Al S i over het dak Buitenlands Overzicht 9U Provinciale Kroniek rd .1 11." 'g 211 k 1.15 P. 1.15 WiwiiSP £A üs hjoed Q O to sizzen vrydag 3 Pee 1948 No. 92 44e Jaargang West. StreeKblad voor o 1Ef als 5 to, Bekentenis van een goedbedoelende huisvader >.90 5.90 5.90 5 0 5 De fmnkes yn 1* Fryske Ifi» Dy balde fan de rjochterhfia. schoon daar de historisch gegroeide te genstellingen veel geringer dan in Euro pa zijn, is het daar ook heel moeilijk tot practische samenwerking te komen blijft een vraag. Een andere netelige kwestie die betref fende Palestina is in een nieuw stadium gekomen nu En geland en de Ver. Staten het eens zijn geworden over hun houding ten opzich te van de delingsplannen, welke bij de Ver. Naties aanhangig zijn. Bovendien is in de Veiligheidsraad thans de aan vraag van Israël aan de orde om als lid tot de Ver. Naties te worden toegela ten. Zou dat geschieden, dan zou Israël als natie erkend zijn en zouden de Ara bische staten voor een voldongen feit staan, dat hen zou kunnen noodzaken onderhandelingen met de Joden te be ginnen. In India heeft de voorlopige volksvertegenwoor diging een artikel goedgekeurd van de ontwerp-grondwet, waarbij de „onaan raakbaarheid” wordt afgeschaft, een in stelling, die de sociale achterstelling van 50 millioen Indiërs van „lage kaste” met zich brengt. Gandhi heeft zijn gehele levem gestreden ’/voor verzachting van het lot dezer paria’s. dig zijn. Vier oude Duitse hangars zijn opgeknapt, terwijl er nog drie grote bij gekomen zijn. Dan is er de opslagplaats voor de brandstof (en een straalvlieg tuig heeft heel wat nodig), een brand- weerbedrijf, een meteorologische dienst, (welke samenwerkt met de Bildt) een gebouw voor de vlleglelding, genees kundige dienst enz. De straaljagers brengen een uitgebreide staf.van technisch personeel mee, dat met hun werkplaatsen een onderdak zal vinden In het grote concentratiekamp. Deze technische staf, die o.m. moet zor gen voor het onderhoud van de vlieg tuigen, heeft nog al wat ruimte nodig, met al hun werkplaatsen en dan hun groot aantal motorvoertuigen, welke ook onderdak gebracht moeten kunnen wor. den. In het kamp is ook reeds een hos pitaal ingericht. Dan is er de verkeerstoren, van waaruit men een prachtig uitzicht over het veld heeft en waar vandaan men, het verkeer op het vliegveld kan regelen. Maar niet alleen het verkeer zal er worden gere geld, nog verschillende andere diensten zullen er in onder gebracht worden. Verder is ook de droogtoren voor de parachutes gereed, terwijl er aan de fo tografische afdeling nog gewerkt wordt. Deze fotosectie is een belangrijke afde ling, daajrl hier za( worden gecontro leerd of de schutters hun werk goed ge daan hebben of niet. Bij de oefeningen van de straaljagers wordt n.l. geschoten met filmtoestellen, Inplaats van met mi trailleurs of kanonnen». Nadat dan de film* welk» op dl« manier verschoten is, ellen 'ijgbii 5.90 >.90 5.75 5.90 >.90 5.75 I.90 5.75. >.90 Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrling Advertentieprijs 10 cent per m.rn. Giro 8792Ö els ,d II] Chinese puzzle. Truman staat voor de beslissing of hij het wankele Tsjang Kai Sjek-bewind dat nog steeds de communistische op mars niet heeft weten te stuiten zal afschrijven als bondgenoot bij het be grenzen van de communistische uitbrei- dingszucht of kordaat met alle macht waarover de Ver. Staten beschikken de ze Chinese regering moet seunen. Er zijn tekenen die er op wijzen, dat Tru man en, zijn raadgevers voor het laatste zijn, mits Tsjang Kai Sjek zijn regering zo hervormt, dat ze werkelijk het volk vertegenwoordigt. Maar of eventuele steun zo omvangrijk en snel kan ver- De toestand te Berlijn bleef de laatste tijd ongewijzigd, de luchtbrug werkte bevredigend en al kondigden de Russen wel eens scherpe maatregelen aan, in de praktijk bleven die achterwege. En dat was ook geen wonder, want gesteld dat de Russen met geweld toegang tot Berlijn hadden verhinderd, en Ameri kaanse en Engelse vliegers waren daar van het slachtoffer geworden, dan zou den deze grote Westelijke