DE VOORUITZICHTEN VAN DE LANDBOUW Trix wordt jarig! met de Benelux Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht V Vrijdag 28 Jan. 1949 No. 8 45e Jaargang Uitgave van DruRReriJ Fa. A. J. Bo 1 sward OSINGA Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland aan- zich oriënteren REDACTIE. Alg Truman bij zijn ambtsaanvaarding New Dehli 1 b In verband Door het vrijlaten der prijzen zijn deze voor de diverse, granen ongeveer met lj/3 boven) de maximumprijzen uitge komen. De stroprijzen en de prijzen van hooi, bieten, enz. daalden echter aan zienlijk, zelfs tot 20 A 30 pct. De aardappelprijs daalde van f 12.50 tot f8.per 100 kg. Ook wat de zuivelproducten betreft, zijn er in dit opzicht vrij grote verschillen met ons land. De melk is bijv, duurder, 21 cent bij 3 pet. vet (23 cent bij 3.3 pet. vet). Bij het „Landbouwprotocol” werden dan ook reeds ten opzichte van agrarische producten voorzieningen getroffen, zoals remming van uitvoer van Nederland naar België, heffingen bij de grens, enz. Het effect voor ons land zal voor de uitvoer van landbouw- en zuivelproduc- genomen, zou meetellen. De Amerikanen schijnen te hopen dat dit blok, ofsenoon zelfstandig, toch bereid zou zijn in een anti-communisti$ch front samen te gaan met het Westen en trachten daarom de Aziaten al bij voorbaat zoveel mogelijk tegemoet te komen. Maar het blijft toch wel de vraag of Washington met zijn haast en zijn theoretische opvattingen over de democratische ontwikkeling in Azia op het goede paard wedt. En of, zoals onze minister Stikker het dezer dagen zeide, overal in Zuid-Oost- Azië een vrije en onafhankelijke demo cratie maar zo op stel en sprong kan worden geschapen. proces Krawtsjenko in Parijs gevoerd, waarin de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid”, een com munistisch blad wegens laster vervolgt, omdat het heeft geschreven, dat Krawt sjenko niet de auteur van dat boek is, dat een fantasie van Amerikanen zou zijn, zij hier slechts even aangeroerd. Het is slechts een gevolg en vervolg van de koude oorlog tussen West en Obst. Uit Rusland ontboden getuigen zullen wel niet verschijnen, daar dit Pro ces nauwelijks succes voor de Russen kan brengen, omdat het aangeklaagde communistische blad moet bewijzen, dat Krawtsjenko niet de schrijver van het boek is en dit een heel moeilijke opgaaf lijkt. Toch werd het visum afgegeven. Lenteboden? Op verschillende plaatsen in Friesland zijn al weer weidevogels waargenomen, al is het moeilijk uit te maken of we hier met overwinteraars dan wel met terug gekeerde vogels te doen hebben. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.rn. Giro 87926 Trixt Ja, zo wordt ons oudste Prinsesje genoemd. Een kind onder de kinderen. Maar toch ook weer een heel bijzonder kind. Immers zal menselijkerwijs gesproken het eenmaal deze Trix zijn, die als Koningin Beatrix de troon zal beklimmen. Trix viert haar eerste verjaardag als Kroonprinses. Is het wonder, dat zij in het hart van het Nederlandse volk zo’n grote plaats inneemt? Talloze anecdoten zijn er over dit Prinsenkind in omloop. Ze tekenen haar als een leuk, een bijzonder schrander en buitengewoon gevat meisje. God geve dat ze éénmaal haar gaven van hoofd en hart mag dienst baar maken aan ons volk. Ze groeie op in gezondheid en voorspoed. De 31 Januari zij een feestdag. Dr. M. P. van Buytenen te Leeuwarden is met ingang van 1 Maart benoemd tot rijksarchivaris in Friesland, als opvolger van wijlen dr. A. L. Heerma van Voss. X Maandagmorgen omstreeks