SKosHou k J Onze Weekagenda Dagelijks leven 11 Martinytoer !D door Nederland Fan de in üs hjoed H fi to sizzen 45e Jaargang No. 7 Dinsdag 25 Jan. 1949 Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSIN GA Bolsward van i bu 4. i n D6 I 1 F i ■3 en practische zin, die het gezin in stand houdt. Want de echtelieden brengen een groot deel van hun vrije tijd door op be drijfsvergaderingen en andere (samen komsten. Weliswaar zijn zij geen partij lid, maar Peter heeft belangstelling voor politiek en voor de gemeenteverkiezin gen, terwijl Vera dol is op toneelspelen en heel wat belangrijke rollen speelt bij amateuruitvoeringen. Voor hen is hun huis dus weinig meer dan een slaapge legenheid; het is in al die jaren nog nooit hun thuis geworden. Hiertoe heeft zeker ook bijgedragen het feit, dat zij elke dag ergens anders heen kunnen worden ge stuurd. Maar grootmoeder blijft en zij zal blijven, tot zij eventueel weer terug keren. Het gezin heeft een moeilijke tijd achter de rug. Peter had longontsteking opge lopen; hij heeft lang in het ziekenhuis gelegen; de behandeling leek wel goed, maar de medicijnen en de versterkende middelen, die de patiënten werden voor geschreven, waren niet te krijgen. Die longontsteking maakte ook, dat Peter niet in dienst behoefde. Hij had trouwens werk, dat van belang werd geacht voor de oorlogvoering, en hij heeft dan ook twee maal zo hard moeten werken als compensatie voor zijn afgekeurd-zijn. Aangezien hij in Moskou bleef, zag hij, welke moeilijkheden de huisvrouwen in de eerste oorlogsjaren te overwinnen hadden. Wie niet in de fabrieks-cantine at, kreeg twee jaar lang precies genoeg te eten om niet te verhongeren en soms ook niet genoeg. Peter Alexandro- witsj geloofde, dat na de oorlog alles beter zou gaan, al twijfelde hij er wel eens aan. Het verbaasde hem dan ook niet zo heel erg, toen er plotseling na de overvloed uit»de eerste na-oorlogse tijd minder was dan ooit te voien. De bonvrije artikelen, die in de z.g. win kels te koop waren waar het brood 10 roebel per snee en de aardappelen 20 roebel per kilo kostten kon het gezin niet kopen, tenminste niet dikwijls. Het moest dus leven van zijn distributie- pakket; hadden Vera en haar man niet in de cantine kunnen eten, dan zouden zij deze tijd beslist niet zijn doorgeko men. Grootmoeder at precies als alle Rus sische grootmoeders bijna niets en toch was het heel moeilijk. Als een van de kinderen ziek was en ze de zieke iets extra’s wilden geven, bijv, een ei of een schijf ham of een halve liter zure room, moest een halve maand salaris worden opgeofferd. Pas langzamerhand drong het in Mos kou door, dat dit gebrek het gevolg was van de mislukte oogst van 1946. In de zomer van 1947 begon de toestand te verbeteren; de prijzen in de „winkels” daalden belangrijk, zodat zij eindelijk eens iets extra’s konden kopen. Dat de den zij dan van het geld, dat zij in de oorlog gespaard hadden, toen er niets te koop was. Ook vaatwerk, pannen, schoenen, kle ren en kindergoed zijn vrij, maar zijn veel duurder dan in de tijd van de dis tributie en het kost grote moeite ze te krijgen. Het leven is voor Peter Alexandrowitsj meeilijk. Maar hij leeft, evenals alle an deren, in moeilijke tijden. Hij hoopt, dat zijn kinderen het beter zullen hebben. Zijn dochtertje Totjana mag toelatings examen doen voor een balletschool. Dat heeft moeder Vera heel wat moeite ge kost. Als Tatjana slaagt, dan is haar toekomst verzekerd. En intussen prijst Peter zich gelukkig, dat hij een huis heeft en een betrekking, die hem bevalt. Hij is niet jaloers op zijn bedrijfsleider Lef Iwanowitsj, die met zijn auto naar de fabriek komt, kaartjes krijgt voor de (Opera en zijn vacantie doorbrengt in de Krim. Lef Iwanowitsj hoort tot een andere wereld. Toch piekert Peter er wel eens over, dat hun werelden zo ver uit elkaar zijn komen te liggen. Voor een paar schoenen moet hij 250 roebel ofwel 2/3 van zijn maandloon neerteflen, maar Lef kan zo’n bedrag gemakkelijk missen van zijn 5000 roebel. Peter lijdt ongetwijfeld armoede, maar hij is toch altijd nog veel beter af dan talrijke andere inwoners van Moskou, die opgehoopt zitten in de kelderwo ningen van oude, nooit-gemoderniseer- de huizen uit de vorige eeuw. en cacaoproducten worden vrijge- Woensdag 26 Januari: Pingjum. Café de Vries. 