fflloeder, luister eens even 1 Xi .jS Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek Eg I A üs hjoed Q Q to sizzen WW- 4? V 45e Jaargang No. 12 Vrijdag 11 Febr. 1949 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. if OSINGA - Bolsward I lo onaanvaardbaar. druk is, U.SS.R. h 3 9) maar I TEGENSTELLINGEN TUSSEN Noorwegen. De Russen hebben, zoals te verwachten was geen genoegen genomen met het Noorse antwoord op hun eerste nota. Ze zeggen in een tweede nota, dat zij van oordeel blijven, dat het Atlantisch pact agressie tegen andere landen be oogt en dat zij dus geen genoegen kun nen nemen met Noorwegens toetreding. Als dit land twijfelt aan de grote bedoe lingen der Russen zijn zij bereid met de Noren een nonagressiepact te sluiten. De Russen gaan dus voort met hun in menging in de binnenlandse aangelegen- Hoofdzaak is bij de terugkomst van het kind niet weer in de oude fout te ver vallen: Opvoeden is moeilijk; het vraagt van de ouders zelfopoffering, eist vaak een zich terugtrekken, een zich beper ken tot het geven van slechts enige lei ding, waarbij elk teveel schaadt! Tito gevolgd door die van Markos, de leider der Griekse opstandelingen die door de Kominform aan kant is gezet omdat hij met Tito sympathiseerde, de onrust in Poolse en Tsjecho-Slowaakse militaire kringen, het verzet der Katholieke kerk achter het ijzeren gordijn, de vrees van de Russen versterken, dat het Westen eerder voor een krachtmeting gereed zal zijn dan zij zelve, en kan uit die vrees het felle verzet tegen verdere organi satie van het Westen in het Atlantisch pact geboren zijn. op uitgebreide schaal zal worden gede monstreerd hoe veelzijdig de bruikbaar heid is van het Friese en Bovenlandse paard. Als datum van de grote demon stratie, waarvoor een beroep wordt ge daan op de fokkers en de landelijke rui ters, is vastgesteld Vrijdag 16 Septem ber. Opening Kunstcentrum. Woensdagmiddag is het Kunstcentrum „Prinsentuin” officieel geopend. Het slechte weer was niet in staat de goede stemming te bederven, er heerste in het kleine zaaltje, waar verschillende officiële persoonlijkheden en kunstenaars verenigd waren. De voorzitter van de schildersvereniging De Friese Kunstkring, de heer Hanja, opende met een kort woord. Hij heette de burgemeester van Leeuwarden wel kom en de wethouder en de vertegen woordiger van de Commissaris der Ko ningin, Dr. Straat als vertegenwoordiger Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) js 5 Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrllng Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 X) el ie Ie :n V tigheid voor het Westen geboden, opdat deze Russische angst niet tot een der- ge'ijke overspanning leidt dat ze tot een uitbarsting komt. Een ontmoeting tussen de Grote Vier, waartoe Stalin heët bereid te zijn, zou zeer zeker zijn betekenis in dezen kun nen hebben, al zou de geneigdheid daar toe van Westerse zijde nimmer de in- pact toetreedt. En dat is geen wonder, want het gaat hier om zeer belangrijke dingen. In de eerste plaats is de stra tegische positie van Noorwegen van groot gewicht voor beide partijen, in het bijzonder ook omdat het de souve- reiniteit over Terwijl wij dit schrijven wordt er een hevige diplomatieke strijd gevoerd tus sen West en Oost om 70 jaar Paardenstamboek. Zeventig jaar geleden werd de eerste steen gelegd voor de stamboekfokkerij in Nederland en wel in Roordahuizum, waar op 1 Mei 1879 een paardenstam boek werd opgericht. In verband met dit heuglijke feit heeft het bestuur van de jubilerende vereni ging, het Friesch Paarden Stamboek, besloten de jaarvergadering dit jaar in Roordahuizum te houden. Het zal even wel niet bij deze vergadering blijven en in samenwerking met de Provinciale Vereniging ter bevordering van de paar denfokkerij in Friesland en de Bond van landelijke