half negen werd AVest-Terschelling gealarmeerd, doordat brand was uitgebroken in de ververij van het bedrijf Terschellinger Zeemans Handwerk aan de Burg. Rede- kerstraat. XHonden hebben te Molkwe- rum een ware slachting aangericht on der de kippen van bakker de Boer. X Zondag vierde de heer Jan Pen te Lem mer zijn 94ste verjaardag. De heer Pen, oprichter van de bekende nettenhandel, is In Lemmer een zeer geziene persoon lijkheid. X Een visser heeft te Tietjerk in één zet 22 dikke bleien gevangen. I Hwat hat Gabe Skroar ningen en de mate Van aanwas van de bevolking over een reeks van jaren. Bolsward krijgt 6, Hindeloopen 3, Won- seradeel 9, Workum 3, Wijmbritsera- deel 9 woningen toegewezen. China zij hier een voorbeeld, daar heeft de toestand zich totaal anders ontwikkeld dan men zich te Washington voorstelde. Tsjang Kai Sjek heeft zich uit zijn lei derschap teruggetrokkekn, zijn vervan gers smeken de communisten om vrede en nu zit men te Washington met de handen in het haar, omdat China straks misschien communistisch zal zijn en daar het als grote ex-geallieerde ook ’n veto-stem in de Veiligheidsraad heeft, dus met Rusland samen daar geweldig veel in de melk te brokken zou kunnen krijgen. Dat is echter nog niet zover en men mag met reden aannemen dat de Ver. Naties uiteen zouden spatten als de communistische invloed er de overhand kreeg zoals dat vorige week ook is ge schied met het wereldvakverbond, waar van de leiding onder Russische invloed in communistische handen was geraakt en waaruit nu de anti-communistische vakbonden zijn getreden. Hwat de oalje foar de lampe is, is it jild foar de moade. Zoals reeds toegezegd, zouden we terug 1 komen op de lezing, die door de heer. 1 H. Wind van Sneek over bovengenoemd onderwerp werd gehouden voor de 1 plaatselijke afdeling der C. B. T. B. I We ontlenen er het volgdene aan: Vroeger was de wereld in verschillende opzichten veel kleiner dan thans. Zo is er in de middeleeuwen sprake geweest van „oorlogen” tussen verschillende „stinzen”, later tussen de Friese steden, tussen de provincies Friesland en Hol land, nog later tussen verschillende lan den en volken. Het congres van Wenen in 1815 decre teerde toentertijd de wereldvrede. Euro pa was toenmaals nog het belangrijkste werelddeel. De andere werelddelen wa ren afhankelijk van dit werelddeel, dat thans tot een der onbelangrijkste is ge degradeerd. Toch leefde er op het Wener Congres reeds e'en „Benelux”geda(chte, ook al bestond het woord toen nog niet. Tus sen de grootmachten Duitsland, Frank rijk en Engeland wenste men een flinke bufferstaat: België en Nederland wer den één. Thans consolideert zich een andere te genstelling, n.l. Rusland-Amerika. Weer vraagt men naar het sterke midden. Het Marshallplan is niet enkel een be wijs van medelijden, maar heeft voor Amerika een politieke achtergrond. Dit heeft werkelijk zowel politiek als eco nomisch het grootste belang bij een ge zond en onafhankelijk Europa. België, onze grootste partner in de Be nelux, staat er economisch geheel anders voor dan ons land. België is een kolo niale mogendheid. De Congo is vooral door de leverantie van uranium een grondstof voor de atoombom econo misch van groot belang. Blijft Indone sië in «economisch opzicht voor ons be houden, dan zou de Benelux met 20 millioen inwoners én economisch èn mi litair een vrij, aanzienlijke macht kunnen vormen. De huidige „Benelux-gedachte” werd reeds geboren tijdens de ballingschap der diverse regeringen te Londen. Het verschil in