Onze Weekagenda Het vliegtuig in dienst van Martinytoer door Nederland Fan de 00000000000000 00000000000000 n f Dinsdag 13 Nov, 1948 No. 89 44e Jaargang Uitgave van DruRRerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Schakel tussen bloedgevers en bloednemers nt 00 ik luchtledige ruimte, fan Gysbert Japiks Wytmarsum. Zaal; Hofstra. Jongerein- öfd. Wytmarsum. Sprekker: D. Hof stra fan Snits. Onderwerp: Boer en üntjowing. Freed 26 Novimber: Tsjerkwert. Harmony. 7.30 ure. Doarps- joun krite „De findels foar", mei „Hinke lükt konsekwinsjes”. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Wy sille dit libben net haetsje omdat it fol ünrêst en muoite ia, kwant dat ia loaijena en albgena. 7 nt rs 50 95 95 Abonnementsprijs s 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro S7920 ird. ar. eu- in de- 1.30 Ao- Ds. Ier, eu- van 1.45 en uur de Ds, ink. en en Ds. lap, Ds. uur >.30 iar. n 2 L30 mi. rk- ers en '30 br- irg. Dinsdag 23 November: Bolsward. De Doele. 7.30 uur. Katho lieke Garde. Toneelavond. Opv. van: „Het begon in ’n gracht”. Quo Vadis? Het Nederlandse motorkust- schip Quo Vadis, met een lading pek van de Theems naar Calais, is even bui ten de monding van de Theems op een wrak gelopen en gezonken. Het schip is inmiddels gelicht. Het regionalisme. De reeks conferenties van het regionalisme in de randgewes- ten zal in Januari'te Bakkeveen worden voortgezet. De middenstandspartij zal in verschillen de plaatsen van ons land deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. De invoer van kolen in Nederland be droeg in October 370.200 ton, waarvan uit Duitsland 161.200 t., uit de V. S. 59600 t., uit Polen 73000 t., uit Gr.-Brit- tannië 73300 t. en uit België 3100 t. Russen herdacht. Op de algemene be graafplaats „Rusthof” te Amersfoort heeft de minister van oorlog, mr. W. F. Schokking, Donderdag het eregrafkerk- hof voor gevallen Sovjet-militairen ge opend. Woensdag 24 November: Makkum. Baptisten kerk. 8 uur. Evan- gelisatiedienst. Spreker. Ds. G. Visser van Harlingen. blluwt f 2.051 de kilo. Alwer, dat liket nou wol aerdich, mar as men mei it each dêrop bargen sjocht to krijen, fansels de biggen binne de earste tiid slim djür, hoe wurdt it dan? Yn de tiid fan ien jier kinne der hiel hwat bargen oanset- ten wurde. Hoe komt it yn 1950 en '51? Dêroer seit de Minister gjin wurd. En der komt it krekt op oan. Hwant dan al- linnich kinne de boeren harren talizze op in stevige ütwreidlng fan dizze spekjas- sen. De Minister hat de prizen fan aeijen Qnder de tomme hélden, doe’t se krap wlene, mar nou't se rommer wurde gean se mei Jannewarls fan de bon en hoe sll It dan mei de prizen komme? Ik kin my skoan yntlnke, dat de boeren, Limburgse mijnen bedroeg In de week dy’t fierder sjogge as hjoed en moarn net gerêst binne. De prizen fan nou bin ne yn it glnnerael wol goed, ek de molk- prlls is op him seis yn Fryslfln wol to dragen. Wy lizze mei In gemiddelde fan 3.70 preslnt fet In moai eintsje boppe de oaren, mar hwerom moast de forleglng komme? Binne de hleren, leanen en kosten sak- ke? Sakket lt HbbensünderhÊld? Wurde de bilestingen minder? De wetterskips- lêsten, de grounlêsten, lt Onderhuid, de kunstmest? Sjoch, ik siz net, dat dizze molkpriis de boer gjin bistean mear jowt, binammen yn Fryslén net, mar soe de molkpriis net steun op 'e kostpriisbirekkening? En hie men net öfpraet, dat men der büten hélde soe oft it jier fruchtber wie as net? Sjoch, dat sit de minsken dwers. Hja witte net, hwer’t hja oan ta binne mei sa’n polityk. Der komt by, dat de Bene lux ek al wer sa’n moai ding Is om. der in bytsje mei to skermjen. Né, ik kin my skoan bigripe, dat it yn de Keamer net sa botte nofllk wie foar Minister Mans holt. Mar foar de boeren is it dat ek net. En wy binne dêrom tige bllid, dat ek yn Fryslén de Stifting foar de Lénbou wer yn frede oan It wurk