Onze Weekagenda De arbeider en zijn loon Martinytoer door Nederland Fan de üs hjoed n Q to sizzen No. $3 44e Jaargang Dinsdag 7 De®. 1948 Uitgave van DruRfcerij Fa. A. J. OSINGA B o h w a I- d - TJ. de J. o- :>c>c>c>c>c>c>c>oc>oo 't Is Kening, skoaijer, jong of aid De dea is master fan 'e wrald. is elk loai yn it keapjen. Yn it lést fait it dan faek öf om goed spul to krijen. Dus lit de fügels net oer it net fleane. Men is ek noch dwaende om Dütsklén yn to skeakeljen, hwant dér kinne se üs pipers noch bést brüke. En yn de Amea- rikaenske zóne liket der wol küns op to wêzen. Men soe it hoopje, sawol foar üs as foar dy earme minsken dêrre. suminten. Alles op ien kaert sette jowt faken in bollekeal. Woensdag 8 December: Tjerkwerd. Harmonie. 7.30 uur. Verga dering Ring Bolsward C.J.M.V. Easterein. Aid skoalle. 8.30 Üre. Nut en Nocht. H. K. Schippers. Boekbi- sprek. Donderdag 9 December: Bolsward. Ons Gebouw. 8 uur. Chr. Hist. Unie. Spreker H. Eygelaar: Waar om Christelijke politiek noodza kelijk? Burgwerd. 7.30 uur. Orgelinwijding. Lei ding Ds. van Leusden. Organist: George Stam. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet?ling Advertentlsprijs10 cent per tn.m. Giro £7026 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon L5! (K 3137) 1 pear jier lyn wie it rounom goud. Yn üs stêdshüs pronkje de moalje glês yn lead- finsters fan Weesp foar de ierapels yn de hongerwinter en nou wit men der gjin ried mei. Dat is trije jier lyn en hwa tinkt der noch oan? Der tsjinoer stiet, dat de earte en beantsjes, dy’t üs yn de oarlochstlid in stikhinne troch de tild helpe moasten, nou net mear to bl- kennen binne. Dat sit alhiel fêst. En dat alhoewol de prlzen al lang frlj binne en tlge heech. It skynt, dat dizze bou fan jier ta jier minder wurdt. De Regearing hat al prikken yn it wurk steld om hjiryn forbettering to bringen. De pülfruchte- stüdzjekommisje riedt tige oan mear ear- te en beantsjes to bouwen, hwant wy kinne foar eigen folk folie mear brüke as wy nou bouwe. De soarten Unica en Mansholts Koartstrie, dy’t sa lang oan ’e kop stien hawwe, binne yn de measte streken net mear brükber. Mar der binne bettere nije soarten komd, sa as Rondo en Parel, dy’t it goed dogge. Yn de Noard-East-Polder hiene se fan Unica in opbringst fan 1100 kg., mar fan Rondo fan 3800 kg. Foar dy bouboeren dy’t geskikt skjin lén hawwe en dy’t net forsommê hawwe fan tiid ta tiid dong oer it lên to brin gen is it in skoandere forbou. Fan in béste priis kinne hja wis wêze. Ek grou. we earte is tige fraech nei, likegoed as VADERTJE STAAT ledigt de helft van het loonzakje Streekblad voor Weet® en Zuidwest Friesland naar eigen verkiezing uit te geven, dat de hogere prijs, welke men moet beta len, de bestedingsmogelijkheden beperkt en zo de vrijheid ten dele tot een schijn vrijheid maakt. Toch denken slechts weinigen er aan, dat vadertje Staat van week tot week op zeer behendige wijze zich bijkans de helft van het loonzakje weet toe te eigenen. Wie eenmaal oog heeft verkre gen voor het feit, dat dit onmiskenbaar het geval is, zal tevens beseffen, dat een staat, die teveel geld uitgeeft bijv, door de instandhouding van een over dadig ambtelijk apparaat aan het ar beiderskind de schoenen onthoudt, die het van node heeft, de vader belet op tijd een nieuw pak te kopen en moeder verhindert het voedsel aan te schaffen, dat voor aller welzijn onmisbaar is. De arbeider en op dit feit kan niet genoeg de nadruk worden gelegd is, sedert hij zich tot een volwaardig lid der samenleving ontwikkelde, in niet mindere mate belanghebbende geworden bij een doeltreffend en zuinig staatsbe heer dan welke andere staatsburger ook. Beperking der mateloos uitgezette over heidsuitgaven is daarom niet een zaak van ondernemers of reactionnairen, maar van onze gehele samenleving in al haar geledingen. Want zij betekent ook voor de arbeider verruiming van het geldbe drag, waarover hij in vrijheid kan be schikken en