ontwikkeling tijdens en na de bevrijding was voor België en ons land echter wel groot. In tegenstelling met België werd ons land geplunderd, troffen ons grote agrarische rampen ofverstroming van Walcheren, Wierin- germeer, enz. drukte ook de Indone sische kwestie ons financieel zwaar. Tussen de Belgische franc en de Neder landse gulden bestaat er dan ook geen evenwicht. Ons financieel beleid is in Belgische ogén bovendien te weinig re- eel. In politiek opdicht mag er tussen, België en Nederland overeenkomst bestaan beide hebben een Rooms-Rode regering in economisch beleid is er groot ver schil. België is het „ordenen” beu, ons land lijkt er een zwak voor te hebben. Ook ten op zichte van het belastingstel sel zijn er grote verschillen. In België heft men veel en grote indirecte belas tingen, waarvan „het grote gezin” veelal de dupe wordt. In ons land wordt het grootste gedeelte der belastingen in te genstelling hiermee direct geheven. Hoe staat het nu met het beoefenen van de landbouw? Ook hier is er een groot verschil. voor West-Europa teer punt, omdat hij stellig hiermee doelde op Indonesië en andere vroegere koloniale gebieden. Ongetwijfeld wordt Washingtons tem po in deze nog aangewakkerd nu de Aziatische landen te De Amerikanen gevoelen zich gelukkig met de uitslag van de verkiezingen in Japan, die de conservatieve partij de absolute meerderheid in het parlement schonk, n.l. 262 van de 466 zetels. De vreugde wordt een beetje vergald door het feit, dat de communisten van 4 op 36 zetels kwamen. Deze verkiezingsuitslag schijnt de bit tere pil, welke de Ver. Staten in China te slikken kregen, enigszins te vergul den. De uitslag van de verkiezingen in Israël is, terwijl wij dit schrijven, nog niet be kend, de positie van wat nu de sterkste groep is, de Labourpartij die op de En gelse gelijkt, schijnt door andere partijen betwist te worden. Pikant is het verbod van de Zionistische beweging in Tsje- cho-Slowakije, als nationalistische be weging wordt ze strijdig met de com munistische leer geacht, men herinnert zich dat het juist Tsjecho Slowakije was dat de Joden in Palestina van wapens voorzag. Het o t Prov. Staten. Bij de behandeling van het voorstel van de Friese Gedeputeerden in de vergade ring van de Friese Staten, nopens wij ziging en aanvulling van het reglement voor de ambtenaren en de werklieden in dienst van de provincie, noemde de heer L. de Haan (cpn) de vrijwillige politie totaal overbodig en hij vergeleek die met de vroegere Vrijwillige Landstorm, de Duitse W.A. en verdere terreurorgani saties, welke woorden luide protesten ten gevolge hadden. De voorzitter ha merde met alle kracht en dreigde de spreker de zaal te laten uitzetten. Mr. Linthorst Homan zeide gedurende zijn 3-jarige ambtsperiode in deze zaal nog nimmer opmerkingen te hebben gehoord welke op zulk een laag peil stonden. Toen daarop de heer de Haan het zwij gen bewaarde, werd het voorstel van het college aanvaard. Bij het punt: wijziging van enige ver ordeningen betreffende de salariëring van het provinciaal personeel, diende de heer Oppers (cpn) een voorstel in om de duurtebljslag op f2.50 te brengen. Hij hekelde scherp de salarispolitiek van de regering. Nadat de heren Van der Meulen (pvda) en Van der Kam (ar) verklaard hadden dergelijke onzinnige voorstellen, die al leen de propaganda beogen, niet te zul len steunen, werd het verworpen met alleen de communisten voor. Het voor stel van Gedeputeerden werd daarna aangenomen. Langdurig stonden de Staten stil