzen betreft, uitstekend concurreren en haar produc tie beweegt zich in stijgende lijn. Bo vendien bevindt zich een reconstructie plan, waarmede 200 millioen gemoeid is, in volle staat van uitvoering. Niet zonder misnoegen merkt de progressieve „News Chronicle” dan ook op, dat het voor de regering een hele toer zal zijn om de openbare mening, die kennelijk in grote meerderheid tegen dit ingrijpen is, voor haar beleid te winnen. Van regeringszijde betoogt men, dat deze nationalisatie noodzakelijk is als een basis voor het voeren ener planmatige politiek, terwijl het regeringsorgaan, de „Daily Herald” ook als argument op geeft, dat de productie nog verder moet worden opgevoerd, doch de in het mijn bedrijf opgedane ongunstige ervaringen maken het wel zeer dubieus of dit ge volg door nationalisatie zal worden be reikt. Intussen moet worden erkend, dat in de ijzer- en staalindustrie een aantal problemen om oplossing vragen. De on afhankelijke „Times” wijst hierop in een breedvoerige ontleding van het gehele vraagstuk, waarbij zij niet verzuimt er aan te herinneren, dat de ondernemers in de dertiger jaren zelf het paard van Troje hebben binnengehaald door de hulp van de staat in te roepen, toen het bedrijf in moeilijkheden verkeerde. De toen verleende overheidssteun heeft wel tijdelijke verlichting, maar tevens een tot dusver onafgebroken en gestadig toene mende overheidsbemoeiing gebracht. Met het gevolg, dat de aanhangers der regering zich thans geroepen achten om door een radicaal ingrijpen het gehele bedrijf in overheidshanden te brengen. Een sprekend voorbeeld van de gevaren, waaraan het bedrijfsleven zich blootstelt, Indien het. instede van op eigen zelf werkzaamheid te betrouwen, al te vlot de steun van de staat aanvaardt. Dezelfde „Times”, die deze voorgeschie denis in de herinnering brengt, zegt ech ter tevens, dat de regering niet het min ste recht heeft de staalindustrie te oor delen. laat staan haar over te nemen. In de eerste plaats omdat de regering er niet In geslaagd is om, ondanks al haar bemoeiingen, een werkelijke bijdrage tot de oplossing der bestaande problemen te leveren, terwijl bovendien tal van nieuwe vraagpunten rijzen. Zal de natio nalisatie een verlaging der kosten met zich brengen’ Zullen de productie en de arbeidsproductiviteit stijgen of dalen? Zullen de arbeiders meer of minder veel eisend worden? Welke beginselen zullen worden gevolgd bij de prijs- en de In vesteringspolitiek? In welke opzichten zal de nationalisatie doeltreffender zijn dan particulier beheer? De regering aldus de „Times” heeft deze vragen niet beantwoord, omdat zij er geen ant woord op weet. Een van de voornaam ste bezwaren tegen de voorgenomen na tionalisatie acht het blad dan ook, dat zij de aandacht van de werkelijke pro blemen der ijzer- en staalindustrie af leidt. Wat de feitelijke inhoud van het wets ontwerp betreft, deze komt hierop neer, dat er een openbaar lichaam zal komen, de Iron and Steel Corporation of Great Britain, dat de aandelen van de ijzer- en staalmaatschappijen overneemt, in ruil waarvoor deze door de schatkist gega randeerde stukken krijgen. Op deze wij ze wordt vrijwel de gehele basis-in- dustrie in staatshanden gebracht, met uitzondering van een aantal kleine be drijven, die echter voor een deel nog een licentie nodig zullen hebben. De maat schappijen blijven in naam voortbestaan, omdat vele daarvan een wereldreputatie bezitten en de overheid gaarne wil pro- De aardappeloogst in de veenkoloniën is vlotter gegaan dan men verwacht had. Dank zij het gunstige weer in October is de oogst zo goed als geborgen kun nen