Ziek zijn in de goede oude tijd. Onze Weekagenda 4 H) Martinytoer r door Nederland 45« Jaargang No. 19 Dinsdag 8 Maart 1949 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS1NGA Bolsward As goede lju liik worde, wol it hounje. 4 Fan de TJ. de J. alleen zonder loof binnen de stad wor den gebracht. In 1557 waren er zoveel pestlijders, dat de zieken behalve in de gewone pesthui zen ook in de stadswapendepots werden ondergebracht. In 1601 en 1602 bleken de kerkhoven te klein, waarop ook een oud kloosterplein, de binnenplaats van een gasthuis en zelfs het bleekveld van het Begijnhof tot begraafplaatsen wer den bestemd. In de zomer van 1655 werd de toestand zo erg, dat 17000 Amster dammers en alle zomer- en herfstvogels omkwamen. Het buitenland werd bang voor onze koopwaar en de Amsterdamse koopvaarders moesten deugdelijke „ge- zondbrieven” kunnen tonen, voordat in sjen fan persoanen. Wy winskje harren fan herten it alder- bêste. Venehljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Rvdactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Tslsfoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet? Ilng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 n art Sen tr: Omstannichheden fan persoanlike aerd hawwe meibrocht, dat wy yn koarten in pear minsken üt de stêd misse moat- te, hwer’t Boalsert mei rjocht great op gyng, harren yn it formidden to haw- wen. De redaksje hat al yn treflike wur- den ta ütdrukking brocht, hoe’t wy, dy’t hjir bliuwe, tinke oer it wei-tsjen fan Dokter en Mefrou ten Cate. Ik soe fol- stean kinne mei my der by oan to sluten, mar ik mien, dat it foech jowt hjir noch in wurdmannich oan ta to foegjen. En dan is it net allinnich, dat it üs tige spyt, dat dizze ynnimmende en heech- steande minsken fan üs öfskied nimme moatte, mar jit mear, dat dit echtpear yn har maetskiplik hege functy sok in great foarbyld west hat fan mienskip- minsken yn in lytse stêd. It is op him seis in trochslaend biwiis fan karakter en libbensopfetting, as men fan alle kanten, ek fan de minsken mei in hiel oare libbensskóging, hearre mei: „Hwat is dat jammer, it binne sokke béste minsken.” In nobel minskepear giet fan üs wei, om dat it net oars kin. Wy respekteare har bislüt folslein, omdat wy witte dat hwat dizze minsken dreau, alhiel fait büten it gewoane, ynferieure jildfortsjinjen of sokssahwat. Wy witte, dat de omstan nichheden har gjin kar mear lieten en hja dwaen moasten, hwat hja dien haw we. Mar Dokter en Mefrou moatte witte dat elts Boalserter, dy’t de eare hawn dat zij haar kind althans een jaar zag worden. Hef beroemde Parijse zieken huis Hötel Dieu telde in 1788 ruim 1300 bedden, elk voor 4 6 patiënten, en een kleine 500 bedden voor bevoorrechte zieken. Bovendien lagen er nog 800 op stroozakken of in los stro op de grond. De atmosfeer op de zalen werd 's nachts zo onbeschrijfelijk benauwd, dat de ver plegers en ziekenbewakers 's morgens alleen durfden binnen te komen met een in azijn gedrenkte spons tegen de neus gedrukt. Het sterftecijfer bedroeg 20 pet. en het was een grote zeldzaamheid wan neer een patiënt van een operatie her stelde. Ook in ons land was het gewoonte ver schillende patiënten in één bed te ver plegen. Toen in 1784 de gewonden van de zeeslag bij de Doggersbank in Am sterdam werden binnengebracht, werd hun in het Sint Pietersgasthuis bij wijze van eerbetoon een bed voor ieder afzon derlijk afgestaan. Pas in de 19de eeuw toen zelfs nog heel langzaam, stapje voor stapje! kwam de ziekenhuisverpleging op een deugdelijk peil. Wie nu de uitrusting, zindelijkheid en efficiency van een mo dern ziekenhuis ziet, denkt met koude rillingen terug aan de vroegere gasthui zen van het zich beschaafd noemende Europa terug. Neen, op medisch en zie- kenverplegend gebied hoeft niemand on zer ook maar één traan te plengen om het voorbijzijn van de goede, oude tijd. hat harren to moetsjen en yn har wurk dwaende to sjen, dy’t likernöch omfiem- je kinne, hoe’n drok, yntensyf stik lib- ben hja hjir oan 'e mienskip jown