Onze I Buitenlands Overzicht I Provinciale Kroniek blad i I 1 No. 14 Vrijdag 18 Febr. 1949 StreeKblad voor West» Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. Zuidwest Friesland OS1NGA - Bolsward e n 1 van 4 <D J I 45e Jaargang üs hjoed to sizzen 3Op ir Jols- iden, Iden, sting taald oden rvol- tisten, die langzamerhand in het thea terleven een plaats hebben veroverd. nen aarden. Daar kan bijvoorbeeld een charmant accordeonpaar succes oogsten met een „fantasio van operafragmenten” maar voor de microfoon wordt een der gelijk nummer een veelvoudige moord op alle componisten. Hoe doen KRO en NCRV het? Ze hebben een kleine homogene ploeg, die speciaal de teksten samenpast, de vaart inwerkt en de microfoon als werk tuig gebruikt. Het publiek zit er als fi gurant bij in de zaal en ziet toe hoe de „grappen” van het papiertje worden gelezen. Het gevolg is vaak, dat men in de huis kamer de neiging krijgt om onbedaar- Ujk te lachen, terwijl de zaal vaak lauw reageer*. De Regionale Omroep, die helaas slechts over weinig zendtijd beschikt, heeft in dit opzicht de juiste vorm nog niet ge vonden. Deze omroep, die steeds een eigen geluid moet laten horen, kan en mag natuur lijk niet zonder meer gaan nadoen. Toch leek het ons niet ongewenst als men ook eens iets In deze richting ging proberen. Afrikaanse kust over zullen nemen en er een grote marinebasis vestigen schijnen ook in die richting te wijzen. De onderhandelingen Voetbalpraatje van een leek. Zeer waarschijnlijk is een van de be langrijkste dingen, welke de afgelopen week in Friesland gebeurd zijn, het con solideren van de kampioenstitel voor 't Noordelijk voetbal, door Heerenveen. Wij, hier in Friesland, verwachtten ook niets anders meer, dan dat Heerenveen kampioen wordt. Het is al haast traditie geworden. Naar ik mij uit mijn jongensjaren meen te herinneren, kwam noch Heerenveen, noch Friesland aan het kampioenschap te pas en was het steeds Be Quick van wer door Truman om als adviseur der staven te fungeren is echter een gerust stelling, daar deze generaal een over tuigd voorstander is van onmiddellijke hulp aan Europa als er een uitbarsting komt. Aan Amerikaanse zijde blijft ’t het stre ven in het Dy’t in oar kjimme vroi, most neb gjin Kis ha. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 IA rum s meer de meer huiselijke uitzendingen van hersengymnastiek, familie-?ompe- titie en wat dies meer zij, favoriet. Behalve een bewuste of onbewuste af keer van de onbevredigende gewild- grappige en gewild-geestige program ma’s vindt de luisteraar hier een meer natuurlijke bevrediging van zijn behoef te aan ontspanning. Bij deze uitzendin gen in verschillende variaties bijna door alle omroepverenigingen toege past vindt men wat men in de bonte programma’s vaak tevergeefs zoekt: on schuldige en tegelijk vaak ook nog leer zame afleiding. Een ander ding is het cabaret in de ra dio, waarover men betere geluiden kan laten horen. Wij zijn geneigd alleen naar ’t buitenland te kijken, naar Parijs en Londen, maar laten wij de ensembles als die van Wim lbo, Willy van Hemert, het Brabants cabaret en nog enkele De Russen maken verder kennelijk onderscheid tus sen het huidig regeringshoofd en het Zuid-Slavisch volk, dat eigenlijk niet één volk, maar een federatie van zes repu- bliekjes is. Moskou tracht daarbij gebruik te maken van de bekende minderheidskwesties die in de Balkan altijd zo’n grote rol ge speeld hebben en hoopt dat een even- leiden tot een doende” collega’s wordt vergooid. Geen wonder is het echter, dat bij ra- dio-luisteraars, die nog over enige smaak beschikken en na een drukke dag taak in de huiskamer verpozing zoeken aan het toestel, een zekere verschuiving van de belangstelling valt op te mer ken. In het „lichte genre” (wij