inkrimping van het deel van de vruchten van zijn arbeid, dat thans aan de openbare kas toevloeit en op welks besteding hij slechts zeer indirect en in beperkte mate invloed vermag uit te oefenen. raer bidjerre, ek de tongblier is wer op kommende wei. Ek yn Fryslên binne al getallen. It sil de baes wêze en lit de bisten troch de féarts bihannelje. It mid del, dat dizzen brüke, foldocht it earste healjier skoan en faken ek wol langer en it is fansels net bést as de blier jin oer it mat komt. De pear tientsjes, dy’t it intsjen kostet, is men oan ien lijer mear as kwyt. En nou kin men de féarts Hwat kin it dochs hommels foroarje. In noch rounom krije, mar sit de kwael ien kear ticht yn de buert, dan is der faeks gjin draven mear oan. Wy heardei, dat hiel hwat greidboeren it wisse foar it Onwisse nomd hawwe en it liket üs ta, dat hja forstannich hannele ha. Ut Sélén hearden wy yn tsjlnstel- ling mei de measte streken ek wer bi- rjochten oer oare tsjinslaggen. De earte binne der alhiel mislearre, de beane net folie betten It koarn en de moankoppen is ek net folie fan torjochte kommen en nou sitte hja oan ’e groun mei de ier apels. De prlzen llzze der in fiks stik le ger as hjirre, binammen fan de boargers en in bulte üntwyk is der oars ek net. Hwant yn de bargen sllle de measte ier apels oan ’e priis komme moatte en der binne hja dêrre net op klear. It jowt harren net folie dat de Regearing sub- macht van de areider over zijn loon. Wij zagen reeds, dat hij op de een of andere manier de 30 pet. der sociale lasten in hoofdzaak zelf betaalt. Hierbij, blijft het evenwel niet. De staat vordert ook loon belasting, personele belasting, omzetbe lasting, invoerrechten en accijnzen. Telt men dit alles bij elkaar, dan komt men tot de slotsom, dat zo tussen de 40 en 50 pct. van het arbeidsloon aan de vrije beschikking van de arbeider wordt onttrokken. In dit licht beschouwd krijgt de vraag van de rechtsgrond van dit in grijpen zin. Want uit deze nuchtere cij fers blijkt wel heel duidelijk, dat, te gelijk met de ontplooiing van deze staatszorg, de overheid een zeer diepe greep in de beurs der arbeiders doet. Natuurlijk weet de overheid ook de werkgevers wel te vinden. Die worden dan ook naar verhouding zwaarder be last dan de economisch minder draag- krachtigen. Maardit streven naar het betrachten der sociale rechtvaardigheid en naar een billijke spreiding der lasten, brengt natuurlijk geen verandering in ’t feit, dat de staatsbemoeiing ook voor het arbeidersgezin een sterke inperking betekent van de vrijheid om zijn geld dustriële komsumpsje. En hjir is al by- rekkene, dat de ierapelmoalfabriken in dübele kampagne hélde sille. Nou kin men der fuort bysizze, dat de béste soar ten klei-ierapels, sa as de Reade Star gjin pyn yn it liif jowe, mar hoefolle binne dy der. It is nou al in toer in heap béste nei brune en wite beantsjes. Net allin- reade to bisetten en dy jilde in stevige nich foar de boeren soe dit in skoander priis, mar de oare soarten, binammen de ding wêze, mar net minder foar de kon- sén- en feanierapels liket it sober mei. En sa as it altyd giet, de fraech nei set ters lijt hjir ek ünder. Hwant sa is de hannel nou ien kear, as der to folie binne Stout geweest De tuchtrechter te Arn hem heeft twee sigarenfabrikanten uit Culemborg 'veroordeeld tot f 1100 we gens overtreding van prijsvoorschriften. Zij waren ingegaan op het verzoek van twee sigarenwinkeliers om een partij si garen tegen banderolleprijs te verko pen. Bleekneusjes kwamen. Vijftig Franse kinderen uit niet-confessionele gezinnen in Parijs, die de laatste drie maanden geen druppeltje vet meer hebben ge proefd, zijn op het Staatsspoorstation in Den Haag aangekomen. Tegen de langstaarten. Een intensieve bestrijding van de rattenplaag in de Achterhoek en op de Veluwe zal deze winter plaats hebben met steun van Ge deputeerde Staten van Gelderland. De slaolie wordt duurder. Naar het vak blad De Kruidenier meldt, zal