hawwe, in skoft stil wurden is, doe’t hy hearde fan har bislüt. Hoefolle minsken binne der yn al dy jier- ren, dat hja hjir wenne hawwe, net troch Boalsert gierig sünder dat har wei in spoar yn it libben efterlitten hat. Hoefolle minske alles hwat er hat, krigen hat fan oaren hawwe hjir inkelde jierren socht oaren, élden, opfieders, collega’s, freo- nei eigen foardiel en gemak om dan to fordwinen nei in oar oard, hwer’t it foar- dieliger like of fleuriger of oansjenliker. Wy kenne har nammen net iens mear. De moude fan ’e dyk hat harren opnom- men en har namme stiet yn it sén skreaun. In lytse stêd moat yn it moderne libben nou ien kear gewurde litte, dat party minsken har sjogge as in trochreed. Mar Dokter en Mefrou wiene hjir bi- woartele en stiene klear foar eltse noed en foar elts goed wurk. Hja wiene foar och safolle lytse lju de echte woldwa- ners en rieders. Hja libben op in heech plan en tilden elk op, dy’t mei harren yn oanreitsing kaem. In simpele rekken- neisjennerij op it Griene Krüs waerd troch harren in ünforjitlike joun en it rinnen fan de famkes foar in goed doel waerd foar dizze bern makke ta in echt goede died. As Mefrou har wurdtsje sei, dan fielden hja, dat it moai wie foar de earme siken hwat dien to hawwen en wiene hja al wer woun foar in oare kear. Och safolle lytse dingen hawwe yn it libben sok in greate bitsjutting as hja droegen wurde fan de echte leafde foar de neisten. En dy kunst forstiene hja beide tige. Der gyng in seldsume waerm- te üt fan hwat hja seine of diene. Mar ek yn in oar opsicht sille wy harren tige misse. In plak as Boalsert hat üt der aerd mar Frankrijk of Spanje de lading kon wor den gelost Is het niet veel zeggend, dat er in 1721 in Amsterdam een tijdschrift begon te verschijnen, dat het„Wekelijks Discours over de pest” heette? Peter de Grote, die in Amsterdam onze grote Boei have had ontmoet, liet na zijn te rugkomst in •’Rusland! het eerste Rus sische hospitaal annex medische school bouwen. Het geval was van hout en brandde dan ook prompt diverse malen tot de grond toe af. Er warenj 50 medi sche studenten, doch deze lieden zaten wegens ruziemaken en dronkenschap meer in de cel dan in de collegezaal. Als zij in de gevangenis met de knoet hadden kennis gemaakt, hadden zij meer geneeskundige behandeling nodig dan al hun patiënten samen! Een russische dichter beschreef deze medische groot heden als volgt: „Begraven in hun das, met hun jas op hun hielen neerhangend, zwaar besnord en met een falsetstem.” Hun patiënten kon men eerder proefkonijnen noemen. Maar waren in de achitiende eeuw, die eeuw der verlichting, de patiënten in W.- Eüropa er beter aan toe? Geen héér! In het Parijse vondelingentehuis stierven tussen 1771 en 177*5 bijna 26000 van de 32000 kinderen voor hun eerste verjaar dag, een sterftecijfer van 80 pet. In Dublin was het nog afgrijselijker: daar stierven 199 van de 200 babys in hun eerste levensjaar. Een gelukkige jonge moeder had dus een kans van 1 op 200 De keuze tussen verpleging thuis of in een ziekenhuis bestond voor de Grieken en Romeinen niet. Zij kenden geen zie kenhuizen. Ook de Teutonen verzorgden hun zieken in de familiekring en de oude Tacitus vertelt, hoe gewonde soldaten zich naar hun vrouwen of moeders be gaven, die haar lippen op hun wonden legden. Immers de Grieken, Romeinen, Teutonen en zoveel andere oude vol- kêren hadden geen medelijden met zieken en pechvogels. Wie zo dom of onverstandig was om ziek te worden, moest zelf, in zijn eigen huis en in zijn eigen omgeving, maar zien hoe hij beter werd. Het Christendom predikte een heel ander standpunt en eerst moest dan ook het Christendom vaste voet hebben ge kregen, voordat tussen de jaren 300 en 400 rondom de Middellandse Zee de eerste ziekenhuizen verrezen. Men stelle zich van deze ziekenhuizen niet te veel voor. Kundigheid en hygiëne bestond er haast niet. Zo was het ook met de Leprozenhuizen, waar de me laatsen werden samengebracht. De schrikbarend grote verspreiding van de melaatsheid maakte, dat er eigenlijk