Een vogelparadijs p Onze Weekagenda Martinytoer tussen Makkum en Zurich Fan de door Nederland üs hjoed Q H to sizzen I 45e Jaargang No. 29 Dinsdag 12 April 1949 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward hoog water As dit yn Nederlén net mear respektearre TJ. de J. Het vogelreservaat ten Noorden van de geul bij Makkum, tot aan de Afsluitdijk is het gebied, waar de meeste nesten komen. Hier is het dat de verschillende soorten meeuwen nestelen, strandloper tjes, kluten, kemphanen, scholeksters en nog verschillende soorten vogels meer. Ook broedt hier de bruine kiekendief. De vogelwacht vertelde mij, op mijn vraag, dat de kiekendief een beschermde vogel was en niet geschoten mocht wor_ Jan Piebenga, ien fan de haedredacteu- ren fan de Ljouwerter Krante, hat yn in fel protest wiisd op in feit, dat op him seis en om it symptomatyske fan dit barren net stilswijend foarby gien wur- de mei. De Fémerk yn Ljouwert hat 75 jier bistien en der wol men feest fan ha. Bést, alle reden en alle oanlieding en feestnümers genóch ünder de keaplju. Mar nou sil dat feest fierd wurde op Goed Freed. En dat roait igge noch seam. As dit in blêd of moatte wy sizze, ien fan de haedredacteuren fan dat blêd als de Ljouwerter, ta in fel protest bringe kin, dan sprekt it wol klear en düdlik, dat Christlike of Ka- tholike kranten dit mei greate blidens sjogge. En ek hjirre wolle wy it moedich en kordaet optreden fan de Ljouwerter mei greate weardearring bigroetsje. De Goed Freed is foar it greatste diel fan de Ne- derlanners in dei tan greate godstsjin- stige bitsjutting. It is de dei fan it heech. ste barren, hwat ea op ierde west is. It hillich stjerren fan Jezus Christus, de greate allesomfiemjende soendied foar gevonden. Het lichaam vertoonde ver scheidene wonden van messteken. mei kiompen en skuon oer de hillichste tradysje fan js ioik hinnewélden, ynsjen meije, dat dit fier mis is. Foar it oer- greate diel kir dat net misse, mar ek foar harren, dy’t de Goed Freed spiti- gernöch neat mear to sizzen hat, moat it düdlik wêze, dat men rekken héldt mei de opfettings fan syn meiminsken. Wy binne yn dizze dingen nei de oarloch al oan it sakjen. Op in oar plak ha se yn ’e holle op de Peaskedagen in „merke” to hélden. Dat haf om deselde reden in bulte opskuor jown. En alhiel op syn plak. Allinnich it fetsoen moast elk wear- hélde op sa’n wize syn neisten to kwet sen en sear to dwaen. Sjocht men it breder, dan kin men net üntstride, dat de libbensstyl fan party minsken yn de léste tsien jierren g3ns minder wurden is. It skerpst oppenear- ret if him dat oan de jonge minsken. Ik siz net, dat it harren skuld is, hwant ik leau altyd noch, dat de gebreken fan de jeugd foar trije kwart oan de élderen to witen is, mar dér binne se it düd- likst to sjen. En men hoecht gjin üt- libbe aid wyfke to wêzen om argewaesje to hawwen fan it optreden fan in bi- langryk diel fan de „spes patriae”. Der sit faken sa’n bytsje fetsoen, biskieden- heit en styl yn it jonge folk, dat men bang wurdf fan it kommende geslacht. En der sitte wy allegearre mei en ’t is by alle rjochtingen to sjen. Doe’t wy Sneintojoun nei de léste Me- ditaesje gyngen, in stampfolle tsjerke en in oangripende lijenspreek, wie it oan de tsjerkedoar ta in gerop fan Abe, dy’t slik wie en A. G. O. V. V. dy’t dit wie of dat wie en sa mar troch. Ik freegje my óf, yn hokfor stimming giet men dan nei tsjerke? En al soe men dat nou jit ynskikke kinne, doe’t de predikant op oertsjügjende wize it smertlik stjerren fan de Godminske skildere hie en elk dochs mei in forskuord herte en yn stil oantinken de tsjerke forlitte moast, doe wie it tsjerkeplein al wer drok fan it Donderdag 14 April: Boalsert. Ons Gebouw. 7.30 ure. Geark. Chr. Plattel. Boun. Sprekker: E. S. de Jong oer: „Boer en Dichter” en „Moderne Peaskelyriek”. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) f Wês sa ful net, dat de lju dy «kouder- je, en sa guodlik net, dat se mei dy weirinne. Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbet?ling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 8792Ö Een bom opgebaggerd. De baggermolen Breezand heeft bij werkzaamheden in de buurt van de Maastunnel aan de Park kade te Rotterdam een bom van 100 kg naar de oppervlakte gebracht. Internationaal. Op 29 en 30 Mei zullen te Grouw zeilwedstrijden worden gehou den in het kader van de sportuitwis- De oudheidkundige dienst voor de N. O. polder heeft thans kunnen vaststellen, dat de oudheidkundige vondsten bij Kuinre behoren, tot de fundering van de voormalige burcht, welke in de middel eeuwen bewoond werd door de heren van Kuinre. Hef gevonden aardewerk wees duidelijk op bewoning in de 12de eeuw. Een felle brand heeft Donderdagmorgen gewoed in een magazijn van lederwaren en sportartikelen van de fa. G. B. Wal ter aan de Zuiderhaven te Enschedé. Het magazijn brandde geheel uit en een aan zienlijke voorraad artikelen ging verlo ren. den, wat echter niet inhield, dat er niets gebeurde om ze te limiteren. Ze nestelen daar overigens, om het zo maar eens te noemen, in de provisie kamer, want dezelfde vogelwacht deel de mij mede, dat het aantal nesten van broedende vogels daar op dit stuk van de Wadden, ver boven de vierduizend uit Hep. Dan is er nog een heel groot aantal vo gels, dat graag dat gebied bezoekt op hun tocht naar het hoge Noorden. Dat zijn de wilde zwanen. Enkele dagen ge leden konden daar dagelijks honderden zwanen worden aangetroffen en wel hoofdzakelijk in het ondiepe water tus sen de uitloper van de Wadden en de Afsluitdijk. Honderden' en nog eens honderden strij ken daar neer en het is een prachtig ge zicht al die grote vogels daar rustig te zien zwemmen of hun lange halzen on der water te zien steken, zodat al die achtersteventjes recht omhoog staan. Ze azen daar op de wortels van het fon teinkruid dat daar wordt aangetroffen. Meestal blijven de groepen maar kort, een dag of iets langer. Dan wordt het vertreksein gegeven en de gehele schaar verheft zich van het water en verdwijnt naar het noorden. Maar hun plaatsen worden dan al vrij spoedig door andere groepen ingenomen. Dit kan wel enkele weken achter elkaar zo doorgaan. Vele automobilisten, verrast door dit prachtige schouwspel houden stil en ver schillende van hen maken foto’s van de anders zo schuwe vogels, die hier helemaal niet zo schuw zijn en vrij ge- makkeKjk gefotografeerd kunnen wor den. Maar men moet het treffen natuur lijk. Inderdaad, dit stukje Friesland, dat ligt juist buiten de dijk, is een paradijs voor de vogels van diverse pluimage. H. F. F. seling LeeuwardenNorwich. Nieuwe gemeente. De Tweede Kamer aanvaardde Woensdagmiddag zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming een wetsontwerp tot instelling van een gemeente „Wieringermeer”. Vrouw vermoord. Donderdagmorgen werd in Amsterdam het ontzielde li chaam van de 26-jarige Francisca Ariër, een gescheiden vrouw in haar woning Niet zwaar. Een 19-jarige voormalige S.S.er, die schuldig was aan ongeveer tweehonderd diefstallen en tevens brand stichting in de St. Theresiakerk te Maas tricht,werd veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf. Gezonken. Ten gevolge van de storm zijn Woensdag op de Schelde twee Bel gische schepen gezonken, n.l. het 280 ton metende schip „Martha” en het 986 ton meteende schip „S. B. 277”. De opva renden konden gelukkig worden ge red. Geen „lamkewaer en toch.... Een schaap van de veehouder J. van der Veen in de gemeente Tietjerksteradeel heeft 5 lam meren geworpen. Vroege piepers. Te Naaldwijk zijn de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd. Het waren kas-aardappelen. Als pri meurs brachten zij op als poters t2.05 per kilo, als kleine poters f 2.25 en als kriel f2.10. En hij stierfTe Hoofddorp is na een ziekte van enige dagen opa Kooy over leden. Opa Kooy was de oudste inwoner van Nederland, die 7 Maart j.l. de leef tijd van 104 jaar bereikte, negen