I Militaire actie. Martinytoer Fan de door Nederland üs hjoed Q Q to sizzen Dinsdag 21 Dee. 1948 Ne. 97 44e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. Bols ward West- en Zuidwest Frjesland OSINGA - StreekWad voor rang te dragen, politie-agenten gaan ook Een Rode Kruis-afscheid voorgoed Mobiel Team. Tj. de J. r- 6- ag en Hwa’t It tsjokke, mar nijsgjirrige boek fan J. P, Wiersma „Fan Aldfaers Oroun' dit nuodlik forskynsel hiel wol sjoen, mar it hat oa.i dizze tiid ta duorje moat- ten, foar it Boun de macht krlge om as de greate mearderheit in blsiüt nimt, dit Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 8792Ö ie, ke en :e- rd. cr. tg. :r- er r: a- at ze tg tie a- in ar iet 3k e- ïi- it- ve te g- m :n m r- Eanne minsken hawwe in bult brek, mar gjirrige alles. We hebben wel eens schamper tegen elkaar gezegd: wat zijn we mobiel, we zitten maar het hele jaar op Soemenep. Nee, inderdaad, onze mobiliteit komt niet tot uiting door een werkkring dan hier in de archipel, dan daar, maar als Mem thuis met haar huishouding bezig is, en ze vraagt zich eens af, waar we vandaag wel niet werken, dan somt ze voor zich zelf soms zes, andere dagen zeven plaatsen op, waar op dat ogenblik een willekeurig huis is veranderd in een polikliniek, waar enkele mensen van ons met wat personeel een ééndags-zieken- hulsje hebben ingericht met complete injectie-afdeling, een verbandplaats, een apotheekje, een plaats om scabiës te be handelen, een dubbele patiënten-amdi- nistratle, enfin, alles wat nodig is om stannen biferzen, de strange oerheits- bimoeijing twong ta mienskiplike Af spraken en fêststelde grinzen. Mar meidertiid reitsje de touwen wer los, hwant de tiid hÊldt gjin skoft. Yn dizze kontrijen binne foar in goede op-1 ratyf nei myn sjenswize. De lieding hat fabrlken. Mr Linthorst Homan, in man mei lp yn- ternatlonale kyk op It suvelfraechstik, immen dy’t de swlerrichheden .iet üt ’e wei rint, mar se fris en frij oanpakt, kin töfré wêze. It Boun hat in rechbonke krlge. hja fan ien fabryk twajLykwols wiene der jlt 12 fabriken, dy’t 3n- en ts- ser am :ej. Ds. 31 >rn en I .30 ik- lur in- d jur ik- Ds. .30 de needsaek fan dizze nije koers net ynseagen. It moeit üs, dat wy sizze moatte, dat dit us tsjinfallen is. Hwant, dy’t it waer bisjocht en de kommenae Ontwikkeling sahwat oanfielt, kin net oars sjen as dat de strHd op kommende wei is. Greate foroaringen yn technysk opsicht, konsentraesje fan fabrieken, twingende kwaliteitsforbetteringen stea- ne üs to wachtsjen. It is goed sjoen, dat hjiroan foaróf gean moast in reor- ganlsawsje fan it apparaet4 sadat der foech en macht is byneed om de dingen troch to setten. Soe de koöperaesje, dy’t yn dit opsicht altyd al de mindere Is Jan de particuliere yndustry dit net op tiid ynsjen, dan mocht men freze, dat hja de kommende strHd net treast wiene. Wy binne gjin koöperator troch alles hin- ne, wy hawwe hiel wol each foar de ünfolslelnens fan elts ekonomysk orga- nisaesjesysteenv mar wy binne to goed oertsjóge fan It great wurk, hwat de koöperaesje yn Fryslön bifochten hat, om haften net fan herten ta to winskjen dat hja tsjin de takomst opwoechsen binne. De bütenslÊnske konkurrlnsje komt wer. Der is yn mannlch lAn In greate sprong foarüt dien op suvelge- biet, Wy sllle allegearre poatoan moat te om mei to kommen. En neist in particuliere yndustry, dy’t de