Buitenlands Flitsen uit Indonesië UI I' Overzicht li G rt üs hjoed O Q to sizzen No. 22 45e Jaargang Vrijdag IS Maart 1949 KB Uitgave van DrukRerV Fa. A. J. OSINGA - Bolsward A n* Mt H. F. F. a er I i Een interview met Districtscommissaris Coppy naar me voorstaat, niet alleen het pro gram van de padvinderij.” Diplomatie onder hoogspanning. Weer mutaties in Russische regeringskringen. Doet Spanje mee? Het Middellandse Zee- pact. Spanning rond Jeruzalem. Nieuwe regering in China. Onrust in Zuid-Amerika. Frankrijk op de tweesprong. Mijn plicht te doen tegenover God en mijn land, Iedereen te helpen waar ik kan. De Padvinderwet te gehoorzamen.” Jow foaral en bileaven gjin jild At, dat- ste noch net yn 'e buse haste. verechflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) re .3 Het hoofdkwartier van het Nederlandse leger maakt bekend, dat bij hevige ge vechten op Java 370 Indonesiërs zijn ge dood. Tegelijkertijd berichten clandes tiene Indonesische bronnen, dat de Indo nesiërs krachtige aanvallen hebben on dernomen op de stad Blitar op Oos(- Java. r 1 en, jen ten wU op Abonnementsprijs i 1.35 per kwartaal bQ vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Q!ro «w» In India heeft de regering-Malan, die de z.g. apartheidspolitiek voert, welke een scheiding der rassen beoogt, bij de pro vinciale verkiezingen wel geerr over weldigende, maar otch een meerderheid behaald en die apartheidspolitiek is In dia een gruwel. Overigens zullen de Ver. Staten wel het laatste woord hebben inzake een even tueel verdedigingspach voor de Stille Oceaan. Zij zullen immers weer de wa penen moeten leveren en het door hen beze Japan zal toch ook moeten mee spelen, terwijl Washington het blijkbaar nog niet niet zich zelf eens is hoe haar politiek ten opzichte van „De grote handicap voor de opbloei, of laten we liever zeggen, voor de bloei van de Padvinderij in Friesland, is het ge brek aan leiders,” vertelt Districtscom missaris Coppy van Franeker, en hij vervolgt: „Nu is dit wel geen specifiek Fries verschijnsel, ook in andere delen van het land heeft men gebrek aan lei ders, maar in Friesland is dit verschijn sel te erger, omdat hier zo betrekkelijk weinig oud-padvinders zijn, waaruit men de leiders zou kunnen recruteren. Hier waren eigenlijk maar drie centra en wel Leeuwarden, Drachten en Sneek. Waar het een weireld-organisatie was, werd die natuurlijk prompt door de Duitsers verboden. Wel hebben verschillende groepen, in de vorm van Knapenvereni gingen en dergelijke doorgewerkt, maar het werkelijke padvinderswerk lag toch stil. Maar na de oorlog meldden de jon. gens zich, ook in Friesland, bij honder den aan, maar helaas, de leiders. „Vindt U de kwestie van de padvinderij dan zo belangrijk?” „Inderdaad, en wel buitengewoon be langrijk. Als padvinder heb ik het vanaf mijn vroegste jongenstijd al belangrijk gevonden, maar m.i. is het dat voor de tegenwoordige jeugd nog meer als toen voor ons. Immers wat wil de padvin derij?" „Elke dag een goede daad,” merk ik op. „Goed, goed, maar dat is toch eigen lijk alleen maar de uitdrukking van het grote beginsel om te leren steeds hulp vaardig te zijn, om je te laten merken, dat je niet alleen bent op de, wereld, dat je deel uitmaakt van een gemeen schap en dat je die moet dienen.” Zuld-Afrika als een der belangrijkste Afrikaanse sta ten er een rol in moeten spelen, evenals in een verdedigingsverdrag voor de Stille Oceaan, waarmee men van Engel se zijde vrij plotseling is voor de dag gekomen. China zal zijn. Daar is aan nationalistische zij de een nieuwe premier benoemd, gene raal Ho, die meent wel tot