glen Is. Hwant dat waerd hege tiid. w TJ. de J. van 8 tot en met 13 November 225.478 ton tegen 180.748 in de voorafgaande week. Prinses Wilhelmina heeft gunstig be schikt op het verzoek van het bestuur als werkend lid toe te treden tot de Vereniging van Apeldoornse beeldende kunstenaars. Een ongeluk ligt op een klein hoekje. Dezer dagen kreeg de heer A. Vogel zang te Laaxum een steek van een snoekbaars, waardoor Infectie aan een zijner handen ontstond, waardoor hij naar het ziekenhuis te Sneek moest wor. den vervoerd. Een 1ste klas vetleverancier. Slager D. IJkema te Wortimels heeft een schaap ge slacht dat 158 pond woog, waarvan 61 pond vet. Een echtelijke twist over de voorwaar den tot echtscheiding bracht de 44-ja- rlge bakkersknecht A. L. te Maastricht er toe zijn 41-jarige vrouw met bijlsla gen te doden. Vreselijk. Vrijdagavond is de Ifl-jarlge Annie Rolle te Enkhulzen, door de 15- jarlge scholier M. B., met wie ze reeds twee jaar bevriend was, buiten de stad aan de oever van het IJselmeer met een dolkmes vermoord. net mear wêze sll. Dan soe it iene tsjin it oare opwage. Yn goed bitrouwen, to goed nei myn sin, hawwe de boeren har bést dien om Qnder dit stelsel har pro- duksje op to fieren. En mei suksesl Mar de earste symptomen fan de bettere si- tuaesje wiene noch mar krekt oan 'e loft, doe sei de Minister op syn forneam- de tourné’s al likernöch dit: GarSnsje- prizen, dat wie einlliks net de goiede namme, men moast se leaver richtprizen neame. Dat wie mar in lytse nammefor- oaring, mar der siet hiel hwat efter, sa’t nou wol bllken docht mei de ier- apels. Fan garénsjeprizen Is gjin sprake mear, de boeren moatte mar sjen, dat hja foar de piepers in reedlike prils meltsje, is it net foar de konsumpsje, dan mar as bargefoer. Elk wit lykwols dat de bargen mar net hookstrooks üt de groun to stampen binne, al sit der oars wol gong yn dit fé. De biggen bin ne der net, lt oantal foksQgen wie der- foar fierst to lyts. Der sll nou subsydzje jown wurde op lerapelstomers, mar sa’t de hear Dedden sei: dy binne dochs net to krijen, dus dat jowt ek net folie. En fierder seit de Minister: jimme moatte de ierapels net weiskite foar in sintman. nich, dat soe Qnforstannich wêze, mar as him frege waerd: wolle Jo üs dan sizze, hwer’t wy se leverje kinne en foar hoefolle? dan is de Minister net thus. It ien mei oar jowt de skyn, dat de Mi nister prizen fêststelt, salang der to min fan dat guod is, mar sadré de merk oer- fierd is wurdt de medaille omkeard. Sjoch, dat is gjin hén foar foet, Hwat nou wer yn de nije regeling garandeard wurdt, is. in molkpriis fan 17.5 sint. Ja, mar nou is der noch gjin molke genöch en de ütfier fan tslls en kondens smyt jit winst op. Mar hoe komt lt as der strakaensens mear molke komt. Bliuwt der dan in garfinsjeprlis en hoe heech wurdt dy dan? Giet dat de ierapels ef- ternel? Men soe graech düdlike tael hearre wolle. De prils fan bargeflels Minister Mansholt hat it fan ’e wlke net botte nofllk hawn yn de Twadde Kea mer. Hy hat de net makllke taek om de lénboupolityk fan de Regearing foar to stean en oannlmllk to meitsjen. Dat dit him slagge is, soe ik net graech sizze doare. Ek net, dat it Minister Mansholt klear foar de geast stiet, hoe’t it mel in- kelde jierren sll en moat. It like der earst in bulte op, dat dizze Minister tige op hie mei steats-soasialisme. Hiel hwat fan syn wurden kamen lit dy hoeke, doe’t hy krekt Minister wie, mar der is nou net folie mear fan oerbleaun. Hy giet troch de bocht, nou't it tlj forrint. Foar de boeren is it altyd oppassen west mei dizze Magistraet en dat is it jit al tyd. Hwant syn polityk is net düdlik en skerp. Hy folget de algemiene ekono- myske situaesje en siket eltse kear üt, hwat it foardielichste is foar de Regea ring. Doe’t der fan alles to min wie, héldde hy fêst oan de maximumprizen. Doe like it