De achteruitgang van de kievit. I M öïttïïaï Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek II Nogmaals üs hjoed Q H to sizzen 45e Jaargang No. 24 Vrijdag 25 Maart 1949 Streekblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - \PE HOOGSTE REGIONEN VAN DE SOWJET-UNIE I De wens van wordt. l I Bols ward sk« ster Hoog bezoek. Professor dr. Arthur M. Schlesinger, van de Harvard University, uit Amerika, die tijdelijk aan de Leidse Universiteit Ame rikaanse geschiedenis doceert, heeft ook een bezoek gebracht aan Friesland. Hij is de gast geweest van de Commissaris der Koningin en hij heeft in de Harmonie te Leeuwarden een lezing gehouden on der de auspiciën van de Anglo-American Society. Hij is maar kort in Friesland geweest, maar hij heeft zijn tijd wel ge bruikt om toch nog zoveel mogelijk van onze provincie te zien. Zo kwam het ge zelschap, bestaande uit Prof. Schlesinger en zijn vrouw, de Commissaris der Ko ningin met zijn vrouw, dr. P. Sipma en dr. W. Kok, ’s avonds laat nog in de oude academiestad Franeker. Ze werden gers zelf moet komen door krachtige or ganisatie, en dat het groeiend bescha vingspeil van het Amerikaanse volk in het algemeen de rest moet doen, omdat de groei der beschaving ten slotte toch niet te keren is. Abonnementsprfl»: 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs1ü cent per m.m. Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Neutraliteitspolitiek niet meer mogelijk. Ook Italië bij het Atlantisch pact. De risi co’s voor de aangesloten landen. Het atoombomgeheim blijft. Truman faalde. Het negervraagstuk urgent. Mexico wil meedoen. Verkiezingen. De Pa lestijnse kwestie. It boask is gjin kompenijslrip fan twa keaplju. tonén wel reeds aan, dat fie communis- re geringscoalitie handhaafde zich krachtig, maar ook de Gaullisten beschikken over grote invloed onder het kiezerscorps. De laatste tussentijdse verkiezingen voor 't Lagerhuis in Engeland brachten daar de Arbeiderspartij opnieuw overwinningen, zij blijkt het regeerkasteel vast in han den te hebben. In België zal de on nig heid tussen Katholieken en social!: ten e toe leiden, dat de verkiezingen worden vervroegd. In de r 49. ast mi en or- gje :en ga. >ke jr., is- ■eg jr., erf ijl. jr-, id. tje - POLITBURO. COMMUNISTISCHE PARTM LEIDER. VOORNAAMST! LEDEN. In Friesland hoort men, zoals we reeds* doodmaaien van donsjongen kunnen een rol spelen. Eén of enkele van de ge noemde factoren kunnen een zo grote invloed op de nakomelingschap van de kievit hebben, dat het aantal jonge vo gels, dat er jaarlijks bijkomt, achterblijft Palestijnse kwestie gaat het met de wapenstilstandsonder- handelingen tussen Israël en Transjor danië maar moeizaam. Israël wijt dit aan, de macht achter Transjordanië: Enge land, dat zijn macht via deze Arabische staat en bondgenoot in dit gebied trad. te handhaven en in de Transjordaansc haven Akaba zijn garnizoen heeft ver sterkt. Israël heeft nu een klacht bij. de Veiligheidsraad ingediend over de aan wezigheid van Engelse troepen daar, wat een slechte invloed op de wapen- stilstandsonderhandeüngen zou hebben. Deze onderhandelingen en die over vre de met alle Arabische staten zullen ech ter ook in sterke mate beïnvloed worden door het moeilijke probleem der 500.000 Arabische vluchtelingen uit het Joodse gebied, welke, hoewel de Arabische sta ten dat willen, niet naar hun vroegere woonplaatsen kunnen terugkeren. Ze zouden de Joodse staat te zwaar belas ten met een mogelijke vijfde colonne en hun woonplaatsen zijn voor een groot deel reeds door nieuwe Joodse immi granten ingenomen. Is thans te Moskou. Men vermoedt dat dit verband houdt met de Russische amsingeltfigspolitiek van Z.