Over eierzoeken Onze Weekagenda 1 I I 1 r Martinytoer j I F door Nederland 5 45e Jaargang No. 21 Uitgave van DruKRerlj Fa. A. J. OSINGA - Bo I s war d (ÜjOt. CM f H. F. F. aangegeven Fan de 5 7 Tj. <k J. üs hjoed to sizzen is 10 dezer stuurboord- De Oostenrijkse pers toonde grote be langstelling voor het Koninklijk Gezin dat in St. Anton am Arlberg vertoefde en melde o.m. dat Z. K. H. Prins Bern- hard lid is geworden van de Oostenrijkse Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij voorultbetrling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 1 i i i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Extra bericht: HET EERSTE KIEVITSEI. Het eerste kievitsei is dit jaar nog niet gevonden. Zodra het echter in uw woon plaats gevonden wordt, hebben wij gaar ne daarvan direct bericht. Evenals ver leden jaar nemen wij gaarne van ieder dorp in ons lezersrayon op, wie daar het eerste ei, broed en iets bijzonders vindt, bijv. 5 eieren in een nest, enz. De berichten moeten óf Maandagsmorgens óf Donderdagsmorgens 10 uur in ons bezit zijn, óf schriftelijk, óf telefonisch. Red. r 1 Hwat hat Gabe Skroar Maandag 21 Maart Bolsward. Convent 8 uur Jaarvergade ring Alg. Onderl. Begrafenisvereni ging- doelen de voorstanders van de inkor ting van de raaptijd, als zij er op wij zen, dat de vogels dogr die inkorting een week meer tijd hebben voordat de machine in het veld komt De meeste jongen, die nu nog door de machine „Skiclub van Arlberg, worden vernield, zouden dan al „nêst- flechtich” zijn. V Inderdaad geloof ik wel, dat hierdoor vogels zouden worden gespaard, maar niet, dat hierdoor de vogelstand op peil te houden zou zijn. Het is mijn inziens dan pok zeer terecht dat de eierzoekers opkomen tegen in korting van de raaptijd en dat het pro test juist komt van de leden van de vo gelwacht is heel goed. Want immers, zij hebben recht van praten, omdat zij metterdaad hebben bewezen veel voor de vogelstand over te hebben en dat het wel en wee van de weidevogels hen zeer ter harte gaat. Zij hebben er tijd en konden’ moeite voor over de vogels in de broed tijd te beschermen. Dinsdag 15 Maart: Bolsward. Oeb. Gasthuis&ingel. 8 uur. Verg. Clhr. Middenstandsver. Spre ker: Hollebrands. Min.-president Drees heeft in Den Haag de driedaagse con ferentie van Benelux ministers geopend met een toespraak in het Frans, waar op hij vooral van Vlaamse zijde ern stige critiek ontving. QJA. In zijn jaarvergadering heeft de Friese Bond van zelfstandige melkhandelaren besloten een telegram aan de minister te richten om de winstmarge per liter melk van van 3.55 ct. op 4.1 cent te brengen. X Het S’/z'jarïg zoontje Rommert van de heer J. Jorritsma, bakker te Drachten, liep door een teil met kokend water zo danige brandwonden op, dat hij het Diakonessenhuis te moest worden gebracht. Vrijdag aan de bekpmen verwondingen overleden. X De ongeveer 60-jarige wed. O. Oenema te Wyckel viel te Balk met het hoofd op de treeplank van een auto en werd zodanig verwond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De chauffeur treft waarschijnlijk geen schuld. X Naar wij vernemen zal de K.L.M. op 29 Maart binnenlandse vliegdiensten openen van naar Leeuwarden Daar is het I Alle minsken hjir to lanae, ratene, dat se dokterje es regearje Idaaaae, de tw* slimste dingen dy’t der yn 'e wrAid bistaute. Dinsdag 15 Maart 1949 sje, dy’t hy dêrre woun hie, wie sa, dat it Bistjür orneare: dizze man moatte wy ha. En nou’t de hear Pehlemann in pear wike mei it Bistjür de saken oanpakt hat. komt der in great bitrouwen oer harren, dat de Ambachtsskoalle to Boalsert de man foun hat, dy’t dizze skoalle meitsje sil ta in greate oanwinst foar de stêd en de hiele omkrite. Bi- nammen de wize, hwerop hy de jonges enthousiast makket foar har wurk lit it béste forwachtsje. Hiene wy earst jit de hope, dat de skoalle fuortendaliks mei April bigjinne koe, dat oanslute soe Dy de measte skoallen, it