Is het mis met de r I- f r d Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek us hjoed to sizzen No. 10 45e Jaargang Vrijdag 4 Febr. 1949 HH Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Birma Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Haste jüA, de freonen fladderje om dy hinne as de bijkes om de swiete roes, der’t se de honing ütsuge wolle. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 Een raad van Europa. Noorwegen op het matje. Stalin zoekt toenadering. „Het water is veel te diep”. Israël door vele landen erkend. Kentering in China? De rassenpolitiek van Zuid-Afrika. Birma. er altijd de officiële weg van het protest open. Bovendien blijkt vaak, dat het publiek volkomen onkundig is van de spelregels en maar aan het jouwen slaat, wanneer het meent de scheidsrechter te kunnen treiteren. De uitwerking is juist altijd averechts. De spelers worden geprikkeld. De scheidsrechter verliest zijn kalmte, gaat onbewust twijfelen of wordt het elftal vijandig gezind, waarvan de aanhang zich ten opzichte van zijn beslissingen zo onwaardig gedraagt. Veel hangt natuurlijk af van de persoon lijkheid van de scheidsrechter en het valt telkens op, dat men het bij arbiters van naam die soms zeer zeker verkeerd beslissen niet op een schreeuwen zet en dat bij minder bekende arbiters „het maar eens met schreeuwen” geprobeerd wordt, terwijl dan de beslissing zeer te recht genomen werd. Veel zou er natuurlijk ten goede komen als men de scheidsrechter, die beschikt over slechts twee ogen, liet assisteren door twee paar ogen van neutrale grens rechters. Zolang deze lijnkampers hoe goed ze ook vlaggen onbewust door een clubbrll kijken, kan de arbiter weinig staat maken op hun appél. Ook Is de mogelijkheid wel eens geopperd De raad der Westelijke Unie heeft ver leden week een stap verder op het pad der organisatie en samenwerking van ons werelddeel gedaan door zijn besluit een Raad van Europa te vormen. Deze Tsjecho-Slowaklje te zijn, waar onenigheid zou heersen en de Rus Wisjinsky als bemiddelaar zou optreden. Dit zou ook met die Duitse kwestie verband kunnen houden. En ten 1 kunnen samenstellen. Volley-bal. Dat de jonge sport volley-bal ook in onze provincie steeds meer belangstel ling trekt, blijkt wel uit het feit, dat op steeds meer plaatsen groepjes sportmen sen intensief met deze alzijdige en nut tige sportvörm bezig zijn. In Leeuwarden heeft het gedurende de laatste maanden een dermate grote vlucht genomen, dat men zowel een he ren- als een damescompetitie heeft uit de onderhandelingen over aanslui ting van alle Scandinavische landen bij het Atlantisch pact al bekend is. Het wenst neutraal te blijven zolang Rus land dit pact als tegen Moskou gerichte blokvorming ziet. Bijna direct werd ’t Russische commen taar gevolgd door een nota van Moskou aan Noorwegen, waarin inlichtingen ge vraagd werden over de Noorse houding ten aanzien van het Atlantisch pact. Thans is bekend, wat Noorwegen Rus land geantwoord heeft, dat het veel voelt voor aansluiting bij het Noord Atlantisch pact, doch nimmer aan agres sie zal meewerken en geen bases zal afstaan, tenzij er gevaar voor een aan val dreigt. De inkt van de Russische nota aan Noor wegen was nauwelijks droog toen Stalin zich door een Amerikaans nieuwsagent schap liet interviewen en te kennen gaf, dat hij wel een ontmoeting met Truman wilde hebben om een verklaring te over wegen, dat geen der beide regeringen het voornemen heeft de ander te beoor logen en samen willen werken om tot geleidelijke ontwapening te komen; voorts dat Rusland bereid is de blokkade van Berlijn pp te heffen als de Weste lijke geallieerden de instelling van een afzonderlijke West-Duitse regering uit stellen. De conclusie In ’t Westen over dit alles is dat de Russen bevreesd zijn voor de vorming van het Atlantisch pact en de steedsi verder