Een Staat herrees.. ik* Buitenlands Overzicht No. 2 45e Jaargang Vrijdag 7 Jan. 1949 Uitgave OSINGA Bols ward a' overigens vrij schaars. pan- nen r* Indonesië blijft r I Siam, dat een bondgenootschap met Engeland U.N.O.personeel. Idem. De bemiddelaar vertrok naar Lake Suc cess en Israël vroeg de Veiligheidsraad om maatregelen tegen de aanvallers. De strijd ging door. De Israëlische veroveringen ook. Ook in de lucht werd Israël de meer dere. Cairo, Damascus, Beiroet en Am man werden gebombardeerd. Van de 63 km. lange weg naar Jeruza lem bezette Israël 58 km. Daarnaast had Israël een „Birma-weg” gemaakt, die Jeruzalem met de Joodse staat verbond, door een tot nu toe on begaanbaar gebied. In de oorlogsperiode tussen de eerste en tweede wapenstilstand was de over macht van Israël zo groot, dat de Ara bieren geredelijk in een nieuw bestand toestemden, juist op het ogenblik, dat de Joden op het punt stonden de oude stad van Jeruzalem te heroveren. Aldus waren de geboorteweeën van een nieuwe staat. Het volk van Israël heeft de wereld doen zien, waartoe het bereid en in staat is. Totdat onlangs de wereld zich opnieuw verbaasde over de jongste daad van Is raël: het overschrijden van de Egypti sche grens. Het Palestijnse vraagstuk is actueel als welhaast nimmer te voren. Griekenland, Turkije en misschien ook China zouden daarin worden opgeno men en het eerste jaar zou er 2’/2 mil- Marshallhulp aan de orde. De 19 betrokken landen hebben zowel hun ramingen op korte als lange termijn daarvoor ingediend en een Tijdens de jaarovergang hebben zich en kele feiten voorgedaan, welke het toch al ingewikkelde beeld der internationale verhoudingen, nog verwarder maken. Daar was in de eerste plaats het besluit van India om andere Aziatische landen uit te nodigen voor een conferentie te Delhi over het Indonesische probleem. De uitgenodigde landen zijn Pakistan, Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, de Hedjaz, Perzië, Irak, Afghanistan, Cey lon, Siam, Birma en China. De minister president Pandit Nehroe, die dit besluit bekend maakte, sprak de hoop uit, dat deze conferentie ook dpor vertegen woordigers van Australië en Nieuw Zee land zou worden bijgewoond. Australië zal inderdaad waarnemers zenden, al passeert het daarmee, terwijl het nog wel lid is van de Commissie van Goede Diensten, de Veiligheidsraad. Ook enkele andere landen hebben de uitnodiging reeds aangenomen. Pakistan eiste van de Veiligheidsraad al een bevel aan de Nederlandse troepen om op hun oude stellingen terug te trekken. Nehroe bracht in verband met deze stap ook de Westelijke Unie ter sprake. Ter wijl hij de Nederlandse actie in Indo nesië de meest openlijke en onverbloem- schets van hun toekomstige economische ontwikkeling gegeven, welke men echter in de Ver. Staten te optimistisch acht. Van officiële zijde wordt gemeld, dat op Sumatra o.a. Benkoelen, Tembilahan en Rengat zijn gezuiverd van T.N.I.troe- pen. Hiermede zijn de operaties op Su matra beëindigd. Onder de officieren, die zich te Djokja hebben gemeld, bevond zich, behalve de commandant der voormalige republi keinse militaire academie, de kol. Soe- wardi, ook de voormalige commandant der zestiende brigade van de T.N.I. de t It.-kol. Lembong.' Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie s Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrllng Advertentieprijs: 1U cent per m.m. Giro 87926 1- le I. ij r d s I’ I i Naar het Chinese blad Sin Po meldt, hebben de vier ministers uit het kabinet- Hatta, die zich niet in Nederlandse han den bevinden, namelijk Soekiman (bin nenlandse Zaken), Djoeanda (Verbin dingen), Kasimo (Voedselvoorziening) Leimena (Gezondheid) elkaar in een bergstreek op Oost-Java.' ontmoet. Zij zouden een „guerilla-regering” hebben gevormd om de werkzaamheden voort te zetten. Zij beschikken ook over radio zenders. Toen om verlenging van tien dagen. De Joden accepteerden. De Arabieren weigerden. on om drie dagen, voor evacuatie van liard dollar voor worden uitgetrokken, terwijl het Congres de president de vrije hand zou moeten laten wie hij voor die hulp in aanmerking wenste te brengen, om zodoende deze ook snel te kunnen helpen. Daarnaast komt ook spoedig de verdere verstrekking van de van sommige mogendheden er een is ge weest, van stilzwijgende goedkeuring of j zich af, wat eigenlijk de doeleinden van de Weste lijkte Unie waren, waarvan (Nederland lid is. De Indische minister-president wierp ongetwijfeld, wat natuurlijk ook zijn bedoeling was, daarmee de knup pel in het hoenderhok. Hij heeft hiermee het probleem aan de orde gesteld van de verhouding tussen een blok-in-wor- ding, dat Azië voor de Aziaten opeist, en het blok van West-Europese staten., een verhouding, die mogelijk voor lange jaren door de wijze waarop de Indone sische kwestie wordt opgelost, kan worden beïnvloed. Nederland zelve, zo wel als invloedrijke figuren in met ons 'verbonden landen, hebben er de rege ringen dier Westerse landen op gewe zen dat het in zijn rechtvaardige zaak recht had op steun van de bondgeno ten. Ook omdat ons land als een sluit steen in het Atlantisch pact moet wor den beschouwd, welk pact trouwens nog op stapel staat, een ontwerp is bij de vertegenwoordigers van de 7 betrokken landen te Washington in behandeling. Zowel meer waardering voor onze ar gumenten inzake het Indonesische pro bleem, als de overweging van onze be tekenis als deelhebber in de Westerse Unie en Atlantisch pact hebben er toe geleid, dat eerst Engeland en later ook de Ver. Staten nog in het oude jaar meer oog krégen voor de ware betekenis van onze actie in Indonesië en in de Veiligheidsraad de eisen aan ons niet op de spits dreven. Maar de poging van India om een Aziatisch front tegen Ne derland te vormen, brengt onze vrienden in een moeilijke positie. Wij mogen dan terecht van oordeel zijn, dat India noch enig ander land het recht heeft zich met onze interne aangelegenheden te be moeien en dat India ook de Veiligheids raad passeert, waar het geschil immers nog altijd aanhangig is, de vraag blijft hoe onze bondgenoten, die aanvankelijk juist omdat ze de Aziatische staten naar de ogen zagen, onze rechten en belan gen aan de laars lapten, nu verder in de raad zullen handelen, nu op de achter grond een verenigd front van Aziatische landen dreigt te staan en Rusland naar de gunst van dat front zal dingen door in de Veiligheidsraad opnieuw ten felste tegen ons te velde te trekken. Inderdaad wekt de actie van India ongetwijfeld reden tot bezorgdheid, misschien minder door wat deze staten ons zelf kunnen aandoen als door de reactie, welke ze zal veroorzaken in de houding van die staten in de Veiligheidsraad, op welke ons vertrouwen voor begrip van het Ne derlandse standpunt is gebouwd. Vermoedelijk heeft de manoeuvre van India zelfs in de eerste plaats ten doel die staten onder druk te zetten en een Naar een Chinees blad te Batavia meldt, zou voor de komst van minister-presi dent Drees reeds contact zijn gelegd met president Soekarno c.s. door tussen komst van vertrouwenspersonen. Bij informatie te bevoegder plaatse in Den Haag werd medegedeeld, dat van een dergelijk contact niets bekend is en dat het onwaarschijnlijk is, dat zulk overleg is gepleegd. Minister Drees is gistermorgen kwart over negen (W. E. tijd) op het vlieg veld bij Batavia