rs georganiseerde Elfstedentochten I Buitenlands es Overzicht Provinciale Kroniek M 45e .idargang Vrijdag 21 Jan. 1949 StreeKblad voor West- Uitgave DruKkerij Fa. A. J. OSINGA Bols ward van Westelijke Unie straks weer onderdeel Goedryk is bloedryk, van ten l. ter ;dei sert Grimeurssucce». Op het Nationale concours in grimeren, georganiseerd door de sectie „Toneel- kappers en Grimeurs” van de vakgroep kappersbedrijven, behaalde de jonge Friese grimeur Rommert Talman, won. te Leeuwarden en leerling van zijn vader en W. Kindermans, de vierde prijs met een verplichte kop van Wilhelm Teil en een vrije kop van een zeventigjarige Joodse antiquair. het Noor- „Ameland, !Jten den nen ijk. len, ers, N” in de Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbet?ling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 ing ing 50 itie iwe Ier, 54 ird 106, o.s. ei ;ijn ge ts. >or len m. m. Chinese kwestie te krijgen, nu Tsjang Kai Sjek zich om bemiddeling tot Amerika, Engeland en Frankrijk heeft gewend. Nu China een periode in haar geschie denis heeft afgesloten, is het wellicht een geschikt moment de; geschiledenis der laatste jaren in vogelvlucht na te gaan. In de jaren 1926, 1927 en 1928 bezetten de Chinese Nationalisten tot op dat ogenblik in Sjanghai, Nanking en Pe king beschouwd als gevaarlijke „rode” revolutionairen grote delen van China. Het zag er toen naar uit, dat Tsjang Kai-Tsjek, onder wiens leiding de operaties werden uitgevoerd, op het punt stond de grote Chinese revolutie, De ontwik- reeds begonnen in 1912 met het afzet- op de hardrijdersbaan schoof om hei ten val te brengen, sprong hij over die hindernis heen om toch de prijs te win nen. Trouwtens een der allereerste elfsteden rijders, die individueel de tocht vol bracht, was een zekere Pier uit Bols- ward (18e eeuw). We lezen van hem: „De knaap was' lang berucht Voor 't baasje, dat gelijk een vogel door de lucht, Kon vliegen over ’t ijs. 't Is Pier, die de ellef steden Van Friesland op één dag heeft in hét rond gereden. En nog zijn maal met vrede at in den Oliehoek Te Bolsward in de stal bij Vetlap der Hoek.” Een bekende individuele tocht is verder geweest die van de journalist Pim Mu ller in 1890. In zijn reisverslag schrijft hij o.a.: „We gingen gezamenlijk om 9 uur 20 min. van Leeuwarden en waren te 10 uur 50 min. te Franeker, en, onmiddellijk doorrijdende, te 11 uur 20 min. te Har lingen. Hofstede, mijn gids, was een taai, gespierd rijder, doch verschilde iets in lengte van streek met mij, hetgeen nog al vermoeide. Na hem voor zijn vrien delijke hulp zeer bedankt te hebben, reed ik naar Bolsward, alwaar ik te 12 uur 35 min. aankwam. Dit eind heb ik flink doorgereden om in Bolsward even te kunnen rusten ten huize van mijn tante. Door een misverstand was de gids, die ik daar zou krijgen^ niet gearriveerd, doch moest gehaald worden. Eerst te 1 uur* 15 min. kon ik weer vertrekken met mijn gids, een bakker aldaar en een vrij goed rijder; hij kreeg echter eerst nog een gebrek aan een der schaatsen en reed terug om andere te halen. Einde lijk gingen we op weg, waarbij hij het al spoedig warm kreeg. Toch reed hij flink en wij waren te 1 uur 45 min. te Workum, dus in een half uur. Was de pas te Bolsward door mijn neef J. Haitsma Muller, getekend, te Workum was het J. Stensma, herbergier in de Zwaan, die mij quiteerde. Nu met volle stoom naar Hindeloopen, waar wij, om de vaart waarmee we binnen de gemeen- tebaan stoven, veel bekijks hadden. Bij de bejaarde weduwe de Boer in de Wijn berg, wier gracieuse handtekening nog steeds in mijn bezit is, werd ik weder om twee uur geëxpedieerd, nadat mijn gids Tuininga en ik ons aan geklopte eieren hadden te goed gedaan. Daarna hadden we een moeilijke weg naar Sta veren, daar die dikwijls ondergesneeuwd was.” De eerste officiële elfstedentocht van 2 Januari 1909 stond feitelijk onder dub bele leiding, want de tocht was uitge schreven door de Ned. Bond voor Lich. Opvoed.ng in Den Haag en georgani- It Frysk to^niel. Yn oparbeidzjen mei de toanielkom- misje fan jde Cultuerried nat de Fryskc Folkshegeskoalle in wykein oer toaniel organisearre yn de jeugdherberch to Snits. Dat de fraechstikken, dy’t bihan- nele waerden, Wol yn ’e bilangstelling stiene, die wol bliken üt de fikse op komst en de libbene neipetearen, dy’t op elke ynlieding folgen. Dinsdag 25 Januari: 19.15. Stimmen üt it HeitelSn. 