Prinses Marijke b Onze Weekagenda I R n 11 RD Martinytoer Fan de door Nederland üs hjoed H Q to sizzen No. 13 45e Jaargang Dinsdag 15 Febr. 1949 Streekblad voor West* Uitgave van Drukkerij Fa. A, J. OSINGA - Bolsward i 8 uur. 25 10 1 Een Koningskind met een kruis lari dien erk v jj de e i |aa Fan alle kanten, net it minste fan de side fan de oerheit, hearre Wy de klacht dat de produktiviteit fan it wurk jit to leech is. It tempo fan foar de oarloch is jit net birikt. Dit forskynsel Jowt oan alle minsken, dy’t it wol miene, soarch en twingt harren nei de oarsaken to speuren. As hja dit dogge mei in skerp each foar de feiten en mei like folie kennisse fan de geastlike en morele fak- toren, dy’t de findergroun fan de feiten foarmje, dan kinne wy wer foarütkom- me. Earst de kwael kenne, dan better meitsje. Forskil fan miening oer de oar saken mei men forwachtsje, mar troch elkoars arguminten to hifkjen komt men geandewei tichter by de wierheit. Nou binne der dingen oan to wizen, dy’t sfinder mis greate ynfloed hawwe op it gehiel fan de minsklike han- en forsUns- dingen en op it mienskipslibben. Ik wol der trije fan neame. Alderearst: eigen intiatyf, eigen doaren, eigen risico. Dat is foar üs folk in emi nente eigenskip, dy’t üs brocht hat op it niveau hwer’t üs ISn nou stiet. Der- troch ha wy hjir de Hollandiafabrieken en de K. N. M., opset troch minsken dy’t jild en energy weagen om in nij ini- tiatyf to bigjinnen. It moaije boek, hwer- yn de gong fan de particuliere Suvel- yndustry oer fjirtich jier biskreaun'stiet Nauwe klean binne foar it lichem, hwat in skrabberich geweten foar ’e nel Ik Men doar jin net reppe. door een auto; de politie onderzocht de wagen en vond een grote partij „zwarte" textiel. De passaglere en haar moeder zijn gearresteerd. Nog 225.525 Amerikaantjes. Het aantal in Nederlands bezit zijnde Amerikaanse aandelen is in de loop van 1948 met 340-0 stuks gedaald tot 225.525 aan- - delen. Voorbereiding. Burgemeester Thomassen te Zaandam nodigt de inwoners van zijn gemeente, die 23 jaar zijn geworden, ten stadhuize, om kennis met hen te maken waarna de burgervader een en ander vertelt over het Nederlandse staatsbur gerschap. De primeurs. Op de Naaldwijkse veiling werd de eerste bloemkool aangevoerd en bracht 40-70 cent per stuk op. De eerste aardbeien werden op de Wate- ringse veiling voor twee kwartjes per stuk verkocht. 8 uur. Mol. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 515?) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 l i Woensdag 16 Februari: Makkum. Baptiste kerk. 8 uur. Evang.- dienst. Spreker: Ds. G. Visser van Harlingen. Vrijdag 18 Februari: Bolsward. Geb. Gasthuissingel. Chr. Reciteerclub. Fryske joun. king van gedachten en gevoelens. maar er kwamen ook eenvoudige brie ven, hele simpele briefjes, slecht gesty- leerd en slecht geschreven wellicht, maar met een kreet uit het hart om het leed, dat dit in ons vaderland zo geliefde gezin trof. Er waren briefjes van moeders, groot moeders, briefjes van zeelieden en brief jes van kinderen. Toen ble|ek, hoe dieft), hoe echt, hoe harts-innig het was bedoeld, wanneer ’t volk met Oranje meeleefde. En toen heeft onze jonge Koningin meer dan ooit gevoeld, dat het waarachtig was, wat het volk sprak. Toen heeft zij diep in haar ziel het in eens tenvolle beleefd, hoe levenswarm en hoe volkomen waar het was, wan neer heel het volk zijn liefde betuigde voor Oranje, zijn liefde ook voor het Vorstelijk gezin en zijn liefde voor onze jonge Koningin. En toen kregen al die herinneringen aan de talloze malen, waarop uit duizenden reien de jubel was opgestegen, een nieiuwe glans. Toen werd in het uur van een simpele beleving ineens geboren het klare besef van de rijkdom, die er in de band met haar volk ook door