De IJswegencentrale vraagt Uw steun Flitsen uit Indonesië Martinytoer Fan de door Nederland üs hjoed Q H to sizzen No. 99 44e Jaargnng Dinsdag 28 Dec. 1948 Uitgave van DruKKerlj Fa. A. J. OSINGA - Bclsward - worden beschre- fw<i houden, dat wanneer Ook in de zachte winter Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 forgriemd ha. Hwant doe’t ik juster jou wurk biseach, waerd my düdlik, dat al- oer de Volendammers skreaun ha, der hielendal by troch is.. de inerlike rykdom fan dit folkje hat jou wurk my düdlik makke, Ik hie it seis net sjoen. Jo ha my de eagen iepene Ik hald in bulte fan de fcroulju, mar se bin my to rynsk yn it oertallige en to deun op it nedige. Lêstendels is yn Bergen forstoarn in skil- deres: Frou Rutgers van der Loeff. Hja hat tlge namme makke troch har skilder. stikken fan Volendam en de Volendam mers. Jierren hat hja der wenne en wur- ke en op In tentoanstelling seach ik dit kostbere wurk.Jn seldsume blkoaring giet üt fan dit mei leafde en tawijing liantearre pinsiel. Men fielt Volendam op en üt, mar hwat mear seit, men sjochf it karakter fan dizze minsken, men Ontdekt de siel fan dit aparte folkje. Yn Hotel van Diepen, hwer’t de skilderes har thüs hie, sa tor telde hja seis, siet ek in Amerikaen, dy’t dwaende wie mei in boek oer NederlAn en de NederlÊnske folkstypen. Al in wike of seis wie dy drok dwaende mei it fêst- lizzen van alles, hwerfan hy miende, dat fan bilang wie oer Volendam en de Vo lendammers. Doe’t hy miende klear to mei de skilderes De kerk van St. Petrus-banden te Venray die dateert uit de 15e eeuw en geduren de de laatste oorlogshandelingen zeer zwaar werd beschadigd, is dezer dagen wederom voor kerkelijke diensten in ge bruik genomen. De Arabische Liga heeft aan de Veilig heidsraad het verzoek gericht, de Neder landse regering op te dragen, een eind te maken aan de actie in Indonesië. Ook Irak heeft een protest doen horen. Ter nagedachtenis van 17 spoormannen die tijdens de bezetting als slachtoffer van hun plicht sneuvelden, is in het Oranjehuis te Nijmegen een plaquette onthuld. De plunderaar van Arnhem, de Duitser W. Zglger voormalig referent bij de Beauftragte des Reichskommissars voor de provincie Gelderland is door Duits land aan ons land uitgeleverd. De Vos verloor. In de te Rotterdam ge houden bokswedstrijd heeft de Sneker Jan de Vos op punten verloren van F. Simonis (Rotterdam). Bedenkelijk. De directie van de dames- confectiefabriek Aparto heeft besloten haar fabriek te Schoonhoven, die sinds een jaar in bedrijf was en aan 38 per sonen arbeid verschafte, met ingang van 1 Januari wegens schaarste aan stoffen te sluiten. Het verdient n.l, blijkbaar aanbeve ling om de bevolking er op te wijzen, wat het doel en streven der IJswegen Centrale Is, welke In de uitoefening van haar taak het volksbelang dienende is. Deze taak betekent in haar uitvoering i les, hwat ik het belang der bevolking te dienen, zo- wel wat betreft de mogeli|kheid< deze altijd door ons Friese volk hoog ge waardeerde sport te kunnen beoefenen, foar de SIEL FAN DIT FOLK. Ik gean earst in wike of hwat nei Parys en dan kom ik werom om it alhiel oer to dwaen. hwant it wichtichste hie ik net opmur- ken.” De siel fan it folk, de inerlike rykdom fan it libben, der hat de moderne wrflld gjin oandacht, gjin tild en gjin orgaen mear foar, sa’t it liket. Hja komme fan om utens