worden. VerkeersongevaL Tussen Meppel en Staphorst stak de 43-jarige verpleegster mej. Roelofje Stam uit Meppel de weg over naar de Staphorster Kerksteeg en werd door een auto gegrepen. Zij was vrijwel op slag dood. Nog een. Te Niebert werd de 73-jarige P. Roffel op de Boerakkerweg door een auto aangereden. De oude man, die een eind werd meegesleurd, werd in deer niswekkende toestand naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen vervoerd waar hij kort na aankomst is overle den. Giethoorn heeft deze zomer van een zeer druk vreemdelingenbezoek geprofiteerd. Het aantal touringcars was aanzienlijk groter dan verleden jaar. In totaal heb ben zich 115000 vreemdelingen in het „Hollandse Venetië” laten zien. Te Groningen is, 90 jaar oud, overleden de heer H. A^ Kroes, rustend dierenarts en oud-leraar aan de middelbare land bouwschool. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De protestactie te Groningen tegen het besluit van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, om de bevrachtingscom. missaris van Groningen, de heer A. Dub belboer, wiens werk zeer werd gewaar deerd, over te plaatsen, heeft geen re sultaat opgeleverd. Aanrijding. De 54-jarige brievenbesteller K. Wobben uit Rouveen werd bij De Lichtmis op de weg MeppelZwolle aangereden door een personenauto uit Groningen. De postbode was vrijwel op slag dood. Ontbijtkoek en zwarte stroop zijn duur der geworden. De prijs van de koek is gestegen met 1 tot 5 cent al naar gelang de grootte, de zwarte stroop 11 cent per kg of 5 cent per pot. Bij de politie te Groningen heeft zich dezer dagen een 25-jarige kantoorbe diende uit Amsterdam gemeld, die als Inkoper van de N.V. Kino Techniek te Amsterdam door het maken van valse orderbriefjes in de periode Juni '47 tot Mei ’48 een bedrag van bijna f 9000 had verduisterd. De wasserij „De HoopT van de firma A. Dam aan de Tijnjedijk te Hulzum is Vrij dagmorgen door brand zo goed als ver woest. Het vuur, dat waarschijnlijk zijn oorsprong vond in de droogkasten, ver teerde een goed deel van de was, die in behandeling was, terwijl ook vele ma chines werden vernield. Verdwijnende folklore. Op een dezer da gen te Goes gehouden vergadering werd een illusie: het behoud van de Zeeuwse klederdracht, prijsgegeven. Ondeugdelijke brandblussers. De Rijks politie te Markelo heeft een brandblus- apparaat in beslag genomen, waarvan de inhoud uit waardeloos materiaal be stond. Een wild zwijn heeft een aanval gedaan op een boerenarbeider in Nljeberkoop in Frleslands Zuidoosthoek. Met behulp van anderen is deze er in geslaagd het zwijn te doden. Bolsward. Gebouwen Gasthuissingel. 8 uur. Chr. Reciteerclub. Oefen avond. oanfier mei skippen, dy’t hünderten me ters de feart yn bislach namen, de oan fier mei it spoar, hwerfan de wèlnen, neidat de sydberry’s losheakke wiene, mei greate wetterkanünen samar leech spuite waerden en fierder de gewoane frachtauto’s hwer’t ek de spuit op kaem wie daliks al in moai gesicht. Yn in amerij wiene de weinen leech. De skip pen waerden mei greate gripers lege. En it heuvellén fan sükerbiten wreide him oan de iene kant al mar fierder üt. Oan de oare kant lykwols sonken de biten sa’t like yn ’e groun wei en waer den troch in greate goate yn de fabryk fierd. Skodzjende en swimmende forlea- ren se yn it waerme wetter de modder en dêrnei kamen se yn greate snijma- sines, dy’t de biten mei hünderten trije- kantige meskes yn snijsel foroaren. Yn lange cilinderfoarmige trommels knypte men it sop der üt, wylst de ütknypte pulp foar in diel daliks wer Offierd waerd. De boeren yn ‘de omkriten fan de fabri- ken binammen de koumelkers, helje