Niet in de schaduw. r De. Martinytoer j door Nederland Fan de 1 LI No. 32 45e Jaargang Dinsdag 2Ó April 1949 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS1NGA - Bolsward Tsj. tie I. De ene grote gebeurtenis volgt te Bolsward de andere. Terwijl U dit leest, wordt door stad en omgeving druk „ge-Multi- shopt”. Natuurlijk leeft ons blad, zoals met ieder gebeuren van enig formaat, gaarne met deze derde Voorjaarsbeurs mee. Geen wondei dat een belangrijk deel van onze plaatsruimte in ons vorig en ook in dit nummer door de Multishop-varia werd en wordt opgeëist Zelfs moesten „Sytske” en „Kappie” het ontgelden. Dat dit teleur stellingen wekte, is voor ons een bewijs, dat ook deze rubrieken worden gewaardeerd. Daar we in ieder geval met de jeugd goede maatjes willen blijven, plaatsen we „Kappie” vandaag dubbel. Ziezo, jongens, dan zijn we weer quitte! Hoe vindt je dat? Maar van die vele gebeurtenissen gesproken.Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de ene in de schaduw van de andere komt te staan. Was er geen vuiltje aan de lucht geweest herstel: zou er geen Multishop geweest zijn dan zou zeer zeker dit nummer hebben gestaan in het teken van de 2de grote Voorjaarsmarkt. Maar de wal keert nu eenmaal het-schip. Toch mag de 2e Voorjaarsmarkt niet 4n de schaduw van de Voor jaarsbeurs komen te staan. Trouwens dat behoeft ook niet. Het houden van een tentoonstelling en het organiseren van een veemarkt, zijn twee ongelijksoortige grootheden, ook al bestaat er natuurlijk verband. Daarom willen we deze krant beginnen met hopelijk ten over vloede U nog eens op de komende marktdag te wijzen. Het wordt inderdaad iets bijzonders. Wanneer U er niet van profiteert zult U er later spijt van hebben. Dat willen we gaarne voorkomen. tentoonstelling komen we nader terug. De Multishop heeft ondertussen de eer ste avond niet te klagen gehad aan ge brek aan belangstelling. Reeds ruim 600 bezoekers werden genoteerd. De voorzitter van de P. F. C., de heer Joh. Mulder, kon tegen 7 uur een groot aantal genodigden, die zich tot het bij wonen van de plechtige opening in de keurig ingerichte bovenzaal van de Doele hadden verzameld, het welkom toeroe pen. Hierna werd het woord gevoerd door de heer J. Visser, die namens de B. B. G. zijn gelukwensen aanbood en een lans brak voor samenwerking. Namens de R.K. en Chr. Middenstands- verenigingen complimenteerden, resp. de heren 1. Wolke en J. Nawijn. Staande werd daarna het overlijden her dacht van de heer R. Jorritsma, lid van de P. F. C. en van de technische com missie, waarmede de openingsplechtig heid een einde nam. De eerste avond is uitmuntend geslaagd, misschien was het zelfs te druk. Serieuze kopers geven wij dan ook de raad zoveel mogelijk de Multishop in de morgen- of middaguren te bezoeken. 20.662 t.); ongeveer de helft hiervan was voor Nederland bestemd. Al te wild. Tijdens de training op het Circuit te Zandvoort is de bekende mo- torrenner Lo Simons met zijn Velocette uit de bocht gevlogen. Met een gebro ken sleutelbeen en schaafwonden aan z’n handen moest Simons in het ziekenhuis worden opgenomen. Dodelijk ongeval. De 33-jarige arbeider W. van den Broek is op de Enci-werken bij Maastricht van een hoogte van 25 meter naar beneden gevallen en op slag gedood. Nog één. Te Naarden is een 6-jarig jon- Abonnementsprfls i 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Yerschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) In ons volgend nummer hopen we een artikeltje te wijden aan de tentoonstel ling van amateurskunst, alsmede r*~ overzicht te geven van hetgeen ons bij' onze rondgang het meeste opviel. Twee is te veel. Tegen de 50-jarige smid A. de V. te Joure werd door hef ge rechtshof te Leeuwarden vier maanden geëist wegens bigamie. Snarenspel. De Ned. violist Sam Swaap vertrok Donderdag voor een kunstreis naar Finland. Avondmaal aan huis. De Herv. kerkeraad te Aalten besloot avondmaalsdiensten te houden aan huis voor