wol, dat hy it Ingelske stel sel fan garénsjeprizen hjir ynfiere woe en hawar, dat soe wol oannimlik wêze. Dat wol sizze, as men dat stelsel tapast yn tiden fan krapte, hwerby de prizen dy’t de boeren barden op 'e frlje merk folie heger wêze soene, dan wie dat yn dy snuorje foar harren in tobeksetter. Mar men koe it der mei lens wêze as dy polityk ek trochsetten waerd yn de kommende jierren, hwerby dy krapte der land van Europa de best geoutilleerde drooginstallatie voor bloedplasma. Op de laatste conferentie van het In ternationale Rode Kruis, die te Stock holm gehouden werd, sprak men hier over veel waarderende woorden. In tal van landen wil men thans naar Nederlands voorbeeld gaan werken. Dit is het geval met Zwitserland. Ook in België heeft men een begin gemaakt met het aanleggen van een voorraad bloedplasma. De benodigde kostbare installaties bezit men daar evenwel niet. Ter oplossing van deze moeilijk heid kwam een overeenkomst tussen en Nederlandse Rode Kruis tot stand, dat het bloed in Ne derland bewerkt zal worden. Op 26 October j.l. gaven 228 donors te Brussel hun bloed. Binnen 48 uur moest met de bewerking van dit bloed begonnen worden en hier bewees het vliegtuig weer onschatbare diensten. Honderdveertien liter bloed werd per KLM van Brussel naar Schiphol ge vlogen. Daar stond een auto van het Ned. Rode Kruis gereed en binnen de kortstmogelijke tijd kon men tot actie overgaan. Op 5 November vervoerde een KLM-vliegtuig de kisten met dit gedroogde bloedplasma naar Brussel. Voorlopig zullen eenmaal per maand, in de nabije toekomst 2 maal per maand, KLM-vliegtuigen kostbaar Belgisch bloed naar Nederland bren gen en zal het gedroogde bloedplasma eveneens per Vliegende Hollander naar de Belgische hoofdstad worden worden teruggevoerd. terwijl het plasma tijdens de bewer king in bevroren toestand blijft. Niet alleen in Engeland en Amerika, doch ook in ons land is tijdens de afgelopen oorlogsjaren druk geëxperimenteerd, h7t~Belgische alvorens men de huidige resultaten had bereikt. Onopgemerkt door de bezetters werk ten twee Nederlandse onderzoekers, Drs G. A. Mastenbroek, biochemicus en Dr Spaander, medicus, aan de ontwikkeling van het droogproces. Volgens hun ontwerp vervaardigde een Amsterdamse kopersmid een droogapparatuur. In samenwerking met het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam werden gedurende de bezettingsjaren 6.000 flessen gedroogd bloedplasma voor de Nederlandse Ziekenhuizen en de illegaliteit ge maakt. Thans worden te Amsterdam, waar het Centraal Laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis gevestigd is, 200 flessen per dag klaargemaakt. Binnen kort zal men dit aantal kunnen opvoe ren tot 300 dagelijks. Op het ogen blik bezit Nederland van het vaste Dodelijk verkeersongeval. Vrijdagavond omstreeks zeven uur had op de Heeren- veenseweg te Wolvega een ernstig ver keersongeval plaats. Dit kostte de 65- jarige mej. M. Oosten het leven. Nog een. Vrijdagmorgen om half elf reed een luxe wagen tussen Garmer- wolde en Ten Boer in het Damsterdiep. De twee inzittenden zijn daarbij ver dronken. De walvisvaarder „Willem Barendsz” is op 18 November j.l. van Kaapstad naar het Zuidpoolgebied vertrokken. Een vrouwelijke inspecteur van politie is te Maastricht aangesteld: mej. H. M. J. Majoie, die in andere rang reeds werk zaam was aan de afdeling zeden- en kinderpolitie. Admiraal Jaujard, de vlagofficier van de zeestrijdkrachten der vijf Westelijke mo gendheden is, na een bezoek aan de Am sterdamse haven gebracht te hebben, van Schiphol naar Parijs vertrokken. Koningin Juliana heeft een bezoek ge bracht aan de inrichting Meer en Bosch te Heemstede, waar Zij zich op de hoog te stelde van het moderne onderzoeksy- steem en de zeer effectieve behandelings mogelijkheden van epilepsie. Niet moot Uit de consistorie van de Parklaankerk