Een verdwijnende functie I Paasnummer O Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed n n to sizzen L. S-! 45e Jaargang No. 28 Vrijdag 8 April 1949 Streekblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B o 1 s w a r <1 Red. en Adm. is er I 1 r Rusland denkt natuurlijk heel anders over het At lantisch pact. Ieder land dat zich heeft aangesloten heeft van Moskou een nota op zijn dak gekregen, waarin er op ge wezen) wordt Idat dit pact agressieve bedoelingen jegens Rusland heeft, dat niet uitgenodigd was toe te treden. Moskou acht dit verdrag zowel in strijd met het Handvest der Ver. Naties als met de bondgenootschappelijke verdra gen, welke het met Engeland en Frank rijk heeft en met de overeenkomsten van Jalta era Potsdam, welke de geallieerden nog tijdens en direct na de oorlog slo ten. Wat de Spaanse kwestie betreft; zoals bekend hebben de Ver. Naties destijds haar leden geadviseerd Hun hoogste diplomatieke vertegenwoor digers vit Snanje terug te trekken, doch In rfr practijk Is daarvan niet ve«l te- De wolf ia 't net to dwnen om de Md to toawjen. mar to fcorukuortltm. van de hartspecialist, die de vorige week naar het eiland was gezonden om een onderzoek in te stellen naar de gezond heidstoestand van Petain concludeerde, dat het niet noodzakelijk is de gevan gene naar een ander oord over te bren gen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij voorultbetrlinR Advertentieprijs10 cent per m tn. Giro 8792ft n 1 Petain. In Franse regeringskringen wordt ver nomen, dat de regering heeft besloten de 93-jarige ex-maarschalk Philippe Pe tain in zijn gevangenis op het eiland Yeti In verband met de komende Feestda gen, zal ons blad aj. Vrijdag 15 April uitkomen met een speciaal i r kingen met Franco wensen om de stra tegische waarde van Spanje, maar de diplomaten geen weg daarheen zien zo lang tal van West-Europese landen er niet aan willen. Wat de kwestie van Het Atlantisch Pact „Be'y’n van nieuwe hoop.” De waarschuwing van Churchill. Rusland protesteert De Spaanse kwestie. Het vetorecht ter spra ke? Het nabije en het Mldden-Oosten. Het Atlantisch Pact geen harnas. De Leeuwarder Veemarkt jarig. Volgende week Vrijdag bestaat de Leeu warder Veemarkt 75 jaar, waarbij dat „bestaat” moet worden beschouwd als „wordt driekwart eeuw op dezelfde plaats gehouden”. De markt zelf is al enkele eeuwen oud. Op 17 April 1874 werd zij echter overgebracht naar het huidige terrein. Dit nieuwe marktterrein betekende een grote verbetering, hetgeen het eerste jaar direct al merkbaar was uit een grotere aanvoer van 10.000 stuks. Op enkele uitzonderingen na ging het met aanvoer steeds excelsior, zodat In 1927 een uitbreiding noodzakelijk Reportage van een vraaggesprek met Mevr. A. M. MONNINGH—KUIKMAN waarschuwd tegen overijld optreden of geweld op dit ogenblik. Hij waarschuw de tegen de idee van een preventieve oorlog, waaraan trouwens niemand van de verantwoordelijke staatslieden in het Westen denkt. Men zou het ook wel la ten, want West-Europa staat militair nog in de kinderschoenen en is uiterst kwets baar. Geruststellend in dezen is, dat er spoedig Amerikaanse wapenzendingen komen en de chef van de staf van het Amerikaanse leger heeft verklaard, dat het wel degelijk de bedoeling is West- Europa niet aan een inval bloot te stel len. L. O. F. Het Ljouwerter Orkest ForbAn ontwik kelt zich de laatste tijd in toenemende mate tot een orkest van betekenis, het geen blijkt uit het stijgende aantal con certen en begeleidingen, ook in kleinere plaatsen van Friesland. Zo concerteerde het orkest dit seizoen met opvallend suc ces voor de eerste maal in Grouw en Oosterwolde. Het is een verheugend te ken, dat vooral in de kleinere plaatsen de behoefte aan goede muziek sterk leeft. Het orkestbestuur heeft goede hoop dit jaar het aantal concerten bulten