ES ALBERTSMA-STATE ÏN Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek ngen 00000000000000 00000000000000 No. 88 Vrijdag 19 Mot, 1948 tidrikjt Hjs te wedn, Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 sward U i e 8 uur ons fan Gysbert Japiks 113 RD 19 tot >ol te De medezeggingschap van het Roergebied. Komt er een Noord Atlantisch Pact? Waar het in feite om gaat De kloof met Rusland. Naar een betere verhouding met Grieken land? De toestand in China. De vredes pogingen in Palestina. In Zuid-Afrika is men het oneens. Ierland vrij! Franse Parlement beschuldigt de Cominform. schijnlijk, dat tenminste een initiatief van de Ver. Naties succes heeft. We bedoelen de besprekingen, welke, onder directe leiding van de Ver. Naties, thans tussen Griekenland, Bulgarije, Z.- Slavië en Albanië begonnen zijn om te trachten een betere verstandhouding tus sen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 ree! 35HS It lichem sil ear't jo sêd brinne fan it to bruken, of om better to sizzen to mia- bruken, öfbrükt wêze. wel resoluut achter Frankrijk had ge schaard. Zowel voor het slagen van de Marshallhulpactie als voor een behoorlijke verdediging van West-Europa is een snelle heropbouw van West-Duitsland thans echter nodig. Als de Amerikaanse regering bij het nieuwe Congres komt om verlenging van Ja, wat gaat op Halbertsma-State lan ger nog niet mechanisch? Een vee- scheer-apparaat, aangesloten op de va- cuumleiding van de melkmachine, maakt mechanisch scheren der beesten, koeien zowel als schapen, mogelijk. Men heeft niet voor alles een andere electro-motor nodig, zagen wij zo even. Zo doet ook de electro-motor van de melkmachine nog meer dienst dan alleen voor het aandrijven van de melkmachine. Want een eenvoudige bandenpomp, aangeslo- de Marshallhulp en om een Atlantisch pact zal zij dus dit Congres gaarne iets willen laten zien van het succes van haar maatregfalen in West-Duitsland,, mede vandaar de spoed, welke zij betracht. Heel jammer blijft het echter, dat er enig verschil van inzicht tussen de Wes telijke landen is ontstaan terwijl de grootste eendracht onder hen in ver band met de verhouding tot Rusland, zo dringend nodig is. Wat die verhou ding betreft, principieel is die nog steeds even slecht, de tegenstellingen zijn nu eenmaal onoverbrugbaar. Maar dat be hoeft nog niet te betekenen dat men niet in vrede naast elkaar zou kunnen leven. De Russen zouden trouwens om hun ogenblikkelijke vredelievendheid te be wijzen kunnen wijzen op het feit, dat het Russische bezettingsleger in Duits land zijn winterkwartieren heeft betrok, ken, dus niet aan actie denkt Het is te hopen, ofschoon ook niet waar- geheel andere politiek volgt, n.l. die van de nationalisatie van de sleutel-in- dustrieën. veiligheid van West-Europa nog niet gegarandeerd hebben. Na we reldoorlog I heeft Europa ten dezen le lijke ervaringen opgedaan; bij de vre desonderhandelingen had de toenmalige Amerikaanse president Wilson de ver plichting voor de Ver. Staten aanvaard, de veiligheid van Frankrijk te garande ren, maar het Congres weigerde later die garantie. Met het gevolg, dat Hitler later heel wat meer ondernam, dan hij zou sel-machine, gierpomp en bietensnijder, hebben gedurfd als -Washington zich De hakselmachine dient om het lange stro, dat zich in de mest bevindt, fijn te maken, en te verdelen. De mest, die met speciale mestwagens over het land ge reden wordt, komt dan zonder meer over het land, zodat het uitstrooien kan ver vallen, alsmede het fijn maken. Greppeluitsnijders, voorheen ’n „dreech” werkje, gaat thans met de greppelploeg. Een grote gierkelder is er gebouwd van De Bond van Ijsclubs heeft in een vergadering te Leeuwarden in principe besloten, om