rijverenigingen, is een kleine commissie samengesteld, die zich zal be lasten met de uitvoering van de plannen het jubileum op waardige wijze te vie ren. De z.g. verrichtingskeuringen zullen dit schillig voor is of het wèl of niet eet, praat onverstoord over gewone dingen, laat het rustig aan zijn lot over. In ern stige gevallen dekt men niet eens voor het kind, de huisgenoten nuttigen het maal, zonder zich om hem te bekom meren. Wonderlijk is het gedrag van het kind tegenover deze houding, tegenover deze plotseling verdwenen belangstelling voor zijn persoontje: het weet niet goed, wat er gebeurt, nu niet alles in het werk gesteld wordt om hem tot eten te krij gen. In het begin volhardt het bij zijn afwijzende houding, soms wel meerdere dagen; blijven de ouders consequent, houden zij er zich onverschillig onder of het kind wèl of niet eet, tonen ze niet het minste medelijden, dan is het pleit gewonnen. Wanneer ouders de hiervoor benodigde energie missen’, rest er nog maar één middel: het kind moet van huis, onder aiidere kinderen. Jonge kinderen plaatse men tijdelijk in een of ander goed ingericht kinderte huis of in een groot gezin niet bij grootouders of verwanten. Het beste is, dat de ouders het hier niet bezoeken. Voor wat oudere kinderen kan hei gere geld bezoeken van een kleuterschool ook reeds veel verbeteren, wat minder in grijpend is, maar vaak niet zo afdoende. En we weten allen, hoe dergelijke, nog oudere kinderen na een kort verblijf in een vacantie-koloniehuis geweldig kun nen opknappen. Ze eten hier vanaf de eerste dag, omdat niemand zich met hen bemoeit en het zien eten van anderen rechtzitting als verwijt te horen kreeg, dat hij en zijn boek door Hearst gefinan cierd waren. Zelden had Kravtschenko’s verdediger een zo fraaie gelegenheid om de bal terug te kaatsen, door er op te wijzen, dat ook Stalin gebruik maakt van het Hearst-concern. Door deze sensationele verklaringen van Stalin zijn andermaal de grote tegen stellingen tussen de Amerikaanse en de Rssische wereld weer in het brandpunt van de belangstelling gekomen. Op deze kaart zijn de wrijvingspunten tussen beide wereldmachten op overzichtelijke wijze in beeld gebracht; tevens werden de maatregelen weergegeven, die de U. S. A. trof tegenover de Russische op de acht vitale punten. len de Noren thans dwingen, inplaats van een militaire samenwerking met de Ver. Staten, die in deze harde wereld heel wat kan betekenen, een niet-aan- valsverdrag te aanvaarden met Rusland, dat als het er op aankomt, toch niets waard is. Nonagressiepacten zijn in het verleden altijd vodjes papier gebleken, als de belangen van grote naties dat nodig maakten, en sedert Hitler weten we dat de bedoeling van zulke verdra gen vaak slechts is toekomstige slacht offers in slaap te sussen tot hun tijd om ter slachtbank gevoerd te worden, aangebroken is. Intussen blijkt uit de Russische stappen van hoeveel belang Moskou het acht, Spitsbergen uitoefent, dat in de jongste oorlog van grote strategische betekenis was. Toen hadden de geallieerden er een basis. La ter verzocht Rusland aan. Noorwegen er bases te mogen vestigen, en in 1947 is dit door de Noren afgewezen. In een eventuele oorlog tussen de Ver. Staten en Rusland zou het Poolgebied en om geving en dus ook weer Spitsbergen, naar men algemeen aanneemt, een zeer grote rol spelen, zodat het begrijpelijk is, dat Rusland alleen daarom al bezwaar heeft als Noorwegen tot het Atlantisch pact toetreedt en, zo al niet direct bases aan de Ver. Staten afstaat, in geheime overeenkomsten de organisatie daarvan toch al in de puntjes kan voorbereiden. Voorts is uiteraard de kust van Noorwe gen zelf van groot belang in een derge lijke oorlog. Om deze redenen, en er zijn er nog wel meer, is er dus thans deze geweldige worsteling om Noorwegen tussen Rus land