->Slavië als inleiding tot een poging dat land uiteen te scheuren en Bulgarije er een brok van te schenken. Aanvankelijk was het Rus sische plan ook Griekenland in P te betrekken, als de communisten er succes hadden, maar aangezien dit niet het geval is, zal daar wel niet veel van komen. Mocht er echter iets in Zuid- Slavië gebeuren dan krijgt Italië de Russische invloed vlak naast de deur en dat is niet zo prettig, ook in verband met de nog altijd sterke communistische partij in dat land. De toetreding van Italië tot het pact vermeerdert dus het risico voor de deelnemers stellig. Bo vendien brengt een bondgenootschap met de Italië. Want dit ligt in een stormhoek van Europa. Men denke maar eens aan Triëst en het feit, dat Zuid-Slavië buur van Italië is. Elk ogenblik kunnen Ruslands satellieten iets ondernemen tegen Tito. Een z.g. economische missie uit Albanië Het toeval wilde, dat tegelijk met de publicatie van de tekst van het Atlan tisch pact, hier het eerste rapport van de parlementaire enquête-commissie over het regeringsbeleid 1940-’45 ver scheen. Dat rapport wees er op, dat de oorzaak van ons gebrek aan weerstandsvermo gen tijdens de korte oorlog tegen Duits land, moest gezocht in onze voor de oorlog gevoerde neutraliteitspolitiek, welke ons niet veroorloofde naar bond genoten uit te zien en militaire afspra ken te maken. Welnu, de aansluiting ook van Nederland bij het Atlantisch pact, zow^l als de te voren reeds ge vormde *Westelijke Unie, bewijzen dat dit tijdperk van neutraliteitspolitiek ook voor Nederland definitief is afgesloten. Aan den lijve hebben we in 1940 onder vonden, welke risico’s die neutraliteits politiek heeft meegebracht. Ongetwijfeld brengt ook de aansluiting bij het Atlan tisch pact haar risico’s mede, bijv, door de aansluiting van Mexico zich aan te sluiten werpt nieuwe pro blemen op voor de Ver. Staten zelf in hun verhouding tot andere staten op hel Westelijk halfrond. Het feit, dat ook aan de actie van vijfde colonnes in bepaalde landen, in het pact aandacht is ge schonken, die eventueel tot overleg tus sen de bondgenoten zal kunnen leiden, is geruststellend omdat bijv, zowel in Italië ais Frankrijk de communistische partij nog zeer sterk is. eerder in een hoofdartikel schreven, al- lerwege de klacht, dat de kievit in aan tal achteruitgaat en dit wordt, terecht, door ieder betreurd. De kievit is dan ook een kostelijke wei devogel. Na hun terugkeer in het prille bij de sterfte van volwassen dieren. De voorjaar bezetten de mannetjes al gauw hun broedterrein en verlevendigen met hun dartele baltsvlucht en krachtige roep het vaak nog winterse landschap. En kele dagen later komen de vrouwtjes aan en vlamt het levendige spel van de man nen eerst goed op. Overvliegende vrouw tjes wordt het hof gemaakt: Het man netje vliegt met trage vleugelslag op, gaat weldra over in een snelle vlucht met krachtige vleugelslagen, snel wen dend en met een vertoon van zwart én wit, nu eens naar links, dan weer naar rechts, zijn hoogtepunt bereikend in de dartele buiteling en ver hoorbare roep: kie-ie~oe-wiet-wiet-wiet.kie-oe-w.ietl Strijkt he vrouwtje neer op het door het mannetje bezette gebied, dan volgt een spel van kulltjedraaien, staartwippen en strootjewerpen. Voorlopig blijft het vrouwtje hier vrij onverschillig onder, maar een nauwlettend waarnemer valt op, dat zij na verloop van één of twee dagen toch belangstelling voor al dat „mannelijk gedoe” begint te krijgen. Dit is het sein voor de eierzoeker om het gedrag van de vrouwtjes nauwlettend te volgen. Elke morgen kan het eerste ei er zijn: Deze spanning is het, die de eiersport zo aantrekkelijk maakt. Nog in het donker soms trekken de vogellief- II spanning „wat zal het vandaag weer zijn?” Deze eiersport is, vooral in Friesland, zeer geliefd. Het is een stuk volksleven geworden, dat de Friezen niet graag zien verdwijnen. Van vogelbeschermingszijde wordt hierover evenwel soms anders