9 Flitsen uit Indonesië I L JoXa oC JJmoLs Buitenlands Overzicht I MÉ 45e Jaargang No. 26 Vrijdag 1 April 1949 StreeRblad voor West* en Zuidwest Friesland Uitgave van DruRRerlJ Fa. A. J. OSINGA - Bolsward West-Duitsland Democraat of Dictator Washington I de Russen Het kind is Margaretha ge- pH F* is het ook voor dat deel van deze verbonden een oorlog uitbarst, deze landen de enige kans biedt de oorlog buiten hun grenzen te houden. Nu een der grote vraagstukken van na Europa in het Atlantisch pact een oplos sing heeft gevonden, nadert men het mo ment dat een definitieve regeling met de onafhankelijkheid van Griekenland, Perzië en Turkije. De Amerikaanse ver klaring was gewenst omdat 8.735.880 dollars zal de V.S. aan Indo nesië betalen voor de hoeveelheden tin en rubber, welke de Japanners uit Indo nesië roofden en naar hun land brach ten. Na de oorlog werden deze goederen naar de V. S. verscheept met toestem ming van de Ned. regering. De res. veldprediker ds. van Dijk en de legerpendeta P, Matlndas hebben tew* Verechijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij Toorultbetrling Advertentieprijs10 cent per mm. Giro 87926 De voorzitter van de Ned. Chr. Vakver. A. Ruppert, is per vliegtuig naar Indo nesië vertrokken om zich daar op de hoogte te stellen van de mogelijkheden, die daar zijn voor een Chr. arbeiders-ln- ternationale. V.- i Prinses Anna de vrouw van ex-konlng Michael van Roemenië het leven geschonken aan een dochter. de oorlog, de organisatie van 'West- noemd. In de omgeving van Besoeki (N.ï.) za gen benden kans 180 loodsen in brand te steken en te verwoesten. 1000 balen tabak gingen verloren. Ook zag een bende kans de stations Maos bij Tjllltjap, Sumplah en Kemrad- jorn in brand te steken. ledental van alle vakverbonden sterk af nemen. Het vakverbond der mijnwerkers daalt tot slechts 50.000 man. Roosevelt geeft de arbeidersstand weer enige ze kerheid door de werklozensteun en de ziekte-verzekering. Als de vakbonden ’t recht krijgen met de ondernemers over de lonen te onderhandelen, stromen de arbeiders weer terug. Kort daarop heeft Lewis een half millloen man onder zijn hoede. Als de nieuwe onderhandelingen door Lewis worden geopend, zijn er mijnwerkers die 1.5q per 15-urige werkdag verdienen. Het maximumloon is 28.per week. Een jaar later heeft hij het maximumloon tot 68.weten op te schroeven. moet worden getroffen. Dat kan zowel om de econmische ontwikkeling in W.- Europa als om het maken van defini tieve militaire plannen niet lang meer worden uitgesteld. West-Duitsland moet dus een politieke vorm krijgen en er moet dan een vredesverdrag worden ge sloten. Wie gelooft, dat de Duitsers dee moedig zullen accepteren wat de Weste lijke geallieerden hun bieden kent onze Gostelijke buren nog niet. Men kan er op rekenen dat ze de voordelige positie, waarin ze verkeren door de gespannen betrekkingen tussen Oost en West en we tende dat zij en hun gebied onmisbaar zijn voor een afdoende organisatie van het Westen, ten volle zullen trachten uit te buiten. Men hore maai^eens welk een grote mond men er opzet over de technische grenscorrecties. Men zal bij de Duitsers niets bereiken als men hen met de zachte hand tracht te hanteren ook omdat de nazi-invloed in W.-Duitse bestuurskringen nog groot moet zijn. Hier is een krachtige onver biddelijke houding aangewezen, en ten deze hebben we meer vertrouwen in Pa rijs, dan in Londen of waar de ministers van buitenlandse za ken van de landen van het Atlantisch pact nu bijeen zijn, om dat pact te teke nen. Hier heeft men gelegenheid de za ken nog eens grondig onder ogen te zien. Zoals vele andere kwesties, bijv, die der vroegere Italiaanse koloniën. Frankrijk wil bijv. Tripolitanië wel weer onder Italiaans beheer stellen. Ook de Amerikanen voelen er wel wat voor, maar de Engelsen, die het