geallieerden die maatregelen stellig met geweld heb ben beantwoord en had men de poppen aan het dansen gehad. En oorlog willen de Russen niet, maar wel willen ze Ber lijn. En ze denken dat ook nu nog te kunnen krijgen zonder oorlog. In de maanden voor het voorjaar moe ten ze dan echter trachten zich op nief- direct militaire wijze van de stad mees ter te maken en men kan zeggen dat de poging daartoe thans is begonnen. Vermoed wordt dat nu de communisten totaal de baas in Oost-Berlijn zijn, zij van daaruit door gewapende overvallen vani benden op West-Berlijn en door terreur zullen trachten 't de geallieerden in het Westen zo zuur te maken en de bevoorrrading zo in de war te sturen, dat Amerikanen, Engelsen en Fransen er de brui aan zullen geven en Berlijn verlaten. En dit nu is een redenering, welke de Berlljnse kwestie in de nabije toekomst weer zo gevaarlijk zal maken. Dat, nu de kans op een nieuwe crisis weer toeneemt, de West-Europese mo gendheden met verlangen uitzien naar de tot stand koming van het Noord Atlantisch pact dat hun niet alleen de bijstand van de Ver. Staten en Canada zal verzekeren, als er oorlog uitbreekt, maar hen ook in staat moet stellen zich voldoende te be wapenen om hun aandeel in de defensie van het Westen te leveren, spreekt. Zolang de Ver. Staten zelf in Duitsland zitten zullen ze, Atlantisch pact of niet, toch direct bij een oorlog met de Russen betrokken zijn. Maar de West-Europese landen zijn niet in staat zich voldoende te bewapenen om zelf ook hun aandeel aan de) defensile te leveren, daarvoor moet een overeenkomst met de Ver. Sta ten gesloten worden, en het is jammer, dat deze eerst in het voorjaar tot stand kan komen. Noch regering goed gezinde kringen, een ze kere onbehaaglijke stemming. Als het juist is, wat Amerikaanse bladen melden, dat het Noord Atlantisch Pact slechts voor 10 jaar zou gelden, zou het ook wat de duur betreft een teleurstel ling opleveren. De Amerikanen zouden bovendien indirecte steun van Denemar ken, Ijsland en Portugal aan dit pact nodig achten, en eigenlijk het liefst een pact van alle landen die Marshallhulp ontvangen tot stand zien komen. Deze landen zouden dan moeten bepalen wat zij zelf kunnen presteren, en de Ameri kanen zouden dan in het ontbrekende willen voorzien zonder zich al te vast aan Europa te binden. Washington ervaart op het Westelijk Halfrond zelf hoe moeilijk samenwerking van ’n groot aantal landen is te verwezenlijken. Of- De Russen willen geen oorlog, maar wel Ber lijn. De spanning neemt toe. Het Noord Atlantisch pact niet voor Februari gereed. leend, dat ze ook doeltreffend zal zijn, Kabinetscrisis in België opgielost Onbe haaglijke stemming in Frankrijk. De Chinese puzzle. Israël vraagt toegang tot de Ver. Naties. De „onaanraakbaarheid” in India afgeschaft Het vliegveld. Friesland, en wel speciaal het vliegveld, te Leeuwarden, staat in het teken van de belangstelling van de militaire auto riteiten. Twee jaar geleden kwam vlleger-over- ste Sisslngh hier met twee onderoffi cieren en enige manschappen en hoewel men er in Friesland weinig van bespeur, de, is er gewerkt en nu is een vrijwel zo ver, dat het gereed is om er het eerste operationele onderdeel te vestigen van de meest moderne vliegtuigen der Ne derlandse luchtmacht, de straaljagers. Het type, dat hier te Leeuwarden ge stationeerd zal worden is de Gloster Meteor, ’n machine van Engelse origine. Dit type jager werd door de Engelsen reeds in het laatst van de oorlog ge bruikt, waarbij ze een snelheid ontwik kelden van ongeveer 750 km. per uur. Men kan het dus niet bepaald langzame machines noemen. Een nadeel van deze vliegtuigen is, dat ze een lange aanloop nodig hebben, waatdoor het dan ook noodzakelijk werd om de startbaan te verlengen. Binnenkort zal dit echter zo ver zijn, en dan kunnen de straaljagers maar komen. Daar er geen hinderlijke obstakels in de buurt van het vliegveld zijn, is dit voor de straaljagers zeer ge schikt. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat er verschillende opleidingen zouden komen, maar dit is niet doorgegaan. In tussen heeft men echter niet stil gezeten maar het vliegveld geheel klaar gemaakt en uitgerust met die dingen, welke nu eenmaal voor een goede vliegbasis no- Als je zo tegen de veertig loopt en je Ik voelde mij heel gelukkig, niet alleen hebt vief schatten^ van kinderen, dan begint er al zo langzamerhand enig wan- j trouwen bij je op te komen aan het be- I staan van Sinterklaas. Het spreekt van- zelf, dat je met je a.s. erven niet over I je wankelend vertrouwen spreekt, ook al daarom, omdat je in je hart hun he ongeschokt geloof benijdt. Ik had nic met mijn vrouw van mijn lawaaierige nazaten, die onder de hoede waren van het dienstmeisje, die hun gouden bergen beloofde^ teruggetrokken oml uit haar geloof de kracht te putten, die ik voelde, dat ik zeer nodig had. Het resultaat van ons onderhoud was verbluffend. Zij ging met een stralend gezicht weer naar haar welpen en ik met lood in de schoenen naar de man, wiens werk tot resultaat moest hebben, mijn kinderen te overtuigen, dat hun fa tale geloof op een hechte grondslag be rustte. Ik zal niet veel zeggen, maar toen ik np een poosje onder de handen van die ar tist vandaan kwam, zou ik tegen beter weten in gezworen hebben, dat ik de Goede Heilige voor me zag. Als die kun sten dan in staat zijn om de vader te beduvelen, dan moet je toch wel heel erg goed over je kinderen denken, om te verwachten, dat die het hen niet zul len doen. Toen ik me zelf dan zo bekeek, voelde ik mij tot grote dingen in staat. De mijter stond zwierig op mijn pruik en de lange witte baard flatteerde mij bij zonder, waaruit U nu niet moet opma ken, dat ik anders lelijk ben. Daar ik me veilig voelde in mijn ver momming, besloot ik me in mijn tijde lijke omhulsel op straat te wagen, met het gevolg, dat ik al spoedig voor de deur van mijn woning stond/Ouder ge- woonte wilde ik de sleutel uit mijn zak halen, ten geïnde me zelf toegang tot vrouw en kinderen te verlenen. Helaas, ik tastte op mijn Heiligenkleed en met dat ik dat deed, werd het me duidelijk, dat de bewaarplaats van mijn sleutels diep daaronder verscholen was. Hoe nu naar binnen? Vlug keek ik om me heen om te zien, ’hoevelen van de voorbijgangers erg had den in de nood van Sinterklaas. Dit bleek gelukkig nogal mee te vallen en haastig beurde ik mijn kleed op en zocht in mijn broekzakken naar de sleutels. Maar al mijn ingespannen pogingen waren ver geefs en hadden alleen tot resultaat, dat er een paar bengels om me heen kwa men staan, die dank zij hun intelligentie, al gauw door hadden, aan welke kwaal die heftig werkende Sinterklaas leed. „Da’s me ook een Sinterklaas, die kan er geeneens in kome,” merkte er een te leurgesteld op. „Nogal wiedus, hij wil de verkeerde kant lang^s. Sinterklaas gaat tochj over ’t dak. Straks za-je es wat zien,” stelde zijn maat hem gerust. De ander geloofde het niet erg, maar mij bracht het op een kostelijk idee. Waar om alles niet echt te doen? Als ik bij de buren aanbelde, kon ik inderdaad over het dak gaan, daar het me bekend was, dat er steeds een raampje open stond. Ik ben een man, die heel gauw een be sluit kan nemen en dus belde ik bij de buren aan en deed de verbaasde men sen mijn Sinterklaasverzoek. Het moet gezegd worden, dat St. Nicolaas alle medewerking werd verleend en al gauw stond ik in de dakgoot, die helaas, dank zij het regenachtige weer der laatste da gen niet brandschoon was. Mijn voeten zonken weg in een zacht aanvoelende brij en een vochtig gevoel in de buurt van mijn enkels bewees, dat ik juist een diepe plaats voor mijn overgang naar het andere dak had opgezocht. Maar ik was op het dak en het zou echt worden. In het donker. Op zo’n tocht in het donker over een dak ontdek je heel wat, onder meer wat een zegen een ver doorgevoerde licha melijke opvoeding kan zijn en wat een gemis als het tegenovergestelde het ge val is. Ik wil wel eerlijk bekennen, dat ik geen gymnast ben en dat, gevoegd bij mijn klederentooi, maakte de tocht niet tot een pretje. Ik verwenste mijn liefhebbend vaderhart en de