Leeuwarden tot 25 te kunnen opvoeren, waarbij het tevens verwacht, ook het aantal concerten in de Friese hoofdstad enigszins te kunnen opvoeren. Voorts bestaan er plannen, om in het zomer seizoen te concerteren op de Friese Waddeneilanden en in het openlucht theater te Appelsga. Worden deze plan nen werkelijkheid, dan zal hiermede een nieuwe fase in het Friese muziekleven worden ingeluid, welke bovendien het orkest de nodige bekendheid buiten Friesland zal kunnen verschaffen. Van het welslagen der plannen hangt veel af van de plaatselijke activiteit. heeft mevr. Monningh meermalen de ge boorte van een tweeling onder haar hoe de gehad, nimmer echter een drieling. In de oorlogsjaren steeg het aantal ge boorten aanzienlijk. Het was net, alsof de natuur zich aanpaste, aldus mevr, de militairen een verbetering der betrek- Monningh, want niet alleen werden er veel meer kinderen geboren, ook be stond het merendeel toen uit jongens. Van de 170 geboorten, alleen te Bols ward waren er in een bepaald jaar bijv, nog geen 70 meisjes. Over het algemeen werd de zindelijk heid van de bevolking te Bolsward ge- roelmd. Natuurlijk waren er ook hier uitzonderingen, die de regel bevestigen, maar mevr. Monningh was zo kies, hier niet in de brede over uit te wijden. Maar wanneer het bijv, wel voorkwam dat dikke wandluizen haar over de handen liepen, behoeft het geen betoog, dat het beroep van stadsvroedvrouw niet steeds over rozen gaat. De moeilijkheden zijn ook mevr. Mon ningh niet gespaard. Vooral de oorlogs jaren vroegen veel van haar. Niet alleen dat het aantal geboorten toen ver bo ven het gemiddelde lag, ook waren de omstandigheden toen verre van ideaal. Er was vaak geen vuur en gas om warm water klaar te maken, zeep en linnen ontbrak, en.men moest zich behel pen met „drijvertjes”. Het mag een wonder heten, dat er in die jaren, toen er ook voor vele babys en jonge moe ders weinig geschikt voedsel was, de sterfte niet groter was. Vele vaders wa ren bovendien ondergedoken, hadden valse papieren of mochten in spertijd niet op straat, zodat het vaak gebeurde dat mevr. Monningh in het holst van de nacht geheel alleen haar weg door het volslagen donker moest zoeken. Toch ontbrak ook in haar practijk de humor niet. Vooral in de buitenpractijk, n.l. in de omliggende dorpen waar zi soms assisteerde, had men bijv, soms geen vertrouwen in haar tenger figuurtje. Soms werd gevraagd: „Meije jo dat wol dwaen, juffer? Oars ha wy hjir ek wol in Sid minske yn 'e buorren, sjochl” of zoiets. Al met al mogen we gerust concluderen dig maakte, zijn trouwens ook in Bulga ook al trok mevr. Monningh, die dit artikel natuurlijk veel te lang vindt, zelf die conclusie niet dat geheel de stad en omgeving terug kan zien op een „vruchtbare” kwart eeuw, waarbij dank baar het vele en vaak moeilijke werk van de thans jubilerende stadsvroed vrouw valt te gedenken. delijkste dame te zijn en toen we enige totaal jvas mevr.^Monningh getuige van ogenblikken in haar smaakvol ingericht x woonvertrek tegenover haar zaten, be grepen we meteen, waarom zoveel jonge vrouwtjes door het courantenbericht enigszins waren verontrust. Mevr. Mon ningh heeft de gave de mensen meteen op hun gemak te stellen en een sfeer van. vertrouwen en begrip te scheppen. Zelden voerden we dan ook zo’n vlot en aangenaam vraaggesprek als deze keer. Mevr. Monningh, of „de juffer” zoals ze door „de klanten” wordt genoemd, be toonde zich een zeer bescheiden figuur, wars van alle zelfverheerlijking en eigen dunk. Op onze vraag, of het zilveren jubileum ook enigszins feestelijk zou worden ge vierd, liet mevr. Monningh b.v. een zeer beslist „neen” horen. Hoewel er van de zijde van vrienden en vanuit haar werkkring wel de wens is geidt, dit gebeuren niet onopgemerkt te laten voorbij gaan, zal er zelfs van een „gezellig avondje” geen sprake