bezet houden, zouden hun eigen beheer willen doen voortduren tot de Arabieren in staat zijn zelf het bestuur over te nemen. En daar zijn de Fransen weer op tegen omdat dit de Atjabieren in hun eigen gebied in van onttroonde vorsten het leven (ge lukkig!) door. Zo heeft Reeds na een paar maanden legt Lewis zijn functie neer, omdat hij het niet eens is met de anti-communistische politiek van de AFL. John Lewis had politiek gevaarlijk kunnen zijn, indien de Ameri kaanse vakbonden een politieke macht vertegenwoordigden. Mocht het die rich ting nog eens uitgaan en dat kan nog lang duren dan is het de vraag of men een tweede zo krachtige en promi nente figuur als Lewis kan vinden. Dat zou nog langer duren, want voorlo pig is er slechts één man van een derge lijk formaat, wiens evenknie zich nog niet heeft aangekondigd: John L. Lewis! Wolste gjin hmüng jaen, stek dan ek net mei dyn angeL Tien jaren geleden nog voorspelden ver schillende Amerikanen, die het konden weten, dat John L. Lewis zij het dan misschien niet direct, dan toch in de toe komst een vooraanstaande figuur zou worden. De krantenmagnaat Hearst meende, dat Lewis binnen afzienbare tijd een derde partij zou oprichten, waar, in boeren en communisten zich zouden verenigen en die Amerika na 1940 zou beheersen, Dorothij Thompson zag in Lewis de „dictator” van Amerika. De grootste journalist van die tijd, Heywood Broun, merkte op, dat de politieke en economische geschiedenis van de Ver enigde Staten voor de komende tien jaar geheel zou afhangen van de omstandig heid of Lewis succes of pech zou heb ben. Deze tieni jaar zijn inmiddels verstreken. Lewis heeft veel succes gehad, maar veel is hem ook tegengelopen. Hij heeft geen derde partij gesticht, dictator is hij ook niet geworden, en niemand weet precies wat hij eigenlijk wil. Is het zijn bedoe ling een beslissende politieke rol te spe len? Is hij tevreden met de rol, die hij in de arbeidersbeweging speelt? Werkt hij voor de vakbonden.of voor zich zelf? De Amerikaanse arbeidersbeweging is een van de oudste ter wereld. Reeds in 1736 provoceerden de zetters van Phila delphia een georganiseerde staking. Zes jaar later verenigden de schoenmakers zich in het eerste vakverbond. Bij het begin van de volgende eeuw rijzen de vakverbonden in verschillende steden als paddestoelen uit de grond. Zij alleen hebben het recht lonen en werktijden te bepalen. De strijd om de 10-uren werk dag begint. Voorbijgaande depressies zijn steeds weer oorzaak, dat de met zoveel moeite opgebouwde vakverbon den uiteenvallen, totdat in 1881 de Ame rican Federation of Labour” ontstaat. In deze Federatie is tevens de organisa tie der mijnwerkers opgenomen. Maar nog is alles in een beginstadium. Zoda nig, dat als twee jaar later een zekere nadat de oorlog was uitgebroken, tegen elke interventie van Amerika was. Hij stond dus lijnrecht tegenover Roosevelt, maar op één lijn met Moskou en inder daad zijn indertijd de communisten, die tien jaar geleden versmaad, toen weer door Lewis in genade aangenomen. De strijd tegen Roosevelt naderde zijn hoogtepunt, toen Lewis kort voor de dag der verkiezingen in 1940 in een radio toespraak verklaarde, dat hij tegen Roo sevelt zou stemmen en Willkie zou steu nen, waarbij hij de bij de CIO georga niseerde arbeiders verzocht hetzelfde te doen. Indien zij geen gehoor gaven aan zijn verzoek, dan zou hij zich gedwon gen zien de functie van CIO-president neer te leggen. Roosevelt werd herkozen. Het was derhalve duidelijk, dat de door Lewis georganiseerde arbeiders met enorme meerderheid voor Roosevelt ge stemd hadden. Lewis moest de conse quentie trekken en hij legde dan ook zijn ambt neer. Zijn opvolger werd Murray, die hij als het ware had gevormd en opgevoed en die meer was dan Lewis’ privé secreta ris. Maar hij zelf is geen figuur om lang in