voortgaande organisatie van West-Europa. Er kunnen nog velerlei andere redenen zijn, zonder dat van verlangen naar een werkelijke vrede sprake is, welke Rus land kunnen doen wensen weer eens te spreken. B.v. het feit dat Truman thans andere raadgevers inzake de buiten landse politiek heeft dan kort geleden en Moskou zou kunnen willen peilen of deze wijziging Rusland misschien meer kansen biedt. Er heet bovendien een belangrijke con ferentie der Oost-Europese communisti sche leiders in Noorwegen omdat dit met Denemarken en Italië stellig zal worden uitgenodigd tot deze Europese raad, welke dus als kern om vat de landen der Westelijke Unie, toe te treden. Of ook Portugal zal worden uitgenodigd is een vraag, omdat het geen democratie is. De toetreding van Italië is vrijwel ze ker, van Noorwegen, en Denemarken waarschijnlijk. Zweden schijnt niet te worden gevraagd, omdat zijn standpunt die in het Zuiden bezig heet te zijn een nieuw leger op te bouwen. Dat de Russen niet bijster tevreden zijn over de conferentie der Aziatische lan den te New Delhi, was te verwachten, een samengaan dezer landen onder hun tegenwoordige leiders kan ook voor Rusland niet voordelig zijn, dat zij deze conferentie echter beschuldigen met Ne derland onder één hoedje te spelen lijkt wel een beetje al te ver gezocht. Met be langstelling zien we uit naar de reactie van India op de goedkeuring door het Zuid-Afrikaanse parlement van de poli tiek der regering betreffende de rassen scheiding, welke o.a. de in Zuid-Afrika wonende Indiërs zeer benadeelt. Een motie Smuts tot afkeuring van de poli tiek der regering-Malan, op dit punt werd tevoren met 74 tegen 64 stemmen verworpen. De Z.O. Aziatische staat De Spoorwegen en het Noorden. De bijeenkomst, uitgeschreven door de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, waar de president der Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, zou spreken, was goed bezocht. Niet alleen door zaken mensen uit Leeuwarden, maar uit de ge hele provincie. Zelfs de commissaris der Koningin in Friesland vond het onder werp belangrijk genoeg om tegenwoor dig te zijn. „De spoorwegen zijn voor allen, van allen,” zo begon spreker. Dit brengt mee, dat we de belangen van allen ge lijkelijk willen bedienen al krijgt U mis schien wel eens de indruk, dat dit niet het geval is. Toch is dit zo, voor ons zijn albe provincies gelijk. We verde len het weinige materiaal dat we hebben naar behoefte. De behoefte schatten we af, uit de aard der zaak, naar de inten siteit van het reizigersverkeer. Aan de hand van grafieken liet ir. Den Hollander dan zien, dat het reizigers- vervoer in het Westen ver bovenaan staat. Dan volgt het Zuiden, dan het Oosten, en dan pas het Noorden. Ir. Den Hollander meende, dat het wel minstens 1952 zal worden, voor dat hier electrisch gereden kan worden. Overi gens houdt dit niet in, dat daardoor de kleinere stations zouden komen te ver vallen. Integendeel, daar het stoppen en weer optrekken van een electrische trein veel minder kost dan van 'n stoomtrein. (Het laten stoppen en weer optrekken van een stoomtrein kost minstens 4 mud kolen). Ook het goederenvervoer werd even aangesneden, waarbij spreker consta teerde, dat de spoorwegen nog hetzelf de percentage van het algemeen goe derenvervoer had als voor de oorlog en wel 18 pet. Wel is er bij het goederen vervoer iets veranderd. Vroeger had het water 46 pet. en de weg 36 pet. en dat is nu juist andersom. Wij willen trach ten snel, goed en goedkoop te vervoeren en daarvoor maken we meer en meer gebruik van laadkist, iaadketel en laad bak. Wat overigens het vervoer per auto betreft, laat ik U enkele cijfers geven. Van de 70.000 vrachtauto’s in Nederland heeft van Gend en Loos, de spoorwegen dus, er 1000. V.V.V. Schiermonnikoog. De V.V.V. Schiermonnikoog ?tond er niet zo best voor, maar dank zij de commis- sie-van-drie, bestaande uit de heren Arends, Schut en Visser, kreeg de ver eniging weetj f800.