kunnen zijn, daar de jubilaresse rond de jubl- leumdatum enige dagen niet thuis hoopt te zijn. Toen we naar de reden hiervan vroegen, bleek deze een drieledige. Ten eerste leeft mevr. MonninghKuik- man uit het besef, dat een eventuele hul diging hier niet op zijn plaats zou zijn. Z’l heeft, volgens haar eigen zeggen, In de afgelopen jaren slechts haar werk en plicht gedaan en niets meer dan dat. Bovendien is ze hiervoor betaald. Van een zich verdienstelijk maken is volgens naar geen sprake. Ten tweede betreft ’t hier geen afscheid in de volledige zin van het woord. Wel wordt de functie van Stadsvroedvrotiw opgeheven, maar Mevr. Monningh hoopt haar particuliere practijk nog enige jaren vol te houden en nog veel jonge moe ders In moeilijke uren te helnen De derde en volgens ons enigste reden die men moet eerbiedigen, betreft eigen familieomstandigheden, die het de jubi laresse moeilijk maken deze dag in feest stemming te doen zijn. Toch zal er op de dag van het komen de jubileum, zij het dan in de eenzaam heid, veel zijn om dankbaar te.herden-i ken. De heren doktoren hebben steeds de meest welwillende medewerking be toond en zijn altijd bereid gevonden in bepaalde moeilijke gevallen te assiste ren. Deze goede verstandhouding da teert reeds vanaf het eerste begin, tij dens dokter Beekhuis. Wanneer er zich bepaalde afwijkingen voordeden nimmer tevergeefs aangeklopt. Ook de. omgang met het publiek was steeds van prettige aard. Komende uit Groningen, moest het eerst in een klein stadje als Bolsward wel wennen. Toch werd het op prijs gesteld, dat de benoeming, die er voorionigi Churchill slechts één voor 3 jaar was, werd ver- In een rede In de Ver. Staten, deze ge- Met Amerikaanse hulp zou dan heel wat kunnen worden bereikt. Wat heeft de Marshallhulp, die dezer dagen juist 1 jaar wordt ver leend, al niet voor West-Europa gedaan. En er kan nog veel meer bereikt wor den als de West-Europese landen on derling harmonieus samenwerken. „Hoed af voor Marshall, maar jas uit om te werken,” zelde onze minister Mansholt dezer dagen op het Marshall- Congres en dat geldt voor alle West- Europese landen. Ja, voor alle landen van het Atlantisch pact en hier komen we nog even terug op het positieve doel van dat pact: bevordering Van de wel vaart van de aangeslotenen. Men zal het Atlantisch pact niet moeten zien als ecu ;oort harnas, waarin men wegkruipt uit angst voor mogelijke gevaren. Maar mis schien zal men het mogen zien als de beschermende cocon, waarin een nieuwe vorm van internationaal leven zich ont wikkelen gaat, zo kostbaar voor allen, die er deel aan hebben, dat het ook waard is door allen te worden verde digd. recht gekomen. De Zuid-Amerikaanse landen wensen over het algemeen thans intrekking van dit advies en men is in het bijzonder nieuwsgierig hoe de Ver. Staten daartegenover zullen staan, waar In de reeks van kamerstukken die j.l. lengd Vrijdagavond z. h. st. door de raad wer den goedgekeurd, bevond zich een hoogst merkwaardig voorstel. De functie van stadsvroedvrouw zal, in gaande 15 Mei a.s. aldus luidde dit voorstel worden opgeheven. Dit was juist op de datum, dat de tegenwoordi ge functionaresse haar 25-jarig jubileum hoopt te herdenken. Wij achtten dit een geschikt moment eens een onderhoud met mevr. Mon ningh te vragen, wat ons onmiddellijk werd toegestaan. Toen we echter op de stoep van het huis aan het Grootzand stonden, U weet wel, dat met dat bekende bordje van „Ver loskundige”, waren er enkele nieuws gierige blikken van voorbijgangers. Wan neer er immers op een ongewoon uur een man op deze stoep verschijnt en aanbelt, moet er wel „iets aan de hand” zijn en een zekere nieuwsgierigheid be hoort nu eenmaal tot de minder aange name eigenschappen van vele land- en stadgenoten. Mijn boodschap was echter ’n geheel an dere, dan van mannen