Een goed begin is het halve werk Onze Weekagenda Flitsen uit Indonesië lezers 4artinytoer Gesprek met onze -I' Fan de door Nederland üs hjoed O Q to sizzen No. 1 15e jaargang Dinsdag 4 Jan. 1948 Uitgave DruRkerij Fa. A. J. OS1NGA van Redacteur. de te I en Hja het 1 c Streekblad voor De feestdagen zijn weer achter de rug. Het werk wacht ons weer. Het werk van alle dag. eisen ijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Dinsdag 4 januari: Bolsward. De Doele. 8 uur. Muziekuit voering „Oranje”. Maandag 10 januari: Bolsward. De Doele. 8 uur. Katholieke Garde. Spreker: Pater Gilbertus Lohuis, o.f.m. 8 uur. Bilderdijk. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87920 n c vatten, die bij een Goudse juwelier wa ren gestolen. De vluchteling is ont snapt. Arnhems negende Katholieke kerk werd dezer dagen plechtig in gebruik geno men. Het is een eenvoudig houten ge bouw, dat door pastoor Steenbergen op een reis door Canada ergens op een le gerplaats werd ontdekt. Goed zo, agent Te Goes gooide een kind in het gezin der familie Kuyper een pe troleumkacheltje om. Er ontstond brand de ouders raakten in paniek en vluchtten met 2 kinderen het huis uit. Ze vergaten Op de earste sitmgsdei fan de Fryske Steaten hawwe deputearre Steaten al bikend meitsje kinen, dat al dyjingen, dy’t hja ütforsoot hiene om in sit to nimmen yn de geate Desintralisaesje- Kommisje, harrei bineaming oannomd hiene. Dat seit mr bést. Hwant it Kollege an Deputearre Steaten hawwe war dien <m yn dit lichem al dy minsken op to nimnen, dy’t oer dit wich tige stribjen in ged fundearre miening hawwe en oan deoare kant ek yn steat binne om bilangrre kanten fan it Frys ke libben to repreatearen. De Algemiene Foarsitter is Mr. A. A. v. d. Meulen, Boargemaster fan Ljouwert. Fierder de Boargemaster fan Si its en it Fean, de hearen Rasterhoff et G. Kuperus. Dus trije stêdsboargemasers. Dan Boarge master Humalda fanKoudum (H.O.N.). Neist dizze trije magstraten trije Fryske biwegingslieders, de hearen E. Folkert- sma, Jan Piebenga ei P. W. Wljbenga, de skriuwer fan de prneamde brosjure. Hjir kin men dan bmeame Drs. L. H. Bouma üt Ljouwert, de warbere skrep- per foar eigen kultue en underwiis. In tredde groep foamje de hearen: Ir: H. J. Witteveen, lykslAnboukonsulint foar de WAlden to drachten, Dr. G. J. Otten, de siktaris in de Keamer fan Keaphannel en Dr. R,Kuperus, de Dlrek- teur fan de Suvelbaik. Aparte figuren, dy’tyn FryslÊn tige bi kend binne troch ha wurkjen, binne Dr. H. van der Wielen, de lieder fan de Folkshegeskoalle to Bakkefean, in nam- me mei in hiel eigen signatuer en Dr. H. Hofstra, féarts to Snits. Trije mannen, dy’t yn kristiike formiddens in fortroude en heech weardearre klank hawwe, bin ne dan de hear van der Kam üt ii Fean, de hearen Mr. Okma en La Maitre üt Ljouwert mei as siktaris en lid de hear R. Alta üt Sleat. Mr. Wedeven is twadde siktaris en de Martiny-toer- skriuwer is der op ta. Sjoch der it „ta bleau de la troupe”. Sa op it earste gesicht sitte der ryklik Ljouwerters yn dit lichem. Mar dat kin hast net oars. Yn Ljouwert wenje nou ienkear de minsken, dy’t provinsjael lie- ding jowe, it meast. En de measten dêr- fan binne yn de provinsje tige thüs en hawwe der wol each foar. Ik kin alder- geloks ek net üntdekke, dat ien of oare partij to folie har stempel op de Kom- misje setten haf. En dat is winst. Men hat ek net bang west om de minsken, dy’t tige fier geane yn har konklüzjes, in sit to jaen. Dat; is noch mear winst. Hwant der is gjin minder polityk dan it negearen fan lju, dy’t trochsicht en doaren haw we. Lit har mar yn de keamer komme en skerpje de earlike wapens fan oerliz en p^tear. It brede stAnpunt fan Depu tearre Steaten kin gjin