de schaduw te blijven. Reeds het vol gend jaar probeerde hij lang vele om wegen zijn 'functie als voorzitter terug te krijgen. Intussen was de oorlog uit gebroken en noch de arbeiders zelf, noch de regering zagen bij voorkeur een man met een zo fanatiek en temperamentvol karakter in een zo belangrijke sleutel positie. De tijd is tegen hem, op de een of andere manier is men in die jaren te zakelijk, te veel in beslag genomen om de oorlog tot een goed einde te brengen, dan dat men veel tijd wil verknoeien aan een zo priniadonna-achtige man als Lewis. Zijn gekonkel hielp hem niet veel verder. Zijn eigen beschermeling, Mur ray, is populairder geworden dan hij zelf. Hij trekt zich geheel terug uit de CIO en met hem gaan 50(1000 man, die hij weer bij de AFL terugbrengt. Daar is men niet weinig verschrikt, want deze onruststoker ziet men liever gaan dan komen, maar de vele millioenen, die de ze 500.000 georganiseerde mijnwerkers aan lidmaatschapsbijdragen in de kas zullen storten, zijn toch niet geheel te hun verlangen naar vrijheid maar zou versmaden. Nolens volens benoemt men stijven. Lewis zelfs tot vice-president, hoewel Washington heeft dezer dagen als een dit niet zo heel veel betekent, omdat er duidelijke wenk aan Rusland, verklaard, nog een klein dozijn vice-presidenten is! dat het een diepgaand belang heeft bij MK - Communistische nederlaag in Frankrijk. Het militaire evenwicht op het vasteland. West-Duitsland heeft reeds weer een grote mond. Kwesties te Washington. Z.- Oost-Azië. De komende zitting van de Veiligheidsraad. Het leven gaat door. voor hem kan doen. Lewis, die met zijn i vrouw uit Wales is gekomen, moet tij- delijk zijn toevlucht in een andere stad I 2ucK.cn, waai hij iiauniwanci wuiui. ii;j moet dit wel doen om zijn kleine zoonmaar zeker is, dat Lewis sedert 1939, John L., die dan drie jaar is, niet te; latvn verhongeren. De jeugd van deze zoon is niet gemak kelijk. HIJ mag dan wel niet verhonge ren,-hij weef wat hongerlijden is. Soms, inplaats van naar school te gaan, spij belt hij, steelt kolen. Als hij 14 jaar is, komt hij reeds bij de mijnen. Niettegen staande zijn armoedige Jeugd heeft hij j veel overtollige kracht en energie. In zijn i vrije uren leidt hij een debatingclub der arbeiders. Hij sluit vriendschap met de dochter van een dokter, Edith Bel, die lerares wil worden en zij is het, die hem goede boeken geeft en hem leert hoe hij moet spreken en een rede ophouwen. Shakespeare en de Bijbel kent hij spoe dig uit zijn hoofd. In 1901 ais hij 21 jaar is begint hij te reizen. In ver schillende steden van Amerika neemt hij baantjes aan en hij bestudeert de sociale omstandigheden der arbeiders. In 1000 keert hij naar Lucas terug, waar hij met Edith trouwt en zijn carrière begint in het vakverbond der „United Mine Wor kers of Amerika”. Door zijn opvallende persoonlijkheid heeft hij veel succes. Tien jaar later is hij vice-voorzitter, in 1920 voorzitter van zijn vakverbond, een jaar nadat hij zijn gigantische staking, waarbij 400.000 mijnwerkers waren be trokken, had geleid en.verloren. In de jaren die nu volgen wordt hij een soort dictator. ïn het vakverbond zelf weet hij er voor te zorgen, dat elke op positie tegen hem tot zwijgen wordt ge bracht, hij omringt zich met mannen, die hem in elk opzicht trouw zijn. Heel scherp neemt hij stelling tegen de com-! munisten. Zijn gezicht wordt overal be kend, vooral de opvallende borstelige wenkbrauwen en de harde, blauwgroene ogen. Lewis^ die meer dan 200 pond weegt, hoewel hij niet bijzonder groot Is, beweegt zich met katachtige soepel heid en thans rekent men hem steeds tot de meest prominente figuren van Ame rika, hetgeen vóór hem nog nooit een arbelderslelder heeft klaargespeeld. De in 1929 beginnende crisis doet het In ons buitenlands overzicht wordt wei nig gesproken over