Onze Weekagenda Een schone Overall <lóiLs-<lóua£ door Nederland Pietie verjaart. groezelig Boordje V I 1 Martinytoer 9 No. 5 45e Jaargang Dinsag 18 Jan. 1949 iRD Zuidwest Friesland Uitgave DruKKerij Fa. A. J. OSINGA van Er L REDACTIE. beter dan een ct. ct A p- Fan de 1, I Tj. de J. P- P. P. uari n te chte 2 0 n s Dinsdag 18 Januari: Bolsward. De Doele. 7.30 uur. Bolsw. Bestuurdersbond. Propaganda- feestavond. Vrijdag 21 Januari: Bolsward. Geb. Gasthuissingel. 7.30 uur. Grote District-propagandavergade- ring. 22 tot 24 Januari: Wltmarsum. Ljocht en Skaed yn ’t Frys- ke aerd, weekend. Spr. Tj. v. d. Zee, Imsum en pater Halvard Hettema, Drachten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5<57) Niet altijd heeft de jeugd een .zo uitge sproken ambitie als hierboven omschre ven. Men doe verstandig bij de keuze van het beroep zich deskundig te laten voor lichten. Wij schreven daar verleden jaar reeds uitvoerig over en willen niet in herha ling treden. As ien lilk wiif in great kriïs is, hwat sille dan hündert wol wêze? i t Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vöoruitbetrllng Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 'ER- .v.a. Dat de aksje fan de hear Cleveringa gjin positive bitsjutting hawwe of krije kin, soe ik net sizze doare. Der sitte yn syn opfettings wol illeminten, dy’t de muoite wurdich binne om der fierder op yn to gean, mar dan sil syn aksje ünt- dien wurde moatte fan it bluisterige, ün- wittenskiplike, hwat der nou oan alle kanten öfdript. Einlings binne it neat as dryste biwea ringen, dy’t hy docht. Ik haw der de oare kear opwiisd mei syn müzeforhael. Ek mei de kwesje fan de kunstmest stiet dit sa. Hokfor kunstmest mient de hear C.? Der binne tritich en mear soarten, is dat allegearre mar gelyk? En hokfor yn- floed hawwe dy op klaei-, op fean-, op sÊngroun of op mingde grounen? Hwa jowt him it rjocht dizze sensationele biwearing sa mar ta feit to forklearjen? De jirapelwurgens kaem der ek fan, seit de hear C. Hy seit it, mar hwa kin dat wier meitsje? Foar tweintich jier tobek gyng ik mei to keuren yn de omkriten fan Frentsjer. Wy kamen der by in ger- nier, dy’t foar it earst oan de keuring meidyng. Dizze man brükte gjin kunst mest destiids, it wie ien fan de aide stimpel. En dêrre seach ik foar it earst fan myn libben in perceel mei de syktme, dy’t men tsjintwurdich jirapelwurgens neamt. De loffen wiene ünderoan boch- tich en tsjok en liken allegearre wol kreupelskonkeri. Jierren neitiid hearde men sa goed as neat fan dizze kwael, towyl it nou de léste jierren tige slim bigjint to wurden. Mar hokfor witten- skiplik man sil nou mar ien, twa, trije dizze kwael en in stik of tsien oaren skouwe op rekken fan syn troch neat biwiisde biwearing, dat dy groun dea Woensdag 19 Januari: Makkum. Baptistekerk. 8 uur. Evange- liesatiesamenkomst. Spreker: Ds. G. Visser van Harlingen. en omtrek is de nieuwe felicitatie waard. Morgen viert H. K. H. Prinses Margriet (of zoals haar zusjes het prinsesje noemen: Pietie) haar verjaardag. Geboren in ballingschap, werd deze loot van Oranje’s stam reeds door ons volk bemind, toen er zelfs 'nog geen foto van haar bekend was. Herinnert U zich nog de tijd, dat wij onze kamer sierden <met wandtegels, waarop een reuze Margriet stond afgebeeld? Het bloed kroop, waar het niet kon gaan. Thans gaat het prinsesje op ongedwongen wijze haar verjarings feest vieren, nog niet beseffende, Welke donkere wolken zich samen pakken boven volk en rijksgebieden. Even denken wij terug aan het uur, toen op clandestiene wijze hel bericht van haar geboorte bekend werd. Hoewel er op hopende, durfden we nauwelijks 'geloven dat dit