die gewoonlijk op deze stoep verschijnen, maar een man blijft nu eenmaal een man wij moeten eerlijk bekennen, dat het belletje even schuchter was, zo niet schuchterder dan bij het doen van een meer normale bood schap. Een interview met een fabrieks directeur of een bedrijfsleider leek ons namelijk tienmaal zo gemakkelijk dan 'n vraaggesprek over de komst van jonge wereldburgers en wat daar zoal bij te pas komt. Maar het viel mee. Mevr. MonninghKuikman, die ons per- Alles tezamen bedroeg het aantal beval- soonlijk binnenliet, bleek een allervrien- Hngen ongeveer ruim 100 per jaar. In x~t--'- w--u en behulpzaam bij de komst van dik 2750 babys. Dit is zoveel dat zelfs geen Doelezaal ze zou kunnen bevatten en bedraagt één derde van het aantal in woners van onze stad. Zelfs zijn er reeds jonge moeders geholpen, die zelf een maal als baby door mevr. Monningh in deze wereld werden ingeleid. Natuurlijk Foardrachtekriich P. U. R. Sneontomiddei 2 April waerd yn ’e Har mony de einkrlich fan de „foardrachte kriich foar de mlddelskoallen” fan de Prov. Underwits Rie hélden. Yn it gehiel hiene har 27 dielnimmers oanjown, dêr’t yn 'e foarkriich op Sneon 26 Maert al, de helte fan öffallen wie. Ek dizkear hle de karkommisje, bistean- de ut Frou R. van der MinneBuma, en de hearen B. van der Veen, F. Krlps, Pater H. Hettema en G. Meerburg, It net maklik: It peil dat de jonge foardragers blrfkten, wie moal heeeh. en later werd gewijzigd in een benoeming van onbepaalde tijd. De reden, dat het gezin Monningh zich hier spoedig thuis gevoelde en thans ge heel het hart aan Bolsward heeft ver pand, is wel, dat de mensen steeds bij zonder sympathiek tegenover haar werk hebben gestaan. De mensen zijn hier, aldus mevr. Mon ningh, buitengewoon dankbaar, hetgeen vaak spontaan wordt geuit. Vele moe ders vinden het bijv, erg onprettig, dat „de juffer” juist in de critieke dagen ult- stedig is of met vacantie gaat. Reeds maanden tevoren wordt soms gepolst of men tussen die en die data door mevr. Monningh persoonlijk kan worden ge holpen. Dit vertrouwen, dat in haar ge steld wordt, werkt in hoge mate stimu lerend. Natuurlijk hebben we ook gevraagd naar bijzonderheden uit de werkkring en over de opgedane ervaringen in de afgelo pen jaren. Het aantal „stadsbevallingen” was eerst vrij groot, in tijden van werkeloosheid bedroeg het wel meer dan 3P oer jaar, gewoonlijk echter ongeveer 1U. m en na de oorlog daalde dit aantal aanzienlijk en In het afgelopen jaar had er slechts één bevalling op stadskosten plaats. Dit alles, dank zij de sociale wetgeving en uitkering van kraamgelden. Toch was ook deze tak van werk mevr. Monningh in de loop van de jaren lief geworden en het was dan ook wel even een aan grijpend moment, toen zij ten stadhui- ze werd ontboden om de opheffing van haar functie te komen bespreken. bet vetorecht betreft, dat wordt in de Veiligheidsraad een volkomen onvruchtbaar debat, om dat niet alleen Rusland, maar ook de andere leden der Grote Vijf er niet van zullen willen afzien. Bij deze kwestie kan Rusland misschien het Atlantisch pact ter sprake brengen, als het niet lukt er een afzonderlijk agendapunt van te maken. Het is natuurlijk ondenkbaar, dat de Russen een meerderheid zullen kun nen vinden voor een veroordeling van 't pact. Over het algemeen verwacht men niet, dat Rusland dan uit de Ver. Naties zal treden, hoewel er vermoedelijk ten slotte meer achter de nota’s vandaan zal komen, dan een papieren protest. Het is zeker goed, dat Truman in zijn redevoering ook zeide dat de onderte kening van het Atlantisch pact niet be tekent, dat de belangstelling van Ame rika voor gebieden buiten de Atlantische sfeer verminderd zou zijn. Truman noem de in het bijzonder het Nabije Oosten. Daaronder valt ook Griekenland, waar de opstandelingen de laatste dagen, ver sterkt met