en skriuwe dan de cliché-wur- den nei alle lannen fan de wrÊld: Het volk is stug, stoer, onhandig, weinig spraakzaam, sober en al soks mear. Het land is vlak en kaal, waterleiding en electriciteit* zijn veelal onbekende za ken. Lou Bandy (T) wil er hoogstens sterven maar niet leven. En in geastlike, dy’t hjir hinnestjürd waerd, skreau mei skerp sarcasme: „Friesland is mooi, ja heel mooi, ’s nachts als Ik onder de de kens lig, dan is Friesland mooi.” Earme, bline minsken, dy’t neat mear sjogge, as de uterlike skittering, de sul- vcrbünten fan de dames en de lükse auto’s op 'e diken, dy’t stêd en Ifin tak- searje nei de bioscopen en etalages, dy’t lawael en drokte oansjogge as graed- leters foar libben en bloei. Men mei sunder oerdriuwing sizze, dat net allin- nich Volendam, mar it hiele plattelAn en binammen Fryslün foar de greate mannichte is: it ünbikende lên, terra in cognita”. Yn de beide tsjokke dielen: Nederland se volkskunde fan de Nimweegse profes sor: Schrijnen, wurde tsientallen blêd- kanten wijd oan it eigene fan FryslÊn. Hjir is dan it griene hout, in heechlearaer yn de Volkskunde, mar it is binaud, hwat hjir byinoar griemd is. In hiele heap folkloristyske aerdichheitsjes, in man nichte heale wierhedcn en in totael ge mis oan werklike kennis en forstean fan it Friezenfolk komt jin yn 'e mjitte. Ut totael forüldere literatuer is op in hief sloarderige manear hwat byinoar socht de skrlftekennisse Is gearfetten yn In pear sinnen, hwerby jln de grize oer de Verkeersongeval. In de Brugstraat te Grojiingen werd de 15-jarige wielrijder B. Oosterhof door een vrachtauto met volgwagen overreden. De jongen was vrijwel op slag dood. De gemeenschappelijke actie van Neder landse vrouwen heeft aan de minister van overzeese gebiedsdelen een tele gram gezonden, waarin wordt medege deeld, dat zij een hulpactie voorbereidt tot steun aan die Nederlanders, die tot dusverre verhinderd werden het republi keinse gebied te verlaten. Het hoofdbestuur en de partijraad van de V.V.D. hebben de motie van de afd. Vlissing envan de partij, waarin o.m. het aftreden van minister Stikker was ge ëist, afgekeurd als zijnde in strijd met de beginselen van de V.V.D. Nieuw Kamerlid. In de plaats van ir. H. Vos heeft de voorzitter van het Centraal Vrijdag en de daarop volgende Kerst dagen hebben zeer belangrijke beslissin gen gebracht ten aanzien van de Indo nesische kwestie. De Veiligheidsraad nam een Amerikaanse resolutie aan waarin gevraagd wordt het vuren te sta ken en de Republikeinse leiders los te laten. Niet aangenomen werd het deel van de resolutie, waarin het terugtrekken der troepen op hun uitgangsstellingen wordt bevolen. Bij deze stemming onthielden zich Frankrijk,. België, Rusland, Oekraine Canada en Argentinië, zodat dit voorstel slechts vijf stemmen kreeg en verworpen werd. Eveneens verworpen werd de zinsnede in de resolutie, waarin de Nederlandse actie strijdig genoemd wordt met de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 Augustus 1947. Bij deze stemming ont hielden zich vijf staten (Frankrijk, Bel gië, Rusland, Oekraine, en Argentinië). Mr. van Royen verklaarde na de stem ming aan een correspondent van Reuter: „Ik ben nog overtuigd, dat een voorba rig staakt het vuren-bevel meer bloed vergieten zal veroorzaken en guerilla- strijders in staat zal stellen een lange en bittere oorlog in de jungle