Ons aller ideaal. I. n Martinytoer door Nederland I Dinsdag 29 Maart 1949 45e No. 25 Zuidwest Friesland Uitgave Bo 1 sward Alle riedere bonne gjin dtetten» Tot Donderdag dan. de komende voorjaarsmarkt een groot ril Fan de 99 O tart lien de ijke HF- TE. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprfls 1.35 per kwartaal bij Toorultbetsling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 da Kl- le >P el an m. start van de marktloterij veel publiek naar de stad zal trekken, is de markt zelf toch het voornaamste. Daar op het veemarktterrein de beschikbare ruimte wel te klein zal blijken te zijn, wordt al daar ditmaal geen parkeergelegenheid gegeven aan de luxe wagens, die men elders in de stad op aanwijzing van <ie politie, die het verkeer zal regelen, kan plaatsen. We hopen, dat handelaren en veehouders hun beste beentje vóór zul len zetten, dan zal dit een boerendag worden, die als het begin van een te vormen traditie, slagen zal. Voor vol doende stro en ruime hokken zal wor den gezorgd, op de pluimveemarkt zal o.a. weer een splinternieuw hok wor den bijgeplaatst. Want niet alleen zal de vormd, dat een tentoonstelling zal orga niseren in de Drommedaris, van 16 Juli tot en met 15 September. Gesnapt. De recherche te Nijmegen heeft •en geveltoerist gearresteerd, die heeft bekend gedurende de laatste weken meer dan 25 diefstallen met inbraak te hebben gepleegd. Ook twee helers zijn opgeslo ten. Eredoctoraten. Op 7 Mei zullen door de R.K. universiteit te Nijmegen aan een aantal vooraanstaande Nederlanders ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze universiteit eredoctoraten wor den verleend. Als het weer geen spelbreker wordt, zal Bolsward, Leeuwarden, Sneek en bij de beurs te Middenmeer. succes worden. Van verschillende kant De trekking zal plaats vinden op 29 Sep tember a.s., voorm. 11 uur in „De Doele” door notaris Bruinsma (of zoveel later als nodig mocht blijken, doch In ieder geval vóór 1 Jan. 1950). De loten moeten dus goed worden be waard. De uitslag wordt in de, voor naamste bladen bekend gemaakt en op vertoon van de loten zijn de prijzen als dan in ontvangst te nemen. Hoewel èn de hengstenmonstering èn de I ben schuldig gemaakt. Tragisch. Dinsdagmorgen is op ’t baan vak UtrechtBaarn nabij de onbewaak te overweg te Soest het 2-jarig dochter tje van de familie V., dat tussen de spoorrrails zat te spelen, door een trein overreden en gedood. Eén zwaluw maakte lente. Bij de land bouwer Geraerts te Belfeld (L.) klonk Dinsdagmiddag op het dak het vrolijk kwetteren van een „zwaluw”, veertien dagen vroeger dan vorig jaar. Generaal Reynders 70 jaar. De oud-op- perbevelhebber, generaal I. H. Reynders isi op 27 Maart 70 jaar geworden. Tragisch. Een tweejarig zoontje van de familie C. te Lottum nabij Venlo is in een teil verdronken. Doodvonnis voltrokken. Bij K. B. is af wijzend beschikt op het gratieverzoek van J. Suykerbuyk, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sententie van het bijz. gerechtshof te ’s Hertogenbosch. Het vonnis is voltrokken. De totale brandschade in Februari van dit jaar wordt geraamd op f 1.312.500 Er waren 14 branden met een schade van f 20.000 of meer. Zeven boerderijen zijn geheel ofgedeeltelijk vernield met een geraamde schade van f 296.000. Van schaap tot deken Is de titel van een tentoonstelling over de vervaardiging van wollen stoffen, die in de Leidse La kenhal gehouden wordt. Wethouder van Schalk verrichtte de opening. Kind in rook omgekomen. Bij een fami lie op het Mgr. Nolensplein te Venlo is tijdens afwezigheid van de bewoners een schoorsteenbrand ontstaan. De ver stikkende rook drong binnen in een ver trek, waar een meisje van 14 maanden sliep en in de rook is gestikt. Looddieven ingerekend. De