i n Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed Q Q to sizzen VLAGGESCHIP DER MIDDELLANDSE ZEE 45e Jeergang No. 20 Vrijdag 11 Maart 1949 Uitgave van DruKkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 award R. D tie. Ook Mikoyan ging heen. De Ron detafelconferentie van het Engelse Gemene best. Regeringscrisis in China. en zal Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie er. Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Adv.trtentieprös10 cent per m.m. Giro 87W in Rusland terug te komen: Wysjin- ski’s pogingen om Oost-Europa ook economisch geheel in de Russische sfeer op te nemen, verklaren ook het heengaan van* minister en bestaan verloren. De staat Queens land verloor in diezelfde „drought” 16.000.000 schapen Het is vooral de beginneling, de farmer die pas enkele jaren z’n bedrijf uitoefent en dus meestal niet bijster kapitaal krachtig is die de zware klappen krijgt. Veelal heeft hij, regelrecht, uit het moe derland komend, de grote fout begaan om direct een bedrijf aan te schaffen op het in Australië zoo verfoeilijke afbeta- lingssysteem. De harde Australische wetten staan n.l. den verkoper toe om het bedrijf onmiddellijk terug te nemen, zodra een aflossing niet op tijd wordt gedaan. Vaak was de farm toen de op volger hem overnam nog slechts gedeel telijk ontgonnen en heeft hij vele be langrijke verbeteringen aangebracht zo dat het bedrijf flink in waarde steeg. Dit maakt echter geen verschil, de verkoper heeft het recht alles terug te nemen. Zo menigeen heb ik op deze wijze den fi- Men kin in lüa net mear nimme aa it Ebben. dikwijls stof tot discussies, en dat zal wel zo blijven ook, maar tóch zijn ei tijdens het vorige kaatsseizoen, enige leemtes aangevuld. De 2e klaswedstrijden hebben een beter cachet verkregen, en over het spelpei1 in deze categorie is men niet ontevre den. Voor de toekomst zijn er ontegen zeggelijk mogelijkheden geschapen. Een surplus van parturen aan de le klas wedstrijden, zowel voor vrije samenstel ling als uitnodiging, bestaat practisch niet meer. Doordat veelal „eerste klas- sers” verstek lieten gaan, kregen ook goede tweede kiassers en zelfs junioren hun kans. En ofschoon we van de onderhavige be schrijvingsbrief afdwalen, moeten wc vaststellen dat het ’t vorige seizoen in de juniores categorie niet bepaald roos kleurig was. Oppervlakkig beschouwd geeft dat reden tot nadenken, maar wanneer men bedenkt dat de wedstrij- 15 Bulgaarse predikanten, die te Sofia terecht stonden, zijn vier tot levenslang veroordeeld, de anderen kwamen er met minder af. Een der tot levenslang veroordeelden dankte het Hof voor de „milde” straf en beloofde voortaan een gehoorzaam Bulgaars burger te zullen zijn. De Noren hebben definitief besloten zich bij het Atlantisch pact aan te sluiten, de De nen zijn goed op weg naar een derge- h'jk besluit, de Zweden hebben een Russische nota over de behandeling der Balten op een dergelijke wijze be antwoord, dat men te Moskou toch wel tot de gedachte zal zijn gekomen dat er nog maar weinig nodig is om ook de Zweden er toe te brengen hun heil bij de Amerikanen te zoeken. We hebben worden gevormd door ’s lands klimato logische gesteldheid. In de regentijd dienen de: uit zee komende regens zo hoog te stijgen dat zij de kustgebergten niet raken, doch doen ydit helaas zo af en toe niet. Gevolg: een droogteperiode, die hoe langer hoe vaker voorkomt en in het achter de bergen gelegen binnen land alle plantaardige groei verdort en verschroeit. Het komt voor dat een der. gelijke „drought” twee A drie jaren duurt. Vanzelfsprekend is dit funest StreeRblad voor West, en Zuidwest F r I e s 1 n n d ging. Dat kon trouwens ook niet uitblij ven, want aan de hand van de resulta ten in het seizoen 1947 „leefde” er iets in de afdelingen. in de kaatswereld kent men het befaam- „Wij zijn een volk van 71/a millioen. Zo spoedig mogelijk moeten wij er een van 20 millioen ïijn 1” A(Austr. Min. v. Emigratie). De beschrijvingsbrief van de Kon. Ned. Kaatsbond Hoewel het landschap vandaag de dag, in zekeren zin nog een winters beeld geeft, nog allerminst wordt gedacht aan de kaatssport, nadert het kaatsseizoen de lijstje van 24 eerste kiassers, dat gal inmiddels met rasse schreden. Nog een tweetal maanden en de kaats sport vraagt weer de volle aandacht van sportminnend Friesland in het bij zonder. De beschrijvingsbrief voor de 52e algemene vergadering, welke Zon dag 3 April a.s. te Franeker wordt ge houden, herinnert er met nadruk aan, dat zo langzamerhand de sfeer van de kaatsvelden weer tot ons moet spreken. In tegenstelling met vorig jaar toen de beschrijvingsbrief, niet minder dan 28 agandapunten bevattet vermeldt de thans in ons bezit gekomen brief slechts een twaalftal agendapunten. Het lag trouwens voor de hand, want het vorig jaar zijn er immers tal van belangrijke voorstellen onder de loupe genomen, en voor een groot gedeelte konden deze de goedkeuring van het kaatsparlement wegdragen. Het wed strijdreglement onderging op bepaalde onderdelen een niet onbelangrijke wijzi- schapenfokker.- De graanoogst loopt dan tot op een derde terug, terwijl b.v. Trouwens in geheel Australië moet een in 1939 ruim 1800 farmers hun bedrijf algehele metamorphose merkbaar zijn. Professor Dr. J. B. Thomson, beroemd Queensland-geograaf, beweert dat Aus tralië bezig is „op te drogen”. Geduren de een 40-jarige ambtsloopbaan is hij tot deze trieste conclusie moeten ko men. Hele meren verdwijnen, rivieren drogen uit en degenereren tot beken, moerassen verzanden en de woestijn breidt zich steeds maar uit. Prof. Thom son is er dan ook van overtuigd dat indien men niet snel een aanvang maakt met de uitvoering van het gigantische bewateringsplan dat in de pen is weliswaar milliarden en milliarden verslinden, maar dat Australië’s enige redmiddel is, het land binnen een eeuw waardeloos zal zijn. Lukt het echter de natuur in dit opzicht de baas te worden, dan gaat het land een toekomst tege moet zoals allicht geen enkel ander is beschoren Quo vadis, Australia? W ysjinski, die geen lid is van het Politbureau, daartoe zekere bewegingsvrijheid ge ven, in welke richting dan ook. Hij zou het kunnen zoeken in pogingen tot ver zoening met het Westen, in ruil voor zekere concessies, en hij zou het ook kunnen zoeken in een verdere ver scherping der betrekkingen met 't Wes ten en dus een tot het hoogst opge voerde afdreigingspolitiek volgen, wel ke steeds sterker spanningen in Europa zal veroorzaken. Maar welke spannin gen toch weer niet zover zouden mo gen gaan dat ze tot oorlog voeren. Op het moment dat deze dreigt, zou Mos kou Wysjinski kunnen laten vallen. Als dergelijke overwegingen het Kremlin hebben geleid bij het doorvoeren van deze wisseling van ministers is 't haast wel zeker dat we een tijd van hoog spanning in de Europese politiek tege moet gaan, de strijdbare figuur van Wysjinski staat daar haast borg voor. Daar is b.v, de Hwat hat Gabe Skroar Men weet in het Westen niet bepaald -ö -o- - - als Russisch minister van buitenland se zaken en zijn vervanging