nooit genoeg leprohuizen waren. Enge land en Schotland telden er in de vroege Middeleeuwen 220, Frankrijk had er zelfs 2000. Deze| lleprohuizen waren eigenlijk meer in het belang der burgerij die de besmettelijke zieken niet in haar nidden wilde hebben, dan voor de on- gelukkigen zelf. Geneeskundige behanr deling kwam in de leprohuizen niet voor en het waren dan ook meer gevange nissen dan ziekenhuizen. Ja, ze waren nog erger; dan gewone gevangenissen' want iedere bewoner kreeg levenslang. Eén of tweemaal per jaar mochten deze paria’s een bedeltocht langs de huizen Wortelen^ rapen en radijzen mochten van hun stad houden, van hun hoofd haar tot hun voetzolen ingebakerd, een kap over hun hoofd, een klepper of ratel in de hand, opdat iedereen zich tijdig uit de voeten te maken. Uit ramen en haastig' weer dichtklappende deuren werden hun dan de aalmoezen toege gooid. Zo was het, om duizend jaar ge leden melaats te zijn. Het is met geen pen te beschrijven, met geen tong te verhalen en met de rijkste fantasie niet voor te stellen, hoeveel mateloze ellende er in vervlogen eeuwen door de mil- lioenen melaatsen van West-Europa is geleden. Levende lijken, werden zij in een middeleeuwse Duitse kroniek ge noemd. Ook als de glorieuze Renaissance door breekt, blijft de| medische wetenschap op enkele uitzonderingen na onder de ban van bijgeloof, kruidenkokerij en kwakzalverij. De dokter werd o.a. door Petrarca op de hak genomen, doorgaans als piskijker afgebeeld, gelovend in ster renwichelarij en amuletten en de datum voor purgeren of aderlaten bepalend naar de loop der planeten. Uit de 16e eeuw en 17e eeuw kennen we bijna 100 boeken over waagzeggerijEen Engels tijdge noot schreef dat de doktoren toentertijd bestonden uit prutsers, kiezentrekkers, marskramers, stalknechten, koetsiers, paardendokters, idioten, straatvegers, bordeelhouders, toverheksen, waarzeg gers, goochelaars, schurken en ratten vangers. Neem deze kleurrijke bloem lezing met een korreltje zout, ook dan blijft het nog een droeve galerij waaraan wij niet graag ons zieke lichaam zou den toevertrouwen. Maar de zieken van die dagen moesten wel! Na 1600 kwam melaatsheid nog slechts bij uitzondering voor, maar toen vooral typhus en pest. Na en tengevolge van de Dertigjarige Oorlog, die tegelijk met onze 80 jarige Oorlog in 1648 eindigde, werd Duitsland door typhus bijna ontvolkt. Een Duitser schreef: „Je kunt 15 km. lopen zonder een levende ziel te zien, behalve mis schien een koe en hier en daar een oude- man of een kind, of een paar oude vrouwen. In ieder dorp zijn de huizen gevuld met lijken en krengen; mannen en vrouwen, kinderen, knechts, paarden varkens, koeien en ossen liggen kris kras door elkaar, uitgemergeld door ziekte en) hongersnood en, bij gebrek aan een behoorlijke begrafenis, ver scheurd door wolven, honden, kraaien en raven” Hoe bang men was voor het uitbreken van de bliksemsnel om zich heen grij pende epidemieën, blijkt uit het volgen de voorval. Gulielmo Piazza, een hoog waardigheidsbekleder te Milaan wan delde op 1 Juni 1630 door de stad. Al lopende maakte hij aantekeningen in een zakboekje. Aan zijn gordel hing ’n inkt koker, gemaakt uit een koehoorn. Van der hast al har formogens foar brüke moatte. In diel fan harren, dy’t it wol hawwe, is dan jit steryl troch har ego- istyske libbenspraktyk. Hja geane troch it libben mei in minachtsjende tear om ’.e müle, sykje har eigen untwyk en skodzje de stoflike en geastlike ear- moede fan it profanum vulgus fan har skuon. Hja hawwe net bigrepen, dat elts Streekblad voor W e s t= en Zuidwest Friesland nen, mar ek fan de ienféldige, man, dy’t de molke thüs bringt of de skuon mak- ket fan him en syn bern. En dat it dus mienskipsplicht is werom to jaen, hwat men kin. Dat krekt de lju, dy’t yntel- lektueel en cultureel mear hawwe, ek derfan mear jaen moatte oan harren, dy’t dat misse. Net yn de fiere frjemdte mar alderearst yn har eigen formidden. Dokter en Mefrou hawwe mei har ta- linten hjir woekere en goed dien hwer’t hja mar