docht nou wol bliken, dat dit net gean kin. De direk- teur en de nije learaers moatte trije moanne wachtsje foar dat hja forhüzje kinne, dat is nou ien kear de ambtlike termyn. Dêrby komt jit, dat de gebou wen oan de Tsjerkstrjitte klear makke wurde moatte, de hiele Tuskenskoalle wurdt forboud en in stik fan it Wees- hüs jowt jit twa leslokalen en in peai lytsere keamers foar Direkteur en Con cierge. En dan de masjines en wurktugen, dy't der foar nedich biüne. As ik alllnnich mar siz, dat mear as hünderttüzen gou ne op 'e bigreating stiet foar it ynrjocht- sjen fan de praktyklokalen en natuer- kundige en wurktüchkundige ynstre minten, dan bigrypt men dat der jit hiel hwat tarieding nedich is foar dat alles klear is. En op it twadde plak kin men hjirüt sjen, dat der neat sparre wurdt om de nije Ambachtsskoalle ta meitsjen ta in model-ynrjochting foar jt Am bacht. De iepeningsdatum is nou definityf fêststeld op 18 Maeije. En dan kin dit wichtige wurk mar full speed bigjinne. In aerdich blyk fan meilibjen krige it Bistjür dizzer dagen jit fan in Ald-Boal- serter, dy’t nou in hege funksje yn Hol lAn hat. Hy skreau, dat er graech oan de skoalle hwat jaen woe, it mocht wol Geen windeieren. De Zutphense recht bank heeft vonnis gewezen in een civiele zaak, waarbij) een Apeldoornse groot handelaar in eieren werd veroordeeld tot betaling van ’n bedrag van f 183.000 aan een Franse commissionnair. Een herdenkingsbijeenkomst zal 29 Mrt. in de St. Catharijnekerk te Brielle wor den gehouden ter gelegenheid van de 350ste geboortedag van Witte Cornelis- zoon de With. Puntendiefstal. Diefstal van een aanzien lijk aantal textielcoupures men spreekt van 219.000 punten heeft plaats ge had bij een drietal inbraken bij textiel firma’s in Tilburg. Als dader is een 25- jarige meubelmaker aangehouden. Lijk gevonden. Twee vissers die op een der Kortenhoefse plassen voeren, von den het stoffelijk overschot van de heer- jager O. van Dijk uit Den Haag, die in de avond van 4 januari tijdens een jacht partij verongelukte. Burgemeester Oud opende de ,,Flori- bunda”, de aloude bloemen tentoonstel ling in Diergaarde „Blijdorp” te Rot terdam. „Pukkie” is gepakt Een Amsterdams re chercheur herkende in een trampassa- gier de langgezochte „Pukkie”, een Am sterdams lasser, die in het gehele land gezocht werd, in verband met tal van inbraken en ontvluchtingen, o.a. uit de strafgevangenis te Leeuwarden. Thuiskomst. De derde Willem Barendsz- expeditie nadert haar einde; op 26 Maart 's nachts 24 uur eindigt de walvisfangst in de Zuidelijke Ijszee. Bron van ergernis. De bekende jeugd herberg „Het Sangershoes” te Beegden bij Roermond zal 1 October zijn poorten sluiten. De jeugdherberg, die verleden jaar bijna 5000 bezoekers’uit binnen- en buitenland trok, was voor een gedeelte der plattelandsbevolking een bron van ergernis. De vrede getekend. De broodoorlog te Haarlem is geëindigd. De bakkers zijn overeengekomen de prijzen vast te ste|- len op 26 cent voor bruin- en 31 cent voor witbrood. Weer wat anders. De eerste Nederlandse auto-veiling, waar tweehandswagens van bonafide verkopers onder notarieel toe- zicht zullen worden geveild, zal waar- schijnlljk binnenkort te Zutphen worden opgericht. Koningin Juliana heeft het bescherm- vrouwschap aanvaard van de vereniging Helden der Zeafonds Dorus Rijken. in bankje fan 500 kostje. In ekstra ma- sjine of sokssahwat, hwat mar foar de skoalle tsjinje koe. En as de flagge op 18 Maeije op 'e Doeleseal stiet, sil de.