kinde ren had, en meer dan 100 klein- en ach terkleinkinderen. Hij trad op 27 Januari 1867 in het huwelijk. Jeugdige assistent. Een 17-jarige Neder landse gymnasiast, Hans Roozen. gaat op uitnodiging van een Amerikaan ze kere dr. A. J. Smith in Juni mee met diens expeditie naar Turkije om een onderzoek in te stellen op de berg Ararat naar be weerde overblijfselen van de ark van Noach. Ook vroeger geen vrede. Een vuurstenen dolk is gevonden op een ontginning bij Spier (Dr.). Prof, van Giffen, die de vondst aankocht voor het museum van oudheden in Drenthe, heeft de dolk ge dateerd uit de 13e tot de 10e eeuw voor Chr. Twee Amsterdammers zijn Donderdag avond met een motor in volle vaart te gen een geparkeerde veewagen gereden en op slag gedood. Schadelijke lectuur. Voor de Maa1 trichtse rechtbank stond terecht de ex ploitante van een leesbibliotheek in Vaals omdat ze een boek had uitgeleend „kwetsend voor een normaal ontwikkeld schaamtegevoel en aanstotelijk voor de eerbaarheid”. Het O.M. eiste vier maan den gevangenisstraf. Zuiver aangevoeld. De Ned. Bioscoop bond heeft zijn leden geadviseerd, de bioscopen te sluiten op de Nationale herdenkingsavond: 4 Mei. Zeeman verdronken. Woensdagavond is de 25-jarige zeeman Sola uit Puerto Ri co van een veersteiger te Rotterdam in ’t water gevallen. Direct werd met haken en dreggen getracht hem te redden. De rivierpolitie nam het dreggingswerk over, doch mocht geen resultaat berei ken. De Ned. Herv. kerk te Dinteloord is thans geheel gerestaureerd. Het gebouw heeft feitelijk zijn oude aanzien herkre gen. Het zal 14 April officieel worden overgedragen. Een ernstig geval van voedselvergiftiging heeft zich na het eten van gebakken aardappelen en haring in het gezin V. te Venlo voorgedaan. Vijf personen moestem naar het ziekenhuis worden overgebracht. Door de stormwind onder een auto ge raakt is de 69-jarige Y. uit Assendelft. De man is aan de bekomen verwondin gen bezweken. De Deventer muziekschool heeft ter ge legenheid van haar 100-jarig bestaan de inrichting van een complete muziekzaal in het gebouw der school aan de Veen weg van de gemeente aangeboden ge kregen. Een hevige brand heeft te Kampen ge woed in een perceel aan de Vloeddijk, dat door twee families wordt bewoond. De bovenverdieping brandde geheel uit. We hebben dit voorjaar geen gebrek ven aan de reeds lang bestaande plan- aan harde wind. De ene storm is wel nen om een lage dijk om de Wadden te wat harder dan de andere, maar die van leggen, waardoor ze nog alleen bij zeer verleden week konden er zijn. Het water van het Ijsselmeer werd weer maatregel, die men, naar mij werd mede- hoog tegen de Friese kust opgejaagd, gedeeld, inderdaad in afzienbare tijd Weliswaar is het wel eens hoger ge- hoopt te nemen, althans betrekkelijk bin- weest, maar het was toch nu ook weer nenkort hoopt men tot de uitvoering van het werk over te gaan, zou honder den, ja wellicht duizenden vogels de ge legenheid worden gegeven zich te ont wikkelen, die nu door overstromingen van dit gebied verloren gaan. Mochten de plannen, die nu vrijwel vast staan, werkelijkheid zijn geworden, dan zou het, naar het oordeel van één der vogelwachten het beste zijn, indien er op deze terreinen in ’t geheel niet meer geraapt zou mogen worden, zodat de vroege broeders de gelegenheid krijgen hun broed „flechtich” te hebben, tegen de tijd dat de Wadden weer worden beweid. Hwat hat Gabe Skroar hoog genoeg om de wadden, deze door de vogels zeer geliefde broedplaats, ge heel te laten onderlopen. Gelukkig is het dit jaar niet zo’n heel grote ramp ge weest, omdat er nog betrekkelijk weinig eieren lagen. Bovendien mocht er dit jaar geraapt worden op deze terreinen van It Fryske Gea. Dit is een zeer verstandige maatregel geweest, daar het ieder jaar weer ge beurt, dat de Wadden er onder gaan en er verscheidene eieren, al of niet be broed, verloren gaan. Nu is het ook weer niet zo, dat ieder een daar maar kan heengaan te