iah i ft) Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek SINGA -O! Fl! üs hjoed Q Q to sizzen 1 No. 94 Vrijdag 10 Daa. 1948 Streekblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward :rga t 1GA bruiks- Friese tuinbouw is een bindende regeling voor lonen en gen. zen. West-Duitsland kunnen leveren en dezer dagen schij len meer en meer in hun sfeer op te nemen. Dezer dagen is de chef van de Italiaanse staf voor overleg te Washington geweest en in de Italiaanse Kamer is zowel over de politiek als militaire samenwerking met het Westen gesproken. De meer derheid bleek, ondanks begrijpelijk fel De bekende kunstenaar WILLY SLUYTERS, oud-voorzitter van Pulchri Studio te 's Qravenhage, schilderde dit portret van H.M. Koningin Juliana, dat zo juist werd voltooid Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m, Giro 8792Ö .LEN e n 0 0 5 0 0 tag. ek- ou- sen. Jijt- cia, sma stra te De tragiek van Tsjang Kal Sjek. Wordt China afgescltreven? Zullen de Ver. Sta ten helpen? De Indonesische kwestie. Siam aan Engelse zijde. Ook Japan moet weer op proppen. In Europa moet West- Duitsland ingeschakeld. Berlijn koos te gen Moskou. Doen Italië en Spanje mee? Illan Tsjang Kal Sjek doet nog alle moeite de Ver. Staten meer voor zijn strijd te interesseren, hij wil zelfs, dat Washington de leiding van de strijd in China overneemt, en ofschoon dit wel het meest afdoende lijkt, schijnt het tevens toch wat veel gevergd. Men schijnt het, juist omdat men beseft, dat als er iets moet gebeuren, de Ver. Sta ten zeer actief aan de strijd In China zullen moeten deelnemen, te Washing ton in de regering nog niet eens of men Tsjang Kal Sjek nog zal helpen. Het Chinese regeringshoofd heeft ook een beroep op Engeland gedaan en zijn echtgenote werd dezer dagen door Tru. man ontvangen. Maar hoe de beslissing ook uitvalt, het kan nooit kwaad alvast verder Zuid waarts te trachten een bolwerk tegen ’t communisme te vormen. Dat men daar bij ook denkt aan Nederland, dat in Azië gebiedsdelen heeft, welke zo belangrijk voor de grondstoffenvoorziening zijn, is vanzelfsprekend. En de Amerikaanse druk op Nederland zowel als op de republiek Indonesië om tot overeenstemming te komen, dankt zijn ontstaan behalve aan de wens deze grondstoffen weer aan de internationale markt ten goede te doen komen voor een niet gering deel aan het verlangen van Indonesië een sterke schakel in de ver dedigingslinie tegen het communisme te maken. Daarvoor is rust in Indonesië nodig en die zal er nooit zijn, zolang De wrald forgiet en wy forainke O, lit üs jimmer derom tinke. waardigheid. Maar willen deze maatre gelen effectief zijn, dan dient er voor voldoende contröle te worden gezorgd. Verder is nodig, dat de grondstoffen ge zamenlijk betrokken moeten worden, waardoor men zo goedkoop mogelijk en toch lonend kan werken. Waar dit een algemeen belang is, zal de regering de genomen maatregelen moe ten goedkeuren. De loonploegen zijn van groot belang voor de landbouw, want waren deze in het werk van de N. O. Polder ingeschakeld geweest, dan zou die dit jaar nog geheel in cultuur zijn gebracht. De heet Algra hield hierna een red; over de coöperatie en de vrije handel en industrie. Allebeide hebben ze voor- en nadelen, maar allebeide zijn ze no dig. De coöperatie kan goedkoop wer ken, maar de vrije handel reageert snel ler. Voor de Nu in China het bewind van Tsjang Kai Sjek wankelt en de communistische le gers, zij het dat ze af en toe tijdelijk op gehouden worden, toch een steeds ster ker bedreiging voor Zuid-Oost-Azië gaan vormen, spant het Westen zich in daar tegenkrachten tot ontwikkeling te brengen. Volgens Engelse bladen zal, zodra het Atlantisch pact gestoten is, een verdrag van bondgenootschap ter verdediging van het Verre Oosten wor den besproken. Dit verdrag zou waar schijnlijk de Ver. Staten, het Britse Ge menebest en waarschijnlijk Nederland omvatten. De Engelse bladen noemen China niet als bondgenoot, en de vraag rijst of men dit dan reeds heeft afge schreven. Zoals het daar