7.30 uur. Op voering van: „Het lied van alle tij den.” Bolsward. De Doele. 8 uur. Piano-recital Gerard Hengeveld. Vrijdag 28 Januari: Bolsward. Ons Gebouw. 8 uur. Ringver- gadering C. H. J. G. Spreker: Wel Ed. Heer van de Wetering. Indone sië en de C. H. U. Boalsert. Geb. Gasthüssingel. Chr. Rec.- club. Frourlju’skriich. Fryske foar- drachten. Makkum. Bapt. kerk. 8 uur. Evang.dienst Spreker: de heer J. Sevensma van Amsterdam. Verachljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet?Ilng Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87925 tri en en n >1 wurk' fine yn it boerebidriuw. Gjinien deskundige doart to sizzen, dat yn dit diel fan it ekonomysk libben mear minsken pleatst wurde kinne. Hwat hjir oan de iene kant woun wurdt troch Ont ginning en ynpoldering, giet oan de oare kant mear as forlern troch de wenteböu en de ütwreiding fan wegen, fleanfjilden, fabriken, sportfjilden en sa fuorthinne. Hwat oan de iene kant woun wurdt troch yntensivearring fan de bi- driuwen, wurdt oan de oare .kant for- spile troch mechanisaesje en rationali- saesje. Eltse ekonoom kin dit op groun fan de feiten wittenskiplik en praktysk wier meitsje. Mar dan is it ek net to ünt- striden, dat dy acht miljoen oaren op- nomd wurde moatte yn hannel en bi- driuw en foar it oergreate diel yn de yn- dustry. Dat is al op forskate manearen songen en sein, mar dat is ek net oars to sjen. En as dat dus de takomstige üntjowing fan Nederlên is, moat men nou al de bitingsten Ünder eagen sjen, dy’t strakaensens dizze yndustrialisaesje möglik meitsje sille. Dêrom is it in by- sünder heuglik feit foar de stêd en de omkriten dat; de nije Ambachtsskoalle der nou komt. Hwant wy, aiders, moatte wol bitinke, dat de tiid gjin skoft hêldt. Us bern moatte yn de kommende fyftich jier wurkje en libje kinne. En hwa soe se dan de kans üntnimmé om sa goed müglik dy takomst treast to wêzen. Dus klear meitsje foar in fak of in taek. Binne hja geskikt foar in stüdzjefak, kinne hja har taek en doel fine yn in yntellectueel ambt, dan moatte hja nei in Middelbare Skoalle, sit er hannel yn dan Ulo en Hannelsskoalle, fiele se mear foar in fak dan nei de Ambachts skoalle en sit der in boere-aerd yn dan nei in lanbouskoalle. Nimt men noul de realiteit as groun- slach, dan mist it net, dat in bilangryk part fan de jonges op in Ambachtsskoalle thus heart. Neist in fuortsetting fan har Polityk, sei de boer, is oars sizzen aa dwaen. De export van druiven naar Engeland heeft als gevolg van het feit, dat de ex porteurs vrijwel geen licentie meer be zitten, de laatste dagen gestagneerd. Let er op. Taxichauffeurs mogen de fooi niet in de prijs van de rit berekenen. Opgerold. Een complot van clandestiene slachters is door de Baarnse politie op gerold. 6 personen zijn gearresteerd. Een hoog cijfer. Honderdtachtig millioen reizigers hebben de Ned. Spoorwegen in 1948 vervoerd. Een wieg is in brand geraakt bij de fa milie Bakker te Haemstede doordat een stoomapparaat te dicht bij geplaatst was. De baby van vier maanden, die in de wieg lag, werd met ernstige brandwon den overdekt. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het kindje ovèrleden. Ontploffing. Aan de rand van het IJ in de kantoorark van de bergingsfirma Van den Akker heeft zich een) ontploffing voorgedaan, die twee doden, een zwaar gewonde en een lichtgewonde heeft ge ëist. Toch... legende. Vastgesteld is, dat Jan van Hoof de Waalbrug bij Nijmegen niet heeft gered, doch dat de Duitsers uit strategische overwegingen de brug spaarden. Ook gij Brutus? Twee douanebeambten op Schiphol, die aan een stewardess hadden gevraagd om twee paar Nylon kousen uit Amerika mee te brengen, zijn door de Haarlemse economische poli- Toen we onlangs een tweetal artikelen i schreven over het dagelijks leven in Berlijn, kwam prompt de vraag ook eens een dergelijke artikel aan Moskou te wijden. Nu mag een journalist uit hoofde van zijn beroep niets uit zijn duim zuigen en daar Moskou „niet bij de achterdeur” ligt, stonden we voor een moeilijke op gave. Gelukkig maakte het maandblad „De Kern” (uitg. van Holkema en Wa rendorf, A’dam) ons attent op een ar tikel van de hand van Edward Crank- shaw, voor enkele weken verschenen in „Bliek in die Welt” (Hamburg). We ontlenen daaraan het volgende: Wie iets wil zeggen over het dagelijks leven in Moskou moet met veel factoren rekening houden. In de eerste plaats wel met het feit, dat er ondanks alle beweringen, heel weinig zekerheid be staat. Stellig, ieder is verzekerd van werk, maar het kan heel wel gebeuren, dat hij daartoe van vandaag op morgen wordt overgeplaatst van Moskou naar een uithoek van Siberië en het kan ook gebeuren, dat de oude onderwijzeres aan het (sneeuwopruimen wordt gezet, pe kinderen zijn verzekerd van een goede opleiding, maar het kan gebeuren, dat de staat de kinderen nodig heeft in een fabriek en dat kinderen van 12 jaar worden overgebracht naar een soort kostschool, waar zij leren en werken, zoals de staat dat wil en niet zoals de ouders het zich gedacht hadden. De oudjes zijn verzekerd van een goede verzorging; zeker, zo lang er voor ieder een voldoende is, maar als er door mis oogst tekorten dreigen, krijgen de oudjes het minst van allen. Als wij een bezoek willen brengen aan een „gemiddeld” gezin, staan wij voo een grote moeilijkheid, want er zijn in Moskou enorme verschillen in inkomsten en in sociale positie. Een gewone arbeider, die tot het prole tariaat behoort, dat volgens de wet de macht in handen heeft, leeft volgens westerse begrippen armoedig. Laten wij eens een man nemen: Peter Alexandro witsj; hij is 33 jaar, getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn vrouw heet Vera; Pavel, zijn zoontje is 10 Jaar en Tatjana, zijn dochtertje, 8 jaar. De ouders zijn heel jong getrouwd; dat was gebruikelijk in die tijd, toen scheiden uitermate ge makkelijk was. Tegenwozrdig is het dat allerminst, maar dat interesseert Peter en Vera niet want zij houden van el kaar. Peter werkt in een van de grote electrische centrales, waardoor Moskou beroemd is en na aftrek van de diverse verplichte bijdragen, brengt hij maande lijks 350 roebel mee naar huis. Hij zou elders wel meer kunnen verdienen, maar dan verliest hij gedeeltelijk zijn rechten op ziekte- én ouderdomsuitkering, en daarom blijft hij liever, waar hij is. Vera, die op de staatsbank werkt, ver dient meer dan haar nian: 450 roebel per maand. Het gezamenlijk inkomen be draagt dus 800 roebel, waarvan 50 roe bel huishuur moet worden betaald. Naar westerse maatstaven is dat te veel voor de woning, die zij hebben. Die woning bestaat uit een kamer op de derde ver dieping van en oud lelijk huurhuis in de buurt van de fabriek; uit één kamer en een hoek in de gemeenschappelijke keu ken. Maar de kamer biedt beschutting tegen sneeuw, regen en wind. Het huis moge kaal, saai en armoedig zijn, met muren vol vlekken en krassen, als je eenmaal in de kamer bent, valt het best mee. Ze is ruim, en de Russen zijn er aan gewend een kamer met anderen te delen en in het woonvertrek te slapen. Dat isl altijd zo geweest en zo deert het Peter en Vera niet, dat zij hun kamer niet alleen met de kinderen, maar ook met Peters oude moeder delen. Het is die oude moeder, die in feite de gehele huishouding drijft. Zij staat in de rij om de dagelijkse levensbehoeften in te slaan: brood, havermout, aardap pelen en een halve liter melk (als ze die krijgt!), zonnebloem-olie en zo nu en dan een stuk vlees pf worst, een beetje theegruis, een paar plakjes kaas, of summum van luxe een zure augurk. Het is oma, die in de gemeenschappe lijke