Xryst-oertinfting Bolswards Nieuwsblad Nieuwjaarsnummer Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht KERSTNUMMER Aan onze Abonné's J i L. S. üs hjoed H Q to sizzen No. 90 44e Jaargang Vrijdag 17 Dee. 1948 t Streekblad voor West- Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo I award s Eigen brea is uwiet brea. e nimt M. S. LAUTENBACH. 1 uit de Geref. I. En biwuolle him yn doeken.. Lukas 2 7. Advertenties voor deze nummers dienen vroegtijdig in ons bezit te zijn. Red. I l i Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetellng Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 'Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Reg. Omroep Noord 245 M. s r y f a v e y uitgebreide C. A. O. niet door de fa brieken gewenst is, maar haar is opge drongen is geworden. Of men zich er in de toekomst mee zal kunnen verzoe nen, moet nog worden afgewacht. Bij de bestuursverkiezingen werd in de plaats van de heer G. H. de Boer van Wirdum benoemd de heer I. de Boer van Tims. In de vacatures bij verschil lende commissies werd voorzien door benoeming van: M. Politiek te Tzum in de commissie voor Landbouwcoöperatie; S. Huitema te Oosthem in de commis sie voor aankoop; B. de Vries te Wouds- end in de commissie voor boterkeurin- gen; G. Tiersma te Koudum in de com missie voor kaaskeuringen. Minister Mansholt, die een redevoering zou houden, was door een dringende ka- binetszitting verhinderd te komen. gerhuis heeft de Britse minister van bui tenlandse zaken, Bevin, er over gespro ken; er op wijzend, dat thans in Was hington de besprekingen daarover gaan de zijn, betoogde hij dat als de onder- handelingen slaagden, waaraan hij niet twijfelde, een groot en belangrijk deel van de wereld de gelegenheid kreeg tot een stelsel van collectieve veiligheid toe te treden. Blijkbaar doelde Bevin hier mede op meer landen dan thans te Washington besprekingen houden de Ver. Staten, Canada, Engeland, Frank rijk en de Benelux en inderdaad lo pen er geruchten dat ook Denemarken, Noorwegen, Ijsland en Portugal zullen worden uitgenodigd. Zweden is hier niet genoemd, het toont ook steeds meer nei. ging zich neutraal te houden o.a. naar aanleiding van een niet onduidelijke wenk van Rusland, dat als Zweden zich aan een Noord Atlantisch pact onder Amerikaanse leiding zou verbinden, Rusland Finland meer in zijn sfeer zou moeten opnemen. En wat dat betekent leert bijv. Tsjecho Slowakije dat met handen en voeten aan Moskou is gebonden. Er is thans weer een Tsjechi sche delegatie daar voor het voeren van handelsbesprekingen; de gehele econo mie van Tsjecho-Slowakije is in de war geraakt toen ze zich van het Westen naar het Oosten moest richten en men tracht dat nu weer wat in het reine te brengen. Men zegt, dat de Russen wen sen dat Praag ook zijn handel met Z.- verschijnt VRIJDAG 24 DECEMBER met een speciaal terwijl op VRIJDAG 31 DECEMBER een interessant zal verschijnen. Wanneer U zich thans op ons blad abon neert, ontvangt U deze nummers GRATIS. West-Duitse parlement heeft dezer dagen een resolutie aange nomen waarin de bezetters eigenlijk maar eens precies werd verteld waar aan ze zich hebben te houden en dat de ontwikkeling van Duitsland geen stro breed mag in de weg gelegd. Soortge lijke moeilijkheden krijgt men natuurlijk straks ook in het Verre Oosten. Men heeft de verslagen vijanden nodig om het opdoemend gevaar van een nieu we Rusland in toom te houden. Volgens Engelse bladen bestuderen de Amerikaanse krijgskundigen nu een plan om De Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland vergaderde in de Harmonie te