minsk, dy’t de situaesje yn FryslAn ken, fintstride. Sa’t wy yn it earste artikeltsje oer dizze saek al meidielden, binne der jit fjou- wer sub-kommisjes foarme, dy’t in ün- derdiel fan it libben bihannelje en bistu- dearje sille. Ien foar it agrarysk diel mei deryn de pommeranten fan de lAnbou- organisaesjes en de greate ekonomyske ynstellingen op dit gebiet. Ien foar Un derwiis en Kultuer, hweryn üs Ald-boar- gemaster, Drs. van Tuinen en Pater Het. tema in sit hawwe neist de hear Sipkes, de ynspekteur fan It ünderwiis hjlr yn Snits, dy’t al safolle dien hat om it ün- derwlls en It muzykllbben hjir foarüt to bringen. Dêrby Dr. W. Kok, de bakker üt de Stlm fan FryslAn, mei syn knarste- koeke en Jhr. Witsen Elias fan de Ljou- West» en Zuidwest Friesland Te Kerkrade, de oudste mijngemeente van Nederland, waar men in 1113 reeds steenkoollagen ontgon, be staan plannen om zo spoedig mogelijk in het kasteel Ehrenstein ’n mijnmuseum in te richten. fer weg, welke de juwelen bleek te be- Ze kwamen weer. Langs de zuidgrens van Limburg zijn tijdens de koude dagen weer groepjes wilde zwijnen waargeno men. Er was zelfs een kudde bij van 8, waaronder enkele zeer zware dieren. Een complete organisatie. Te Hengelo is een wijdvertakt bonnencomplo't ontdekt, dat zich schuldig maakte aan het stelen, kopen en verkopen van distributie-be- scheiden. 70 inwoners van Oldenzaal zijn dakloos geworden, toen een blok van tien zeer oude en kleine arbeiderswoningen, vlak achter het terrein van de gasfabriek ge legen, tot de grond toe afbrandde. een baby in de kinderstoel. Een politie man snelde het brandende huis binnen en droeg baby met stoel naar buiten. De berg gaat. De motie-Willems, gericht tegen de afgraving van de Sint Pieters berg, werd met 52-27 stemmen door de Tweede Kamer verworpen. Ere wie ere toekomt De 82-jarige heer J. Schaap te Heerenveen heeft nog nooit eert thuiswedstrijd van de voetbalclub Heerenveen gemist. Hij krijgt in het ver volg een ereplaats op de tribune. Alles van die ene gulden? In verband met| de stijging van de kolenprijzen zul len de gastarieven in het algemeen met ongeveer 2 cent per kub. m. worden verhoogd. Mijnmuseum. In minskelibben ia net altyd rya mei resaen, it ia ek woiria grót mei kród- de. werter Krante en S. van der Schaaf fan de Hearrenfeanster Koerier. Ek yn de oare -sub-kommisjes komme deselde tendenzen nei foaren om dochs binammen alle konstruktive minsken fan formaet oan it wurd to litten. Der is ien ütsündering op, hwer’t de hear Roorda al.kapsje op makke. Der sitte gjin kom- munisten yn de ploech. Mar dat is in saek, dy’t foar himsels sprekt. It giet hjir om in great nasjonael bilang. En de Kommunisten sjogge allinnich mar de yn- ternasjonale bilangen fan it Stalinistysk ryk: Hja binne seis de skuld, dat hja bü- ten it folk steane. Dat kinne hja oan gjinien wite as oan harren eigen for- kearde ynstelling. Men mei fan alle le den fan in folksmienskip freegje, dat hja war dogge dizze mienskip to hoedzjen en to stypjen. De kommunisten wolle dizze mienskip meitsje ta in underdid fan in oar ryk: in ryk fan gewelt en fan steatsoanbidding Koningin Juliana heeft de functie van protectrix aanvaard van het Bataafs Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam. De Niwin werkt door. Uit een deier dagen op het Centraal Bureau NIWIN ontvangen telegram blijkt, dat te Djokja karta reeds thans 8 NIWIN-radio’s zijn verstrekt, n.l. 4 accu-toestellen en 4 lichtnet-toestellen. Daarenboven werden 5000 pakjes shagtabak uitgereikt. De wens der huismoeders. Met ingang van 1 Januari worden geldig de bonnen gemerkt „textiel Q één punt” en textiel R één punt”, „textiel Q vijf punten”, „textiel reserve Q” ter waarde van 10 punten. Ons