19.30. Fraechpetear mei de hear P. J. Terpstra fan de Algemiene Fryske Underrjocht Kommisje. 19.45. De Relnböge. Pro. dr. J. H. Brouwer lést to foaren üt it wurk fan Jan Piebenga. Reg. Omroep Noord 245 M. Verschijnt DINSDAGS en VRI|IJAGS Redactie en Administratie Marktstraat 3 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Verpleegsters bijeen. De Nationale Bond van Verplegenden, afd. Friesland, organiseerde in samen werking met de Bond van Ziekenverple ging en de Prot. Chr. verpleegstersbona een vergadering in het Diaconessenhuis te Leeuwarden. De leiding berustte bij Zuster E. Tiem- stra, wijkverpleegster te Winsum. Mevr. K. C. Dozyvan der Goot, ad ministratrice van de Nat. Bond, hield 'n lezing over: „Welke» mogelijkheden biedt ons het bezit van ons diploma?” Een van de belangrijkste gebeurtenissen van de laatste tijd is het bezoek van de Franse minister van buitenlandse zaken Schuman aan Londen geweest, waar hij heeft geconfereerd met zijn Engelse col lega Bevin. Frankrijk en Engeland wa ren wat uiteengedreven, zowel door ver schil van opvatting over de regeling der Duitse kwestie, en door economische vraagstukken, als door het feit, dat men te Londen de Franse partner, wegens zijn bokkesprongen in het nabije verle den met allerlei stakingen, niet geheel volwaardig achtte. Nu het huidige Franse kabinet een tikje steviger in het zadel zit dan zijn voorgangers en het alle moeite doet het grote probleem van de stabilisatie der prijzen op te lossen, was een gedachtenwisseling met Engeland over allerlei problemen wel gerechtvaar digd. En kennelijk heeft zij vrucht ge dragen ook. Veel bijzonderheden over de mate van overeenstemming ten opzichte van de problemen heeft men uiteraard van Schu man niet gehoord, alleen werd duidelijk verklaard, dat er geen fundamentele ver schillen meer zijn tussen beide landen ten aanzien van de te volgen politiek ten opzichte van de diverse vraagstuk ken, welke de Duitse kwestie opwerpt. De scherpe anti-koloniale mentaliteit der Amerikanen mede gevolg van het feit, dat zij zich nog geen twee eeuwen geleden zelf aan een Engels koloniaal bewind hebben moeten ontworstelen heeft geleid tot een wanbegrip niet alleen omtrent de bedoelingen van West-Europa met de vroeger door haar in Azië overheerste gebieden, maar waarschijnlijk ook tot een overschatting van wat die gebieden zouden kunnen presteren en worden, wanneer ze plotseling geheel van West- Europese medewerking zouden zijn ver stoken. Er zijn belangrijke groepen en invloedrijke personen in Amerika, die menen dat de Ver. Sta>en veel meer aan dacht zouden moeten besteden aan Azië en speciaal aan India, Pakistan, Indone sië, Malakka en Japan om deze tot een anti-communistisch blok te vormen, nu China daartoe geen gelegenheid meer biedt. warden. Deze ietwat omslachtige orga- i Februari, slonk het aantal der inschrij- vingen tot 59 en er vertrokken tenslotte 34, nadat ’s morgens bij stemming onder de deelnemers was uitgemaakt het toch niettegenstaande twee graden .dooi, te proberen. Ten slotte geven we nog een citaat uit het reisverslag van Jan Ferwerda te Leeuwarden, die als tweede aankwam. „Te Bolsward volgden we de Koning eri Keizer letterlijk op de voetsporen, want de lange rechte streken in het weke ijs moesten afkomstig zijn van de Koning’s Noorse schaatsen en we volgden die als padvinders, met de neus bijna op het ijsl Intussen was de zon gaan schijnen en spiegelde zich in het natte ijs. Swier- stra en ik waren de beste maatjes