prinsenkind eenmaal weer op vaderlandse bodem zou terugkeren. Toch is dat wonder geschied. Thans durven we misschien nauwelijks geloven, dat dit kind in vrede zal volgroeien. Laat het ons ‘echter ook thans al biddende hopen. Dan krijgt onze gelukwens diepere zin en is het uitsteken van de vlag meer dan een traditioneel gebaar. Lang leve ook dit prinsesje. makke is en dat sirkom alle groun dea is. De miening fan de hear C. is jit in theory en der sil hiel hwat feitemateri- ael en proeven komme moatte foar hy dizze theory wier makke hat. Der is hjir yn FryslAn nou in kommisje foarme fan deskundigen, dy’t ündersykje sil hwer’t de jirapelwurgens oan to tankjen is en op hokfor wize dizze minne kwael to bistriden is. Mfiglik sit der yn de wur den fan de hear C. wol hwat wiers. Dat moat bliken dwaen. Men sil syn theory wol tapasse op in lyts proefpersiel. Hwerom net? Sa slim is dat net om der in pear jier compost yn to bringen en wy hoopje om it lést hwat de jirapel- kwekers hawwe, dat it helpe sill En dan mar fierder nei de biten, de klaver, it flaeks, de earte en de beantsjes. It soe in hiele hael wêze as it slagje mocht. Mar persoanlik haw ik net sa- folle hoop al hie de hear C. op syn lêzing ek noch sokke sprekkende din gen fan lytse minsken, dy’t de bearput oer it lén brochten en nearne gjin lést fan hiene. It mei my noch skoan heuge, dat yn Bakhuzen destiids ek sokke lju wiene, dy’t de buorren bliid makken mei dizze oerêlde bimestingsmethoade, mar hja hiene hjerstdeis jirapels, dy’t swart wiene fan de pok. Mei super en swevel binne dizze lju wer ta goeije en glêdde jirapels komd, al kinne dizze dingen ek oerdreaun wurde. Ik wol mar sizze, dat de ünderfining leart, dat der jit nea ien middel west is foar alle soarten kwalen. Allinnich Kruschen Salts en Pinkpillen hieten dat to dwaen, mar dy neamt men dan ek kwaksalverij. Dat in goede struk- tuer fan de groun tige wichtich is, ünt- striidt gjin inkelde lanbouman. Dat wy alle war dwaen moatte om dizze struk- tuer better to meitsjen, witte de lear- lingen fan it linbou-ünderwiis tige skoan dat wy graech goede modder en dong oer it. lên bringen sjogge, mei bikend stean, mar dat de kalk gjin struktuer- opbou jowt, is frjemd nijs, hwat de hear C. mar ris wier meitsje moat. Ik wol jit wizet op it feit, dat men de struktuer fan de grounen yn Sélan, dy’t in hiel skoft finder wetter sitten hawwe en yn it foarige jierren lang OnbrOkber wiene, nou yn ien jier troch swevelsOre kalk wer klear krige hat. In moaije/moudige j krommelige groun is it béste wenplak foar alle gewassen, mar ik woe wolris* sjen, hoe’t de hear C. it klear spylje wol om de'swiere knippige greide fan Wom- mels of Easterein mei kompost safier to krijen. Dat guod bliuwt op de seadde lizzen en allinnich de oploste stoffen derüt kinhe der trochhinne reine. Dat is foar de planten fiedsel, mar de struktuer litte se sa dy der is. Dat de kij net mear glénzgje en de b&ter net mear smakket, nou it spyt my, mar der ha«v ik neat fan fornortid. Ik tink dat it de hear C. giet as it 01de wyfke, dat sei: „Doe’t ik jong wie, kraeide.de hoanne, mar nou docht er allinnich de bek iepen!”