Leeuwarden. Het was waarschijnlijk wel een der be langrijkste vergaderingen ooit door de Bond gehouden, daar hier het bestuurs voorstel tot statutenwijziging is aange nomen, waarbij regelingen op het ge bied van de bedrijfsleiding en het ver- enigingsbeleid der leden door de Bond kunnen worden genomen, die bindend zullen zijn voor alle leden, indien men een dergelijk besluit is aangenomen met 4/5 der uitgebrachte geldige stemmen. Waar dit een besluit van zeer vérstrek kende gevolgen was, stelde het bestuur voor, dat ook dit besluit met een meer- van 4/5 genomen diende te worden, inplaats van met gewone meer- Linthorst Homan, voorzitter van de F. N. Z., wees er op, dat we hier in West-Europa niet te doen hebben met een conjunctuurverandering, maar met een structuurverandering. Hierdoor is het loodzakelijk geworden, dat we ons aanpassen. Bovendien is de idee van de coöperatie In groter ver band, juist aantrekkelijk voor de jeugd. Na deze besprekingen volgde de stem ming, waarbij was bepaald, dat het be. stuur het voorstel zou intrekken, indien er zich meer dan twintig fabrieken tegen zouden verzetten. Er bleken zich echter van de 77 vertegenwoordigende fabrie ken slechts 12 tegen het voorstel te ver klaren en wel de fabrieken uit Wijnje- terp, Balk, Garijp, Tzum, Gerkeskloos- ter, Rinsumageest Wieuwerd, Oudwou- de, St. Nicolaasga, Oldeboorn, Akmarijp, en ’t Meer. Scharnegoutum stemde blanco. Bij de berekening van het stemmenaan- tal bleek, dat er door de tegenstemmers 59 stemmen waren uitgebracht, tegen 304 van de anderen. Hiermede was dus dit zeer belangrijke voorstel aangeno men. Een besluit van historische bete kenis. De Collectieve Arbeids overeenkomsten is nu enkele maanden in werking, en hoewel men er zeer tegenop heeft ge zien, valt het gelukkig in de praktijk nogal mee. Dat neemt niet weg, dat deze .dat jimme hjoed de Sillich- makker berne is. Lukas 2:11. Slavië vermindert en bereid zijn de Tsje chen daarvoor in een of andere vorm schadeloos te stellen; de Amerikanen en Engelsen zijn reeds bezig de handelsre- laties met het land van Tito uit te brei den. Naast Zweden ontbreekt ook Costa Rica te behandelen, dat van uit het buurland Nicaragua door opstandelingen werd binnengevallen tien dagen nadat het zich vrijwillig ontwapend had. Het is een landje van 770.000 inwoners, maar de behandeling van deze kwestie kan ezn proefgeval zijn voor de samenwerking Japan te herbewapenen als tegenwicht tegen de communistische veroveringen in Chi na. „Men is het er over eens, dat de Ja panse herbewapening beperkt en streng gecontroleerd moet worden, opdat dit land niet opniew de wereldvrede kan bedreigen,” alsdus de berichten. Maar de toestand in Oost-Aziö is inder daad ook zo moeilijk voor het Westen geworden, dat het geen wonder is dat men aan dergelijke wanhoopsmiddelen gaat denken. De Chinese communistische legers blijven aan de winnende hand, er zijn zelfs ge ruchten, dat Tsjang Kai Sjek zal af treden. Misschien zou dit de Amerikanen nog niet eens zo onwelkom zijn, want zij hebben hef idee dat met een coalitie regering, waarin ook communisten zou den zijn opgenomen nog wel iets in China te bereiken zou zijn. Men acht ’t n.l. mogelijk dat er onder de Chinese communisten een belangrijke stroming is, die nationalistisch is gezind naar het model van Tito en niet bereid zou zijn naar Moskou’s wil te handelen, als ze een kans kregen China mee te bestu ren. Meer dan speculatie lijkt dit niet en ten slotte is de ontwikkeling in dit enor- der Amerikaanse staten. De inval schijnt verband te houden met de wens van een deel der bevolking