ffiolsward roept! Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek 7 üs hjoed n ft to sizzen No. 31 45e Jaargang Vrijdag 22 April 1949 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave DruKKerij Fa. A. J. OSINGA B o 1 s wa r d van O r niet blijven. Als de tekenen niet bedrie gen, zal straks „Hwa’t wilsterfange wol, moat fluitsje kinne.” (Aid sechje). Paascongres op Terschelling. Van de vele Friezen, die aldus van deze bijzonder mooie „hjeldagen” geprofi- De slaef dy*t syn boeijen ófskoddet, is 'okkiger as de prins, dy’t se finzen nimme. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bols ward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 ken. Behalve de officiële Ierse af scheiding leverden de Paasdagen weinig nieuws. teerd hebben door hun dagelijkse werk zaamheden en zorgen eens even te ver geten in de vrije natuur, trok op de mid dag van Goede Vrijdag ook een groep naar Terschelling. In de gebouwen van de Stifting „Schyl- geralÊn” bij Hoorne werd een congres van de Friese Volkshogeschool gehou den, dat gewijd was aan de bespreking van de resultaten van de congressen, die kort geleden te Bakkeveen en te Parijs hebben plaats gehad. Zoals men weet betrof het weekend te Bakkeveen een samenspreking tussen vertegenwoordigers van de Friese Be weging en de verschillende gewestelij ke bewegingen in Nederland, met het doel om gemeenschappelijKe richtlijnen en doelstellingen aan te bevelen voor ’n wenselijke decentralisatie van het Neder landse staatsbestel. Het congres te Parijs had plaats op ini tiatief van del Europees-Sederalistische Beweging. Hier waren verscheidene volksgemeenschappen, die een minder heid in hun staatsverband vormen, ver tegenwoordigd. Zo o.a. de Bretons in Frankrijk, de Schotten en Welshmen in Groot-Brittannië, de Catalanen en Bas- ken in Spanje, en ook de Friezen in Ne derland. De Noord-Friezen uit Sleeswijk hadden helaas verstek moeten laten gaan Wel wordt melding gemaakt van verbit terde gevechten tussen nationalistische en communistische deelnemers aan het Atlantisch pact over de defensieplannen verlopen te zijn. Vol gens een Amerikaans blad schijnen deze geleid te hebben tot de opvatting, dat een Weser-Rijn linie van Bremen tot Bazel nieft houdbaar zou zijn bij een plotselinge aanval van gemotoriseerde eenheden uit het Oosten. Deze eerste linie zou moeten worden gevormd door de Gelderse IJsel, Rijn en Po, hetgeen wil zeggen, dat wel het hart, maar niet de „franje” van Nederland, dus Noord en Oost Nederland, zou worden verde digd. Dat klinkt niet zo prettig, temeer niet omdat men er al mee rekent dat deze linie ook niet te houden zou zijn en eigenlijk vanuit Spanje en Noord- Afrika het tegenoffensief tegen de eventueel opgedrongen Russen zou die nen te worden ondernomen. Dit alles wijst er toch wel op, dat voor een effec tieve verdediging en dekking van West- Europa deelneming van West-Duitsland aan het Atlantich pact nodig is. Voorlopig blijft ove rigens de Russische strijdlust tegen Tito gericht. Moskou is nu ook radio-uitzen. dingep in de Mace donische taal begon nen, met de bedoe ling ’t Macedonisch deel van Zuid-Slavië tegen Tito te doen rebelleren. Er zijn allerlei geruchten over Dimitrov, de Bulgaarse premier, vroe ger een dik vriend van Tito, wie hij ech ter, onder Russische drang de rug toe keerde. Het heet dat Dimitrov ziek is, hij is tenminste vervangen door de on- der-premier, trouw vazal van Rusland, en zou zelf in de Russische hoofdstad ter verpleging zijn. Of deze verpleging een lichamelijke dan wel een politieke ziekte