Onze Weekagenda Martinytoer hui Fan de door Nederland üs hjoed Q Q to sizzen No. 91 44e Jaargang Dinsdag 30 Nov. 1948 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland i Onder- De minister-president dr. W. Drees heeft :r. n, :d Tj. de J. a. o ken, hja barre foar it fé ek mear. Dêrom sil men net rekkenje hoege op prizen, dy’t in Fryske greidboer gjin brea mear jowe. Der komt by, dat as de molkpriis leger wurdt, dit allinnich sa komt, as ek oare dingen leger wurde., En legere pri zen hoege net to bitsjutten minder bi- stean. It komt oan op it forskil tusken ynkomsten en ütjeften en de kosten fan it libben. Dy forlegingen sille ek net mei greate sprongen gean. De ekonomyske macht fan de boerestÊn is ek in poli- tik-e macht wurden. Hja binne yn de Folksfortsjintwurdiging net sünder ster ke help. In oar punt is de hichte fan de hier. Nei de foarige oarloch sieten de nijboe- ren op hieren fan 100 goune de pouns- miette by in molkpriis fan heechstens 13 sinten.Dat is foarby en hoecht, as de boeren it seis net wolle, nea wer werom to kommen. Soks makket gêns in for skil op 80 pounsmiet 10n. In tredde ding is de hichte fan de rinte. Foar 3 en 3J/2 pct. is jild to krljen en net foar 6 pet. sa as doe. De kosten fan de hege in ventaris sitte foar de nijboer yn de rin te. Dat dizze leech is, makket it foar him minder biswierlik. In fjirde saek, ek net sünder bilang, is de mechanisaesje, dy’t him yn steat stelt, mei minder ar beiders klear to kommen. Sosiael is dit net gunstich, mar foar de frage, dy’t hjir steld waerd, is se wol gunstich. It oan- diel fan de arbeidsleanen en de sosiale lésten, wurdt troch de mechanisaesje lytser. It ien en oar makket, dat in jonge boer, dy’t in bidriuw bigjinne kin en dêrby ek seis of fan de kant fan de Olden in diel fan de jildmiddels blskikber hat, nei myn miening forantwurde is, in bidriuw oan to gean. Hy hat dêrby to rekkenjen op mügllke prlisforlegingen, mar dizze sille net sa komme, llket it my ta, dat hy se net baes blluwe kin. Alteast as hy war- ber en sunlch fan ein set. En dat mei men fan in jonge bigjlnnende boer reed- likerwize forwachtsje. Zaterdag 4 December: Bolsward. St. Jozefgebouw. Sint Nico- laas-attractie-avond. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs 10 csnt psr m.m. OIjo S7C20 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Tslsföon 451 (K 5157) m- en e- n, it. an 31 id. .30 m. sn. 3el en lur 10 0. de rd. Hel ■an an X ra. in- na. isL lël. ui- .30 JS- .30 mr ut- im. .01. er. :n* X. na. na. .30 X. ijn. tie. an an .30 X. :er X. ïv. er. Ien en .30 :nt )s. Woensdag 1 December: Bolsward. Ledendag C. M. V. en C. J. M. V. ringen Sneek-Wommels- Bolsward-Heeg. Sprekers. Kol. Ds. de Kluis en Ds. Dickhout. Donderdag 2 December: Bolsward. Convent. 8 uur. Jonge Kerk. Spreker Ds. J. Brijker. werp: „Kerk en Kerken”. Bliuw altyd rjocht Hald jimmer dy Fan ’e wike frege ien fan de jonge boe ren, dy’t op de Rykslénbouwinterskoalle to Snits to learen geane, oan in sprek- ker oer de takomstmüglikheden fan de swiere greidhoeke: Is it forantwurde foar in jonge boer by de tsjintwurdige prizen in pleats to hieren steld, dat men ien krije kin en de inventaris oer to nimmen? Hy makke syn fraech fierder diidlik mei dizze taljochting: Sjoch, sei er, wy witte nou wol fan üs Oldelju, dat it mei de buorkerij, yn en fuort nei de oarloch, in goede tiid wie, dat de prizen wakker omheech gien binne en de krapte de buorkerij hwat omheech bringt. Mar wy witte ek, dat nei eltse oarloch de pri zen soms hurd, soms hwat suniger, nei Onderen geane. De boeren, dy’t tusken 1920 en 1930 boer wurden binne, hat it in grou stik jild koste of hja binne om in luchje gien. Is it net forstannich dêrmei to rekkenjen, dat it nou wer sa gean sil en dus de kOns mar net to weagjen? Wy witte, dat hünderten jonge, en dêr- troch jit folie mear Olderen, harren dizze selde frage stelle en sille dêrom bisykje hjir in andert to jaen, dat sa goed en sa fier müglik forantwurde Is. Fragen oer de takomst freegje