- sünder mis jit wol mear bliken komme fan meilibjen mei dizze ynstelling. Wy kinne net neilitte om de warbere min- sken, dy't de saek fan de skoalle tsjin folie konkurrinten en seis provinsiale ynfloeden yn bifochten hawwe, to fell- sitearre mei harren great sukses. En dan is it binammen üs Boargemaster, dy me syn mannen hjir kolossapl foar yn 'e skrep west is. Wy witte, dat de Alden fan de jonges, dy’t nou strakaensens har jonges hjir yn 'e stêd sa goed to plak bringe kinne, him en syn meiwur- kers der tige tankber foar binne. Boat- sert hat de hakken yn 'e wAl setten en wol foarüt. En it giet foarüt, mei toarsje en mei manlike krêft. Jit oare pylken steane op harren bóge, it stribjen om ek in Middelbere Skoalle hjir to krijen is jit net mei sukses bikroand, mar as it slagje sil en slagje mei, wurdt einliks de takomst foar de bern hjir en hjir om- hinne gAns makliker. Ek mei de wente bou stiet it gjin dei stil. It nije die) fan 'e stêd krüpt aloan fierder nei de nije dyk en hwat der by it park de hichte yn giet, sil men Inkelde jierren in stik stêd wêze, hwer't mannich greate stêd jaloersk op wêze sil. En dan de plannen mei de nije brêge oer it Lege Bolwurk en de romte, dy’t dêrre frijmakke wurdt foar nije müglikheden. As der nou gjin minsken komme, dy’t fan dizze situaesje gebrük meitsje om hjir in nije yndustry of findernimming to fêstigjen, dan soe ik my raer forsinne. Hwant alle faktoa- ren foar in bloeijende lytse stêd binne dan yn Boalsert to finen en it folk hjir is warber en bitrouber, tige iens en sljocht en rjocht. Dat moat ta In nije bliere opgong liede fan üs goeije Aide en Jit altyd springlibjende stêd. Van lieverlede worden onze, reeds zeer ide beperkte, vrijheden ingekort. Soms gaat dit, zonder dat er van protest hiertegen weinig te bespeuren valt, althans naar buiten uit, maar soms ook komt een be paalde groep in het geweer en laat wel degelijk iets van zich horen. Dit is ook nu het geval, nu de heer Buis man in de Leeuwarder Courant een vliegertje heeft opgelaten over de ver korting van de eierzoektijd. Prohipt heb ben enige eierzoekers, ook nog wel e leden van de Vogelwacht, hiertegen ge protesteerd. Het wil mij voorkomen, dat ze daarmee de gevoelens van practisch alle Friese eierrapers hebben vertoolkt. En dat zijn er heel wat. Immers is het groot zijn, voer velen is hef toch een jeugd, die in de vrije tijd, welke hen gelaten is, met de pols op de schouder de landen intrekt om eieren te zoeken? Voor hen de mooiste tijd en de liefste bezigheid van het jaar. Reeds op zeer jeugdige leeftijd leren zij, dikwijls onder leiding van grote broer, vader of oom de gedragingen van de vogels kennen en leren ze observeren. Ze leren dit spelenderwijs, met als beloning voor hun oplettendheid één of meer eieren, die ze zelf hebben gevonden. Worden ze ouder en vraagt de strijd om het bestaan al hun aandacht en tijd, als het voorjaar wordt en „Ijip slacht oer de wjuk” dan weten ze toch nog wel op tijd vrij te maken om weer, als voorheen het veld in te trekken om te trachten „in nést bünte aeijen” te vinden. Dit weer geheel er uit zijn, en één te worden met de na tuur, waarbij al de zintuigen moeten zijn gespannen! om het te winnen van de vogels, is wel' de beste ontspanning die ze kunnen hebben. En dan de velen die steeds in het veld zijn, de boerenarbeider en de boeren, die er ook hun vreugde aan beleven om scherp acht te slaan op de tactiek van de vogels. Bovendien is er nog een andere vreugde en dat is die, welke veroorzaakt wordt door de inkomsten van de verkoop van de eieren. Laten die verdiensten niet groot zijn, voor velen is het toch een aardig „ynstruijerke”. Uit de aard der zaak zijn al de hier ge noemde dingen ^jeel goed bekend aan de voorstanders van de verkorting van de tijd voor het eierenrapen. Ze hebben daar ook niets op tegen, maar zijn van mening, dat de tijd voor eierenzoeken moet worden ingekort met het oog op de vogelstand, welke volgens hen sterk achteruit gaat. Dit zal ook inderdaad wel zo zijn, maar of die op peil zal kun nen worden gehouden door de tijd van het zoeken In te korten is nog een open vraag. Er zijn ook heel andere dingen die de vogelstand bedreigen. Eerstens is daar de Inkrimping van hun gebied door het uitbreiden van de ruimte die de mensen nodig hebben. Dan zijn de vo gels wel beschermd, maar niet in ons omringende