in Januari het overheidssubsidie worden ingetrok- sydzje jowt foar ierapelstomers, hwant de biggen binne der net en fansels tige djür. Hoe’t dat noch komme wol is foar mannich Fryske gemier en bouboer in bange frage. Fan de op 5>/2 miljoen tünne skatte opbringst bliuwt 3 miljoen tünne oer foar oare as minsklike en yn- Hwat hat Gabe Skroar De fruchtbere en moalje hjerst hat net allinnich foar de boer in bütenkénske west, der binne ek oaren, dy’t der tige fan profitearre ha. En ien dêrfan wol sa goed, dat hja der oerstjür fan wurden binne. Ik bidoel de müzen, binammen de fjildmüzen. Fan ’e wike wiene wy yn de Noard-Elast-Polder foar in lêzing en der hiene de boeren it wakkere drok oer dizze pleachbisten. De winterweet wie sa goed as hielendal opfretten, it tilde op fan dit guod. It jier derfoar wie ne se ek slim yn de Wieringermar, mar der hat in greate kampagne fan de Di- reksje -it spul finael opromme. It wurdt hege tiid om hjir ek om jin hinne to sjen hwant yn de greidhoeke is it net folie better. It is ek hjirre ien müs allegearre müs. It is yn it lege lan bigoun, mar men kin hjir ek hast gjin stik lün mear fine of it is in müzeboel. Under de sead- den en dongbultsjes sitte rounom müze- nêsten en it is slim hoe’t dit guod him formeardert. Se wrotte de hiele seadde los, jit folie slimmer as de mol wrot. Wy jowe alle boeren de ried om har lén ris goed nei to sjen, dan komme der grif malle ge- sichten. En men kin net lang mear wachtsje mei it oanpakken, der sit avensaesje yn dy mannen, dus meiinoar oan de slach. It binne net allinnich de müzen, dy’t it spul ken wat tot gevolg zal hebben, dat de slaolie per grote fles met f0.80 in prijs zal stijgen tot f2.19. Verkocht. De N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland” deelt mede, dat de Johan de Witt” aan een Griekse firma in Londen is verkocht. Het schip zal i.i de toekomst onder Panamese vlag va ren. 600.600 sigaretten waren de buit van enige C.C.D.ambtenaren, die in de hoofdstad 2 mannen en 2 vrouwen, on der verdenking van zwarte handel, heb ben aangehouden. Zoutindustrie levert drinkwater. De Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo gebruikt voor het indampen van de uit de bodem geperste pekel grote vacuuminstallaties, welke per etmaal twee duizend kub. m. condenswater spuien. Dit water nu wordt sedert enige dagen in de drink waterleiding te Hengelo gebracht. Vrijdag 10 December: Bolsward., Geb. Gasthuissingel. 8 uur Propagandavergadering der Ger. Jeugdorganisaties. Spreker: Ds. J. C. J. Kuiper van Den Haag. Griezelig. Onder de vloer van een hofje aan de Goudse Rijweg te Rotterdam is een geraamte van een jong persoon ge vonden. Men vermoedt een moordgeval, doch de misdaad zou dan al verjaard zijn. Verkeerscontrole te Amsterdam heeft aan het licht gebracht dat van elke 8 voet gangers er zeven zich aan verkeersover tredingen schuldig maken, van de 3 fiet sers twee en van de 8 automobilisten slechts één. De Vrij Evangelische Gemeente te Leeu warden gedenkt vandaag haar 90-jarig bestaan. Morgenavond is er een feeste lijk samenzijn. Uit Steenwijk wordt gemeld, dat de lan- gebaanrijders Abe en Sjoerd de Vries (vader en zoon) en Klaas Schippers al ijverig aan het trainen waren voor de langebaan. De ijsbaan, die er schitterend uitzag, was alleen opengesteld voor le den van de trainingsclub. Woudenberg, eenmaal leider van het N. A. F., die te Amsterdam terecht staat, blijkt als zodanig f 17000 salaris per jaar genoten te hebben plus f 10.000 voor representatiekosten. Tragisch. Het vermoeden, dat bij de gis termorgen te Deventer ontstane brand zes personen om het leven zijn gekomen is helaas waarheid geworden. Men vond de verkoolde resten van twee volwassenen en vier kinderen nog in en bij de ledikanten. Dodelijk ongeluk. Vrijdagmiddag is op de Christiaan Geurtsweg te Apeldoorn de 3-jarige J. Goudkuil onder een passe rende truck terecht gekomen en op slag gedood. Flinke boete. De