ge dacht. Immers, algemeen geldt de klacht evenzeer van de zijde der eierzoekers, dat de kievitenstand geleidelijk terug loopt. De voornaamste oorzaak hiervan wordt van de zijde der vogelbescher ming vaak gezocht in het eierrapen, iets, wat door de liefhebbers van de eiersport veelal fel wordt bestreden. Welke van dé beide partijen gelijk heeft valt on der meer niet te zeggen. Een onderzoek naar de Invloed van het eierrapen op het broedverloop is daarvoor zeker nodig. Dat er evenwel iets gedaan moet worden om, zo mogelijk, de achteruitgang te stuiten, daarover zijn eierraperg en vo- gelbeschermers het stellig eens. Vóór men tot het treffen van maatregelen over gaat, zal men evenwel nauwkeurig de oorzaak van de vermindering moeten kennen. Eerst dan kan de bescherming doeltreffend zijn. Het Vogeltrekstation Texel, een vogel- kundig instituut, dat in Leiden gevestigd Is, is al enkele jaren bezig te zoeken naar de oorzaak van de achteruitgang. Daarbij werd uitgegaan van het beken de feit, dat de vermindering van de kie- vltenstand Is samengevallen met d| In voering van moderne arbeidsmethoder In de weldebouw. Door he .doelmatig gebruik van kunst meststoffen werd de cultuurtoestand van het grasland verbeterd. Hierdoor veran derde niet alleen de samenstelling van de grasmat, maar was het gras ook eerder rijp en viel de maaitijd vroe ger in de zomer. Het gebruik van (naai machines nam hand over hand toe. Later ging men het gras inkuilen en werden grasdrogerijen gebouwd, waardoor het gras hier en daar reeds midden in de broedtijd gemaaid werd. Dit alles heeft stellig invloed op de kievit gehad. Door de verandering van de grasmat, die het gevolg is van een verdringing van schrale grassen door malse groene soor ten, is het mogelijk, dat het grasland minder voldoet aan de eisen, welke de kievit aan zijn broedterrein stelt. Het was dus van belang na te gaan of de kievit inderdaad bepaalde typen gras land de voorkeur geeft boven andere. Deze studie werd in de achter ons lig gende jaren uitgevoerd en leerde, dat slecht, schraal land het meest in trek Is, terwijl op goed bemest, welig gras land weinig of geen kieviten huizen. Hierin ligt stellig een belangrijke oor zaak van de achteruitgang. Hiermee heb ben we ons doel evenwel nog niet be reikt. Ook het eierrapen, het stuk trap pen van legsels door vee, het vernieti gen van eieren door landarbeid en het Hwat hat Gabe Skroar De verkiezingen voor de provinciale raden in Frank rijk die nog niet afgelopen zijn en dus nog geen definitieve conclusie toelaten. Ver. Staten, die in de internationale politiek de toon aangeven, op zich zelf ook risico’s mee. Een verbond met zo’n zware partner heeft het voordeel, dat een agressor er tegen op ziet een dergelijke groepering aan te pakken. Anderzijds speelt een grote mogendheid als de Ver. Staten een zo grote rol in de gehele wereldpolitiek dat het aantal wrijvingsvlakken en dus de kans op botsingen aanzienlijk groter door burgemeester Dijkstra ontvangen w°rdt jop het historisch stadhuis, waarna het wereldberoemde planetarium van Eise Eisinga bezichtigd werd. Ondertussen was het al bijna half elf des avonds ge worden, maar ondanks het late uur wil den zij toch eerst het Franeker museum ’t Coopmanshös nog bezoeken. Met grote belangstelling werd de inderdaad unieke verzameling, welke het museum bezit, van Anna Maria van Schuurman bekeken, evenals trouwens de talrijke herinneringen aan de oude Friese Ho geschool, waaronder de 17de, 18de, en 19de eeuwse uitgaven van de toentertijd beroemde Franeker academiedrukkers en uitgevers. De gasten deden het zich goed aan tijd en dit was dus niet zo’n Amerikaanse „sight-seeing”, waarbij zoveel mogelijk in zo kort mogelijke tijd bekeken dient te worden, wat ook al weer bleek op de permanente verkooptentoonstelling