nu gaat, zou men dat misschien inderdaad moeten doen, maar Loonbedrijven. De afdeling Friesla id der Federatie van Verenigingen van Loonbedrijven in Land- en Tuinbouw in Nederland hield een vergadering in de Groene Weide te Leeuwarden. De secretaris van de afd. Friesland, de heer H. Torensma, zeide in zijn inlei ding, dat er steeds meer klachten komen en dat het niet goed gaat met de loon- dorsers, zaaiers en ploegers. Er zijn te veel nieuwelingen in het vak, prijsbederf en moordende concurrentie, waardoor men vaak werkt voor tarieven waarbij geen bestaan mogelijk is. Het gevolg hiervan is slecht werk, ondeskundigheid en verwaarlozing van materiaal. Dit kan zo niet doorgaan. Er moet iets gebeuren. Het is dan ook absoluut nood zakelijk, dat er een sterke organisatie komt, die kan optreden en iets weet te bereiken. De maatregelen welke dringend noodzakelijk zijn en direct genomen moeten worden zijn: verplicht vakdiplo- ma en voldoen aan de eisen van crediet- Nieuwe aanwinsten. Voor de uitvoering van ons drukke pro gramma h;eft Dr. van Rossem er op aangedrongen ons team met enkele meisjes te versterken, n.l. met een gedi plomeerd verpleegster en twee hulpen. Och, we hebben tien maanden lang met ons eigen stelletje gewerkt, en we zou den het wel prettig gevonden hebben dit het hele jaar vol te houden, maar Dok ter meende toch dit aanbod te moeten accepteren en door wat ziekte in 't team en doordat de leden juist nu wel be hoefte hebben aan eens een vrije dag, is dat maar heel goed ook. Eén van deze meisjes deed het bijzonder goed in onze kamer en de blauwe en witte banen met de pompeblêdden te ontdekken: mejuf frouw Lok, het laatste restant van het eerste Friese Team, die na ontbinding hiervan gedurende vijf maanden in an dere teams heeft gewerkt, om nu mee te werken aan de uitvoering van het liquidatieschema van de tweede groep door Friesland uitgezonden Rode Kruis werkers. Bovendien werd Tom’s rijk nog uitge breid met een %-tonner, om te voorko men dat bij eventueel uitvallen van een der andere wagens de poli’s wat in de war zouden lopen. Ja, er wordt wel heel goed voor ons gezorgd. het initiatief van het Rode Kruis in Friesland, door de offervaardigheid van de bevolking en door de wijze van op zet hier, tot stand kwam en zovelen tot zegen werd in dit ene jaar, zal dan te loor gaan in het volgende jaar van ver waarlozing? 40 poli’s per week. Hoewel we dus vurig hopen, dat dit niet het einde zal zijn in het Soemenepse, wordt er toch met groot enthousiasme en met bijzonder bevredigende resulta ten gewerkt aan ons slot-programma, waarbij we per week 40 maal polikliniek houden, n.l. 2 maal op 20 verschillende plaatsen, die onderling gemiddeld 10 km van elkaar liggen. Aanvankelijk 11 October zijn we met de uitvoering van dit programma begonnen waren het er 36, waarmee onze dagen al wel vrij goed gevuld waren, maar toch kon Dok ter de verleiding niet weerstaan ook nog hulp te bieden op plaatsen, waarvan het voor de bevolking wat moeilijk was naar reeds bestaande poliklinieken te ko men, en zo hebben we graag, en beloond door dankbaarheid van de bevolking en grote voldoening voor ons zelf, nog een paar poli’s geopend. Om de meest soe pele afwerking van dit schema te berei ken, is het team gesplitst in drie groe pen, die met enkele politie agenten en 2 of 3 inheemse hulpkrachten ’s morgens Afwerken op Oost Madoera sssss 1 een 1750 mensen I kunnen helpen en het weektotaal om de 10.000 schommelt. Vele kleintjes maken ook hier een grote. Regen!! Het heeft geregend! Zo pas, vanmorgen! voor het eerst een stevig buitje. Een feest was het, hoewel we wisten dat het nu toch wel eens zou móéten komen. De militairen vertelden al wel een maand geleden, dat het in Bengkalan, op het andere eind van het eiland, 150 km. ten Westen van hier, af en toe al flink stroomde, maar de nattigheid wilde maar steeds niet opschuiven naar het Oosten en bekommerde zich er niet om hoezeer het land en de bevolking van dit kleine Oost-hoekje evenzeer naar zijn komst