spreken hier uit de aard der zaak niet over de zie kenuurtjes, redevoeringen, muziek-pro- gramma’s enz.) worden hoe langer hoe ken, brengen nogal een kleinigheid in het laadje. Dit zal ook wel moeten, al thans voor de voetbalclub, want om een vereniging op dat peil te houden, zal wel enige kosten meebrengen. Overigens heeft de Heerenveense club over het bezoek aan haar wedstrijden niet te klagen, want vele duizenden wil len hun voetbal-ideaal Abe Lenstra zien spelen. Nu is het voor een club natuur lijk onbetaalbaar een dergelijk fenomeen onder haar leden te tellen, maar Abe kan het toch ook alleen niet winnen en ik stel me zo voor, dat de andere tien ook mannetjes-putters zijn. Dat neemt niet weg, dat men wel over zeer bijzondere voetbalkwaliteiten moet beschikken om mee te gaan behoren tot de allerbesten van de duizenden voet ballers in Nederland. Een groot gedeelte van Nederland weet als we verschillende kranten mogen ge loven, weinig van Friesland af, maar van Heerenveen en Abe Lenstra heeft heel Nederland wel gehoord. Abe Len stra’s naam is veel en veel meer be kend, dan bijv, de naam van Abe Brou wer, hoewel de eerste, Abe niet alleen geen moeite doet voor publicatie, maar er zelfs afkerig van is. Maar hoe het ook zij, Heerenveen wordt weer kam pioen en ik verheug me hierover net zo zeer als de meest enthousiaste voetbal ler en ik hoop dat ze ook landelijk kam pioen zullen worden. Een eigenaardig geval la het met de Z.- Slavische koper- en loodproductie die tot voor kort voor 70 pet. naar Rusland ging, terwijl deze productie nu een markt zoekt in de Ver. Staten. Men zal op merken, dat Rusland er op deze wijze eigenlijk zelf toe meewerkt dat voor de oorlog belangrijke grondstoffen naar de Ver. Staten gaan, maar dat verschijnsel doet zich nog veel markanter voor bij de Sovjet-Unie zelf, die grote hoeveel heden mangaanerts aan Amerika levert, ook al jeen onontbeerlijk artikel voor de oorlogsindustrie. Waaruit men de geruststelling zou mogen putten, dat een oorlog nu niet bepaald voor de deur staat, hetgeen dezer dagen de Belgische premier Spaak ook als zijn mening te kenen gaf. en it moalje wurk fan de „Friesland” en ik leau, dat ik (it namme fan alle soldaten sprek, hwannear’t Ik hjlrby de tank oerbring oan ailegearre, dv’t it müchlik makke hawwe, de „Friesland” nei ós ta to stjOren en op dizze wize de wurden: „Us herte is by jimme” yn dieden om to setten. Op verzoek van de Commissaris der Ko ningin brengt het Niwin-comité te Leeu warden de dank van de soldaten over aan hen, die bijdroegen tot dit geschenk. naar bondgenoten op de Balkan uitziet is begrijpelijk, hij speelde daarvoor waarschijnlijk zijn eigen spel met Mar kos, de leider der Griekse opstandelin gen en nu deze door Moskou ter zijde ijs geschoven en vervangen door een rasechte Stalinist, zou Tito bereid zijn toenadering tot de Griekse regering zelf te zoeken. Men krijgt de indruk, dat het tegenspel tegen Rusland dat zijn satellieten al meer onder de duim brengt (de vervolging van de R.K. Kerk in Hongarije en van de Evangelische Kerk in Bulgarije spreekt .er ook van) ook rond de Mid dellandse Zee op gang wordt gebracht. Geruchten dat de Ver. Staten het be- Groningen, dat met de eer ging strij- heer van Tripolitanië aan de Noord- ken.f In Engeland wordt nu de oorlogsbegroting met 1 mil liard gulden verhoogd om het Engelse staande teger tot 700.000 man te verho gen; Churchill, leider der oppositie kwam voor de radio om de regering te helpen bij haar recruteringsactie. Deze week is In Israël het eerste Joodse parlement na 2000 jaar verdrukking ge opend. Een poging in de economische en so ciale raad der Ver. Naties om een on partijdig onderzoek in te stellen naar ’t feit, dat Rusland er 8 14 millioen sla venarbeiders