van Westelijke Unie vormen, aldus verenigd kan de stem van West-Europa een behoorlijk invloedrijke zijn. Alleen blijven staan in deze storm achtige tijden zou echter nog veel gro ter gevaren meebrengen. Het pact heeft in de eerste plaats een vredestaak te vervullen, zoals de invloedrijke Ameri kaanse senator Vandenberg zeide Is het een machtige verzekeringspolis tegen ’n derde wereldoorlog, ook al hebben Rus sische commentators het natuurlijk uit gemaakt voor een oorlogsinstrument te gen de Sovjet-Unie. Inderdaad vinden sommige senatoren, dat het wel zeer uitdagend jégens de Russen is als men de arsenalen zo dicht bij hen brengt, al zullen de Ver. Staten geen atoombom men in vredestijd naar Europa sturen en ook hun atoombomgeheim niet aan de bondgenoten openbaren, doch wel zeer zware bommenwerpers naar Engelse vliegvelden zenden, welke in oorlogstijd (O.) atoombommen kurfnen uitwerpen. op Zondag 20 Maart door Jacob Brou-1 ste waarde als vredesinstituut zal krij- wer al twee kievitseieren in een nest zijn gevonden. Hoewel deze eieren het eerste werden gevonden, n.l. een dag eerder dan het Wirdumer, zal het laatste wel als het officiële eerste moeten worden aange merkt, aangezien dit als eerste aan de Koningin is aangeboden. kievitenbevolking loopt dan langzaam terug Voor een deelmatige bescherming moeten we de invloed van elk der ge noemde factoren kennen. Het Vogeltrek station Texel heeft daarom het plan op. gevat te trachten dit jaar iets meer te weten te komen over de nadelige in vloed van het maaien. De bedoeling is, zowel het inkuilen, het vroeger maaien voor de grasdrogerijen, als het hooi- maaien hierin te betrekken. Het verza melen van de gegevens over het vernie tigen van legsels eni het doden van jon gen tijdens het maaien kan evenwel al- 1 leen door de boeren in samenwerking I met maaiers en knechten plaats vinden. 1 Teneinde het onderzoek met voldoende vrucht te kunnen uitvoeren heeft het Vo. geltrekstation de medewerking nodig van een zo groot mogelijk aantal boeren die zich voor dit werk interesseren. Men zal het op hoge prijs stellen indien U bereid bént de gegevens op uw lande rijen te verzamelen. i Gaarne verlenen wij daartoe onze bemid deling. Wanneer U ons (redactie Bois wards Nieuwsblad, Marktstraat 13, Bols ward) ons uw naam en adres opgeeft, zullen wij u gaarne in contact brengen met het Vogeltrekstation. Na de opgave ontvangt U mededelingen hebbers de velden in, gédreven door de I over de wijze waarop de gegevens het beste kunnen worden verzameld. Het Vogeltrekstation (i.c. Zoölogisch Laboratorium te Leiden), stelt zich voor in de loop van het voorjaar de mede werkers te bezoeken om over een en an der van gedachten te wisselen of inmid dels gerezen vragen te bespreken. Het eierzoeken is intussen reeds in volle gang. Op Sinte Gertriid Moat it earste aei der ut! Uit Leeuwarden kwam het bericht, dat Maandagmorgen onder Wirdum het eer ste kievitsei is gevonden, en wel door K. Met spanning wachten wij thans de be- Dijkstra, wonende op Kleienburg onder richten uit eigen omgeving af. Gezien deze toeneming van het risico in een oorlog te worden betrokken, zul len vooral de kleine landen, welke bij het pact zijn aangesloten, er voor moe ten zorgen, dat zij behoorlijk medezeg- werd in Friesland het volgende geraapt.gingschap in het buitenlands beleid van Thans is Friesland weer eens eerst! Later kwam echter het bericht d' heer H. Menkveld te Hengelo om uur een kievitsei had gevonden, dat hij ook aan H. M. de Koningin aanbood. Het werd dus een nek-aan-nek-race tussen de twee eieren. Toch was het Friese ei het snelst, het kon het eerst aan H. M. worden aange boden. Dus toch de eer dit jaar aan Friesland. Jammer voor de heer P. van Dijk uit Wirdum, dat hij niet net even eerder was dan de heer Dijkstra. Zijn