sliep forgoed üt hat, in ding fan great bilang. Fan bilang foar har leden, mar ek foar de net-leden en jlt mear foar it hiele folk. Greate dingen jowe yn It foar al skaed, seit it sprekwurd. Wy sjogge dy skaden yn beide kampen. Der stiet hwat op ’e priemmen, der kin men wis fan wêze. It Is moedjaend, dat de greate i mearderheit fan de koöperatlve boeren genöch ynsjoch hawn hawwe om de wei frij to meitsjen, dy’t hja straks gean moatte. By tiid en wolwêzen sille hja derfan grif de fortuten sjen. hier mee om bij eventueel zich voordoen de moeilijkheden hun gezag te doen gel den en hun wapen te laten blinken, en het vroege ochtenduur zorgt er voor, dat de tocht niet al te afmattend is. En zo „ontstaat” om half 9 de poli in deze af gelegen en buitengewoon arme dessa, waaraan we onze bezoeken hebben voortgezet op persoonlijk verzoek van de Regeringscommissaris Binnenlandse aangelegenheden voor Oost-Java en Ma doera. De toch al altijd voor ons buitengewoon prettige bevolking van deze streek weet thans niet meer hoe ze haar vreugde en dankbaarheid moet tonen, evenmin als de Assistent Wedana, die er steeds an derhalve dag aan spandeert om deze hele Maandag present te kunnen zijn, alles is er steeds prima verzorgd en de laatste tijd komen ze onze meisjes al met paar den tegemoet (sinds ze weten dat het voor Hollandse vrouwen niet raar i£ om daar op te zitten), maar de beste belo ning op deze dagen is toch wel de we tenschap, dat onze hulp daar zozeer van node is: de laatste keer meldden zich tegen de 500 patiënten. Dan is, wanneer de stoet na het heetst van de middag weer terugloopt, de dag goed, en wordt ’s avonds de rij dankbare verhalen altijd weer met enkele uitge breid. rd. 18 is- 30 )s. lur ,u- an ia. st. de 30 >ot )s. ël. ►O— ns. rd. u- w- lur )s. tin tur ik- ik- )s. )s. lur lar an an iur ol- m. .45 tr it as, en .30 lur .01. ia. op dit spreekuur de vele patiënten zo goed en zo vlot mogelijk te behandelen. Dan denkt ze aan een plaats vlak in de buurt van Soemenep, of ergens een 40 km. weg en dan bepiekert ze, dat die beweeglijkheid van ons team toch eigen lijk niet zoveel te wensen overlaat. Datzelfde hebben ook de mensen van Tjempaka bepiekerd, een afgelegen plaatsje, waarheen voor onze auto een soort weg is aangelegd. Onze %-tonner Winston heeft hierfieen enkele malen de zeer avontuurlijke tocht ondernomen, waarover ik al eens eerder vertelde, stijl omhoog, recht omlaag, door kali’s, uit stappen, duwen, trekken, en dan maar weer proberen. Voor een paar keer kon dat, maar op den duur zou de auto daarvan te veel te lij den hebben gehad, en daarom werd be, sloten deze tocht in het vervolg te voet te maken. En zo trekken Maandagsmor- gens twee van onze meisjes om 5 uur er op uit, eerst 24 km. met de auto over welgebaande wegen, en dan 8 km. te voet door het woeste terrein van Tjem- paka. Koelies dragen de poli-kist, hulp krachten staan er op de persoonlijke ba- Modern. In Zeeland heeft de politie een drietal veesmokkelaars gearresteerd. Zij behoorden tot een complot, dat gebruik maakte van een pantserauto, waarmede 25 koeien over de Belgische grens zijn gebracht. Dat mag nu niet meer. De gemeente politie van Leeuwarden heeft een be waarder van de strafgevangenis aldaar in arrest gesteld. Hij bracht tegen gel delijke beloning.pakjes in de gevange nis. Overijssel tolvrij. De Prov. Staten van