te Groningen is tijdens een dienst een geldkistje met ongeveer f 70Q de opbrengst van enige collecten, ge stolen. Anderhalve ton boete is door de eco nomische politierechter te Amsterdam opgelegd aan de N.V. Oebr. G.’s mode magazijnen terzake van het verkopen van textiel zonder punten gedurende de jaren 1945, ’46 en ’47. Werkloosheid stijgende. Het aantal werklozen bedroeg eind October 30313, waarvan 24057 geheel werklozen, 5928 tewerkgestelden bij de DUW en 328 wachtgelders, tegen 24152 eind Septem ber. Excelsior. De kolenproductie van de Bloedtransfusies hebben gedurende 1 de afgelopen tien jaar ontelbare men- 1 sen van de dood gered. In Nederland alleen werden geduren- 1 de deze periode ongeveer 25.000 bloedtransfusies toegediend. Tal van zwaargewonden in de tweede wereld oorlog hebben er hun leven aan te danken. In de oorlog 1914-1918 be zweek acht procent van het aantal zwaargewonden in een bepaald ge bied aan de Middellandse Zee. In de laatste oorlog werd met behulp van bloedtransfusie en penniciline dit per centage in hetzelfde gebied en onder vergelijkbare omstandigheden terug gebracht tot 1,2 procent. Het grote probleem, waar het steeds weer om gaat is: Hoe wordt bereikt, dat er steeds bloed voor ernstige pa tiënten aanwezig is, en dat het zonder noemenswaardig oponthoud kan wor den toegediend? Één minuut tijdver lies kan fataal zijn. Waar vindt men binnen zo korte tijd een bloedgever, die bloed van dezelfde bloedgroep be zit als de patiënt? In 1938 tijdens de Spaanse burger oorlog, ging men er voor het eerst toe over bloed te conserveren. Het werd op steriele wijze opgevangen en be waard bij een temperatuur van 4 gra den boven nul. In de veldhospitalen beschikte men over een hoeveelheid flessen bloed van alle bloedgroepen, die terstond gebruikt konden worden. Ook in Nederland hebben vele onder zoekers hun beste krachten gewijd aan de bestudering van de conserverings methode van bloed. Thans is men zo ver, dat bloed, door toevoeging van één procent druivensuiker, vijftien da gen in uitstekende en daarna nog één A twee weken in bruikbare toestand bewaard kan blijven. In de ziekenhuizen beschikt men steeds over een aantal flessen met het bloed van verschillende bloedgroepen. Evenals in Amerika noemt men deze inrichtingen „Bloed-banken”. Het bloed wordt bij deze bank ge leend en later zorgen familieleden of kennissen van de patiënt er voor, dat de aldus ontstane bloed-schuld wordt ingelost. Het aangewezen middel voor vervoer van bloed is het vliegtuig. Immers het transport ,moet zonder schokken en schudden en bovendien snel kunnen worden uitgevoerd. Bij wijze van proef Het het Nederland se Rode Kruis ruim een jaar geleden met een KLM-vliegtuig een hoeveel heid geconserveerd bloed van Amster dam naar Batavia vervoeren. Men wilde nagaan of het in geval van nood mogelijk was grote zendingen bloed per vliegtuig naar Indonesië te ver zenden. Het resultaat was uitstekend. De KLM had er voor gezorgd, dat op alle tus senstations vers ijs aanwezig was. Voortdurend ververste de steward 't ijs van het kastje, waarin de waarde volle lading vervoerd werd. Zo hield men de temperatuur op de vereiste 4 graden boven nul en kwam het bloed in voortreffelijke toestand te Batavia aan. Hoe zorgvuldig men ook met 't bloed omgaat, de levensduur is en blijft be perkt tot maximaal 30 dagen. De wit te bloedlichaampjes gaan zelfs reeds na vijf dagen te gronde. De rode bloed lichaampjes verminderen, direct na het aftappen, in kwaliteit en lossen ten slotte geheel op, zodat de rode bloed- kleurstof vrij komt. Bloed, ontdaan van de bloedlichaampjes, kan echter in de meeste gevallen eveneens red dend werken. Als het er om gaat de hoeveelheid bloed, die in het mense lijk ichaam circuleert direct te moeten aanvullen, dan is een transfusie met dit z.g. bloedplasma in eerste instantie