landschapsschoon. Ondanks vele vergeefse pogingen van het gemeentebe.' stuur zal de standaardmolen te Beesel gaan verdwijnen. Verdacht van verduistering van een be drag van f 4000, in dienstbetrekking ge pleegd, bij de distributiedienst te Venray, is een 29-jarige gewezen distributie- ambtenaar aangehouden. Lieftinck zat er achter. Een Amsterdam mer kocht van een stadgenoot diens in boedel, omdat deze naar Amerika ver trok. Hij betaalde er 8000 gulden voor, maar toen hij de boedel wilde halen, bleek deze in beslag genomen door de belastingdienst. De vertrokkene had f 10.000 belastingschuld en de koper krijgt de inboedel niet. Voor het goede doet Ruim tienduizend gulden heeft het Leger des Hells te Am sterdam met de kerstpotten opge haald. Nederlandse electrische naaimachines, tevens geschikt om te zomen, te bordu ren en kousen te stoppen, zullen binnen kort in de handel komen. Het merendeel van de productie is evenwel voor export bestemd. Beter gelopen.De grensbeambten bij Maasniel hebben een goede vangst gehad. Een onbekend gebleven persoon trachtte daar de grens over te steken. Bij de achtervolging wierp hij een kof- deze In 1949 te kunneven. Tot op heden was het ons sg mogelijk in deze rubriek verslag (oen van en kele grote provinciatrgaderjngen en gebeurtenissen, Wpen nu ech ter voldoende ruimtehebben ook onze belangstelling t^tcn op het kleinere gebeuren in ten jand. Natuurlijk zijn we ied<mmer reeds weer benieuwd wat Gskroar ons weer kaartjes en foto’s te plaatsen van belangrijke situaties en personen. Ook houden wij ons aanbevolen voor het plaatsen van familie-foto’s uit het eigen rayon (50-jarig (huwelijk, 90e verjaardag, belangrijke jubilea, enz.) Tevens zult LI in deze jaargang de rubriekjes „Voor 50 jaar” en „Voor 25 jaar”, weer in ons blad tegenko men. Kortom wij willen alles doen om onze krant voor U waardevol te ma ken. Voor suggesties uwerzijds houden wij ons zeer aanbevolen. Voor critiek staan wij steeds open. U kunt er van verzekerd zijn, dat wij steeds met gerechtvaardigde wensen rekening willen houden. Aan goede voornemens ontbreekt het ons niet. 1949 is gestart. Het werk wacht ons. Met enthousiasme willen we het aan grijpen. Donderdag 6 Januari: Bolsward. Jonge Kerk. Ds. Haanstra over: „Kerk en Zending”. - Bols ward Hwat hat Gabe Skroar Vrijdag 7 Januari: Bolsward. Geb. Gasthuissingel. Chr. Reciteerclub. avond. en de Nederlandse taal verhalen trachten te geven die het kenmerk dragen voor „elck wat wils” te zijn. Ook de kinderen zullen we in 1949 n -t vergeten. Zowel ons geïllustreerd kinderverhaal, als wat Marijkemuoi oan de Fryske bern schrijft, zal weer veel jeugdige lezers vragen, wij hopen tot lering en vermaak (wellicht ook van de ouderen?) Ook de damesrubriek „Voor de Vrouw” kwam in het afgelopen jaar vaak in de knel. Niets hopen we lie ver, dan dat wij ook hier tot geregel de plaatsing kunnen overgaan. Natuurlijk staat er nog veel meer op het programma. Wij hopen weer on ze Prijsvragen uit te schrijven, weer gedichten en tijdrijmen te plaatsen. We hopen onze jongens uit Indië niet te vergeten en weer hun brieven op te nemen, evenals het nieuws in zake de Indonesische kwestie. Wij hopen ook in het komende jaar slavetsjinst, godleazens. Hja wolle dizze mienskip üntbine. binne dpstruktyf en anti-nasjonael. Deputearre Steaten kinne, noch meije, sokke minsken de gelegenheit jaen om har sloperswurk ek yn dit formidden oan to gripen. It is al in maximum fan for- draechsumens, dat hja dwaen kinne, hwat hja dogge. Hja kinne mei Tyl Ulenspegel sizze: „Hja meije üs hjir net lije, mar der hawwe wy it ek nei mak ke.” It sprekt nei dit alles wol fansels, dat wy great bitrouwen hawwe yn it wurk fan de Desintralisaesje-kommisje, en