.... It aid wyfke’wie nammers stokdöf.. It moat sein wurde, dat it yn de boere- wrAld al in apart feit is, dat in officiële LAnboukonsulint op sa’n wize komt mei sokke sensationele dingen. Wy hawwe in tige deskundich apparaet yn de lénbou-foarljochting. Tsientallen Ondersikers en jitteris tsientallen consu- linten mei in staf fan technyske tsjinsten binne al den dei dwaende mei de ratio nele lAnbou. En nou komt de hear C. en dizze collega seit: Allegearre mis, minsken, jimme meitsje de groun dea, de planten komme ünder de syktmen, de bisten kwine, der is gjin goecj oan. Hjirre is it universele middel om al dy forkeardens wer goed to krijen: Com post en jitteris compost en dan net djip ploeijje en de’saek komt wer goed. Soks der heart in sterk geloof by, liket my ta, hwat men Freeds op it Saeilén ek noa- dich hat. Ik wol it graech noch efkes oansjen en as ik my net al to bot for- sin, binne der sokken wol mear. Ik bin wol nijsgjirrich, hwer’t it mei de saek- Cleveringa op ütdraeije sil, hwant dat men op dizze wize de forhélding tus- ken boeren en foarljochting better mak- ket en it bitrouwen gjin skea docht, dat is to moai om wier to wêzen. Mar foai de hannel yn compost en edelcompost en soksoarte lju sit der wol in 'bearske yn, liket my ta. It soe my tominsten nij dwaen as dizze lju de skuon net ris op poetsten en it fjild ynteagen, it helpt grif. Oan hokfor kant sil de ünderfining wol leare. üs hjoed A O to sizzen Weet U dat ook al had U dat mis schien niet verwacht het spook van de werkloosheid reeds weer op komt dagen? Weet U hoe in andere landen, b.v. in België het werkloosheidsprobleem reeds weer ontstellende afmetingen heeft aangenomen? Weet U dat ook in ons land dit pro bleem reeds weer een voorwerp is van aanhoudende en grote zorg? Hoe vele arbeiders moesten reeds in de D.U.W. worden „geduwd?” Wanneer U zich hieromtrent gaat oriënteren, zal het U opvallen, dat dit vrijwel enkel ongeschoolde krachten betreft. De wereld van vandaag roept echter om geschoold personeel. Met een vakdiploma behoeft men heus niet in de zak je blijven lopen, zoals de geijkte term dan luidt. Wie een vak geleerd heeft, is van zes sen klaar. Hij zal zijn weg vinden in de maat schappij van vandaag zowel als in die van morgen. Blijkt Uw jongen daartoe geschikt, zo voor een paar uur vergeten. Op die dag Hwat hat Gabe Skroar „De animo voor handenarbeid en voor het ambacht is niet groot meer,” aldus schreef dezer dagen het orgaan van een onderwijzersvereniging, „men prefe reert het witte boordje boven de overall en weke handen boven vuile vingers.” De toekomst van de kantoorbediende, vooral van de kantoorbediende met middelmatige kwaliteiten, ziet er som ber uit en dat terwijl de industrie nog steeds geschoolde handen tekort komt. En toch laten vele ouders hun jongen liever naar een kantoor gaan, dan een vak leren. Tot schade van de meeste jongens. Ze gaan pas naar de fabriek als zij op de Ulo school gestrand zijn. Met een behoorlijke vakopleiding, die ze dan mis lopen, zouden deze jongens het vrij wat verder kunnen brengen. Een schone overall is in vele gevallen te verkiezen boven een groezelig boordje. Wat kan toch de oorzaak zijn, dat men zo graag zijn kind wil laten „leren” en dan steeds met „leren” een een zijdige intellectuele zo niet intellectua listische opleiding bedoelt? Naast een verregaande onkunde bij veel ouders is er soms ook sprake van een misplaatste ijdelheid. Die waarheid is misschien hard, maar desalniettemin is het een waarheid. Met vele voorbeelden uit de practijk zouden wij dat kunnen aantonen. Wij willen er slechts één noemen,. Vader droeg een witte boord. De redenatie was dus als volgt: Ik draag een witte boord, mijn stamhou der mag niet voor mij onderdoen, moet dus ook een witte boord dragen. Min stens. Niet alzo was des zoonliefs hartewens. Hij had maar één begeren, Het aam beeld lokte hem. Hij wilde hoefsmid worden! Toch moest hij naar school. Op de Mulo ging het middelmatig. Zoonlief hoopte nog steeds eens voor het smids vuur te staan. Hij was gespierd. Zijn knuisten jeukten naar aanpakken. Zijn vingers prutsten en knutselden graag. Toen moest hij naar de H.B.S. Vader stippelde