gearriveerd. Z. E. werd o.a. door generaal Spoor be groet, terwijl dr. Beel aan het Paleis Koningsplein zijn opwachting maakte. Te Semarang is uit Serangan via Ma- dioen een contingent politiek verdachte personen aangebracht, dat naar Batavia is doorgezonden. Het gezelschap be stond uit 52 personen (mannen, vrou wen en kinderen), Nederlanders, Duit sers en een Tsjech. Onder de Nederlan ders waren N.SJB.ers die in de republiek vooraanstaande posities hebben bekleed. Enkelen uit het gezelschap waren do cent aan de republikeinse militaire aca demie. scherper actie van de Veiligheidsraad tegen ons land in het leven te roepen. Wij kunnen ons dan ook begrijpen, dat vertegenwoordigers van de republiek Indonesia in Batavia, toen ze van Nehroe’s stap hoorden, zeiden: „dat dit de meest bemoedigende manifestatie van internationaal medeleven was.” Zij hopen in troebel water te vissen. Het is thans nog niet te zeggen, of ze daartoe de kans zullen krijgen, maar men moet toch wel overwegen dat de Amerikaanse regering slechts, aarzelend tot een meer gematigde houding tegenover Nederland kwam en dat zowel in de Ameri kaanse pers als in het Congres de scherpste kritiek op Nederland aanhoudt. Tot zover de politieke achtergrond van de Ind. kwestie. Het eigenlijke nieuws is De Marshallhulp aan voorlopig opgeschort. Egypte heeft de Veiligheidsraad verzocht maat regelen tegen Israël te nemen, daar de Joden weigeren hun troepen uit Egyp tisch gebied terug te trekken. Ook dit Palestijnse probleem zal dus met het In donesische weer als een der eerste pun ten op de agenda van de Veiligheidsraad komen, die, daar enkele afgevaardigden wegens de stormen tijdens het jaareinde niet op 6 Januari in New York aanwe zig konden zijn, zo mogelijk vandaag 23 uur (3 uur pl. tijd) bijeenkomt, zij het dan met enkel de Indonesische kwes tie op de agenda. Het is wel ingewikkeld: Gemeenschap pelijke Aziatische druk op de Veilig heidsraad in de Indoneische kwestie, terwijl een deel der betrokken Aziatische staten zelf steun van die raad nodig heeft in de Palestijnse kwestie. Misschien is er voor bekwame Westerse diplomaten nog wat uit te halen 1 Ook overigens gaat de wereld weer een pe riode van grote politieke bedrijvigheid tegemoet, nu het nieuwe Amerikaanse Congres bijeen is en Truman, als dit blad ver schijnt, reeds zijn programma heeft ontvouwd. Er werd bericht, dat dit o.a. een wereld- program voor militaire bijstand zou om vatten, om elk vrij land hulp te verle nen wanneer het die behoefde; de pro gramma’s voor de hulp aan W.-Europa, Hwat hat Gabe Skroar Nehroe roept pan-Aziatische conferentie men. Wapenstilstand tussen India 1 akistan. China wordt oorlogsmoe. De Joden op Egyptisch gebied? was zeker. De Arabische staten hadden de wereld van hun plannen niet onkun dig gelaten. Plotseling echter werd de wereld voor een nieuwe verrassing geplaatst. De Ver. Staten van Amerika erkenden Israël de facto. Ziedende verontwaar diging in het Arabische kamp was het gevolg. Hoe begrijpelijk deze ook was (wie zou deze beter kunnen begrijpen dan de Joden, die iets dergelijks in Maart hadden beleefd) zo onbillijk was ze. De Arabische staten hadden, hoewel lid van de U. N. O., hun troepen laten deel nemen aan een oorlog tegen de uit voering van een besluit van de U. N. O Zij waren van wapens voorzien door de verdragspartner Engeland, terwijl de uitvoerder van het U.N.O.besluit, de pas geformeerde Joodse staat de dupe was van het Amerikaanse wapenembargo. De oorlog van de Arabische staten be gon. Tel Aviv, de nieuwe en grootste Joodse stad, was al tweemaal gebom bardeerd. Van alle kanten rukten de Egyptische-, Libanese-, Irakse