Scfioenmafers fj 1 oOnzTwe^aBen^ Martinytoer r> door Nederland 45e Jaargang No. 17 Dinsdag 1 Maart 1949 West- Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. e n OSINGA - Bolsward We spraken met en keken achter de schermen i was de overheid komt te -1 I Fan de zal f 2.90 I Tj. de J. I sedert 15 Dec. 1945. X I n n I Maandag 7 Maart. Ring „Bolsward” C. H. J. Groepen om 8 uur Propaganda-avond te Wommels in het gymnastieklokaal. Veirchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Rsdactie en Administratie Maittctrast 13 - Bolsward Talefoon 451 (K 5157) Wiene de aide Friezen frij, Fryske soannen binne wy. Vrijdag 4 Maart Bolsward.. Oeb. Gasthuissingel 8 uur, Chr. Reciteerclub. Oefenavond. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij voornItbetsUng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 I van het hij bar- Zaterdag 5 en Zondag 6 Maart. Augustijnen Klooster Witmarsum. Weekend-cursus. Spreker: Pater Drs. Amatus van Straaten o.e.s.a. Aanvang Zaterdag 5 uur. Prinses Wilhelmina heeft onlangs aan de schilder Jan Groenesteln opdracht ge geven voor het Koninklijk echtpaar de beide oudste dochtertjes te paard te schilderen. De schilderij i§ thans ge reedgekomen. Op eigen risico. Het pakketpostverkeer met Israël, dat tijdelijk was gestaakt, Is hervat. De nationale reclasseringscollecte heeft verleden jaar netto* f 274.577 opge bracht, hetgeen ruim f 11.000 meer was dan het jaar tevoren. Niet mooi meer. Op Kattenburg te Am sterdam heeft een aantal stakende schoonmaaksters gedreigd kinderen te verhinderen naar school te gaan, waar wordt gestaakt. De politie greep in. hiene dêrsünder yn in chaos bidarre. Lyksa de nei-oarlochse tiid. Allinnich de oerheit koe foar it algemien wolwêzen search drage, gjinien hie dêr- foar de macht en de krêft. As ik dêrmei de hear Lemstra in bettere kyk op myn bidoeling jaen kin, wol ik graech sizze, dat ik mien, dat bygelyks de minst po pulaire man fan de oerheit: Minister Lieftinck, in üntsachlik wurk dien hat en it djipste respekt fortsjinnet foar syn finansjeel sanearingsplan. Mar mei dit ta to jaen en mei ta to stimmen, dat it net oars koe, sa't it lAn der hinne lei, bliuwt nei myn bitinken it feit bistean, dat de oerheitsmacht fiersto hurd groeid is en dat foar in soun folkslibben de needsaek alle dagen sterker dringt om oan de folksgroepen seis folie mear wurk yn hannen to jaen. En dêrmei komme wy ta de driuwende needsaek fan de organisaesje fan it bidriuwslib- ben. Hwat de particulieren seis net kinne, hearre de groepen fan de bifol- Ma De hear Lemstra fan Wytmarsum hat biswier makke tsjin de hjir jowne skó- zijn van mening datgings. Dat is syn goed rjocht, allinnich i I 1i 1 r 1i... <1. goed dogge. Alderearst wachtet hy de ütiensetting net óf, mar hakt der fuort op yn. En op it twadde plak docht hy dit mei forwiten en politike stikelich- heitsjes. Ik soe him freegje wolle, dat net to dwaen, hwant dêr gean ik net op yn. As ik biswieren nei foaren helje, dy’t oan it sterke yngripen fan de oer heit fêst sitte, dan hat hy it rjocht, düd- lik to meitsjen, dat it net sa is of dat de foardielen greater bixine, mar saeklik bliuwe. It slimste is lykwols, dat hy net efkes wachtet op de gearfetting, dy't yn dit artikeltsje jown wurdt. Ik haw goe de moed, dat hy dan ynsjocht, dat der folie mear is, hwer’t hy it lyk mei fine kin, dan hy it earst miende. Ik bin my hiel wol biwust, dat der oare mienings binne as mines en de lêzers der graech nei harkje wolle, mar dan gjin rüzjetoan en persoanlike stikels, dêr hat gjinien forlet fan. Sa’t ik it sjoch binne der twa redenen oan to fieren, dy forklearje hwerom wy sa’n sterke ütwreiding fan it yngripen fan de oerheit krigen haw- we. Alderearst it tokoartsjitten fan it parti - kulier initiatyf en it wurk fan de folks groepen. It partikulier initiatyf is net to seine west is foar it hiele folk. Wy Bakker wil wat anders. Kapitein I. Bak ker, die voor het laatst de Oranje naar Amsterdam bracht, werd