profetegaven en dy binne altyd krap omparten west. Binam- men foar immen, dy’t twa, trlje kear dels brea yt, is profeet-spyljen nuodlik wurk. Wy sille dus net mei machtsspreuken Ruim 70.000 kg. gedroogde melk is als eerste zending van het intemationalje Kindernoodfonds van de V. N. thans uit de Ver. Staten naar Indonesië onder weg. De zending, waarvan de waarde geschat wordt op 72000 dollar, wordt omstreeks 15 December te Batavia ver wacht. Een ton per week. Een millioen gulden binnen 10 weken is het resultaat geweest van de Kerstpakkettenactie van de Ni- win. Bedrijfsongeval. De 40-jarige arbeider M. Robben uit Udenhout is op de steen fabriek aldaar uitgegleden en tegen een leembaggermolen gevallen. De onge lukkige is zwaar gewond naar het zie kenhuis te Tilburg gebracht. Met Sinterklaas mee. Eduard Flipse zal op uitnodiging van de Nederlandse de legatie te Madrid en door bemiddeling van het Ned. Impresariaat enige con certen in Spanje dirigeren. Georganiseerd gokken. De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag met 24 tegen 14 stemmen de wederinvoering van de to- talisator goedgekeurd. Tegen stemden de A.-R. en de C.-H., van de P.v.d.A. mej. Tjeenk Willink en de heren Bron- gersma en Van Walsum en van de K.V.P. de heer Regout. De 15-jarige Matthie Buisman uit Enk- huizen, die z|jn 15-jarig vriendinnetje Annie Rolle van het leven beroofde, is van het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht naar de psychiatrische in richting van de St. Willebrordusstichting te Heiloo. en sljocht m sou, oan Fryske firou. of: net dwaen, jonge. En dan mei in gewichtich gesicht plechtich der oan ta- foegje: Leau my mar! Mar wy wolle de frage ek net foarby gean, hwant der hinget foar hünderten jonge minsken sa- folle oan fêst, dat hja rjocht hawwe al les to witten, hwat har by dy frage hel- pe kin om him foar har seis to biander- jen. En dan moat men bigjinne mei to sizzen, dat gjinien de takomstige Ont wikkeling fan jild en prizen sizze kin. Men mei it gefoel hawwe, dat dizze yn koarten sakje sille, mar it kin ek wol jierren slepende bliuwe. De nije ekono myske bén mei België en Luxemburg wiist nei hegere prizen foar mannich ding. De Ontwikkeling yn China jowt oan de Amearikaenske produksje wer in hiele nije en swiere taek, de driging yn Jerope makket de sanering fan it eko- nomysk libben foar jierren ünmüglik en sa is der folie mear. Gjinien kin sizze oft de prizen nei Onde ren of nei boppen gean sille.dat moat men öfwachtsje. Mar stel, dat men seit, it hat dochs de measte kOns, dat hja sakje sille. It stiet nou allegearre yn top en takel, it hat jimmer sa west, dat it op en del giet, it sil ek nou wer sa gean, hwat dan noch? Dan bin ik fan miening, dat ek yn dit gefal de greidboer yn FryslSn net bang hoecht to wurden fan de kommende tiid. Ik sil sizze hwerom! As de prizen yn it algemien sakje, dan sil ek de molkpriis en de priis fan it fé dyselde wei üt- gean. Mar dan binne der wichtige hOldfêstpun. ten, dy’t men eartiids net hie. De molk priis wurdt fêststeld troch de Regea- ring, hy wurdt net oan waer en wyn fan it bütenlOn bleatsteld. Dat is in great forskil. De kostprizen wurde ündersocht en men kin der wis fan wêze, dat gjin Minister molkprizen fêststelle kin, dy’t bilangryk Onder de gemiddelde kostpriis llzze sille. En dan llzze de greldebidrlu- wen yn dizze hoeke gunstiger, as op oare plakken. Hja barre troch it hegere fet altyd 10 pet. mear as yn oare stre- van mee te praten. De „heibel” rond de melkprijs is er slechts één voorbeeld van. Het „aardappelprobleem” een twee de. Verleden jaar moedigde de regering de boeren immers aan om aardappelen te verbouwen. Deze hebben hieraan vol daan, met als resultaat een hele reeks van verrassende gevolgen. De eerste verrassing was een zodanige aanwas van de productie, dat een om vangrijk en onverkoopbaar overschot gevreesd wordt. Dientengevolge is de prijs danig gekelderd, ofschoon de re gering dit niet bedoeld had, omdat zij meende, dat de hoge prijzen van