1948 voo'r Bolsward was GOED JAAR! een I fc Gabe Skroar Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek hjoed n n sizzen us No. 100 44© Jaargang Vrijdag 31 Dee. 1948 StreeKblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bolsward van Hwat hat to De edelste trachten een t verdrag met Tito gesloten. J. G. S. BRUINSMA. Palestijnse kwestie De Engelsen Fokke f 1 Amerika voor een dilemma. In de Ver. Naties geldt de politieke overweging en niet het recht. De huidige situatie van Japan. Zuid-Oost-Europa in de branding. De Russen i onhandelbaar. De Palestijnse kwestie. I van de bezoek van een en de officiële Hopelijk zal de nieuwe ambachtsschool de oprichting van deze fabrieken bevor- de doorslag bij een beslissing geven en niet het recht. Voornamelijk komt dat thans door de strijd om de macht tussen het Westen en Rusland, die beide par tijen dwingt naai- de gunst van allerlei landen te dingen om de schaal in even wicht te houden. Een symptoom daar van is ook dat de Amerikaanse opper bevelhebber in Zit niet bij de pakken neer, grijp Uw kansen, telkens weer, laat het niet bij éne keer: Maak reclame; ADVERTEER! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat >3 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij voorultbet?line Advertentieprijs: 10 tent per mm. Giro 87926 Reg. Omroep Noord 245 M. Fr. Studenten-congres. De oude academie-stad Franeker zag weer nieuw studentenleven binnen, zijn muren. Voor de 16de maal werd hier de reünie gehouden van de Federatie van Friese studenten. Zoals gebruikelijk wer den ze ook nu weder op het Stadhuis ontvangen, waar zij werden toegespro ken door burgemeester Dijkstra. Na het congres was er de ,,noflike joun” Een groep studenten van de studente- vereniging „Cygnus Resurgens" van Am sterdam, bracht een zelf samengesteld cabaret-programma naar voren. Met dit programma hebben de studenten zich schiterend gerehabiliteerd. Tot nu toe was het toch zo „lt koe gjin sprekken lije”, maar deze maal was het buiten gewoon goed. Geestig, flitsend en dur vend. Het net tegen het Russische communis me, dat zo moeizaam wordt gesponnen en nog steeds ver van afgemaakt is, zou gemakkelijk kunnen worden vernield door de Amerikaanse poging om Neder land inzake de Indonesische kwestie te isoleren. Hiervan geeft de Amerikaanse regering zich op onbehaaglijke wijze re kenschap, evenals van de hardnekkig heid van het Nederlandse volkskarakter en van het Russische voornemen uit de ze episodei alle mogelijke munt te slaan. Dientengevolge is de Amerikaanse rege ring in een dilemma gevangen. Zij hoopt op een spoedige oplossing, maar zij weet niet hoe deze kan worden bereikt. Het kan heel goed zijn dat dergelijke overwegingen de Amerikaanse houding bij de verdere behandeling van het In donesische vraagstuk zullen Ibeïnvloe- den en deze wat gematigder zal wor den. Washington toonde al geen neiging Nederland al te snel tot een beslissing Donderdag 6 Januari: 1919.30. Concert door de Leeuwarder Gem. Zangver. „T.A.V.E.N.U.”, ol.v. Jac. Bos? C. A F. Op de door de C. A. F. gehouden leden vergadering waren uit de 84 aangesloten afdelingen ruim 900 personen aanwezig. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer D. Elzinga van Roodkerk. In zijn openingswoord herin- nerde hij aan de woorden, gesproken bij de oprichting der C. A. F. in 1896 door de toenmalige voorzitter, de heer van Konijnenburg, waarbij hij een paralel trok tussen de toestand»van toen en die van nu. De C. A. F. is sinds die tijd een krachtige organisatie geworden. Echter is er nog genoeg te doen en er dient opgepast te worden voor zelfverheffing. De samenwerking tussen de bestaande landbouworganisaties dient zo stevig mogelijk te worden gemaakt, opdat onze stem beter in Den Haag doorklinke. Bij de mededelingen kon de voorzitter de vergadering de tijding doen, dat er zich bij het begin van de vergadering nog 15 nieuwe leden hadden laten inschrijven. Vrijdag 7 Januari: 18.4519. Litterair kwartier. Sierksma met varia. 