Aan de oevers van de Ganges 'I Onze Weekagenda Flitsen uit Indonesië I Martinytoer I nrTi Fan de door Nederland üs hjoed H A to sizzen 45e Jaargang No. 27 Dinsdag 5 April 1949 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward 1 I I Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Olro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) I ik sei niis al, dizze ütkomsten binne tige wichtich, hwant hja wize by dizze priisforhéldingen düdlik de wei. Net it kearen fan de ütjeften ig in bilang foar de greidboer, mar it dwaen fan ütjeften, dy’t mei winst werom komme. En dat dy der lizze, kin gjinien üntstride. Dit se rieuze ündersiik leart mei greate wissens dat it net de Onkosten en net de hier en net de arbeidsleanen binne, dy’t it bistean fan de greidboer nuodlik meit- sje. De greatste fijén fan de greidboer is: it bang wêzen fan jild ütjaen foar it bidriuw. En dat jildt likegoed foar de greate boer mei in tritlch kij as foar de koumelker mei in lyts bidriuw. Ik mei fanselg gjin nammen neame, mar ik wit üt de earste hdn tige sprekkende foar- bylden fan lytse boerkes, dy’t in spultsje ha mei toalf, trettjin kij en der sa buor- kje, dat it mannich great bidriuw jaloersk meitsje soe. Op ’e klaei sawol as yn it marlfln fan de Warkumer kontrijen. En dit siz ik net om it ten of’t oare, mar it bigreatet my, dat der noch sa mannich bidriuw is, dat goede jierren ha koe en se net makket. Hwa wit hoe lang dizze kênsen der jit lizze. As It llsder hjit is moat men It smeije. Tj. de J. Vijf bataljons van de Siliwangi-divisie in West Java hebben zich aan Neder landse zijde geschaard „in de overtui ging hun land daarmee te dienen” en met de wens „zo spoedig mogelijk met de Nederlandse troepen mede te wer ken tot bestrijding van die stromingen, die na de overdracht van de souvereini- teit de jonge staat zouden bedreigen,” aldus een mededeling van de territoriale commandant van West Java, generaal- majoor E. Engels. tempel of ragden-vallei temidden van de sneeuw- door een Hindoestraat worden gedragen, bedekte toppen van de Himalaja. De heerser van dit land wordt een der rijkste mannen ter wereld genoemd. Als Een groot aantal leden van een ten wes ten van Djokja opererende terreurgroep Is uitgeschakeld. In Solo wordt het her stel geremd door rampokgevaar en het feit, dat vele arbeiders zijn uitgeweken. Ten westen van Solo werd een gewa pende groep van 250 man geheel geneu traliseerd. Hetzelfde gebeurde met een groep van 80 leden In de omgeving van Purwokerto. de printinge en ik hoech net mear to sizzen, dat it mear wurdich is as tsien oare lAnbouboeken. Dos minsken, jonge en Sldere boeren, keapje dit skoandere boekje, der sit byt oan foar in lange winter fan gesellich petear op praetjou- nen, jongeboerengearkomsten en net It minst foar in heit om der mei de greate jonges ris oer to redendielen. Yn it ear ste stikje haw ik hwat oan oanhelle oer de sunigens yn de bidriuwsütjeften hjir op ’e greide. Dik kear wol ik in oar ding efkes nei oaren helje, hwat net allinnich economysk, mar ek sosiael tige fan bi lang is. Dat is de fraech, hokfor buorke. rijen it béste wei komd binne, dejingen mei in bytsje leankosten of mei in bulte. In wichtige fraech. Hwant soe it bliken dwaen, dat de boeren mei in bytsje folk it measte fortsjinne hiene, dan mocht men freze, dat de greidhoeke, dy’t üt in bifolkingseachpunt dochs al net 8a’n béste namme hat, jit fierder sakje soe. Binammen mei de mechanisaesje en ra- tionalisaesje snijt it mes gau yn it waer- me minskefleis. En hwat docht nou bli ken I Op de 40 bidriuwen dy’t ünder- socht binne, wiene 12 mei in tal wurk- üren Onder de 320 per H.A. en hjir wie in winst fan f63.