voe- dergranen en varkensvlees dit zouden hebben verijdeld. Daar deze garantie prijzen evenwel in gebreke zijn geble ven de hun toebedachte rol te vervullen zal de regering, naar verwacht wordt, zich nu genoodzaakt zien een flink kwantum consumptie-aardappelen tot aardappelmeel te laten verwerken. Voor de aandacht. Teneinde de pil te vergul den deelde minister Lieftinck namelijk mede, dat men de „ijsjes” voortaan zes gram lichter zal maken, zodat de kopers niets van de heffing zullen gevoelen. Men blijft immers hetzelfde betalen, al krijgt men minder waar voor zijn geld. Dit is nu een offeren aan de schijn, dat wij niet kunnen bewonderen. Bij te velen bestaat immers reeds de illusie, dat de Staat een soort Sinterklaas is, toegerust met de mysterieuze gave van het in het oneindige geschenken te kunnen uitde len. Voortdurend worden nieuwe beroe pen op de overheid gedaan om voor min of meer beg|erenswaardige doeleinden gelden beschikbaar te stellen, zonder dat men zich duidelijk rekenschap geeft van de vraag hoe dit alles moet worden betaald. De overheid werkt hieraan zelf mede, enerzijds door een politiek van ongedek te uitgaven, anderzijds door indirecte heffingen, die door de consument „on opgemerkt” worden opgebracht. Schuilt hierin reeds een element van ca mouflage, het wordt een waar verstop- pertjesspel, indien men de heffing nu ook nog aan het oog tracht te onttrek ken door verkleining van de te leveren hoeveelheden. Hiertegen is een waarschuwend woord op zijn plaats. Ons belastingstelsel is reeds dermate onoverzichtelijk en de bur ger wordt dusdanig in de onklaarheid gelaten ten aanzien van de lasten, die men hem te dragen geeft, dat een be- hendigheidje als men nu met het ijs wil uithalen, beter achterwege kan blijven. Wij zijn ten slotte geen kinderen. Nog een voorbeeld: De chocolade is van de bon, maar in pure vorm niet gemakkelijk te krijgen. Chocolade-repen zijn in geen velden of wegen te zien. Vraagt men naar de oor zaak, dan wordt er gemompeld, dat de cacao zo schaars is. Er heerst een ziekte onder de cacao-bomen in Afrika. Het laatste is juist, maar het eerste is een praatje. De schoen knelt echter elders en wel bi de prijsvaststelling, die gelijk dit zo vaak reeds het geval was geen be hoorlijke winstmarge laat, met het ge volg, dat de chocoladereep van de markt verdwenen is. Het is telkens weer dezelfde geschiede nis. Men gaat aan het cijferen, men maakt een plan, het plan wordt uitge voerd, en.het blijkt niet te kloppen. Trouwens, dit ziet men ook op ander terrein. De boeren bijv, weten er ook Eet meer vis. In alle Nederlandse kust plaatsen is een enorme aanvoer van platvis, hoofdzaajk schar en schol, te constateren;. Door deze grote aanvoer zakken de prijzen tot soms f 2.50 per 50 kilo. De „onvindbare Pimpernel”, die in Aug. werd gearresteerd na jarenlang diefstal- Vrijdagavond de Canadese minister van len op de Veluwe gepleegd te hebben,’ - - - - - - heeft er thans 189 bekend. Na 3 jaar. Bij Wissekerke op Noord-Be- veland heeft de mijnenopruimingsdienst een Duitse éénmansduikboot in de mod der gevonden, met nog een torpedo van 1750 kg. aan boord. Modem. Ter gelegenheid van de aan komst van Sinterklaas te Bergen op Zoom vlogen militaire vliegtuigen boven de stad en strooiden voor de jeugd pe pernoten op het zg. plein 1813. Naar de Heimat De „man van Putten”, F. Fullriede werd door de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag op ver zoek van zijn verdediger in vrijheid ge steld en zal naar Duitsland worden overgebracht. Gezegend Kerstfeest De „Garoet” van de Kon. Rott. Lloyd vertrok naar Indo nesië met ruim 300.000 kilogram Kerst- post, voor de militairen. O, die jeugd. In Amsterdam alleen ver oorzaakte de jeugd door baldadigheid per jaar ongeveer 1 */2 millioen scha de. Pak ze! Te Udenhout hebben arbeiders 2 van de voor onze dijken zo gevaar lijke bisamratten gevangen. Buitenlandse Zaken, de heer Lester Bowles Pearson, ontvangen, die voor een kort bezoek aan ons land alhier ar riveerde. Te Weert wordt een meelfabriek ge bouwd, waarvan de totale kosten ruim een millioen gulden zullen bedragen. De bestaande fabriekscomplexen worden voor magazijnruimte bestemd. De Haarlemse justitie heeft de te Haar lem woonachtige deurwaarder D. G. van W. aangehouden onder verdenking van verduistering van een bedrag van f 34000.