overeenstem ming met |de communisten te kunnen komen over vrede, nu Tsjang Kai Sjek bereid is zich voor 5 jaar uit de politiek terug te trekken. Maar dat er altijd nog Amerikanen zijn, die het op de Chinese nationalisten houden blijkt uit het voor stel van 50 Amerikaanse senatoren om niet eerder wapenen naar West-Euro- pese naties te zenden, voor aan de Chi nese nationalisten een zeer belangrijke hoeveelheid geleverd is. Er gebeurt te genwoordig niet veel in de Westelijke wereld, waarbij de Ver. Staten niet op een of andere wijze betrokken zijn, maar zeer opzettelijk houden ze zich afzijdig van een conferentie van Zuid-Amerikaanse staten te Havanna, waar deze willen trachten de Europese invloed uit Zuid- en Mid- den-Amerika te bannen. De Nederlandse belangen zijn daarbij natuurlijk ook betrokken door Suriname en de Antillen. De Ver. Staten, Brazilië en Chili hebben geen afgevaardigden ge zonden, zij wensen geen ongenoegen met de betrokken Europese rijken. De tijd kan nog wel eens komen dat de Ver. Staten nog een stapje verder zullen moe ten gaan en zich verzetten tegen de plannen van enkele dezer heethoofdige staten. Ten slotte: met enige spanning ziet men uit naar de uitslag van de ver kiezingen op a.s. Zondag voor de depar tementale raden in Frankrijk. Men vraagt zich af of de verklaring der Franse communistische leiders, dat ze in een oorlog met Rusland naast Moskou zullen staan, deze partij ook belangrijk verlies van stemmen zal kosten. De Franse regering vreest overigens com munistische ongeregeldheden als het Atlantisch pact wordt gepubliceerd, daarom werd die publicatie reeds enige dagen uitgesteld. uniform. De padvinderij wil de jongens en natuurlijk ook de meisjes, opvoeden tot geestelijk en lichamelijk sterke mensen, om juist door die eigenschap pen de gemeenschap het beste te kun nen dienen. Zij wil vriendschap kweken De diplomatie werkt onder hoge druk. Conferentie volgt op conferentie; bij de geslaagde Beneluix-conferentie te Den Haag sloot aan die van de consultatieve raad van de Westelijke Unie te Londen, welke de militaire vraagstukken ver band houdende met de aansluiting aan het Atlantisch pact, behandelde, en de financiële lasten daaraan verbonden. Die lasten zijn niet gering, men denke alleen maar eens aan het feit dat Nederland zijn lichtingen met een kwart tot 50000 man moet opvoeren. Daarna volgt een conferentie ook te Londen van de Wes telijke Unie met Zweden, Noorwegen, Denemarken, Italië en Ierland om de grondwet voor de Europese raad op te stellen en dan een plechtige conferentie te Washington om het Atlantisch pact te ondertekenen^ begin April. Het is voor een leek eigenlijk niet meer bij te houden, maar kortweg komt alles hierop neer, dat West-Europa gemobi liseerd wordt om zich aaneen te sluiten In de eerste plaats om het economisch sterker te maken, waardoor de inspui tingen van de Marshallhulp het grootste econo- missaris van de Ned. Padvinders, „maar de padvinderij is een uitnemend middel om dat doel te bereiken. Zoals je weet, is de hoofdzaak bij de padvinderij de buitenspelen, spelen dus, die in de open lucht worden gedaan en die aansluiten aan het natuurlijk verlangen van de jon gens. Wij brengen hun romantiek! en spelender wijze wordt hun geleerd hun zintuigen te scherpen, de gezondheid te bevorderen en wordt getracht hun ka rakter te ontwikkelen. Door er met hen op uit te trekken en hen te wijzen op wat er bewust te genieten valt in de na_ tulur, wordt hun opmerkingsgave ver sterkt. We leren hun de omgeving, waar in ze steeds verkeren, kennen. De bomen de planten, de bloemen, de vogels. Maar