haarzelf elke dag mag worden genoten. De sterke band, die er steeds was, kreeg ■nu een tere kleur en een gouden glans. Nu bleek, dat het niet te hoog gegrepen is, als men voor deze band het woord gebruikt, dat alleen maar daarvoor ge bruikt kén worden; het woord, dat men dan nemen moet in zijn volle, diepe, rijke zin: LIEFDE. Een fris bad. Een 17-jarig meisje uit Valkenisse (bij Zoutelande) heeft de moed opgebracht om reeds thans be gin Februari een bad in zee te ne men. Het was Dieneke Schat, die zich van de lage temperatuur niets aan trok. Juist gezien. De kerkeraad van de Oeref. Kerk (art. 31 K.O.) te Groningen sprak uit, dat het niet strookt met de hoog heid van de Woordbediening bij een in trede van een predikant nog toespraken te houden. Bijverdienste. De politie te Den Haag heeft gearresteerd een 41-jarige schilder wonend aan het Westeinde aldaar, die aan het Hollandse Spoorwegstation ge ruime tijd heeft „gewerkt” als zakken roller. Bij het controleren van een pijler in de mijn Oranje Nassau I te Heerlen werd de opzichter G. F. te Loo uit Heerlen Dinsdag 15 Februari: Bolsward. De Doele. 8 uur. Katholiek Thuisfront. Filmavond. Spreker: Pater Coenen. Mkitóter Lieftinck heeft enkele belas- tingveranderingen aangekondigd. In komsten. en loonbe lastingen zullen ver laagd worden, en kele indirecte be lastingen, zoals de omzetbelasting ver hoogd. Geslaagd. Het experiment, teen opetatie door middel van televisie over te bren gen is geslaagd. Verdiende pluim. Minister Stikker prees in de Kamer de ambtenaren van zijn de partement (buitenl. zaken), die zelfs in een drie ploegenstelsel werkten. Een uitzuiger. Door de rechtbank te Zutfen kreeg dezer dagen een man uit Nijikeijk dr|e maanden gevangenisstraf opgelegd, wegens het lenen van geld aan sergeant fan 'e wike wie yn syn keam- merke ütpykt, hy seach it him oan en de officieren hieue dy joun in fuif, Gjinien forantwurdlik man stie op syn plak. Achthündert memmen en heiten hiene der hinne flein as hja it witten hie ne, mar op dit plak wiene gjin eigen, al- linnich mar hierlingen, dy’t de forant- wurding fan harren Óf skouden om seis hwat wille to meitsjen.' Forantwurding foar de dingen, dy’t men finder hannen fiat, hwer’t men foar stiet, dat is in kostbere eigenskip, dy’t wy net misse kenne, mar dy yn de léste jierren tige lit hat. En it feit kin elk sjen, sa gau de dingen net mear oan in sichtbere eig- ner hearre, sa gau it giet oer it bisit fan Ryk, Provinsje of Gemeente, dan Is de forantwurdelikens folie minder, dan fielt him gjin minske mear direct oan- sprakelik en barre der faken dingen, dy’t der fier by troch binne. Hoe mear wy wer minsken foarmje kinne, dy’t foar de goede gong fan saken noed steane, hoe sterker it folk wer wêze sil. Mar dizze eigenskip sil pas komme as hja der ek hwat oer to sizzen hawwe. Hja moatte mei to kedizen. ha, hja meije gjin nümer wêze as in nul yn it sifer. Hwat mei to sizzen hat elk, dy’t syn wurk trou en goed docht, tominsen yn forhéldin- gen, dy’t net to folie forambtelikt binne. En hoe’t men de dingen ek fan namme foroaret, sil men der om tinke moatte, dat der foar eltse trouwe bodder aer- dichheit bliuwe moat oan it wurk en de gong fan saken. Sa soene der wichtige minsklike eigenskippen, dy’t net to mis sen binne, knoeid wurde as wy de mien, skip tofolle oan bannen lizze en to folie de saek fan boppen Öf regelje wolle. Allinnich as it üs slagget troch rekken to hélden mei alle positive minsklike eigenskippen ta in harmonysk folkslib- ben to kommen, sil it swierladene Ne- derlénske skipke de takomst treast wêze. arme mensen tegen 75 pet. rente. De vroede vaderen. De candidaatstelling voor de gemeenteraden zal 10 Mei ge schieden. Nederlands fokvee voor Duitsland. Het Brits-Amerikaans Bestuur van de