de opstand van de Karens in Birma, in feite is dit een van de belangrijkste gebeurtenissen, welk< in de toch al rijk geschakeerde na-oor- logse geschiedenis geregistreerd zullen worden. Burma is immers een van de landen, die uit hun koloniale toestand zelfstandig heid verkregen. Het blijkt echter, dat in het land zelf zovele innerlijke tegenstel lingen bestaan, dat die pas verworven autonomie als het ware het sein was om een in een felle burgeroorlog alle wrij vingspunten tof vuren aan te blazen. Het is dan ook met geen mogelijkheid te zeggen of de huidige regering in Ran goon wel de geschiktste is; zeker is zij niet representatief, omdat de Karens en bloc in opstand zijn gekomen. De Engelsen, die hef land goed kennen, hebben een grote sympathie voor de Karens, die zij de intelligentste, vlijtigste en betrouwbaarste bevolkingsgroep vin den, de enige werkelijk loyale in de tijd van de Japanse agressie, toen de Brit ten zich ijlings uit Birma uit de voeten moesten maken. Aangezien de Karens echter een bevolkingsminderheid vormen werden zij niet In de regering, noch in officiële functies toegelaten. Dat zij kun nen regeren en organiseren blijkt wel ui! hun spectaculaire militaire successen, die bovendien alle als uit niets geïmpro viseerd werden. De Westerse en Rus sische diplomatie houdt zich achter d< schermen ernstig bezig met Burma welk land zij als niemandsland tussen communisme en Amerikanisme beschou wen. Ontvangen de Karens geen steun van Engeland en Amerika, dan is het ge vaar groot, dat de Karens zich om on dersteuning tot Rusland zullen wenden. Steunt Londen de Karens wel, dan za! de regering in Rangoon dit als een vlj andige daad beschouwen van het land, dat op het ogenblik nog zovele econo mische belangen in Burma heeft. Een nieuw brandpunt dus in de politiek van deze dagen. üs hjoed to sizzen Hwat haf Gabe Skroar ste plaats aan het militaire apparaat van Atlantisch Pact en Westelijke Unie. De Amerikaanse deskundigen schijnen van oordeel, dat het voornaamste .deel van dit instrument een geweldige lucht macht moet zijn, welke op zich zelf al voldoende zou zijn de Russen van een oorlog af te schrikken. Het kan zijn, maar die sterkte is toch niet zo groot, Europa, die pas de verschrikkingen van Sokolovsky vervangen is. wind is, zolang de vele partijen, welke de vrees, dat een dergelijke luchtmacht tieke gedoe, gaat zelfs in de gezinnen verschaften haar trouw blijven. De terugkeer van politieke rust en eco- de Russen respect inboezemt en, als toch nomische stabiliteit in Frankrijk is niet alleen van belang voor het Franse volk zelve, maar voor het gehele Westen. Zo wel In Atlantisch pact als Westelijke Unie zal Frankrijk een belangrijke rol de regering een aanzienlijke meerderheid niet afdoende zal zijn en dat het vooral een sterk landleger zal moeten zijn, dat De uitslag der verkiezingen voor de de. moeten spelen en het kan dit alleen als partementale raden in Frankrijk heeft be- het rustig aan zijn opbouw kan voort wezen, dat de regering er behoorlijk vast werken. Bijzonder verheugend in het zadel zit. Dc communisten, of schoon nog een machtige partij, zijn aan- landen, dat op het Europese vasteland zienlijk teruggelopen in zetelaantal. Dat ligt. We denken daarbij niet in de laat- zal zowel een gevolg zijn van het feit, niaau aan dat hun leiders Moskou steun hebben toegezegd, als het in oorlog raakt met het Westen, wat de niet principiële com munistische aanhang heeft verloren doen gaan, als van het feit dat de regering Queuille er door haar maatregelen in is geslaagd de economische toestand weer draaglijk voor de gewone man te ma ken. De Gaullisten blijken wel is waar John L. Lewis is een nationale, promi nente figuur geworden. Zijn stem schalt over alle radiostations van Amerika. Zijn foto’s verschijnen in alle geïllustreerde