recherche te Venlo heeft twee inwoners uit Blerick gearresteerd, die zich in de laatste we ken aan belangrijke looddiefstallen heb- dizze dei meibilibben. Noch heit noch mem hie Tongersdeis foar ós omtinken en tiid. Wy moasten meitsje fuort to kommen, üt 'e wei, fuort, hwant it jage De Burgemeester van Bolsward: J. G. S. BRUINSMA. rd Zuivering rioolwater. De eerste volledige biologische zuiveringsinstallate voor ri oolwater in Zeeland, die in de gemeente Souburg is gebouwd, zal waarschijnlijk eind April officieel in gebruik worden genomen. Goede vangst. Jagers in de Brunsum- merheide hebben een wild zwijn onder schot kunnen krijgen, dat een gewicht had van 120 kilo. Het einde. Naar werd medegedeeld, is Vrijdagochtend In de vroegte het dood vonnis voltrokken aan de gewezen Duit se Commissaris-Generaal H. A. Rau- ter. Een eeuwfeest. Vrijdag 8 April wordt Oasselte’s oudste inwoner, „opa Oanke- ma”, honderd jaar. Opa is nog goed ter been en is van plan het eeuwfeest vol goede moed te vieren. Wielrenners bijeen. Afgevaardigden van de noordelijke wielerclubs zijn te Assen bijeengeweest, ten einde te komen tot oprichting van een Noordelijke Wieler federatie. In principe werd hiertoe beslo ten. Een voorlopig bestuur werd ge vormd. Ongeval. De 80-jarige heer J. Rietsema te Slaperstil werd aan de Gaaikemadijk te Hoogkerk aangereden door ’n vracht auto met volgwagen. Het slachtoffer was op slag dood. Kleine oorzaken. In de emballage in het gebouw van de handelsvereniging „Ver. bo” te Amsterdam was een niet-gedoofde sigaret gegooid. Gevolg: twee verdiepin gen vol met schoonmaakartikelen brand den uit. Eindelijk. Voor vergoeding van huisraad- schade, geleden door spoorwegpersoneel in de tijd van de spoorwegstaking, is thans een regeling getroffen. Aan de slachtoffers van deze staking wordt een bijdrage verleend op dezelfde basis als dit geschiedt aan de slachtoffers van het verzet. Yn it Tlnkboek by it 60-jierrich bistean fan de Helde Maetskipplj, in kostlik boek foar al dejingen, dy’t mei it agrarysk libben annex binne, sell de bikende Mr. J. Linthorst Homan, dat neat sa swier is as tsjinjen en dat dochs dêr alllnnlch de wei lelt foar inkeling en organisaesje om It heechste Ideael to birikken. Ik tochte oan dat wurd, doe’t ik de oan- plakbiljetten seach foar de greate Foar- jiersmerk, dy’t Tongersdei yn Boalsert hélden wurdt. De Tongersdei is jit altyd in bisündere dei foar de stêd. Dan wurdt mei sin tocht oan de minsken, dy’t om utens wei komme sille en alles wurdt dernei regele. Dan is der in folsleine tsjinst. De koumerk wurdt ier en bitiid klear makke de tintsjebouwers soargje foar har disices, de keaplju hawwe har ütstallingen mei aparte soarch klear makke, guon hingje de waren foar de doar of op ’e stoepe, elkenien docht syn bést om de konimende klant it sjen en r»i«jVïi1z mnonrlil/ in 'LV>V* UV V ui-i»i nvuujvii ou nic oun w iiitiv haakjes vermelde1 sjen. De Tongersdei hat sa lang as it my bedrag over te r.eme.i. zult t; heugje mei, ii. blsOndtre dei west. It is. echter geen geldprijs in ontvangst mogen al wer fjirtich jier lyn, dat wy as bern nemen, daar de minister uitdrukkelijk' heeft bepaald, dat de te besteden prijzen op de markt zelf moeten worden ge kocht. 