lr II petsen Gabe Skroar Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek 5 «I ft I 45e Jaargang Vrijdag 14 Jan. 1949 West. Friesland Uitgave OSINGA Bolsward Hwat hat P üs hjoed I to sizzen Het dagelijks leven achter het ijzeren gordijn De iene haldt fan ’e moer, En de oare fan ’e dochter. volledig afhankelijk van de kolchozen, die men nu met de elegantere naam van landbouwcoöperaties heeft gedoopt. Bij deze coöperaties moet hij zijn landbouw werktuigen gaan lenen, zijn fokvee, zijn zaadgoed. Aan deze instellingen moet hij zijn oogst afdragen en verkopen. Hij moet er zijn graan laten malen. Hij moet zich een leger contröle-ambtcnaren la- Washington heeft de Joodse staat erkend en ook herhaaldelijk de hand boven het hoofd gehouden, maar de Engelsen hebben door hun optreden de Ver. Staten nu ook eens duidelijk willen maken dat dit Midden-Oosten strategische posities van zo uitnemend belang omvat, dat Lon den, hoewel bereid in het Verre Oosten iets te laten schieten, hier stand zal hou den tot het uiterste en daarbij rekent op Amerika’s steun ook. Dat Rusland Israël direct diplomatieke steun toezegde bij zijn moeilijkheden met Engeland, zal Washington allicht ook wat zeggen, al moet men nu niet direct denken, dat Israël onder één hoedje speelt met Mos kou, dat enkel opduikt waar het de an dere grote mogendheden moeilijkheden kan veroorzaken. Marshall en zijn plaatsvervanger Lovett zijn af getreden en vervangen door Dean Ache son en James Webb. We zullen hier niet stilstaan bij de ontzaglijke verdiensten van Marshall voor de wereld, slechts de vloed van de afsluiting van de Zuider zee op de Vejschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 3 - Bolswarc Telefoon 451 (K 5157) Reg. Omroep Noord 245 M. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Tsjang Kal Sjek staat er weinig goed nieuws in de be groting. De regering verwacht namelijk in het komende begrotingsjaar 335 mil- lioen dollar uit te geven voor hulp aan China, Griekenland, Turkije en Korea. Dat betekent dus, dat de Verenigde i iantisch pact zijn ze niet. De wegomlegging om Harlingen in de verbinding Afsluit dijkLeeuwarden zal in het raam van de geboden versobering voorlopig niet worden voortgezet, evenmin als de ver betering van de bocht bij de Grote Wie len in de weg LeeuwardenGroningen. De invoer via Harlingen steeg in 1948 met ruim honderd pet. De uitvoer met 30 pet. XZaterdag zullen in. het Baken de prijzen van de door de „Foriening foar Fryske Folkskunst” uitgeschfeven handwerkwedstrijd worden uitgereikt. X Een 14-jarig knechtje van de veehou der S. Smink te Sondells met zijn voet tussen een bietensnijmachine geraakt. Een gedeelte van de voet werd afge sneden. X Bij boer Jukkema in Min nertsga kreeg een koe drie kalveren. X De toren van de Ned. Herv. gemeente te Lemmer heeft een nieuwe luidklok gekregen. X Te Buitenpost is Zondag avond de 65-jarige heer P. Hania, wet houder van Achtkarspelen, door een auto overreden en gedood. X In Zuid-Afrika is, 80 jaar oud, overleden de heer Iman O. J. van den Bosch, de laatste jaren woonachtig te Johannesburg, die een be kende figuur in landbouwkringen in ons land was, o.m. als de organisator van het Friese rundveestamboek. X De ijs club „HAld Moed” te Kortezwaag, die aan het eind van het jaar 350 leden telde heeft een inzameling gehouden voor een nieuwe baan. Zij bracht f3400 op. X In 4 plaatsen van Z.W.