tuchtrechter voor de prijzen te Groningen heeft de grossier in aardewerk M. D. te Haren veroordeeld voor het achterhouden van grote par tijen porcelein en aardewerk, b.a. een partij van voor de oorlog ter waarde van f 16000, tot een boete van f 10.000 en in beslagneming van een deel der goede ren tot een totaal bedrag van f42000. De smokkelaar Theodoor B., wonende te Emmercompascum is door de politie rechter te Assen veroordeeld tot een geldboete van f5241.subs. 6 maanden gevangenisstraf en verbeurd verklaring van inbeslaggenomen goederen. Waterloos. Urk zit al enige weken zon der water. Met een tankbootje wordt nu regelmatig water aangevoerd uit Lem mer. Het wordt in een der grote regen bakken in het dorp gepompt, waar de bewoners hun rantsoen kunnen halen. De Ned. schoenenproductie beliep in September 955.000 paar (v.m. 855.000) tegen gemiddeld 852.000 paar per maand in 1947. Extra kaas. Door de goede melkgift van het vee en de daaruit voortvloeiende ruimere kaasproductie in de afgelopen periode, zal het mogelijk zijn aan alle leeftijdsgroepen 100 gram kaas extra ter beschikking te eteljen. De bekende KJLALpifoot A. Viruiy is op Westkapelle gehuldigd naar aanleiding van zijn actie voor Westkapelle, welke een aantal nieuwe muziekinstrumenten voor het Westkapelse korps opleverde. De heer Viruiy werd een album aange boden, waarin originele foto’s van West kapelle zoals het was e.i zoals het werd. Voor de meestbiedende. De prijzenstop op gebouwd onroerend goed zal binnen kort worden opgeheven. Twee gevangenen in de Leeuwarder strafgevangenis, twee Amsterdammers, die tot acht en zes jaar waren veroor deeld, mochten helpen bij de verbou wingswerkzaamheden op het binnen plein. Tijdens de duisternis en mist wis ten zij over een muur te klimmen en te verdwijnen. De automarkt te Apeldoorn, die voor de oorlog grote belangstelling trok in 1938 werden meer dan 6000 auto’s aan gevoerd zal, na in de bezettingstijd te zijp verdwenen vanavond herleven. De markt zal steeds Dinsdags worden gehouden. Bij Tiel is men druk bezig met het uit graven van de sluisput voor de sluizen, die het eindpunt zullen vormen van het Amsterdam-Rijn kanaal, de verbinding die een nieuw achterland voor de hoofd stedelijke haven zal ontsluiten. Levenslang is voor het bijz. gerechtshof in Den Haag geëist tegen Ernst Ma kowski, eertijds Kriminaloberassistent S.D. en Sipo, die o.a. te Meppel een garagehouder om het leven zou hebben gebracht. Het 3000ste schip van dit jaar is in de Amsterdamse haven aangekomen. Het is de Engelse tanker British Hope. Het van Caripito komende schip heeft lig plaats gekozen in de Petroleumha ven. Gouden feest. De landbouwschool te Boskoop bestond dezer dagen 50 jaar, welk feit door de leerlingen en oud-leer- lingen feestelijk werd gevierd. Nederland schenkt dekens. Na de schen king van 50 ton erwten en een gelijke hoeveelheid bonen van de Nederlandse regering aan Palestina, ten behoeve van de Arabische vluchtelingen, heeft de re gering thans 5000 dekens voor hetzelfde doel ter beschikking gesteld. Bijna een millioen koperen centen zijn al bijeen gebracht voor het op de Greb- beberg te stichten oorlogsmonument. De actie is tot over de grenzen bekend ge worden; dezer dagen heeft de burge meester van Rhenen n.l. een kistje bron zen munten uit Maracaibo (Venezuela) ontvangen. Oud paardje. De heer Klaas Poppinga in Surhuisterveen heeft een paard, dat eerstdaags zijn 40ste verjaardag hoopt te vieren. Heeft de arbeider het recht in vrijheid over zijn loon te beschikken? zo vroeg dezer dagen het orgaan van het comité gurgerrecht ter bestrijding van de over heidsdwang. De vraag lijkt overbodig, want iedere arbeider zal het vanzelfsprekend vinden, dat zij bevestigend wordt beantwoord. Het is dan ook inderdaad de natuurlijk ste zaak ter wereld, dat aan degene, die werkt, de vrije beschikking over de vruchten van zijn arbeid wordt gelaten. Toch ziet de werkelijkheid er anders uit. Toen vele