keuken kookt en de kunst verstaat met behulp van een paar flinters vlees of vis of andere toevoegsels, enige va riatie te brengen in de altijd weer terug kerende boekweitengrutten. Zij gaat nooit uit zonder boodschappentas. Zij let on de kinderen, als die eeen school Hwat hat Gabe Skroar „Wy meije it oan de minsken, dy’t fjir- tich jier lyn dizze wegen makke hawwe net forwite, dat hja doe it tsjintwurdich forkear net foarüt sjoen hawwe, mar de minsken, dy’t nei üs komme, sille it üs wol forwite kinne, as wy nou net soargje dat de nije wegen makke wurde yn oer- ienstimming mei it kommende forkear,” sei ien fan de Deputearre Steaten fan ’e wike yn it Provinsjehüs. Dat wie in wier wurd en in wurd mei mear bitsjutting as allinnich foar de we gen. Men mei fan de lju, dy’t lieding jowe en oerheitspersoanen binne, freeg- je, dat hja foarütsjogge en op tiid de dingen dogge, dy’t yn de takomst har bisteansrjocht biwize. En dan kin gjin ien üntstride, dat de gemeenten en bi- stjüren, dy’t harren op it gebiet fan it ünderwiis en foarming fan de jonge minsken „modern” toand hawwe, jim- meroan gelyk krije. Net altyd de earste jierren, mar grif yn de takomst. Neam ris ien ünderwiisynrjochting, dy’t oer ’e kop gien is of mislearre. Al like it de earste tiid in waechstik, de takomst wie altyd foar harren. Dêrom is it sa’n bifid barren, dat it active gemeentebi- stjür fan Boalsert yn ’e mande mei de foriening foar Ambachtsünderwiis it klear krigen hawwe, dat hjir yn koar- ten in Ambachtsdeiskoalle iepene wurdt. Dat is in hertlike lokwinsk wurdich. tierechtér veroordeeld tot 5 dagen gevan genisstraf. Een disciplinaire straf wordt nog overwogen. Toch de doodstraf? In de voortgezette behandeling van de zaak Albrecht voor het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden, werd Vrijdag de doodstraf geëist. Bavianen naar Moskou. Vijftien Neder landse apen uit „Klants Dierentuin” te Valkenburg zijn j.l. Donderdag per vlieg tuig naar hun toekomstige woonplaats gereisd: naa» Moskou. Restauratie. De Kuiperspoort met het oude gildehuis te Middelburg zal spoe dig worden gerestaureerd. Naar raming is hiervoor f 14.500 nodig; het rijk zou f8700 bijdragen; ook aan de provincie is een subsidie aangevraagd. Ongelukkige val. Een 74-jarige voetgan ger viel op het Staringplein te Arnhem met zijn hoofd dusdanig tegen een trot toirband, dat hij spoedig aan de gevol gen is overleden. Kleutérs, pas op. Het 6-jarig zoontje van de familie Hoorndijk te Appingedam dat op weg was naar de kleuterschool, geraakte onder een achteruit rijdende autobus. Het kind overleed korte tijd later. Weer een stap. De prijzen van cacao poeder, chocolade- zullen begin Februari geven. Tegelijkertijd zal de cacaopoe der dan zonder bon verkrijgbaar worden gesteld. „Zweet”dagen. Het schriftelijke gedeel te van de eindexamens van de openbare en bijzondere hogere burgerscholen met vier- en vijfjarige cursus en van de af delingen H.B.S. van de openbare en bij zondere lycea zal dit dit jaar 16, 17, 18, 19, 20 en 23 Mei worden gehou den. Guitaristen, verenigt ul Onder de naam Constantijn Huijgens werd te Hilversum eén landelijke guitaristenvereniging op gericht. Doorslaande argumenten. Na een zitting van het bijz. gerechtshof te Amsterdam waarbij de zaak van de verrader van A. M. de Jong was behandeld, viel de getuige J. A. Baars, de vroegere fascis tenleider, de verdediger aan en gaf hem een paar klappen. Het moord-mysterle. De nieuwe behan deling van de moord op „Moeke” Mars man te Amsterdam gaf geen oplossing ten aanzien) der daders, doch maakte de zaak nog ingewikkelder. Er in gelopen. De Rotterdamse politie heeft ’n huwelijkszwendelaar opgesloten, de radiohandelaar W. K. Hij knoopte in Antwerpen een praatje aan met een café- houdster, sloot vriendschap, waaruit trouwplannen groeiden. De vrouw ver trouwde hem volkomen en leende hem bedragen van 5000 tot 10.000 francs. -- Plechtige herdenking. De Nederlandse provincie der paters Jezuïeten