19.1519.30. De Stem van het Noorden. Dinsdag 4 Januari: 19.1520. Frysk programma. 19.15: Stimmen lit it HeitelSn. 19.30: Alearen, earste fan in searje for- halen üt de Side tiid troch M. Brouwer, mei musikale illustraesje fan A. Cley. 19.45. De hüsfrou op 'e tekst. alle in Bolsward bestaande verenigin gen. Wel kunnen we zeggen, dat wij dit werk, indien het niet zou zijn gedaan, zeer zouden hebben gemist Zo is 1948 voor Bolsward een goed jaar geweest. De Raad kwam voor gewich tige beslissingen te staan. Het jaar 1949 zal weer veel werk ver eisen. Met vreugde hebben wij gezien, dat de Tweede Kamer der Staten Gene raal een ambachtsschool voor Bolsward en haar omgeving heeft goedgekeurd, welke school hopelijk 1 April zal wor den geopend. Dat dit voor Bolsward een zeer belang rijke beslissing is behoef ik U niet te ver tellen. De plannen tot verbouw van de barak van de stichting voor Maatschappelijk werk, uitgaande van de Ned. Hervormde kerk zijn thans klaar en zullen met spoed tot uitvoering worden gebracht. Goede naam heeft reeds verworven de opgerichte knikkerfabriek. Gewerkt wordt aan de oprichting van een glaze- niersbedrijf van de kunstschilder Reit- sma uit Leeuwarden, terwijl de oprich ting van een tweetal andere fabrieken wordt voorbereid. Het behoeft geen be toog, dat het voor Bolswards toekomst Het jaar 1948 spoedt ten einde. Evenals het vorig jadr kunnen we zeggen, dat het een goed jaar voor Bolsward was. Voor het eerst in haar geschiedenis zijn wij de 750q inwoners gepasseerd. Stil stand is achteruitgang. Wat mogen wij dus thans verheugd zijn. Laten wij hopen, dat groei nieuwe groei zal bevorderen en medebrengen, dat groei en leven nieuw leven schenkt en het bestaande leven bloeiender, rijker en weldadiger maakt. Bij een overdenken van het afgelopen jaar rest ons in de eerste plaats dank aan God. Dank aan de Schepper van alles, de grote uitdeler van goeds en genade. Zonder God is ons leven geen leven, is ns werken geen werken, maar afbreuk aan de menselijke persoonlijk heid, die een afstraling moet zijn van de Schepper. Het aantal inwoners is gestegen van 7410 tot 7523. Dit jaar werden 196 kinderen geboren. Van 63 mefasen werd de le vensdraad afglesneden en verantwoor ding gevraagd. Gelukkig liep het aantal echtscheidingen terug van zes tot vier. 67 paren belobfden elkaar eeuwig trouw. De meeste deze huwelijken werden eveneens vcA het altcTr voltrokken of in de kerk bevestigd. In het jaar ’948 stond Bolsward voor een zeer b ingrijk gedeelte In het doen herleve, Van de wekelijkse markt dag. Dank zij Ze hartelijke medewerking van veehouders en veekooplieden kon den wij de 'ohderdag weer maken tot een echte maUtdag. De samenwerking over de eisen van de Veiligheidsraad te dwingen zoals de Russen en niet te ver geten ook de Australiërs wilden,.die zich in deze kwestie haast Aziaten toonden, zozeer namen zij het voor de Indonesi sche republiek op. buitenlanders ontmoeten. Ik denk I aan het bezoek van een deputatie uit Ceylon en de officiële bezoeken van Spanjaarden. Het gemeenschapsleven in onze stad kan weer op een vruchtbaar jear terugzien. Ik noem enkele hoogtepunten zonder af braak te willen doen aan alles wat niet genoemd wordt: De Herdenkingstocht en de bevrijdings dag, het jeugdconcert verzorgd door de V.AR.A., de goed geslaagde Multishop 11 de opvoering ten behoeve van het Groe ne Kruis, de opvoering van de revue Bolsward, de Acht van Bolsward, het goed geslaagde en door goed weer be gunstigde concours van het Stedelijk Muziekcorps, de tocht voor Ouden van Dagen en de feestelijke Floralia-avond. de goed geslaagde door de Nederlandse Jeugd Gemeenschap voorbereidde U. N. A. C.