jaren geleden hier te lande werd gesproken over de invoering der sociale verzekering, heeft men zich ern stig bezig gehouden met wat men met een deftig woord de rechtsgrond dier verzekering noemde. Huiselijker uitge drukt ging het daarbij om de vraag of de overheid gerechtigd was de arbeider te dwingen een gering deel van zijn loon af te staan ten behoeve van een verze kering tegen de ongunstige kansen van het leven. Dit scheen toen een ietwat potsierlijke bezorgdheid. De arbeider had in die tijd eigenlijk heel weinig in de melk te brok kelen, de sociale toestand, waarin hij verkeerde was dikwijls slecht en in het kader dier verhoudingen maakte het weinig uit of men hem, tegelijk met zijn werkgever, tot deelneming aan eei ver zekeringsstelsel dwong. Bovendien ging het toch slechts om een gering percen tage van de loonsom. Sindsdien heeft de sociale verzekering echter een grote vlucht genomen. Zij omvat thans o.a. doorbetaling van het loon bij ziekte, geneeskundige hulp en ziekenhuisverpleging, kraamgeld bij be valling/ der huisvrouw1, uitkeringen bij ongevallen of invaliditeit, kinderbijsla gen en ouderdomsrente, terwijl een werk loosheidsverzekering in de maak is. Geen redelijk mens zal er aan denken de ze genrijke gevolgen ener hoog ontwikkel de sociale verzekering in twijfel te trek ken, al zijn er wel enkele schaduwzijden aan verbonden, terwijl velen het er over eens zijn, dat het gevolgde stelsel te veel administratieve rompslomp met zich brengt en daardoor nodeloos duur wordt. Dit laatste is natuurlijk even goed een zaak van de arbeiders als van de pa troons. Want wel betalen deze laatsten het leeuwendeel der premie, maar hier bij moet men toch goed onderscheiden tussen hetgeen men ziet en hetgeen men niet ziet. Het totaal der sociale lasten bedraagt in ons land, om een rond cij fer te noemen, circa 30 pct. van de loon som. Hiervan worden enkele procenten rechtstreeks van het loon ingehouden, terwijl de rest uit de kas van de werk gever wordt betaald. Wil dit nu zeggen, dat de arbeider dit deel cadeau krijgt, dat het, om zo te zeggen, een toegift op zijn loon is? Natuurlijk niet! De werkge ver berekent de sociale lasten, die hij moet opbrengen, door in de kostprijs van zijn product. Of met andere woorden gezegd, in laatste instantie worden zij door de consumenten betaald. Wie zijn echter de consumenten? Zij bestaan voor het overgrote deel uit dezelfde arbeiders In wier belang de premie der sociale ver zekering wordt opgebracht. In werke lijkheid zijn het dus voornamelijk de ar beiders zelf, die de totale lasten der so ciale verzekering dragen, doordat moe der de vrouw de kruidenierswaren, de kleding en het schoeisel voor haar gezin ep’vader zijn tabak duurder betaalt dan het geval zou zijn, indien de sociale las ten niet In de kostprijs dezer producten behoefden te worden medeberekend. Nogmaals, wanneer wij het licht op dit feit laten vallen, dan tornen wij hier mede allerminst aan het beginsel der so ciale verzekering. Wij willen alleen dui delijk vaststellen, dat deze dingen be taald moeten worden en voorts, dat de arbeiders door hun talrijkheid nu een maal degenen zijn, die de meeste con sumptiegoederen verbruiken, zodat zij vanzelf ook de grootste bijdragen leve ren. Nu kan men zeggen, dat dit nu een maal het gevolg is van het boosaardig kapitalistisch stelsel, waaronder wij le ven, maar dit is een wat naieve redene ring. Wie even nadenkt zal inzien, dat het leven op dit ondermaanse niemand iets cadeau geeft en dat voor alles wat men op de een of andere wijze in geld of goederen ontvangt, betaald moet wor den, onverschillig of men in een com munistische, een socialistische of een ka pitalistische staat leeft. Vandaag willen wij ons nog een ogen blik bezig houden met de beschikking!- Maandag 13 December: Bolsward. Zalen Gasthuissingel. 7.30 uur. N. C. V. B. Kerstwijding. Bolswards Nieuwsblad u i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1