te strij den. Ik kan niet zeggen of mijn regering deze resolutie woord voor woord zal aan vaarden. Zij zal haar zorgvuldig moeten overwegen. Wel ben ik van oordeel, dat de resolutie aan de Commissie voor Goe de Diensten teveel macht toekent.” Op Kerstmorgen richtte de Commissie voor Goede Diensten zich tot de Ne derlandse en Republikeinse vertegen woordigers met een brief, waarin de in houd der resolutie werd medegedeeld. De C.v.G.D. vroeg verder aan de Ne derlandse regering faciliteiten voor de geïnterneerde Republikeinse leiders, op dat zij richtlijnen zouden kunnen geven voor het beëindigen der vijandelijkhe den. Zondag zond de C.V.G.D. het in de re solutie gevraagde rapport aan de Vei ligheidsraad. De Nederlandse troepen hebben hun op mars voortgezet. Zij bereikten de west kust van Java en bezetten in West-Java Anjer, Pandeglang, Rangkasbitoemg en Baja (aan de zuidkust). In Midden-Java werden Tawamangoe (35 km. oost van Soerakarta), Wonogiri (60 km. oost van Djokja) en Sragen bezet. In Oost-Java trokken de Nederlandse troepen achter eenvolgens Kediri, Megetan, Ngawi en Madioen binnen. Alle grote plaatsen van Java zijn nu in Nederlandse handen. Op Sumatra bezetten de Nederlanders Sibolga (aan de westkust) en Sidikalang (noordwest van het Tobameer). Eén Nederlandse jager is niet terugge keerd van een vlucht boven Midden- Java. Een militaire woordvoerder heeft Zondag in Den Haag medegedeeld, dat volgens de laatste ter beschikking staande ge- gevenjs het aantal doden aan Neder landse zijde tot 23 is gestegen. Het aan tal gewonden Is 43. Op Midden-Sumatra werden 124 Republikeinse krijgsgevan genen gemaakt. Volgens het Franse persbureau A.F.P. trekken politieke waarnemers te Batavia ae doeltreffendheid van de order „Staakt het vuren” in twijfel. De geïnterneerde Republikeinse leiders zijn niet in staat hun troepen, die zonder centraal bevel opereren, opdrachten te geven. Zelfs, In dien de leiders vrijgelaten zouden wor den, zouden zij waarschijnlijk geen con tact met hurt troepen kunnen opnemen: de strijdkrachten zijn verspreid en ver anderd in guerillatroepen. Volgens A.F.P. zou Tan Malakka in het gebied van Madioen hevige tegenstand bieden. Hier zouden de Rtepiublikeinse troepen versterkt zijn met vrijgelaten communisten. De wali-negara van Zuid-Sumatra Ab- doel Malik, heeft gezegd de noodzaak van de militaire actie na drie jaar on derhandelen te betreuren. De regering van Zuid-Sumatra hoopt evenwel, dat de actie een periode van economische en culturele bloei zal inluiden. De haven van het eveneens bezette Ba- gan Si Apl Apl (vroeger een der belang rijkste vissersplaatsen ter wereld) was verzand en verwaarloosd. De visserij was daardoor sterk Ingekrompen. redig is aan de geïnde contributie. Daardoor zult U direct begrijpen hoe uiterst noodzakelijk het is, deze zaak aan ook zo ruim mogelijk financieel te steunen, omdat, zullen bij invallende winter bijv, de banen in een gemeente als Hennaarderadeel berijdbaar zijn, dit de organisatie dan ongeveer 30 gulden per uur komt te kosten. Aan U de taak na te gaan, wat dit gaat kosten, indien zo’n organisatie zich ge durende een periode van vier weken daaraan zal hebben te wijden. Dat loopt dan weldra in de duizenden. Daarom is het noodzakelijk, dat deze organisatie ook in open winters haar gelden zo ruimschoots mogelijk binnen krijgt, opdat ze