koene. Hja wiene breed en lo- yael ek foar harren, dy’t fier fan harren öfstiene yn libbenshélding en leauwe. It trof my sa, dat ien fan de suvelstu- dinten Dr, Ten Cate wie learaer oan de R. Z. S. spontaen sei: „Daar ver liezen we de fijnste leraar van de school. Daar kon je zo heerlijk mee praten!” Hy liet syn soargen gean oer syn lear- lingen en yn üren fan swierrichheden wie hy harren in echte freon. Syn nobele opfetting fan alles, minsken en mien skip, hellél altyd wer it béste yn de minsken nei boppen. De hoflike figuer fan Dokter en de kordate, heldere en praktyske oanpak fan Mefrou sil Boal sert forgoed misse moatte. Wy witte dat it net oars koe, mar wy hawwe it op priis steld oan beide witte to litten, dat Boalsert mei greate tankberens en ear- bied tinken bliuwt oan de biwenners fan it greate hüs oan ’e Jongemastrjitte, dy’t har libben makke ha ta in seine foar in “lyts bisit oan yntèllektuele krêften, Ms en great, earm of ryk, sünder oan- minsken fan wittenskip, kultuer en kunstgefoel. Dat is net maklik oars to krijen. Foar de measte minsken is de striid foar it brea sa dreech, dat hja Uit piëteit Mgr. Maurice Roy, aartsbis schop van Quebec, zal zich binnenkort naar België en Nederland begeven om een bezoek te brengen aan de Canadese graven. Een lege zetel Van Prof. dr. N. A. Don kersloot (pvda) is bericht ingekomen, dat hij heeft besloten als lid van de 2de Kamer af te treden. Scharren niet vrij. In de Staatse, is op- g^iomen een beschikking waarbij de maximumprijzen voor het inscharen van vee worden vastgesteld. De vacantfe nadert. Een plan voor de aanleg van rijwielpaden over de Veluwe- zoom ter lengte van 20 km., is door een daartoe in het leven geroepen comité ontworpen. Zinvolle plechtigheid. Vandaag zal bij het gedenkteken op de Woeste Hoeve een samenkomst van familie en beken den worden belegd om te herdenken, dat vier jaar geleden op deze plaats 117 Ne derlanders uit wraak voor de aanslag op Ranter, werden gefusilleerd. Wat bedoelt men daar mee? Binnen korte tijd zal op elke eerste en derde Woensdag van de maand ook een auto markt gehouden worden te Wildervank. De markt zal zo tijdig worden gesloten dat geen „minder oirbare situaties” zul len ontstaan. Vertrouwen geschokt. Een oneerlijke brievenbesteller hoorde te Arnhem an derhalf jaar tegen zich eisen. In 1948 zijn alleen in Gelderland en Overijsel 1500 aangiften van postdiefstallen ge daan en tegen 22 P.T.T.ambtenaren zijn processenverbaal opgemaakt. Ter navolging. Een echtpaar uit de Ned. Herv. gemeente te Zwijndrecht heeft uit dankbaarheid voor de komst van de 3de predikant twaalf kronen voor het bede huis geschonken. Waar? De Drentse Bond van Schilders- patroons heeft in een te Assen gehouden vergadering besloten pogingen in het werk te stellen om in het Noorden des lands een schildersschool op te rich ten. tijd tot tijd veegde Gulielmo zijn met inkt besmelurdel vingers aan de huis muren af, waar hij langs kwam. Enkele vrouwen zagen dat, liepen naar het ge recht en jammerden daar, dat Gulielmo de huizen besmeerde met dodelijke zalf. De man werd gegrepen, gruwelijk ge folterd en op barbaarse wijze^ terecht gesteld. Een andere ramp was de builen pest. Ook daaraan vielen millioenen ten offer. In 1630 brak een epidemie uit in Noord-ltalië, die SO.OOO Milanezen en een half millioen Venetianen het leven kostte. In 1665 werd Londen geteisterd: 70.000 doden, In 1679 Wenen: eveneens 70.000 doden. In 1681 Praag: 83.000 doden, in Moskou stierven bijna 130.000 mensen in één epidemie. De pestziekte hield zelfs geen halt voor de grenzen van de machtige Republiek der Neder landen. Telkenmale braken ook hier epidemiën uit en telkenmale ook vielen er tienduizenden doden. Een lange rij verordeningen bewijst de bezorgdheid van de stedelijke overheid. Aan besmette huizen moest een groot bos stroo uit hangen, opdat iedere voorbijganger reeds van verre was gewaarschuwd, herstellenden mochten 6 weken lang al leen met een wit stokje in de hand op straat komen. In 6 weken mocht er geen nering in het huis worden gedreven of koopwaar voor de deur uitgestald. Deuren en vensters moesten dichtblijven, doodkisten met pek waterdicht worden gemaakt. Men meende dat de besmet ting werd overgebracht door kleren en bepaalde groenten. Daarom werd bij epidemie voor oude kleren en vodden een ventverbod afgekondigd en de in voer verboden van blauwe pruimen, zwarte krieken, komkommers en spinazie üs hjoed H to sizzen Hwat hat Gabe Skroar Woensdag 9 Maart: Makkum. Baptisten kerk. 8 uur. Evang.