-Friesland zijn thans beverfokkerijen. opgericht. Gefokt wordt de moerasbever. X Op Terschelling is een maan- of klompvis, Mola mola, aan gespoeld. X Donderdag 13 Jan. j.l. vond de officiële opening plaats van het Te huis Gezinsveczorgsters te Wolvega. X In Beetsterzwaag is men druk bezig „Huize De Horst” te restaureren. X Door verbreking van de afsluiting heb ben onverlaten zich toegang verschaft tot een goederenwagen op het stations- emplacement van de N. S. te Heeren- veen. JX Door de geNneentepolitie te Kortezwaag is de 61-jarige P. K. aan gehouden, verdacht van het plegen van ongeoorloofde handelingen met een 10- jarig meisje. De man is naar Leeuwar den overgebracht. Aardappelmoeheid. Er wordt gewerkt aan de bestrijding van de aardappelmoeheid. Ter bestrijding hiervan zullen, naar wij vernemen, com missies worden ingesteld, welke toezicht moeten uitoefenen op de naleving van de wettelijk in te stellen bepalingen. De Akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw acht verder voor 1949 overgangsbepalingen gewenst, alsmede goedkeuring van het pootgoed. Telers, die in 1949 meer dan de helft van hun bouwland met aardappelen bespoten, zullen hoogstwaarschijnlijk bij de toe passing van de thans ontworpen wet in de komende jaren moeilijkheden onder vinden. Donderdag 20 Januari: 1919.30. a. „Koren en corpsen in het Noorden” een causerie door Wil lem Zonderland. b. Verzetsliederen van Friese her komst op melodieën van A\argit LeikerKozelka. Woensdag 19 Januari: 18.4519. Landb.kwartier. H. Schaap spreekt over „Stalhygiëne en kwa liteit van de melk.” 19.1519.3z. De Stem van het Noorden o.a. plannen van de Prov. Water staat in Groningen, Friesland en Drente. De werkzaamheden aan de Fries-Groninger kanalen zullen verder worden uitgevoerd, waar bij wordt verwacht, dat de voltooiing niet veel later zal vallen dan oorspron kelijk de bedoeling was. De kosten van de tot nu toe uitgevoerde kanalenwer- ken hebben ongeveer f 21.000.000.be dragen, terwijl de voltooiing hiervan nog ongeveer f 15.000.000.zal vragen. De kosten van het provinciale kanalen- dienst-apparaat bedragen f450.000. Dan heeft de minister van Verkeer en Waterstaat alsnog een bedrag van f 150.000.op de begroting uitgetrok ken voor de uitdieping en verbreding van de geul langs de Pollendam, die in be ginsel reeds was toegezegd. Hierdoor zal de Harlinger haven binnenkort voor grotere zeeschepen bereikbaar zijn. Nog belang te groot zijn. Hef ligt in het dit jaar hoopt men met het werk te be- ginnen. Bijzonder Gerechtshof. Een van de meest gevreesde lieden in het laatst van de bezettingstijd te Leeu warden was Wilhelm Arthur Albrecht, die verantwoordelijk is voor de massa moorden te Dronrijp en Dokkum, oud 45 jaar, v.h. Kriminal Kommissar en Hauptsturmführer bij de Sipo en de S.D., die Dinsdag j.l. terecht stond. Voor de behandeling dezer zaak bestond grote belangstelling. De gereserveerde en de publieke tribune waren dicht bezet. Als tolk werd beëdigd de heer B. S. Fok- kens, onderwijzer te Oranjewoud. Verdachte zeide, dat, wanneer het Ne derlands langzaam werd gesproken, hij het wel kon volgen. Zes en dertig getuigen charge en acht 4 decharge waren gedagvaard. Het was 7 uur in de avond geworden toen de president de behandeling schorste tot hedenochtend 10 uur. De strijdbare Joodse staat, door de wij ze van zijn geboorte reeds anti-Engels, ontvangt vliegtuigen en andere wapenen uit Tsjecho-Slowakije, een satelliet van Rusland. Dat was op zich( zelf al een reden tot ongerustheid voor de Engel sen. Maar ook het Joodse succes op economisch gebied was dat. De Joden hebben van hun gebied in Palestina een oase gemaakt, terwijl de bodem bij de Arabische buren door groot grondbezit en arme boeren, practisch woestijn bleef. Bij ontevredenheid onder ,Je Arabische bevolking van het Midcen-Oosten kan alleen Staten niet van plan zijn om Tsjang Kai Sjek op grote schaal te helpen. Verleden jaar heeft het Congres nog een toewij zing van 400 millioen dollar voor de hulp aan China alleen