dat niet alleen, ook de historische plaat sen, gebouwen, ja, je kunt zeggen, de gehele heemkunde.” communisme van buiten af, van Russi sche agressie dus. Er hebben in de laatste dagen weer eni ge ontslagen in hoge Russische bestuurskringen plaats gevonden, welke de mogelijkheid openlatien voor enige zwenking in de Russische politiek ten opzichte van het Westen. Men brengt dit alles zelfs in verband met geheime besprekingen, wel ke een aantal Duitsers uit de Westelijke en Oostelijke zónes in Godesberg voer den en waarbij de vroegere Duitse nazi- ambassadeur te Moskou Nadolny de Sovjet-Unie heet te vertegenwoordigen. Deze besprekingen zouden ten doel heb. ben verbrokkeling van Duitsland te voorkomen, waarvoor echter een ver zoening tussen -de Westelijke geallieer den en Rusland nodig zou zijn. Zou Moskou inderdaad wat tegemoetkomen der worden wij blijven het betwijfe len dan zou natuurlijk de uitbreiding van het Noord-Atlantisch pact tot Scan dinavië averechtse gevolgen kunnen hebben, maar hier komt men wel heel ver op het gebied der speculatie. Nu de Amerikaanse belangstelling voor militaire steunpunten in Europa ook toe nam, spreekt het dat er ook over Spanje weer geruchten lopen en Washington zou tenslotte toch ook dit land in de en kameraadschap en opofferingsge zindheid. Ik kan het niet anders zien als een groot sociaal belang en juist daar om is het zo dringend nodig, dat we leiders krijgen.” „Doen jullie dan geen moeite om die te krijgen?” „Dat doen we zeker, maar goede pad- vindersleiders stamp je maar niet zo uit de grond. Gewoonlijk ging ’t zo, dat uit de padvinders zelf de leiders naar voren kwamen. Maar, zoals ik al heb gezegd, in Friesland waren maar drie centra en die hebben veel te weinig leiders opge leverd. Om padvinderleider. of -leidster te worden, behoeft men zelf geen pad vinder te zijn geweest. De eerste grote eis is: Paedagogische inslag en dan na tuurlijk interesse voor de padvinderij en het werk. Er worden speciale cursussen gegeven voor leiders door beroepsmen sen uit Den Haag, terwijl er jaarlijks in het padvinderscentrum Ommen nog speciale trainingscursussen worden ge geven. Maar ja, er worden hoge eisen gesteld en er wordt ook speciaal gelet op goed zedelijk gedrag, dat ratuurlijk voor jeugdleiders altijd een der eerste vereisten is. Dit grote gebrek aan lei ders in Friesland Is werkelijk een ont zaggelijke handicap voor dit prachtige jeugdwerk. De jongens van de Lemmer, Heerenveen, Bolsward, Kollum, ja zelfs die van Sneek, schreeuwen gewoonweg om leiders. Het is een verantwoordelijk, maar ook een prachtig en sociaal ge zien zo buitengewoon belangrijk werk om de jeugd op te vangen, juist in dit zo critieke rijd perk.” „Ja, dat geloof ik, maar kunt U me nog „Dat klinkt heel aannemelijk, maar is, iets vertellen van de organisatievorm?” „Ja, dat kan wel. La*en we dan maar van onderen af aan beginnen. Dan zijn „Gelukkig niet,” zegt de Districtscom- er om te beginnen de Welpen. Dit zijn dan kleine padvindertjes van 8—12 jaar. Deze staan gewoonlijk onder een leid ster, maar het kan natuurlijk zonder be zwaar een leider zijn. Zijn ze 12 jaar, de Welpen bedoel ik, dan gaan ze over naar de Verkenners, die onder leiding staan van een leider met zijn assisten ten. De Verkennerstroep wordt onder verdeeld in patrouilles. Een uit zo’n pa- militaire samenwerking willen betrek ken. Portugal, waarmee de Ver. Staten ook onderhandelen, wenst Spanjes toe treding ook om strategische redenen. Zolang men het over Spanje niet eens isf kan ook een Middellandse Zeepact niet aan de orde komen, waarvoor Grieken land en Turkije