geldt, daarover speculeert de we reld. Het Parijse congres had als uitgangs punt de federale vereniging van Europa als de enige uitweg voor ons door al lerlei gevaren bedreigde werelddeel. Het had ten doel, de middelen te bespre ken, die aangewend moeten worden, om er voor te zorgen, dat in dat grotere verband de kleinere volksgemeenschap pen, die toch al zoveel moeite om zich te handhaven, voldoende hun „gerak” krijgen. Er zijn enkele resoluties aange nomen, die op politiek, economisch en cultureel gebied richtlijnen aangeven om dat te bereiken. Verder is er een permanente commissie gevormd, die deze zaken nader moet uit werken en waarin ook Friesland verte genwoordigd is en wel door drs. F. Bergstra. De Friese Beweging heeft hier mee dus de eerste en een belangrijke stap gedaan op het terrein van interna tionale samenwerking. Om nu eens gezamenlijk te overwegen wat het te Bakkeveen en te Parijs be reikte in het bijzonder voor Friesland betekenen, was dit Paascongres op Ter schelling belegd, en er waren dan ook verscheidene leidende figuren uit de Friese Beweging aanwezig. De eerste spreker was de heer P. Wij- benga, die de"conclusies van Bakkeveen naging. Het belangrijkste hiervan is, dat de Friese Beweging en de vertegenwoor digers van verschillende gewestelijke be wegingen zoals bijv, die in Brabant, Limburg en Drente, het er over eens zijn dat verruiming van de levensmogelijk heid voor de kleinere gemeenschappen binnen het Nederlandse Rijk voorlopig gezocht dient te worden in de weg van een sterke decentralisatie van ons staats bestel, zó dat zij alle gewesten gelijke kansen biedt en ook de verstgaande be hoeften bevredigt. Alleen wanneer dit niet het gewenste resultaat mocht heb ben, zal de Friese Beweging moeten streven naar een uitzonderingspositie voor Friesland binnen het Nederlandse staatsverband. De heer J. J. van Weringh verdedigde een aantal stellingen over de vraagstuk ken, waarvoor Friesland door de situatie in Europa gesteld wordt. De Friese strijd is het stadium van enkel taalstrijd voor bij, zij heeft een totalitair karakter. Na een Europese ontwikkeling van 20 eeuwen, die loopt over de stadia van kerstening, verwereldlijking en versplin tering met de daarmee corresponderen de staats- en maatschappijvormen staan wij thans voor een historisch dilemma. Het logisch volgende eindstadium, n.l. dat van massalisering en dictatuur, dnt ons en heel Europa met de ondergar./ bedreigt, willen wij niet aanvaarden. Terug kunnen wij echter ook niet. De enige uitweg is die van het federalisme dat enerzijds Europa als geheel tot meer eenheid wil brengen en anderzijds de kleine volksgemeenschappen in dat gro te verband beter tot hun recht wil laten komen. Het is nu, na het congres te Pa rijs, het tijdstip om te komen tot de vor ming van een Friese federalistische or ganisatie, zoveel mogelijk in samenwer king met de Noordfriezen, gebaseerd op de ideeën van de Friese Beweging en t internationale idealisme, dat in verschil lende vormen zo sterk in Friesland leeft De heer J. Piebenga vertelde in een in teressante causerie van zijn verblijf on de Far-öer, de kleine eilandengroep in de Oceaan tussen Schotland en Ijsland, van het leven van de bevolking en v-n haar geschiedenis, van haar str’id o; het bestaan en om het behoud van eigen karakter. Hij wees daarbij op de sterke overeenkomst tussen de Friese Beweging en haar doelstellingen en die van de FSr- öse bevolking. De heren Tsj. de Vries en F. Kuiper brachten verslag uit over het congres te Parijs en de daar bereikte resultaten. Laatstgenoemde