Overijssel hebben Dinsdag besloten de rechten af te kopen van de eigenaren van de laatste drie tollen bij Heino, Al melo en Diepenheim. Noodzakelijk kwaad. Enige buitenlandse officieren zullen i.i verband met de Wes telijke militaire samenwerking een stu diereis naar Nederland maken. Het doel van de reis is een indruk te krijgen van de productiemogelijkheden in Nederland en demonstraties bij te wonen van nieu- we wapenen. meitsje wolle, dan gebeurt dat. Hoefolle kaptael hja derfoar brüke wolle Is in saek fan de Dircksje en as it knypt fan de oandielhSlders, mar net fan de boe ren. En al sil der yn de kantoaren fan de Direksje ek wol it ien en oar oer de- bateard wurde, hja hoege de streek net op, om-eltse leverancier nei syn miening to freegjen, Dêrby dogge hja dat ‘fan eigen jild en hat der gjinien hwat mei nedich. Oan potkikers is der gjin for- let. Hiel oars stiet dizze sak yn it koöpera- tive kamp, Dér is eltse boer baes mei, it giet ek fan syn sinten en dus ek mei syn stim. Wiersma klaget der yn it bop- 'i peneamde boek al oer, hoe't yn*it foa- j rlge koöperatlve fabrlken tsjinoer ine- trochlêzen hat men Is der fuort net koar sa’n bytsje toanden fan de geast mei klear kriget Onder mear jitterls fan melinoar Ien. Dat Is nel dy tiid wol mar It bleau dochs en fochten is foar de suveikoöperaesje, (,sa, dat eltse fabryk dus elts fabryksbl- Lyk as yn eltse biweglng binne hjlr ups stjür baes wie en baes bleau, ek as It en downs, tiden fan aksje en tiden fan bilang fan de hiele koöperatlve suvel stllstfin to merkblten, Forsinne wy üs n.’t bipaelde dingen needsaeklik achte. Dan dan stiet üs nou wer l.i tiid to wachtsjen wie It noch; eltse fabryk koe him der by hwerby fannljs de wapens skerpe wur- oanslute of eigen wegen gean. It Boun de om yn de strlld fan ideën en maet- fan Koöperatlve Suvelfabrieken yn Frys- skiplike organisaesjefoarmen mear ak-klji wie organisatorysk folie mear in ad- sje to bringen. De oarloch hat de ta- vyslichem as in twingend apparaet. Fan bfiten tige respectabel wie it fan binnen de sloppe kant neist. Hja hélden tige rekken mei it sterke yndividualisme fan de Fryske boer en syn opfetting fan frij- heit. To folie nei myn sin. Ek net koöpe- Pech. Het Ned. motorschip Nigerstroom van 'Amsterdam naar West-Afrika, is 15 dezer ’s avonds met een gebroken as van het omzetwerk te Dakar terugge keerd. Voorgoed Beppe. Mevr, de wed. Rob- berts-Vröesch te SChaesberg werd dezer dagen voor de zestigste keer grootmoe der, toen een van haar dochters een •dochter kreeg. Al deze kleinkinderen zijn nog in leven. Een felle brand heeft het woonhuis van de familie Schraa aan de Meppelerdiep- kade te Zwartsluis in korte tijd in de as gelegd. De inwoners konden zich slechts redden door uit het raam te springen. Mevr. Schraa brak daarbij een heup. Uitgesteld. Het onderhoud tussen de Ne derlandse en Belgische ministers van buitenlandse zaken, dat plaats z<tu heb ben, is uitgesteld. De restauratie van de eeuwenoude St Martinuskerk te Venlo, die van de cor logshandelingen zwaar geleden heeft, is thans zover gevorderd, dat in de komen de Kerstnacht de kerk weer in gebruik kan worden genomen. De arbeiders zijn weinige. Blijkens de laatste gegevens bedraagt het aantal va cante predikantsplaatsen in de Ned. Herv. Kerk 411. Iets voor de automarkt. In Wij-he gaat men een Amerikaans apparaatje maken, dat de