ei is aan geboden aan de Commissaris der Ko ningin, mr. H. P. Linthorst Homan. Later op de dag werd door een andere eier zoeker ook een ei aangeboden aan de oud-Commissaris der Koningin, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten te Beetsterzwaag. Jammer voor de 64-jarige veehouder K. S. van der Veen te Akkerwoude, die er ’s morgens ook al een vond, jammer ook voor de 11-jarige schooljongen Auke Visser uit Tietjerk, die ’s middags een triomftocht door het dorp maakte met 't eerste kievitsei, dat het eerste niet bleek te zijn. Ook de familie Brouwer uit Goor had een strop. Er wordt n.l. bericht, datHet is duidelijk, dat het pact zijn groot- gen, als de grootst mogelijke meerder- ^8Che PartJiier P'^haar^retour^ heid van de Amerikaanse Senaat zich houdt aan de scherpste uitlegging van het verdrag, opdat een land, dat slechte bedoelingen koestert, tevoren weet, dat het ook op militair (optreden van de Ver. Staten moet rekenen. Over het al gemeen .verwacht men een hartig d^bat over deze kwesties In de Senaat. Dat senatoren lastig kunnen zijn heeft Truman al ondervonden, met zijn nieuw sociaal en economisch program, dat ook verbe tering van de positie der negers in de Ver. Staten inhoudt. Daartegen zijn de senatoren der zuidelijke staten, die het felst tegen de gelijkstelling der negers (zijn, in verzet gekomen, zij pleegden in de senaat obstructie tegen deze voor- 1 stellen door dag en nacht het spreek gestoelte te bezetten. Toen de regering trachtte een verbod van dit soort ob structie er door te krijgen, is dat mis lukt, de zuidelijke democratische senato ren hebben met de republikeinen in deze practisch de overwinning behaald en Truman heeft een nederlaag geleden. Hij heeft het plan al geopperd om, nu het Congres zijn» vooruitstrevend pro gram zo behandelt, weer een grote pro- pagandareis door de Ver. Staten te on dernemen om zijn zaak direct voor het volk, dat hem tot president verkoos, te brengen. Er zijn trouwens ook beschou wingen, waarin betoogd wordt dat het negervraagstuk niet van boven af bij de wet geregeld moet worden, maar dat dit van de ne- Leeuwarden. Het ei is de Koningin aan geboden. 'Vier dagen na Sint Gertruud is het eer ste gespikkelde eitje gevonden. Het is niet de eerste keer, dat de Ijip van de gewoonte afwijkt, haar ei na St. Gertruud te leggen. Zulks hangt meestal af van de weersomstandigheden. Toen op 11 Maart 1942 pas de dooi inviel na een zeer lange winter, was het op 24 Maart dat het eerste kievitsei gevonden werd. Dit gebeurde toen in het Gelderse en de gelukkige vinder leverde het af aan een poelier in Sneek, die in dat jaar f 100 betaalde voor dat eerste kievitsei. 1943 bracht op 19 Maart het eerste ei, ook uit Gelderland. Ja, Gelderland is de Frie zen te vlug af, want in 1946 kwam het uit Epe en op 26 Maart 1947 kwam het uit Aalten. i Het vroege voorjaar 1948 gaf de kievit aanleiding reeds op 12 Maart, dus ver vóór St. Gertruud, het eerste ei af te leveren, ditmaal in Overijsel. Op 18 Maart I de gehele Atlantische groep krijgen, an_ ie J ders lopen zij kans voor voldongen fei ten te worden geplaatst. Ten deze is 't gelukkig, dat Nederland met België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland sa men de n t I’ Boiswards Nieuwsblad o I VISHINSKY mum» v*n pouTeimo «orden bn- okho u «ocoxxunma door xm CENTRAAL EXECUTIE? COMfTt MN DE PARTIJ onoeveer nsna leden 1 1TALJN MOLOTOV AMJREJEW MALENKOV KAOANCWT*J BERIA MIKOYAN NEEMT MAE «BEUNT* O» VOUTK» BeONOMlICN- MUTOIft- «X CULTUMtL MEME MINISTERRAAD K MET DB ORDER» 1ST MN MT xxyxxK'xyirjrjrxK'jt jo OREAHIEATIES VAN DE FARTUl 5 OPPERSTE S0WJET Pj COMMUNISTISCHE PARTIJ 5 ENKELE HONDERDEN LEDENPjN F AIR IK KIN, BEDRIJVEN INI. ORGANISATIES VAN DE STAAT.-—» Wi aVaVaVa’a’ I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1