—. Dan kamen 13 bi driuwen mei in tal wurküren fan 320 360 en hjir wie f64.winst. Derop fol- gen 9 bidriuwen mei 360400 wurküren en de kamen op f87 winst. En de léste 6 bidriuwen mei in tal wurküren boppe de 400 per H.A. makken in winst fan f 115.per H.A. Dit binne tige bilangrike ütkomsten foar de greidboer. Hwant men heart troch den dei sa faken sizzen, dat it lean en de so- siale lésten mei de masines de boere- arbeiders yn koarten alhiel fordriuwe sille, omdat it masinale wurk folie goed- keaper is. En hjir blykt üt, dat de oan- wending fan beide ta in yntensyf bi driuw, it measte profyt jowt. Ek op in oare manear is dit noch ris düdlik mak- In een weekoverzicht, uitgegeven te Ba tavia wordt medegedeeld, dat „een lang zame, doch geleidelijke vooruitgang in alle gebieden op Java duidelijk zicht baar is. In Bantam en Oost-Java verbeterde de toestand evenzeer. In het oude republi keinse gebied van Midden Java is de vei ligheid nog onvoldoende. In het gebied van het sultanaat van Djokja wordt de toestand vrijwel beheerst door het feit, dat het apparaat van het sultanaat nog steeds stil ligt. In ’t Noordelijk deel van Midden Java is de toestand bepaald gunstig. mers, n.l. 22 graden, maar Vlissingen kwam diezelfde middag niet hoger dan 7 graden, een verschil van 15 graden over nog geen 100 k.m. Woef, woef. In het R.AJ.gebouw te Am sterdam werd Zaterdag 2 en Zondag 3 April de Wintertentoonstelling voor hon den gehouden. Niet prettig. Een dame, die In de Kal- verstraat te Amsterdam aan het winkelen was, kwam tot de onaangename ont dekking, dat een zakkenroller kans had gezien haar portefeuille, inhoudende f 500 en de distributiebescheiden van de familie uit haar tas te halen. Ongeval. Bij het proberen van een mo torfiets, die hij enkele dagen geleden ge kocht had, is de 26-jarige redacteur van „De measte minsken slaen allinnich op ’e tüken acht. Seldsum is ien, dy’t oan de woartel slacht”. Dy aide wiisheit gyng my troch de holle, doe’t ik jitteris en jitteris yn it boekje van Ir. van der Molen omsneup- te. Hwat in skat fan oanwizingen, ried- jowlngen, needsaeklike konsekwinsjes Tin men hjirüt opdjipje. Underskate boeren ha my frege, hwer’t dit boekje to krijen is, hwant dit moat Onder it folk. Hjir kin elke greidboer sa- folle nijsgjirrichs üt leare, dat hy it net wer üt hannen leit, foardat er de léste blêdkant to pakken hat. En dan bigjint er wer fan foaren óf. Mar it blykt, dat der mear minsken sa oer tinke, hwant ik hearde dat Ünder- skate suvelfabriken it boekje foar al har leden oantügd ha. Hulde foar sok tref lik wurk. Dêrmei litte de fabriken sjen, dat hja har eigen bilang en dat fan har leden yn ’e gaten ha. Seis haw ik it da- liks bisteld foar de fjirde klasse fan de Lénbouskoalle, hwant ik soe gjin better wurk witte, as dit mei de aldste learlin- gen, dy’t al hwat ynwurke binne yn bi- mestings- en féfoerfragen, dy’t har grounkennis en boekhülden sahwat On der de knibbel ha, troch to wurkjen. Faeks is It spitich, dat ik üt Snits hearre moast, dat it boekje al ütforkoft is. Mar lokkich komt der mei gauwens in twad- Leuke echtgenote. Te Groningen is een vrouw gearresteerd, die tot driemaal toe had geprobeerd haar man om het leven te brengen door hem te vergiftigen of door de gaskraan open te zetten. Niet mooi. De rletmeubelfabrikant R. uit Berg a. d. Maas wordt vervolgd, omdat hij de Ned. Staat voor ongeveer 200.000 gulden aan deviezen zou hebben bena deeld. Hartelijk gefeliciteerd. In 1948 werden 413.440 gelukstelegrammen verzonden; de netto-opbrengst hiervan, welke ten goede komt aan het Kinderfonds P.T.T. en aan de organisaties van de vrije jeugdvorming en de instellingen voor de massa-jeugd van alle gezindten, be droeg f75.481. De penanten te Zwolle, versperringen, die de Zwollenaren twee en een halve eeuw geleden in het Zwarte Water heb ben aangebracht ter beveiliging van hun stad, worden thans door de rijkswater staat opgeruimd, omdat ze een hinder lijk obstakel vormen voor de scheep vaart op deze druk bevaren water weg. De Handel-Maatschappij. Het was 125 jaar geleden, dat de Nederlandse Han delmaatschappij door Koningin Willem I werd gesticht. Welkom vreemdeling. Van de minister president van Luxemburg werd een broek gestolen, toen hij te Den Haag de