smachtten. Een paar weken geleden vie len er wat druppels en we dachten: nu komt het, maar de nieuwe maan werkte tegen, en ons geduld werd andermaa' zwaar op de proef gesteld. Inmiddels werd het nóg warmer en nóg benauw der (droger niet, want dat is sinds maanden al niet meer mogelijk)van *t moment waarop we opstaan tot het ogenblik waarop we onder onze klam boes kruipen is het één voortdurend puf fen en één aanhoudend vegen met zak doeken en in vele gevallen met complete handdoeken. En één steeds weer opwel lende gedachte, één bij herhaling uitge sproken hoop: ging het toch eindelijk maar eens regenen. We hadden al uitgerekend, als het dezer dagen zou komen, dan zette het door, immers het is volle maan. En het kwam, vanmorgen, en al zijn nu, een uurtje later, de wegen weer even droog als voorheen, toch kunnen we nu wat op gewekter de warmte dragen. En dat valt niet altijd mee: ’s middags is het in de kamer waar ik zit te werken, wan neer de zonramen dicht zijn en verder alles open staat voor het doorwaaiei 94 graden; onze thermometer is niet toe reikend om dan de temperatuur in de zon te bepalen, maar die is zeker om of boven de 140 graden. De laatste tijd was het zo op Maaoera, dat er niets, totaal niets meer groeide, op één product na: Amerikaanse dollars Amerikaanse dollars bij de vleet, in de vorm van zout, zout, zout, dat in enor me hoeveelheden uitkristalliseert op de uitgestrekte velden onder de blakerende zon. 225.000 ton voor het regie-gebied. en de rest voor export, en elke dag dat de zon weer brandt op de kristallisatie- tafels groeit die rest met 5i^ duizend ton en neemt dus de dollar-oogst gesta dig toe. Inderdaad, dat is afgelopet als straks de regen gaat doorzetten, maar dat de mensen van Madoera straks weer voedsel zullen hebben is toch óók wel van belang. Een goed bericht, méér. En er is ook nog iets anders om ons wel bijzonder over te verheugen. Dat is, dat thans officieel is bekend gemaakt, dat de mobiele teams nog een jaar in Indonesië zullen blijven werken. Met heel veel moeite heeft het hoofd van onze organisatie, Dr. van Rossem, het hierheen kunnen leiden, en we hopen nu maar, dat het mogelijk zal zijn over twee maanden, na ontbinding van ons team, ons werk in het Soemenepse te laten voortzetten, óf door een nieuw team, ót door aanvulling van dat gedeelte van ons team, dat besloten heeft zijn con tract bij het Rode Kruis te verlengen. De correspondentie en de besprekingen over dit laatste zijn nog niet beëindigd, zo dat we nog niet definitief kunnen zeggen hoeveel dat er zullen zijn. Eén grote „maar” evenwel bezorgt Dr. van Rossem slapeloze nachten en grijze haren zoals ze schreef in 'n noodkreet aan onze dokter. Die éne grote „maar” is, dat In de maanden November, December en Januari 15 van de 17 hier werkende teamartsen wegens contractbeëindiging naar Holland zullen terukeren. Hoe moet dit straks gaan, wanneer er geen aanvulling komt uit Holland, vraagt ze zich af. En de vele zusters die bij tekenen, en ook zij die terugkeren naar huis, maar wie dit werk lief is geworden, die de prachtige resultaten er van ken nen, vragen zich dit mét haar af. We hopen dan ook van ganser harte, dat dit zo mooie werk van de mobiele teams terwijl er overigens genoeg personeel be schikbaar is, niet zal moeten worden in gekrompen omdat het aan teamleiders ontbreekt. Zal het bijv, daarom niet mogelijk zijn straks ons werk op Madoera voort te zetten? Omdat het dan kleine aantal teams moet worden ingezet in streken, waar nog weinig of geen hulp is gebo den? Hoeveel van ons werk, dat door en 't ver- i gal en en be en de •toel- 1 fe® f Bill 1 Hwat hat Gabe Skroar de geallieerde bevelhebbers daar de West-Duitse autoriteiten dan ook te heb ben meegedeeld dat van hen niet alleen medewerking op economisch en industri eel gebied werd verwacht, maar ook op militair terrein. De Duitsers schijnen daarvoor onder de huidige omstandighe den weinig te voelen, zij willen eerst een vredesverdrag, waarbij hun in ruil voor militaire samenwerking