en de Ver. Staten. Het „Russische vredesoffensief” beoogt de totstandkoming vart het Atlantisch pact te voorkomen en als het toch tot stand komt, het zo zwak mogelijk te houden. We laten nu daar de vraag, waarom Rusland deze politiek voert. Is ’t met de bedoeling op den duur de we reld onder de voet te lopen en het com munisme overal te doen zegevieren of is het uit vrees, dat het zal worden aan gevallen om het Russisch communisme uit te roeien? Ontegenzeggelijk kan de afval van Aston it lan net biskytste, biskyt it an dy. Stalin’s vredesaanbod onaanvaardbaar. Maar om deze redenen is ook voorzich- Noorwegen onder druk. Het belang van Spitsbergen. Spanningen achter het ijze ren gordijn. De grote Vier bijeen? De rol van Peron in Zuid-Amerika. Het Westen verontwaardigd over de veroordeling van kardinaal Mindzenty. maar dan ook niets op te dringen, het moet uit zichzelf beginnen, men late het zo het dit verkiest, met een rustig op gewekt gezicht hongeren! Dit Is voor vele ouders moeilijk („het moet toch wat hebben”), maar absoluut noodzakelijk. Men doet net of men er geheel onver- ongelukken allemaal iets, waarvan de I ondergrond (de ouderliefde) goed en onmisbaar is, maar de vele kinderen1 worden door een teveel van dit goede totaal bedorven en raken eerst weer op streek, zodra ze onder de andere kinde ren en buiten het bereik van hun ouders komen. Hoe moet men hier nu handelen? Ook hier weer geldt, dat voorkomen be ter Is dan genezen. Begin met orde en regelmaat bij de voeding van de zuige ling. Houdt U aan de door de dokter voorgeschreven hoeveelheid en geef niet tussen de maaltijden allerlei lekkers, als kaakjes, koekjes, chocolade, enz. Be$ef bovendien, dat er vele zuigelingen zijn, die wennen moeten aan het vreemde, dat hun wordt aangeboden bij de uit breiding van het dieet en dat wennen moet nooit met dwang gepaard gaan. Vooral wanneer de zuigeling eens een paar dagen niet lekker is, mag de moe der niet vergeten, dat zij zelve in der gelijke omstandigheden ook geen trek heeft en liever niet, dan wel eet. In vele gevallen wordt de grond voor het slechte eten al in de zuigelingenleeftijd voorbe reid. Wat nu de behandeling betreft:; de ouders moeten beginnen zich onmiddel lijk geheel anders in te stellen tegen over het kind. In plaats van het dage lijks met alle zorgen te omringen, wordt het veel meer aan zich zelf overgelaten, bemoeit men zich er minder mee, zal men het op zijn tijd ook iets durven weigeren. Dit geldt ook bij ziekte, wan. druk van aarzeling mogen maken. In tegendeel, nu de vastberaden pogingen van het Westen om zich te organiseren tegen het Oosten, omdat dit alle pogin gen om via de Ver. Naties de veiligheid van alle landen te verzekeren, saboteer de, succes schijnen te hebben dienen deze voortgezet en lijkt ook de voor waarde, die de Ver. Staten nu voor een ontmoeting voor de grote vier hebben gesteld, n.l. de opheffing van de Ber- lijnse blokkade alleszins gerechtvaar digd. Wordt thans een hevige strijd gevoerd om de-Noordelijke pijler van een Atlan tisch front, het Westen Stehijnt er, voor lopig althans, van te hebben afgezien Spanje als Zuidelijke pijler daarin te betrekken. De Amerikanen hebben dat aanvankelijk wel gewild, maar het verzet tegen opna me van Franco was bij de West-Euro- pese democratieën te groot. Franco heeft trouwens de laatste tijd gedaan of hij ook niet eens meer wilde, «i liever neutraal bleef. Men brengt deze houding wel in verband met Fran co’s hartelijke betrekkingen met Argen tinië, dat streeft naar de leiding van een Zuid-Amerikaans blok gericht tegen at oppermacht van de Ver. Staten. De Ar gentijnse dictator Peron wordt er van verdacht in minstens twee geslaagde re voluties der laatste maanden in Z.