- Samenkomst. Spreker: Ds. G. Vis ser van Harlingen (Doopsbedie- ning). Tegen de lamp. Delft werd de laatste tijd onveilig gemaakt door een inbre- kersbende. Thans is de recherche er in geslaagd 9 inbraken op te helderen en de bende in arrest te stellen. Zij bestond uit.vier vrouwen en twee mannen. Bij de inbraken werden grote hoeveelheden lood en brons gestolen, alsmede een partij konijnenvellen, ter waarde van f5000.—. Gevaarlijke vondst. Eén zware bom is in een kleigroeve van de dakpannenfa- briek te Tegelen door een graafmachine naar boven gebracht. Deskundigen maakten het gevaarlijke projectiel on schadelijk. En dét met de stormschade. De pannen- fabriek van de Gebr. Cuypers te Echt is totaal afgebrand. Het ketelhuis alleen bleef gespaard. De fabrieksinstallatie was in het afgelopen jaar geheel gemo derniseerd. De schade wordt op f 60.000 geschat. Hij deugde niet. Een Turkse koopman uit Den Haag, die verdacht wordt van verduistering van kostbare tapijten is te Heerlen aangehouden. In reparatie gege ven Perzische tapijten die een totale waarde vertegenwoordigden van onge veer f 146.000, zou hij zich hebben toe geëigend. En hij ook niet. Aangehouden is de 49- jarige boekhouder C. M., die ervan ver dacht wordt een portefeuille met duizend gulden te hebben gestolen van een Am sterdamse kunsthandelaar. En zij ook niet Door het verbreken van een slot van de houten raarhluiken en het ingooien van de etalageruit bij een juwelier in de Roelof Hartstraat te Am sterdam hebben dieven zich meester ge maakt van een hoeveelheid sieraden. De schade wordt op enige duizenden gul dens geschat. Uit de doekjes. In de loop van deze maand kan het'eerste deel van het ver slag der parlementaire enquête-commis- sie regeringsbeleid 1940’45 worden te- gemoetgezien. Het verslag zal bestaan uit twee boekdelen, tezamen meer dan 1000 pagina’s tekst. Pech aan de lopende band. De gevel van het gemeentehuis te Drunen, dat in de oorlog zwaar beschadigd werd en nu gerestaureerd was, is tijdens de jongste storm ingestort. Lenteboden. De eerste lepelaars zijn, als teken van het naderende voorjaar, op Texel aangekomen. Deze vogels plegen hier te lande ook te broeden in het Zwanenwater en het Naardermeer, doch Texel heeft telken jare toch wel de mooiste kolonie. De NIWIN wil door het houden van een extra lectuurinzameling de buitenposten in Indonesië helpen, om hen de zo hoog nodige ontspanning te geven bij het ver vullen van hun zware taak. In de maand Maart zal de eerste inzameling worden gehouden. Pech. Het Nederlandse motortankschip „Oleum”, dat ter hoogte van Yarmouth zijn schroef heeft verloren, is door de Engelse sleepboot Richard Lee Barber de haven van Great Yarmohth binnen gesleept. Een kanjer. Onder Andel werd tijdens het zandzuigen uit de Maas een mon sterachtig voorwerp omhoog (gebracht. Uit een deskundig onderzoek is gebleken dat het een mammouthkies was, die kilo woog. Ter recreatie. Apeldoorn heeft een ge deelte van het prachtige Lierderbos, ge legen in de omgeving van de Woeste Hoeve, aan de weg ApeldoornArn hem gekocht. Ze moeten allen eten. Het inwonertal van Nederland steeg van 1 Januari 1948 tot 1 Jan. 1949 van 9.716.000 tot 9.870.000. Eind 1949 of begin 1950 zal de 10.000.000 worden bereikt. De Kon. Ver. voor Luchtvaart neemt nu proeven met kleine straal- en raketmo toren om het goede type te vinden voor de Nederlandse modelvliegtuigsport. n j f Bolswards Nieuwsblad ur iiiiiim i.jniiViiiriïiaii uiiiiui.il i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1