—. Te Bussum is Vrijdagavond de grootste pluimveetentoonstelling sedert jaren geopend. Het aantal inzendingen pluim vee, konijnen en duiven bedraagt ver over 1000. „De Kometen” uit Arnhem, een atheltiek- vereniging hebben Fanny en Jan Blan- kersKoen in een bijzondere ledenver gadering tot ereleden benoemd. De Tweede Kamer zal vandaag een be gin maken met de behandeling van de begroting van Financiën. Voor de week na Sint Nicolaas staan de begrotingen van Onderwijs en Justitie op het pro gramma. Door stroom gedood. Te Amsterdam werd een jonge vrouw, die tijdens het stofzuigen de watelrleidingskraan aan raakte, door de electrische stroom ge dood. Ds. Velema, die de laatste jaren als em.. predikant in Den Haag woonde, is tij dens het houden van een toespraak op de kansel overleden. Mansholt komt Donderdag 9 December komt de Bond van Coöp. Zuivelfabrie ken te Leeuwarden in de Harmonie in ledenvergadering bijeen. Minister Mans holt zal spreken over de problemen der wereldvoedselvoorziening. Brr, in de kou. Voortaan zal het vertoe ven in badpak of zwembroek op het ge hele strand te Zandvoort toegestaan zijn. Het driehoekzwembroekje mag nergens meer worden gedragen. Te Oldenzaal werd dezer dagen een fiets gestolen. De volgende morgen vond een jachtopziener in De Lutte de fiets in een bos naast een slapende man in een overall. Hij arresteerde de man en wilde hem naar het politiebureau meenemen. Onderweg zag de arrestant echter kans op de fiets te ontsnappen. Hij werd weer gepakt en bleek een gedeserteerd Brits soldaat te zijn. Brandstichting te Mims. Op 14 Novem ber ging te Mims onder Hemelum een dubbel woonhuis in vlammen op. De op vermoeden van brandstichting aangehou den mede-bewoner K. heeft thans be kend de dader te zijn. In het groot Leden van het dievengilde hebben de brandkast uit de Alkmaarse Groentenexportveiling gestolen. Na for ceren van het hangslot, waarmede de deuren van de veilinghal waren gesloten reden zij een vrachtauto naar binnen. Wilkes heeft een breukoperatie onder gaan. De behandelende geneesheer acht het waarschijnlijk, dat de Xerxaan 6 we ken niet zal kunnen spelen. Sympathiek. Prinses Wilhelmina heeft eigenhandig de eerste boom geplant van het koninklijke bos te Westkapeile, waarvoor zij een groot deel der bomen schonk. Uitgave van DruKKerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward ■MOMgaHHBigiil ÏÏMiW ilMi «MffiHyi Hwat hat Gabe Skroar De minder benijdenswaardige positie van de middenstand, zoals die zich thans voordoet, vond zelfs haar weerslag in de i Kamerdebatten, waar o.a. mr. J. J. i Schmal (c.h.) een lans voor de midden stand brak. j Het was de heer Schmal bekend, dat de middenstand de laatste tijd veel klachten heeft. Hij schreef dit o.a. toe aan het feit, dat het Directoraat-Generaal van de Middenstand misschien wel bij Eco nomische Zaken, maar dan toch niet bij de andere departementen tot zijn recht komt Voor de middenstands-examens zijn de eisen wel wat zwaar. De ambte narij is de middenstand moe. Critiek le- verde spreker op de ongelijke behande ling van de middenstandsbedrijven en de groot-industrie- en zelfs van verschillen de sectoren van de detailhandel. Ook drong spreker ten bate van de precaire deviezenpositie aan op bezui niging op tabak en alcohol. Maar ook de middenstand zelf zit niet stil. In vijf plaatsen des lands hebben de centrale middenstands-organisaties ge lijktijdig hun leden in vergadering bijeen geroepen, teneinde uiting te geven aan hun bezorgdheid over de middenstands- politiek der regering. De onmiddellijke aanleiding hiertoe vormde het decreet, volgens hetwelk de loonsverhoging van een gulden per week niet mag worden doorberekend. Dit