goedgekeurd. Truman geeft dus Tsjang Kai Sjek op en nu diens pogingen om vrede met de communisten te sluiten ook weinig be loven, is voor hem het ergste te vre zen. Voor het Europees herstelprogram ma, dus de Marshallhulp, vraagt Tru man tot 30 Junb 1950 4.3 milliard dollar aan, voor atoomwapens 216 millioen dollar van de 740 voor de commissie voor de atoomenergie aangevraagd, die dus ook belangrijke sommen krijgt voor haar onderzoek om deze energie voor vredesdoeleinden aan te wenden. In Rusland garen spinnen, en het zou daardoor mis schien in een gebied kunnen doordrin gen vanwaar het Engeland op zeer kwetsbare plekken, ja men mag wel zeggen bij de keel, kan aangrijpen. We gaan nu nog maar het feit voorbij dat het Negeb-gebied verondersteld wordt rijk aan delfstoffen te zijn. Dat gebied werd door de Ver. Naties eerst aan Is raël toegewezen, later door een vootstel van win. Bernadotte weer voor een groot deel aan de Joden ontnomen omdat het intussen door invallende Egyptische troe pen was bezet, welke er nu weer uitge worpen zijn. O.a. rekent men er olie te zullen vinden. Engeland heeft weinig kansen in de Negeb als de Joden dat gebied geheel in bezit krijgen. Ziedaar dan allemaal redenen waarom Londen het incident met zijn vijf vliegtuigen zo hoog opnam. In ieder geval wil Engeland de Arabische staten In net gevlij komen en waarschijn lijk ook de Ver. Staten dwingen Jhun politiek in het Midden-Oosten scherper te omlijnen.. De moeilijke verhoudingen tussen Enge land en Israël hebben eindelijk tot een uitbarsting geleid. Vijf Engelse vliegtui- i gen werden aan de Egyptische grens den in een laatste ontvluchtingspogim naar de vrijheid neergeschoten. Ander’ brachten zich opzettelijk dergelijke ver wondingen toe, dat zij naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Amerikaanse M.P.’s stonden dikwijls tot tranen bewogen. Zij konden echter niets doen dan de bepalingen uitvoeren van de overeenkomst, die betreffende het il legale grensverkeer met de sovjets ge sloten was. Zeer laat, veel te laat helaas heeft men ingezien, dat wetten van sim pele menselijkheid met deze overeen komst in strijd waren. Zij heeft vele slachtoffers gekost. De overwegende meerderheid van de bevolking der sovjet-zone kan echter niet aan vluchten denken. Men kan geen ge zinnen, vrouwen en kinderen in de steek laten onder een bewind, dat niet schroomt jegens de achtergeblevenen de strengste wraakmaatregelen te nemen. Daarom blijft zij en draagt het juk der communistische dictatuur. De winkels zijn armzalig leeg. In drie jaar tijd werd geen enkel paar schoenen, geen stukje [textiel via de distributie verstrekt. Is er, eens iets verkrijgbaar, dan is dit uitsluitend bestemd voor de leden der communistische en para-com- munlstische organisaties en de leden der verbruikscoöperaties. Aardappelen zijn schaars, doch honderdduizenden tonnen worden tot wodka verwerkt. De huis vrouw moet echter zwijgen. Haar critiek zou steun aan de reactie betekenen. Honger en gebrek worden hier uitgebuit om het uiterste uit de arbeiders te per sen. Zij zijn slaven geworden, die zich niet kunnen verzettfh. Hun vakbond is een staatsinstelling, die de bevelen der sovjets uitvoert. Staken kan de arbeider niet, „Dit is ook niet nodig,” zei een Russisch kapi tein op een voorlichtingsavond in het huis der sovjet-cultuur te Berlijn, „In de sovjet-zone is de klasse der on derdrukkers en kapitalisten uitgescha- keld. De bedrijven zijn er eigendom ge worden van het volk, De arbeiders wer ken er voor het grootmaken van hun eigen ondernemingen.” Het is grotesk en tragisch tegelijk. Pro fiteurs der nationalisaties zijn gewor den de communistische directeuren en contröle-ambtenaren. De arbeider zelf