bizone deelt mede, voor een waarde van 1 millioen eerste kwaliteit fokvee te hebben aangekocht. Waarom niet in eigen land? Nederland kocht voor 10.000 radio-telefooninstal- laties in Engeland. De order omvat de levering van 10 vaste en 90 verplaats bare installaties en werd na scherpe concurrentie met de Nederlandse en Amerikaanse markt aan Engeland ge gund. Medeleven. Een belangrijke gift voor de zelfstandige Indonesische kerken is ge schonken door Prinses Wilhelmina. Afgelast De plannen tot het stichten van een natuurbad in Laren zullen geen voortgang kunnen vinden, wijl de onder neemster niet van zins bleek de; te bou wen inrichting van behoorlijk afge scheiden afdelingen voor beide seksen te voorzien. Excelsior. Te Haps (NJB.) is in het ge zin van L. van Haren—Kool een drie ling geboren, allen meisjes. Een jaar ge leden werd hetzelfde gezin verblijd met een tweeling. Tragisch. Te Doornenburg in de Over- Betuwe zijn Donderdag de twee zoon tjes van de familie Jansen, jongens van Het is veeleer een rustig zich-bezinnen op de werkelijkheid. Het is ook een worstelen met het feit, dat er is een gewend zijn aan uitingen van genegenheid en aan betoon van hulde; en dan kan er komen een bezin ning over die gewenning en dan kan er komen een geval, dat er misschien een kleine afstand zou kunnen liggen tussen werkelijkheid en waarheid. Of neen, zo is het eigenlijk weer veel te sterk gezegd. Men moet deze dingen voelen. Men kan ze niet precies beschrijven. Het is alles zo heel weinig scherp om- lijnd; het is telkens zomaar even beleefd; het is een wèl weten, maar alleen een niet precies weten, hoe ver het gaat en hoe diep het is. En toen. Toen hoorde het,volk van het leed, dat er binnengetrokken was in het paleis Soestdijk. Toen kwamen er reacties. Ook toen werd ons Koninklijk gezin met belangstelling omringd. Maar nu was er geen gejuich, geen huldebetoon, geen geroep, geen vreug de. Nu was er meeleven. Echt, diepgevoeld en innig. Nu kwamen er brieven.goed gesty- leerde brieven met een keurige uitdruk. dy’t inkelde jierren letter mei de coöpe- raesjes bigoun binne en derby it kap- tael, misten, hwat oan de oare kant it initiatiyf makliker makke, hawwe fan dy- selde eigenskip üs in foarbyld jown. Hv at in prachtich initiatyf lei net yn de boerelienbanken. Hwat is dertroch hwat losmakke ünder de boerestén, dat jit altyd syn greate seine oer it plattelén ütstruit. Hwer’t men ek sjocht, nei de particuliere yndustry op allerhande ge- biet, de particuliere hannel yn greate saken of nei de cooperative opbou op sa mannich terrein, of nei it bodzjen fan de gerniers yn de kontrijen fan Berlt- sum ert St. Anna of nei de lytse boeren, dy’U it ’earme en forspijde marlên ta fruchtberens brocht hawwe, rounom nimt men waer, dat it initiatyf, it doa ren en weagjen fan greate bitsjutting is foar de needsaeklike foarütgong fan in groeiend folk. Dêrom moat der romte bliuwe foar in ündernimmen, dêrom moatte wy net de boer to folie oan bannen lizze. As hjir yn ’e stêd in smid üt Tsjerkwert it klear spilet om troch syn kennis en kunde relatys mei Ford oan to knopen, dy’t liede ta in opkom- mende lênbou-yndustry, dan moat elk, dy’t it wol mient mei de takomst, sok ding bliid meitsje. Siokke minsken en sokke Ifoarbylden binne de gongmak-i kers foar de maetskippij. Wy kinne se net misse en hja hawwe rjocht op in bihanling, dy’t it harren net al to bi- swierlik makket. It twadde punt is de forantwurdelikheft dy’t hjir famylje fan is. Hoe fierder de dingen fan üs öf komme to stean, hoe minder men de forantwurding fielt. Dizzer dagen gyngen wer in hündert of hwat jonges nei Indonesië. De léste deis mochten hja de kazerne net mear üt, der' wiene al guon weibleaun mei it yn- skepingsforlof,. Dy achthündert jonges rekken de