2 Onze Weekagenda nA I J 1 Martinytoer D I I ^ÓlLS-c/ÓuZS door Nederland No. 11 45e Jaargang Dinsdag 8 Febr. 1949 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward voor K Fan de 3 in e I. de I 3 i As de preek langer as in ure duorret, comt de duvel yn ’e tsjefke. vens wordt gezorgd, dat de overgeble ven ratten zich niet weer onbeperkt kun nen gaan vermeerderen. Dit houdt in, de ratten zoveel mogelijk van hun voedsel weg te houden en ze geen rustige nestel- gelegenheid te geven. Zondag 13 Februari: Wytmarsum. 2 en 7 öre. Frysk Prot. Jeugddei (V. C. J. B. en D. J. B.) 2 i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bjj vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 5 t ri te O 'ij d n J- perceel menen, dat op hun erf geen rat ten voorkomen, verdient het aanbeve ling hier toch het bestrijdingsmiddel uit te leggen, ook al kan hier veelal met een geringer aantal brokjes worden vol staan. Ook moet aandacht worden ge geven die plaatsen, die niet bij een woning behoren (het( z.g. „niemands land”) maar waar toch ratten kunnen zijn, bijv, ongebruikte schuurtjes in het veld, resten van afgebroken huizen, ge meentelijke vuilnisbelten, stadsgrachten en plantsoenen. In vaarten, kanalen, brede sloten enz. kan men het best gebruik maken van een bootje, omdat men van daaruit de gaten veel beter ziet en vaak ook beter bereiken kan. Twee dagen na de uitleg moet gecon troleerd worden of de brokjes zijn op genomen. Op de plaatsen, waar1, alles weg is, moet opnieuw worden uitgelegd, waarvoor de op andere plaatsen overge bleven brokjes kunnen worden gebruikt. Wanneer men de^a raadgevingen op volgt, zal zeker een gunstig resultaat worden bereikt tegen de aanwezige rat ten. Echter moet gemaakt worden, dat dit resultaat blijvend zal zijn. Dit kan Afval moet direct worden verbrand of worden gedeponeerd in metalen vaten met een deksel. Rommelhoeken op het erf of in de schu ren, onnodige stapels materiaal moeten worden opgeruimd. Hoe ordelijker schuur en erf er uitzien, hoe minder kans, dat de ratten kunnen nestelen. Honden en katten zullen de voor de rat Zoals reeds aangekondigd, zal ook hier ter stede de bestrijding van deze bruine of rioolrat krachtig worden ter hand ge nomen. Hiervoor is reeds veel werk ver richt, maar waar het op aankomt, is de juiste uitvoering van de bestrijding in de practijk. Het gaat er hierbij om, dat alle plaatsen, waar ratten kunnen voorkomen, behan deld worden. Dus niet alleen de huizen en schuren, maar ook de naaste omge ving hiervan, waarin vooral van belang zijn kippen- of varkenshokken, schoei- ingen, walkanten en opritten van brug gen, vuilnishopen, bietenkuilen e. d. In de winter zullen de ratten vooral bij de woningen voorkomen, waar zij beschut ting en voedsel kunnen vinden. maar in sommige steden én streken alleen> wanneer naast de verdelging^ te- wordt tocht grote schade aangebracht tengevolge van het optreden van deze dieren. Bovendien bestaat steeds het ge vaar, dat de rattenstand in een voor deze dieren gunstig seizoen zich in korte tijd sterk uitbreidt. Gaten in de muren moeten met cement worden dichtgesmeerd. Keldervensters, roosters e.d. moeten heel zijn. Voor uit- wateringsgaten kan bijv, gaas worden aangebracht. Deuren dienen goed te sluiten. Versleten onderzijden kunnen met blikbeslag worden gerepareerd, evenals .gaten» in vloeren e.d. Bij het voeren der dieren mag niet wor den gemorst; voerkisten dienen, zeker des nacht, te worden afgesloten met*een deksel. Het voeren van vogels moet in voederhuisjes, of in bakjes geschieden. Kortom: er mogen geen eetwaren voor ratten bereikbaar zijn. Maandag 14 Februari: Bolsward. Gebouwen Gasthuissingel. 