1 r Xa Flitsen uit Indonesië it r I Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed n f| to sizzen 45e Jaargang No. 18 Vrijdag 4 Maart 1949 West- Uitgave van DruKRerij Fa. A. J. 1 19.45. heeft op een vage bekijkt, is het niet te geloven. Hon derden bomen zijn bezweken, zo, dat de wegen er soms door werden versperd. Van huizen zijn gevels ingestort en da ken afgerukt, terwijl verscheidene boer derijen geheel zijn vernield. hun groeperingen steeds steviger samen binden. Het Atlantisch pact is niet minder dan een nachtmerrie voor Rusland en dat brengt thans ook zijn hulptroepen in beweging om bepaalde landen te verhinderen zich er bij aan te sluiten. Zo heeft Polen een officiële stap bij Denemarken gedaan om aansluiting van dat land te voorkomen. Ook hebben, zowel in Frankrijk als Italië communistische leiders verklaringen uit gegeven, die practisdh hierop neerko men dat de communisten Rusland zullen helpen als hun landen betrokken wor den in een oorlog tegen de Sovjet-Unie. Men had altijd wel vermoed, dat in een dergelijk geval de communisten als z.g. vijfde colonne zouden optreden, doch het baarde toch enige verwondering, dat ze er nu zo rond voor uitkwamen. mende cantonnale verkiezingen kunnen beïnvloeden. In echte ftrije Fries Hat fan frjemde twang in grii*. 19.15. 19.30. Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Tilefoun 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87920 Reg.- Omroep Noord 245 M. >g en A. er: 1** De Engelsen zijn thans met West-Duütsland in onder- handeling over een belangrijk handels- verdrag, de Benelux zal daarbij echter een oog in het zeil moeten houden, want ook die heeft groot belang bij de Duitse markt en de positie van Engeland als bezettende mogendheid kan licht voeren tot ook een bevoorrechte positie in het Duitse handelsverkeer. Geeft het Midden oosten op het moment datl we dit schrijven, weinig aanleiding tot com mentaar, over Al met al krijgen de timmerbazen en ruitenzetters heel wat „sjouwtjes” op te knappen. Men moet de Europese Beweging, die dezer dagen te Brussel congresseerde, vooral zien als een propagandalichaam voor de Europese Eenheidsgedachte. In de Benelux en de Westerse Unie is of wordt iets, van haar streven reeds van boven af verwezenlijkt. Churchill heeft er op een propagandaver- gadering te Brussel o.i. terecht op ge wezen, dat een der fouten waarom de Ver. Naties niet goed werken, is, het gebrek aan regionale organisatie, dus aan onderlinge binding van landen in een bepaald gebied. Eerst als dergelijke grote eenheden de pijlers van het ge bouw der Ver. Naties vormen zal het aan zijn doel beantwoorden. De Europese Beweging had reeds op het Haagse congres van verleden jaar het verlangen geuit dat er een Europees Hof ter bescherming van de rechten van de meng zou worden gevormd. En blijk baar zal het practisch resultaat van het nu gehouden Brussels Congres worden dat de Europese Beweging aan de be trokken regeringen een vast omlijnd voorstel zal voorleggen betreffende de instelling van dat Hof, dat zoals Chur chill in een openbare vergadering zeide in de toekomst wettelijke gruwelen als het proces tegen kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten zou moeten voorkomen. Hoogstens zou zo’n Hof echter, zolang het Oosten zich niet tot Westerse demo cratie bekeert, in het vervolg naast de gezaghebbende stem der Kerken van de wereld ook de zijne als rechtsprekend lichaam kunnen doen horen ter veroor deling van dergelijke daden in het Oos ten. Maar West en Oost in Europa drij ven, in stede dat ze elkaar naderen, steeds verder uiteen, nu beide partijen Gezond wonen. Friesland is de gezondste der elf pro vinciën, aldus dr. P. Muntendam, dir.