jouns har selsbihearsing kwyt, hja bigounen to goaijen en to slaen en tï Hwat hat Gabe Skroar dele. Want immers, met haar linkeroog Loosdrecht een 42-jarige koopman uit zal de kljeine Prnses nimmer kunnen zien. Gelukkig is het rechteroog behou den, en dat wel zo, dat zij thans zonder bril haar omgeving vrij behoorlijk waar neemt. Zij grijpt naar allerlei voorwer pen binnen haar bereik en ziet ook be trekkelijk kleine objecten op groter af stand. Zij herkent op uitstekende wijze vormen en gesalten. Met stelligheid is te verwachten, dat zij, ouder geworden, met een daartoe ge schikte bril en later met contactlenzen, goed zal kunnen lezen en zonder al te veel moeite zal kunnen waarnemen, wat zij waarnemen moet. Wij zeiden het reeds: de kleine Marijke is een aller liefst kind. Plezierig, vrolijk, monter en opgewekt. Toen zij 14, 15 maanden was begon zij echt mee te leven. De eerste woordjes kwamen te voorschijn: als er aan de kamerdeur geklopt werd, was zij ouderen al voor om „ja" te roepen. Pienter, grappig en bijdehand speelt zij in haar box en interesseert zich voor alle dingen in haar omgeving. Somwijlen kan in het leven van een mens, iets, dat oorzaak is van grote droefheid, zeer bijzondere betekenis heb ben. Dat ook het levensleed, dat Prinses Ma rijke zal moeten dragen, een eigen, en zeer bijzondere plaats inneemt in de le venservaringen van onze jonge Koningin en Prins Bernhard, spreekt wel vanzelf. Maar daarnaast is er een ander gebeu ren, waarin en waardoor het ooggebrek van de kleine Prinses een eigen zin ge kregen heeft in de belevingen van haar moeder. Er zijn van die dingen, die haast te teer zijn om ze aan te raken. Men kan er eigenlijk niet over spreken. Het is, alsof ze zijn van het fijnste maaksel, zodat elke aanraking, ook met woorden, hen zou doen breken. En toch.het is soms goed, voorzich tig even op deze dingen te wijzen. Van haar jeugd af aan heeft onze jonge Koningin, als Prinses, zich gekoesterd in de warme liefde en genegenheid van haar volk. Zo vele malen beleefde zij het, dat de liefde en genegenheid zich uitbundig uitte in gezang, gejuich, hoera geroep en grote geestdrift. En zij wist, onze jonge Koningin, dat dit alles écht was, en waar. Maar moet een Vorstin het soms niet zo voelen, dat er in dat alles ook ligt een stuksken traditie van de zijde van het volk? Moet zij soms niet de gedachte hebben, dat het er nu eenmaal zo bij hoort, zodat de mensen natüürlijk gaan juichen, als zij komt? Iemand met een nuchterheids- en een werkelijkheidszin als onze jonge Ko ningin, moet zich wel eens hebben af gevraagd, of het alles nu zo echt, zo goed, zo diep was als het leek. O nee. dat is dan ceen critiek. goed in den. Prinses Wilhelmina is door de Chinese regering onderscheiden. De Chinese am bassadeur bood haar de versierselen aan, behorende bij het bijzondere groot. lint der Orde van de< Gunstige Wol ken. Het conflict belicht. Hedenavond zal de uit Hongorije gevluchte bisschop, mgr. dr. prof. Knebel Miclos, te Venray een spreekbeurt houden over de gebeurte nissen in Hongarije. Een dierenbeul. Een man te Kerkrade wilde een kat doden door het dier op te hangen en' daarna mdt ebn schop te slaan. De omzet in bier vermindert snel we gens de sterk verhoogde prijzen. Zo zal het straks wel met meer genotsartikelen gaan. Heeft u er kennissen? Het telefoonver keer tussen Nederland en Iran is ge opend, doch alleen Teheran is bereik baar. Oorzaak en gevolg. Dezer dagen is te Amsterdam een jongetje aangereden I Weer worden de vlaggen uitgestoken. Weer gaat een Prinsesje haar verjaar dag vieren. Vrijdag wordt Prinses Marijke reeds 2 jaar. Weer is de vreugde groot. En toch? De vreugde is getemperd. Prinses Marijke, de jongste van de Soestdijkse Klavervier, zal haar leven lang een