Dierenbescherming Onze Weekagenda l ïl o.52 1 Cr’ t y I J.. I Martinytoer 3.' I I.80 II." I Fan de en nsen t, at eis van menselykheid, liefde en sportiviteit door Nederland üs hjoed Q Q to sizzen J 45e Jaargang Dinsdag 1 Febr. 1949 No. 9 I El Uitgave West* OSINGA Bolsward 8 uur. >K0” 05 t! TJ. DE JONG. Ef bij- opje ;ezet een te zien inzien ERK, ERK De eekhoorn dart’lend in de bomen; De wilde eend duikt weg in ’t riet. Alles is stil.beweegt zich niet! Wat hiervan toch de reden zij? zoek van die aard, dat de zalen te klein bleken. Een commissie van stadgenoten, die de dierenbescherming een warm hart toe draagt, is er in geslaagd op die datum (4.30 uur)/ ook een voorstelling voor de schooljeugd te organiseren. Geduren de het jaar 1948 is deze film hier te Wij bevelen deze film dan ook gaarne in uw aandacht aan en hopen zeer, dat het vertonen van deze film er de stoot toe zal geven, dat er ook alhier een af deling wordt opgericht. Gezien het suc ces, dat de plaatselijke afdeling van de Vogelwacht heeft, geloven we, dat voor de Ver. voor Dierenbescherming zeker belangstelling bestaat. Donderdag 3 Februari: Bolsward. Convent. De Jonge Kerk. Spreker. Ds. Moleijn. Onderwerp: Kerk en Rome. AUegearre smachtsje wy ad it jild as de id nd de dauwe. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling AdvertentieprijsID cent per m.rn. Giro 8792b 55 IEET” t 1-2 dat fierder Ondersyk it eardere wer ün- dersteboppen smyt. Wy kinne mar heal en wy witte mar heal, seit de Apostel Paulus al yn ’e Skrift en dat is jit altyd wier. De fieding fan groun, plant en dier docht dêrom wiis net to fier fan de na- tuer óf to gean, mar aloan wer goed ta to sjen dat er it lykwicht net al to bot forsteurt, hwant der komt dalje op. Al- hlel neffens de natuer kin fanseis net. Dan soene wy de klj wer yn it wyld rinne litte moatte en dan hiene se krekt mol- ke genöch foar it keal. Dan leine de hin- nen wer twaris yn it jler in stikmannich aeijen en rounen de wylde bargen allin- nich hjerstmis mei in laech spek yn de GaesterlAnske bosken. Né, de minske bisiket aloan mear (it groun, plant en dier to heljen en dat moat ek, mar derby mei er nea forjitte, dat hy in kunstmjittige forhAlding mak- ket, dy’t aloan mear soarch foreasket om him net to bidjerren. Hwat de natuer seis oanjowt is tige wichtich, de dong, de jarre, de grienbimesting, de compost der sit folie mear oan fêst as men in jier of tweintich tobek wol miende. En dat mei men net oer ’e holle sjen, hwant dan rint it mis, dat is wol düdlik wur- den. Der^n hat de hear Cleveringa fol- slein gelyk. De Aldere boeren, dy’t mei in skalk each seagen nei jongere bazen, dy’t de dong forkoften en kunstmest wer kochten, krije gelyk. Dat is mis,, wy kinne de natuer net misse en de dong en modder en kompost ek net. Ik sjoch de tiid kommen, dat wy folie mear soarch jaen sille oan it biwarjen fan dong en jarre en sa mear, hwant om de groun soun to hAlden is dat perfoarst nedich. Hja hawwe ek gelyk yn har sizzen, dat men de dingen net oerdriuwe moat en jBiei fuorjen en bimesten geleidelik to id Zaterdag 5 en Zondag 6 Februari: Wi/tmarsum. Augustijnenklooster.; Gas tenkwartier. Weekend. Aanvang Za* terdagmiddag 5 uur. Spreker p. Drs. Amatus van Straaten o.e.s.a. Vrijdag 4 Februari: Bolsward. Geb. Gasthuissingel. Chr. Reciteerclub Wedstrijd “heren. Prinses Wilhelmina zal gedurende het verblijf van het Koninklijk gezin in Tirol op Soestdijk haar intrek nemen om voor het jongste Prinsesje te zorgen. De hand aan zichzelf geslagen. De po litie te Stadskanaal heeft een zekere E. B., die zij wilde arresteren, daar hij ver dacht werd met twee andere mannen een poging tot overval te hebben ge daan op een veehouder te Wildervank dood in zijn woning gevonden. Hij bleek zelfmoord te hebben gepleegd. In de prijsvraag voor een affiche voor de reclasseringsdag 1949) is de eerste prijs toegekend aan H. Meijer, de 2de aan