overredings- kaanse staten. Gedeeltelijk komt dat ook omdat die sta ten vaak weinig stabiele regeringen heb ben en een deel er van door dictatoren geregeerd wordt, die het met Washing ton maar moeilijik kunnen vinden. Er heerst nu bijv, te Washington ernstige bezorgdheid over de toestand in Venezuela, de grootste olieleverancier van de Ver. Staten. Groter bezorgdheid echter heerst er nog over de Uitgave van DruRRerij Fa. A. J. in11 Bii jr~ liii ZafiAi Deze vriéndelijke woorden hadden een verrassende uitwerking, al was het dan ook niet op die, waarvoor ze bedoeld waren. Het dienstmeisje sprong op, als kwam ze plotseling tot de ontdekking, dat de melk overkookte en ze schoot met eenparig versnelde beweging de keuken in, waar ik haar hoorde hinne- ken. Mijn vrouw kreeg blijkbaar plotse ling een huilbui en trachtte haar gezicht in een zakdoek weg te stoppen. Met mijn kinderen was ik spoedig de beste maatjes, waarschijnlijk ook wel door de dingen, die ik in mijn voor schoot, zo zal ik het tenminste maar noemen, verborgen had gehouden en die de avontuurlijke tocht naar omstandig- ussen Washington en de Zuid-Amen- heden goed hadden doorstaan. Ik kwam tot mijn onuitsprekelijke verbazing te weten, dat zij nooit stout waren ge weest en door dit feit begon ik er sterk over te denken om permanent voor Sin terklaas te spelen, maar even later be dacht ik, dat ik toch ook geen kinderen zou willen hebben, die nooit eens stout waren en dus besloot ik weer tot mijn gewone vaderschap terug te keren. Mijn kinderen raakten niet uitgepraat over Sinterklaas en zo kwam ik met vol doening tot de ontdekking, dat mijn op treden een succes' was geweest. Ik weet nog niet precies hoe mijn vrouw I er over denkt.. I ten van mijn lievelingen voorstellen, kij kende naar de deur, waardoor Sinter klaas wel dadelijk zou verschijnen. Hier in wilde ik hen tenminste niet teleurstel len. Ik zwoer bij me zelf, dat ze een uitstekende indruk van de Goede Sint zouden krijgen. Ik richtte me in mijn volle lengte op, deed een stap naar de plaats waar ik de deur vermoedde en gehopte met geweld tegen de parapluie- bak, waardoor ik een versnelling kreeg en met een vaartje tegen de deur bons de, die heel bereidwillig meegaf. Als ik me niet onmiddellijk aan die meegeven de deur had vastgegrepen, zou ik hals over kop de kamer zijn ingetuimeld en zodoende natuurlijk een slechte Indruk hebben gemaakt. Nu ging het anders en ook anders dan ik me boven aan de trap had voorge- 1 steld. Me vasthoudende aan de deur slingerde ik de kamer in. Vanzelfspre- kend leek het idioot. Hoofd en schouders hingen aan de kamerkant der deur, ter wijl de rest er aan de andere kant ach teloos bij sleepte. In zulke momenten moet men bewijzen of men tegen de si tuatie opgewassen is en ik bewees dat. Terwijl ik mijn benen bijhaalde om weer enige steun van mijn onderdanen te krij gen, riep ik tegen de hevig geschrokken kinderen: Kiekeboe, Hier ben ik al, lieve kleuters!” Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bulswarii Teltfüun 451 (K 5157) OSINGA - B o I a w a r d BMs Tiff fi BB rdBiinBm. üii ni Hwat hat Gabe Skroar België waar tussen twee haakjes de kabinets crisis is geëindigd door de verschijning van een nieuw kabinet-Spaak, waarin katholieken en s.d. weer samenwerken, noch Nederland of Frankrijk beschikken over voldoende middelen zich zelf van wapenen te voorzien. Dit alles veroor- zelfs over de goot en door het raam. Ik kon me de verwachtingsvolle gezich- wakt, vooral In Frankrijk, ook in de omdat ik zonder ledematen te hebben gebroken goed in mijn huis was aange- land, maar meer nog, dat mijn ega deze verheven entree niet mee beleefde. Ik ben er absoluut van overtuigd, dat zij het (niet gewaardeerd !zou hebben en dat wel hoofdzakelijk, omdat het niet spoorloos geschiedde. Neen, men be hoefde- geen Stille Bouke of Sherlock Holmes te zijn om te kunnen ontdekken, langs welke weg ik mij had voortbewo gen. Voorzichtig, om niet al te veel lawaai te maken, want als mijn vrouw iets hoorde zou ze natuurlijk alarm slaan in de me ning, dat er