legers Palestina bin nen. toen de Veiligheidsraad nog niet wist dat er oorlog in Palestina was en om „nadere inlichtingen” verzocht. Israëls positie werd uiterst gevaarlijk. Een ooggetuige vertelde bovenvermelde journalist Soetendorp (aan wie we een en ander ontlenen) van de buitenge wone stemming in Tel Aviv. Er heerste geen paniek, ook niet in het begin, toen er geen afweergeschut was en er geen jagers waren. Na. vier dagen was er echter afweer geschut, na 10 dagen schoot een jager van Israël een „Egyptische” Spitfire neer. Na enkele weken was het de Egyp tische luchtmbcht niet meer mogelijk om laag te vliegen en was zij de mindere van die van Israël. Het roemruchte Legioen behaalde één overwinning. Het veroverde de oude stad van Jeruzalem. De Joodse nieuwe stad bleef in Joods bezit en de weg Jeru zalemTel Aviv grotendeels. Het leger van Israël beperkte zich niet langer tot de verdediging. N.W. Galilea werd ver overd, de kust kwam geheel in Joodse handen en de troepen van Israël dron gen door op Libanees gebied. Het ge lukte de aanvallende legers vrijwel ner gens in het gebied van Israël door te dringen, integendeel Israël bezette reeds grote gebieden van de aanvallers. Er werd een poging gedaan tot het slui ten van een wapenstilstand. De Veiligheidsraad beval: „Staakt het vuren I” heeft, is ten opzichte van de Indonesi sche kwestie onzeker, maar verreweg hef merendeel der Aziatische staten is in deze anti-Nederlands en zo zal deze kwestie het Westen nog aanzienlijke zorgen kunnen baren, zooals ook het Palestijnse probleem. Want, zoals in‘ons hoofdartikel reeds vermeld, een ander feit dat zich tijdens de jaarovergang voordeed, was de ver scherping van de verhouding tussen En geland en Israël. Bij de Joodse actie in de Negeb schijnen hun strijdkrachten in de buurt of over de Egyptische grens g.-raakt te zijn, Egypte heeft een ver drag van militaire bijstand bij eventuele agressie met Engeland, zodat dit geroe pen zou kunnen worden tot die bijstand en allicht ook zelf niet ongaarne bereid zo i zijn die te verlenen om in de gunst bij de Arabische landen te blijven. Lon den heeft de Ver. Staten dus gewaar schuwd, dat er gevaar voor oorlog be stond, tenzij Israël nu werkelijk het vu ren staakte en de Egyptische grens eer biedigde. Een van de meest merkwaardige feiten op internationaal gebied was in het af gelopen jaar de stichting en consolide ring van de Joodse staat in Palestina. Hoewel onze gedachten rond de jaar wisseling en daarna voortdurend wer den bepaald bij wat ons zo ga aan het hart ligt: de Indonesische kwestie, blijkt toch overduidelijk uit onze buitenlandse overzichten hoe er nog een probleem is dat zich „mag verheugen” in een actu aliteit van de eerste rang; ’t Palestijnse vraagstuk. Week in week uit verschijnt op onze redactietafel het Joodse weekblad „De Stem van Israël” en het is hoogst inte ressant na te gaan met welk een harts tocht het goed recht van de nieuwe staat Êretz Jisraeel daarin wordt ver dedigd. Trouwens, ook het pas verschenen boek van de. bekende journalist Jaap Soeten dorp „Een staat herrijst” (uitgave Joa- chimsthal, Amsterdam en in de boekhan del verkrijgbaar) geeft ons een merk waardige kijk op de situatie zoals die is gegroeid. Vlot en boeiend geschreven al was het een roman, verhaalt de schrij ver van zijn belevenissen in het Heilige Land, toen de Joodse staat nog in wor ding was. Deze werd ten slotte geboren, toen de Engelse regering op de 15e Mei het man daat over Palestina neerlegde. In de namiddag van Vrijdag 17 Mei (en niet om middernacht in verband met de Sabbath) riep David Ben Gurion na mens de voorlopige regering de