spreker toonde in zijn bespreking van de politieke resolutie het belang aan van het feit, dat de Friese Beweging thans door zijn vertegenwoor diging in de te Parijs samengestelde per manente commissie van de Europese volksgemeenschappen, een stem heeft in het internationale milieu. Hij legde er de nadruk op, dat Friesland door de vorming van een federalistische organi satie achtergrond, vorm en kracht moet geven aan deze nieuwe figuur. De heer Wijbenga wees in een uitmun tend betoog op de noodzakelijkheid en de mogelijkheid om onze houding te Bakkeveen en te Parijs, dus in Neder lands en Europees verband, niet als te staat en bezit als zodanig grote invloed in de wereld van de Islam, die zich over het Verre, Midden en Nabije Oosten uit strekt. De Arabische landen van het Nabije Oosten hebben een bittere pil moeten slikken in de vorm van hun militaire ne derlaag tegen Israël. Door deze ervaring geleerd, streven zij niet alleen naar on derling steviger banden dan de liga hun biedt 9 er is bijv, een sterke toenade ring tussen Syrië en Irak maar ook naar steun bij sterker Mohammedaanse landen. De tijd schijnt rijp te zijn voor zekere consolidatie der Mohammedaan se landen in dit gebied, nodig ook om dat in hun midden de vrij sterke Joodse staat Zonnig Pasen. De Paasdagen hebben ons een voor proefje van de zomer gebracht. Een stra lende zon lokte het mensdom naar bui ten. De ras- en amateureierzoekers heb ben dit buitenkansje met beide handen aangegrepen. Voor tallozen waren de bollenvelden een grote trekpleister en voor hen die het dichter bij huis zochten, oefenden Frieslands schaarse recreatie gebieden een sterke aantrekkingskracht uit. Sportliefhebbers trokken Tweede Paasdag bij duizenden naar Heerenveen om de Noordelijke voetbalkampioenen voor de tweede maal tegen die van het Oosten te zien ondergaan. Neen, dan de den de Friese windhonden het beter. Zij versloegen hun Hollandse en Groningse collega’s gedecideerd en bezorgden de talrijke toeschouwers een genotvolle middag. Ter gelegenheid van hun jaarlijkse bondsdag beleefde Sneek ’n invasie van C. J. M. V.leden, die in de Grote kerk en het Gebouw van Chr. Belangen uiting gaven van hun overtuiging ten aanzien van de taak van het Christendom in de wereld van heden. India dezelfde weg als Eire gaan. Er zijn daar voor allerlei redenen. Eén er van is een psychologische n.l. dat een invloedrijk deel der bevolking geen deelgenootschap met Engeland èn om oud koloniaal zeer èn omdat het, na jaren voor de onaf hankelijkheid te hebben gestreden, deze, nu ze verkregen is, naar buiten wenst te accentueren. Een andere reden is dat India streeft naar een neutrale positie voor Z.O. Azië in de tegenstellingen tus sen het Westen en Rusland en het door een deelgenootschap in het Britse Ge menebest voor het Westen zou partij kiezen. Een derde reden is, dat Zuid-Afrika, waar de Indiërs niet voor vol meetellen, ook lid van het Gemenebest is. Ook over de kwestie hoe India’s afscheiding op vreedzame wijze te doen geschieden én het toch van zekere voordelen, welke ’t deelgenootschap biedt, te doen blijven genieten, zal de a.s. ministerconferentie van het Gemenebest beraadslagen. De tweelingzuster van India, uit het oude Brits-Indië geboren, ’t Mohammedaanse Pakistan daarentegen zal wel in het Gemenebest in de Paasdagen is hef uittreden van Eire (Zuid-lerland) uit het Britse Ge menebest een feit geworden. De Ierse Vrijstaat is nu uitgeroepen tot onafhan kelijke republiek. Er zat niets verras sends in dit feit, want reeds maanden geleden was er toe besloten