1 Het verkopen van loten neemt op deze markt een aanvang. Reeds thans bestaat er een grote belangstelling voor en een ieder wordt dan ook in zijn eigen belang geadviseerd zich tijdig van loten te voor zien, want wel niemand zal zich deze kans willen laten ontglippen. Mocht u eventueel op een bovenhuis wonen en geen plfaats hebben voor een. koe of auto, dan hebben zich thans reeds per sonen beschikbaar gesteld de eventuele Jit keapjen sa maklik mooglik to meit- prijs tegen bet tussen I Aan een tot mij gericht verzoek om iets te zeggen over de wekelijkse inarkt in Bolsward, voldoe ik gaarne. Het initiatief van de uitgever van dit blad om ter gelegenheid van de aangekondigde VOORJAARSMARKT een speciaal Marktnummer uit te geven, verheugt mij, omdat ik hierin een groeiende belangstel ling zie voor onze wekelijkse markt. Dit sterkt mij in de gedachte dat onze wekelijkse veemarkt niet alleen een belang is voor enkele boeren en veehandelaren, maar voor geheel onze stad. Een jaar geleden richtte ik mij' eveneens in dit blad tot u met het verzoek om de actie, welke werd gevoerd om de kwijnende veemarkt tot nieuw leven te brengen, te steunen. Tot mijn grote vreugde en dankbaarheid kan ik zeggen, dat de vee houders, veehandelaren, middenstanders, organisaties en vele anderen in het afgelopen jaar hun volle medewerking hebben gegeven. De marktcommissie is zeer goed gestemd over de resultaten van haar acties, het gaat goed, doch.het kén en móét nog beter! De com missie werkt onversaagd door aan het door haar gestelde ideaal: In Bolsward een grote veemarktI Veehouders en veehandelaren, u weet wel, dat dit zonder uw mede werking niet mogelijk is. Nogmaals doe ik daarom een beroep op U, komt met uw vee naar de markt in onze goede oude Hanzestad en maakt er weer een „handelscentrum” van. Het is u wel bekend, dat de marktcommissie uw belangen kent en zo goed mogelijk tracht te behartigen. Burgers van Bolsward, iedere Donderdagmorgen herlhnert het be kende klokje u steeds weer aan de marktdag. Laat dit klokje niet tevergeefs luiden, doch bewijst door uw aan wezigheid, dat geheel Bolsward prijs stelt op het behoud van haar weekmarkt. Zoals reeds uit de raambiljetten en advertenties gebleken zal zijn heeft de marktcommissie een loterij georganiseerd. De opbrengst van deze loterij is geheel bestemd voor de acties, wel ke ten bate van onze markt worden ondernomen. Is het nog nodig, dat ik deze loterij bij u aanbeveel? Ik ben ervan overtuigd, dat u ook in dezen de marktcommissie niet zult teleurstellen. Ik zal mij er buitengewoon over verheugen, indien de aanvoer op de veemarkt sterk zal toenemen in het aankomende marktjaar. Denkt aan ons aller ideaal: In Bolsward een goede veemarktl en in pear pantsjes waerme kofje yn it liif stapten se wer op. Alhiel in sfear fan bitrouwen wie der sa’n dei, wie it rei- nich waer, dan bleauwen hja In skofke jitten en kamen alle nijtsjes oer famylje en Aide kunde op it «aljemint. En de koperen kraentsjepot op it stoofke skonk mar troch. Hwa wiene mear wolkom as de sliters en karriders, hwa hie yn 'e stêd better thüs as in Side klant? Sjoch, de tiden kinne foroarje, de wi- zénsje bliuwt net allyk, mar de geast makket alles libben en dy geast is de krêit fan de selsstannige middenstén. Men wie mei de minsken om ’e stêd for- groeid en as lt ris in rite min waer wie, gankélljk te stellen, is een comité ge siet men mei yn noed oer it lAnfolk, dat op sa’n menear it spul net nelkomme koe. Der wie in greate iensens, men wist fan beide kanten, dat It net maklik wie om troch de tlid to kommen en as min sken stie men deun neist mekoar. Kost- like typen fan sokke tsjinjende midden- stanners soe ik neame kinne. Hja wiene de freonen fan har klanten, de riedjo- wers faken, de Iju, dy’t skikten en wach ten, dy’t it guod, dat net nei it sin wie, mei in fleurich gesicht werom namen, meilibben mei it famyljelok* en -leed, op bruiloften en bigraffenissen net misten en de bilangen fan har klanten -sa for- soargen oft it harren eigen wiene. Né, better soms, lt mindere guod ieten se seis op, it forkleurde of forleine spul brükten se yn eigen hüshélding. Ik haw it ajtyd as in great foarrjocht bisköge, dat ik yn myn jonge libben sjoen en ün- derfoun ha, hwat lt libben fan in mid- denstanner