-collecte, het concours-hippique, de nationale duivententoonstelling, het tot stand komen van de kinderspeelplaats „het Dwergje", en de nog pas met ge noegen geconstateerde ijver van de ijs club, die op zo korte termijn weer volop profijt trok van de ingevallen vorst. In dit verband mag ook niet onvermeld blijven het actieve werk van de B.B.G. en van de Middenstandsorganisaties. Laat ons hopen, dat de instelling van een gemeenschappelijk secretariaat van B. B.G., V.V.V. en P.F.C. het gewenste resultaat moge bereiken. Dank zij eendrachtig samenwerken kan de door de Middenstandsorganisaties voorbereide! St£ Nicolaasactie als zeer geslaagd worden beschouwd. Wij verheugen ons eveneens in de op richting van een watersportvereniging. Het is ondoenlijk de waarde tot uit drukking te brengen van het werk van deze week weer ondeftverp van bespre king in de Veiligheidsraad, de Egypte- naren beschuldigen er de Joden van de wapenstilstand te hebben geschonden, in ieder geval is de strijd weer opge vlamd en tracht Jsraël de gehele Negeb in handen te krijgen. Het Egyptische le ger heeft tot nog toe heel weinig ge presteerd en dat is een geduchte knauw voor het Egyptische nationalisme, dat zeer teleurgesteld is, ook over het feit aat de Soedankwestie nog nimmer op gelost is en de Egyptische souvereiniteit ever dat land niet erkend. Het gist zo wel in de bovenste als onderste lagen der Egyptische maatschappij, de moord op de premier door een student gepleegd getuigt daarvan. In zijn Kerstboodschap heeft Z. H. de Paus o.a. ook nog eens voor een oplossing van het Palestijnse probleem gepleit, mede om veiligheid te geven aan de hei lig^ plaatsen,, welke onder internatio naal beheer dienden te staan. Canada heeft de staat Israël en zijn regering thans ook officieel erkend. met de middenstand op dit punt werd met de dag beter. In de praktijk is wel gebleken, dat de aanwezigheid marktkraampjes het bezoek aan markt eveneens heeft bevorderd. Door het invoeren en nieuw leven inbla zen van speciale marktdagen kunnen we thans zeggen, dat de beurs en de markt wederom zijn gevestigd. Ook op ander gebied verwierf Bolsward bekendheid, n.l. door het invoeren van de automarkt, welke op 16 September voor het eerst startte. In het algemeen kunnen we met blijd schap vaststellen, dat door een goede gerichte reclamecampagne, door hard werken van onze gehele gemeenschap, onze stad meer is gaan betekenen voor onze omgeving. Over de uitgevoerde openbare werken noem ik het definitief klaar komen van de Workumertrékweg en het Laag Bol werk, de straten achter het park, de ver betering van de Snekerweg, de straat om de Melksuikerfabriek. Met ere mag worden genoemd, dat door samenwerking met de woningstichtingen Bolsward een flink aantal woningen heeft toegewezen gekregen en ge bouwd. Het jaar 1948 bracht ons ook de demo bilisatie van een groot aantal Bolswar- ders. Nog elke dag verheugen wij ons er in. dat in nog geen enkel geval dodelijke offers van Bolswarders bij de militaire acties in Indonesië zijn gevraagd. Op deze Oudejaarsavond past het ons de moed van de jongens overzee te ge denken, daarbij de wens uitsprekende, dat God hen nabij zal zijn en dat Hij de jonge mensen in gezondheid naar huis zal laten terugkomen. Moge ook de Al machtige de achter gebleven huisgeno ten in deze moeilijke tijd sterken en ver troosten. In geheel Nederland werd in spontane blijheid en werkelijke eendracht het re geringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina gevierd. Eveneens werd de nieuwe Koningin door het volk hartelijk welkom geheten. Moge onder Haar lei ding de door Koningin Wilhelmina ge legde grondslagen voor het herstel en de bloei van ons vaderland tot volle wasdom komen. In het jaar 1948 had plaats het officiële gemeentebezoek van de Commissaris der Koningin. In een prettige, hartelijke vergadering met de raad werden de belangen van de gemeente Bolsward besproken. Nog vers in ons geheugen