wenst echter vurig te- rug te keren onder het stelsel van de particuliere ondernemingszin. Hij kan deze wens niet verwerkelijken, want hij is gevangen in de ijzeren greep van het communisme, dat hem niet loslaat. En durft hij ontevredenheid te tonen, dan loopt hij gevaar naar de uraniummijnen van Thüringen te worden gezonden, waar reeds duizenden van zijn collega’s hun gezondheid voor altijd verloren heb ben. „Boerenland in eigen hand” is een niet onbekende leus, die ook de communisten in de sovjet-zone hebben overgenomen. De boer kreeg zijn stuk grond, doch be en welgevallen en steeds leeft hij on- Jer de dreiging onteigend te worden, in dien zijn beheer het bestuur der land- ouv. coöperaties niet bevalt. is de vrije boer op het vrije erf in de sovjet-zone van Duitsland, zoals hij op de propaganda-affiches der commu nistische partij wordt afgebeeld. Jeurloos en somber is het bestaan van millioenen. Zij zijn verbitterd of apa- tisch. Doch allen hopen. „Laat ons niet in de steek”, schreef een arbeider aan het Berlijnse blad, de Telegraf. Laat ons niet in de steek! Berlijn is voor de mil lioenen der sovjet-zone een hoopgeven de fakkel, de fakkel der vrijheid. Zou deze eens uitdoven, dan zou de duister nis, die reeds over de sovjet-zone hangt, volslagen worden. Het zou het einde be tekenen van het laatste restje hoop, waaraan de bevolking der sovjet-zone zich nog in vertwijfeling vastklampt. II. Wil men eeni niet-communistisch blad lezen, dan moet dit clandestien geschie den en onder het lopen van grote risi co’s. Films uit de Westelijke wereld krij gen zij nimmer te zien. Voor hen is met het Westen geen toegestaan contact. Wanneer het mogelijk is, moet het schieden langs heimelijke paden en der grote gevaren. De sovjet-politie, 1 Duitse communistische collega’s en de communistische wijkhoofden zijn waak zaam. Weinig of niets kan hun verbor gen blijven. De beschuldiging van cci tact met het Westen betekent zonder u^zondering opsluiting in een concen tratiekamp. Over de gehele zone is ee fijnvertakt bespiedingsnet geweven, waarvoor zelfs de groten niet veilig zijn. Hier geschiedt alles in het duister, ont trokken aan de openbaarheid. Critiek o verschil' van mening is niet mogelijk. Men kan alleen alles willoos aanvaarde” of verdwijnen. Het aantal uit de sovjet- zone naar het Westen gevluchte perso nen loopt in de honderdduizenden. Aan vankelijk werden déze pngelukkigen wanneer zij in West-Duitsland werden gegrepen, weer aan de sovjet uitgele verd. Eerst In Augustus 1948 werd aa1 deze onmenselijke practljk een einde gemaakt. Herhaalde malen kwamen dp het station van het grensplaatsje Hof dramatische scènes j voor. Vroir er smeekten op hun knieën om niet naar de sovjet-zone te worden teruggezonden Mannen benamen zich» het leven of wer stormvloeden aan de Fries-Groningse kust, deelt mi nister Spitzen mede, dat de Staatscom missie Lorentz tot de conclusie is geko men, dat deze afsluiting de hoogte der stormvloeden aan de Friese kust wel, aan de Groningse kust niet zal beïn vloeden. Als onderdeel der Zuiderzee werken zijn de Friese dijken aan de te verwachten verhogingen aangepast. Hoe wel nog geen eindoordeel kan worden uitgesproken, geeft de tot dusver opge dane ervaring een zeer bevredigende overeenstemming tussen de werkelijk heid en de uitspraken van de commissie- Lorentz. Op enkele punten vraagt de kustverdediging op de Wadden-eilanden bijzondere zorg. Zo is in 1948 voortgegaan met de aan leg van enkele hoofden ter verdediging van de zuidwestpunt van Ameland, ter wijl op Viietand verschillende strand- hoofden, waarvan het onderhoud gedu rende de bezetting moest worden ver waarloosd, werden gereconstrueerd. Over korte lengte werd hier