kranten en weekbladen. Dagelijks, bijna leder uur, wordt hij geïnterviewd. Hij verklaart, dat hij alle nog niet georgani seerde arbeiders wil organiseren. Roosevelt staat voor zijn herverkiezing. John Lewis verkondigt voor de radio, dat hij op Roosevelt zal stemmen en niet alleen hij, maar ook de aangeslotenen bij de CIO. Maar Roosevelt en Lewis blijven niet lang goede maatjes. Als de president in de volgende jaren, waarin Lewis een harde strijd met de verschillende on dernemers moet voeren, zich niet geheel aan de zijde der arbeiders schaart, is Lewis diep teleurgesteld. Achter de schermen fluistert men, dat er ook nog andere oorzaken zijn: Lewis was naar Roosevelt gegaan en had hem voorge steld om hem, Lewis, in 1940 tot vice- president te benoemen. Toen Roosevelt hem duidelijk maakte, dat de democra- mijnwerker, genaamd John Lewis, in detische kiezers dit nooit zouden slikken, kleine stad Lucas in de staat lowa een wilde Lewis genoegen nemen met de staking wil forceren en op de zwarte lijst positie van minister van Buitenlandse word geplaatst zijn vakverbond niets i Zaken. Toen moest Roosevelt wel dui- delijke faal spreken en Lewis onomwon den zeggen, dat een politieke carrière voor hem niet in aanmerking kwam. zoeken, waar hij nachtwaker wordt. HijDit kan, zoals gezegd, een gerucht zijn, weer in Perzië wroeten, maar het is het enige waartoe de Amerikanen voorlo pig ten opzichte van het Midden-Oosten bereid schijnen. Ten opzichte van een pact voor dit gebied, zowel als voor het Verre Oosten, aarzelen ze. Ook al omdat ze menen dat een Atlantisch pact vol doende zal zijn om Rusland van oorlog te weerhouden en als de Ver. Staten nog meer pacten sloten, dit veel zou hebben van een omsingeling van Rusland en dus te uitdagend zou zijn om er louter de fensieve bedoelingen aan toe te schrij ven. De Amerikanen zijn van oordeel, dat zij bij de Zuid-Oost-Aziatische volken meer kunnen bereiken zonder dat ze ook in dit gebied verbonden zijn met de Euro pese landen, die wel hun bondgenoten in het Atlantisch pact zijn. Dat ook eco nomische belangen in deze Amerikaan se politiek een rol spelen en dat de Ver. Staten er op hopen een deel der econo mische voordelen, welke vroeger West- Europa uit zijn betrekkingen met Z.O.- Azië ten deel vielen, voor zich zelf te verwerven, is een veel geuite veronder stelling. Een netelig punt voor de betrekkingen tussen het Westen en de Aziatische vol ken is de behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika, dat weer op de agenda van de a.s. ver gadering der Ver. Naties voorkomt, vooral ook voor het Britse Gemenebest zelf. Voorts zullen er de positie van Spanje en de Italiaanse koloniën worden besproken en ten slotte de vrijheid van voorlichting. Er wordt beweerd, dat Rusland het Atlantisch pact ter sprake zal brengen en dreigen met uittreding uit de Ver. Naties, maar de nabije toekomst zal moeten onthullen of dit juist is, zo wel als de betekenis van de wisselingen in hoge bestuurs- en militaire kringen in Rusland en Oost-Dultsland, waar de .de sterkste partij in Frankrijk te zijn, 1 maar bij de landen op het vasteland van Russische opperbevelhebber maarschalk maar die sterkte is toch niet zo groot, Europa, die pas de verschrikkingen van Sokolovsky vervangen is. dat er gevaar voor het democratisch be- een bezetting hebben gekend, heerst toch Temidden van al het drukke diploma- n Bolswartls Nieuwsblad 4 i IN WANDEN O abb •66 kW 1 PRINSES ANNA Golf TÏÏ7T. Ipzooif mr= 1 tionailon »IAK> EANQgON 1-4 V j. ER iBÓ' I NEMEN MET -IJ I KARENSOPSTAND IN BIRMA -SEPTEMBER I84« - DE KAAENSI ABESTUUR O' NASSERINO irm oorspronkelijke woon* ILLUbebuden van de karen»| F I zl ZB 4 KW M Z» XX L *1 *1 mm Z L* t* m 1 1mm .m XXi M L— t—L_ *m (-•—J f— X X 1— KT* I I <1 4 4 <4 4 t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1