eieren zoeken. Een verzoek hiertoe moet ge daan worden aan het gemeentebestuur van Wonseradeel, dat aan in totaal 15 ter goeder naam en faam bekend staan de eierzoekers vergunning verleent. Op een en dezelfde dag mogen echter niet meer dan 5 zoekers de terreinen be treden, de volgende dag weer 5 en de daarop volgende weer 5 en dan begint het weer van voren af aan. Die dus ver gunning heeft mag om de drie dagen een dag op de Wadden gaan eierzoe- ken. Waar er daar verscheidene vogels nesten hebben is dit meest wel de moei te waard. De vogelstand wordt er bo vendien niet door beïnvloed, daar er nog geen jaar is voorbij gegaan, sedert de Wadden aan It Fryske Gea zijn overge gaan, dat niet een hoge vloed in het vroege voorjaar alle eieren vernielde. Wonderbaarlijk genoeg houden deze vloeden de vogels er niet van terug om toch maar telkens weer voor nieuwe nesten te zorgen. Ze hebben dan ook wel eens geluk en er worden dan duizenden eieren op de Wadden uitge broed. Uit de aard der zaak eieren van vogels van diverse pluimage, maar voor al van meeuwen. Er broeden verschil lende soorten sterntjes en ook de buiten gewoon fraaie kluut broedt er zijn eie ren uit Dd vogelwacht van Makkum vertelde me zelfs, dat er zo nu en dan vogels broeden, die anders hun broed plaatsen in het hoge Noorden hebben. Er. wordt veel gedaan voor de vogelbe scherming, al hebben alle maatregelen niet de sympathie van iedereen. Vandaar dan ook, dat er nog al eens critiek op geleverd wordt op die maatregelen en zo werd me ook verteld, dat men het onbegrijpelijk vond, dat It Fryske Gea korte tijd geleden aan de vogelwachten van de wachten opdracht had gegeven tot het verbranden van het z-g- Drift. „Drift”, het woord zegt het al, is een uit gebreide opeenhoping van door het wa ter bij elkaar gedreven verdroogde plan ten, riet, biezen enz. Dit drift nu biedt aan de eenden buitengewone kansen om ongezien te nestelen, waarvan dan ook dootf de verschillende soorten eenden dankbaar gebruik wordt gemaakt. Door nu dat drift te laten verbranden in de tijd dat de eenden reeds nestelen, meende men dat men tegelijk met die plantenrommel ook de nesten en eieren zou verbranden. Dit zou inderdaad ge beuren, indien niet de vogelwachten eerst nauwkeurig het drift onderzoeken, om te trachten eventuele nesten te vin den. Door hun grote ervaring slagen ze er vrijwel altijd in, deze te ontdekken. Ze zorgen er dan voor dat die stukken niet in de vlammen opgaan en de een den rustig kunnen broeden. Overigens heeft die maatregel van het laten verbranden van het drift een an der doel, dan de eenden de gelegenheid tot nestelen te ontnemen. Het drift, dat door harde winden en hoge vloeden bij eengedreven is vormt bijna altijd een laag ter dikte van enkele decimeters. Het zijn lange, brede stroken en deze verstikken alle plantengroei, welke zich daaronder bevindt, o.a. het riet. Om nu de plantengroei en niet in de laatste plaats het riet gelegenheid te geven, zich te ontwikkelen wordt het door de ver branding van de verstikkende driftlaag bevrijd. Het doel van de maatregel is dus goed al had men er misschien beter aan ge daan, deze verbranding iets eerder te alle minsken dy’t wiene en wêze sille. laten plaats hebben. Wil men echter dit vogelparadijs, zoals wurdt, dan is it kultuer-bolsjewisme of het al eens In een publicatie werd ge- sa’t Piebenga it neamt, it nihilisme, ünt- noemd, werkelijk tot een vogelparadijs stellend great. Wy hoopje fan herten, maken, dan dient men uitvoering te ge- dat de forantwurdlike minsken, dy’t hjir öfbrutsen fuotbalpetear en it laitsjen fan fammensbern. Ik wol ’t wol wêze, dit liket my minstens in great gebrek oan styl en fetsoen. Koe men dan net rês- tich en neitinkend nei hüs gean? Ik tink tsjintwurdich faken ris oan in goec freon, tafallich in dümny, dy’t sei: „Ik haw de yndruk, dat al üs wurden en ar- gumintaesjes likefolle üthelje as wetter oer in einekop. Ik giet der wol oer, mar it giet der net