ter wereld geworden. Nergens sluit men zo spoedig vriendschap als op het ijs. Uren lang reden we samen en kortten al pra tende de tijd, waarbij we de meegeno men mondvoorraad en de versnaperin gen zoals klontjes broederlijk deelden. Groot was onze vreugde, toen wij in Workum de Koning en1 Keizer aantrof- ien. Eerst zagen we hen niet; de zaal, waar wij moesten zijn, was meer dan tjokvol. Enige kennissen, die mij hier op wachtten, hielden mi] een ogenblik aan de praat, totdat een blijde uitroep van Swlerstra mij verkondigde, dat onze geduchte tegenstanders hier ook waren. Ge kunt onze ontroering voorstellen. Eindelijk dan had ik mijn doel bereikt en mij in de voorste linie geplaatst. Uren- lang had ik hiernaar verlangd en reeds bijna de moed opgegeven het ooit zover te brengen.” Noord Atlantisch Pact, waarin defcVer. Staten de toon zullen aangeven. De gevaarlijke ontwikkeling na de oor log, waardoor een tot de tanden gewa pend en het Westen weinig goedgezind Rusland aan de Elbe staat, dringt W.- Europa dit pact als enige uitweg op. Geheel anders zou het zijn als ook een sterk bewapend West-Duitsland aan het Westelijk blok werd toegevoegd, maar dat lijkt een te gevaarlijk experiment. De Westelijke mogendheden hebben juist een militaire Veiligheidsraad voor West-Duitsland ingesteld, welke door voortdurende con trole er voor zal zorgen, dat dit gebied industrieel en militair ontwapend blijft. Een Amerikaans, Brits en Frans gene raal zijn leden van die raad en later zal ook de Benelux er in vertegenwoordigd worden, die ook een candidaat voor secretaris-generaal mag opgeven, opdat geen der grote geallieerden een te ster ke positie in de raad zal krijgen. Wanneer de toestand zich gunstig zou ontwikkelen zou ook een Rus in de raad kunnen wiorden opgenomen. Zover is het echter nog niet, ofschoon er in de Ver. Staten ook voor wordt gepleit op een verzoening met Rusland aan te stu ren in die richting, dat de Russen hun sterke legers uit Óost-Dultsland zullen terugtrekken, waardoor West-Europa wat ruimer zou kunnen ademhalen en ’t zijn militaire voorzieningen in geleide- lijker tempo zou kunnen treffen. Oök wordt wel verondersteld dat de Russen nieuw contact met het Westen zouden begeren om medezeggenschap in de nisatievorm leidde tot moeilijkheden. Het officiële rapport vermeldde over de omstandigheden: „Twee graden dooi, zuidelijke wind. De gehele dag door] vooral ’s morgens en ’s avonds, zware natte mist, alleen tegen de middag iets opitrekkendj. Mooi, sterk ijs,) door de dooi echter hier en daar iets „verzach tend” en op sommige plaatsen veel wa ter.” Ds. Hoekstra, enkele jaren geleden op 56-jarige leeftijd overleden als predikant in het Friese plaatsje Scherpenzeel, bleek bij deze elfstedentocht tweevoudig win naar: hij bereikte namelijk het eerst de finish en behaalde de prijs (een ver guld zilveren schaats) voor de aardigste tochtbeschrijving. Zoals gezegd, zou het beter zijn als de organisatie in één hand kwam. Het initiatief daartoe nam Mr? M. E. Hepkema, die in de Friese kranten de aandacht op deze kwestie vestigde. Nog geen veertien dagen na de eerste tocht werd de Friese Elfsteden Vereni ging opgericht, n.l. op 15 Jan. 1909. Aanvankelijk vlott^ de samenwerking met de Friesel Ijsbond niet bepaald. Een circulaire van de Ijsbond aan zijn krite- besturen op 1 Januari 1910 veroorzaakte zelfs een ernstig conflict en het zou ge ruime tijd duren-voordat mede door een bestuurswijziging in de Ijsbond de vrede weer hersteld was. Bij gebrek aan ijs kon men intussen geen Elfste dentocht organiseren. Weliswaar was in de oprichtingsvergadering besloten om zo mogelijk iedere winter een Elfste- Engeland en Frankrijk het eens? Ge wijzigde strategie van Amerika? De Marshallhulp in de toekomst machtsmiddel? Het Noord Atlantisch Pact. West- Duitsland blijft ontwapend, keling in China. dentocht met wedstrijd te houden, doch alle, partners in de Westelijke Unie. Dat