bestaat 100 jaren. Dit feit werd Zondag in de Canisiuskerk te Nijmegen gevierd. Weer een speldeprik. De prijzen van thee- en devotielichten zijn met ingang van 19 Januari 1949 met 10 cent per pak verhoogd. Twee jaren werk. Het daartoe ingestel de bureau zal ongeveer twee jaar no dig hebben om de akten van overlijden op te maken van 120.000 in de oorlog vermiste Nederlanders. Voor welkom thuis. Voor in Duitsland wonende Nederlanders, die in Nederland werken, is thans de regeling getroffen, dat zij eens per week voor een bedrag van maximaal f 15 aan goederen mogen meenemen. „Gebroeid meel”, gekocht door een vee houder in Assendelft, bevatte, naar thans is gebleken, niet minder dan een procent lood. Gevolg: verschillende koeien, waar aan dit meel werd gevoerd, stierven aan loodvergiftiging. Doet U mee? Er is een kampeerwagen Club opgericht. Het kampeerwagentoe- risme, dat in Engeland en Amerika door duizenden en tienduizenden wordt be oefend, vindt ook hier na de oorlog steeds meer aanhangers. Een pionier overleden. Te Den Haag is in de ouderdom van 79 jaar dr. Alb. C. Kruyt, de grote zendeling van Mid- den-Celebes (Posso) overleden, die èn door zijn eigenlijke zendingsarbeid van 42 jaren èn door zijn publicaties op eth- nologisch en ander gebied een bijzon dere faam heeft verworven. De spaarpot nog eens leeg. Halve gul dens, stuivers en centen zullen op een nader te bepalen datum nog omgewisseld mogen worden. Moderne aardrijkskunde. Zaterdagavond hwat kin, in goed fakman, fynt altyd syn brea. En nimmen kin him dat wer ünt- nimme. JHd kin merf kwyt wurde, mar fakmanskip is feilich. It seit dan ek bést, dat de tarin nei de nije Ambachtsskoalle sa great is. Alhoewol der mar mei twa ambachten bigoun wurde kin, is it oan- tal aspiranten al fier oer de fjirtich hin- ne. En alle dagen komme der jif nije oanjeften. Dit is foar de Ambachts skoalle en de Gemeente in moedjaend teken om op dizze wei fierder to geaa. Hwant as der nou al safolle flecht op 'e koai is, dan kin men der wis fan wêze dat it mei de tiid altyd drokker wurdt. „Regner, s’est prévoir” seit de Frans man. „Bistjüren is foarütsjen”, sizze wy harren nei. En it docht bliken, dat dit op it gemeentehüs tige ynsjoen wurdt. bat de aide stichtingen harren by dizze initiativen oanslute, pleitet foar har mo derne geast. Boalsert rekt him üt om de biwenners fan stêd en omkriten yn alle opsichten „service” to jaen. Hja docht in birop op de boargersin om ienriedich meimekoar üs goede stêd de middels to jaen, hwertroch har takomstige bloei foar allegearre in mylde seine wurde kin. Dizze hoopjaende maitiid mei net steurd wurde troch de nachtfroasten fan lyts en binypt gekreau. De Rie joech yn dizzen it goede foarbyld. Hoe sterker it stribjen fan de oerheit troch de yn- wenners stipe wurdt, destomear sil dit slagje kinne. Hjoed reint it op de iene, moarn op de oare, alles kin net tagelyk, mar it iene sawol as it oare komt lêns in omwei alle ynwenners- to’n goéde. En hwat foar de jongerein bart is wol fan it wichtichste, dat men winskje kin. Dêrom jitteris in lokwinsk mei de nije Ambachtsskoalle. Men sil ris sjen, hwat in great foarrjocht dat is foar de jon ges, dy’t oer 25 jier op it Sulveren feest tsjügje sille fan har tankberens oan de minsken, dy’t nou tsjin alle misbigryp yn trochset hawwe. Wy hoopje, dat Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland bliid wêze kin mei sok goed nijs. hebben. Evenals in tal van andere ge zinnen, is het de tegenwoordigheid van grootmoeder, met haar levenswijsheid tyske en praktyske oplieding foar in fak. Hja krije hwat mei yn it libben dat altyd syn wearde hêldt. Hwant dy’t handschoen op” door de K. R. O. vragen gesteld over de „Friese stadjes” Frane- keradeel en Doniafoerstal. tekens fan de tiid forsteane. De liker- noch tsien miljoen minsken fan üs lên kinne mar foar in fyfte part lean en t Bnlswards Nieuwsblad I iur I ld I I 'i t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1