Onze Weekagenda Martinytoer IN 1 1 f 5 Fan de m nt door Nederland üs hjoed O Q to sizzen I No. 3 45e -JaaygejEg Dinadag 11 Jan. 1949 Streekblad voor West- Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA en Zuidwest Friesland Bo 1 sward Slot volgt. EN f -- Tj. de J. Het dagelijks leven achter het ijzeren gordijn i i i i i I i i i i i 4 alle ikke Blinde predikant Als predikant van de Waalse gemeente te Nijmegen werd bevestigd de cand. J. de Wit, die, hoe wel blind geboren, reeds als student ’n It komt ia <ha bacrch op i» Mtttl Mt cm». Woensdag 12 Januari: Bolsward. Martinikerk. 8 uur. Kerkcon- cert Sneker Cantatekoor, o- 1. v. Oez. Schrik. Schraard. Ned. Herv. kerk. 7.30 uur. Re- citeercompetitie. Freed 14 Jannewaris: Tsjerkwert „Harmony”. 7.30 öre. Ut- fiering muzykforiening „Eensgezind heid”. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m, Giro 87925 wij •en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) N- i EK icht t veestapel is daardoor dof in het haar en vertonen geheel onvoldoende weer stand. Hieraan danken wij de ernstige graad van onvruchtbaarheid van onze veestapel en haar vatbaarheid voor tal van ziekten. De smaak en geur van ons gras en daardoor van onze boter, fruit, groenten en peulvruchten, aardappelen enz(. zijn volstrekt onvoldoende slechter dan die vah onze concurrenten. De peulvruchtencultuur is reeds ten dode opgeschreven, koolzaad, suikerbieten en aardappelen bezwijken bijna geheel on der ziekten, de toestand is wanhopig. De Noord-Oostpolder wordt vernietigd door muizen it is allegearre’ it- selde, seit de hear C. „it komt allegearre fan deselde oarsaek, it rint op 'e non. Wy hawwe fierst tofolle fan de groun frege, wy ha kunstmest struid en wer struid, wy ha de groun djipper ploege om al mar mear opbringsten to krijen en nou wreekt him de natuer en straft üs mei syktmen en kwalen sünder tal. Dit heart net bést, minsken, dit bitsjut dat wy meimekoar alhiel op ’e doele west binne en nou oan de rSnne fan de öfgroun steane. En hoe moat it dan nou? Fuort mei- de kunstmest, dy makket de groun dea. Wy moatte dong en binam- men compost yn ’e groun bringe, alle öffal fan natuerlike oarsprong moat by- inoarswile wurde en ta compost makke. Dan komt der wer libben yn ’e groun, dan krije wy wer in goede struktuer en dan fordwine dy syktmen en kwalen fansels. Dan glönzgje de fjilden wen, geane de aeltsjes en virus, de müzen en spinnen op ’e loop en wurdt mem na tuer wer goed op üs. Mar alle gekheit op in stokje, hoe sit dit winliken? It is dochs in offisiële RykslSnboukonsu- lint, dy’t soks seit, en' sa’n man giet net oer iis fan ien nacht, soe men sizze. Ja, ik kin fansels allinnich mar sizze, hwat my der fan tinkt, der sil strakaen- sens wol mear oer los komme fan de kant fan de tsientallen oare deskundi ge lÊnboukonsulinten, dy’t de boeren dizze glêd forkearde methoades leard Al in pear kear hie ik yn de fakblêdden in artikel foun fan de hAn fan de hear Ir. O. J. Cleveringa, RykslAnboukonsu- lint foar de struktuer fan de groun yn Zutphen. Hwat dizze man skriuwt en seit oer de tastSn fan de groun is wol sa fiergeand, dat men der kjel fan wur- gegeven en zij moet in deze twee nach- de soe. lelijke uren trachten nog zoveel moge lijk aan kant te doen. Er zijn verschillefide beroepen in Ber lijn, die zich gedwongen zagen van de nacht een dag te maken. Zo vertelde een landarts: „Iedere nacht sta ik op om patiënten te helpen. Gapend, moe, met slaperige ogen komen zij binnen en val len in de wachtkamer dikwijls weer in slaap. De behandeling van een patiënt heb ik tot twintig minuten beperkt. Ik kan er dan vijf tot zes per nacht hel pen.” Ook de kapper moest nachtwerk gaan verrichten. Het eeuwig vrouwelijke laat zich nu eenmaal niet onderdrukken, ook niet door een blokkade. De Berlijnse be steedt veel zorg aan haar uiterlijk. Zij Is er