voorts de laatste duinregel door het aanbrengen van een zandstorting verzwaard ter voorkoming van gevaar, wanneer de kust hier nog verder zou inscharen. Verbetering van de vaargeulen door de Wadden naar Ameland en Schiermon nikoog zou lasten meebrengen, die in verhouding tot het daarmede gediende voor nemen de vernieuwing van de aanleg steiger te Oostmahorn in 1949 ter hand die in het Marshallplan tot uiting kwam, zal worden voortgezet. Trumans rede bij de opening van het nieuwe Congres wierp ondertussen niet veel licht op de koers van zijn buiten landse politiek. De geweldige sommen, welke Truman voor het nieuwe begrotingsjaar voor de landsverdediging aanvraagt, bewijzen overigens, dat, welke politiek hij dan ook tegenover Rusland wil voeren, de Ver. Staten op hun ho°de blijven. Van de 42 milliard dollar, welke worden aan gevraagd, is meer dan de helft bestemd voor landsverdediging en buitenlandse zaken, terwijl het Congres later nog om een zeker aantal millioenen dollars men verwacht 2 milliard voor de fi nanciering van een militair hulppro gramma voor de bondgenoten in het At lantisch pact zal worden gevraagd. Voor Noord-Europa bestaat een verdeeldheid en aarzeling inzake de houding tegenover Rusland aan te nemen, dat zelf een dergelijke aarzelende politiek niet kent. Integen deel steeds sterker bindt het zijn satel lieten aan zich. De R.K. Kerk beschuldigt er Moskou thans openlijk van de aan stichter te zijn van de vervolging der kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders in Polen en Hongarije; er zijn berichten over de aankomst van grote convooien Russische wapenen in Albanië, die misschien voor een bewe ging tegen Tito bestemd zijn en het ogenblik schijnt te naderen dat in de Russische zöne van Duitsland een zelf standige communistische regering zal worden uitgeroepen. Welk|e natuurlijk niet zal nalaten ook in Wèst-Dultsland te wroeten, waar door generaal Clay geconstateerd oplevend nazisme ook al zorgen baart. Wat het Verre Oosten betreft heeft de Amerikaanse vertegenwoordiger in dt Veiligheidsraad zich bij de behandeling van de Indone sische kwestie, weer een felle aanval op Nederland veroorloofd. Hij drong er op aan, dat een definitieve datum voor het houden van verkiezingen in geheel In donesië zou worden vastgesteld en voor de overdracht van de Ned. souvereini- teit aan de Ver. Staten van Indonesië en verklaarde, dat de Amerikaanse re gering geen voldoende rechtvaardiging kan vinden voor de ondernomen mili taire actie. De pil werd verguld door een beschuldiging aan het adres van Rusland, dat het ook in Indonesië wroette. Dit laatste zal waarschijnlijk het argu ment voor de Ver. Staten zijn, waarop zij tegen een eventuele resolutie van on ze felste tegenstanders, waarin directe terugtrekking van onze troepen wordt geëist, zullen stemmen. De scherpe woorden aan ons adres van Amerikaanse zijde mogen dan misschien vooral bedoeld zijn om de Aziatische staten wat wind uit de zeilen te nemen, zodat het niet onwaarschijnlijk lijkt, dat als het op stemmen aankomt, de hou ding der Ver. Staten nog zal meevallen, prettig voor een bondgenoot in het At- De Palestijnse kwestie opnieuw verscherpt. De rol van Engeland en Rusland in dit opzicht. Marshall afgetreden. Tru man’s rede. Tsjang Kai Sjek teleurge steld. Noord-Europa aarzelt. Dinsdag 18 Januari: 19.1520: Frysk programma. 19.15. Stimmen üt it Heitelèn. 19.30. Alearen, twadde fan in searje forhalen oan ’e fleugelj, troch' Marten Brouwer en Alfred Cley muzyk). Dizze kear: De lytse wetterfaem. Streekblad voor en Zuidwest van Drukkerij Fa. A. J. - Bolswards Nieuwsblad De tragiek van Berlijn B MARSHALL W ’'VJ W I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1