nieuwe staat uit. Na 18 eeuwen van ballingschap stichtte een volk, dat ondanks omzwervingen, martelingen, pogingen tot uitmoorden en zoveel ellende meer, toch steeds een „volk” was gebleven, een nieuwe staat. Met angstige spanning zag de wereld toe. Dat de oorlog Israël zou overvallen, Men kin fan in rier safolte net bi- geare as fan in èld kou. üs hjoed ft ft to sizzen Het Palestijnse vraagstuk weer actueel Israël gehoorzaamt t De Arabieren weig» tien. De strijd ging door. De Veiligheidsraad, in hoge mate verle gen, zocht een nieuwe weg. Er moest een bemiddelaar worden gevonden om aan de strijd een einde te maken. De edele figuur van Graaf Bernadotte die zijn vredelievend werk met de dood zou bekopen werd bereid ge vonden. Hij bracht inderdaad na veel besprekin gen een bestand .van vier weken tot stand. Hij, wilde meer. Hij wilde een duurzame vrede verzekeren en bood Joden en Arabieren een nieuw plan aan als basis van onderhandelen. Beide partijen weigerden het plan te aanvaarden. Ieder had daarvoor zo zijn eigen reden. De bemiddelaar vroeg beide partijen om onvoorwaardelijke verlenging van het bestand voor dertig dagen. De Joden accepteerden. De Arabieren weigerden. sa- en de aanval noemde en zei dat de houding De Vei ligheidsraad komt vandaag bijeen. - Tru- aa7vaarïïing7“Vroeg‘ hij mans rede. Pakistan over Kasjmir, dat dreigde een oorlog te zullen veroorzaken tussen beide sta ten, in zoverre is bijgelegd dat er een wapenstilstand is ingetreden en een volksstemming over de kwestie bij wel ke staat Kasjmir zich zal aansluiten in overleg met de Veiligheidsraad zal wor den gehouden. Maar daar is bijv. Turkije, dat in sterke mate van Amerika afhankelijk is en China, waarvan de positite in alle opzichten wankel is. Het Chinese volk is oorlogs moe en ook een groot deel van zijn lei ders aan regeringszijde, Tsjang Kai Sjek heeft gezinspeeld op zijn aftreden als hij een vrede, welke beide partijen wer kelijk zou verzoenen, in de weg stond, doch kondigde voortzetting van de strijd aan als het de communisten er om' te doen was werkelijk een overheersende positie in te nemen. Ook de houding van De do#r Nehroe samengeroepen Aziatische conferentie kan leiden tot ze kere druk op de Amerikaanse regering nu naast het spook van opdringend Russisch communisme zich schaart» dat van een Aziatische eenheid welke naar believen haar gunsten aan Oost of West kan schenken. Overigens laten we nog daar dat de republikeinse leiders, wie de militaire actie toch wel iets gezegd moet hebben, thans door het optreden van India misschien weer minder ge neigd zullen zijn tot een voor beide par tijen aanvaardbare regeling, zodat de taak van onze minister-president Drees onze andere vertegenwoordigers daar in Indonesië er ernstig door verzwaard kan worden. Maar door te streven naar een volledige Inlossing van onze belof ten aan de Indonesische bevolking kun- zij India veel wind uit de zeilen nemen. Deze grote Aziatische staat heeft er trouwens ook belang bij, dat orde en rust in Indonesië weerkeren, een chaos komt slechts het communisme ten goede. Bij de door India uitgeno digde landen zijn er overigens een aan tal, die wel niet voor matigende invloed van uit het Westen onvatbaar zullen zijn. We bedoelen daarmede natuurlijk niet India zelf, dat zelfs zijn partner in het Gemenebest Engeland zelf over zijn stap te voren niet inlichtte, en dat nog zelfbewuster kan optreden, nu zijn ge schil met de buurstaat I Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland van Drukkerij Fa. A. J. - IK :olswards Nieuwsblad De Indonesische kwestie TRUMAN I SOEKARNO

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1