gepenslon- neerd en deelde mede, op Terschelling een pluimvee-boerderij te beginnen. Hoe bestaat het. Bij het onderzoek der rijkspolitie; in Zeeland naar achterge- houden oorlogstuig werd o.a. In een speelgoedkistje van een kind een revol ver met 4 scherpe patronen gevonden. Hoera, vacantie! De, gedeeltelijk houten, Ten Kate-school, een lagere school te Amsterdam-West, is tdoor brand ver nield. De veldmuizenplaag, welke in de Noord- oostpolder en elders in den lande is ge constateerd, noopt de plantenziekte- kundige dienst te Wageningen de be strijding met ingang van vandaag, krachtig ter hand te nemen. Gebedsdemonstratie. Naar schatling 30.000 Maastrichtenaren hebben deel genomen aan een reusachtige bidweg, welke was georganiseerd als een ge bedsdemonstratie wegens de ernst van deze tijd. De handelsbespreklngen tussen Neder land en Engeland zijn niet, zoals men aanvankelijk verwachtte, Vrijdag geëin digd, maar worden nog voortgezet. Voor het nieuwe D.P.-station te Rotter dam, dat zeven perronskrijgt en zestien sporen, wordt nog dit jaar de eerste schop in de grond gezet. De vet- en botertoewijzingen aan bak kers zullen niet half April, maar reeds half Maart verstrekt worden. Dit bete kent, dat een kleine verruiming wordt toegepast. Verkeersongeval. Zeven mensen werden gewond toen te Rotterdam een autoous van de Rotterdamse Electrische Tram en een locomotief van de Rotterdamse Tramweg Mij in botsing kwamen. Gratie is verleend aan G. van Bruggen, die door het Bijzondere hof te Leeuwar den tot de doodstraf was veroordeeld en aan K. J. Roters, die te Arnhem tot de doodstraf was veroordeeld. Beide straffen zijn veranderd in levenslang. stelling de werkverschaffing aan de vele calculerende en controlerende - ambtenaren, alles op kosten van de Vakgroep en dus van het bedrijfsleven. Evengoed als de lederhandel vrij is, kan ook het schoenherstelbedrij f vrij zijn. De schoenmakers vechten over het al gemeen bever tegen de onderlinge con currentie dan tegen het Directoraat Ge neraal der Prijzenl De schoenmakers wijzen unaniem op het Vertrouwen, dat er tussen hen en de klanten moet blijven bestaan. Met vele voorbeelden werd ons duidelijk ge maakt, dat het hele systeem van prijs- voorschriften niet slechts in alle opzich ten te optimistisch is om een redelijk bestaan te hebben, maar ook slechts op theorie berust. De practijk levert telkens weer gevallen, die met de gegeven theorie niet kloppen. Neem b.v. het ge val dat het plaatsen van rubberzoïen goedkoper wordt. Dit is volgens de vakmensen eenvoudig een dwaasheid. De bedoeling is echter duidelijk. Doordat de rubber minder deviezen kost, wil de regering bevor deren, dat het Nederlands publiek op rubber gaat lopen. Nu is rubber wel onverslijtbaar, maar het mist één eigen schap, het is niet poreus en voor vele voeten ongezond. Trouwens bij repara tie is het plaatsen van rubberzoïen en hakken vaak veel moeilijker dan de leerbewerking. Wil men niet met ver lies werken, dan is men gedwongen minderwaardige rubberzoïen te gebrui ken, maar dit is niet in het belang van de klanten hoewel verhoogde repara- tie-prijzen voor de klant (wij zelf zijn óók klant!) verre van prettig zijn, bleek ons, bij al onze praatjes die wij maak ten, telkens, dat men toch vóór alles de klant wil dienen en deze wAAr voor zijn geld wil geven. Gezien echter de win- Te Drachten werd een zeer geslaagde onderwijsbijeenkomst gehouden, gewijd aan de tweetaligheid van Friesland. X De heer B. Kramer te Oudega (W.) is benoemd tot raadslid van de gemeente WymbritseradeeL X In; de Martini kerk te Sneek zal binnenkort een ge denkraam worden aangebracht, dat herinnert aan de donkere jaren van de üs hjoed O A to sizzen sten van fabrikanten en grossiers zitten de schoenmakers sociaal in de hoek waar de klappen vallen. Niemand van hen heeft echter zijn nood geklaagd. Wij schrijven dit artikel dan ook heus niet om medelijden te wekken, want onze indruk is dat ook deze groep van kleine zelfstandigen