en waren met Londen op vreedzame wijze de re gelingen getroffen, nodig om de souve- reiniteit te kunnen uitoefenen, die zoals bekend, tot nog toe niet volledig was, omdat de Britse Koning de Vrijstaat nog altijd tegenover het buitenland vertegen woordigde. gen. Intussen heeft het Britse Gemenebest *nj Pakistan er bij blijft. Want dit Pakistan veer moeten laten en daarbij zal het wel i is tenslotte de grootste Mohammedaanse De volgende week legt Bolsward voor de zoveelste maal „de mooiste appels voor het raam”. Zich ten volle bewust van zijn taak en functie als verzorgingscen trum van een groot deel van West- en Zuid-West-Friesland, zal het zijn beste beentje weer eens vóór zetten. Drie dagen aaneen zal de Multishop. Ill, met de dertig winkels onder één dak, de volle aandacht vragen van boeren, burgers en buitenlui, van stadsbewoners en plattelanders. Aan de laatste voorbereidingen van dit jaarlijks gebeuren wordt, terwijl wij dit schrijven, met kracht gewerkt. Maandagavond zal de Doelezaal zijn omgebouwd, misschien beter gezegd omgetoverd, in een „warenhuis”, waarin bijna geen „nee” te koop zal zijn. Want (niet alleen, dat U in een overzichtelijke ruimte de dertig win kels bij elkaar vindt en zonder tijdverlies of enige verplichting bij de meest uiteenlopende zaken te kust en te keur kunt gaan, óók kunt U er verzekerd van zijn, dat U er zult vinden, wat U elders reeds lang tevergeefs zocht. Ook in dit opzicht zal het „U vindt het in Bolsward” weer opgeld doen. Diverse fabrikanten hebben hun detaillisten op unieke wijze be voorraad. Op de Multishop vindt U zowel de nieuwste snufjes als ruime voor raad van anders nog schaarse artikelen. U kunt er geschikt zaken doen en er koopjes halen. Ditmaal heeft de.P. F. C. het niet nodig geacht door fancy fair of andere attracties het publiek te lokken. Zoiets spreekt boekdelen, evenals het feit, dat thans geheel de Doelezaal^ de tapkamer en biljartzaal incluis, voor expositieruimte wordt gebruikt. De Multishop is verkoopstentoonstelling zonder meer, maar dat is reeds een attractie op zichzelf. De advertentiepagina’s van dit nummer lichten U voldoende in over hetgeen U er alzo zult vinden. Bovendien wil een originele prijsvraag de band tussen koopman en klant versterken. Nauwelijks zal de Multishop III zijn uitgeluid, of de Voorjaarsmarkt II opent haar poorten en roept U het welkom toe. Georganiseerd op verzoek van heren veehandelaren is het succes van deze markt bij voorbaat reeds verzekerd. Wanneer het weer niet tegenwerkt, zal de komende marktdag haar naam alle eer aandoen. De volgende week wil in dubbel opzicht de veste van Bolswina Uw gastvrouwe zijn. Bolsward roept U het welkom toe. En zij doet het van harte. U komt toch ook? Verrassend was wel het geringe aantal Ieren van het millioen, dat in Engeland zelf woont, dat van de geboden gelegen heid gebruik maakte om de Britse natio naliteit te behouden, slechts 3500 vroe gen die aan. Het totaal verbreken van de 764 jaar oude band met de Britse Kroon was ove rigens niet geheel naar de zin van tal van belande figuren in Eire zelf o.a. De Valera, de voormalige, bij de laatste ver kiezingen verslagen premier, die echter 16 jaar aan het bewind is geweest. Hij had de toestand willen handhaven dat aan het hoofd van de Ierse staat een Ierse president stond voor de binnen- blijven, het is trouwens zowel in politiek landse aangelegenheden en dat de Britse economisch als militair opzicht veel min- Koning Ierland ook voor buitenlandse der ontwikkeld dan India en heeft dus aangelegenheden bleef