bitsjut. En dat libben jowt him fannijs üt yn de moderne tiid fan nou. Hwant sil de merk fan de stêd Boalsert fannijs opfleurje. dan slagget dat a'llnnich as der ek nou wer in middenstén libbet, dy’t warber en trou tsjinje wol. Hwant In goed libben üs hjoed to sizzen Op de straatweg tussen Marssum en Dronrijp is een vrachtauto, die geladen was met aardappelen, geheel uitgebrand. Het is niet bekend hoe de brand ont staan is. X De tipgever van de roofover val te Giekerk, de 23-jarige landarbeider D. S. te Klmswerd kreeg twee jaar. riet vonnis van de rechtbank luidde drie jaai gevangenisstraf. X Woensdagavond, Hwat hat Gabe Skroar Dodelijke vak Op het Waterlooplein te Amsterdam is een glazenwasser, die de ramen op de zesde verdieping aan het lappen was, gevallen. Hij was op slag dood. Aanhouding. De politie heeft in Amster. dam-Oost vier ateliermeisjes aangehou den; zij hadden voor enige duizenden guldens aan textiel gestolen. Zingende klokken. Voor het carillon van de Lange Jan .te Middelburg is aan de klokkengieterij Van Bergen te Heüiger- lee opdracht gegeven 48 klokken te gie ten. Het valt mee. De geruchten over het af kondigen door Engeland van een invoer verbod voor Nederlandse bloembollen zijn door het Britse ministerie van han del tegengesproken. De droeve plicht. De dienst identificatie en berging heeft tot nog toe vijf trans- sporten met de stoffelijke overschotten van ongeveer 300 Nederlanders, die in Duitsland om het leven kwamen, naar Nederland kunnen brengen. Ongeveer 12000 Nederlanders, die In Duitsland begraven liggen, moeten nog worden op gespoord. Vliegende piepkuikens. Twintigduizend kuikens, verpakt in 400 dozen, onderna men dezer dagen in een door een Goud se firma gecharterde K.L.M.-machine de reis van Amsterdam naar Wenen, om ii de Donaustad op te groeien tot vol waardige hennen en hanen. Middeleeuwse kunst. De plannen om de ze zomer in het Rijksmuseum te Amster dam een tentoonstelling te houden van middeleeuwse kunst uif musea, kerken en kloosters in West-Duitsland hebben vaste vorm aangenomen. Het vordert De reorganisatie van het di rectoraat-generaal van het verkeer, z.T. naar verwacht wordt, op 1 Juni haa beslag hebben gekregen. Langzaam maar zeker. Nadat bijna vie jaar lang het publiek met een pontje werd overgezet, is brug II over 't Eems- kanaal, een der dertien vernielde brug gen over dat kanaal tussen Groningen Delfzijl, als vijfde brug volledig hersteld en officeel door burgemeester Kuipers van Noorddijk in gebruik genomen. - Pech. Het K.LM.toestel dat Donderdag morgen van het vliegveld bij Johannes burg vertrok, is na enige tijd wegen; motorstoring teruggekeerd. Het toestel is later opnieuw gestart. Spek aan spinnen. Nederland heeft met West-Duitsland een compensatietrans- actie afgesloten, volgens welke Neder land 25 mlllloen kg rogge zal leveren iu ruil voor tarwe. Boekverkopers bijeen. Een congres van boekverkopers zal op 18 en 19 Mei t Woudschoten bij Zeist worden gelio den. Landverhuizers. Op 22 April zal het eer ste Nederlandse emigrantenschip van dit jaar, het s.s. Tabinta, naar Canada ver trekken met 750 landverhuizers aan boord. Op 18 Mei zal het schip dezelfde reis maken, ook met 750 mensen. Een voorproefje. Nu het nog niet moge lijk is het eigenlijke Zuiderzeemuseum reeds dezer zomer voor het publiek toe vernamen we reeds, dat er een behoor lijke, zo niet ongekende aanvoer van alle soorten vee zal zijn. Een aparte attractie zal zonder twijfel de hengstenmonstering zijn, geheel pas send in het kader van deze dag. De beste fokhengsten uit het Noorden des lands, waaronder de kampioenhengsten van de noordelijke provincies zullen op de markt vallen te bewonderen. Nu reeds verklappen wij, dat de markt commissie een kleine