- generaal voor de volksgezondheid. Wel had Friesland voorheen een zeer hoog sterftecijfer, doch dit cijfer werd nade lig geïnfluenceerd door het grote aantal ouden van dagen, dat deze provincie met haar uitstekende oudeliedenverzorging telde. Sanatorium „Beatrix-oord”. In het sanatorium „Beatrix-oörd” te Ap- pelsga. werd op Woensdag 22 Februari j.l. de 1000e patiënt ingeschreven sedert 15 December 1945. Op laatst gemelde datum trad de tegenwoordige genees- heer-directeur, dr. J. K. Kraan, in func tie, onder wiens leiding de inrichting gjeheel werd gereorganiseerd en sterk werd uitgebreid. Voor de daadwerkelijke t.b.c.bestrijding was deze opname een ogenblik om even bij stil te staan. Toch zal er nog veel moeten worden gedaan, aleer deze ge vreesde ziekte afdoende bestreden kan worden en ondanks het grote aantal op namen in zo korte tijd liggen er nog steeds velen op opname te wachten. Afgezien van de desolate toestand, waar in de oude houten paviljoens zo langza merhand beginnen te verkeren, onder streept een dergelijke gebeurtenis nog De Europese Beweging was bijeen. Komt er een Europees hof? Rusland vreest het Atlantisch pact! Communisten verklaren „vijfde colonne” te zullen zijn. Handels belangen in West-Duitsland. Bezorgd- j heid over Z.O.-Azië. - - u.i Zuld-Amerika. eens weer hoe noodzakelijk het is, om zo spoedig mogelijk over te gaan tot de bouw van een geheel nieuw en modern ingericht sanatorium voor de drie Noor delijke provinciën. Dinsdag 8 Maart: 19.1520. Fries programma. Stimmen üt it Heitelén. It selskip Tetman de Vries spi- let: „Dp Tiisdei’, in fragment üt it Toaniel- en Sjongstik „In rike wike”. De Reinböge. Prof. Dr. J. H. Brouwer lést to foaren üt it wurk fan D. A. M. Jaarsma. In Siam ontstonden ook gevechten met opstan delingen, op het ogenblik schijnt het er weer rustig te zijn. Over China is er niet veel nieuws, wel hoort men van on bevooroordeelde deskundigen, dat de Chinese communisten toch eigenlijk geen volbloed aanhangers van Moskou zijn en dat de strijd in werkelijkheid een opleving is Ivan de eeuwenoude vete tussen Noord -en Zuid-Chinezen. Tsjang Kal Sjek behoort tot de laatste, maar Mao Tse-tung, de leider der opstande lingen, is toch eigenlijk geen Chinees uit het Noorden., Hoe dit ook zij, in het Verre Oosten is de toestand verre van duidelijk en blijft hij wankel, zoals dat ook het geval is in Zuid-Oost-Azlë heerst zekere bezorgdheid door de ont wikkeling der gebeurtenissen in Birma en Siam. In Birma hebben de opstan dige bewegingen der Karens zowel als van de communisten de positie der re gering zo ernstig verzwakt, dat Enge land, India, Ceylon en Australië zich ge noodzaakt hebben gezien hun goede diensten aan te bieden. Niet alleen trou wens om te trachten het communisme te beletten verder veld te winnen, maar ook omdat Birma de grote rijstleveran- cier in Z.O.-Azië is en het rijs-transport door de onlusten in de war loopt. De Birmaanse regering heeft zich om een lening tot haar bondgenoot Engeland ge wend, die zoals begrijpelijk is, er echter eerst de rust wil zien teruggekeerd en weten aan wat vor regering zij ’t geld leent. De Engelsen noch de Birmanen zelf hebben tot nog toe veel pleizier ge had van| het fjeit dat eerstgenoemden zich volledig uit het land terugtrokken en men kan zich begrijpen, dat dr. van Royen dezer dagen op een persconfe rentie zeide dat hij zich de ontwikkeling tussen de Nederlandse en Indonesische betrekkingen voorstelde als die tussen Engeland en India en niet als die tussen Engeland en Birma. I 1 De tabaksteelt. ,n de ledenvergadering van de tuin- jouwvereniging „De vier gemeenten” te Veenklooster, hield een assistent van de njkstuinbouwconsulent voor tabaksaan- geiegenheden in Nederland, een uiteen zetting over de oorzaken van het terug lopen van de oppervlakte, beteeld met tabak. in de 17e eeuw bedroeg deze toch meer dan 2000 ha. De oorzaken zijn o.a. dat de telers niet voldoende georganiseerd zijn. De kwaliteit der tabak wordt niet opgevoerd en de teelt