bij het voorstel van het college tot wijziging en aanvulling van het tertiair wegenplan. Vooral werd uitvoerig de nieuwe weg beoosten Rottevalle in de discussie be trokken. Er werd gepleit voor de belan gen van de dorpen Ureterp, Wijnjeterp en Rottevalle, doch de commissie van rapporteurs was van oordeel, dat grote wegen buiten de bestaande centra die nen te worden gehouden, ook in het be lang van eventuele industrialisatie. Het voorstel van Gedeputeerden werd ten slotte onveranderd aangenomen. Woningbouw. Zoals men weet mag Friesland dit jaar 750 woningen bouwen. Dit aantal is weer over de verschillende gemeenten verdeeld, wat uiteraard een moeilijke taak is geweest, gezien het grote tekort in vrijwel iedere plaats. Bij de verdeling is men uitgegaan van het bestaande te- .kort in de gemeente, het aantal krotwo- Trumans rede dubbelzinnig. De confe rentie New Delhi Wedt Washington op het verkeerde paard? l De rol van Rus land. Scandinavië wendt het oog naar het Westen. Verkiezingen in Japan en Israël. Het proces Krawtsjenko. I I 1 II I Verdwaalde zeehond. Uit Westergeest wordt gemeld, dat bij de brug over de Nieuwe Zwemmer een grote zeehond is waargenomen op een zandplaat. Het 'is iets bijzonders, dat een zéehond zich in binnenwateren waagt. Ned. Handelsreizigers ver. Vrijdag 21 Jan. j.l. vergaderde de Ned. Hiandefeijeiteigersveremiging in hotel Leeuwen te Sneek. De leiding dezer vergadering berustte bij de heer Drent, voorzitter van de afd. Leeuwarden der N.H.R.V., terwijl als sprekers optraden de hoofdbestuursleden de heren H. J. Kreulen en J. v. d. Laag. In deze vergadering werd een afd. op gericht voor Sneek en omgeving. Het bestuur van de nieuwe afdeling werd als volgt samengesteld: L. Modderman, voorz., D. de Jonge, seer., L. de Vries penn., O. Landstra en J. Velleman, alg. adjuncten. ten daardoor dus vrijwel teniet gedaan worden. België probeert aan de andere kant in vele opzichten ons nog in te halen, wat betreft het intensief beoefenen van de landbouw. De regeringsvoorlichtingsdienst is zeer actief. Het afgelopen jaar werden bijv. 17000 silo’s gebouwd. Ook in België heeft men te veel kleine bedrijven. Coöperatief gebruik van land bouwwerktuigen wordt met kracht aan bevolen. In vele opzichten is de land bouw en veeteelt bij ons ten achter. Nog niet het derde deel der veestapel is onderzocht voor t.b.c. Van de wel on derzochte dieren reageert er 14 pet. Oök de melkcontröle is zeer gering. Ook in dit opzicht komt er echter een kente ring. Het ,„landbouwprotocol” beware ons voor te groot optimisme. Het wil de Belgische- landbouw en veeteelt „be schermen”, totdat het de achterstand enigszins heeft ingehaald.. Toch behoe ven we ook niet pessimistisch te zijn. In België zal grote behoefte blijven bestaan aan goed t.b.c.vrij gebruiksvee. De Friese boer legge zich met het oog op de toekomstmogelijkheden van de Benelux daarom toe op intensieve t.b.c.- bestrijding en het fokken van goed ge bruiksvee. Wel heeft na de Franse communisten leider Cachin, ook de Italiaan Togliatti er nog eens op gewezen, dat commu nistische landen heel goed naast kapi talistische in vrede kunnen leven en blijft onder leiding van India bijeen zijn ge weest en daar hun nog verder dan die van Amerika gaande wensen inzake de Indonesische kwestie hebben opgesteld en aan de Veiligheidsraad doen toeko men. Die conferentie had echter volgens het plan van India een omvangrijker doel dan alleen de behandeling der In donesische kwestie, het wilde nu met een ook ’n