landen, waardoor er heel wat vallen door de geweren van de Belgen, Fransen en Engelsen. Bovendien, en dat moet vooral niet te licht warden aangeslagen zijn er de na tuurlijke rovers van het veld, de roof vogels en de roofdieren. Ook zij houden opruiming onder de vogels en eieren. Wie in de eierzoektijd wel eens in de buurt van een eendenkooi Is geweest, waar meestal vele vogels nesten hebben zal daar dan ook zonder twijfel het groot aantal uitgepikte eieren hebben opgemerkt, door roofvogels uit de nes ten gehaald. Maar als de vogels zo gelukkig zijn ge weest hun eieren te hebben kunnen uit broeden, dan zijn nog lang niet alle jongen groot en een belangrijk deel hier van zal nooit volwassen worden, omdat - ze zullen moeten dienen om de roof vogels en roofdieren van het vele in stand te houden. En die houden oprui ming onder de jonge vogels. Ik zelf heb eens gezien dat een paar grote meeuwen in zeer korte tijd een hele bergeendenfamilie uitroeide op de oude eend na. De eend had zich met haar kroost een eindje in het open water ge waagd en werd daar door de zeerovers ontdekt. Het duurde maar heel kort, toen was ze kinderloos. Dit gebeurde aan de kust, moar in binnenwateren kan ieder voor zich zelf wel constateren hoe bijna iedere willekeurige eendenfamilie zien derogen kleiner wordt. Dan zijn er de vogels, waar bij dit minder goed te con stateren valt nl. de weidevogels. Maar de heer H. Pollema, voorzitter van de Grouwster vogelwacht, wijst terecht op het groin gevaar voor deze vogels van kant van de bruine kuikendieven (hoannebiters). Hij schrijft zijn inge zonden stuk „Beter zou het zijn, voor het bestuurslid (Buisman) zich eens te overtuigen, wat het aantal kuikendieven vernield aan eieren en jonge weide vogels, waarvan naar schatting 20 paren (kuikendieven) hebben gebroed in „It Fryske Gea” tussen Grouw en Eeme- woude, Veenhoop en Wamiahuizen o.d. Oldeboorn, circa 1000 h.a. hooiland to taal hebben uitgemoord, waartegen wij als vogelwachten totaal niets 1 uitrichten. De heer Pollema wijst er dus op, dat de gewraakte vogeldoders broeden op de terreinen van „It Fryske Gea”, dat niet toegankelijk is. De eieren van de Kiekendief worden niet geraapt en deze rovers families kunnen zich dan ook vrij ongestoord ontwikkelen, wor den althans door de mens met rust ge laten. Nu weet ik niet hoeveel zo’n kiekendieffamilie consumeert, maar als ze niet op een al te groot jachtgebied zitten, geloof ik wel dat ze een grondige opruiming houden onder het gevederde volkje. Dan is er nog een groot gevaar, dat de eieren en vooral de jongeren bedreigt en dat komt van de kant van de mens, de maaimachines. Op dit laatste gevaar Koene wy okkerwyks trochjaen, dat it mei de bilangstelling foar de nije Am bachtsskoalle der goed foarstie, d»r wiene doe al mear dan fjirtich jonger oanjown, nou kinne wy mei greate bli- dens sizze, dat er al mear as tachtich ynskreaun binne. It Bistjür hat fan e Ynspeksje tastimming krige om straks daliks mei triie klassen to bigjinnen. Ien foar timmerljv, ien foar smeden en ien foar masjine-bankwurkjen. ^)e wich- tichste fakken kinne nou daliks al mei in aerdige specificaty fan ein sette, in ding fan great bilang foar de jonges. It hat der nochal ynhongen om as direk teur de man to finen, dy’t it Bistjür ha woe, net dat er gjin genöch sollisitan- ten wiene, üt mear as tweintich hie men kar, mar der hinget safolle öf fan de man, dy't sa'n nije skoalle on poaten sette moat, dat de béste wie har ren hast noch net goed genóch. Der kaem by, dat neist in greate praktyske. kennis fan it ambacht sa’n direkteur ek de man wêze moat, dy energyk de lie- ding nimme kin, hwer’t gesach fan üt- giet en dy ek de swiere Niverheitsaktes bisit, dy’t hjir foar frege wurde. De man, dy't net sünder muoite loswjekke is üt syn tsjintwurdige wurkkring wie oan diz tiid ta learaer oan de Ambachts skoalle to Hearrenfean en de reputae- Ingerekend. De rijkspolitie te