ligt de triom fantelijke drie provinciëntocht van ons leger. Elen tocht, welke heeft bijgedra gen tot verbroedering van leger en volk. Gedurende de zomermaanden stond Bolsward in het middelpunt van de be langstelling van geheel Nederland. De prachtige in het stadhuis gehouden tentoonstelling van Friese kunst trok overweldigende,j voor Friesland tongie- hoorde belangstelling. De gemeente Bolsward kan zich gelukkig prijzen, dat zij op deze bescheiden wijze wat heeft mogen doen voor de kunstenaars uit eige» gewest. We zijn er ook blij om, f Truman heeft in een Kerstrede de Russen verwe ten dat ze onhandelbaar zijn, maar hij zou desnoods de gehele vier jaar van zijn nieuwe bewind wijden aan pogingen om het eens te worden met die leiders, die zich met Amerika wilden verstaan en van wie hij wist dat er ook in de Russi sche regering zitting hadden. Met de Indonesische, was ook de en de aierlÜQBte blommen worde it alderearst fan wjir- men en earkrapers stutsen. beginnen echter ook na te denken, en kele Engelse bladen stellen, haast ver ontschuldigend in het licht, dat Engeland de^ leiding der Ver. Staten in de Indo nesische kwestie wel moest volgen, me de om Pakistan en India, doch ook be grip heeft voor het Nederlandse stand punt en ook beseft dat de nieuwe staten in het Verre Oosten, die niet de leiding van de Westerse landen genieten, licht tot het communisme vervallen. Hoe dit alles ook zij, het gebeurde heeft nog weer eens duidelijk de positie van de Ver. Naties aangetoond. Het is een li chaam) waarin politiewee overwegingen In Hongarije gehoorzamer satelliet van Rusland,dan het land van Tito, is de strijd tegen de katholieke kerk thans openlijk uitgebro ken, de R.K. primaat kardinaal Minds- zenty is er gearresteerd onder beschul diging van hoogverraad, de kerk wordt verweten, dat ze het fascisme steunt. Uit dit deel van Europa is voorts te mel den, dat de Grote Vier in Februari nog eens zullen bijeenkomen om de moge lijkheid te onderzoeken nu eindelijk eens tot een vredesverdrag met Oostenrijk te ’.omen. Resultaat lijkt hoogst twijfel achtig, zolang de Berlijnse kwestie hangt zullen de Russen ook wel niet bereid zijn hun troepen uit Wenen terug te trekken. En hoelang zal die Berlijnse kwestie nog slepen? Japan thans zelfs een groep van de voornaanj-1 ste Japanse oorlogsmisdadigers uit hun gevangenschap heeft ontslagen, waar schijnlijk mevgeen andere bedoeling dan hun medewerking en die van met hen sympathiserende groepen in dat land te verwerven voor de economische en mi litaire opbouw, welke Japan tot een sterke pion tegen Rusland moet maken, vooral nu China in dezen zo faalde. De Amerikanen blijven ook hun deel van Korea bezet houden, hoewel de Russen Noord-Korea nu ontruimd heb ben, maar er een volksrepubliek hebben achtergelaten, welke een haar door Moskou geleerde rol in het drama in Azië moet spelen. Een, dergelijke rol in Europa is o.a. toebedeeld aan Bulgarije, waar op ’t congres der communistische partij, premier Dimitroff er nog eens op gewezen heeft, dat de Bulgaarse volks republiek ten nauwste met Rusland moest samenwerken. De nationalisatie van de grpnd durfde hij echter blijkbaar nog niet aan, om de sympathie van de kleine boeren niet te verspelen, „die na tionalisatie was onder de huidige om standigheden nog niet nodig,” zeide hij. Men weet, dat Tito in Zuid-Slavië die maatregel ook afwees. Dimitroff heeft trouw'ens ook over Tito gesproken, maar niet op een prettige manier. De Bulgaar rekende op vorming van een Slavische Statenbond in Zuid-Oost-Europa zodra „de verrader Tito ten val was gebracht.” Dat klinkt nogal onheilspellend, maar Tito trekt zich van dergelijke uitlatingen niet zoveel aan. Nog pas heeft hij in het parlement verklaard, dat, als de Com- informlanden hun handelsverdragen met Ten slotte zal het dringend noodzakelijk Zuid-Slavië niet nakomen, zijn land