een zo grote politieke en economische bewe gingsvrijheid wordt geschonken, dat in het bijzonder Frankrijk daar nu nog niet van zal willen weten. In het Zuiden van Duitsland wint een nieuw-fascistische richting aan invloed, welke nog lastig kan worden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn, die ondanks alle gebral uit de door de Russen bezette Berlijnse sector rustig zijn verlopen, hebben de soc. dem. 64.5 pet. der stemmen op zich verenigd, de chr. dem. unie (katholiek) 19.4, de liberalen 16.1. Moskou heeft deze ronde om Berlijn verloren. Behalve West-Duitsland trachten de Westelijke .geallieerden ook verzet van de communisten, voor poli tieke samenwerking met het Westen in het kader van een Europese federatie te voelen, maar de soc. dem. verzetten zich tegen militaire samenwerking in een eventueel Atlantisch pact en kondigden aan uit de regering te zullen treden als de minister van buitenlandse zaken graaf Sforza daarop aanstuurde. Nog even verdient de aandacht het feit dat de Italiaanse regering met de Ar gentijnse een verdrag van vriendschap en samenwerking heeft getekend. De Amerikaanse regering stuurt boven dien blijkbaar op een verbetering def betrekkingen met de naijverige Z.-Ame- rikaanse republiek aan, welker invloed in Europa niet gering is door haar ver bindingen nu met Italië en reeds lang met Franco Spanje. Er wordt trouwens gezegd, dat ook Washington zijn ban den met Madrid aanzienlijk heeft ver stevigd en dat Franco de toezegging ge daan heeft Spanje aan de zijde van het Westen te scharen als Rusland een oor log zou ontketenen. Nederland en het door bevolkingsaantal zeer belangrijke gebied der republiek niet tot overeenstemming komen. Ongetwijfeld krijgt in zo’n bondgenoot schap tot verdediging van het Verre Oosten ook Australië een belangrijke taak. Ook nog een ander deel van het Britse Gemenebest is in het geding, n.l. Ma- lakka, waar de Engelsen een guerilla- oorlog tegen de communisten voeren, hoofdzakelijk Chinezen, die sympathise ren met hun communistische landgeno ten in China zelf. Aan Malakka nu grenst Siam, ’n onafhankelijke monarchie, waar ech ter maarschalk Songgram de lakens uit deelt. Hij is er een soort dictator en in de oorlog heeft hij met de Japanners onder één hoedje gespeeld, maar de maarschalk meende dat die zouden win. nen en dat hij de onafhankelijkheid van zijn land misschien kon redden, door direct met Tokio mee te doen. Men zegt echter, dat de maarschalk Engelsgezind is en dat schijnt ook te blijken uit het defensief verbond tussen Siam en het Britse Gemenebest, dat in de maak is en waarbij Siam zich bij het anti-com- munistlsch blok aansluit. Het neemt een strategisch belangrijke positie in. Men vraagt zich echter wel eens af of een bolwerk tegen het com munisme binnen een redelijk tijdsbestek kan verwezenlijkt. Voorlopig zullen de Amerikanen, nu het logge China zo moeilijk te hanteren bleek, er zich wel vooral op toeleggen het geheel door hen beheerste Japan weer tot een tegenspeler van betekenis tegenover Rusland in het Verre Oosten te ontwikkelen. Wat in China gebeurt, kan een directe weerslag in Europa hebben. Het is dus helemaal geen wonder, dat de Weste lijke geallieerden trachten het door hen beheerste deel van Europa ook zo snel mogelijk militair paraat te maken. Het Engelse Lagerhuis heeft thans de dienst tijd van 12 op 18 maanden gebracht zij het met slechts betrekkelijk lauwe in stemming van de Arbeiderspartij zelve. Een zeer belangrijke bijdrage tot de mi litaire paraatheid van West-Europa zou echter dagelijks gemiddeld 1 zx 1 rx zxm Ti t Het Tweede Friese Mobiele Roode Kruis Team in Indonesië OW ik'WO 44e Jaargang Bolswards Nieuwsblad '*f A EERSTE PORTRET VAN H.M. DE KONINGIN TSJANQ KAI SJEK k Italië i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat '3 - Bulsward Telefoon 451 (K 5157) ipping ze ST" kortst lij ons f Ij la ifdpijn aak 't lasting g wor- nunten erking, e nade- men in bezig- >RST oht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1