zich ^an te sluiten bij de Kon. Ned. Schaatsenrij ders Bond. Heel groot was de belangstelling voor deze vergadering, waarin een dergelijke diep ingrijpende maatregel werd beslo ten, niet, daar slechts ongeveer de helft van de aangesloten clubs afgevaardig den hadden gezonden. Een definitieve beslissing werd van de vergadering niet gevraagd, slechts een principiële, opdat het bestuur zou kun nen voortwerken. Binnenkort kan dan aan een algemene vergadering het huis houdelijk reglement worden voorgelegd. In dit huishoudelijk reglement zullen nog eventuele veranderingen kunnen worden aangebracht. Overigens is het reglement samengesteld met medewerking van ver trouwensmannen van de Friese ijssport. Wel waren er enkele tegenstanders van de aansluiting, maar bij de stemming bleek het toch wel, dat de overgrote meerderheid voor een aansluiting bij een landelijke organisatie was. Er werden 165 stemmen voor, 16 tegen en 6 blan co uitgebracht. en hun buren te scheppen. Ten slotte zijn deze landen slechts pionnen van de grote mogendheden; een deel hunner ge schillen wordt alleen met deze pionnen uitgevochten. En zolang de groten het niet eens worden, zullen de kleinen daar in ook niet slagen. Van pionnen gespro ken: het spel in China ontwikkelt zich nog altijd ten gunste van Rusland. De Chinese communisten maken nog steeds snelle vorderingen en het kan best zijn dat als dit overzicht het licht ziet, de Chinese regering haar bedreigde zetel Nanking reeds ont ruimd heeft om in het Zuiden haar hoofdkwartieren op te slaan. In de politieke commissie der Ver. Na ties heeft de Chinese gedelegeerde voor het eerst de Russen openlijk steun aan de Chinese communisten verweten. De Russen deden, volgens hem, zelfs nog meer. Ze hadden duizenden Japanse krijgsgevangenen die in Russische han den waren, geoefend en gewapend en tegen dei wettige Chinese regering in het veld gezonden. De Russische verte genwoordiger zeide dat hij op deze be schuldiging nog wel terug zou komen, waarna hij zich stortte in 't in die com missie gevoerde ontwapeningsdebat, dat natuurlijk niets tastbaars zou opleveren. De Veiligheidsraad heeft zich voor de zoveelste maal beraden over de Palestijnse kwestie en nu Joden en Arabieren bevolen een wapenstilstand te sluiten en onderhan- delingen over een duurzame vrede te be ginnen. De Joden hebben bezwaren, dat ze tijdens die wapenstilstand op de oude stellingen moeten terugtrekken en dus bezet gebied prijs geven; ze willen alles houden wat ze hebben en de Arabische staten willen geen directe besprekingen met de Joden omdat dit alleen al erken ning van de, Joodse staat mee zou bren gen en daar willen zij, tenminste het me rendeel hunner, niet aan. De regering van ten op deze motor, zorgt er voor, als de boer voor tijdige aansluiting zorgt, dat de wagens en tractor met banden rijden die de nodige spanning hebben. Dit alles is na de oorlog hier gekomen. De rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Sneek laat eigenlijk niets onbeproefd! Alles wat er maar geprobeerd kan wor den, gaat men experimenteren. Voederproeven, het weiden van de lan den, het drogen van het gras op stokken de z.g. ruiters, ook dat alles vindt men bij de Jong op de boerderij. En niet: nu maar eens proberen zonder meer. O neen! Ook nauwkeurig en systematisch controleren. Alles moet worden opge schreven! Eigenlijk dient men van alles een dagboek bij te houden en op de bureaux van de R. L. V. D. zorgt men wel voor de uitwerking. Van daaruit gaat men dan de resultaten ook publi ceren in de diverse landbouwbladen. Al met al vindt men thans op Halbert sma-State thans een bedrijf, dat als voorbeeld kan gelden voor velen, die hun greidebedrijf wensen te mechaniseren. Amerika