-— in kas. Daarbij nog een bijdrage van de Jagersverenl- ging van f 100,en.men kan weer allerlei plannen maken. Plannen genoeg overigens. Zo bijvoor beeld de strandverbetering door het zand tegen schermen bij het badterrein te laten opstuiven. Na uitvoerige be spreking besloot men het strand bij de duinen te verhogen. Waarschijnlijk, zo werd meegedeeld, zal het baden deze zomer geheel vrij zijn, zodat ook niet meer betaald behoeft te worden voor ’t plaatsen van stoelen of bankjes. Nog een ander plan werd aangenomen, men gaat een wandelkaart van het eiland uitgeven. Ook het voorstel van het bestuur om f 150.uit te trekken voor verbetering van de steiger werd aangenomen. Schllderstehuls. Woensdag 0 Februari zal het nieuwe tehuis voor schilders, in het gebouw In de Prinsentuin, worden geopend. De kunstenaars 'zijn in dje laatste weken hard aan de arbeid geweest, hebben de Het is de laatste tijd volkomen mis met de sportiviteit. Dat schijnt een na-oor- logs verschijnsel te zijn, want oude kran ten uit de tijd vlak na de vorige wereld oorlog stonden vol van „spelverruwing” en „onsportieve opvattingen”. Na vier jaar vrede zitten we er echter nog mee. Zowel in sportverslagen van nationale en internationale matches als in de verslagjes onder „Stadsnieuws” en „Uit de omtrek” kunnen we soms lézen, dat het met de sportiviteit weer haperde, dat er sprake was van ruw spel, soms zelfs, dat er ten gevolge daarvan een ongeluk gebeurde. Sportbeschouwers die beide tijden heb ben meegemaakt spreken er herhaalde lijk hun bezorgdheid over uit, omdat het gedrag van spelers en publiek - bij voetbalwedstrijden, wel te verstaan alle perken te buiten gaat en veel onrustbarender is, dan welke tijd vroe ger ook. Men appelleert openlijk, on dermijnt het gezag van scheidsrechters, blaast op fluitjes, droogt de arbiter en spelers af en laat het soms tot formele oorlogen komen, waarbij alle opvattin gen over sport en haar geneugten verre te zoeken zijn. Welke oorzaken zijn ervoor aan te wij zen en hoe is dat tegen te gaan? In de eerste plaats is het feit daar, dat elke oorlogstijd een zekere morele, der halve ook sportieve verruwing met zich brengt. Men komt voort uit de tijd van zelfverdediging en het nemen van eigen recht en het is onoverkomelijk, dat deze oorlogsgewoonten niet direct zijn uit te bannen. De onverschilligheid moet slij ten en plaats maken voor een betere opvatting. Daarnaast is het een onweerlegbaar feit dat het aantal sportbeoefenaars en het aantal kijkers ontzagwekkend is toege nomen. Daarbij is de selectie achterwege gebleven. In del gelederen der sport lieden hebben zich individuen gedron gen, die er eigenlijk geheel niet in thuis horen. Bij hockey is dat anders. Daar komt elke adspirantspeler nog op de ballotage en als zijn antecedenten niet behoorlijk zijn, wordt de speler hoe goed hij ook schijnt beslist niet aangenomen. Natuurlijk kleeft hier de fout aan, dat men te veel naar de elite zal gaan kij ken, zodat de sport taboe kan zijn voor de eerlijke volksjongen. Maar goed, be ter nog dit, dan een volledig achterwege blijven van een selectie. De derde oorzaak van de toenemende onsportiviteit is de verstrekte promotie en degradatie van dit seizoen. Sport mag naar onze Nederlandse begrippen een amateurbeoefening kennen, recettes van clubs zijn toch wel zo belangrijk, dat men heel vaak als men aan de porte- monnaie komt de normale opvattin gen laat varen. Het Is niet voor niets, dat men soms de schouders ophaalt bij het lezen van overschrijvingen van spe lers. maar dat is een ander onder werp. De versterkte degradatiekans van de clubs heeft het sportieve verloop van de competitie een prikkeling gegeven, die van voetballers vechtjassen en van toeschouwers hitsers maakt. Toch