yn.” Bluisterich en wyld, roppe en skreauwe, brutael en earmtakjend, sa binne frij- hwat jonge minsken tsjintwurdich en jit- teris, dat leit foar trije kwart oan de opfieding fan de élderen. Der is in bulte forsomme yn de oarlochsjierren en wy rispje nou, hwat der doe siedde is. Mar it roer moat yn oarewei. De forwylde- ring, it tokoart oan haiding en libbens styl, appeleart oan üs allegearre fan eltse rjochting en fan eltse maetskiplike groep. Lit üs net fordiele, hwat yn diz- zen oan deselde kwalen lijt. Freedtomiddei kaem ik mei in pear fam- kes üt Grins. Yn De Ryp soene wy efkes in bakje kofje drinke. Wy sieten mei syn trijen yn it café. Der kamen in pear jonge feinten yn. De iene liet him ploffe yn in stoel goaide de fuotten op in oare en Alle: twa konjak. Hwat foar hottentotten binne wy hjir ryk as soks sünder kommentaer yn in net publyk hotel barre kin? Wy binne mar gau fuort gien en ha de kastlein mei syn „gasten” oan de oangename sfear fan de kultuer- leaze fretters en süpersklyk oerlitten. Mar dêrmei is it net oplost. De hüshél- ding en jitteris de hüshélding kin hjir al linnich forbettering bringe. Hwant skoal- le en tsjerke, oerheit en organisaesje steane Onmachtich as de memmen en heiten net har uterste bést dogge om styl en fetsoen, earbied en biskiedenheit har bern by to bringen. Earst op dy grounslach kriget de geastlike „weder opbouw” har kéns. onderlopen. Door deze Door een ontploffende mijn gedood is de 34-jarige ongehuwde arbeider B.-uit Schijndel. Een tweede arbeider werd gewond. De mijn was gevonden bij werkzaamheden op ’t voormalige vlieg veld te Schijndel. Vermoedelijk is tegen de kop van het projectiel geschopt of geslagen. De Notariële Vereniging de organi satie, waarbij bijna alle Amsterdamse i juristen zijn aangesloten heeft giste ren haar 75-jarig bestaan herdacht. Gesnapt. De uit Leeuwarden ontsnapte gevangene J. de M., bijgenaamd Hannes de Bokser, die van zijn 6 jaren er nog twee uit te zitten had, is, na van 28 No vember af van zijn vrijheid genoten te hebben te Amsterdam gearresteerd. Hij is naar Leeuwarden overgebracht. De politie te Zierikzee heeft de bank employé N. B. gearresteerd, die reeds 28 jaar in dienst was geweest van een plaatselijke bankinstelling, welke hij voor 50.000 gulden zou hebben bena deeld door het plegen van valsheid in geschrifte en verduistering. Dank zij de Benelux. Het grensverkeer tussen Nederland en België is gemakke lijker gemaakt: Nederlanders met pas poort mogen nu f30.meenemen en er een tientje van in België uitgeven. Bijen naar Purmerend. Te Purmerend zal 13 April een bijenmarkt worden gehou den. Radio in de cel. Als eerste en voorlopig nog enige in het land, heeft het Huis van Bewaring te Haarlem de beschikking ge kregen over een radio-installatie met aansluitingen; in alle cellen. Te veel spek. De slagers van Den Haag hebben minstens 30.000 kg spek te veel. Het publiek vraagt vlees nu spek de meesten te duur is. Slagers, die het spek zonder bon verkochten kregen proces verbaal. Weer een concurrent. De eerste auto markt te Wildervank zal op Woensdag 20 April a.s. geopend worden. De markt zal voortaan gehouden worden op elke eerste en derde Woensdag van de maand. Scherper contrêle. De politie zal er scherper op letten, dat de nummerpla ten van motorrijtuigen goed leesbaar en niet vuil of verroest zijn. De onderdirecteur der K.L.M., Henry Focks, is Donderdag overleden. Hij was geruime tijd werkzaam als gezagvoer der op de Indië-route en daarna als hoofd van het vliegbedrijf. De schipper van de Stad Breda, een mo- torscheepje, dat aan de overkant van het IJ te Amsterdam lag, kreeg bij het hijsen van het tuig de giek op het hoofd Hij was onmiddellijk dood. H. M. de Koningin heeft Donderdag in het paleis aan het Lange Voorhout ont vangen Dr. J. H. van Royen, vertegen woordiger van Nederland in de Veilig heidsraad. n t r i Bolswards Nieuwsblad 't i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1