van Costa Rica om Calderon, een vroegere verbannen presi dent, weer aan het bewind te brengen. Er zit zoals veelal bij dergelijke gebeur tenissen, in Zuid- en Midden-Ameri- kaanse landen een persoonlijke kwestie tussen. Maar toch is ze belangrijk om dat er de laatste tijd geruchten lopen over intriges, welke ook andere Zuid- Amerikaanse staten tegen hun nabuur- staten uitbroeden. In een andere Mid- den-Amerikaanse republiek San Salva dor, met 2 millioen inwoners, heeft een revolutie de militaire partij aan het be wind gebracht, ook dat is een verschijn sel, dat hand over hand toeneemt in de Spaans-Amerikaanse landen. wel anders had gezien in het zuiden van ons land, in Limburg en Brabant, waar de Zuid-Nederlandse Zuivelbond een nog verder strekkend besluit had genomen, en waar juist zeer vele nieuwe initiatie ven naar voren komen, aangepast aan de veranderde omstandigheden. Indien de Bond een grotere besluitkracht heeft, zal dit zelfs de jonge boeren aantrekken. De heer Ik soe wol ris witte Jezus Christus yn sa’n De aardappelmoeheid heeft al verscheidene malen een punt van bespreking uitgemaakt. Nu heeft de com missie voor de Landbouw uit de Tweede Kamer, die het wetsontwerp ter bestrij ding van de aardappelmoeheid in studie had genomen, daarover- haar voorlopig verslag uitgebracht. De commissie is voorhands van mening, dat de aard appelmoeheid in ons land niet een zo ernstig karakter draagt, dat zonder meer moet worden aangenomen, dat zo diep ingrijpende maatregelen noodzakelijk zijn. De commissie betwijfelt of het al gemeen voorschrijven van wisselbouw om de drie jaren niet te ver gaat. Bo vendien ontbreekt in het ontwerp een schadevergoedingregeling. 10.000.000 woordenDe Palestijnse kwestie. Het Noord Atlantisch pact. Tsjecho Slowakije aan handen en voeten ge bonden. Spanje op de tweesprong. West-Duitsland voelt zich weer. Oost- Azië. De klacht van Costa Rica. De Parijse zitting van de algemene ver gadering der Ver. Naties is met een droevige balais geëindigd. Men heeft uitgerekend, dat er 10 millioen woorden zijn gesproken, dat is veel, maar daden waren er zeer weinig. De kwestie van het atoomwapen werd opnieuw aan de atoomcommissie overgelaten, van de ontwapeningsbesprekingen kwam niets terecht, het veto-recht der grote gealli eerden bleef als het was, in de Berlijnse kwestie werd niets bereikt noch in de Griekse; de bespreking om 10 nieuwe leden toe te laten leidde tot niets, de beslissing over het lot der Italiaanse ko loniën werd tot later uitgesteld en voor Korea en Palestina kwamen er weer nieuwe commissies. De Palestijnse kwestie zal misschien zichzelf oplossen. De Jo den zullen waarschijnlijk wel in hun nopjes zijn met de verdeeldheid van de Arabische landen, nu koning Abdoellah van Transjordania zich tot koning van het Arabisch gedeelte van Palestina heeft laten uitroepen en Saoedie Arabië, Egyp te en Syrië daar alvast fel tegen hebben geprotesteerd. De algemene vergadering nam ook een conventie tegen groepsuitroeiing aan en wel éénstemmig. Daarmede is dus een misdaad als Nazi Duitsland jegens de Joden beging, veroordeeld. In deze laatste dagen is vooral hét Noord-Atlantisch pact over de tong gegaan. In het Engelse La. Hwat hat Gabe Skroar As it Krysttiid is, tinke wy oan ’e berte fan it Christusbern. It kaem yn in stél tolanne en waerd lein yn in krêbbe. Lyk as alle oare bern yn it Easten yn doe ken wuolle. En dêr lei er dan. Prinshearlik. Lyk as alle oare berntsjes. It wie allegearre sa gewoan. O, tochten jo dat? Mar de ingels dan en de hoeders, en de wizen, eastwei? It is in simpel forhael. Ja