Be- nelux-besprekingen bijwoonde. (Het was natuurlijk niet degene, die hij op dat ogenblik droeg). Ons kleine landje. Dinsdagmiddag was de temperatuur te Gilze Rijen bijna zo- Brits-Indië is een rijk, waarvan wij ons nauwelijks een voorstelling kunnen vor men. Het is een land vol van de schrij nendste en schrilste tegenstellingen. Het is ontzaglijk rijk aan bodemschatten, zo rijk, dat alle 40q millioen mensen en vele millioenen daarbuiten, een weelderig be staan zouden kunnen hebben, als die rijkdommen in exploitatie werden ge bracht. Maar in werkelijkheid is de be volking er voor 80 pet. straatarm. In de steden treft men gegoede Indiërs aan, maar op het platteland is het overal ar moe troef. De; mensen leven er van een beetje rijst en zout, moeten zich met primitieve mid delen in de landbouw een bestaan ver schaffen. Gandhi heeft er naar gestreefd hun een iets beter te bezorgen, door hen aan te moedigen zelf hun kleren te spinnen, zodat zij tenminste iets hadden om aan te trekken, want de in fabrieken vervaardigde kleding kunnen zij niet be talen. De Indische wijsheid is eeuwen oud en prachtig, maar 88 pct. van de be volking kan lezen noch schrijven. Het merendeel van de bevolking is Hindoe, ruim 250 millioen, en 80 millioen is Mo hammedaan. Mohammedanen en Hindoes haten elkander vurig en laten niets na om elkaar het leven zuur te maken. Over kleinigheden ontbranden, vooral in ste den, hevige vechtpartijen. Een van die kleine kleinigheden is bijv, de koe, die de Hindoes als heilig beschouwen. De Mohammedanen houden wel van een runderlapje en als nu eens in de nabij heid van Hindoes of van een Hindoe tempel een koe wordt geslacht en de stukken daarvan langs een dente Rome niet droomde. Een dezer vorsten liet eens, toen hij voor de vierde maal ’n huwelijk sloot, een feeëriek wit marmeren paleis bouwen, omdat hij al leen zulk een huis waardig achtte om er zijn bruid te ontvangen. De maharadja van Dholpoer, een staat met een bevolking van een kwart milli oen, gaat alleen op reis met een lijfwacht van zwaarbewapende mannen, talrijke olifanten, welker zadels van gjoud en zilver zijn. Muziekcorpsen trekken mee in de stoet, ruiterij, infanterie in schilder achtige uniformen en als het volk dit ziet vergeet het voor een wijle eigen armoe de. Deze Maharadja bezit een van de schoonste parelsnoeren ter wereld, dat eens door een arme reiziger aan zijn familie werd geschonken. Deze reiziger had om gastvrijheid verzocht en bij zijn vertrek overhandigde hij zijn gastheer een oude doek als aandenken. Bij het °P_ nemen van de doek bleek deze de kost bare parels te bevatten: de reiziger bleek een koning te zijn, die van zijn aardse bezittingen afstand had gedaan om het pelgrimsleven te gaan leiden. Van edelstenen zijn trouwens de meeste Indische vorsten rijk voorzien. De ma haradja van Patiala heeft een parelsnoer van 12 millioen gulden en een diamant, die een van de grootste ter wereld Is. Zijn paleizen zijn miniatuursteden, zijn lijfwachten legertjes en zijn honden ge nieten een weelde die menig men» hun benijdt. Kasjmir, een andere staat, wordt wel de schatkamer der wereld genoemd. Het is een heerlijk gelegen land, als een sma- ger werd gezocht voor de troon van Ba roda, meldde hij zich met twee herders jongens ten paleize. Men vroeg hem wat hij kwam doen en het antwoord luidde: ,Jk kom hier om tot maharadja verheven te worden.” In elk geval is hij het geworden; hij bleek een van de meest verlichte vorsten te zijn die veel heeft gedaan voor de ont wikkeling van land en volk. Hij heeft onderwijs en bibliotheekwezen bevor derd en de vorsten weten te verenigen in een organisatie: de vorstenkamer. Hij is de bezitter van een beroemd tapijt, ge heel met paarlen bestikt en heeft voorts een groot aantal kanonnen van goud en zilver. Een ander verlicht vorst is de heerser van Bikanir, die zijn land, eens een woestenij, heeft herschapen in vrucht bare bouwgrond. Evenals vele van zijn collega’s is hij een