in kampen op nahoudt, be looft geen succes, daar Moskou dit on derzoek toch zal weigeren. drukken. Wat zij voor de microfoon brengen is altijd de moeite waard en vergoedt veel, wat door hun „bont- te Washington met de Noorse minister van buitenland se zaken, gevoerd, hebben geleid tot de onthulling, dat de Ver. Staten in dat pact geen automatische verplichting op zich willen nemen om te wapen te snellen als een lid van het pact in Europa wordt aangevallen. Het meeste wat Europa jvan de Ver. Staten kan krijgen is de zekerheid, dat zij de aangesloten landen van waper.en zullen voorzien, dat dus de bewapening van al deze landen en de Ver. Staten aan elkaar zullen worden mangepast en dat er reeds direct overleg tussen de staven over een eventueel krijgsplan zal kunnen worden gevoerd.* Wij kunnen oni begrijpen dat de Noor se minister van buitenlandse zaken wat teleurgesteld teruggekeerd is, nadat hij uiteraard in dit geval ook te Londen geen troost heeft kunnen vinden. Be grijpelijk is dan ook, dat er geruchten liepen dat het Zweedse idee een Scandinavisch blok te vormen dat vrij van beide partijen zou staan, weer meer kans zou hebben. Maar men acht die toch niet groot, als de V. S. blijven weigeren wapenen aan zo’n neutraal blok te leveren en men vermoedt, dat Noorwegen ten slotte toch het Atlantisch pact zal prefereren al doet Zweden dat zeker niet. De terugroeping van generaal Eisenho- Tsjeme. It Fryske litteraire moanneskrift „De Tsjerne” hflldt op Sneontomiddei 26 Fe- brewaris yn it Kunsfsintrum „Prinsetün” to Ljouwert de middels om healwel trijen in Tsjernemiddei foar har lêzers en mei- wurkers en fierdere bllangstellenden. Marshallsteun te verlagen en crisisverschijnselen hier en daar op een marktverzadiging wijzen, welke de export bedreigt. Een Europese samenwerking lijkt echter nauwelijks voldoende, ook de overzeese gebieds delen dienen er bij betrokken. Wij be hoeven eigenlijk niet te zeggen van hoe grote betekenis het niet alleen voor Ne derland, maar ook voor de Benelux en xiaardoor voor geheel West-Europa zou zijn.als de rust in Indonesië volledig was teruggekeerd. Dat de politiek der Ver. Staten, Enge land en Australië daartoe bijdraagt kan men niet zeggen, ai menen die landen dat men door de gematigd nationalis tische bewegingen In Azië te steunen ten slotte de juiste richting volgt. Het valt echter te betwijfelen of bijv, een land als Australië, dat nu ook feitelijk al een rassenpolitiek volgt en geen kleurlingen binnen zijn grenzen wenst, op de duur de vrede met de Aziatische landen kan bewaren. Het wil een grote rol in de Stille Zuidzee spelen, maar de vraag rijst of zijn blan- ke bevolking daarvoor niet te klein is, düdllk byld jagn kinnen haw fan e taek nog dezer dagen was het hevig veront rust, over geruchten dat de Ver. Staten Japan gingen ontruimen, en dat dit land dus ook weer zelfstandig zou kunnen optreden. Het gerucht is later terugge bracht tot een bericht, dat generaal Mac Arthur niet meer bezettingstroepen krijg: dan hij heeft, hoewel hij versterking had gevraagd, Washington wenst zijn krach ten vooral voor mogelijke gebeurtenissen in Europa te reserveren. Atlantisch pact zoveel mogelijk landen te verenigen. Ook de Ierse republiek (Eyre) schijnt daarover gepolst, maar heeft aansluiting afgewezen, zolang Ierland niet één ge heel is. Zoals bekend wenst Noord-Ier- land (Ulster) zich niet bij de republiek, welke kort geleden zonder veel ruzie uit het Britse gemenebest is getreden, aan te sluiten, doch deel van het Ver. Koninkrijk te blijven. Het vreest als ge bied met een in meerderheid niet katho lieke bevolking, overheersing van de re publiek, waar ongeveer 94 pet. der be volking katholiek is. Bij de presidentsverkiezingen in Portugal, waar Carmona weer