en Canada werken aan een plan voor samenwerking met de Westelijke Unie in een Noord Atlantisch pact, deze Westelijke Unie is ook bezig haar Ideeën daaromtrent te ontwikkelen en in de naaste toekomst hoopt men dan over eenstemming er over te bereiken, waar na het nog aan het nieuwe Amerikaanse Congres ter goedkeuring zal moeren worden voorgelegd. Als dit een dergelijk pact dan ook goedkeurt, heeft West- Europa Iets in de rug, waarop het met vertrouwen kan steunen. Al is het dan ook waar, dat daarmede nog niet eens vast zou staan, dat als West-Europa werd overvallen, de Ver. Staten direct te hulp zouden snellen, want geen enkel verdrag dat de Ver. Staten sluiten, kan de verplichting bevatten dat ze zich automatisch in een oorlog zullen wer pen. De gehele kwestie waarom het o.l. thans gaat is dat de Amerikanen in Duitsland de teugels vieren op een tijdstip, dat zij de Zuid-Afrika ligt ook al overhoop met de Ver. Naties, ze wil niet dat dat lichaam zich bemoeit met het voormalige Duits Z.W. Afrika, dat die regering zonder meer bij haar gebied wil inlijven. Dr. Malan heeft zelfs gedreigd, dat Z.Afrika zich desnoods uit de Ver. Naties zou terugtrekken. In het Ierse parlement is thans het regeringsvoorstel be handeld de laatste banden met het Britse Gemenebest te verbreken en in het Franse heeft de regering nog eens uit eengezet dat achter de grote stakingen de Cominform zat. Dinsdag 23 November: 18.1519. Frysk programma. 18.15. Stimmen üt it Heitelén. 18.25. „It skot”, in radiostik yn 4 utkomsten fan Hein F. Faber (I) ünder regy fan de skriuwer. 18.45. De hüsfrou op ’e tekst oer Fryske berneboeken fan ’e léste tiid. Het besluit van de Ver. Staten en En geland om de steenkolenmijnen en de ijzer- en staalindustrie in West-Duits land, dus in het Roergebied, weer aan de Duitsers terug te geven heeft niet al leen in Frankrijk ongerustheid veroor zaakt, België heeft reeds verklaard in deze dichter bij het Franse, dan bij het Amerikaans-Engelse standpunt te staan en in Nederland zal men er over het al gemeen wel precies zo over denken. De Amerikanen verwachten nu eenmaal, dat de Duitse industrie) haar grootste rendement zal opbrengen als ze door Duitsers en als particulier eigendom ge ëxploiteerd wordt. De Engelse regering heeft terwille van de samenwerking met de Ver. Staten mede op dit pad bege- i« de eierdistributie zo spoedig mogelijk op te heffen. Het ligt niet in het voornemen der re gering richtprijzen voor voedergranen vast te stellen, doch zij wil haar beleid zo voeren, dat voor de in het binnen land» geproduceerde voedingsmiddelen een afzet wordt geschapen tegen rede lijke prijzen. Zij meent, dat dit zal zijn bereikt, wanneer de prijs van voeder granen, waaronder begrepen de prijs van voor voederdoeleinden gebruikte rogge, zich voor 1949 zal bewegen tus sen f 18 en f 21. Wel meent de regering in de toekomst geen verantwoordelijkheid te kunnen aanvaarden voor de prijzen van ruw- voedermiddelen, waaronder ook de voe. deraardappelen kununen worden gere kend, maar toch meent zij, dat voor de oogst 1948 nog speciale maatregelen ter ondersteuning van de markt nodig zijn. De regering wil het stomen van aard appelen zoveel mogelijk bevorderen en subsidieert het bouwen van stomerijen met 30 pet., terwijl zij de export van aardappelen zo krachtig mogelijk zal steunen. Zij is verder bereid nog enkele maatregelen te nemen, waardoor de voorraadvorming voor de zekerstelling der voorziening van de steden wordt be vorderd en waardoor nog enige steun wordt verleend aan de aardappelmarkt, met name die van de kleiaardappelen. De rundveeprijs blijft gehandhaafd, maar er zal een zodanig schema moeten wor den ontworpen, dat een regelmatige le vering wordt