is het gehele verloop zeer betreu- renswaardig. In de eerste plaats verliest de sport als zodanig het karakter van ontspanning, terwijl de vertroebeling door de altijd partijdige toeschouwer 't cachet van het kijkspel vernietigt. Er zijn argelozen, die menen, dat be paalde systemen stopper-spil-systeem bijv. afbreuk doen aan de sportivi teit, omdat een altijd geschaduwde mid- voor op een gegeven moment wel „woest” moet worden als hem weer de bal niet bereikt, maar dit is toch wel een heel scheve opvatting over de gang van zaken. Ons inziens zitten de oorzaken elders. In de eerste plaats in de scheidsrech ters. Het is een feit, dat men vaak kan con stateren, dat een arbiter een verkeerde beslissing neemt of niet genoeg attent is op de vele verrassingen binnen de lij nen. Het lijkt soms wel of de kwaliteit van ons arbitercorps na de oorlog is verminderd. Maar dat neemt niet weg, dat èn spelers èn publiek de autoriteit van de referee hebben te aanvaarden en zijn beslissing te accepteren. In het hele stadion is hij de man, daar bij geadviseerd door de grensrechters, die het voor het zeggen heeft en daar bij heeft iedereen zich onverwijld neer te leggen. Kan men dat niet, of beter kunnen de spelers dat niet, dan staat heeft sedert het van Engeland de onaf hankelijkheid verwierf, nauwelijks bin nenlandse rust gekend, zowel commu nisten als de Karens, die een deel van Birma bewonen en naar zelfstandigheid streven, hebben het de regering moeilijk gemaakt. Deze Karens hebben in een opstandige beweging, waarbij zelfs de chef van de Birmese staf betrokken schijnt geweest te zijji, zoveel kracht ontwikkeld, dat zij in ieder geval wel een deel van hun eisen zullen ingewil ligd krijgen. om twee scheidsrechters in het veld te sturen met elk een bevoegdheid voor de eigen helft zoals dat bij hockey het geval is maar waar halen we de arbiters vandaan? Nee, de bestrijding van de onsportiviteit moet anders aangepakt worden. In de eerste plaats moet men het publiek leren alleen toe te zien en te juichen, maar niet als jury op te treden. Luidsprekers- installaties kunnen door verstandige woorden, vooraf bij ’n wedstrijd gespro ken, de gemoederen doen kalmeren. Dan moet het publiek zelf zo flink zijn om degenen, die zich tegen de regels ge dragen op} hun verkeerde „spCrtman- ship” te wijzen. Een man, die dus een fluitje bedient behoort te worden ver wijderd. Dan moeten de clubbestuurders hun spelers inprenten, dat ze zich onverwijld hebben neer te leggen bij de beslissing van de kamprechter en dat ze zich be hoorlijk dienen te gedragen tegenover elke speler van de tegenpartij, die ook uit liefde tot de sport de voetbalschoe nen aantrok. Daarbij dient er op gewezen te worden dat alleen de aanvperder een officieel protest mag lanceren, later overgenomen door het clubbestuur. De scheidsrechter moet gewaarborgd orden, dat zijn autoriteit gedurende één uur en drie kwartier onschendbaar is, terwijl het plan om referee en spelers na afloop van een match te verzamelen in een sociëteit zoals door enkele clubs al wordt gedaan navolging yerdient. Daarbij leert men niet alleen de voetballer, maar ook de mens kennen. Eerst dan zal het met de sportiviteit beter gaan. meer bereid de strijd tegen de commu nisten voort te zetten, nu de laatsten zeer harde vredesvoorwaarden stellen, o.a. de uitlevering van Tsjang Kai Sjek, Hwat hat Gabe Skroar slotte kan Rusland daargelaten dat er twee stromingen te Moskou kunnen zijn waarover ook al geruchten lopen nu rust wensen, om zijn verkregen winst te bevestigen. Of het inderdaad tot een ontmoeting tussen Stalin en Truman zal komen, is echter nog zeer de vraag. Truman wil Stalin wel ontvangen, maar alleen in Washington. Stalin verklaart echter op doktersadvies niet zo’n grote reis te kunnen doen en verwacht Truman in Moskou, desnoods in Polen of