M. Meijer, de derde aan J. F. van der Broecke. Drieling. Donderdagmorgen zijn de heer en mevrouw Spruitvan de Veer te Gouda verblijd met de geboorte van een drieling, alle drie meisjes. Elk kindje woog ongeveer vier pond. De zwemkampioenschappen zullen dit jaar te Doetinchem in het zwembad folie faktermen yn steane, dy’t hy net forstiet. It komt hjirop del, dat de hiele natuei, gearhinget en dat de sounens fan dier en plant en groun elkoar ne dich hawwe. Der is in sterk forbAn tus- ken dizze trije en de minske moat net wizer wêze wolle as de Skepping. Dizze is in stik fan Gods Almacht en wy mins- ken, hoe geleard en wiis ek, binne mei- inoar dochs mar stumpers, dy’t gauris men it net mei fordrach docht. Sa’n slom- Makkum. Baptistenkerk. 8 uur Evang.- samenkomst. Spreker Ds. G. Visser .van Harlingen. lande door 27000 jeugdigen en 17000 volwassenen bijgewoond. Door mede werking van de afd. Sneek en Friesland te Leeuwarden zal nu ook Bolsward in de unieke gelegenheid gesteld worden om kennis te maken mei de belangrijke arbeid in het belang der beschaving van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren. It praet oer de rede fan Ir. Cleveringa is jit lang net dien. Okkerdeis, doe’t ik ear- ne foar in boereforiening in lêzing hold, kaem in boerke by my mei in brief fan syni lAnhearre, dy’t him skreau: Gjin kunstmest mear, myn freon, ik wol myn lAn net dea ha! Der ha jo it gemier al. Dat is nou krekt hwer’t ik hieltyd bang foar wie; de net-deskundige rekket op ’e rin en mak- ket forkearde konklüzjes as in bipaeld ynsicht op sa’n wize oan ’e man brocht wurdt. De hear Cleveringa sloech troch en de mindere goaden slaen jit folie fierder troch. Dêrom wolle wy jitteris op ien- fAldige wize de saek ütien sette. Twa earste deskundigen hawwe dat my mak lik makke. Alderearst de nestor fan it grounündersyk en de rationele bemes ting: Prof. Dr. Hudig, en twad, de for- neamde theoreticus en practicus: Dr. Grashuis. Dizze léste is in apart man. Hy is boer west yn Grins, féarts en is nou lieder fan if proefbidruw: De Schothorst by Amersfoort, hwer’t hy alle soarten fan foer gearstalt foar it Centrael Bureau, de greate Oankeapkoöperaesje fan hünder- ten boereorganisaesjes en pakhuzen. Dizze beide deskundigen jowe de hear Cleveringa yn mannich bilangryk ding gelyk, allinnich hja breide de hoas rjocht en it is wichtich har stim troch to jaen. Binammen it artikel fan Dr. Grashuis yn it Tijdschrift voor Diergeneeskunde mei as titel: Bodem, Plant en Dier moat troch elts deskundige lézen wurde. Jammer genöch is it fear de gewoane boer net goed to forarbeidzjen om’t er fierst to liefde voor al het geschapene heeft, is van nature beschermer van het dier en zeker een van God begenadigde. Maar zover is de grote menigte helaas nog niet. Die moet de zielkundige wet vol gen: Eerst leren kennen, dan waarde ren, daarna liefhebben en ten slotte be wonderen. Een voornaam punt is stellig inzicht in de verhouding van mens en dier en om gekeerd van dier en mens. Het laatste vooral is iets waar men zelden aan denkt en toch is dit eigenlijk van primair be lang. Laten we ons goed indenken in de toe stand van de in vrijheid levende dieren. Een instinctieve vrees voor de mens leeft in hen. Jagers op groot wild ver klaren unaniem, dat zelfs de grootste, sterkste dieren voor de mens vluchten en dat ze alleen uit noodweer aanval len. Kent ge het treffende versje, uit het En gels vertaald door Felix Ortt’ De arend spiedt van ’t rotsnest neer, Geen vogel laat zich horen, De wolf zoekt fluks zijn schuilplaats weer, Het schuw konijntje spitst zijn oren, Het haasje kruipt in ’t kreupelhout En Rein de Vos maakt vlugge benen; De ree schrikt op en vliedt in ’t woud; En spoorloos is in ’t groen verdwenen „Groenendaal” worden gehouden. Er gaat alleen een mens voorbij. De mens moet zich ook in dit opzicht bewust worden van zijn plaats in de schepping. Daarom