wisse. Mar, dat de gloarje fan ’e Himel yn liet en Ijocht oan 'e hoeders en de skiepl en greiden forkundige, troch har sjoen en heard waerd, is dochs hwat bütenwen- stlchs. Krysttiid is mar in stuit yn üs delstlch bistean. Der komme wer oare hjeldagen en oare lytse freugden fan frije dagen. Mar it feit fan de Christusberte to Bethléhem is foar in folger fan Him dochs in fol- handich feit. Hy hat syn geastlike han- nen der fol mei, syn hiele libben lang. Tinzen mei Krysttiid. De skilderstikken, etsen en tekeningen fan it barren to Bethlehim binne mach- tich. Maria yn poarper en goud, mei in nim bus fan hillichheit om har lytse holle, oan’t in plastyske tekening fan stomp- sinnige hoeders, domme groffe ezels koppen en forwaeid en forspraet hea en strie yn in moassige stél ta. wolle, hwerom stél to wrald kaem, neffens fantasije en oerlevering. Jozef kin dochs bést it spul hwat op- rêdden ha? Om tekkentsjes en in béd foar Maria sjoen ha? Wiene hja dan alhiel en folslein for- spijd? Of hiene Jezus en Syn Mem in nimbus fan gloarje om har hollen, dy’t eltsenien seach? Hja dogge sa nuver mei dat berntsje, dichters, skriuwers, skilders en etsers. Foarstellingen dy’t bikritisearre wurde op kleur en Qnderdiel, composysje en krektens fan foarstelling. Tot 28 Dec. a.s. geven wij gaarne aan onze postabonné’s de gedegenheid het abonnementsgeld voor het eerste half jaar 1949 A f 2.50 op onze girorekening 87926 bij te schrijven. Desgewenst kunnen ook onze bezorg- abonné’s in stad en dorp het abonne mentsgeld per kwartaal f 1.25 of per halfjaar a f 2.50 op onze girorekening storten. Direct met 2 Januari worden de kwi tanties ter inning afgegeven, met ver hoging van de incasso-kosten. De Administratie. Spanje in de rij der landen, welke genoemd worden als waardige partners in het At_ derheid lantisch pact. Bevin heeft te kennen gegeven, dat de derheid van stemmen. Engelse regering tegen opneming van Spanje bezwaar bleef koesteren, Chur chill pleitte er voor om ook Spanje toe te laten. Van militair oogpunt gezien Is het ongetwijfeld juist ook Spanje in een Westers blok in te lijven, maar een be zwaar is de antipathie, welke men in West-Europese landen tegen het Franco regime koestert. Een soortgelijke kwes tie, zij het om enigszins andere motie ven speelt een rol in de verhouding der Westelijke geallieerden tot West-Duits- land. De Fransen voelen ook wel dat een politiek, economisch en militair her. steld Duitsland ’n zeer waardevolle fac tor in een Westers blok tegen Rusland zou vormen, maar zij vrezen, dat dit Duitsland op de duur toch ook weer een gevaar voor hen zelf zou maken. Het Mar myn hert is in leech ding, in for- pierewaeid, forgetten reade lape, earne yn myn lichem. Ik soe wol deun by dat lytse harte sjen wolle, mar hja steane my yn 'e wei. Sjoch sa wie ’t, né sa. Likegoed as letter de fammen en frou- Iju fan Jeruzalem my yn ’e wei steane, as ik de lijende Hear sjen wol. Dy foarstelling suggerearje my eat, dat my intuïtyf net oan wol. Gean der dan dochs weil Frije tagong ta Jezus Christus. Foar jo en my en eltsenien dy’t leauwe wol. Dat bern is leaf, hwerom net? En Syn mem héldt fan Him, Dat is feit- wier. Mar myn leauwe hat der neat oan. II is om Him to rédden. in twivelder bin ik, bést, mar Christus de twivel net wei? Hy stiet ommers neist my en leit as bern neist myn bern. Mar Hy woe my oan sjen en myn bern seingje. Hy is lyts en great. Ik bin faek great, mar moat lyts wurde. Hy woe en soe it wollen fan Syn Heit folbringe. Ik wol en ik sil en dei komt neat to boat. Tinzen mei Krysttiid binne fleurich en mankelyk, simpel