automobilist met een lekke band voort moet helpen. Het is een soort auto ped op drie wielen* die onder het wiel met de lege band wordt geplaatst, waar na de auto met een snelheid van 45 km per uur naar een garage kan worden gereden. De enquête-commissie 1940’45 is ge- i machtigd de processenverbaal van haar onderzoek, voor zover dit haar dienstig voor zou komen, te publiceren. Ouderdomsrente af te halen op de 25e Dec. wordt uitbetaald op Vrijdag 24 Dec. en af te halen op de 26 Dec. op Maandag 27 Dec. Hwat hat Gabe Skroar Euwe wint op Ijsland. Met 3>/2 punt (drie remises en twee gewonnen partijen) is dr. Euwe winnaar geworden van het schaaktournooi op Ijsland. Oorzaak mist Tengevolge van de mist geraakte het kustvaartuig „Mars”, on derweg van Hengelo naar Denemarken, en geladen met zout, op het Vrouwen zand bij Staveren aan de grond. Uit erkentelijkheid. Aan H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden zal uit ’s Rijks kas een jaarlijks inkomen ver strekt worden van f400.000. In een tuinhuisje te Tongeren bij Epe is het lijk gevonden van een 52ïjarig persoon uit Scheveningen. De dood moet reeds Vrijdag door een schot in het hoofd zijn ingetreden. Te Sas van Gent viel van het Finse s.s. Valborg een matroos ovrboeord. On danks het feit, dat men de drenkeling spoedig op het droge had, kon medische hulp niet meer baten. De afdeling Emmen van het Ned. Rode Kruis,is verrijkt met een moderne wagen' Terwijl er (o wrede ironie) reeds vele Kerstgroeten met het „Vrede op aarde” onderweg waren naar onze jongens over zee, zag de regering zich na rijp beraad genoodzaakt tot militair optreden over te gaan. Radio en dagbladen brachten ons reeds de berichten. Zondagmorgen te kwart voor 7 zijn Ne derlandse parachutisten geland in de om geving van Djokja. Het vliegveld Ma- goewo, 8 km ten Oosten van Djokja. viel onbeschadigd in handen, waarna men luchtlandingstroepen kon aanvoe ren. De verdedigers van het vliegveld werden volkomen verrast. Generaal Spoor sloeg van zijn eigen vliegtuig uit de operaties gade. Later (om 3 uur Java- tljd) bezetten parachutisten de stad Djokja. In de stad kwamen vrijwel geen branden voor. Medegedeeld werd, dat kort na de be zetting van Djokja president Soekarno, de vice-president Moh, Hatta, de oud- premler Soetan Sjahrlr, alr-commodore Soerladerma, de minister van buitenland se zaken Hadji Agoes Salim en twaalf andere republikeinse autoriteiten zijn ge ïnterneerd, o.w. de staatssecretaris Prlnggodigdo. Generaal Spoor heeft vla radlo-lndone- sla een waarschuwing gericht tot allen, die zich mochten schuldig maken aan toepassing van de tactiek der verschroei de aarde. In een toespraak tot de Nederlandse ge wapende machten verklaarde dr. Beel: „Gij marcheert niet op teneinde vijande lijk gebied te bezetten, doch om recht vaardigheid en veiligheid te brengen, waar tevoren wetteloosheid regeerde. Toon door uw daden dat niemand, wie ook, iets van u te vrezen heeft, wanneer hij vreedzaam zijn taak vervult,” In de eerste 36 lur vielen slechts 6 do den en waren er 8 gewonden. Ook bij de acties elders op Java en op Sumatra ondervond men weinig tegen stand. Gistermiddag legde de mln.president dr. W. Drees, namens de regering een ver klaring af. Gisteravond werden in een bijzondere zitting van de Tweede Ka mer de debatten hierover geopend. Be halve door de Communisten betiiigd.’n alle fractievoorzitters hun Instemming met het beleid van de regering. ten behoeve van het vervoer van zieken en gewonden. Emmen is de eerste af deling, die over een dergelijke modem ingerichte wagen beschikt. Excelsior. De veiling van Drunen, die een centruum vormt voor het land- en tuinbouwgebied in de Langstraat, heeft dezer dagen voorset eerst sinds de op- richting een omzet van twee millioen gulden bereikt. 