wordt te eenzij dig uitgevoerd. Door de voorlichtings dienst zijn deze oorzaken terdege nage gaan en maatregelen om deze in het vervolg te voorkomen. Thans kunnen de leden via hun plaat- I e.ijke ve/eniging de tabak welke van Onlusten in Siam-,,edc k' aliteit dient te zijn, afzetten prij en die goed rendabel zijn. Men zorge echter voor rijpe bladeren, op de »"iste wijze geteeld en geoogst. crschillende vragen werden door spr. nog beantwoord. Vooral de wijze van drogen, daar de kleur bij de kwaliteits- bepaling een belangrijke rol speeh. Ook de bemesting was van zodanig belang, dat er een extra chloorvrije kunstmest- toewijzing voor werd beschikbaar ge steld. Verschillende leden toonden inte resse voor het telen van een bepaalde oppervlakte. De Franse regering heeft direct scherp op de communisti sche uitlatingen gereageerd. Door inval len in communistische bureaux, heeft zij zich er van trachten te overtuigen, of sabotagehandelingen in geval van oor log werden voorbereid en spionnage gepleegd. Inderdaad schijnt deze actie bezwarend materiaal te hebben opgele verd ook in communistische parlemen taire kringen. Ook in het leger zijn enkele communis tische cellen ontdekt. Niet alleen ter wil le van zijn a.s. deelgenootschap in het Atlantisch pact echter, maar ook om de binnenlandse toestand moest de Franse regering wel direct toeslaan. Want dc uitlatingen uit communistische kringen waren natuurlijk kolen op de molen van de Gaullisten, die de regering altijd van te slap optreden beschuldigen en de ko- Zuid-Amerika. Voor de zoveelste maal heeft zich een revolutie in Paraguay afgespeeld en in Argentinië heeft Peron het niet gemak kelijk. Het wordt in het leger en de vak beweging onrustig, terwijl de levensmid- delenprijzen stijgen en de reserves van de staat, in de oorljog gevormd, zijn op. Geen wonder bij het zeer buitenspo rig beheer^ Eén voorbeeld:' 'voor een enorm bedrag werden niet veel meer dan een jaar geleden de Argentijnse spoor wegen, die in handen van Engelse maat schappijen waren, overgenomen, het be drag werd verrekend met vleesleveran- ties aan Engeland. Nu verliezen die spoorwegen 500 millioen gulden per jaar. voor de eilandenkust en de reddingboten hebben het druk gehad. Dat ook deze het zwaar te verantwoorden hebben ge had, blijkt wel hieruit, dat de Brandaris van Terschelling met ingedeukte stuur hut en het verlies van een anker bin nenkwam. Deze kloeke reddingboot met haar ervaren bemanning heeft echter niet tevergeefs in deze ontzettende storm op zee gezwalkt, want ze is er in geslaagd de bemanning van 26 koppen van het gestrande en door midden geslagen Poolse stoomschip „Katowic” in veilige haven te brengen. Ook de Terschellinger sleepboten, die er meer op uit zijn de schepen te redden en daarmede uit de aard der zaak ook de mensen, hebben het druk gehad en zijn steeds in de weer geweest. De „Oce aan” van de rederij Doeksen sleepte de coaster „Hast IV” naar veilige haven, terwijl de „Holland” het reeds ver afge dreven Deense schip „Karen Toft” nog op tijd te pakken wist te krijgen. Het was gevaarlijk op zee, maar ook óp het land, hoewel er wonderbaarlijk genoeg betrekkelijk weinig slachtoffers zijn gevallen. Voorzover nu bekend is het meisje Steenaart van Leeuwarden, dat tegelijk met een ander meisje door een vallende boom was getroffen, in ’t ziekenhuis overleden. Het mag een wonder heten, dat er niet meer persoonlijke ongelukken zijn voor gekomen. Wel zijn verschillende mensen gewond geraakt door vallende dakpan nen en dergelijke en zijn er verscheidene - - 5 OSINGA - Bolsward Hwat hat Gabe Skroar De Republikeinse regering heeft de Ne derlandse uitnodiging voor de ronde- fa el conferentie van de hand gewezen en ik Nederlandse regering ervan beschul digd de resolutie van de Veiligheidsraad niet ten uitvoer te leggen Dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Canada, persconferentie