tot de zo hoogst nood zakelijke fondsvorming moge komen. Daarom doen de-Centrale Besturen van de IJswegen Centrale dan ook een drin gend beroep op de bevolking de plaat- I^Tml^ selijke Rayonbestuurders van alle ge-’’- - -- zinsleden boven de 14 jaar de jaarlijkse contributie dezer organisatie vlofte be talen, met een aparte bijdrage van hef hoofd van ieder gezin, welk bedrag als donateursbijjdrage kan worden aange- donateursbijdage kan worden aange merkt, opdat men de inkomsten dezer zin van het woord dient, mogen op voeren. Er is enige concentratie voor nodig de gedachten, die in deze zo spannende da gen schier ieder ogenblik naar onze Overzeese gebiedsdelen worden getrok ken, waar we zozeer meeleven met de perikelen van onze regering en de zo zware opdracht van onze jongens, te bepalen bij de problemen bij de ijs- sport. 3 emeer is dit het geval, nu „Jükelburd” tot op heden vrijwel verstek lieten gaan en er reeds wordt gesproken van een zachte winter, hoewel we gezien de ervaring van voorgaande jaren nog van alles kunnen beleven. En juist daarom moeten wij op alles voorbereid zijn. Wij herinneren ons wellicht nog de mi sère, van de tijd, toen er nog geen ijs- wegencentrales bestonden. Zeker, er waren toen ook baanvegers. Soms waren ze het uit eigen initiatief. Soms werden ze door de gemeente ge plaatst, gerecruteerd uit de werklozen en steuntrekkers. Vaak koos men het be roep uit bittere noodzaak om den brode. Dat alles lijkt misschien aantrekkelijk. De baanvegers verschenen spontaan en ongeorganiseerd. Daar zat iets moois in. Maar het had ook een grote schaduw zijde. Vaak geleek bij het baanvegen niet het vegen, maar het ontvangen van fooien, de z.g. „centjes voor de baanve ger” de hoofdzaak. Er waren van die beroepsmeelijwekkers, die weinig veegden en zich bij voorkeur ophielden bij de pleisterplaatsen, zoals de ijsdisjes en voor de ijsherbergen, waar het steeds gezellig drqk was, waar het rijdende publiek de beurs toch voor de dag haalde en waar de één zijn cen tje gaf omdat hij niet minder royaal wil de schijnen dan zijn omstanders die het ook deden. Voor wie zich niet geneerden op de een weeldebelasting of andere manier telkens weer de aan- Maandag 20 Dec. dacht op zich zelf te laten vestigen, het zij door het schooierig geroep of het rondgaan met hoed of pet, zat er wer kelijk een aardige daghuur in het baan- vegerschap. Meer serieuze naturen veegden op plaat sen waar het ook inderdaad nodig was, vaak op afgelegen plaatsen, waar het voorbijrijdende publiek zich veelal geen moeite deed te stoppen en in de vorm van klinkende munt waardering voor dit goede streven uit te drukken en bij wijze van uitzondering slechts zelden een cent in de sneeuw werd gegooid. Deze serieuze baanvegers deden het meeste werk, maar kwamen veelal thuis met een platte beurs. Hier klopte iets niet. Alleen daarom viel het toe te juichen, dat een zo goed werkende vereniging als de IJswegencentrale in het leven werd geroepen. Trouwens dit mes snijdt van twee kan ten. Niet alleen is het afgezien nog van het voordeel voor de ijswegen zelf uiteindelijk voor de baanvegers veel beter dat ze een vast werkloon genieten, ook voor de gebruikers van de ijswegen is het een groot genot. Bovendien biedt de IJswegencentrale nog meer voordelen, zoals die hieronder ven. Hwat hat Gabe Skroar Weg met de restanten. De tweede uit