en simplistysk, fol kleur en fleur en fan in greate skientme faeks, mar ik moat Krysttiid net ha. Dy beam is my to heech*en net hegernöch. Jezus, Dy’t myn siel leavet, ik Him en Hy my, dat is werklikheit. En as de twivel op ’e loer leit, sil de sterke Jezus, Dy’t nea oan Syn Heit twi- vele, ek yn it djipste wea net, my wer meitsje as in bern yn it leauwe. Fan foaren oan, efter My. Ik bin it bern fan Bethlehim en Laem, Rie, Sterke God, Liuw üt ’e stam fan Juda. Leat üt Jesse stobbe, alles yn allegearre, dy’t Him sjogge sünder hea en strie en nimbus as it Godlik Bern, Dy’t woun oan gloarje. In het voorstel was een uitzondering ge maakt voor liquidatie of aansluiting bij andere bedrijven. In deze materie zullen de fabrieken zelf kunnen besluiten. Het doel van de ingrijpende verande ring is de positie van de zuivelboer vei lig te stellen. Natuurlijk werden er bezwaren tegen ’t voorstel ingebracht. De heer de Jong van Balk was van oor deel, dat de bindende regelingen initia- tief-dodend zouden zijn, terwijl het de coöperatie-schuwheid zou bevorderen, terwijl de heer de Vries van Wieuwerd van mening was, dat de zelfstandigheid der fabriek te veel zou beknot worden. De bezwaren werden weerlegd door de secretaris van de Bond, de heer ir. P. Stallinga. ,,Het besluit is niet initiatief- Enige leden waren van oordeel, dat voor dodend/’ zo betoogde hij^ daar hij dit je getroffen gebieden bijzondere tuin- t... ‘bouwteeltvefgunningen beschikbaar ge steld moeten worden, waartegenover stond de mening van enige andere le den, dat met het oog op de beperkte exportmogelijkheden het tuinbouwareaal moet worden uitgebreid. Weer enige andere leden vestigden de aandacht op de z.g. gardeniers in Fries land, die geheel zijn ingesteld op een intensieve pootaardappelteelt. Hun land is destijds te duur gekocht om daarop slechts ruwgewassen te telen; hier zal ontheffing moeten worden verleend, dan wel een schadeloosstelling. Ten slotte maakten enkele leden be zwaar tegen de wel zeer vérgaande be voegdheid. Op grond van een bepaling in het ontwerp zou de minister prac- tlsch het telen van alle gewassen kun nen verbieden. Dinsdag 21 December: 18.1519. Frysk programma. 18.15. Stimmen üt it HeitelSn. 18.25. Foardracht fan Ludzer Eringa üt „It boek fan de Psalmen”, fan Fedde Schuren 18.41. De hüsfrou op ’e tekst oer Krystfeest yn ’e hüs. Donderdag 23 December: 18.3019. Concert van kerk (Noord) te Drachten. De Chr. mu- ziekver. „Crescendo” speelt adventslie- deren. Aankondiging en toelichting: H. K. Schippers. Vrijdag 24 December: 18.3012.45. Noordelijk weekoverzicht. 18.45-19. Literair kwartier. Fokke Sierk- sma spreekt over „Fioele en Faem” fan Anne Wadman. Zaterdag 25 December: 18.3019.30. Noordelijk weekoverzicht. Leiker leest o.a. Krystfeest fan de Fryske folksdichter. en Zuidwest Friesland me, in chaos verkerende rijk niet te voor spellen. Wel kan men zeggen, dat de Ver. Staten, nu China niet hoi hechte bolwerk tegen het communisme bleek te zijn, dat men te Washington hoopte, met nog meer klem zullen aandringen op een vreedzame regeling tussen Ne derland en de Indonesische republiek, er zijn daar al zorgen genoeg in het Verre Oosten. Bij de behandeling van deze zaak voor de Veiligheidsraad, zullen we, hoezeer het gelijk ook aan Nederlandse zijde is, allicht voor een heet vuur komen te staan. In eigen huis hebben de Ameri kanen trouwens zelf nog wel wat te beredderen. De raad van Amerikaanse staten te Washington heeft thans de klacht van olswards Nieuwsblad "1 i I. I. I BEVIN 1 I. J 1 ■F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1