hartstochtelijk jager. Tijgerjacht is zijn uitgelezen liefhebbe rij, maar hij heeft ook veel voor het on- Den Bosch is met zijn wagen rijdende op de Kerklaan te Den Bosch door tot nu toe onverklaarbare oorzaak tegen een boom gebotst. De heer Fokkelman werd op slag gedood. Een vlag voor Zeeland hebben Ged. Sta ten dezer provincie vastgesteld,’ welke zal bestaan uit een blauw veld met daar over drie gegolfde horizontale witte ba nen met in het midden als hartschild het wapen van de provincie en daarboven de oude gravenkroon. Brand! Doordat een petroleumtoestel omviel ontstond brand in de woning van de heer A. Buiter te Kommerzijl (Gr.) Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer weinig kon uitrichten. Het huis brandde geheel af. Eet meer vlees. Het vleesrantsoen wordt met ingang van Donderdag weer op 500 gram per 14 dagen gebracht. Franse landbouwers hebben H. M. Ko ningin Juliana enkele flessen kostelijke wijn toegezonden als „spontane hulde van eenvoudige en oprechte harten”. gg Te lerseke nam een moeder, die haar 2- jarig kindje medicijnen wilde geven per ongeluk een flesje lysol en gaf het kind hiervan een lepeltje. De kleine, die spoe dig het bewustzijn verloor, is in het zie kenhuis te Goes opgenomen. De eerste voorjaarssla is met 2 vracht vliegtuigen naar Engeland geëxpor teerd. de Nieuwe Schager Courant, R. Wijnja 1 Ernstig auto-ongeluk. De voormalige di- in de Marktstraat te Schagen tegen een recteur der N.V. Vroom en Dreesman» te vrachtauto gereden en verongelukt. De duopassagier kwam met de schrik vrij. Een wondergeit Bij E. Veerkamp, Spoor baan 5 te Hilversum, is Zaterdagmiddag een geit met twee koppen, zeven poten en twee staarten geboren. Het beestje was voldragen en woog bijna vijf kilo. Het is na enkele minuten gestorven. Ruim 100 patiënten van dr. J. Samuels hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht waarin zij een beroep doen op de regering „dr. Samuels recht te doen wedervaren.” Een hertenkamp wil het gemeentebe stuur van Den Bosch blijkens een des betreffend raadsvoorstel laten aanleggen op een terrein van 600 vierk meter bij de zwemgelegenheid „De yzeren vrouw”. ke. Hjirfoar brükt men it wurd: arbeids productiviteit. Dit wol sizze: de op- bringst per H.A. dield troch it tal wtirk- üren. Stel: de opbringst wie per H.A. f 1000.en it tal wurküren 400, dan is de arbeidsproductiviteit per wurküre 1000 400 f 2.50. Op dizze wize bi- rekkene wiene der 5 bidriuwen mei in arbeidsproductiviteit ünder de f 2.en dy makken in winst fan f39.De 13 bidriuwen, by’t mei har A.P. tusken de f2.en de f2.50 ynsieten, makken in winst fan f51.Dan kamen 10 bidriu wen mei in A.P. tusken de f 2.50 en de f3.en dy hiene f106.winst per H.A. En trije bidriuwen kypten der jit boppe üt en makken in A.P. fan mear as f3 de üre. En dy hiene f 164 winst. Hwat hat Gabe Skroar opgegeten. Niet hij zij£ pa|ejs verlaat, temidden van een prachtige stoet, vallen de mensen ter aarde en verbergen hun gelaat, want de I vorst >s >n hun ogen een godheid. Maar buiten zijn land is hij een gewoon mens, want deze vorst ging vóór de oorlog vaak naar Europa. Soms hebben deze vorsten hun opleiding in Engeland geno ten. De vorst van Kasjmir vertoefde een poos aan het Engelse hof en daar heeft hij zich eens op een receptie bij de ko ning vertoond in een gouden kleed, schitterend van diamanten, dat een waar de had van 36 millioen gulden. Een romantische figuur is de Gaekwar van Baroda, wiens titel betekent „hoeder der heilige koeien”. Van hem wordt verteld, dat hij schaap herder is geweest. Toen er een opvol- StreeKblad voor West» en Zuidwest Friesland Woensdag 6 April: Bolsward. Leeszaal. 19.30 uur. vergadering Openbare Leeszaal. Makkum. Baptiste kerk. 8 uur. Evang.- samenkomst. Spreker: Ds. G. Visser van Harlingen. Bolsward. Convent. 8 uur. Jonge Kerk. Onderwerp: Waarom leven wij? Af scheid mej. dr. Veltman. Bolsward. Ons Gebouw. 7.30 uur. Fees telijke jaarvergadering van de Chr. Hist. Jongerengroep „Bolsward en Omstr.” Vrijdag 8 April: Bolsward. Oeb. Oasthuissingel. 