zijn zijn, dat meer, dat betere, dat grotere grondstoffen naar het Westen zal uit- woningen worden gebouwd. voeren en daar ook machines kopen. In het jaar 1948 was het goed te leven Straks zullen we nog horen, dat Zuid- in Bolsward. Ik dank U allen voor Uw Slavië in het Marshallplan wordt opge- medewerking. Ik dank U voor Uw acti- nomen. Engeland heeft al een handels- viteit, vertrouw dat de samenwerking in het college met de gemeente-secretaris, de hoofden van dienst, de politie nog beter zal worden en dank hen en alle ambtenaren en werklieden voor hun ar beid. Ik dank de onderwijzers voor hun arbeid voor onze jeugd. Moge het nieuwe jaar u veel heil en ze gen brengen en moge Gods zegen ons Bolswarders blijvend bestralen en moge onder Zijn hoede onze stad geestelijk en materieel vooruit gaan. Gaarne wens ik U en in U de gehele bevolking een zalig uiteinde en een ge zegend en gelukkig nieuwjaar. Maatschappelijk werk. Onder auspiciën van de Stichting Fries land voor Maatschappelijk Werk, hield Dr. P. A. F. van der Spek, geneeskundig hoodinspecteur van de volksgezondheid op 22 December te Leeuwarden een in leiding over de betekenis van medisch- opvoedkundige bureaux, alsmede over een'psycho-technisch instituut. De behoefte aan advies bij de opvoeding van kinderen is de laatste tijd zeer toe genomen en groeit nog steeds. Men kan zich hierover richten tot een medisch- opvoedkundig bureau, waarin een uit gebreide staf van deskundigen, meestal een psychiater, een psycholoog, een kin derarts en een sociaal-psychiatrisch werkster, ter beschikking staat om van advies te dienen en, indien nodig, de behandeling op zich te nemen. Spreker schetste uitvoerig de histori sche ontwikkeling van de medisch-op- voedkundige bureaux om daarna nog even stil te staan bij de psycho-techni- sche instituten. Dat ook voor Friesland de oprichting van een medisch-opvoedkundig bureau en een psycho-technisch laboratorium van waarde wordt geacht, bleek uit de levendige discussie, die op de lezing van Dr. van der Spek volgde. dat; bet houden van deze tentoonstelling ook anderen in de provincie heeft gesti muleerd om Friese kunstenaars warmer hart te gaan toedragen. Van deze plaats wens ik nogmaals de Friese kunstenaars in het algemeen dank te zeggen voor alles wat zij dit jaar voor onze stad hebben gedaan. Nog een ander groot cultureel gebeuren had binnen onze muren plaats. De uit reiking van de Gysbert Japikspriis en de %Joast Halbertsmapriis. Deze uitrei king, zo waardig verzorgd door de ta- riedingskommisje, heeft Bolswards naam opnieuw door geheel Nederland ge bracht. Vooral van de zijde van pers, radio en film, bestond voor dit gebeu ren grote belangstelling. Wij zijn er trots op, dat Gedeputeerde Staten ons de verzorging wederom heeft toevertrouwd en we zullen ons gelukkig prijzen, indien de uitreiking van deze Gysbert Japiks priis een traditionele gebeurtenis voor noodzakelijk is, dat meerdere kleine fa- BolsWard mag worden. I brieken hier een plaats vinden. Vele toeristen kwamen dit jaar naar Bolsward. Onder hen mochten, we veel w bijv. deren en tevens gelegenheid geven aan de bestaande zaken zich goed te ont wikkelen. 1949 zal veel van de raad 'vragen. Defi nitieve plannen zullen worden voorge legd van de Nieuwe Hichtumerweg, de brug bij het Schildwijk, de uitbreiding van de Alg. begraafplaats, de vergroting van het Marktplein, de aanleg van stra ten in het uitbreiriingspJ|an-iNoord, de uitbreiding van het stadspark, de garage bij de gemeentereiniging. Eveneens^pverwegenl Burgemeester en Wethouders de raad voor te stellen een saneringsplan voor de binnenstad te la ten opstellen. Daarnaast mag onze actie ten opzichte van Bolsward als marktstad niet ver flauwen. Bolswarris Nieuwsblad r s 1 t i i 1 i I PIUS XII 1 S t i r 1 I t t 5 1 r e i i i i I X- xt.P©'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1