7.13 uur. N. C. V. B. Spreekster: Mevr. StdngelFunke: De wandel der gelovigen. j As men hwat wol, dan mar nei de bu reaux ta, earst hjir dan dêrre en as alle hilligen har kearske hawn hawwe, dan mar wachtsje, hwat HJA bislute sille oer US dingen. Brieven skriuwe en bureaux öfswalkje, dat is de wei en hwa’t dêryn mar de langste asem hat, de measte flair en de hurdste kop, dy kriget hwat foar- inoar. Fan de selsstannichheit fan de minsken, de lytse groeperingen, de neis- te mienskippen is in binaud bytsje mear oer. De Twadde Keamer makket Wet ten oan de rinnende bên, mar hja kinne, seis by it ünminsklik tempo hin noch to. nei har wurk dien krije. Al dy wetten moatte ütfierd wurde en dus in leger fan minsken, dy’t der foar soargje en jitteris in nij leger, dat der op tasjocht, en wer in ploech, dy’t de straffen fêst- stelt en ütfiert. Kin men sizze, dat ütsein in goedkeap smeulen op amptners, it folk ynsjocht, dat dit tige nuodlik is? Moat men ta- jaen, dat de measten harren nearne om bikroadzje, salang der mar hwat to iten en ,to drinken is? Lykje de measte mins ken net op dy man yn in klaeipream, dy’t in foarbyfearende skipper frege, oft hy ek in koerfol ierapels fan him keapje woe. Doe’t de skipper sei: „Ierapels hoe komstou oan ierapels?” doe sei er: „Dêr must niet nae frage, dou must foar dy priis allinich mar frage, oft er niet mear binnel” Hjir sit de oast. Op dizze wize reitsje wy de goede seden kwyt. En in folk wurdt net better fan wetten, mar syn krêft leit yn de persoanlike forantwur- ding, mei oare wurden, yn eigen gewe ten. En as der nou ien ding as in peal boppe wetter stiet, is it ditte, dat dit allerbilangrykste bitingst foar in soune mienskip lijt hat as in putheak en jit alle dagen fierder öfbrokkelt. Hjiryn leit it greate gefaer, dat üs folk lang net skerp genöch sjocht. It wurdt mei Maeije al wer fjouwer jier, dat de oarloch hjir foarbyjs. En it lib- ben is al wer gflns bette/wurden. Ne- derlÊn hat mei krêft wer opboud,*hwat fornield wie en giet der jit alle dagen mei troch. Yn materieel opsicht geane wy wer nei foar-oarlochske forhêldingen mar dy’t djipper sjocht as it stoflike, sjocht greate foroaringen yn it libben fan folk en mienskip. En dy foroaringen binne yn mannich opsicht gjin forbette. ringen. Troch de crisis, de oarloch en de nei-oarlochske tastinnen binne wy wend wurden oan in tige djip yngripend bistjür fan de oerheit en har organen. Dat is wol safier en sa djip gien, dat der dingen binne, hwerby de oerheit alles en de minsken seis neat mear to sizzen hawwe. In folsleine sosialisaesje dus. In düdlik foarbyld dêrfor binne de wen- ten. Foar de oarloch' wie men deryn allipnich baes. Men koe se bouwe sa’t men woe en sa djür men woe en fan seis koe men der seis yn wenje of in oar yn wenje litte. Men makket kondysjes foar de hier en hie der gjinien by nedich. Der is neat fan oerbleaun. Alles mar dan ek alles, wurdt regele troch de oerheit. De eigner is in nul yn it sifer, allinnich de timmerman en de verver witte syn adres. Op in goede dei stapt in hierder yn in oare wente en dan wachtsje jo mar geduldich of net geduldich, hwa’t der meidertiid wer yn komt. Oer de hier Er waren 9 jongetjes.De politie te Amsterdam heeft in een school aan het Javaplein te Amsterdam negen jongetjes, die winkeldiefstallen pleegden, aange houden. De hoge sprongen gedaan? De pech ach tervolgt mevr. Blankers op haar Austra lische toer. Na het ongeval in Perth, mislukte de hordenloop in Brisbane. Een medicus heeft een spierverrekking ge constateerd en absolute rust voor geschreven. Een idee. Een aantal leerlingen van een Chr. school te ’s-Gravenzande heeft de eerste raadsvergadering in 1949 van die gemeente bijgewoond om daarover een opstel te maken. Het mooiste zal in de volgende Raadszitting worden voorge lezen. Hulde! Voor een oliefabriek te Maas sluis is een schip aangekomen met 3 0.000 kilogram beukenootjes, die in de herfst van het vorig jaar door de schoolgaande jeugd in Overijsel, de Ve- luwe, de Achterhoek en in Brabant zijn vergaard. Nog geen wisselbouw. Het wetsontwerp Bestrijding aardappelmoeheid zal niet zo spoedig in behandeling komen, dat het opleggen van een verplichting tot wisselbouw in 1949 mogelijk zal zijn. Herkeuring. Daar de behoefte aan dok ters voor Indonesië groot is, streeft de regering ernaar, artsen die aanvankelijk voor de militaire dienst werden afge keurd, opnieuw ter keuring op te roe pen. Laf. Op cle Waddenweg te Amsterdam (Noord) is een ruit ingegooid in de wo ning van werkwilligen der Hollandiafa- brieken: een 17-jarige staakster is de vermoedelijke daderes. De Edese drieling Gerard, Jan en WiHe- mien Jansen werd op hun 8ste verjaar dag verrast doer de komst van het ge meentebestuur, dat het verzuim van vo- rig jaar wilde goedmaken en elk van het drietal een verzilverd couvert aan bood met de inscriptie Gemeente Ede. Uitkomst voor kaalhoofdigen. Een kap per in het dorpje Een, liggende onder Norg op de grens tussen Drente en Fries land, moet na twaalf jaar zoeken een middel hebben gevonden, dat weer haar op kale hoofden doet groeien. Leveranciers van duurzame gebruiks goederen kunnen de op 1 Maart 1949 nog in hun bezit zijnde waardebonnen tot en met 19 Maart 1949 op de begro- kelijke wijze bij de banken ter verzil vering aanbieden. 