verklaard, dat er geen essentieel verschil bestaat tussen de doelstellingen van de Nederlandse rege ring en die van de Veiligheidsraad: Ne derland wil vrede en arbeid in Indonesië achterlaten, en geen chaos, die tot com munisme zou leiden. Uit Surabaja wordt gemeld, dat drie stationsgebouwen aan de spoorlijn Su rabajaMalang, die sedert de jongste aanslag was geblokkeerd, zijn verbrand. Thans lopen op deze lijn weer treinen. Een bende heeft een overval gepleegd op het ziekenhuis te Turen, ten Zuiden van Malang, waarbij twee doctoren en zeven verpleegsters werden ontvoerd van wie niets naders is vernomen. Uit Semarang wordt gemeld, dat de ad ministrateur van een suiker-onderneming nabij Palembang is vermoord, ook het politie-posthuis hier is, doch zonder suc ces, aangevallen. Nabij Tjilitjap heeft een bende een aan tal dessahuizen en een politieposthuis verbrand, nabij Ambarawa werden twee personen vermoord door een bende, die een huis plunderde. Eveneens nabij Tji litjap werd dezer dagen een politiejeep beschoten, waarbij een der vier inzitten de agenten werd gedood. Het empla cement van de thee-onderneming „Ma labar” in het Bandungse werd dezer da gen aangevallen door een sterke bende, die drie der ondern,emingswachten dood de. Ten gevolge van de verdediging door de ondernemingswacht werd de bende bezig gehouden totdat militaire hulp na derde. I Bij een dergelijke windkracht kon het niet uitblijven of ons snel verminderde aantal molens zou nog slinken. En in derdaad, is dit dan ook gebeurd. Zo is bij Spannum een watermolentje finaal over de kop geslagen. Maar niet alleen deze karakteristieke molentjes moesten het zwaar ontgelden, ook zijn er ver schillende van de z.g. Amerikaanse windmotoren gesneuveld. Ook telefoonpalen zijn bij rissen afge knapt, lagen over de grond verspreid of hingen nog in hun draden. Spoor lijnen werden versperd, telefoenverbin- dingen verbroken en het ,electrisch net zo beschadigd, dat een gedeelte van de provincie zonder licht zat. Van alle kanten stromen de stormbe- richten ons redactiebureau binnen. Te Oosterlittens heeft- vooral de Herv. kerk geleden, werd een gevel ingedrukt, op het terrein van de zuivelfabriek een iep ontworteld. Te Oosterend moesten de jonge boompjes het ontgelden en be liep de kosterij aanzienlijke schade. Iemand, dje een dakpan op zijn hoofd kreeg, moest naar de dokter. In Ferwoude moest men noodgedwongen de petroleumlampen weer in ere her stellen en werden sommige daken „schoongeveegd”. Te Hitzum woei een houten schuur ineen, zodat het vee el ders moest worden gestald en beliep 'n inwoner verwondingen op door glas scherven van een ingedrukt raam. Te Witmarsum werd een woning finaal onbewoonbaar en ook te Zurich leden bijna alle huizen schade. Te Arum speel de de storm met een hooiberg en een kippenhok, die royaal werden wegge blazen, te Pingjum sloeg het gebouw van de gemeentereiniging tegen de vlakte, te Tjerkwerd sloeg de ringmuur achter de pastorie omver en werd een huis van de dakbedekking ontdaan, te Nijlander- zijl drukte de achterzijde van ’n schuur finaal inelkaar, terwijl ook in het dorp enkele schuren schade opliepen en ten slotte werd te Folsgare de nieuwbouw gedeeltelijk vernield. Streekblad voor en Zuidwest Friesland „De wind, de wind, die had. een dolle bui,” aldus een schoolversje en een ka- lenderrijmpje luidt: Maartse buien, die beduien, dat de zomer aan komt kruien. Dit laatste zij dan onze troost, want het eerste was maar al te zeer van toepas sing, toen deze week de lentemaand haar intrede deed. In een dolle bui rukte de storm de pan nen van het dak en de hoeden en petten van het hoofd alsof het dorre bladeren waren in het herfstgetij. Bomen werden ontworteld, takken afgerukt, ruiten ver nield, telefoondraden afgeknapt, stuk ken daklood en zinken goten naar be