is het ons een ge noegen de Ned. Ver. tot bescherming van dieren bij U te kunnen introduceren. Dierenbescherming is immers mensen beschaving. Tegenover ruwheid, onverschillighed, onkunde, gemeenheid bevordert ze zacht zinnigheid, medeleven, kennis en ridder lijkheid. Vooral de jeugd, de toekomst van ons volk wil de vereniging in deze richting sturen. Op de verhoging van het zedelijk peil, maar ook op de verbetering van sociale toestanden stuurt zij aan. Wat zij be reikt op ’t gebied van wetgeving en goe de behandeling komt ten goede aan ge moed en welvaart voor ’t gehele volk. Ook u kunt actief medewerken, tenein de dierenleed en mishandeling te voor komen en op te heffèn. Wanneer u hiervan getuige is bijv, op de openbare weg, kunt u op de bres staan. Houdt daarbij in het oog, dat u geen politionele bevoegdheid bezit en mitsdien niet met dwingend gezag kunt handelen. Met een zachte wenk en een vriendelijk vermaan is in vele gevallen al iets te bereiken. Heeft u echter hiermede geen succes, dan kunt u aangifte doen bij de politie of bij het Bureau der Vereniging met vermelding van de noodzaakelijke ge gevens: feit, plaats, tijd en voldoende aanduiding van de dader(s). Op een behoorlijk gemotiveerde klacht volgt een onderzoek door Inspecteur of politieman en Indien een strafbaar feit werd begaan, wordt proces-verbaal op gemaakt. Op 3 Februari a.s. des avonds 8 uur zal in „de Doele” alhier de film „Lief en leed der Dieren” vertoond worden. De heer G. Nieuwenhuysen, directeur der Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, zal deze film, die overal in den lande en ook in België grote belangstelling on dervond, toelichten. In deze film wordt het werk van de Ver eniging gedemonstreerd, die door pro paganda er naar streeft, de mensen er toe te brengen de dieren een behande ling te geven, waarop zij recht hebben en bestaande misstanden te verhelpen. De film laat het werk op de weg zien: de contrêle op de veemarkten, toezicht op de bespanning van paarden, vervoer van dieren, enz. Ook tal van fraaie en grappige tafrelen uit de dierenwereld verschijnen er op het witte doek. De wurk gean moat. It opheegjen mei kunst mest en it, grou fuorjen mei moal en sa jowt op den djür forkearde gefolgen. Men mei wol sizze, dat it in gelok west is, dat de boeren konservatyf wiene en lang sa gysten net opfolge ha, hwat har soms to rieden jown waerd. Sa stiet it foar my as in peal boppe wetter, dat it ynküljen mei sür ek tige nuodlik is as it paed bjuster binne. Wy miene in bulte I pe fan dat skerpe sür kin op den djür to witten, raar hieltyd wer docht bliken, net goed, wêze. De Fryske boer wol der net oan al hoe’n propaganda der ek foar makke is. Der wurde nou goede rissel- taten meidield oer it ynküljen mei jir- apelfezels. As dat sa wêze mochte soe dit in ding fan bilang wêze. Dat leit folie tichter by de natuer en dat is wichtich Yn it niisneamde artikel fan Dr. Gras huis wurdt der ek op wiisd, dat men by de kunstmest om twa dingen tinke moat. Alderearst, dat men nea de dong en compost en jarre oan it lAn ünthAldt. Inkel kunstmest is net genöch om it lib- ben yn ’e groun soun to hAlden. De lAnhearre, dy’t forbiedt om de dong to forkeapjen docht tige forstannich. En op it twadde plak moat men binammen dy kunstmeststoffen net forjitte, dy’t de natuer seis opleveret to witten Chilisal- peter en slakkenmoal. Dy hawwe neist de stof hwer’t it op it foarste plak om giet, jit oare stoffen, saneamde sporen- eleminten, dy’t tige har wearde hawwe. Ek it bruken fan grienbimesting, dus kla vers, wikken, lupinen, serradele en lucer ne en sa moatte mear omtinken ha. De groun moat soun bliuwe, dan bhuwe de gewassen ek folweardich en sil it fuorjen fan de bisten ek goed gean. De moderile lAnbouwittenskip is. jit noch gjin hündert jier Aid, it is neat gjin win der, dat it skipke ris tsjin de wAl oan- driuwe wol. Mar de natuer is in wize