Noordwij. kerhout heeft de medeplichtige gearres teerd van de man, die in Kerkrade op 17 Januari van dit jaar een Duitse dou anebeambte neerschoot. Brand aan boord. Aan boord van het Nederlandse stoomschip Soestdijk, van Makassar naar New York, te Singapore brand in# de hoofdketel ontstaan. Luistervinken. Het aantal radiotoestellen in Nederland bedroeg 1 Maart j.l. 1.184.500 tegen 1.152.608 op 1 Februari. Op 1 Februari waren er 508.463 aange slotenen op hef Rijksradio-distributienet tegen 506.604 op 1 Januari. Duurste koffie duurder. De maximumprijs voor de beste soorten koffie zal met f 1.12 per kg worden verhoogd. De max. prijs wordt daardoor f 4.40 per kg, dat is f 1.10 per half pond. Negenhonderd nieuwe woningen zullen naar het gemeentebestuur hoopt, in de loop van dit jaar te Nijmegen gereed ko men. Er bestaat in deze stad thans nog een tekort van ruim 5500 huizen. Geheel uitgebrand is een kleine metaal-f warenfabriek in de Oovert Flinckstraat tq Amsterdam» 0en bak met verhar- dingsolie vatte vlam, toen gloeiende me taalwaren hierin werden gedompeld. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het personeel met achterlating van kle ding via de ramen moest vluchten. De schade wordt op f25000 geschat. Een crediet van f 160.000 heeft het ge meentebestuur van Nijmegen aan de raad gevraagd ten behoeve van de res tauratie van het grotendeels verwoeste 16e eeuwse stadhuis. Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland De taal der liefde. Te Aabyhöj (Dene marken) werd het huwelijk voltrokken tussen Ir. L. Jacobsen, hoofdconsul van U. E A. (Alg. Wereldbond van Esperan tisten) aldaar en mej. G. Kingma van Leeuwarden, die elkaar slechts door middel van Esperanto verstaan. De wereldtaal Het voorbeeld van Haar lem, waar Esperanto op de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen wordt onderwezen, wordt nagevolgd door Deventer. Hier is men in Januari 1.1. met 29 leerlingen begonnen. Einde distributie dit Jaar? Het is moge lijk dat de bonkaart welke dezer dagen wordt uitgereikt en op 1 Augustus in gebruik genomen wordt, de laatste zal zijn, waarop de distributie de levens middelen over de bevolking verdeelt. Autoprijzen vrij. De prijzen van nieuwe personenauto’s, welke in het buitenland zijn gemaakt, en in Nederland worden geïmporteerd, zullen met ingang van 18 Maart vrijgelaten worden, aldus de Mi nister van Economische Zaken. 4 April „Marshall-dag”. Op 3 April a.s. is het een jaar geleden, dat de wet op de Marshall-steunverlening aan Europa door president Truman werd onderte kend. Ter herdenking hiervan wordt op Maandag 4 April' a.s. een „Marshall-dag” gehouden in de Jaarbeurs te Utrecht. De Koningin ontvangt Koningin Juliana ontving bij haar terugkomst uit St. An ton de thans in Den Haag vertoevende negen Belgische ministers welke aan de Benelux-besprekingen deelnamen. Som migen van hen waren vergezeld van hun echtgenote. De Rotterdamse waterpolitie heeft vijf leden van de bemanning van het s.s. Molenkerk gearresteerd, die tussen Ge nua en Hongkong voor een waarde van f 7000 aan textiel uit de lading hadden ontvreemd en in China te gelde ge maakt. Ongeval. Toen de heer Vink uit Axel met zijn negenjarig zoontje op de fiets wilde stappen, kwam hen een auto in razende vaart achterop rijden. Het jon getje werd aangereden en overleed enige uren later in het ziekenhuis. Het gemak dient de mens. De heren gaan een gemakkelijke toekomst tegemoet, dank zij de uitvinding van de electrische broekenperser, die getoond werd op de Damesbeurs te Amsterdam en gebruikt kan worden met.de broek aait De burgemeester van Naarden heeft een verzoek ontvangen van de Tsjechische protestantse broederschap tot medewer king om hef stoffelijk overschot van de Tsjechische paedagoog en vrijheidsheld Comenius naar Tsjecho Slowakije te doen overbrengen. n Bolswards Nieuwsblad I i. 3 f i B B t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1