verrassing aan de hengstenhouders zal uitreiken als her innering aan deze voorjaarsmarkt. Voor de hengsten zal een speciaal marktge- deelte beschikbaar worden gehouden, terwijl de monstering op een bepaald tijdstip zal plaats vinden op het Schild- wijk, waar zand zal worden gestrooid. Niet minder attractief zal de grote, marktloterij zijn. De prijzen zijn in na- tura op de markt aanwezig en zullen onder een groot spandoek worden opge steld. Voor degenen die het nog niet we ten, willen we hier de hoofdprijzen nog even vermelden: 1ste prijs: Gebrulkskoe of 2e hands auto, ter waarde van f600). 2de prijs: Hokkeling of motorfiets (ter waarde van f350). 3de prijs: koppel biggen of rijwiel (ter waarde van f 150). 4de prijs: schaap (of schapen) of bie tensnijder (ter waarde van f 100). 5de prijs: Toom kippen of stofzuiger (ter waarde van f 100). Verder tal van huishoudelijke artikelen samen ter waarde van f 200. ’e koken in board brij en dan röfty, meit sje, dat jimme fuort komme. Hwant yn ’e keamer sleten dan de sliters, d<> V ri ders, de fearskippers to rekkenjen,to bi stellen, to biteljen, to kofjedrinken, to 'sigaresmoken. It hiele hüs wie foar har ren, wy wiene oer en to folie. En tusken dy drok pratende minsken hieltyd wer nije en óffüstkjende, lytse bryfkes op ’e toanbank mei bistellings, roppende boatslju: wy fare om ien öre, hear. Karkjende feinten foar de doar, boatsjes en skippen foar de kelder, ien greate bije- koer fan drok, beuzlch libben. Ik sjoch se noch foar my, de steile Hylper skip per mei syn apart taeltsje, de gemoede- like Koudumer Simen van der Veer, de mannen mei burd en ringburd, mei swarte petten en yn blaubaifsjes, de boatsjelju fan YmewSlde, Longerhou, it meagere giele gesicht fan de Parregeas- ter schipper. En se rounen mar yn, de winkel troch, de grong troch: Ha jo noch Munstetse, Sjoerd, en hwat kostje de Boargers, bin se bést, ik moat béste ha, hear. Kin jo se daliks oan Harmen mei- jaen. En altyd wér wie it antwurd: lt komt klear. Neat waerd der sparre, gjir tiid en gjin ynspanning, as it by min sken mooglik wie, dan gebeurde it grif, en as it net koe, dan waerd it noch bi- socht. Lytse bern, fuort jimme, greatere bern, tsien, êlf jier meidrave, freegje, sjen oft de boat der noch leit, freegje ott se efkes wachtsje, der komt noch in karre. Soms wie de boat al fuort en dan der efter oan as it koe en under it faren troch in pear fjirders oanrikke. Né, as der fan -tsjinjen1 praten wurde mei, dan wie sa’n Tongersdei by de mid- denstén fan Boalsert wol in prachtich foarbyld. En de geast, dy’t oer dat alles hinne lei, wie by üs en lyksa by de oaren, dy fan freonskip en bitrouwen. Kwitantsjes waerden net jown it boek d’r markt goed zijn voorzien van groot- en i kleinvee, ook zal het pluimvee goed zijn vertegenwoordigd. Tenslotte hebben de standwerkers en huurders van markt kramen ook hun medewerking toege zegd, zodat ook deze afdeling tot in de puntjes zal zijn verzorgd. En het spreekt vanzelf.de plaatselijke middenstand spant zich in om boer en buitenman de komende Donderdag waardig te ontvan gen. Sommigen bedachten zelfs aardige attracties, maakten een extra verzorgde etalage of komen met anders nog schaarse artikelen op de markt. Zo spant alles en een ieder zich in om een goede beurt te maken. Streekblad voor West- en van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - café’s op de Nieuwmarkt en eveneensjFaken gyngen wy mei in1 stik brea mid-. OosterdijkGed. Poortezijlen te Sneek een vrachtauto van de heer Sieperda uit n t bij wederverkopers op de markten te deis de doar üt, efkes op ’e treppen yn 1 i niuwivi r-7S— - >ir~ Bolswards Nieuwsblad i I f De Komende llooriaarsmarhl uur «Éi t a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1