1 Groeiend vreemdelingenverkeer. Naar schatting werd in het bijna afgelopen jaar ongeveer f 25 millioen door toeris ten aan vreemde valuta in ons land ge bracht, d.i. circa f 5 millioen meer dan in 1947. Een sportfokker boekte succes. De fok ker E. Luyk te Lisse is er in geslaagd na jaren fokken een koppel Sebrigthennen raszuiver te« kweken. Dit soort hennen kwam sinds jaren in Nederland niet meer raszuiver voor. Doodstraf voor Woudenberg. Tegen de vroegere leider van het N.V.V. later N.A.F. werd voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de doodstraf ge ëist. Het Zeeuwse oorlogsmuseum zal worden ondergebracht in de gerestaureerde vleeshal van het stadhuis. De bakkerij van J. Bartelse aan de Fon- teine te Zierikzee is geheel uitgebrand. Een aangrenzende woning kreeg brand schade. De huiseigenaren zijn zeer ontevreden over de plannen om aan de aangekon- digde huurverhoging een huurbelasting te verbinden. Een tip voor Bolsward? Een bewijs van goede burgerzin hebben de Overijsselse textielfabrikanten gegeven, die ervoor gezorgd hebben dat de oude, volkomen versleten stoffering van de banken in dé vergaderzaal van de Prov. Staten te Zwolle door een nieuwe is vervangen. Het gaat goed. In October kwamen in ons laad 3600 nieuwe woningen, gereed. Een nieuw-na-oorlogs record. Zandvoort gaat een boulevard van 4 ton aanleggen, waarvan f250.000 als oor logsschade te beschouwen is, daar de oude boulevard geheel vernield is. Onze hulp. In totaal heeft Nederland tot nu toe 273 millioen dollar Marshallhulp ontvangen, dat is ongeveer 290 gulden per gezin. Rokertje^.Aan boord van een Neder lands schip op de Rijn in Duitsland heeft de Franse politie twintig ton Ame rikaanse sigaretten in beslag genomen. De totale waarde van de sigaretten be droeg dertig mihoen gulden. Een enorme brand veroorzaakte voor honderdduizenden guldens schade in de sajotfabriek Van Schuppen en, Zn. te Veenendaal. Het blussingswerk nam uren in beslag. De oorzaak van de brand is onbekend. merker ünderskate dingen to merkbiten, dy’t der op wize. De Hollandiafabryk hjir en yn §karsterbrêge binne drok oa.i it forbouwen west en it giet jlt troch, De nijere technyske methoades, de ra- bislüt ek binend to forklearjen foar alle tionalisaesje wurde der net oan ’e kant set, der kin men grif op rekkenje. De particuliere yndustry hat yn dizzen wol aerdich de sliep üt en hja hawwe op de koöperaesje dit foar, dat hja der .iet in soad minsken nei freegje hoege. As de lieding mlcnt fan sa, dan giet dat ek troch, as l.,_ S. D. Soemenep, 15 November 1948. Het contact met de patiënten wordt in- tiemer, doordat de poli’s kleiner zijn dan voorheen, doordat slechts twee of drie meisjes van ons, geholpen door de poli- 1 krachten, de mensen behandelen, door- dat de groepjes hun eigen poli’s hebben, I en doordat ze daar tweemaal per week komen. Dit nauwere contact is waar schijnlijk aansprakelijk voor de talloze verhalen, die er ’s avond