zijn zoonlief de te vol gen levensweg uit: Leren, lefen en nog eens lerenl Met als einddoel: de witte boord. Met werd een hopeloze mislukking. Zoonlief kwam geregeld te laat, spij belde veel, werd tenslotte van school gezonden. Toen scheen hij een jeugdige straatboef te worden. Hij rookte veel sigaretten. Hij werd een nietsnut. Be halve als hij zijn heil in de dorpssme- derij zocht. Toen heeft de vader eindelijk een wijs besluit genomen. Zoonlief werd naar de ambachtsschool gezonden. Onlangs haalde hij het diplomt smid-bankwer- ker. Hij gaat trouwens nog verder leren. Nu hij eenmaal de smaak te pakken heeft is hij op weg een prima vakman te worden. Dit is slechts één voorbeeld. Er zijn talloze meer. ten. De school biedt niet alleen een geschikte opleiding voor de dorps- en stadsjeugd „die wat anders willen”, of zo zij uit gezinnen van ambachtsmensen komen de voetstappen van vader willen drukken. Zeker voor de opgroeiende jeugd uit stad en wijde omgeving in de eerste plaats betekent de school een ware uit komst. Maar niet gering is de betekenis ook voor de toenemende industrialisatie. Pas gestichte of overgeplaatste indus trieën kunnen er zeker van zijn, wat het voorhanden zijn van geschoold perso neel betreft, in de toekomst een goede basis te vinden. Van deze wisselwerking verwachten wij in de toekomst vele vruchten. Voor stad school een laat hem „leren”. Maar bedenkt dat onder „leren” niet enkel een intellec tualistische opleiding wordt verstaan. Men kan ook een vak gaan leren. De aangewezen inrichting daarvoor is een ambachtsschool. Naast onkunde en misplaatste ijdelheid was het vaak de gemakzucht, die rem mend werkte. was geen school in de buurt. De afstand naar de dichtstbijgelegen school was een bezwaar. De verbinding met die school was niet geschikt. Met meer dan gewone blijdschap kun nen we in dit verband thans gewagen van de te stichten Ambachtsschool te Bolsward. Vergissen wij ons niet, dan zal ze in een ware behoefte voorzien. Het mes snijdt trouwens van twee kan- Voorstraat te Dordrecht zijn eerste klein zoon was geboren. Mislukte huwelijken. Het aantal echt scheidingen bedroeg in 1947 in ons land 8847 tegen in 1946 10116, maar het ge middelde in de periode 1936-1939 was 3285 per jaar. Beroepsmensen. Twee inwoners van Hoorn zijn gearresteerd wegens het ple gen van tal van inbraken. Bij drie in braken, te Hoorn gepleegd, maakten zij zich meester van 62000 sigaretten, 2000 pakjes vloei, 100 pakjes shag, 1600 kg. suiker, en een flinke partij goud en zil ver, de gehele voorraad van een juwe lier. Gratie verleend is aan Luwe Muusse, die bij sententie van het bijz. gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf was ver oordeel. Zijn straf werd veranderd in levenslang. Na de Kerstreces. De Tweede Kamer gaat Dinsdagmiddag om één uur verder met de- behandeling van de rijksbegro- ting. Het bataljon Jagers, dat binnenkort naar Indonesië vertrekt, heeft afscheid van ’t garnizoen Amersfoort genomen. Meer luistervinken. Het aantal aangege ven radio-toestellen in Nederland be droeg op 1 Jan. j.l. 1.132.093 tegen 1.112.250 op 1 December j.l. Op 1 December waren er 502.806 aan geslotenen op het Rijksradio-distributie- net tegen 500.327 op 1 November. - Hoogterp kwam voor. Tegen S. Hoog- terp, tijdens de bezetting hoofdredacteur van het Handelsblad, werd voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam 12 jaar gevangenisstraf geëist. Direct aan de slag. De infuenza-commis- sie, die enige tijd geleden door de mi nister van sociale zaken is ingesteld, werd thans geïnstalleerd. Zij heeft haar werkzaamheden dadelijk aangevan gen. Ze komen onder dak. De minister ver