dan ook niet voor teruggeschrokken ’s nachts naar de kapper te gaan voor een watfergolf of permanent. „Ik laat de radio maar wat spelen,” zegt de Ber lijnse Figaro, „om mijn klanten uit de slaap te houden.” Op een vraag of hij *s nachts ook mannen knipte, antwoord de hij ieehend: „Neen, nachts ontvang hawwe! En dan siz ik planüt, dat de hear Cleveringa de sterke yndruk mak ket tige, to oerdriuwen. Hy neamt al'es op, hwat hy oan forkeards sjocht of mient to sjen en komt dan mei syn theory op ’e lappen; jow compost, ploeg- je net to djip en „alles sal reg kom”. It liket in bulte op pinkpillen: rounom goed foar. Ik leau der gjin byt fan. Alle swierrichheden yn de natuer hawwe mear as ien oarsaek, hieltyd wer blykt dat it folie yngewikkelder is as men yn it earstoan mient en nou sil mei ien slach it wurk oan dizfiid ta oan ’e kant setten wurde en de droechte en de syktmen, de fretterij en de müzen, alle eigenskip fan kwaksalverlj. De hear C. kin in flink man wêze, mar sokke sufferts binne dy ojiren meimekoar ek net. Syktmen en kwalen binne der aityd west, dat der nou mear lykje to wëzen, komt omdat men der fplle mear stüdzje fan makket, dat de kwaliteit efterüt giet is yn it alge- mien net wier, in bulte dingen binne foarüt gien. Mar it minste leau ik fan syn stelling, dat troch compost al dizze dingen fordwine sille. Der binne jit boe ren genbch, dy’t gjin kunstmest brüke, dat makket, en alle dong oer it lAn bringe en is der de saek oars as by de oaren? De NXJ.polder is krekf} boppe wetter en der is men krekt in jiermannich mei de bouwerij bigoun. Yn Grins binne polders, dy’t al mear as hündert jier yn- poldere binne en wol fyftch jier in bulte kunstmest krige ha. Der binne gjin mü zen en hjir yn de 31de greidhoeke, hwer’t praktysk mar in krom kunstmest brükt wurdt, tilt it op fan dat libben guod. De hear C. biweart mar en makket fan in mich in oaljefant. Yn dizze foarm kin gjin reedlik en rêstich minske syn ridde- naesjes earnstich nimme. Dat wol net sizze, dat der net in krom ynsit. Mar deroer in oare kear. Zang en muziek. Te Den Haag werd een Internationale Federatie van muziek- en zangverenigingen opgericht. Let op uw peukje. De oorzaak van de brand in de Ned. Herv. kerk te Middel- harnis blijkt te zijn het feit dat er, on danks het verbod, op een zangavondje is gerookt. Geen carnaval. De Maastrichtse carna valsvereniging heeft de Maastrichtse raad voorgesteld, in verband met de toestand in Indonesië, in 1949 de car navalsviering in de stad te verbieden. De foute krantenman. De 46-jarige jour nalist L. Lindeman, tijdens de bezetting hoofdredacteur van „Volk en Vaderland” werd door het Haagse bijzondere ge rechtshof veroordeeld tot een gevange nisstraf van negen jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. ik alleen dames. Ik twijfel er trouwens wel aan, of de man zoveel voor ver fraaiing van zijn uiterlijk zou over heb ben. Vergeet niet, mannen zijn in Ber lijn een schaars artikel. Hij krijgt de vrouw zijns harten wel zonder zijn nachtrust op te offeren.” Ernstiger werd het gebrek aan stroom natuurlijk in de ziekenhuizen. Het Ro bert Koch ziekenhuis moest een beroep doen op de Berlijnse bevolking om pe troleum ter beschikking te stellen. De chirurgen werkten ’s nachts, doch deze tijd was te kort om alle operaties te verrichten. Zij behielpen zich dan met petroleum- en carbidlampen. Men be hoeft zichj slechts een ogenblik in te denken, wat aan een verpleging van honderden patiënten verbonden is, om te begrijpen, voor welke problemen de ziekenhuizen in de westelijke sectoren van Berlijn zich reeds geplaatst hebben gezien. Naast het ernstige stroomtekort trad de scherpe gasrantsoenering in. Om negen uur 's avonds werd het gas voor West- Berlijn afgesloten. De rantsoenering zelf was echter zo streng, dat men zich niet Op aanwijzing van omwonenden ver