was echter niet meer dan de druppel, die de emmer liet over lopen, want de middenstanders hebben een lange lijst van grieven, waarvan de onhoudbare belastingdruk en de wille keurige prijsvaststellingen intussen wel de voornaamste vormen. Onder deze grieven zullen zich ongetwij feld meer en minder gerechtvaaidigde bevinden. Het feit echter, dat een maat schappelijke groep, die niet gemakke lijk in beweging komt, tot een zo groot scheepse openbare demonstratie is over gegaan, vormt een duidelijke aanwij zing, dat de betrokkenen zich ernstig benadeeld achten. Beziet men de klachten wat nader, dan komen zij in feite stuk vöor stuk hierop neer, dat de organen, die in het huidig tijdsgewricht leiding geven aan onze economie, daarbij niet de billijkheid we ten te betrachten. De oorzaak hiervan ligt, minder in een boosaardige opzet dan in de onmoge lijkheid van de taak, die men op zich heeft genomen. Het maatschappelijk be stel is een gecompliceerd organisme, dat zich niet door duizend en één voor schriften laat gezeggen. De levende wer kelijkheid heeft nu eenmaal de eigen schap aan de starre bepalingen van het dode papier te ontsnappen. Hiervan wer den. op de dezer dagen gehouden mid- denstandsbijeenkomsten treffende voor beelden gegeven. Bandeloosheid ver langt niemand, maar er Is een zekere natuurlijke vrijheid, die onmisbaar moet worden geacht voor een gezonde ont plooiing van het bedrijfsleven. Die vrijheid nu is thans drie en een half jaar na de bevrijding nog altijd niet teruggekeerd. Instede daarvan heerst een grote mate van willekeur. Het protest dat de middenstand hiertegen liet horen, gaf uiting aan gevoelens, die zich In zeer verschillende levenskringen doen gelden. In dit licht moet men ook het besluit zien, dat de z.g. Middenstandspartij ge nomen heeft om met de komende ge meenteraadsverkiezingen met een eigen lijst uit te komen. Hoewel we het voeren van een dergelijke belangen, en groeps. politlek niet kunnen bewonderen en we van dit politieke streven weinig succes verwachten, is, na het geleden echec bij de verkiezingen voor de. Tweede Kamer het opnieuw deelnemen aan de verkie zingen toch onmiskenbaar een symp toom, dat er bij de middenstanders ern stige ontevredenheid heerst. Soms is daar op zijn zachtst gezegd ook wel enige reden toe. Bij de jongste belastingherziening is b.v. ook tie Ijswafel in de weelde-belasting opgenomen, ofschoon hiertegen van verschillende zijden nogal bezwaar ge maakt werd. Wij kunnen in dit goede land zo langzamerhand geen stap meer doen of geen hap meer nemen zonder aan de fiscus te moeten offeren. De minister kon echter het geld niet missen en daarmede was de zaak be slist. Nu behoort het „Ijsje” zeker niet tot de onontbeerlijke levensbehoeften en er zijn wel heffingen, die uit billijkheids- oogpunt meer aanleiding geven tot het roeren van de trom. De manier, waarop men deze aangele genheid heeft geregeld, verdient echter komme. Wy meije net sizze: doch it mar, Vrijdag 3 December: Bolsward. Geb. Gasthuissingel. 8 uur. Chr. Reciteerclub. Fryske joun. de rest moeten de boeren njet de over tollige aardappelen de varkensproductie maar helpen opvoeren. Dit echter schept het gevaar, dat de aardappelstroom straks gevolgd zal worden door een var- kensstroom, die tegen de hoge prijzen, die de regering gesteld heeft, onver koopbaar zullen blijken. Zo tolt men van het een in het ander. De economie laat zich nu eenmaal zo min als de natuur geweld aandoen. Dit is een ervaring, waarvan industrie en landbouw kunnen medespreken. In een uitzonderlijke tijd /als de huidige kan enige leiding van overheidswege niet worden ontbeerd. Geen weldenkend mens, die dat zal ont kennen. Doch men moet weten wat men doet. „Regeren en dokteren zijn de moeilijkste zaken ter wereld”. Dit sprak de wijze Gabe Skroar reeds voor hon derd jaren. En nog steeds is het waar, vooral als regeren dokteren moet zijn. Bolswards Nieuwsblad De Middenstand roert zich ik-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1