28 Febr. zijn alle waardebonnen waardeloos. Te Eibergen wilde de landbouwer G. J. ter Maat zijn op hol geslagen paard tot staan brengen. Hijj werd ten val ge bracht en ernstig gewond naar het zie kenhuis te Enschedé overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. In memoriam. De acteur Henri de Vries is op 84-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Ganzenborden op Koninginnedag. Op 30 April de nieuwe Koninginnedag zal in het Stadion te Amsterdam op een reusachtig oud-Hollands ganzenbord een spel worden opgevoerd. De Foxfilm „Het Ijzeren Gordijn” is voor openbare vertoning in Nederland toe gelaten voor personen boven achttien jaar. Kinderen zoek. Er is bij de politie een aangifte gedaan, dat twee kinderen van het kindertehuis „Nieuw-Voordorp” bij Voorschoten werden vermist. Het betreft een broertje en een zusje. Zij moesten schoolblijven en zijn daarna niet in het Kindertehuis teruggekeerd. industrialisatie. In April zal de N.V. Her cules een fabriek van rieten bouwplaten aan de haven van Lage Zwaluwe ope nen. In geheel Nederland veroorzaken de rat ten en ook de muizen jaarlijks voor tientallen millioenen guldens scha de aan gewassen, voedselvoorraden, ma terialen enz. Zo wordt bijvoorbeeld in onze provincie ongeveer 90 pct. van alle in graanpakhuizen opgeslagen zakken door dit ongedierte beschadigd of ver nield. En dit is slechts één voorbeeld uit de duizenden. Tijdens de achter ons liggende oorlogs jaren bleek de ratten- en muizenstand zich bovendien aanzienlijk te hebben uitgebreid. De overheid doet dan ook alle moeite deze voor de gemeenschap zo schadelijke dieren zo intensief moge lijk te bestrijden. In het kader van dit streven worden sinds 1945 in Nederland jaarlijks acties gevoerd ter bestrijding van ratten en muizen. Dit winterseizoen zullen voor het eerst ook de 4 Noordelijke provincies aan deze actie deelnemen, en wel de provincies Groningen en Friesland van 9 tot 12 Februari en de provincies Drente en Februari, terwijl de provincies Drente en Overijsel van 2-7 Febr. hun actie voer den. In de Noordeilijke provincies komt prac- tisch uitsluitend de bruine rat voor. Weliswaar heerst daar geen rattenplaag I 1 1 bula, een grafgift, bestaande lit ’n grote sierspeld aangetroffen. De paters Assumptionisten van Boxtel zullen te Santpoort een seminarie stich ten. In September zal een klein-semi- narie in gebruik worden genomen. Hwat hat Gabe Skroar hoecht men net to praten, dat is fêst- steld en de wiken, dat it leech siet, der is gjinien dy’t der hwat fan witte wol. Elkenien wiist nei de wentekommisje. Dy hat alle forantwurdlikheit krige en han- nelt sa’t hja tinke, dat it moat. Né, ik bin net oergunstich op dat hounebaentsje, perfoarst net. Ik konstatear allinnich mar in folslein lyts stikje sosiali saesje. Folslein is einliks noch to moai wurd, hwant dan soene se de rekkens ek bitelje moatte, der binne de eigners jit foar. Fan folslein eigen biskikkings- rjocht binne wy forfallen ta in folslein mienskipsrjocht of jit better in rjocht fan de oerheit. Dit forskynsel is yn alle bidriuwen en forhêldingen sa slim wurden, dat wy it hast net mear ünderkenne en syn nuod- like kanten yn ’e gaten hawwe. De Dütskers hawwe üs dat leard en de Ne- derlanners binne flugge learlingen west. Hja geane op dyselde wei fierder. Hjir- mei wolle wy net sizze, dat de nei-oar lochske tiden net Skreauden om lieding en in sterke hhn. Ek net, dat wy miene soene, dat it maklik oars kinnen hie, né! Mar it stiet by my fêst, datl wy net mear sjogge hoe gefaerlik dit alles wurdt foar de greate mannichte mins ken, dy’t net mear fiele, dat dit in kuer is, in