herkozen, is, en waar men de oppositie-candldaat een voudig geen gelegenheid liet voor pro paganda, was van democratie dus wei nig sprake. De tegencandidaat wilde zich dan ook terugtrekken, maar mocht het niet, omdat de regering het natuur lijk veel te mooi vindt als er een oppo- sitie-candidaat met zeer weinig stemmen aan de buitenwereld kan worden ge toond. Er vergadert weer een commissie voor deze Europese samenwerking. Welke des te meer nodig schijnt nu men in Amerika het plan koestert wegens de prijsdaling de Hwat hat Gabe Skroar tuele val van Tito zal ontbinding van Z.- Slavië, waarbij Bul garije en Hongarije azen op brokken van het lijk. De steeds sterker verwijdering tussen Moskou en Tito maken Zuid- Slavië dan ook tot m o uv IGUV„ voorwerp van Bal- tito XVio'ën* VAR^g'ër^'een .tel ar- “"U'«nXele gebettrlentoan aanleiding kunnen geven. Dat Tito op maar die ook EL^hTuheaVe^kun’ zijn beurt in zijn vrij hachelijke positie De cantinewagen „Friesland”. Zoals men weet, werd ruim de helft der aankoopsom van de Friese cantinewa- gen door de burgerij van Leeuwarden bijeengebracht, een ander deel door enige Friese gemeenten, terwijl het ont brekende door de Niwin werd aange vuld. Op de ene zijde wagen werd toen geschilderd: „Us herte is by jimme", „Fan it Ljouwerter thüsfront" en aan de andere kant „Friesland". 31] een heden aan de Commissaris der Koningin gerichte dankbetuiging waren enige verhalen gevoegd in het Neder- ands en in het Fries over de tochten van deze cantlnewagen om een idee te ge ven wat hij daar 3 gr. bezuiden de eve naar presteert. Het verslag in het Fries, overgezet door sergeant-majoor A. Bakker uit Joure, eindigt aldus: „Ik mei hoopje, achte lêzers, dat Ik mei it boppesteande in Oostenrijkse kinderen In Friesland. Maandagmiddag was het een drukte van belang bij en in het Station der N. S. te Leeuwarden. Enige honderden kinderen uit Oostenrijk arriveerden per extra-trein. Via de ker ken en diaconieën waren adressen van pleegouders gezocht en thans stonden diverse dominé’s, diakenen en pleeg ouders uit alle mogelijke plaatsen gereed om de kinderen af te halen. Het uitzoe ken viel niet gemakkelijk; dit had on getwijfeld beter geregeld kunnen wor den. Niet dat de kinderen hier last van hadden: de chocolademelk smaakte hun blijkbaar goed. Er werden echter ook wel tranen geschreid als twee zusjes van elkaar gescheiden moesten worden. Deze kinderen zullen hier drie maanden blijven. Velen zien er vrij zwak uit. Er wordt echter voor gewaarschuwd hen niet ineens te veel vet eten en melk te geven. Dit transport werd voorbereid door de heer ftuilart te Bolsward. Over verloop van tijd zal nog een transport volgen. Op dit transport, waarvan voor ons blad een foto-reportage werd verzorgd, ko men we nader terug. Niets schijnt moeilijker dan het „bedrij- Bovendien hebben de laatste tw.ee om roepen, practisch hetzelfde ensemble van uitvoerenden, die door en door op de microfoon zijn uitgeëxperimenteerd. Het gevolg is een programma van 90 pet. tevredenheid voor luisteraar en toe schouwer, die beide vrede moeten heb ben met de zorgvuldig uitgebalanceer de kolder, die hen een uurtje vast houdt. Maar bij oniroepen, die op effect spe len, een gierende zaal appreciëren boven een tevreden huiskamer, zakt men af naar het banale, waarvoor altijd genoeg amateurs te vinden zijn in de artisten- foyer. Een eigenaardig gevaL Er komt geen oorlog, zegt Spaak. Moskou hoopt op Tito’s val. Neemt tegenspel tegen Rus land toe? Ver. Staten bieden wel wa penen, geen hulp. Scandinavisch blok weer meer kans? Ulster vreest Katholieke overheersing. De i Marshallsteun verlaagd? Australië wil een rol «pelen. ^Voor onze begrippen was dat ook heel natuurlijk, want Groningen was een gro te stad en daar kun