8 uur. Chr. Reciteerclub. Oefenavond. Zaterdag 9 April: Bolsward. C.A.B.terrein. 4.15 uur. Pro motiewedstrijd BolswardiaWor- kum II. ontbranden de Hindoes in heftige toorn, omdat hun heilige koe zomaar is ver moord en zal worden zelden zijn daardoor bloedbaden ont staan. Eh andersom, als een Hindoese bruiloftstoet de euvele moed heeft, om zijn weg te kiezen langs een Moham medaanse moskee, worden de Moham medanen ziedend van verontwaardiging en slaan er op los. De Mohammedanen hebben vroeger In dia geregeerd en nu zijn zij de minder heid, terwijl de Hindoeleiders, als zij om onafhankelijkheid vragen, de bedoeling schijnen te hebben om het land te gaan regeren en zich van de Mohammedanen niets aan te trekken. Deze zijn dus een beetje bang voor die onafhankelijkheid en willen maar liever een afzonderlijke Mohammedaanse' staat, waarin zij zelf baas zijn en niet door de gehate Hin does worden geregeerd. Binnen de Hindoegemeenschap is h’d overigens ook niet alles koek en ei. Daar heeft men het probleem van de paria’s, de ouaanraakbaren. Dat zijn de mensen, die niet tot een der honderden kasten behoren, waarin de Hindoe-ge- meenschap is verdeeld. Paria’s zijn naar Hindoe-oordeel menselijke wezens, die allerlei vuil en verachtelijk werk moeten doen en slechts worden geduld, maar verder nergens goed voor zijn. Gandhi en vele van zijn vrienden, ofschoon zelf Hindoe hebben zich daartegen verzet. Gandhf had bijv. een paria-meisje ge adopteerd, maar niettegenstaande blij ven de kastengrenzen bestaan en iemand, die eenmaal als paria is geboren, blijft paria. Misschien heeft hij in een der vele latere levens kans een beetje hogerop te komen, maar in dit leven moet hij zwoe gen en veracht worden. Deze mensen zijn er dus ontzettend aan toe. De Hindoes hebben ook nog de afSchu- welijke gewoonte van kinderhuwelijken. Heel jonge meisjes worden uitgehuwe lijkt aan jonge, maar ook aan oude mannen en de gevolgen daarvan zijn ontzettend. Worden zij weduwe dan be horen; zij ook tot een groep mensen, die veracht worden en afgezonderd van de rest der maatschappij in eenzaamheid hun leven moeten doorbrengen. Zo kan het gebeuren, dat kinderen van 6 tot 10 jaar al weduwe zijn en een leven van naargeestige afzondering en vaak kwel ling tegemoet gaan. In de staten heerst ook vaak de schrij nendste tegenstellingen, van overdadige rijkdom bij de vorst en bittere armoede bij zijn onderdanen, terwijl die vorsten vaak nog als góden vereerd worden. Een kijkje in de schatkamers van deze Indische vorsten zou de Westerling in de waan brengen, dat hij in de wonder- spelonken van Aladdin vertoefde. Zij be zitten rijkdommen, die Croesus niet tot zijn beschikking had, een luister, die Egypte en Babylon niet kenden, een weelde, waarvan men zelfs in het deca- derwijs van zijn onderdanen verricht en tal van scholen laten bouwen. Onder de vorsten bevinden zich verder cricketters, polospelers, dichters en schrijvers. Van lieverlede verdwijnt er veel van het oude despotische karakter dezer vorsten dommen. De stroom der beschaving is niet te keren. Er zijn spoorwegen ge komen, fabrieken, autowegen, electrici- teit en tal van andere geriefelijkheden. Vaak vormt het leven in zulk een vorstendom ook een schrille tegenstel ling tot het leven er buiten, waar bittere armoede heerst en nijpend gebrek, voor al veroorzaakt door de eeuwige politieke en godsdienstige verdeeldheid tussen Hindoes en Mohammedanen. In deze vorstendommen regeert soms een Hin- doevorst over een meerderheid van Mo hammedanen en omgekeerd, een Mo hammedaan over een Hindoebevolking. Het Christendom is hier aan de oevers van de Ganges helaas nog van weinig invloed. Lit in diamant yn dkxng lalke, it bliuwt in edele, djftre tóen. n c t Bolswards Nieuwsblad Leden- I K>C>C>C>O<2<CaOtC3K2IC>C: K3IOIOtOtOIOiatOK3C3«OK: 1 3 I r 1 j 01 Donderdag 7 April:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1