moedig de „kop er voor houdt”. Integendeel, wij schreven dit artikel geheel uit eigen initiatief, maar het heeft ons toch wel iets te zeg gen, dat een schoenmakersknecht soms meer verdient dan de baas zelf, dat sommige patroons in het drukke seizoen het doodeenvoudig vinden om ’s mor gens vier of vijf uur op te staan en tot laat in de avond door te werken, om een stukje kaas op het brood te verdienen, 't Heeft ons óók wat te zeggen, dat er met het inwerking treden van de nood- wet-Drees ineens bijna 2000 bejaarde schoenmakers (dat is bijna 20 voor goed hun bedrijfje gingen opheffen, omdat ze beter van de ouderdomsvoor ziening konden rond tomen, dan van hun eigen bedrijfsinkomsten. Het heeft ons óók wat te zeggen, dat kleinere schoenmakersgezinnen bij het eventueel uitkeren van kinderbijslag aan kinder rijke gezinnen verscherpte concurrentie beginnen te vrezen, die hen ten onder zal doen gaan, omdat zij dit extraatje moeten missen. Van geen der schoenmakers hebben wij een stukje pik gekregen, zoals vroeger van oude Goffe. Het pik is er niet meer. Maar geboren filosofen zijn veel al ook nog de schoenmakers van van daag. En ze hebben heel wat te filo soferen, de problemen liggen voor het grijpen. Gelukkig blijven het voor alles mannen van de daad. We hebben ons zwak voor schoenmakers behouden, juist dAArom. Hwat hat Gabe Skroar stad door de Canadezen. X Zaterdag werd in het „Prinsessehof” een tentoon stelling van Perzische tapijten geopend, onder auspiciën van de Ver. voor Oos terse Tapijtenkunde. X De Franeker politie snapte de 38-jarige G. W. van Scharnegoutum wegens het slachten van een „zwart” schaap. X Doordat een band van de trailer Leeuwarden- Drachten sprong, kantelde het gevaarte bij de Harste te Suameer in de sloot. X Ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van de afdeling Leeuwarden van de Centrale vereniging van markt-, straat- en rivierhandel werd de lande lijke jaarvergadering te Leeuwarden ge houden. X Dezer dagen zijn timmer lieden begonnen de voormalige zuivel fabriek te Hemrik tot grasdrogerij om te bouwen. X In het sanatorium „Be- atrix-oord” te Appelscha werd Woens- dag j.l. de lOODe patiënt ingeschreven, king meiinoar to dwaen. De Stichting [bezetting en aan de bevrijding van de foar de LAnbou en de Stichting fan de Arbeid komme nei foaren. De publyk- rjochterlike bidriuwsorganisaesje stiet foar de doar. De fiersto folie oerladene oerheitsbimoeijing moat net ófbrutsen wurde mar oerskeakele op de bidriuws- genoaten seis. De Steat Ifikt him tobek, allinnich bliuwt hja de hoeder fan it miene wolwêzen en haldt de supervisy oer de groepen. Wy sitte to folie oan de oare wal, it skipke moat net werom nei de eardere tiden, it moat sa goed müglik nei de midden om de krêft en soarch fan it folk foar har mienskiplik lot dra- ge to kinnen. Gjin massa mei in almach tige oerheit, gjin kapitalistyske oer- hearsking fan bisit, mar in harmoanyske gearwurking fan allegearre foar alle- gearre, mei bihAld fan eigen forantwur- delikheit, initiatyf en sizzenskip. Dêr leit de wei foar hjoed en moarn. Prijzen bedragen de bedrijfsonkosten f975 in een bedrijf met een omzet van 12.000 gulden. Ook dit is een zeer op timistische raming. Volgens de oude prijsregeling waren de schoenmakers in drie categorieën verdeeld. De nieuwe regeling maakt hieraan een einde en handhaaft alleen de hoogste klasse. Door de prijsvaststelling worden voor al de grotere bedrijven die enkele knechts in dienst hebben, getroffen. Terwijl de patroon in staat is om door het verrichten van overwerk de einden aan elkaar vast te knopen, mag hij dit niet van personeel eisen. De vastgestel- werktijd der knechts is uur per dag. Het loon bedraagt 92 cent per uur in de Iste klasse wel te verstaan! De meester moet voor zich ook 92 ct. per uur rekenen. Dit zou in orde zijn, wan neer het bedrijf normale winst zou op leveren, maar dit is niet het geval. Het merendeel der patroons heeft een werkweek van 70 tot 80 uren, een