hebben geijverd, die echter te Washington en Londen nul op het rekest kregen. Zij zullen getroost worden doordat bij het Atlantisch pact een speciale verklaring zal worden ge voegd, dat de Ver. Staten in het bij zonder belangstelling hebben voor het lot van Griekenland, Turkije, Perzië en de Philippijnen. Een verklaring, welke welzeer nodig zou zijn als een Ameri kaans radio-commentator gelijk krijgt, die beweert dat de Russen een defen sief verdrag voor het Midden-Oosten als tegenhanger van het Atlantisch pact willen opstellen en als Perzië, Turkije, Griekenland en Egypte dit laatste land is door een verbond met Engeland gedekt j— niet vrijwillig zouden toetre den, deze landen eenvoudig door de Russen zouden worden bezet. Dat klinkt dus weer heel weinig vredelievend! Om nog even op het Middellandse Zee-pact terug te komen, dit kan ook nog niet tot stand komen, omdat het lot van de Afrikaanse koloniën van Italië nog niet bepaald is en men ook nog geen zeker heid heeft, welke kant Zuid-Slavië onder Tito uit) wil. Men zegt, dat Tito in het geheim onder handelt met het Westen en elk ogenblik een inval van Kominformtroepen in zijn land dreigt om aan zijn bewind een eind te maken, ook om het Russisch prestige dat door het succes van het Atlantisch pact geleden heeft, te herstellen. Ten slotte is ook de toestand in het Midden- Oosten nog geenszins van die aard, dat men een geconsolideerde toestand heeft, waarop een Middellandse Zeepact zou moeten zijn gebaseerd. De onderhandelingen tussen Israël en Transjordanië vlotten niet erg; de Joden willen Jeru zalem tot hun hoofdstad maken, maar Transjordanië heeft een deel van de stad bezet en het zal heel wat moeite kosten hier ten slotte tot overeenstemming te komen. Er is nog al wat te doen geweest over het feit, dat de Israëlitische troe pen „in de Zuidpunt van de Negeb tot dicht bij de Transjordaanse haven Aka- ba zijn opgenikt. Transjordanië vrees de dat Israël het op die haven voorzien had en Engeland heeft als bondgenoot van deze Arabische staat nog eens ver klaard, dat de Israëlitische troepen dan ook met de Engelse te doen zouden krij gen. Israël verklaarde echter dat het de grens niet zou overschrijden, doch op Is raëlitisch gebied een eigen haven wilde stichten voor het verschepen van potas uit de Dode Zee. Een dergelijke concurrerende haven is voor Transjordanië niet prettig en men vraagt zich dus af of Israël wellicht op een handeltje uit is, en in ruil, voor vol ledig beheer van Jeruzalem bereid zou zijn van de nieuwe havenplannen af te zien. Er heerst inderdaad dus thans nog te veel onenigheid in de landen rond de Middellandse Zee om ze in een pact te verenigen. Volgens Engelse opvattingen zou, als de tijd voor zo’n pact zou zijn aangebroken, ook Hwat hat Gabe Skroar trouille wordt benoemd tot patrouille- leider. Zijn ze zestien jaar geworden, dan gaan ze over naar de Voortrekkers en komen ze te behoren tot de Voortrek- kersstam, die weer is onderverdeeld in ploegen. Natuurlijk alles weer onder lei ding. Zijn ze tenslotte 21 jaar, dan kun nen ze Verkennersleider worden. Naar boven is dan de organisatie zo: Boven de verschillende, juist genoemde leiders, staat de Groepsleider, daarbo ven de Districtscommissaris en daar boven staat dan het Hoofdkwartier. De Districtscommissaris, die dus in een be paald District het Hoofdkwartier verte genwoordigt, wordt bijgestaan door Plaatselijke Commissies, welke de Dis trictscommissaris vertegenwoordigen. De plaatselijke commissies bestaan uit men. sen met een bepaald overwicht in een plaats en uit de aard der zaak zijn hier meestal, maar