dat wy fan herten hoopje, dat yn it nije jier in greate activiteit fan harren ütgean mei. it kin in wichtige stap wur- de nei in better, in mear folksaerdich, in mear forantwurde ynrjochting fan de bistjüren fan Ryk, Provinsje en Gemeen ten. En dat is in folksbilang fan de bop- peste planke. Hwant mei It hjoeddelske sintralistyske blstjür komme wy aloan fierder fan hQs. Op 31 DECEMBER zijn de militaire acties op Java geëindigd. Nederlandse strijdkrachten zijn een nieuw offensief begonnen tegen de Republikeinse troepen op Zuid Suma tra. De havenstad Telokbetoeng werd bezet, evenals Oosthaven. Men meent dat de operaties van uit zee zijn uit gevoerd. Het legercommuniqué van Zondag meldt, dat op Sumatra onder meer Pakanbaroe van T.N.l.-troepen is ge zuiverd. Bij de bezetting van de Bank Negara te Djambi werden zeventig kilo opium gevonden, die moesten die nen als buitenlands betaalmiddel voor de Republikeinse autoriteiten. De be volking van Djambi, die Heels was gevlucht voor de komst van de Ne derlanders, begint weer in grote ge tale terug te keren. Officieel wordt voorts medegedeeld, dat sinds het begin van de actie aan Nederlandse zijde 66 militairen zijn gedood en 172 gewond. Het Franse persbureau A. F. P. be richt, dat van Nederlandse zijde nog geen maatregelen zijn genomen tot vrijlating van president Soekamo en de andere Republikeinse leiders. De Dienst Legercontacten meldt, dat de opperbevelhebber van de T.N.Ï., generaal Soedirman zich niet in Ne derlandse handen bevindt Wel is zijn verblijfplaats bekend. Hij is ern stig ziek. Volgens een dagorder van kolonel Hidayat, commandant van de T.N.I. op Sumatra, heeft deze op 28 December de leiding van de Republi keinse strijdkrachten in geheel Indo nesië overgenomen. De Australische zeelieden-vakvereni- ging heeft besloten de algehele boycot van de Nederlandse scheepvaart op te heffen. Deze zal zich nu beperken tot schepen, die goederen naar Indo nesië vervoeren. De Nederlandse ambassadeur te Lon den, jhr. mr. E. F. M, J. Michlels van JVerduynien, is Zaterdag per ’vlieg tuig naar Batavia vertrokken. Te Sin gapore zal hij waarschijnlijk zijn reis naar Batavia in een speciaal toestel In het komendjaar hopen we weer een honderdt hoofdartikelen plaatsen. We zullen, evtls in het afgelopen jaar, in dit opït streven naar een gezonde actual:., echter wars zijn de van het sensjnele. Wij hopen wekis weer ons buiten lands overzicht plaatsen. Ons blad kan wat buitenge nieuwsvoorzie ning betreft uit Aard der zaak nim mer concurrereqgen het landelijk dagblad met zijiachtredacties, zijn telexapparaten eijn speciale corres pondentschappenlaar wat we wel kunnen geven, tb ten we zo goed mogelijk te doen: samenvatting ge ven van de feiten gebeurtenissen van de afgelopeteek, bovenal ge zien tegen de peke /achtergrond van dat alles. Wtbben persoonlijk in dit opzicht si© één wens, n.l., dat de ontwikkelifep het wereldto neel zó mag zijnjf wij niet enkel pessimistische geltn behoeven te laten horen, maart het optimisme mag overheersen. |9 2jj een jaar van komende en consoliderende vrede Ook zullen we doojn met in ieder nummer weer onz» populaire ru briek: Kris Kras c Nederland te plaatsen. Bont als het leven %al deze ru briek het ernstige <et vrolijke el kaar afwisselen, hetjijke en schone, het kwade et goede. Ons Provinciale Krt; behoeft ver betering en we'hop« staat te zijn lijkheden en megelijkheden var het Friese volk en Lnd. Voor alles wil en streekblad ah het onze zich echtr toeleggen op de nieuwsvoorzieniq uit eigen omge ving. Stadsnieuws en ieuws Uit de ontrek zal weer vele klommen vullen. Het stadsnieuws wil en. weerslag zijn van het leven in onsprovinciestadje. Wat het ons brengen :al