verkoop van textiel zonder punten zal gehouden worden van 15 tot 31 Jan. Een oude bekende. De uitzending van de Geref. kerk v. Bloemendaal kwam na 'n onderbreking van 5 jaren met ingang van 1ste Kerstdag weer in de aether. Het valt mee. Het motorschip „Kerto- sono” van de Rotterdamse Lloyd is nabij Pangkalpinang op een rif gelopen. Er zijn geen ongelukken gemeld en voor de opvarenden bestaat geen gevaar. Een auto weelde-artikel. Naar de K. N. A. C. verneemt, is de aangekondigde op personenauto’s in werking getre den, waardoor de lasten op personen automobielen met ongeveer 10 a 12 pet. op de vrekoopprijs werden verhoogd. - H. M. de Koningin heeft aan Rotterdam als Kerstgeschenk een Kerstboom van 14 meter hoogte gezonden uit de domeinen van ’t Loo. Deze boom is geplaatst nabij de ruïne van de Grote Kerk in het hart van de stad. Een aanslag op de Amersfoortse kei is in de laatste weken tot tweemaal toe gepleegd. Thans is een korporaal in ar rest gesteld, die er van wordt verdacht met een springstof, waarvan de her komst .nog moet worden vastgesteld, deze aanslagen te hebben bedreven. grouwe rint. Dizze professor wit fan it hiele gefal neat öf, folie minder as in earstejiers-Iearling fan in Folk- en Gea- icargong, mar likegoed is Schrijnen „het” hÊnboek foar de Volkskunde en wurdt oan alle Universiteiten as sadanich brükt. Oan de hfln derfan geane fannijs de fa- beltsjes oer de wrÊld en sjocht men Tj. Velstra üt Marsum oan foar ien fan de epigonen fan de Fryske literatuer. Men soe der mankelyk fan wurde. Der lizze nou de fjouwer dielen fan Wumkes: „Paden fan FryslÊn” mei syn great wurk „De Bodders”, der is Piebenga’s Skrif- tekennlsse, der is it wurk fan Kalma en safolle oaren, mar de nammen fan dizze bodders siket men yn It wurk fan Schrij nen omdöch. Forline wike Is de bigreating fan it Mi- nlstery foar Underwits, Kunsten en Wit- tensklppen troch de Twadde Kamer wer oannomd. It rlnt yn de miljoenen mar omdöch siket men ien post foar it ün- derwils, de kulturele forlenings, it war- bere bodzjen fan alle ynstansjes hjir yn FryslÊn, dy’t ien fan de greatste skatten hoedzje, op dizze list. FryslÊn is de greate ünbikende foar it sintralistyske steatsbistjür. Mar Lieftinck kin it paed hjir wol fine. Dy hat gjin lést fan de smoarrige reden en iensume pleatsen, hy set it mes der forgoed yn. Symen bitael Bitelje moaste, bitelje soeste. Moat it jin dan nij dwaen, dat hoe langer hoe mear minsken ynsjogge, dat wy hjir en lyksa oare provinsjes der tinken fan meitsje moatte, troch in soune decen- traliseaesje de .rjochtfeardifchheit en it forsoargjen fan de lytsere dielen müg- lik to meitsjen. En kin men der dan by, dat hjir yn FryslÊn Onder minsken, dy’t in forantwurdlik plak ynnimme, jit sa folle binne, dy’t har passyf dellizze by de tsjintwurdige gong fan saken. Nearne mei mear rjocht kin men de wurden hjir In FryslÊn in plak jaen, dy’t Dr. Ariens op syn keamer setten hie: „Cen tralisatie is ds dood II” Tj. de J. der Tweede Kamer drs. G. M. Neder- horst te Gouda. Een botsing tussen een goederentrein en een vrachtauto op de onbewaakte over weg in het nieuwe plantsoen te Deven ter heeft 4 doden geëist. Duisternis, mist en gladheid moeten de chauffeur, die elke dag deze route rijdt, en die onge deerd bleef, parten hebben gespeeld. Een protest. De kring Middelburg van de K.V.P. heeft besloten protest aan te