noodzakelijk is dit niet, de ouders van padvinders uit die plaats er bij. Het spreekt van zelf, dat een der gelijke commissie bijv, beter over de geschiktheid van een aan te stellen lei der kan oordelen dan de Districtscom missaris, door wie die leider wordt aan gesteld.” „Dus de ouders hebben zodoende con- tröle over de aan te stellen leiders aan wie ze hun kinderen toevertrouwen.” „Inderdaad. Kijk, de padvinderij wil een opvoedende schakel zijn tussen huis en school.” „Is er ook niet zo iets als een padvin derwet en een belofte?” „Ja, zeker. Laat ik enkele dingen uit de padvinderwet noemen: Op de eer van een padvinder kan men vertrouwen. Het is de plicht van een padvinder zich nut tig te maken en anderen te helpen. Een padvinder glimlacht en fluit onder alle moeilijkheden. Een padvinder is rein in gedachten, woord en daad. Dat zijn enkele dingen uit de wet, maar waaruit je wel een beeld krijgt van wat de bedoeling is. De padvindersbelofte is als volgt: En toen begon de Districtscommissaris te vertellen van padvindersavonturen, van kampen en Jamboree en van het Spel van Verkennen. Maar dat is een te lang verhaal en ieder, die wat meer wil weten van de Padvinderij, leze er het boek van Lord Baden Powell of Gil- well „Het verkennen voor jongens” maar eens op na. „Maar bovendien leren jullie, naar ik meen, hun ook nog practische dingen, waarmede ik eigenlijk bedoel, dat hun wordt geleerd om de handen goed te gebruiken.” „Ja, zeker, we brengen hun ook hand vaardigheid bij, bijv, met het pionieren. Ze moeten verschillende knopen kunnen leggen, iets weten van constructie om bijv, eenvoudige bruggen te kunnen ma ken. We gaan bijv, met de jongens kam peren. Dan moeten ze goed en doelma tig een tent kunnen opslaan, vuur aan leggen, en aanhouden, een eenvoudige maaltijd kunnen klaar maken met alles wat daarbij, hoort. Ze moeten een spoor kunnen lezen en ze moeten leren seinen. Daar heb je nu weer zo iets, dat seinen. Dat leert hun om goed waar te nemen, het leert hun accuratesse en ook het goed opstellen van een bericht en het doorgeven daarvan.” „Ja, dat lijkt een met ander niet zo gek en het schijnt, dat de jongens er ook zo over denken, als ik tenminste af mag gaan op de geweldige toeloop na de oorlog. Maar zou daar ook de uniform niet voor een deel debet aan zijn?” „Dat zal wel. Een jongen mag dat nu eenmaal graag, maar dit gaat toch niet op voor direct na de oorlog, want toen waren er geen uniformen te krijgen.” „Zit er ook niet wat een militair tintje aan die padvinderij?” „Helemaal niet, hoewel ik moet toege ven, dat er mensen zijn, die dat den ken. Soldaatje-spelen moet je bij ons niet zoeken, al dragen we dan ook een effect zullen hebben. Door een soort uniform. Maar het is een vredes- misch herstel beveiligt het zich het best tegen de gevaren van het communisme van binnen uit, de vereniging van tal van West-E!uropese landen met de Ver. Staten en Canada in hef Atlantisch pact dient dan om West-Europa te bescher men tegen de dreigende gevaren van 't ATTLEE OP INSPECTIE. De Britse minister-president vindt tussen de vele besprekingen door even tijd om de geallieerde vliegvelden en hun personeels bezetting in Berlijn met een inspectiebezoek te vereren. Hij landde daartoe op het nieuwste vliegveld Gatov. De minister-president wordt verwelkomd door generaal Sir Brian Robertson, de Engelse militaire Gouverneur in Duitsland, (rechts) Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland i Bolswards Nieuwsblad De Padvinderij in Friesland I ird GENERAAL. ZOEKOW 1 I I i i AF fi t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1