waar lijk I8e-eeuwse toestand! Een middel om een tijdelijk grotere om zet de bereiken is het leveren van slech ter werk, wel niemand zal hiertoe over gaan, omdat hiermede een met grote inspanning opgebouwde reputatie voor goed verloren zou gaan. Het schoenmaken is een ambacht dat grote vakbekwaamheid vereist, en dat dus naar behoren betaald moet worden. Het personeel der schoenmakersbedrij ven staat in een sterkere positie dan de patroons, omdat het in een vakbond is georganiseerd. De patroons zijn dit niet. Van de 10.000 schoenmakerspa troons zijn er slechts 2600 georgani seerd. Dit wil dan zeggen in een z.g. vrije bond. Ook voor de patroons be staat er een vakgroep, waar een ieder automatisch lid is en een flinke premie ech- voor moet betalen, maar deze is als semi-overheidsinstantie bij het meren- deel der schoenmakers op het zachtst kleine'^elYstandigenëdï^ het ïn dé “‘^^ukt niet populair, terwijl enkelen de Vakgroep als een r— kwaad willen gehandhaafd zien oud en eerzaam ambacht, een zware strijd te voeren hebben om hun bedrijf in stand te houden. De gestadige stijging der lederprijzen op de wereldmarkt na de oorlog, de toeneming der bedrijfsonkosten en de hoge sociale lasten drukken zwaar en maken een redelijke winst welhaast on mogelijk. De thans nog geldende lijst van maxi mumprijzen dateert van Jan 46 en is gebaseerd op een leerprijs van ongeveer f 4.50 per kg. En dan te bedenken, dat de officiële prijs vandaag aan de dag reeds f 6.50 bedraagt en op de dag van ons bezoek zelfs van een van onze schoenmakers f 7.10 gevraagd werd. Zo achter de schermen is er een hele strijd gevoerd tussen de Vakgroep en bonden enerzijds en de Directeur Ge neraal der prijzen anderzijds. De Vakgroep heeft tenslotte het derde voorstel dat gedaan werd, aanvaard. De z.g. „hoekprijs” d.i. de prijs van zo len en achterlappen, waarop de andere prijzen gebaseerd zijn, wordt hierbij van f 3.60 tot f 3.90 verhoogd. Dezelfde reparatie met rubber wordt echter in prijs verlaagd en zal f 2.90 bedragen. j De „Bonden” t slechts een verhoging van de „hoek- makket hy twa fouten, dy’t it debat gjin prijs” tot f4.75 voldoende is. De aan dacht van het publiek dient gevestigd te worden op het feit dat de „hoek prijs” aangeeft het bedrag verschuldigd voor het opspijkeren van zool en achter lap. Bij alle repararties is nog een bedrag verschuldigd voor het rechtmaken der hakken, randen, enz., wat op de prijs lijst ook nauwkeurig staat aangegeven. Voorts doet zich tengevolge de prijs- voorschriften de eigenaardigheid voor dat men voor l paar zolen en l paar achterlappen f3.90 moet betalen wan neer het l paar schoenen betreft; be treft het 2 paar schoenen, dan betaalt men f4.^-. Voor het vaststellen der prijzen is het Directoraat Generaal uitgegaan van o.a. de volgende calculaties, die o.i. terecht door ale plaatselijke schoenmakers on deskundig worden genoemd, of in elk geval niet onpartijdig. De werktijd voor het herstellen van l p. schoenen werd gesteld op l uur. In werkelijkheid be draagt deze 1.15 uur. Het snij verlies van leder werd gesteld op 5 In wer kelijkheid bedraagt dit 15 minus 5 bruikbaar afval. Volgens het Directoraat Generaal der koart sjitten yn aktiviteit, mar wol yn it forsoargjen fan it algemien bilang. Hja hiene in to swak sosiael gefoel. Yn de perioade foar 1918 wie it oandiel, dat it bisit opeaske fan de mienskiplike fruchten, fiersto great. It wurk, de ar beider, de hierboer, de net-kapitael- krêftige sakeman kamen oer alle boegen to koart. Doe’t dat al mear ynsjoen waerd en der fan mear as ien kant for- set kaem, hat men it tokoarstsjittende partikuliere forantwurdlikheitsbisef korrigeard troch in trits fan sosiale wet ten. De Steat makke goed, hwat it lib- ben bidoarn hie. Omdat de (indernim- mer gjin genóch noed stie foar de rjochten fan de minske, it winstprincyp boppe dreau, üntstie maetskiplik ün- rjocht en antisosiale sünden. De min- sken moasten twongen wurde mear om har meiwurkers en meiminsken