ligt in het duister. Wel zal ons weelijks marktoverzicht niet ontbreken, e was het alleen maar wegens het gezelig uurtje dat uw re dacteur wekelijh er aan spendeert, een uurtje waan zowel de boeren- koffie als de berenhumor zo ruim schoots wordt gnoten. We twijfelen nit of ook het nieuws uit de omtrek zl een getrouw beeld geven over het wen ten plattelande. Een veertigtal errespondenten voor ziet ons op voortreffelijke wijze van plaatselijk nieuw en mocht II klach ten hebben over ie nieuwsvoorziening uit Uw woonplats: meld het ons en wij zullen er in oorzien. Bijzondere aandcht willen we beste den aan onze .aadsverslagen, im mers het is veela in ,,de raad”, waar het leven van u’ gemeente klopt. Aan bijzondere ebeurtenissen zullen we uitvoerige Roortages wijden, aan historische artiken over vrijwel al de dorpen in ons leersrayon wordt ge werkt, veel stof 'erd reeds verzameld maar plaatsgebre was reden dat het in dit opzicht vak bij goede voorne mens moest blijen. Wij hopen idat 1949 in dit opziht noch voor ons, noch voor U telürstellend zal zijn. Dit zelfde geldt 'oor onze rubrieken: „Vogelboekje”, ,Vaterproblemen” en „Onder de leeshnp”, die we in 1949 op meer geregder wijze hopen te plaatsen, dan imet afgelopen jaar in ons vermogen la. In onze rubriek „Ingezonden” heeft ieder die iets heft te zeggen, hetzij met ons eens of niet, het recht tot schrijven, oits het niet ano niem geschiedt, iet geschrevene be hoorlijk is gestel, van een belang rijke inhoud is ei geen reclame wordt gemaakt voor iel, waarvoor onze ad- vertentie-paginajvoldoende de gele genheid biedt. Voor velen makt ons wekelijks Feuilleton een 2er gewaardeerd on derdeel van de :rant uit. We zullen ook hier afwiselend in de memme- Hoe lang hebben we uitgezien naar die dagen van licht en gezelligheid in het donkere jaargetijde. Hoe vlug gingen ze voorbij! De kaarsjes zijn al lang uitgebrand. Het kerstboompje kwam reeds terecht op de asfaalt. Vergeten en veracht werd het, wat eens de trots van de feestelijke huis kamer uitmaakte. Na Kerstmis volgde Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag. Ook die dagen gingen ras voorbij: De tijd gaat snel. Te snel bijna om bij te blijven. 1948 ging. 1949 kwam. Het nieuwe is er al weer af. Het werd reeds weer „gewoon”. En toch E/prijkt eei nieuwe kalender aan wand. Misschien vel meer dan één. I De maand- m weekkalenders zijn nog vol. De dagkaleider werd reeds aange broken. I Toch wachtci ook hier nog meer dan j 300 blaadjes Bijna een vo jaar ligt nog vóór ons. Vele goede wensen zijn uitgesproken. Ook de gode voornemens zijn vele en velerlei. Dat geldt Utn ook ons. Dat geldt tb werk en ook ons werk. 1948 was vor ons blad een goed jaar. De papiertowijzing werd iets ruimer, de krant af e toe iets dikker, we kon den afstand oen van de kleine letter. De verhoudig met correspondenten en abonné’s as voortreffelijk. Natuurlijk oiervonden wij wel kri tiek, maar v4c was deze opbouwend. Zelfs ontvinjde redactie in de loop i van dit jaar :nmaal een waarderend schrijven 1948 was gd, 1949 wordt hopelijk nog beter. We krijgen weer iets meer papier toegewezen, <k al gaat het nog mondjesmaat. Toch hopen vdat ietsje meer ruimte te gebruiken a ons blad nog meer dan tot op hen te doen zijn, wat het wezen moet: <i streekblad. Nader gezegd:® streekblad voor ge it heel west en ztwest Friesland. We hopen onblad verder zo alge meen mogelijk maken. gebeurtenissen, Wpen nu ech- belangstelling t^ten op het :bi Natuurlijk zijn we ied<m heeft te zeggen jen zal> medewer ker Tj. d. J. vanaf de ie Martiny- toer zijn speurend oogten op het laven en werk, de p%en, moei- Bolswards Nieuwsblad L 4 I, ‘t i. GSl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1