door Wys jinski. Daar Molotoff lid van t mach tige Politbureau, waarin de naaste me dewerkers van Stalin verenigd zijn blijft, kan men er niet van spreken dat hij in ongenade gevallen is. De minst sensationele verklaring voor Molotoffs heengaan is dat hij steeds meer van de werkzaamheden van Stalin, die ziek is, moet overnemen en dus geen tijd heeft voor een zoveel omvattend minister schap, dat in deze tijd van de koude oorlog ook een uiterst zenuwslopende taak moet zijn. Zijn vervanger Wys jinski heeft, daar waar hij tot nu toe de Russische zaak verdedigde, nimmer felijk gegeven er een andere kijk dan Molotoff op na te houden, ze hebben beide, op hun manier, Molotoff op een stroef-koude, Wysjinski op een scherp hartstochtelijke wijze een zelfde stand punt verdedigd, nl. dat van een verbit terde vijandschap van het Stalinistisch communisme jegens de Westelijke machten. Te veronderstellen dat door Wysiinski’s overneming van buiten landse zaken er een gunstige verande ring ten deze zou kunnen optreden lijkt dan ook wel zeer optimistisch, te meer omdat Molotoffs invloed tenslot te toch via het Politbureau zich ook op de buitenlandse politiek zal kunnen doen gelden. Berlijnse kwestie. Als Oost-Duitsland in het oostelijk blok, dat heel vast aan Moskou zal worden gebonden, moet opgenomen, moet Berlijn mee, dat hoort er bij. En daarom zou het kunnen zijn, dat Wys jinski er alles op zal zetten Berlijn van de Westelijke geallieerden vrij te ma ken. Misschien door onderhandelingen, misschien door de afdreigpolitiek tot de hoogste spanning op te voeren. En men kan zich dan ook wel voorstellen dat vooral ook de West-Berlijners somber gestemd zijn, omdat blijkbaar zij de inzet van het spel tijdens de Eu ropese crisis van dit voorjaar zullen zijn. Om nog even op de ministerwisieling In China is de regering van dr. Soen Fo afge treden, zij had tevergeefs getracht Tsjang Kai Sjek over te halen naar het buitenland te vertrekken of op te hou den in de vredesonderhandelingen in te grijpen. Daardoor kon zij niet vor deren met de onderhandelingen met de communisten, en nu wordt aange stuurd op een regering, waarin Tsjang helemaal geen invloed meer heeft, en die dan zal trachten het met haar vij anden eens te worden. Vietnam is thans in de Franse Unie opgenomen. Het wordt daarin echter volkomen zelf standig, doch in oorlogstijd zal het le ger onder Frans bevel staan. In de haven van Malta arriveerde dezer dagen het vlaggeschip van Vice- admiraal Graaf Mountbatten van Burma, de zware kruiser „Newcastle." Ter gelegenheid van een marinefeest werd de oorlogsbodem gepavoiseerd en gaf een serie saluutschoten af uit het 21 ponsgeschut, waarvan het schip verscheidene stukken aan boord heeft. Amerikaanse en Britse oorlogsbodems vormen nog steeds een geduchte strijdmacht in de Middellandse zee men, welke het meest geschikt zijn om het snelst een eind aan die aanval te maken”. Inmiddels vordert ook de organisatie van West-Europa. Eind van deze maand komen op uitnodiging van En geland, Frankrijk en de Benelux deze landen met Italië, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Eire te Londen bijeen om het pact van de Europese Unie te bespreken, waaruit een Europese mi nisterraad en een consultieve assem- Óleé zal voortkomen. Van de nancieien nek zien breken en er kan daarom met nooit voldoende nadruk op worden gewezen dat de beste manier om te beginnen is: eerst een jaar of twee op een groot bedrijf werkzaam te zijn teneinde de nodige ervaring op te doen en dan zelf