to tin ken en dy taek droech men op oan de Steat. Men moast dit wol dwaen, omdat de sosiale groepen yn it folk fiersto swak wiene om dy taek, dy’t harren oars takomd hie, üt to fieren. It libben lei as gefolch fan de sterke yndividua- listyske opfieding en praktyk to folie ütinoar om de sosiale funksje, dy’t harren oars folslein taheart ek oan de sosiale groeperingen ta to bitrouwen. Dêrtroch is de moderne histoarje fan Nederlan wurden sa’t wy him kend hawwe. Wy hiene de yndividualistyske wal fiersto ticht oankrüpt en gyngen, doe’t wy dat ynseagen, mei foarsje nei de oare wal. Der kaem in greate krisis oerhinne, dy’t tige skerp de skaedkan- ten fan it libben bleat lei en de oerheit twong om jit folie fierder to gean. Noch wiene wy der net fan bikomd of de oar- loch briek los en twong al wer ta fierder yngripen. Gjin minsk kin dit kwea-óf nimme, it koe net oars, der wie gjin yn- stansje, dy’t yn dizze tiden dy taek oer- nimme koe. Ik wol noch wol fierder gean en sizze, dat dit yngripen in greate De rode haan. De schade, in Januari door brand veroorzaakt, wordt op f l.648.000.geschat (vorig jaar f 1.124.000.— Een Rubens ontdekt? Reuter meldt uit Londen dat een schilderij, voorstellend een naakte vrouw, die zich doorsteekt, verkocht is voor 3200. Het zou het origineel zijn van Rubens’ „Zelfmoord van Dido”. Nieuwe baan? De Stichting voor de Ne- derl. Visserij vroeg de minister de be noeming te willen bevorderen van een staatssecretaris voor de visserij. ’n Beter biertje. Door invoer van bui tenlandse grondstoffen zal het mogelijk zlijn, begin ‘April een betere kwaliteit bier te brouwen. t Streekblad voor Sedert Goffe in ons leven kwam, heb ben we bepaald een zwak voor schoen makers. Goffe was een schoenmaker oude stempel. Daarnaast was bier, eveneens van het oude stempel. Hij zeepte in met de hand en toen de nieuwe dominee een kwast meebracht, omdat hij Goffe’s pikhanden niet fris vond, nam deze wraak en doopte de kwast in kokend water. Nog veel meer anecdotes zouden we van de oude Goffe kunnen vertellen. Maar het voor naamste was toch, dat Goffe pik had en tegenover ons als kinderen, als hij een goede bui had, wat pik betreft, erg mededeelzaam was. Niets was immers voor ons begerenswaardiger dan Gof fe’s pik. Men kon er op kauwen, er mee boetseren en er met behulp van een stukje blik, leuke kikkertjes van maken, die écht konden hippen. Goffe was bovendien filosoof. Hij kon wijze woorden zeggen. Hij had veel tijd tot nadenken en de vrucht daarvan werd vastgelegd in zijn vaste zegswijzen en zijn vaak afwijkende en zeer persoon lijke meningen. Dat alles is al lang geleden. Toch zijn we de oude Goffe nog niet vergeten. En altijd bleef er bij ons een zwak voor schoenmakers. Toen we de vorige week bijna al onze plaatselijke schoenmakers hebben ge ïnterviewd, soms onder het genot van een kop geurige thee en een dikke si gaar, soms bij stukjes en beetjes zo tus sen het helpen van de klanten door, soms in die gezellige werkplaatsjes, die nog steeds iets ademen van de sfeer, die éénmaal in Goffe’s pikkamertje heerste, had dit voor ons een geheel eigen bekoring. Er school zowaar nog iets van de romantiek van onze onver- geelijke jeugdjaren in. Het doel van onze gesprekken ter verre van romantisch. Het was namelijk bekend dat in de rij huidige maatschappijvorm veelal zwaar Je Vakgroep als een noodzakeh k te verantwoorden hebben, ook de kwaad willen gehandhaafd zien en als schoenmakers, als beoefenaars van een ideaa stellen een „vakgroep d e „vrij wordt en los van cc cvcrhcid t_ staan. De prijsvaststelling moet en kan, vol gens vele zegslieden verdwijnen. Het argument dat de prijsvaststelling scha delijke concurrentie uitschakelt, gaat niet op. Het is een vaststelling van ma ximumprijzen, men is vrij om minder te berekenen. Volgens sommige schoenmakers is de enige reden van bestaan der prijsvast- n t 4 Bnlswards Nieuwsblad r| ir b ML I t i. e I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1