brigades uit Albanië weer hef tig aanvallen. Men brengt dit In verband met het plan van de Kominform om Tlto en met hem Zuid-Slavië te vernietigen, door het Macedonisch eenheidsstreven aan te wakkeren. Rusland tracht het Macedonisch nationa lisme voor zijn eigen doeleinden te ge bruiken, nu het Zuid-Slavisch nationa lisme van Tito het in de weg is getreden Soortgelijke afdwalingen van de Mos- kouse leer, als waaraan Tito zich schul- Yn de groep 17 jier en Aider woon juf fer Baukje de Jong de earste prijs, dal de wikselbeker, oanbean troch it Boun fan de Frysk Nasjonale Jongerein, giet dizkear nei de Rykskweekskoalle to Drachten, De twadde prils wie foar de hear A. Besselink fan de R. L, W. S. to Snit». De tredde priis waerd woun troch Juffer M. H. Kleft fan de Kr. Kweek- skoalle to Dokkum. Yn de groep 15 en 16 jier krige juffer Tytsje Kalsbeek fan de Gem. H. B. S. to Ljouwert de earste, en juffer T. Tuln- stra fan de R. H. B. S. to Harns de twadde. Der hawwe dit jier folie mear mlddel skoallen meldien as foarhinne, hwat troch de foarsitter van de Prov, Under- wiisrie, Dr. W. Kok, dy’t de Beding yn ’e hannen hie, taskreaun waerd oan it feit, dat der nou op hast alle mlddel skoallen yn FryslAn les yn ’e memme- tael jown wurdt. Nei öfrin kamen jury en earste priiswinders op 'e film. Der wie aerdifch bilangjstelling fart ieararen en Alden. Hwat bat Gabe Skroar rije geconstateerd, waar vice-premier Kostof gearresteerd en de communisti sche partij gezuiverd werd, omdat er nationalistische neigingen aan het licht waren gekomen. In het Midden-Oosten is de wapenstilstand tussen Israël en Transjordanië tot stand gekomen en men is zeer benieuwd hoe het, na de staats greep van kolonel Hoesni in Syrië, nu met de onderhandelingen tussen Israël en dit lid van de Arabische liga zal gaan, aan de westkust te laten. Het rapport De oorlog met Israël kostte schatten en mergelde het land geheel uit. De juiste weg voor dit land en alle leden der Ara bische liga zou zijn door hartelijke sa menwerking met Israël tot een krachtige economische opbloei van het Midden oosten te komen. Advertenties, bijdragen en berichten voor dit nummer moeten VROEGTIJDIG in ons bezit zijn. Tevens maken wij er onze lezers op attent, dat in verband met bo venstaande ons blad DINSDAG 18 APRIL NIET zal verschijnen. Zo hebben dan j.l. Maandag 12 naties, n.l. België, Canada, Denemarken, Frank rijk, Groot-Brittannië, Italië, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Portugal, de Ver. Staten van Amerika en Ijsland het Atlantisch pact getekend. In zijn rede bij deze gelegenheid gehou den, zeide president Truman zeer te recht, dat het maar een eenvoudig do cument was, maar één dat, had het in 1914 en 1939 bestaan, en was het toen gesteund door de landen welker verte genwoordigers nu in Washington bijeen waren, de daden van agressie had kun nen voorkomen, welke tot 2 wereldoor logen hebben geleid. Het pact was dus een schild tegen agressie. En de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Acheson had in zijn welkomstwoord de betekenis van het pact beschreven in een variatie op Mattheus 18 7. Hij zei: „Voor hen, die de vrede zoeken, is het i pact een gids naar toevluchtsoord en kracht, een steeds nabije hulp in gevaar. Voor hen, die voet zetten op het pad van agressie, is het een waarschuwing, dat, indien het noodzakelijk is dat er aan stoot kome, wee dan hen door wie aan stoot komt.” Kernachtig heeft ook onze minister van buitenlandse zaken, mr. Stikker, het ge zegd: „dit pact is het einde van een il lusie n.l. dat de Ver. Naties de we reldvrede zouden kunnen verzekeren doch het begin van nieuwe hoop op een duurzame vrede.” Enige dagen tevoren had de benoeming, die er voorionigi n ,t lolswards Nieuwsblad i PETAIN f 1 5 1 j t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1