needsaeklik kwea, in oergongstiid nei soune tastannen. Ik kin it net kwyt wurde, dat wy mei dit alles to dwaen en to litten, alhiel mei de situaesje forgroeije en net mear sjogge, dat wy sa mank rinne as in kreupele einfügel. De greate biswieren fan dizze tastên, dy’t him op alle libbensgebieten, op prizen en leanen, op oannimmen en ünt- slach, op it iepenjen en sluten fan in bi- driuw, op it winnen fan klanten of it opnimmen fan jild, op it hieren fan lên of it setten fan ierapels, sjen lit, is wol dit, dat it fan üs öfnimt de forantwurd- likens en it initiatyf. Wy binne! alle- gearre meiinoar bidlers wurden by ge meente of provinsje mar it aldermeast by it Ryk en de ynstansjes fan it Ryk. nodige rust verstoren. Het houden van loslopende huisdieren moet dus worden aangemoedigd. Tijdens de dagen, dat de brokjes uitgelegd zijn, doet men ech ter beter de huisdieren vast te houden: dan moeten de ratten juist rustig van de aangeboden lekkernij eten. Het gebruikte middel is ook werkzaam tegen de woelrat of wolmuis (zwart wa terratje). Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat de bestrijding van deze soort langer voortgezet moet wor den en dus uit verschillende opeenvol gende uitleggingen moet bestaan, zodat hierbij van één uitlegging geen afdoend S resultaat verwacht mag worden. Nog één wenk: deponeer dit blad in de lectuurbak en laat het niet verslingeren. In geen geval mag deze courant in vuil- nisemmers en op andere plaatsen, die voor ratten bereikbaar zijn, terecht ko men. Ratten zijn verbazend slim: Als ze dit epistel zouden lezen, is de actie tot mislukken gedoemd. Een gewaarschuwde rat, geldt twee! Waar de ratten vooral voorkomen leg- gqf men bestrijdingsmiddelen uit. Men lette ook op spioren van ratten, bijv, op de uitwerpselen. In varkenshokken nestelen ze veelal onder de pannen, in kippenhokken hebben ze dikwijls holen, waar ze uitkomen. Langs de waterkant kan men vaste looppaden waarnemen. Als^bestrijdingsmiddel worden brokjes brood, tabletten en deegpasteitjes ge bruikt, waarin extract van de zeeajuin (Scillia maritima) is verwerkt. Elke por tie is voldoende om één rat te doden. Ze moeten liefst niet open en bloot worden neergelegd. Het bestrijdingsmiddel is wel practisch ongevaarlijk voor mensen en huisdieren, maar het is de bedoeling, dat alleen de ratten ze kunnen vinden. Daartoe moeten de porties worden uit gelegd op plaatsen, waar de ratten veel langs komen, zo mogelijk dicht bij de plaats waar ze nestelen of waar ze ge knaagd hebben. Ze zullen bijv, nestelen onder een rommelhoop in de schuur of onder een hooimijt en hun voedsel gaan halen in- de paardenstal De porties kunnen in de holen worden wegge stopt of onder de vloer, in een kast, on der een stapel takkenbossen e.d. worden uitgelegd. Meestal is voldoende 1 portie per gat; wanneer er echter veel ratten zitten, wat blijkt, doordat de gaten dan groter en de paden kennelijk veel be lopen zijn, dan meerdere porties per gat. Men moet de 3 middelen niet afzonder lijk gebruiken (dus bijv, in het ene huis alleen tabletten en in een volgend al leen broodblokjes), maar steeds door el kaar, dus voor elk object alle 3 gelijk tijdig. Heeft men ze op een bepaalde plek dus bijv. 30 porties nodig, dan neme men lo van elk middel. Door deze „ge mengde” uitleg zal een betere opruiming onder de ratten bereikt worden omdat ze dan kunnen kiezen wat hun het beste aanstaat. Zelfs wanneer de bewoners van een üs hjoed O H to sizzen b Huis-verhuizing. Een aantal huisjes te Opgravingen op het Hooge Loo bij Bar- Kampen zal worden afgebroken en weergermeer (Dr.) hebben de aanwezigheid herbouwd worden in het Zuiderzee-mu- van een oude Romeinse, nederzetting al- seum te Enkhuizen Het zijn huizen, die daar aangetoond. Er zijn enkele hutkom- bewoners van het voormalige eilandmen blootgelegd; bovendien is tussen Schokland meenamen, toen ze in 1859 resten van verbrande beenderen een fi- moesten evacueren. De Nederlandse bijenfilm „Van immen en imkers” is te Assen voor de eerste maal vertoond voor een groot aantal bijenteeltbeoefenaars en andere geno digden. Bolswards Nieuwsblad Hel offensief wem ingezet i 't

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1