je zo iets van ver wachten. Maar dat een Vlecke als Hee renveen het kampioenschap tot een tra ditie zou kunnen maken, hadden we nooit durven dromen. Het is een eer voor Friesland en na tuurlijk wel zeer speciaal voor Heeren veen. Speciaal voor Heerenveen komt daar dan nog bij, de niet te versmaden inkomstem. Dit geldt zowel voor de voet balvereniging als voor de gemeente. De duizenden bezoekers, welke vooral de kampioenswedstrijden om het landelijk kampioenschap trekken en zulten trek- ven” van humor. Er zijn maar weinigen, die van nature „geestig” zijn en nog minder zijn er, die dat kunnen blijven, als men hen voor de tiende keer hoort. Allen, die voor de microfoon een sprankelende rubriek verzorgen, balanceren op het slappe koord, Waarbij de afgrond wordt ge vormd door de begrippen: banaliteit, flauwiteit, sleur, schreeuwerige humor en futloosheid. Wie zijn oor aan het toestel te luiste ren legt, kan dagelijks ervaren, hoe weinig het gebodene hem werkelijk doet lachen, omdat het werkelijk niets van die humor inhoudt, die het leven zo prettig kan stemmen. Luistert U maar eens naar de zogenaam de bonte programma’s. De Bonte Dinsdagavondtrein is een zout loze vertoning geworden, waar af en toe een humorist (Toon Hermans, Mr. Dodie kleine ensembles de pluim op de hoed Snip en Snap) boven de middelmaat uitkomen, de middelmaat, die wordt ge- vormd door cabarettiers en conferen ciers, die geestig zijn door het afdraaien van een serie dubbelzinnige grollen, In de trant van: „En vriend va’ me. Want is het niet zo, aan een grappig programma, trouwens aan alle grappe- righeld raakt zelfs het meest grapgrage publiek spoedig gewend. Wie succes wil hebben en houden, moet proberen steeds grappiger te doen. Is het.de ene keer kras, de andere keer moet het nog krasser. De reeds zo afgezaagde schoonmoeders (vergeef ons die uitdrukking) moeten het tot in het oneindige ontgelden. De meest zuivere en tere verhoudingen, zoals die (gelukkig!in het huwelijks leven nog gevonden worden, gaat men terwllle van de grap en het kweken van vrolijkheid, door de modder halen. Soms gebeurt het zelfs, dat men, om toch vooral origineel te schijnen, ander mans overtuiging, zelfs op religieus ge bied, in de ergste mate profaneert. De bonte avonden dreigen af te zakken tot gelegenheden, waarin men op goed kope manier allerlei banaliteiten opge- dist krijgt. Hetzelfde geldt voor Oké-avonden en aanverwante Zaterdag-artikelen, waar een Peter Pech al lang ter ziele had moeten gaan, hoe zeer men de zaal ook hoort „gieren”. Elen uitzondering moet gemaakt wor den voor het uitstekende, doch preten tieloze programma van „Negen heit de klok”. Natuurlijk zit er ook wel eens een mislukking tussen. we schreven het al —4 niets is moeilijker, dan de hu mor, maar over het algemeen kan, men altijd plezier beleven aan de afwisseling de vaart en de humor in dit programma onderdeel. De steravonden van de NCRV hebben door de religieuze structuur van deze omroep een minder geestig en vaak meer geestelijk karakter; maar ook hier vindt men in de „Jubeldam-avonden” een pret tige vlotheid die vaak tot glimlachen noopt. Hoe komt het nu, dat Bonte trein en Oké- avonden het niet of zelden „doen”, ter wijl de drie kwartier van „Negen heit de klók” zo verkwikkend werkt? Dat is heel eenvoudig. Bij VARA en AVRO speelt men op hef publiek. Men schminkt de spelers, men haalt er decors bij en laat hun toneel spelen, waarbij toevallig een microfoon het programma aflulstert. Terwijl de zaal „brult” klinkt slechts gegorgel van de tekst door de luidspre ker, dat de luisteraar slechts ten dele kan appreciëren. Er is nog een tweede reden. Bolswards Nieuwsblad Radio Vrolijkheid I WELLS I yard, ester T 5 t -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1