mem. Natura artis magistra stiet yn Am sterdam op ’e hikke fan de dieretün. De natuer is in great kunststik, soene wy sizze, dy’t de kunst it paed wize moat. As de rede fan Cleveringa der ta liede mei, wolle wy de oerdriuwing graech en gau forjitte. Australisch nieuws. Met een sterke wind tegen en op een ongelijke baan heeft Fanny BlankersKoen in het tentoon stellingspark van Wayville de 100 yards gelopen in 11.4 sec. Hiermee was het record van Zuid-Australië verbeterd. Jubileum „Zandbergen”. Op 19 Mei van dit jaar hoopt de Maatschappij tot op voeding van wezen en andere minder jarigen in het huisgezin „Zandbergen” te Amersfoort haar 75-jarig bestaan te herdenken. Niet nationaal. De tentoonstelling „Jeugd van Nederland” wordt helaas niet na tionaal. Daar de tentoonstelling ook Zondags geopend is, doen vele Protes tantse organisaties niet mee. Theorie en practijk. Voordat ik trouwde had ik drie uitstekende theorieën over de opvoeding van kinderen. Nu heb ik drié kinderen en geen! enkele theorie Ons spek groeit hard aan. jn twaalf maanden tijd is de varkensstapel in ons land met bijna 221.000 stuks toegeno men en bedroeg in December 1.157.570 stuks. Hans Martin gaat heen. De heer Hans Martin, ook bekend als schrijver (Malle Gevallen) heeft tegen 1 Aug. ontslag gevraagd als directeur van de K.L.M. Wij worden er wat beter van. Als het Benelux-verdrag tot unificatie der accijn zen door de Tweede Kamer wordt goed gekeurd, zullen in ons land de prijzen van zout en bier dalen? Sinterklaas leeft nog. De nieuwe toewij zing aan Nederland voor het Europese herstelprogramma bedraagt 328.639.000 dollar. Te Bergen op Zoom zijn enige nieuw benoemde officieren van het 423e Ba taljon Infanterie, dat binnenkort naar Indonesië zal vertrekken, beëdigd. Nieuwe briefjes. Binnenkort zal de Ne derlandse Bank een nieuw bankbiljet van f25 in omloop brengen. Het draagt de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop en prof. dr. A. M. de Jong. Hwat hat Gabe Skroar Ieder najaar, om het precies te zeggen iedere 4de October wordt de hoe langer hoe meer populair geworden „Dierendag” gehouden. Helaas is dierenbescherming voor velen nog iets, waaraan men schouderophalend voorbij gaat of in het gunstigste geval grapjes over weet te maken. Er werd aldus zo’n verteller door een dierenbeschermer een vlieg gevan gen. Hij wilde het dier geen leed doen en zou het naar buiten brengen, maar ziedaar: het regende. Of: de dierenbeschermers willen trach ten de paarden te vrijwaren van oor logsleed. Als dat gelukt, wil’ men dit ook met de mensem proberen. Wie niets beters weet te doen dan dergelijke z.g. geestigheden te debute ren, geeft zich zelf daarmee een brevet van onkunde. Wat wil dierenbescherming dan wel? Zij wil wekken en levend houden het besef, dat de mens eerbied dient te heb ben voor al wat leeft. De mens heerst over het leven der die ren en maakt het deels aan zijn belan gen ondergeschikt. Hij zij zich echter bewust, dat het dier zijn eigen plaats in het geheel inneemt en door de mens moet worden ontzien. In de plaats van onwetendheid ten aan zien van het leven en de behoeften der dieren, wil zij kennis brengen en in plaats van onverschilligheid medeleven. Een goed mens kent htt leven van zijn dier, d.w.z. hij behartigt diens belangen. Waar de mens zijn taak tegenover het dier niet verstaat, geeft de Vereniging voor Dierenbescherming voorlichting en treedt op om het dier te beveiligen, het voor leed en mishandeling te vrijwaren en misstanden op te heffen. „Wat kunnen kinderen toch wreed zijn!’ hoort men vaak uit de mond van vol wassenen. Als een man een dier mishandelt, kun nen we dit hardvochtig of onbarmhartig noemen. As het een gewoonte van die man is, dan mogen we concluderen, dat die man wreed is. Dat is een zielstoe stand van hem, welke hij tegenover elk levend wezen, ook de mensen met wie hij omgaat, openbaart. Bij volwassen