blijvende organisatie, die een neutrale Aziatische groepering in ’s we relds <bl|okkendoos zou vormen, naast dus het Westerse en het Russische blok. Steeds sterker zal men in Azië de be hoefte gevoelen aan een eigen blok, dat in de wereld, gezien de geweldige men senmassa’s, welke er in zouden zijn op- Rusland dus blijkbaar tasten naar de mogelijk- j heid van een verzoening, doch deze kan nooit anders dan tijdelijk zijn. Het kan voor Rusland zin hebben nu eerst zijn winst eens te overzien en te bevestigen. Dezer dagen heeft een Russisch leider er op gewezen, dat het nog drie vijf jarenplannen moest uitvoeren, om de sterkste natie te worden. Zijn satelliet staten moéten ook nog steeds sterker worden verbonden met Moskou zowel als onderling. In Tsjecho-Slowakije i heeft men pas een anti-communistisch complot in het leger ontdekt en onder drukt, in Polen verwijdert men steeds meer personen uit regeringskringen, die meer Poolsgezind dan communist zijn, in Hongarije stuit de regering op ster ke tegenstand van de R.K. Kerk, welker hoogwaardigheidsbekleders men foltert om ze tot bekentenissen te brengen, welke hen en de kerk bij het volk in dis- crediet moeten brengen. zich dan üs hjoed tl t| to sizzen 5 Tito toont weerbarstiger ooit en zoekt steeds meer toenadering tot de Ver. Staten, waaraan Zuid-Slavië nu zelfs de levering van strategische grondstoffen biedt. Noorwegen en Denemarken gaan in Westelijke richting. Zij zullen zich waarschijnlijk bij het Atlan tisch pact aansluiten, daar zij anders geen wapenen van de Ver. Staten voor hun verdediging kunnen krijgen. Zwe den aarzelt, het wil bij een volgend con. flict wel meedoen als een der Scandina vische landen wordt aangevallen, doch niet als een oorlog tussen de Ver. Sta ten en Rusland zich elders in de wereld af zou spelen. Zou Zweden zich toch aansluiten dan brengt dit opnieuw Fin land reeds benauwde onafhankelijkheid in gevaar. scherp stelling nam tegen het commu nisme, vindt hij bij geheel West-Europa hartelijke instemming. Evenzeer als hij om de democratie en de vrede te be houden voortzetting van de steun aan Europa, vorming van een Atlantisch pact naar het voorbeeld van het Pan Ameri kaanse, en steun aan de Ver. Naties no dig acht. Maar als Truman bij dit laatste punt er op wees, dat de Ver. Naties versterkt zullen worden door nieuwe naties, „die thans volgens democratische principes België was en is vooral industrieland. geyormd worden in landen die naar zelf- De Belgische landbouw produceerde bestuur voortschrijden,” raakte hij een vooral voor eigen behoefte, de uitvoer was onaanzienlijk. Voor Nederland was de export steeds een levensbehoefte. Enkele cijfers kunnen dit aantonen. In 1938 was in België bijv, van alle import 21 pct. ten behoeve van de land bouw (veevoer e.d.) en bestond van alle export slechts 9 pet. uit agrarische pro ducten. Voor Nederland bedroegen! deze per centages resp. 12 pet. en 30 pet. In Nederland groeide daardoor een sterk georganiseerde boerenstand, die via eigen coöperaties zelfstandig ging ex porteren. Wat de kwaliteit betreft over treft de Nederlandse de Belgische verre. Daar komt bij, dat de kostprijs in België groter is. Dit alles brengt mee, dat men in Bel gische landbouwkringen niet erg ent housiast is over de Benelux, men vreest te grote concurrentie. In nog grotere mate geldt dit voor Luxemburg. Wat de prijzen der landbouwartikelen betreft hét volgende: Bolswards Nieuwsblad TSJANG KAI SJEK 1 L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1