te kenen tegen het feit, dat gedurende de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer zeer vele leden van de K.V.P.fractie de zittingen niet heb ben bijgewoond. Faillissementen. Gedurende de eerste helft van dit jaar werden er in ons land 532 faillissementen uitgesproken. Het percentage der faillissementen was het laagst in Zeeland, n.l. 0.8 per 100.000 inwoners en het hoogst in Amsterdam waar dit cijfer 11.8 bedroeg. Wel animo. Sedert de bevrijding werden in Nederland 1200 personen genaturali seerd. Straks rijstebrij. De Wereldvoedselraad zal volgend jaar Nederland de dubbele hoeveelheid rijst van dit jaar toeken nen. Onze hulde. Een wachtmeester van de Rijkspolitie redde drie mensen het leven die onder Diemen met een auto in de Keulse vaart waren gereden. Het vordert. De transportleiding voor 't mijngas is thans gereed gekomen tot Kaatsheuvel. Waalwijk en Kaatsheuvel zullen half Februari van het mijngas kunnen profiteren. Als eerste geschenkzending in het kader van het Marshallplan arriveerden op het terrein van de N.V. Philips te Eind hoven enkele wagons met 271 vaten phenol de hoofdgrondstof voor alle plas- ticproducten. Ijdelheid? De gemeenteraad van Beek bij Boreda heeft besloten aan de Kroon te verzoeken de naam Beek te verande ren in Princebeek. alsmede de te treffen maatregelen, die de veiligheid der bevolking bij de beoefe ning ervan bedoelen. Deze actie kost veel geld en wordt als zodanig door de overheid voor het ene deel in handen der bevolking zelve ge legd, door haar in de gelegenheid te stellen, hiervoor een draaglijke contri butie jaarlijks te geven van 25 cent per persoon en het open laten van de mo gelijkheid deze taak mede te helpen verlichten, door als donateur een hoger bedrag daarvoor af te staan, wat door het Centraal Bestuur ten ’zeerste wordt aanbevolen Dit dragen van de volksgemeenschap is evenwel bij lange niet voldoende, de ge weldige bedragen die de uitoefening de zer taak kost, op te brengen. Daartoe steunt de gemeentelijke over heid met een subsidie, die evenwel even- StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Zodra de winter Is Ingevallen, gaan na mens voornoemde organisatie, de door haar benoemde baaninspecteurs uit, om te onderzoeken of de ijsdlkte reeds 8 cm. bedraagt, waarmede de organisatie In overleg met de Burgemeester, die wettelljk verantwoordelijk is, ook in de veiligheid van het verkeer te water, tot de uitvoering van haar taak overgaat, n.l. het afzetten van bruggen, wakken en meerdere gevaarlijke plaatsen, en ’t plaatsen van baanvegers op de banen, opdat zodoende de doelstelling der or ganisatie in) praktijk worde gebracht, bedoelende de bevordering van het toe risme op de schaats. i—--- --- - -•/ Men wordt er evenwel met klem op ge-1 wezen, makke hy kunde wezen, er zich goed van overtuigd te1 en hja liet him har wurk sjen. Mei grea- houden, dat wanneer de baanvegerste oandacht en niget naem hy it op. worden geplaatst, men vertrouwd kan De oare deis kaem er om öfskied to nim- schaatsen. men ^an Mefrou Rutgers en doe sei hy: Het plaatsen van de baanvegers Is dus „It is jou skuld, dat ik hjir seis wike het teken, dat het ijs vertrouwd is, eer der make men’er geen gebruik van. baanvegers te oandacht en niget naem hy it op. men fan Mefrou Rutgers en doe sei hy: i Bolswarils Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1