schafte de politie te Harlingen zich Vrij dagmiddag toegang tot de woning van de 82-jarlge Soolsma, die men sedert enige tijd niet had opgemerkt. Men vond hem dood in de kamer liggen. X In Ure- terp zijn in korte tijd een tiental geval len van t.b.c. geconstateerd. Enkele ja- ren geleden deden zich ook plotseling tb.c.gevallen voor. X De vooruitzichten van de geneeskruidenteelt in Friesland worden beter geacht dan een jaar gele den. Voor de in 1948 geleverde produc ten ontvingen de telers voorschotten op basis f 900 per ha. X De zeescheepvaart te Harlingen nam met 65 procent toe. X Dinsdagnacht brachten duistere lie den een ongewenst bezoek aan het café van der Werf aan de Potmarge te Leeu warden. De buit bedroeg zo’n honderd gulden. X Op Schiermonnikoog is gele genheid gegeven zich met het oog op de Lb.c.-bestrijding te laten doorlichten. Van de bevolking boven twee jaar heeft 90 pet. daarvan gebruik gemaakt. X Door onbekende oorzaak is brand uitgebro ken in de galanteriezaak van de firma J. Bakker aan de Grote Bredeplaats te Harlingen. X Twee gebrandschilderde ramen in de Ned. Herv. kerk te Ternaard (Fr.) werden onthuld als ereblijk aan ds. J. Hoekstra bij zijn 25-jarige dienstver vulling als predikant. X Donderdag morgen ontdekte de landbouwer Th. v. d. Mei te Hogebeintum, dat bloeddor stige honden vijftien schapen hsdden x doodgebeten. Er wordt nog één vermist. Maandag 17 Januari: Bolsward. „Ons Gebouw”. 7.45 uur. Verg. N. C. V. B. Spreker: Ds. B. Hagenaar. Onderwerp: „Gebedsleven”. A -41 De Noordoostpolder is vanwege zijn be langrijkheid voor de levering van zaai zaden en pootgoed aangewezen als het 13de keuringsgebled van de Ned. Alg. Keuringsdienst. Niet nodig. Twee Nederlandse vracht auto’s, geladen met liefdadigheidsgoe- deren uit Nederland voor Berlijn en de Russische zone, zijn te Helmstedt door de Russische grenspolitie teruggezon den. Lijk gevonden. Op aanwijzingen van een voorbijganger heeft de politie te Amster dam in een onbewoonbaar perceel het lijk van de 63-jarige stallingsbaas D. M. gevonden. In de val. De Haagse politie heeft de in zittenden opgespoord van de vrachtauto die onlangs werd aangehouden omdat de verlichting niet in orde was en waar bij de politie enige schoten, heeft ge lost. Internationaal De athletiekwedstrijd Ne derlandNoorwegen zal dit jaar op 2 en 3 Juli, resp. te Tilburg en Rotterdam gehouden worden. Aan wie de schuld? Het onderzoek naar de ramp van de Ned. Constellation „Nij megen” die op 20 October bij Tarbolton in Schotland is neergestort, is gister be gonnen. De rode haan. Gedurende Nov. 1948 wordt de directe schade in Nederland als gevolg van brand geraamd op f995.690 (Nov. 1947 f 1.091.015). Bij 14 branden was de schade f 20.00Q en ho ger. Wat een pret Met een twaalftal vrien dinnetjes hebben de prinsjes Beatrix en Irene Zaterdag een bezoek gebracht aan het circus Strassburger te Amsterdam. Zij bleven bijna gedurende de gehele voorstelling onopgemerkt. de weelde kon veroorloven ’s morgens bij het ontbijt een kopje surrogaatkoffie te zetten. Het gasrantsoen was nauwe lijks toereikend om het middagmaal te bereiden. Aan het koken van was kon niet eens gedacht worden. En dan bleef de bereiding van het eten nog een kruis weg voor de huisvrouw door de geringe gasdruk. In, oostelijk Berlijn geschiedt alles in het licht van leninisme. Dit wordt kon- sekwent doorgevoerd zonder dat voor andere opvattingen of stelsels ruimte wordt gelaten. Het is er onvriendelijk, onbehaaglijk. Men voelt zich niet öp zijn gemak. Het is er slordig en rommelig. Oost-Europa kondigt zich hier reeds aan. De West- Berlijners vermijden de sovjetsector zo veel zij dit kunnen. Geallieerden ziet men er practisch nooit. Men heeft het gevoel, niet beschermd te zijn en ieder ogenblik te kunnen worden opgepikt. Men let op zijn handelingen en laat din gen