der yn de hjerstmoannen alle dagen har welntsje mei farske pulp wei. It greatste diel lykwols giet nel de pulpdroegerij, dy’t ek yn deselde fabryk stiet en wurdt dan letter yn greate balen nei de fé- foerfabriken stjürd, meast foar de min gerij mei moai. It sop bifettet neist sü ker jit mannich oare stof, aeiwyt, süren (oxaelsür) en dizze kinne der net yn bliuwe. Dêrom wurdt der earst kalk by dien en letter swevel. De kalk en de swevel nimme de ünsuverens derüt en nei in filtraesje, hwerb’y de kalk troch koalsür earst delslein is, kriget men dan it tinne sop. Dit is jit fluch as wetter mei in brün kleurke. Nou giet it derom it wetter to forminderjen en dêrom wurdt dit sop yn greate tsjettels sean. Mar omdat süker by it sleden donker wurdt en ek al om branje to sparjen wurde hjlrfoar vacuumtsjettels brükt, dat binne tsjettels mei fortinne lucht. Earst siedt daar reeds ernstige zorgen over Frankrijk en hierbij voegt zich nu nog de geheel Met dit al is het weinig minder dan tra- nodeloos veroorzaakte deining in Groot Brittannië. in een persconferentie verklaarde de heer Hoffman, de Administrateur van het Marshallplan, dat het Groot Brittannië natuurlijk vrij stond te doen met haar in dustrie wat zij verkoos, maar dat de Amerikanen daartegenover ook vrij wa ren hun dollars naar eigen verkiezing te besteden. /Vlocht de Britse ijzer- en staalproductie een nadelige weerslag ontvangen van de verwarring, die de indiening van het onderhavige wetsont werp heeft veroorzaakt, dan zou ’t zeer wel kunnen zijn, dat de Amerikanen be sloten de dollars, die zij voor het Euro pees herstel aaawenden, elders te be steden. En hij voegde hieraan toe, dat de Britse kiezers het in hun eigen hand hadden om in 1950 de zaak ongedaan te maken, omdat voordien toch niets on herstelbaars kan geschieden, wanneer zoals verwacht wordt, het Hogerhuis de lijkheid weergeven. De Geref. Kerken (art. 31 K.O.) hebben op haar generale synode te Amersfoort na voorlezing en behandeling van een rapport van prof. Schilder besloten met 2 tegen 30 stemmen, geen samenspre- king meer te houden met de Geref. Ker ken. Geschenkzendingen bloembollen dient men door erkende exporteurs te laten verzorgen. Bloembollen, die niet op deze wijze worden verzonden, worden door de Engelse douane vernietigd. Dan maar varen. Ameland krijgt geen verbindingsdam met het vasteland. Dat zou 30 millioen kosten en is te duur. Viel het mee? De brand- en waterscha de in het paleis Noordeinde te Den Haag wordt op f380.000 geschat. 400 x 50 jaren. Vierhonderd diamantbe werkers herdachten dat zij 50 jaar lid van de A.N.D.B. waren. Prof. Dr. Th. L. Haitjema, die dezer da gen zijn zilveren Jubileum vierde als kerkelijk hoogleraar aan de universiteit te Groningen, is in intieme kring door de theologische studenten gehuldigd Clandestiene slachtingen van runderen hebben op grote schaal plaats gehad in de buurtschap Osseld. Er werden negen huiden in de grond verstopt gevonden. Twaalf personen zijn gearresteerd. Onze genotmiddelen. Uitgegeven werd in 1947 voor alcoholhoudende dranken 36q mill, gulden en voor tabaksproductteni 395 mill, gulden of per hoofd van de bevolking voor alcohol f37 en tabak f 41 of tezamen f78, tegen f30.30 in 1935 en f51.50 in 1930. De Nationalisatie van de Britse IJzer- en Staalnijverheid Woensdag 17 November: Bolsward. St. Jozefgebouw. 8 uur. Kath. Arb. Bew. Ontwikkelingsavond. Spreker J. J. de Wit over: „Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorgani satie”. gewaagt van „een een daad van Bolswards Nieuwsblad 77 Loaitsje «jen. j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1