veronderstellen we, dat ze weten, dat dieren gevoel hebben en dat onze moraal verbiedt ruw en hard te zijn, hetzij tegen mens of dier, en ster ker, dat de zedeleer gebiedt om zacht en goed te zijn. Bij kinderen mogen we niet aannemen, dat ze reeds dit mo rele inzicht bezitten. Wie kinderen goed waargenomen heeft, zal opgemerkt hebben, dat ze nog zeer dicht bij de natuur staan, Ze schijnen soms een zekere verwantschap te gevoe len met dieren en planten. Velen zullen zich wellicht uit hun jeugd wel eenj o! ander voorval herinneren, waarbij ze een dier hard behandelden. Was toen het besef levendig, dat men het dier leed deed? Neen! Maar plot seling, soms door een woord of door een daad van een ander,,soms ook door het dier zelf, een kreet bijv., misschien ook door ’n andere oorzaak, plots voel den we als kind iets als pijn om het hart, toen het bewustzijn wakker werd: We doen het dier leed, het heeft pijn en dat is onze schuld. Dat zedelijk conflict is voor velen ze ker een beslissend ogenblik in het leven geweest en nawerkend het gehele ver dere leven. De ondervinding van alle actieve dieren vrienden is, dat het niet moeilijk is bij kinderen belangstelling voor dieren en ook voor planten te wekken. Dik wijls ontwaakt snel een grote liefde en groeit er bewondering en eerbied voor al het geschapene. Dat het niet onbelangrijk is, hoe de hou ding van het kind is tegenover het dier, bewijzen de volgende uitspraken: Fröbel zegt: „Op het dier oefent zich het kind eerst in barmhartigheid, of in wreedheid; en wanneer het volwas sen is, zal het naar gelang daarvan, ook hulpvaardig; of onbarmhartig zijn ten opzichte van zijn medemens.” En kardinaal Manning zegt:' „Doe Uw plicht tegenover de dieren, gij kunt te vens overtuigd zijn, dat gij uw plicht heer Nieuwenhuysen is een uitmuntend jegens de mensen vervult” en ten slotte: spreker en op vele plaatsen was het be- „Hij die medelijden heeft met de dieren, is daardoor meer geneigd tot medelijden met de mens,” aldus Thomas van Aqui no. En Fröbel, èn Manning èn Thomas van Aquino zien dus dierenbescherming uit eindelijk als mensenbescherming. Wie van zijn jeugd af aan een grote Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) meer, aldus een ontnuchterde vader in „Kompas”. Bedankt. Bedrijfsautohouders, die dank zij de Marshallhulp een vrachtauto kre gen toegewezen, demonstreerden met deze wagens voor het Amerikaanse ge zantschap in Den Haag. Twee dieven wilden er per vrachtauto van door gaan met een grote partij groenten en fruit, die zij van de heer J. Dekker te Elim in Drente zogenaamd hadden gekocht. Ongemerkt sprong de heer D. ook op de auto en reed mee naar Arnhem waar de heren werden ge arresteerd. Verbetering. Bij Doesburg zal over de IJsel een vaste brug worden gebouwd, welke nog dit jaar de oude schipbrug zal vervangen. Ross Is los. De vro|egere Beauftragte voor Friesland van d& rljkscommissaris W. Ross, is door de Procureur-Fiscaal bij het bijz. Gerechtshof te Leeuwarden buiten vervolging gesteld. Toch gemaskerd. De gemeenteraad van Maastricht is teruggekomen op zijn be sluit, dat op Vastenavond geen mas kerade mocht worden gehouden. De Vrouwen-wereldgebedsdag in 1949 zal gehouden worden op Vrijdag 4 Mrt. a.s. Het onderwerp zal zijn: „De Here is uw bewaarder”. In de olie. Te Den Haag zal een tentoon stelling over aardolie worden gehou den. Het leger congresseerde. Het Leger des Heils hield een tweedaags congres ter bespreking van een bijzondere veldtocht die dit jaar onder het motto „God wil het” zal worden gehouden. Vreselijk. Te Amsterdam heeft een 16- jarige jongen ’n moordaanslag gepleegd op een 63-jarige vrouw. Toen zijn moe der thuis kwam, vond ze in haar huis kamer het slachtoffer badende in haar bloed. en Zuidwest Friesland van Drukkerij Fa. A. J. Streekblad voor O Bolswards Nieuwsblad 1 i topjes I -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1