Tsjecho- Slowakije. Dat de pogingen om het Westen sterk te maken en te organiseren, irt,tussen onverflauwd zullen worden voortgezet, is duidelijk. Deed men het niet dan speelde men in de Russische kaart. Ove rigens zijn de Ver. Staten niet lui in hun streven zoveel mogelijk staten om zich heen te scharen en in de Ver. Naties te doen opnemen. Nu Israël een parle ment heeft gekozen waarin zoals ver wacht werd, de Arbeiderspartij het grootste aantal zetels heeft hebben de Ver. Staten het de jure erkend ook, dus volledig als souvereine staat en zijn daarmede de andere landen, die slechts een de facto erkenning gaven, een stap vooruit. Tegelijkertijd erkenden zij ook Transjordanië de jure, blijkbaar hopend dat dit Arabisch land de leiding zal ne men bij de verzoening tussen Joden en Arabieren. Nu de Engelse politiek Trans jordanië in deze naar voren te schuiven wat gefaald heeft, kan Amerikaanse rug gesteun misschien wat helpen. Overigens blijft de ontwikkeling in het Midden oosten nog een raadsel, evenals die in het Verre Oosten. In China schijnen nationalistische kringen wal zal bestaan uit een raad van ministers, welke in geheime zittingen bijeenkomt, en een raadgevend lichaam dat in het openbaar vergadert. Over de samenstel ling van dit laatste lichaam is heel wat te doen geweest. De Fransen wilden er een soort Euro pees parlement van maken, de Engelsen wilden het zo weinig mogelijk invloed geven. De Fransen vonden dat in zo’n parlement de publieke opinie der ver schillende landen het best tot uiting zot; komen, de Engelsen vreesden dat het dan ook maar een praatcollege zou worden. Er is tenslotte een compromis gevonden in deze zin, dat ieder land zelf zal uit- maken hoe het zijn afvaatdiging naar dit raadgevend lichaam wil samenstel len; ze zou dus ook alleen uit aanhan gers kunnen bestaan van de partij, welke op een bepaald moment .le rege ring in handen heeft, maar ook aan hangers van de oppositiepartijen zouden er In kunnen worden opgenomen als een regering dat gewenst zou achten. Zelfs Jn de onvolkomen vorm, waarin dit raadgevend lichaam nu gcoacht is, zal het er wellicht Iets toe kunnen bij dragen, dat de volken meer begrip voor eikaars standpunt krijgen. Wij geloven dat bijv, een openbare behandeling van het Nederlandse standpunt inzake Indo nesië in een dergelijk lichaam beter be grip daarvoor bij andere West-Eurooese naties had kunnen wekken o.a. bij Noor wegen, als het ook lid van die raad was geweest en dat ons om het maar plat weg te zeggen, thans in de Veiligheids raad de das heeft omgedaan. We noemden hier Van vele kanten, ook uit de provincie, kwam de wens naar voren om het spel meer georganiseerd te spelen. Hiertoe is in de eerste plaats een afdeling Fries land van de Nederlandse Volleybal Bond opgericht, die de propaganda en de or ganisatie in de verschillende plaatsen zal verzorgen. Voor Leeuwarden staat een grote demonstratie door het Groninger Instituut voor Lichamelijke opvoeding op het programma, waarbij Morremas Sportpalace medewerking verleent. In Heerenveen heeft de Gemeentelijke Commissie van Lich. Opvoeding het ini tiatief genomen, door het laten draaien van de Amerikaanse instructiefilm „Play. Volleybal”. Franeker zal binnenkort ook een volley balclub rijk zijn, terwijl het spel verder o.a. in Sneek, Workum en Beetgumer molen beoefend wordt. Zestallen van voetbal-, gymnastiek-, handbal- en andere sportverenigingen zuhen zich gemakkelijk bij de competi tie kunnen aansluiten, evenals teams van Middelbare Scholen en bedrijfsvereni gingen. Op verzoek van het Hoofdbestuur zal de heer F. Boukes, Vincent van Goghstraat 36, Leeuwarden, hiervan voorlopig de organisatie op zich nemen, tot het af delingsbestuur de regeling kan over nemen. n i 1 ■F wards Nieuw Bols sblad Sportiviteit t I I STALIN B

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1