te kiezen waar men zich wil vestigen. Men steke er z’n eigen kapitaaltje niet in doch vrage aan bij de regering om woeste grond en cre- diet om zodoende van onderaf te be ginnen. Het eigen kapitaaltje, veilig op de bank, kan dan dienen als eventuele reserve Australië’s; tweede grote handicap is z’n zogenaamde „Stervende Start’-’, ’t enor me centrum dat één eindeloze woestijn is. Deze heeft n.l. dezelfde onplezierige gewoonte als de Sahara, zij vergroot zich stil aan. Gedurende de droogte- perioden nemen geweldige zandstormen millioenen tonnen zand hoog op en de poneren deze elders, waardoor ’t voor komt dat bloeiende landouwen verande ren in een troosteloze, onherstelbare voor den landbouwer zowel als voor den woestijn. In de oorlog nog ging een ge- 1 bied van 5000 K.M.2 reddeloos verloren. er al eerder op gewezen dat al dit ge- weg met het heengaan van Molotoff beuren eigenlijk vraagt om een Russi- -1 sche revanche, om Russisch prestige- herstel. Men kan Mikoyan. Deze was een sterk voorstander van uitbreiding van de economische betrek kingen met het Westen en dus ook van goede politieke verhoudingen met dat Westen en Wysjinski’s plan klopt daar niet mee. Dat de nieuwe koers te Moskou zou worden gericht op een bijlegging der geschillen met 't Westen door vriendschappelijke onde^ handelingen lijkt ook daarom wem™ waarschijnlijk om dat blijkbaar Mos- kou’s wens, nu zo g*oed als alle com munistische partijen in het Westen ook in Nederland hebben verklaard dat zij, als er een oorlog met de Sovjet unie uitbreekt, aan de zijde van Mos- kou zullen staan. Dit betekent voor al deze partijen, dat zij al degenen die geen overtuigde Stalinisten zijn doch slechts meelopers, die er voor zullen be danken tot de vijfde colonne gerekend te worden, zullen verliezen. Slechts de De vervanging van Molotoff. Noorwegen harde kern dezer partijen zal overblij- ven en dat zegt al dat het Moskou dit- deed haar keuze. Waarom de keus wel- maal om een harde politiek te doen is. licht op Wysjinski viel. De Berlijnse kwes- Het Engelse Gemenebest zal binnenkort een Ronde-tafel-confe- reptie houden van al zijn leden, waar de defensie in het Verre Oosten en de strijd tegen het opdringend communis me daar, dat thans zich door stakingen o.a. ook fel uit in India, zal worden be sproken. Men schijnt te sturen in de richting van een Stille Oceaanpact naar het model van het Atlantisch pact. Over het laatste, waarover de onder handelingen nu afgelopen zijn, verluidt dat het voor 20 jaar zal gelden, doch na tien jaar herzien kan worden, en dat ’t Amerikaanse bezwaar, dat het om grondwettige redenen geen auto matische verplichting tot bijstand mag bevatten, is omzeild door de bepaling, dat als een der leden aangevallen wordt „de anderen die maatregelen zullen ne- Australië zoekt arbeidskrachten, vooral artsen, technici, geschoolde arbeiders, landbouwers en veefokkers. Voor het ogenblik heeft men echter het meeste belang bij de laatste drie categoriën. Ja pan’s tijdelijke uitschakeling van de we reldmarkt der fabrieksproductie schiep vooral’ in Azië een enorm afzetgebied. Tijdens de oorlog werden in Australië honderden fabrieken gebouwd, daar de aanvoer van allerlei producten uit En geland b.v. niet mogelijk was. De man nen trokken naar de fronten, de vrou wen verwisselden koekepan en wiege- touw met hamer en moersleutel en het resultaat overtrof aller verwachtingen. De vrouwen evenwel zijn naar hunne natuurlijke bestemming teruggekeerd en van de mannen bleef een ernstig per centage op