wacht, dat er dit jaar 35 A 40.000 nieu we woningen gereed komen (in 1948 ongeveer 30.000). Knap speurderswerk. Het is twee re chercheurs uit Assen in samenwerking met de gemeentepolitie te Ter Apel ge lukt klaarheid te brengen in de in de vroege morgen van 1 Aug. 1946 gepleeg de moord op de landbouwer J. Stevens aldaar. Ga maar vast trainen. De Vierdaagse te Nijmegen zal 26, 27, 28 en 29 Juli wor den gehouden. Amsterdam doet niet mee. B. en W. van Amsterdam hebben besloten geen auto markt In de hoofdstad te houden. Kleiner productie, groter verbruik. Het maandgemiddelde van de boterproductie in ons land bedroeg in 1948 5900 ton tegen 8600 ton in 1938. De maandelijk se boterconsumptie steeg van 4000 ton in 1938 tot 4400 ton in 1948. Boeier behouden. Onlangs werd in de haven van Antwerpen een oude Friese boeier ontdekt, die, aangekocht door de Vrienden van het Zuiderzee-museum, aan de Nederlandse staat is aangeboden ter plaatsing in het Zuiderzee-museum te Enkhuizen. Daar gingen ze. Textielpunten tot een aantal van 74000 werden dezer dagen bij de N.V. Stoomweverij „Nijverheid” te Enschedé vermist. Zij bleken in een enveloppe tussen andere papieren te zijn geraakt, die in een oven waren ver brand. 25 jaar Sierduif. De Nederlandse Bond van Sierduivenliefhebbers zal 22 Januari zijn 25-jarig bestaan (vieren |met een feestavond in de Houtrusthallen in Den Haag. Om de duiten. De commandobunker van Seyss-Inquart te Apeldoorn zal ook in de komende zomer ter bezichtiging wor den gesteld. In 1948 bracht bezichtiging aan de kas van de afd. Apeldoorn van de Stichting 1940’45 een bedrag van f60.000 op. Een zendlngstentoonstelling zal van Maandag 14 tot en met Vrijdag 18 Febr. te Middelburg, uitgaande van de Ned. Herv. en Geref. kerk gehouden wor den. De eeuw voL De heer Wijnand Groen kan er zich op beroemen de oudste in woner van Den Haag te zijn. Woensdag vierde hij zijn honderdste verjaardag. Tegen de lamp. De politie te Amster dam heeft twee fietsjongens van resp. 15 en 16 jaar aangehouden, die kwitanties tot vrij grote bedragen inden en het geld niet afdroegen. Een topprestatie. De Maastrichtse poli tie is er in geslaagd te Amsterdam en Den Haag voor ongeveer f20.000 aan gestolen juwelen te achterhalen op een ogenblik, dat de eigenaar nog niet wist, dat zijn familie-juwelen weg waren. Op ijzeren wieken. De Nederlandse kreeg hij’ namelijk bericht, dat in de schaatsenrijders Langendijk, v. d. Voort en Huiskes zijn zich op de banen van de Zwitserse wintersportplaats Davos aan het voorbereiden voor de Europese kampioenschappen hardrijden, die op 5 en 6 Februari zullen worden gehou den. Veel op de kerfstok. Een rechtbank van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft een 21-jarige Nederlan der ter dood veroordeeld wegens moord op een Pool, poging tot moord op een Duitser en hef verkrachten van twee Duitse vrouwen. Hij was formeel tevens nog veroordeeld tot 55 jaar gevange nisstraf. Brand! Een uitslaande brand woedde in de koek- en banketfabriek „De Drie Aren” van de heer N. Bruidegom op de .hoek van de Gijsbrecht en Hortensia straat te Hilversum. Uit protest. De eigenaar van de Val- kenswaardse bioscoop Cinema Palast heeft zijn bioscoop gesloten wegens de hoge vermakelijkheidsbelasting. Val- kenswaard is de enige plaats, die 40 pet. heft, beweert hij. Worst is geen hamspiek. Tot tienduizend gulden boete is een vleeswarenfabriek te Twello veroordeeld, die worst van mindere kwaliteit voor hamspek door liet gaan. Pake Willem. Minister Drees heeft Zon dag ongetwijfeld zijn politieke zorgen Bolswards Nieuwsblad I ir n J. ?r uur i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1