loskomen over het ziekteverloop van velschillende pa tiënten. Zo in de geest van: weet je wel, dat vrouwtje waarover ik vorige keer vertelde, dat van top tot teen bedekt was met framboesia-papels? Ik heb haar toen een injectie gegeven en hier en daar laten verbinden; de vol gende keer kwam ze terug: de meeste waren al opgedroogd, en vandaag kwam ze, helemaal genezen, werkelijk. Nog een paar injecties en we zien haar niet meer. En dat jochie met dat gat in zijn hiel, herinner je je, zo groot als ’n aardappel; injectie gegeven, verbonden, wat zalf en verband mee naar huis gegeven met de boodschap dat het elke dag ververst moest worden en vandaag, nee, je had het moeten zien, helemaal schoon, zag er prachtig uit en het begon al mooi te helen. Hij had er zelf ook zo’n aardig heid in. En een verschrikkelijk mager, zielig oud mannetje had ik vorige keer in een flesje wat levertraan meegegeven, moest hij elke dag twee lepels van slikken. Vol gende keer flesje mee terugnemen. En ja hoor, vanmorgen stond hij weer voor mijn neus en zet triomfantelijk het flesje op tafel. Ik heb het weer laten vullen en het hem weer meegegeven. Hij ver schijnt volgende keer vast en zeker weer en zo zullen we hem wel wat opknappen denk ik. Ja, zoiets had ik vandaag met dat vrouwtje met die kleine malaria-peuter, weet je nog? Ze was zo wanhopig om dat het kind. Wanneer ’s avonds om 7 uur het hele team verenigd is aan tafel voor de avondboterham, komen deze verhalen los; och, het zijn maar héél korte ver haaltjes, en eigenlijk komen ze allemaal op hetzelfde neer, maar het zijn boek delen op zich zelf, en ze zijn altijd weer heerlijk óm te horen. De geschiedenis waarmee enkele dagen geleden een van de zusters thuis kwam, demonstreert wel bijzonder het vertrou wen van de bevolking in het Rode Kruis werk. Ja, wij hadden vanmiddag toch zo iets moois op de poli. Vorige keer was er een framboesia-man geweest, nee, vreselijk, werkelijk zoals die er uit zag, een van de ergste soort. Ingespoten en natuurlijk op zijn hart gebonden, dat hij terug moest komen, 't Was druk van daag, de patiënten gingen in een snel tempo langs me heen, het ene kaartje na het andere gaat door m’n handen. Vol gende kaartje, ik kijk op: m’n framboe- sia-mannetje. Stomverbaasd ben ik, zo schitterend ziet het er uit, alle wonden totaal opgedroogd, zó’n enorm succes heb ik van sluchts één injectie bij zó’n erge patiënt geloof ik nog nooit zo ge zien. Ik was enthousiast en keek hem stralend aan. Wonderlijk, dacht ik, dat Ik daarover nu veel verrukter ben dan hij zelf, want hij stond maar niets zeggend te staren. Ik haal in mijn enthoulasme alle poli-mensen„ hulpjes en politie er bij, vertel ze de geschiedenis en laat ze het resultaat van die ene Injectie zien. In ons aller ogen was verwondering te le zen over dit succes, waarvóór anders altijd meer injecties nodig zijn. En toen fojjf eage0) hoe,t hj|r yn pryg||n gtrjden I |lwat minder wurden, kwam OOk onze patiënt met Zijn V (,n |g fnar «nvelknAn»rae«leJ.sa d.'W eltse fahrvk wondering naar voren: maar verwonde ring over onze verbazing, hij had deze fantastische genezing van te voren ge weten, anders was hij niet eens geko men; van de soentiks van het Rode Kruis word je toch altijd beter. i Bolswards Nieuwsblad Afwerken op Oost Madoera f ■•C ie Je !i-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1