last te dragen hebben. Nergens werd zo teer en zo tactvol over deze schaduw in het Koninklijk paleis geschreven als door Prof. Watering in het onlangs verschenen boekwerk „Onze jonge Koningin thuis” (Gebr. Zomer en Keuning, Wageningen), vooral wannee: de schrijver spreekt over de zo fijne en zorgzame wijze waarin Koningin Juliana dit jongste Prinsesje betrekt in de lief de en belangstelling van Haar volk. Zoals al de jonge Prinsesjes, is ook de kleine Marijke volgens hem een schat. Maar God heeft haar op haar levensweg een groot kruis meegegeven. Zij werd geboren op 18 Februari 1947. En reeds na een week werd door de medici ge constateerd, dat zij ejtn dubbelzijdige ooglenstroebeling had van vrij ernstige aard. Ieder begrijpt, hoe groot de verslagen heid in het paleis was. Maar toch, èn de moeder én de vader, maar inzonderheid ook de moeder van de kleine Prinses, droegen de slag op bewonderenswaardige wijze. Verscheidene malen werd in het zie kenhuis te Utrecht de kleine Marijke reeds in de eerste maanden van haar leven geopereerd. Men kan zeggen, dat deze operaties ten Door gasverstikking om het leven geko- dele met goed gevolg zijn bekroond. Ten men z*Jn> *n een zomerhuisje te Oud- Rotterdam en een 44-jarige vrouw uit Amsterdam. Een geluk bij een ongeluk. De provinciale boot Oosterschelde is bij Zierikzee in aanvaring gekomen met het marine- duikvaartuig RD III. Er was juist een duiker te water, doch deze kon bijtijds naar boven worden gehaald. Lenteboden. In de Noord-Oost-Polder zijn bij het opruimen van rietbulten reeds nesten met jonge hazen gevonden, die onder deze rietbulten verscholen la gen. Met recht vroege voorjaarsbo- den. De „lichte" griep. Dank zij de peniciline maakt de huidige griepepidemie slechts 1 slachtoffer per 100.000 inwoners dus totaal 90 tegen in 1941 3800 en in 1918 met de Spaanse griep 50.000. Bolsward. Hotel de Wijnberg. Demonstratie fotohandel K. en Zuidwest Friesland onder vallend gesteente bedolven, ten gevolge waarvan hij spoedig daarna overleed. Het slachtoffer was 29 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinde ren. Tonelen. Stakende werksters hebben in Amsterdam weer rumoer gemaakt. In groten getale verschenen zij om aldaar wonende werkwilligen te bezoeken. De politie heeft de stakende vrouwen ver spreid. Thans zijn ze ontslagen. Een krasse baas. Woensdag heeft de oudste inwoner van Groningen, de heer K. D. Bulthuis,* onder grote belangstel ling zijn 102e verjaardag gevierd. De oude heer is nog buitengewoon kras. Steeds meer luistervinken. Het aantal aangegeven radio-toestellen in Neder land bedroeg op 1 Februari j.l.: 1.152.608 tegen 1. 132.098 op 1 Januari. Op 1 Januari waren er 506.604 aange slotenen op het Rijksradio-distributienet tegen 502.806 op 1 December 1948. Koop uien. Goeree en Overflakkee is een eiland met uienproblemen. Er bevinden zich nog 25 30 millioen kg op het eiland, wat voor de tijd van het jaar bedenkelijk hoog geacht wordt. De postzegelautomaten van de P.T.T., die voor de oorlog in Nederland reeds vrij algemeen waren ingeburgerd. zullen in ere worden hersteld, zodra het nieu we èeld in voldoende mate in circu latie is gebracht. Met zijn fiets geslipt is óp de Bisschops- weg te Amersfoort de 39-jarige J. Snel. Hij kwam onder een vrachtauto terecht en werd gedood. Dubbele dlefstaL In Amsterdam Noord heeft de politie drie mensen aangehou den, die een grote partij gestolen was- een gestolen auto vervoer- verdronken. Tj. de J. makket yndruk troch it nei foaren kom men fan dizze eigenskip. De minsken, kribben en banken waerdem troch de ruten smiten, it wie glêd yn ’e war, De Dat is geen ondankbaarheid. Integendeel. 10, t Bolswards Nieuwsblad au t: l ur •t kt T 40 - 1 5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1