er gingen twee winters voorbij zonder I >s ook wel te begrijpen omdalt deze voldoende ijs. Westelijke Unie straks weer onderdeel Eindelijk in 1912 kon de jonge vereni- wordt van het ging met haar werk beginnen. Er schre- vt :i 170 rijders in voor de tocht, bepaald op 27 Januari, maar toen de dooi ertoe seerd door de Friese Ijsbond in Leeu- j leidde, dat er uitstel moest komen tot 7 vinrrnn on ar „örtrnVlzun ianclnttn Een middelbare landbouwschool? Ged. Staten van Friesland hebben een commissie ingesteld, teneinde hun Col lege van advies te dienen met betrek king tot de vraag, of het wenselijk is om in de provincie Friesland een Middelbare Landbouwschool te vesti gen. Indien haar antwoord op deze vraag bevestigend luidt, Zal de commis sie tevens onderzoeken of onder de hui dige omstandigheden de oprichting van een dergelijke school mogelijk is en zc ja, waar zij zou moeten worden geves tigd. In de commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: de heer J. L. Hoogland, Aid van het College van Ged. Staten; tot lid en vice-voorzitter: de heer H. M. Ger- brandy te Nijland, lid van het College van Ged. Staten; en tot leden: de heren ir. W. Oosterbaan te Tzummarum, mr. A. Hannema te Hichtum, Tj. de Jong te Bolsward, ir. H. J. Witteveen te Drach ten, en ir. J. Middelveldt te Leeuwarden. Secretaris der commissie is de heer D. Beeksma, commies ter Provinciale Grif fie van Friesland. De commissie is op 14 Januari j.l. door de Commissaris der Koningin geïnstal leerd. ten van de Mandsjoo-dynastie, tot een goed einde zou brengen. Terwijl echter het succes voor het grij pen lag, maakt, Tsjiang, waarschijnlijk onder invloed van machtige Chinese financiële kringen, een algehele zwaai naar rechts en in plaats van de strijd om de hereniging van zijn vaderland voort te zetten, keerde hij zich in 1927 met Hwat hat Gabe Skroar De „Lange Mars”. De beroemde „Lange Mars”, een van de eigenaardigste feiten in de annalen van de moderne geschiedenis, begon. Het beginpunt 15g in Kiangsi, ten Zuid westen van Sjanghai, het eindpunt, dat na 368 dagen bereikt werd, in Yenan in Sjensi, ten Westen van Peking. De communisten vertrokken met 100.000 man: 50.000 man kwamen in Yenan aar». Afgelegd werden ruim 10.000 ki lometers door 12 verschillende provin cies, dat is ongeveer de afstand van Constantinopel naar Stockholm, via Italië en Spanje. By Yenan voegden Mao en zijn volgelingen zich bij andere communisten, die uit Honan gekomen waren en een onafhankelijke staat, die de oorlog aan Japan verklaarde, maar tevens gedwongen werd tegen Tsjiang te strijden, werd gesticht. Aan de oorlog met Tsjiang kwam ech ter in 1937 een einde, nadat de genera lissimo in December 1936 was ontvoerd door de „jonge maarschalk” Tsjang Tsoo-Liang, die in Sian resideerde. Deze bracht Tsjiang samen met de communistische leider Tsjoe En-Lai en een overeenkomst tot staking van de broederstrijd en gemeenschappelijk ver zet tegen Japan werd gesloten. De overeenkomst bleef in stand tot na de volledige nederlaag der Japanners. In het bijzonder de Amerikanen hebben daarna geprobeerd een Chineese coa- litie-regering, waarin nationalisten en communisten zouden samenwerken, in het zadel te helpen, maar de oude ge schillen bleken te sterk en de burger oorlog werd hervat. Met welk een suc ces voor de communisten wordt door de elders in dit blad afgedrukte kaart dui delijk aangetoond. Dezer dagen jubileerde de Friese Elf- stedentochtvereniging. Er behoort werkelijk enig concentratie vermogen toe dit feit in een artikel te gedenken. Immers, terwijl wij dit schrijven, is het buiten een zomerse dag. De knoppen be ginnen reeds te zwellen. Schuchtere ma deliefjes pronken reeds tussen het groe nende gras, sommige vogels gaan zelfs minnekozen. Het voorjaar kondigt zich reeds aan. We beleven een zachte winter, als wel haast nimmer tevoren. Alleen verwenst door de vele grieppa- tiënten, die, weggekropen in de tijdelijk