afdoende. Ongeveer een derde van de noodzakelijke transfusie kan met dit plasma worden verricht. Het bloedplasma dat lichtgeel van kleur is, heeft een enorm voordeel. In gedroogde toestand n.l. is het onbe perkt houdbaar. Het is dus mogelijk overal ter wereld een voorraad hier van aan te leggen. De dokter heeft de droge stof slechts in gesteriliseerd wa ter op te lossen en het is gereed voor transfusie. Het drogen van bloedplasma een oplossing van eiwitten en zouten in wa ter is geen gemakkelijke zaak. Dit geschiedt in een 'luchtledige tuimte, Koningin Juliana heeft het bescherm- vrouwschap der Kon. Ned. Jaarbeurs aanvaard. Bollenpoetsplicht verzaakt. De tucht rechter te Den Haag veroordeelde de bloembollenhandelaar G. M. G. M. uit Sassenheim tot een boete van f 10.000 wegens het zich niet houden aan het schoonmaken van voor export bestemde bloembollen. Te Drachten is het eerste industrieflat in het Noorden aanbesteed, een gebouw met 2600 vierk. M. bedrijfsoppervlakte. De laagste inschrijver berekende een som van f 179.000. De gemeente Best heeft een symbolisch volksgericht beleefd, toen een zilveren echtpaar de versiering van zijn woning dermate slecht op prijs stelde, dat het de papieren bloemen en het groen ver wijderde. De in hun eer getaste buurt bewoners hebben toen een papieren echtpaar op de weg gehangen, dat veel op het zilveren bruidspaar leek. Middeleeuws spet Op 27 November speelt Cia van Boort in boerderij „De Poppenkast” te Voorschoten „Floris en Blancefloor”. De eerste paal Dezer dagen werd in de IJpolder de eerste paal geheid voor de aanbouw der centrale West te Amster dam. De minimum bouwtijd van het ge hele project wordt geraamd op 15 jaar. Het Ned. tms. Congostroom van Amster dam naar Lobito, is 17 dezer te Bor deaux door het breken der meertouwen met een ponton in aanvaring geweest. De ponton werd beschadigd. Een grote hoeveelheid serviesgoed, waarvoor te hoge prijzen werden ge vraagd, is bij een winkelier te Goes in beslag genomen. Een delegatie van Surinaamse vrouwen heeft op paleis Soestdijk een mand met hoofddoeken en een lederen album aan geboden, welke de namen bevat van die vrouwen van Suriname, die ter gelegen heid van de inhuldiging van Koningin Juliana een som gelds bijeenbrachten. De laatste munitie uit de duinenstrook van IJmuiden tot Leiden is vernietigd. Protest. De Nederlandse Bakkersbond heeft namens het gehele Nederlandse bakkersbedrijf telegrafisch bij de Minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening geprotesteerd tegen het vrij geven van krenten, rozijnen en aman delen. Een Internationale poppententoonstelling zal te Maastricht worden georganiseerd ten bate van de Stichting 1940-1945. Verscheidene landen hebben uitgebreide collecties toegezegd. Te Harlingen is men teleurgesteld door het feit, dat voor de in uitzicht gestelde uitbaggering van de vaargeul naar de 'Noordzee geen gelden op de rijksbegro- ting voor 1949 zijn uitgetrokken. Winkels mogen tot 8 uur des avond ge opend zijn in de perioden van 1 tot en met 4 en van 22 tot en met 23 Decem ber. Uitstel. In de zaak van de boerenleider Roskam is de uitspraak door het bijz. gerechtshof te Nijmegen verschoven naar 24 November. Nabij Markelo kwam een brug onder electrische stroom te staan, doordat een onder de brug gelegen electriciteitskabel contact; maakteu Toen de landbouwer K. uit Markelo met paard en wagen over de brug reed, viel plotseling zijn paard dood neer. Op het bouwcomplex van de firma Van Grootel aan de Stellenboschstraat te Eindhoven is de 33-jarige J. W. Snellen door een, valhende steigerpaal op Jiet hoofd getroffen en aan de gevolgen overleden. Aardappelmoeheid. Bij de Tweede Ka mer is thans ingediend een wetsontwerp tot bestrijding ;van de ^ardappelmoe- heid. Bolswartls Nieuwsblad 79 )n- i 5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1