gestimuleerd. )Reg. Omroep Noord 245 M. Er was, een batig saldo van f 1400. De aftr. bestuursleden, de heren IJ. O. Visser, Franeker, en F. Abma, Leeuwar den werden opnieuw benoemd. Besloten werd in 1949 drie zangersfeesten te hou den. Te Dokkum op Hemelvaartsdag, te Zwaagwesteinde op 29 Juni en te Wor- kum op de eerste Woensdag in Juli. Men zal trachten zoveel mogelijk nieuwe koornummersi op de concoursen te laten zingen. Uitslag van het „Priissjongen”: De) eerste prijzen in de iverschlUende afdelingen werden behaald door: 1ste afd, „De Lofstem” Oppenhuizen, 193 p.; „r „Looft den Heer”, Ureterp 199 p., „Hal lelujah”, Beetgumermolen, 199 pnt., „Excelsior”, Sneek 200| p.; 2de afd.: „God is mijn Lied”, Suawoude, 180 p., „Ta Gods ear|e”j Idsegahuizum-Plaajn 186 pnt., „Lytse Krêft”, Wartena 182 p., Bij een vergelijking van de werkloos heid in Europa voor en na de laatste wereldoorlog komen enkele opvallende verschillen naar voren. Over het alge meen kan men zeggen, dat de werk loosheid nog niet het peil bereikt heeft van de jaren 1937-1938, toch zijn er ech ter landen, waarin de werkloosheid on rustbarende vormen aanneemt. In Duits. God is mijn Lied”, Sexbierum”, 199 p., land bijvoorbeeld waar men voor de oorlog rekende met een gemiddelde van 70000 werklozen per maand ziet men dit cijfer na de oorlog stijgen tot 1070.000. Als men hierbij rekent dat de totale be volking van, Duitsland 40.000.000 be draagt, waar een grote meerderheid „Con Ampre” Spannum 183 p.; 3e afd.: vrouwen en kinderen zijn, blijkt wel dui delijk welk een ontzaggelijk groot per centage van de manlijke bevolking bui ten het arbeidsproces is geplaatst. In Italië is de verhouding nog ongunsti ger, bij een bevolkingstotaal van 40 mil- lioen kent men na de oorlog ruim 2 millioen werklozen per maand. Ook Hongarije laat een geduchte vermeerde ring zien van het werklozencijfer. In Gr.- Brittannië en Frankrijk valt een sterke vermindering waar te nemen. Dit is trouwens bij de meeste W.-Europese landen het geval. In zekere zin valt uit deze cijfers wel te concluderen in welke landen de na-oorlogse wederopbouw reeds op gang is gekomen, hoewel na tuurlijk de verschuivingen in de wereld ook een niet te verwaarlozen factor zijn bij dit vraagstuk. „Excelsior”, Wanswerd, 175 p. In de afd. Uitmuntendheid behaalden 1ste prijzen: „Nij Libben” te Jutrijjp- Hommerts, 209 pnt., „De Lofstem” te Oudega (W.), 204 p., „Hallelujah” te Arum 206 p., „Zingt den Heere” te Tzummarum, 213 pnt., terwijl in de Ere- afdeling „Sursum Corda” van Anjum een tweede prijs behaalde met 195 pnt. De jury, bestaande uit de heren Jac. N. Hoogslag, Epse, R. Beintema, Leeuwar den en B. Smilde, Achlum, had geen ge makkelijke taak. Het Landbouwbeleid in 1949 is het volgende: De melk- en varkensvleesprijzen zijn vastgesteld. De eierprijzen niet, doch de minister is van oordeel, dat het gewenst De Bond van Christelijke zangverenigingen in Friesland kwam te Leeuwarden in haar 29ste jaarvergadering bijeen. De secr. F. Abma van Leeuwarden bracht het jaarverslag uit, waarbij hij er op wees, dat het een goed jaar was geweest. Echter wordt de Chr. Kinder- koor-actie nog te veel verwaarloosd. Het motto moet zijn: Naast elk koor een kinderkoor. Met de financiën was het ook niet slecht „In béste pleats,” wordt er gezegd van bijna 100 kub. m. inhoud. Een silo is Halbertsma-State. Dit1 is de boerderij, verrezen. Een Hermes hijsinrichting, die men aan de linkerkant van de weg aangedreven door een electro-motor, WommelsOosterend vlak bij het dorp j brengt het gras in de silo. Oosterend ziet liggen. Voordat de te genwoordige bewoner, W. H. de Jong de State betrok, woonde er de heer R. Piersma. Een boer van het ouderwetse, degelijke