inbrekers waren, omdat ze, ik ken haar, er geen erg in zou hebben, hoe echt Sinterklaas deze avond deed, ging ik verder. Bijna was ik bij het knopje van het electrisch licht, toen ik zo ongeveer mijn nek brak over ’n mand linnengoed, die het meisje, met een bru tale ontkenning aan haar Sinterklaasge- loof, daar had neergezet. In mijn eentje gebruikte ik ontoelaatbare taal en vond toen het knopje. Voor mij was het beter geweest als ik het knopje nooit gevonden had en dit zelfde gold voor de handdoek, welke ik in de linnenmand vond en welke diende om mij verder een vrijwel spoorloze gang te verschaffen. Mijn schoenen. nou enfin, na de behandeling mei de handdoek kon men wel ongeveer zien, wat de bedoeling was. M’n lange' sleep japon, nou ja, het woord zegt al genoeg. Het is niet erg verheffend jezelf zo te zien en vooral niet als je juist een waar dig voorkomen moet hebben. Ik nam me vast voor, om wat ik aan waardigheid in mijn kleding te kort kwam, door mijn houding weer goed te maken en een heel enkele keer is een kind ook wel eens niet critisch. Ik vertrouwde op mezelf die heel enkele keer en daalde majestueus de trap af, d.w.z. dat was de bedoeling. Maar reeds bij de derde tree zou me die Sinterklaas- tocht het leven hebben gekost, als ik me niet op het laatste nippertje met beide handen aan de trapleuning had vastge houden. Ik had n.l. niet op de zware, natte zoom van mijn bisschopskleed ge rekend, die eerder op de trede lag, dan ik er met mijn voet op stond, waardoor ik mezelf, om zo te zeggen, aan de trap nagelde en voorover duikelde, toen ik juist statig verder wilde gaan. Mijn trots kreeg een geweldige knak, toen ik als een boerin in haar Zondagse spullen langs een modderweg na een zware re genbui, met opgetrokken rokken de trap verder af moest dalen. Maar ik over dacht, dat een geknakte trots altijd nog beter is dan een geknakte ruggestreng en toen stond ik achter in de gang. Omdat ik nu eenmaal besloten had, dat alles zo echt mogelijk moest zijn, draai de ik eerst de lichten uit, voordat ik de grote stap ging wagen om me aan mijn nakomelingen te vertonen. Er wordt wel eens beweerd, dat een mens over vele latente eigenschappen beschikt. Het kan waar zijn, maar ik ben er volkomen van verstoken, althans in de Slnterklaas-lljn. Met andere woorden mijn entree was geen succes of juist een groot succes, dat hangt er alleen maar van af, of men het van mijn kant of van de kant der Sinterklaas-gelovigen be schouwt. Van het einde der gang naar de deur is niet zo heel ver, maar toch zag ik nog kans, om in de tijd, die ik nodig had van dat eind naar die deur, enige verwoes tingen aan te richten in prullen, waar mijn vrouw nog al op gesteld is. Een van deze prullen is een oud-Delftse vaas die ik met de mijter ik draag zo’n ding nooit waardoor ik mijn diepgang niet goed kon berekenen, van ’t plankje aftipte, waarop mijn vrouw het ding zo onverantwoordelijk mogelijk had neer gezet. In elk geval, ik voelde het aankomen en wist me zelf nog juist in veiligheid te stellen, waardoor de kinderen meteën wisten, dat Sinterklaas in aantocht was. Door de versnelde pas struikelde ik over de zoom van mijn kleed en wist me slechts voor een hoogstwaarschijnlijk kracht van mijn vrouw, die mij er toe pijnlijke val te behoeden door het kap- gebracht hadden iets anders voor mijn stokkleed vast te grijpen. Het kleed zelf kroost te willen zijn dan alleen maar heb ik bevestigd en het hield. Eén, twee, hun zorgzame vader. I drie, ik telde ze toen ze op de vloer te- Mijn philosofische kijk op het leven heeft t rechtkwamen en wist dus, dat alle drie en Zuidwest Friesland hun zorgzame vader. drie, ik telde ze toen ze op de vloer te- A A Bolswards Nieuwsblad a SPAAK >llecti( AUX q 8.7*1 km zBraraÏKsaaJCTEzixxÈöassi Sinterklaas 4V1XJ11 p 1111U O U11 öCl 1 C MJiA Up llvl 1CVCI1 llvvll j 1 Cd! LK W CllII vil vil Wloi UU3, Udl Clllv Uilv me al over veel heen geholpen en nu vaasjes naar beneden waren gekomen, zeiis over de goor en aoor nex raam. i?_

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1