puntenloze manufacturen, deze „goarre” aan de ijsloosheid wijten. Doch laat ons niet afdwalen maar ons bepalen bij de ijssport. Het valt onmiddellijk op, dat Bolsward in de geschiedenis van de roemrijke ijs- feiten en ijsfestijneri meermalen met ere genoemd wordt. Misschien zag U in de uithof van het Fries museum te Stania State in Oenkerk wiel eens het paar schaatsen, waarop eenmaal de Burge meester van Bolsward in één dag van de Gysbertstad naar het verre Den Haag reed. En anders is U zeker dat verhaal be kend van Cornells Ynses Reen uit Cu- baard. Hij wioonde op acht kilometer afstand van Bolsward, ging op een dag in Bols ward mosterd halen voor zijn vrouw, die juist de aardappels had opgezet en was terug nog voordat de aardappels gaar waren. Deze rijder, die in de eerste jaren van de vorige eeuw op zijn best was, had zich geoefend op smalle grep- pels om zich op die manier te wennen aan het maken van lange, rechtvooruit gaande streken. Waar hij op wedstrij den uitkwam won hij de eerste prijs e toen men in Groningen eens een slee j Montgomery weer in ons land geweest om te spre ken over de militaire bijdrage, welke Ne derland zal leveren aan de Westelijke Unie. Bij zijn eerste bezoek had Mont gomery de eis gesteld dat ons land drie divisies, een brigade parachutisten, enige gepantserds» eenheden en enkele eska ders vliegtuigen als bijdrage zou leve ren. Bij deze tweede ontmoeting heeft onze regering zich bereid verklaard, binnen de grenzen van de economische en financiële mogelijkheden een even redige bijdrage te verlenen aan het ver dedigingsplan der Westelijke Unie. Daarvoor moet dan dit en begin volgend jaar een groot aantal troepen uit Indo nesië terug worden getrokken, terwijl ons land van Amerika wapenen enz. op leen- en pachtvoorwaarden zou moeten ontvangen, het geen ook in de bedoeling schijnt te liggen. Dit betekent dat onze militaire uitrus ting, welke tot nog toe op Engeland ge oriënteerd was, ingesteld wordt op Ame- rika/en wij dus ook militair afhankelijk worden van dat land, zoals trouwens Dit zou volgens die Amerikaanse opinie een heel wat beter strategie zijn dan sa men te werken met het moeilijk te ver dedigen en moeilijk op de been te hou den West-Europa, dat bovendien straks ook weer als concurrent tan de Ameri kaanse industrie zal optreden op de we. reldmarkt, terwijl Azië juist zo’n rijke bron van grondstoffen voor de Ver. Sta ten kan zijn. De Amerikaanse druk beschikt over zeer machtige middelen. Daar is bijv, de Marshallhulp. Wel heeft Washington tot nog toe ver meden deze als middel tot politieke druk toe te passen, doch wie weet wat ge beuren kan nu de vader van net pian, Marshall zelf, van het politieke toneel verdwijnt en het bovendien wel vast staat, dat die Marshallhulp veel langer zal moeten worden verleend dan tot 1953 wil zij Inderdaad de geholpen landen op de been brengen. En dan is er de hulp welke West-Europa op militair gebied nodig heeft. Begin van deze week is veldmaarschalk Maandag 24 Januari: 18.1518.30. Sportpraatje. 19.3019.50. De Stem van den met het klankbeeld land van de zee, land van oude ver halen.” zijn troepen tegen Hankou, waar door progressieve krachten van de Kwomin- tang onder invloed van de Russische adviseur Borodin een linkse, geen communistische, regering gevormd was. Tsjiang verjoeg deze regering uit Han- kóu, waarop alles wat links was in het nationalistische China zich in de bergen van Kiangsi verschanste. Daar werd onder leiding van Mao Tse-Toeng en maarschalk Tsjoe Teh de eerste Chi nese Sowjet-staat geformeerd, die zich zeven jaren lang, tot October 1934, tegen de verwoede aanvallen van Tsjiang wist te verdedigen. Maar toen werd de grond de communisten te heet onder de voeten en zij besloten met hun gehele natie te „verhuizen”. us hjoed Q Q to sizzen en Zuidwest Friesland Mu. 6 Bolswartls Nieuwsblad 40 jaar I' WA, MONTGOMERY

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1