na, die men waarschijnlijk gerust had kunnen doen. In de vrees van de West-Berlijners voor de sovjet-sector zit misschien wat overdrevens. Zij hebben echter reeds tientallen opzienbarende staaltjes meegemaakt, die hen geen ri sico meer doen nemen. Men verdwijnt eenvoudig en niemand hoort nog iets van de verdwenen persoon. En dit is inderdaad niet erg behaaglijk. De bevolking der sovjet-zone leeft nau welijks onder minder moeilijke omstan digheden dan die van Berlijn. Op haar drukt in alle gestrengheid het absolute regiem der communistische volksdemo cratie. den van bedrog, leugen, gewetenloos heid, moordlust en schurkachtigheid om te ontwaken tot een almachtig verzet.” U het boek zelf ter lezing aanbevelend, willen we U in dit artikel slechts een vluchtige blik geven in het dagelijkse leven in het sedert einde Juni 1948 door Rusland geïsoleerde Berlijn. Het gevolg is geweest, dat West-Berlijn aan zeer sterke rantsoeneringsvoorschrif- ten werd gebonden. Op 1 Augustus ’48 hadden 8000 bedrijven hun poorten bij gebrek aan brandstoffen reeds geheel of gedeeltelijk moeten sluiten. Aan huis houdens werden twee uren stroom ver strekt overdag en twee uur ’s nachts. Practisch zat de West-Berlijner dus ’s avonds altijd zonder electrisch licht. Dit vormde ongetwijfeld een der ernstigste beproevingen, die uit de blokkade zijn voortgevloeid,. Daar Berlijn een vrou wenoverschot heeft van niet minder dan 500J30Ö zielen, zijn .honderdduizenden vrouwen in het bedrijfsleven werkzaam, ai hebben zij ook een gezin en kinderen te verzorgen. Van tienduizenden zijn de mannen niet uit de oorlog teruggekeerd of bevinden zich nog steeds in krijgs gevangenschap. Deze vrouwen moeten voor zich zelf en hun kinderen zorgen. Komen zij ’s avonds van fabriek of kan toor thuis, dan wacht hen een berg huis houdelijk werk. Eten moet gereed ge maakt worden, er moet worden gewas sen, gestreken, versteld. Gebrek aan licht maa^t dit alles vrijwel onmoge lijk. Bij een kaarsvlammetje of een pe- troleumlichtje kan men geen kousen Stoppen of ander huishoudelijk werk verrichten. Dit alles blijft liggen, of de huismoeder moet haar nachtrust opoffe ren. Van drie tot vijf uur wordt stroom Hwat hat Gabe Skroar De primeur. Een Haagse firma heeft uit Amerika een grote z.g. mist-brandspuit geïmporteerd, de eerste in ons land. Onze hulde. De motorreddingboten van de N. en Z.Hollandse Reddings mij. red den in 1948 74 schipbreukelingen, waar van 43 Nederlanders. Niet vriendelijk. Ook Irak heeft een ver bod tot landing van Nederlandse vlieg tuigen uitgevaardigd in verband met „de Nederlandse agressie in Indonesië”. De Salatiga-zending heeft haar oud ar beidsterrein,! nu de Nederlandse Zen ding niet bereid bleek dit over te nemen, weer voor haar eigen verantwoording genomen. Achteruitgang. De afzet van pootaard- appelen van de oogst 1948 wordt ge schat op 350 mill, kg tegen 552 mill, kg van de oogst 1947. Van de wintergranen zal de zaalzadenafzet vermoedelijk 50 pet. bedragen van die van de oogst 1947 of ongeveer 23 mill. kg. Men laat zich rijden. De vervoerspres- tatie van het trambedrijf te Amsterdam is 60 pet. groter dan de vooroorlogse. De gevolgen. In het Wïlhelminagasthuis te Amsterdam is een 28-jarige zeeman overleden aan ernstige verwondingen,, die hij had opgelopen op Oudejaars avond in een café. Bij de Pindakaasfabriek Macmillan in de Jodenhouttuinen te Amsterdam zijn 20 meisjes in staking gegaan. In het Helperzwembad te Groningen is de 11-jarige Alex van Dam uit Gronin gen verdronken. Het knaapje, dat niet kon zwemmen, speelde vaak met vriend jes In het ondiepe gedeelte van het bas sin. Dodelijk ongevaL De 50-jarige rangeer der A. Bekkenutte uit Enschedé raakte tussen een uit de rails gelopen locomo tief en een muurtje beklemd en werd op slag gedood. Opa en oma. Zondag 9 Januari vierde het echtpaar