neden gekwakt, schoorsteenborden los gerukt, alles wat niet buigen wou, tot barsten bewogen. Soms werd het al te bar en werd een gehele gevel omvergesmeten, een geheel dak weggeslingerd, een gebouw in el kaar gesmeten, een hooiberg omver- gekanteld, enz. Nog meer dan in de stad had buiten; de wind vrij spel. Inderdaad, de orkaan, die overal in Ne derland veel schade heeft aangericht, heeft ook in Friesland lelijk huis gehou den, vooral ook op het platteland. Hejel wat boerderijen hebben aanzienlijke stormschade opgelopen. Bomen werden ontworteld of knapten af. Te Franeker kwam, evenals in Bolsward, het boven stuk van een boom, die afknapte, te recht op een huis, waardoor het dak ernstig werd beschadigd. De haan van de toren der Grote kerk) te Franeker kreeg een geweldige opstopper en hel- door de wind het water ingegooid, maar de zwaar achterover en ieder ogenblik dodelijke ongevallen kwamen, buiten ’t was men bevreesd, dat het beest naar reeds gemelde, nergens voor. Als men beneden zou komen. Tot nu toe heeft z0 door het Friese land gaat en de ra- het haantje, al is het dan ook in een zeer potsierlijke stand, zijn standplaats we ten te behouden. Die van de Witmarsu- mer toren was zo gelukkig niet en kwam naar beneden. Het is inderdaad heel gek gegaan. Mu ren werden ingedrukt en huizen stortten in elkaar. Dakpannen suisden door de lucht en schoorsteenborden en grote stukken zink van platte daken zweefden als vale vleermuizen naar beneden. Het was levensgevaarlijk om op straat te verkeren. Vele ouders dachten er zeer terecht ook zo over en hielden hun kin deren thuis van school, waardoor het schoolbezoek tot beneden de helft van het normale was gedaald. Wat ook sterk gedaald was, dat was de waterstand van het Ijsselmeer, al thans aan deze kant. Het water was zo laag, dat niemand te Makkum bijv, zich kon herinneren het ooit zo laag te heb ben gezien. Verschillende schepen in de haven lagen aan de grond en helden over. Uit de aard der zaak moet dus het water aan de Hollandse kust een on gekende hoogte hebben bereikt. Hoewel het geen springtij was, was ook het Waddenzeewater buitengewoon hoog en sloeg zelfs over de afsluitdijk. On danks ide) orkaanachtige wind, die in verschillende stoten een snelheid be reikte van ongeveer 144 km. per uur, hebben de NACO-bussen over de af sluitdijk de dienst volgehouden en heb ben geen enkele rif overgeslagen. Wel moesten op de afsluitdijk de passagiers allen aan de windkant van de bus plaats nemen om daardoor de kans, dat de bus van de dijk zou gaan, te verminde ren. Pleizierritjes zijn het niet geweest en van de chauffeurs is wel het uiterste gevergd. Hoewel men te Harlingen zich niet he lemaal zeker gevo|elde van de nieuw aangelegde dam en het water er om ne gen uur des morgens reeds overheen sloeg, terwijl het pas om elf uur hoog water was, heeft de dijk zich uitstekend gehouden. Er was niet de minste be schadiging aan waar te nemen. Wel ech ter aan de huizen in de buurt van de dijk. Practisch geen enkel huis was on beschadigd, maar hierop maakte Har lingen geen uitzondering op de andere plaatsen in Friesland.' Toch is het water in zee heel hoog ge weest, want wrakhout uit zee was over de nieuwe dijk heengeslagen en dreef in de kolk er achter. De Friese zeeweringen hebben bewezen, dat ze in goede conditie zijn en dat ze tegen een stootje kunnen. Overigens was men te Harlingen zeer ongerust over het lot van de 5 leden tel lende bemanning van de schelpzuiger „Trio” en van het scheepje, dat bij de „Trio” was. Er ging dan ook een golf van geruststelling door de havenstad toen bekend werd, dat de schepen een vei lige ligplaats hadden kunnen vinden. Verscheidene schepen verkeerden in nooc voor da Nederlandse en ook speciaal Bolswards Nieuwsblad Storm over Friesland I PAUL v. ZEELAND ïkt I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1