type. Toen ouderwets, en nu „nieuwerwets’'! Want het bedrijf is geheel gemechani seerd. Practisch alles gaat thans mecha nisch. In de bouwhoek van ons gewest kende men al enige tijd verschillende mecha nismen op de boerderij. Tal van proeven zijn daar genomen en met succes. Het ging veelal mechanisch, zo ver was het daar. Maar in de greidhoek wilde dit er nog niet in. Zou een mechanisch grei debedrijf nu zoveel beter zijn? En ook zoveel voordelen meebrengen? Deze en meer dergelijke vragen leefden bij de landbouw-experts. Gemak kan een fac tor zijn, maar toch moet het uiteinde lijke bedrijfsresultaat de doorslag ge ven voor een algemeen standpunt, dat als conclusie van de proeven kan gelden. De Rijkslandbouw-voorlichtingsdienst heeft in onze omgeving gezocht naar een geschikt bedrijf en naar een zich tot het nemen van uitvoerige proeven beschik baar stellende veehouder. In de boer van Halbertsma-State hebben zij deze per soon gevonden. Toen wij een dezer dagen weer mensen bezig zagen met een experiment en wij ook nog eens weer op de boerderij kwamen, leek het ons niet kwaad eens te schrijven, waarom zoveel mensen naar deze boerderij geweest zijn deze zomer. Want meer dan één excursie is naar deze boerderij gemaakt. Allereerst dan wat wij zo vanaf de weg kunnen waarnemen. Er loopt een pad door ’t land, afgezet door een electrische afrastering. Want ook aan de overzijde van de Wommelserweg liggen nog twee percelen land van de kavel, die bij de boerderij hoort. Dit pad is dan ook no dig voor de veegeleiding naar de melk- stal. Deze afrastering sluit aan op het' electrische net en is er dus niet een met apparaten. Ook de melkstal zien wij staan. Ja van zeer verre is die al te zien met zijn witte dak. Hier worden in de zomer de koeien gemolken met de melk machine. Waren vroeger een viertal mei-* ']oe^Je' ze ',?x.Jjaar ,e*5en, ee2 kers nodig op dit bedrijf, thans kunnen twee het af. De dit jaar gebouwde melk stal is in de winter een degelijke berg ruimte voor de werktuigen enz. Het mes snijdt dust hier aan twee kanten. Verder Is de tractor een ding, dat op een gemechaniseerd greidebedrijf ook on misbaar is. En daarom vindt men die hier natuurlijk ook. Het spannen van paarden voor de maaimachine heeft af gedaan. De tractor heeft het maaiende apparaat op zij en trekt zo sneller de halmen onderste boven. Bovendien wordt aan dei trekker een bijpassende machine gekoppeld, die het hooi schudt, keert en bij elkaar harkt. Evenzo wordt het hooi met de trekker bij elkaar geschoven en daarna met de trekker op de hooiwagens getrokken, zo dat de hooivork ook bijna heeft afge daan, opladers achter de trekkers zijn er en goede ook. Toch is men hier nog aan het experimenteren. Men is n.l. nog zoe kende naar een meer directer methode. Als men spreekt van. opladen, denkt men aan wagens. Ook hiermede worden proe ven genomen. Een wagen met veren en een zonder veren worden gebruikt. Ook nog van verschillend fabrikaat. Een sleuf is dwars door de landen gegraven om het bedrijf aansluiting te geven op het waterleidingnet. Veedrinkwater zowel als water voor het schoonmaken van de apparaten van de melkmachine dient immers zo zuiver mogelijk te zijn, d.i. bacterievrij. Hooislepen voerden het hooi naar de boerderij en daar werd het door een door electrische kracht gedre ven Jacobsladder omhoog gebracht en zo over de hooivakken verdeeld. Deze zelfde electromotor wordt ook ge bruikt voor de aandrijving van de hak- 44e Jaargang Bolswards Nieuwsblad 1 78 TSJAN6 KAI SJEK 52^2 (te Grieken DE WERKELOOSHEID IN EUROPA 'ZWCDl IITSLAi MAANDSEM/DDELDEN X 1000 O CIJFERS VOOR DE OORLOS CIJFERS NA DE OORLOS SEEN CIJFERS BEKEND &&RITT*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1