Th. KleinpenninkTomes- sen uit Zeddam (Geld.) haar 72-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar heeft acht kinderen, vijf en zeventig kleinkinderen en een en zeventig achterkleinkinde ren. Gegapt Tijdens de reis van het ss. „Lop- persum” van Antwerpen naar Bordeaux werden een partij van 372 meter textiel uit de lading ontvreemd. De douane in Bordeaux vond deze textiel terug in de hut van drie stokers, die inmiddels wa ren gedeserteerd. - Gouden pennen zijn een nieuw smokkel object. Met zeeschepen worden zij te Rotterdam binnengebracht en ook wor den zij in de haven van Antwerpen ge kocht. Het tekort aan bijenvolken in ons land in verhouding tot de sterke uitbreiding van de fruitcultuur schatten deskundigen op ongeveer 100.000. Nou hat.de hear Cleveringa dizze wike yn Ljouwert west op forsyk fan de K.I.Z. en Z. P. C. en de Organisaesje fan de Peilingen en hat dêrre in üre as fiif de boeren traktearre op syn ünrêstbringen- de skögings. It hat gAns opskuor brocht yn de fredige boerewrêld, hwant hwat dizze RykslAnboukonsulint seit, giet tige fier. It komt hjir op del, dat wy mei mekoar alhiel op de forkearde wei bin ne, jit in pear jier en it is mei de Neder- lAnske lAnbou dien. Wy meitsje de groun dea, seit de hear C. Né, slimmer noch, dy groun is al dea. „Helaas moet onze vaderlandse bodem als geheel gezien, vrijwel dood genoemd worden.” En dizze deade groun kin jit wol massa mar gjin kwaliteit mear leverje, seit hy. En dan skriuwt er fierder: „Al ons gras land en onze akkerbouwproducten heb ben njet meer de frisse glans en kleur, die een gezonde plant moet vertonen. Alles is dof en meestal te bleek. Onze wintergranen, klavers en koolzaad staan weer dof te velde en het gras is zelfs ge heel dor in vele weiden. Onze gehele L De wereld, ook de na-oorlogse wereld (ja, deze vooral!) bloedt uit vele won den. Geen krant of wij lezen van Indo nesië, van China, van de Balkan, van India In ons vorig artikel schetsten we de actualiteit van het Palestijnse probleem. Maar och, we kunnen nog wel dichter bij huis blijven. Niet verder dan Bergen op Zoom van Groningen af ligt, minder ver van onze grenzen dan Brussel van Den Helder, bevindt zich immers een tranendal dat enkel slavernij, honger en terreur kent: Oost-Duitsland. Op een afstand die men met ’n spoorkaartje van enkele guldens In de tijd van enkele uren kan bereizen, wordt de vrijheid en de vrede dagelijks verkracht, worden misdaden en gruwe len gepleegd, zoals wij ons niet eens kunnen voorstellen. En al zouden wij 't kunnen, wat weten wij er feitelijk van? Dwars door Duitsland dwars door West-Europa dus zelfs, hebben de Sovjets hun ijzeren gordijn gespannen en van daarachter komt wel een stroom van leugens, maar de waarheid kunnen wij niet eens vermoeden. Pas verscheen bij het Ned. Boekhuis te Tilburg echter een boek, dat zeker van rich zal laten spreken, n.l. „Ik was ach ter het ijzeren gordijn”, door Harold French. Het is reeds een „Indrukwekkend docu ment van menselijke verdwazing” ge noemd. Toch heeft het niets te maken met romantiek of sensatie. Veeleer is ’t nuchter en zakelijk, maar toch zo over tuigend, dat Pater Henri de Greeve er van kon schrijven: „Staar in deze afgron- grote begaafdheid toonde. Eet meer vis. Naar in betrokken kringen te IJmuiden verluidt, zal op 1 Februari de prijsstop voor alle soorten vis ver vallen. Verhoging kinderbijslag. Het wetsont werp tot verhoging van de kinderbijslag werd ook door de Eerste Kamer aan vaard. Een halve )eeuw( cijfers. Hef Centraal Bureau van de Statistek te Den Haag bestond 7 Januari 50 jaar. Goede buit. Bij een drijfjacht onder de gemeente Roggel zijn twee wilde var kens geschoten. Een der dieren woog 130 kg., het was een groot everzwijn. Bolswards Nieuwsblad De tragiek van Berlijn ir ar - 'i F A r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1