-Ame- rika, n.l. in Peru en Venezuela, en in een niet geslaagde, die in Chili, de hand te hebben gehad. De geslaagde revoluties brachten ook in die landen dictatoren e aan het bewind en onder de nog demo cratische regimes in Zuid-Amerika heerst vrees, dat Peron zal voortgaan met po gingen ook elders dictatoren op het kus sen te brengen, opdat Argentinië de lei ding kan nemen van een sterk staten blok tegen de Ver. Staten. Het verdere nieuws slechts kort: dat de veroordeling van kardinaal Mindszenty in de gehele Westelijke wereld een storm van verontwaardiging verwekte, is be grijpelijk. De leden van de Veiligheids raad zijn weer eens bezig met debat ten over ontwapening, de Grote Vier met het Oostenrijkse vredesverdrag, dat iets meer kans zou hebben nu Rusland de Zuid-Slavische eisen niet meer heet te steunen. 1 j t Stalin’s aanbod voor een conferentie met Truman is wel op een zo ongewone wijze ^geschied; dat men bij voorbaat wel kon aanne men, dat de president van de U. S. A. laarop niet kon ingaan. Terwijl voor dergelijke belangrijke voorstellen, als Stalin heeft gedaan, de normale diplo matieke wegen openstaan en bovendien de U. S. A. als sterkste voorvechter van de UNO steeds elk internationaal overleg v. t de U. 'O wil laten lopen, heeft Sta lin het Amerikaanse persbureau van het Hearst-concern, dat vooral bekend is door zijn anti-communistische houding, kunst, Dr. Wassenbergh van het Fries Museum en nog verscheidene anderen. Verschillende sprekers voerden ’t woord o.a. de burgemeester van Leeuwarden, mr. van der Meulen, de heer Van We- rlngh, dir. van het Bur. ,van Culturele Zaken, Fedde Schurer, voorzitter van It Boun fan Fryske Kunstners, en Dr. Straat. Hierna werd een rondgang door het ge bouw gemaakt, en werd wel speciaal aandacht gegeven aan het bovenzaaltje hetwelk door de schilders zelf tot expo sitieruimte Is omgetoverd. Omgetoverd is inderdaad het woord, want ieder die de vervallen staat van deze bovenver dieping van tevoren had gezien, kon zich niet begrijpen, dat het tot zo iets buitengewoon fraais en stemmigs kon worden gemaakt. De heer B. Tuinstra memoreerde in een jaar een bijzonder karakter krijgen en geestige speech dat burgemeester Bruin op uitgebreide schaal zal worden gede- sma van Bolsward eigenlijk de eerste is geweest, die zich als overheidspersoon daadwerkelijk voor het werk der Kun stenaars interesseerde en noemde de verschillende initiatieven, welke van Bolsward waren uitgegaan. Hij schreef de bereidwilligheid van het gemeente bestuur van Leewarden voor een deel toe aan de goede voorbeelden, door Bolsward gegeven. Hij hoopte en ver wachtte, dat de Friese Kunstenaars Bols ward niet zouden vergeten en het niet alleen in gedachten te gedenken, ook nog dikwijls met de daad. Fryske Kantate. Gan it Snitser Kantate Koor is opdroe gen de ütfiering fan in Fryske Kantate foar de Deadebitinking. De tekst is skreaun fan D. A. Tamminga to Snits en de muzyk fan P. Folkertsma to Alde- boarn. It koar is mei de stüdzje fan dizze kantate bigoun en fan plan de üt- eens goed te verwennen, wat dikwijls het begin van alles is: het kind begint zich zelf en zijn kwalen belangwekkend te vinden en gaat misbrlik maken van de angst der ouders I Men houdt verder in alles voet bij stuk, praat niet in het bijzijn van het kind over zijn kwaaltjes en hebbelijkheden, men negeert deze volkomen. Daarbij zorgt men voor een rustige, ge regelde levenswijze met op vaste uren opstaan, voeden, slapen en tevens voor wat bezigheden en afleiding, het liefst door ze te laten spelen met andere kin deren van ongeveer dezelfde leeftijd. Naast deze algemene opvoedkundig^ maatregelen, die verreweg het gewich tigste zijn, rest dan nog de behande ling van de specifieke klacht over het „niet willen eten”. Hiervoor gelden twee regels: Ten eerste begint men met slechts drie kortdurende» maaltijden (hoogstens 10 15 minuten) per dag te