het slagveld achter. In Azië valt echter geld te verdienen en de eens gebouwde fabrieken moeten derhalve draaien. Hoe aan de nodige arbeidskrachten tej komen? Immigratie op grote schaal is de enige weg en de Australische regering doet al haar best om het geheel zo aanlokkelijk mogelijk te maken. Geringe overtochtskosten, di recte werkkring, ruime lonen, verzeker de huisvesting, voorschot om het nodige aan te schaffen, kiesrecht, vrije studie faciliteiten voor de kinderen enz. enz. Wat sociale wetgeving betreft, staat Australië op het voorste plan Wie Australië bereist, bemerkt alras dat er eigenlijk drie Australië’s zijn inplaats van één, onderling enorm verschillend. Daar is op de eerste plaats het moderne Australië, het land van de magnifieke kuststeden Perth, Adelaide, Melbour ne, Sydney en Brisbane. Met hun on vergelijkelijke aanleg, natuurlijke ha vens, frisse huizenbouw en ruime stra ten, kraakzindelijk en bezaaid met par- ken, vormen deze steden wel zo onge veer het beste op het gebied der mo derne stedenbouw. De Hollander zal er zich volkomen thuis voelen. Hier niet die onnodige schreeuwerigheid en rom melige drukte der Amerikaanse steden, geen kauwgum-ziekte, geen luide das sen en geen gele schoenen. De Austra liër is rustig. Hij heeft veel van het fleg- ma zijner Britsche voorouders overge houden, al is hij, zoon der wijde, open vlakten wel ietwat ruwer, uiterlijk zo wel als innerlijk. Hij is echter sportief, oprecht en een zeer gastvrij zowel als betrouwbaar kameraad. Zijn strijd om het bestaan is nooit zwaar genoeg ge weest om hem ernstig politiek-minded te maken en daarom faat hij deze zaken dan ook maar over aan z’n regering, die zich op haar beurt laat ringeloren door de 730 vakverenigingen die hef land bezit en die kennelijk hunne inspiraties uit zekere oppositie-landen opdoen Dan is daar het tweede Australië, dat van de eindeloze, nog slechts gedeelte lijk in cultuur gebrachte vlakten; van de grote graanfarms, de enorm uitge strekte schapenfokkerijen en runder- ranches, waarop maar liefst even 125 millioen schapen en 48.000.000 stuks vee grazen, erode zich vermenivuldigen naar ’t aloud Gebod. Het is ook het land van de grote goud- en zilvermijnen, van de bloeiende wijngaarden en de kerri- wouden,, waar de kerri-boom tot 100 M. hoog is Het is het land waar nog millioenen hectaren vruchtbare grond op ontginning liggen te wachten en dat naar schatting der deskundigen nog ge makkelijk 10 millioen mensen op korten termijn nog wel, kan opnemen. Het is evenwel ook dit Australië dat d grootste gevaren voor den a.s. Dn'* verhuizenden boer oplevert, gev.m-r van een formaat dat het noodzakelijk maakt het volgende gedeelte van dit ar tikel daaraan geheel te wijden. De would-be immigrant leze dit grondig en overwege wél, wil hij niet na een paar jaar in Patria terugkeren een klein ver mogen en een grote illusie armer En dan is daar het derde, het echte, het oer-Australië, waar de jungle nog even woest en onherbergzaam voortwoekert als in den beginne en waarin dat pri mitiefste aller mensenkinderen, de Aus- traalneger nog steeds het zuivere be staan leidt van den mens uit het Steen Tijdperk. Dit is het Australië dat nog heel lang zal moeten wachten alvorens het zal worden aangepakt en tof nvt der gemeenschap worden aangewend Er Is nog zo heel veel te doen dichter bij huis. AustralU’i grote handicap» en nadelen I.T 5 t 1 Bolswards Nieuwsblad I 1 I i Emigreren naar Australia? MOLOTOFF 7!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1