vertegenwoordi- Britse steun nodig. Maar ook vóór het Gemenebest is het van groot belang dat Chinese troepen rondom het aan de Noordelijke oever van de Jangtse gelegen Tsjirhirwei. De Chinese regering zou Maandagavond de communistische leiders voorstellen doen, strekkende tot een verlenging van de periode, welke door een ultimatum der communisten werd bestreken. De Chinese regering heeft voorts de eis der communistische leiders om de com munistische legers de Jangtse ongehin- werd te doen oversteken en deze strijd krachten het recht te verlenen toezicht te houden op een reorganisatie van het' Chinese nationale leger verworpen. Als de geruchten waarheid bevatten dat de Russische generaal Malinin op weg is naar Washington, om onderhandelin- gen te openen over opheffing der Ber- lijnse blokkade en hervatting der vier- mogendhedenbesprekingen over Duits- land, heeft, in tegenstelling met deze alarmerende berichten, het Atlantisch pact iets góeds uitgewerkt. Het staat overigens vast dat Rusland direct voor de ondertekening van dit pact al een poging tot toenadering deed, welke ech ter de Amerikanen niet ver genoeg ging, zodat ze werd afgewezen. De Ame rikaanse generaal Clay gelooft intussen niet aan goede bedoelingen der Russen, hoogstens zouden zij herstel der stich ting van de West-Duitse republiek na streven. Of willen de Russen misschien door een ogenschijnlijk tegemoetkomen de politiek de oppositie in de Ameri kaanse senaat tegen het Atlantisch pact een hart onder de riem steken? President Truman heeft n.l. dit pact nu ter goedkeuring aan de Senaat gezonden en het schijnt dat er een feller strijd om zal moeten worden gevoerd, dan aanvankelijk verwacht werd. Hetgeen wat teleurstellend is, of schoon men over het algemeen wel ver wacht dat het pact zal worden aange nomen. Het zou trouwens een daverende klap zijn als dat niet geschiedde, de po litieke gevolgen zouden niet te overzien zijn. Na het Atlantisch pact komt dan de kwestie der wapenleveringen aan de deelnemers in het Congres en dat schijnt daar nog meer tumult te zullen opleve ren. Enigszins teleurstellend voor Nederland Hwat hat Gabe Skroar Israël is verschenen. Dat de Ver. Staten en En geland daarbij een belangrijke rol zullen spelen met als pionnen zowel Turkije als Pakistan, schijnt wel zeker. Was hington en Londen behoeven elkaar daarbij niet in de wielen te rijden, elk heeft zo zijn speciale vrienden in deze wereld van de Islam. Egypte dat nog oude veten heeft met Engeland zal lichter toegankelijk zijn voor Amerikaanse invloed, evenals Per- zië, maar de Anglo Amerikanen bouwen hier blijkbaar aan een stevige machts positie in de Mohammedaanse wereld, wat ook de Joodse staat Israël nog wel eens tot nadenken zal stemmen. Deze staat koestert evenals India in het Verre Oosten de wens neutraal in de schijnen ook de eerste besprekingen der tegenstellingen tussen het Westen en Rusland te blijven. Afgezien van de vraag of hij dat kan, nu Moskou Israël in zijn propaganda al heeft ingedeeld bij de „kapitalistische” staten, zal dit ook niet gemakkelijk vallen als de gehele omgeving van Palestina onder Anglo Amerikaanse invloed geraakt, waarin I ook sterke economische factoren wer- De Ierse Vrijstaat souverein. Ook India wil zich geheel losmaken. Pakistan wil nog blijven. Mohammedanen zoeken een heid. De positie van Israël. De strijd in China. Zoeken de Russen toenadering? Noord- en Oost-Nederland onverdedigd? n t Bolswartls Nieuwsblad PAUL RENAUD I NIEUW OFFENSIEF DER COMMUNISTEN IN CHINA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1