geven, met lange tussenpozen; tus sen deze maaltijden in wordt niets ge bruikt, ook en vooral geen snoeperije'h, hoogstens geve men wat water of ver dund vruchtensap. De tweede regel is om het kind niets, Ook hun eetlust opwekt. Hwat hat Gabe Skroar Een der meest voorkomende verschijn- i selen bij jonge kinderen, die de arts veel moeite geven en de ouders dikwijls tot wanhoop brengen, vormt het „slechte eten”. Onder de slechte eters zijn zowel ma gere als dikke kinderen, maar gewoon lijk valt, na het verhaal van de moeder „dat het kind geen stuk eet”, de voe- dingstoestand van het kind, heel erg mee. De grondoorzaak is in wezen altijd ge lijk, hetgeen al dadelijk is op te maken uit de zo vaak uitgesproken klacht van de moeder „ik kan er niets in krijgen”. Immers, een dergelijke klacht bewijst, dat de oorzaak ligt in de onjuiste instel ling van de moeder of de ouders tegen over het kind. Het’ duidt op meerder of minder „geweld” en dat is altijd fout. Het is haast onbegrijpelijk, wat sommige moeders van haar kinderen verlangen; ze overschatten hun vo^dsel- behoefte en willen hun méér toestoppen dan ze kunnen verdragen, liefst in de vorm van pap, eieren, enz., dingen, die kinderen gauw tegenstaan. Deze kinde ren zijn vaak dik en gemakkelijk te hel pen, want een verstandige raad aan de moeder: „houd daarmee op” en een pre cies voorgeschreven diëet doen hier wonderen. De magere „slechte eters” zijn meestal moeilijker te helpen. Zij zijn bijna altijd erg druk en bewegelijk, hetgeen voor een deel ook hun magerheid ver klaart. Deze kinderen hebben een gron dige hekel aan alles, wat hun aan spij zen wordt voorgezet, of zijn hierin zeer kieskeurig. Uit zich zelf nemen ze aan tafel niets, of men het nu probeert met heel lang aan tafel te laten zitten, dan wel met spelletjes of verhaaltjes. Word' hun voedsel opgedrongen of in de mon< gestopt, dan kunnen ze uren achtéreer de spijzen ongekauwd en zonder te slik ken in de mond houden. Anderen braken nadat hardnekkige pogingen van vader of moeder of allebei een. zeker succes hebben gehad, aan het slot alles weer uit! Wat men ook doet, het kind blijft sterk in zijn verzet, brengt zijn bezorgde ouders tot wanhoop, verdrijft de gehele huiselijke vrede en blijft mager, ter wijl men zo graag het tegendeel zou wensen! Dat is in het kort het drama van de slechte eters. Bij navraag zijn er echter bovendien nog andere klachten. Het kind is dikwijls on gehoorzaam, koppig, o^tandig, kan zich zelf niet bezig houden is aan de an dere kant ook wel weer aardig en lief en aanhankelijk. De oorzaak ligt, afge zien nog van mogelijke ziekten, die al leen een arts kan beoordelen (n.b. dus in een dergelijk geval altijd beginnen met de arts te raadplegen), niet in de eerste plaats bij het kind, maar bij de ouders en het kost dezen dikwijls grote zelfoverwinning, dit te erkennen. De oorzaak is gelegen in een teveel aan zorg, een overdreven vrees voor licha melijke gezondheid, voor ziekten, voor als spreekbuis gebruikt voor zijn plan nen, die de wereld zozeer verrasten. Een merkwaardige bijzonderheid hierbij dat Kravtschenko op de Parijse dat Noorwegen niet tot het Atlantisch heden van een souvereine staat, en wil- neer de natuurlijke neiging bestaat ze der Ned. Mij. van Schilder- en Teken- tsjerke to Snits. Bolswards Nieuwsblad *77? 'i WALLACE liUH ‘0 19 U.S.A lÊEEmUKZJf TL-.--/V bO I9P B» 2 BLOKKADE VAN BERLIJN 3 'SOLEMENT VAN OOST-EURQPA 4 STCUN AAN GRIEKSE REBELLEN 5 DRUK OF TURKIJE 6 BELANG IN OLIE VANMOOSTIN 7 STEUN AAN CNN COMMUNISTEN "O O,- 1 Ml UT BASES IN MET NOORDPOOLGEB. 2 LUCHTBRUG NAAR BERLIJN 3 ECON HULP AAN WEST EUROPA 4 STEUN AAN DE GRIEKSE REGERING 9 «TEUN AAN TURKIJE 6 OLIE BELANGEN IN HET MIDDEN-OOSTEN 7 STEUN AAN CHINESE REGERING B BEZETTING VAN KOREA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1