die leden, welke niet ter kerk kunnen komen. Tragisch. Te Dubbeldam had een familie een kindje van negen weken in een kin derwagen achter het huis gezet. Ver moedelijk is de wind er oorzaak van geweest, dat de wagen ging rijden. Het gevolg was, dat hij in een sloot kwam, de baby is verdronken. Boontje komt om zijn loontje. Voor de rechtbank te Almelo stonden vier zaken lieden uit Almelo terecht wegens belas tingontduiking. Er werden gevangenis straffen van vier en drie maanden ge ëist. Origineel. Te Noordwljk doet een schild wachthuisje dienst voor een goed doel, i getje van een bruggetje over een ves- I it twadde plak, omdat leech fet allinnich I ..omt fan de kou, mar mclke fan in min- .ere kwaliteit, komt de boer seis yn syn eare. En dat is yn Fryrtln net in maklik mar in tear ding. As it hoarntsje kniisd wurdt, dan kinne der rare dingen üt fuortkomme. Derfan- dinne hat men al jierren dizze sltuaesje. Elk seit, de kwaliteitsforbettering is ien >an de allerwichtichste dingen foar de boerestÊn en as it üs net slagget foaroan to bliuwen, sil dit foar allegearre tige min wurde en oan de oare kant doart men de maetrigels net nimme, dy’t de kwaliteit mei sprongen opfiere soe. Men rint der om hinne as de kat om de hjitte brij. Sikersonk men praet der genóch oer men jowt op alle lênbouskoallen en cur sussen op alle meikerscursussen oer- tsjügjende lessen oer de needsaek fan bactery-earme, sulverskjlnne molke, mar it middel hwat al dy goede wurden ta dieden meitsje kin, wol mar sa stadich oer de lippen. Hwat op in oar gebiet, mei levering fan bargen of kij, mei wol, mei aeijen, mei fruit en griente fansels- sprekkend is, dat de earste kwaliteit mear opbringt dan dë /twadde of de tredde, dat doart men hast net oan by de molke. Langer as tweintich jier is it al lyn, dat de earste fabryk de foarstap naem en in lyts forskil brocht yn de priis fan béste en mindere molke. Mar och, hwat in strideraesje is der üt fuortkomd. De fabriken binne nou ienkear elkoars konkurrinten, dat sprekt foar de Coope rative en Particuliere fabriken as in boek mar ek de coöperaties, dy’t neist me- koar lizze, binne jit lang gjin bruorren of meiskyn wol bruorren, sa’t de prak- tyk faken sjen lit. En dêrom doarst de iene foar de oare net. Nou wiene der wol fabriken, dy’t tapakten en in bigjin makken, mar to fier derüt rinne koe fan- sels ek wer net. De ienichste goede op lossing soe wêze: in uniform systeem troch alle fabriken, krekt as by it fêst- stellen fan it fetgehalte. Mar safter kin men noch net komme. De particuliere fn- De haringen hawwe it setekip hm de wize mear nedich a* de wize it sefaldp fan de keningen. de 34-jarige veldwachter Boersma uit Haule met zijn motor tegen een brug, viel en overleed aan de gevolgen. Inbraak. Te Tacozijl heeft een onbekend persoon f650.ontvreemd uit de boer derij van de heer W. v. d. T. Meer licht. Voor de viering van de ver jaardag van Koningin Juliana zal extra- verlichting worden toegestaan. Dievenbende ontmaskerd. In Amsterdam zijn 4 havendieven benevens 3 helers ge arresteerd, die in de afgelopen maanden tezamen voor circa 25000 gulden aan textielgoederen hebben gestolen. Brand in Boxtel. 10 Hectaren heidegrond in hoofdzaak eigendom van de Vereni ging tot behoud van Natuurmonumenten gingen verloren tijdens een brand op de heide bij Boxtel. Moderne diefstal. Te Amsterdam werd een auto gestolen, die waarschijnlijk door dieven met een kraanwagen werd weggesleept. Rare duik. Een truck met trailer viel van de weg AmsterdamDen Haag na- Het is namelijk verbouwd tot brieven bus, waarin lectuur voor onze jongens '.in Indonesië kan worden geworpen. Naar de bollen. Engelse tuinders, leden van de National Farmers Union, maken een achtdaagse rondgang door de Ne derlandse tuinbouwgebieden. Zij zijn in het Westland begonnen. De export van copra uit Oost-Indonesië heeft in Maart 28.410 ton bedragen (v.m. bij Lisse vam een viaduct om tien meter daarvan zien. Spreker sprak er zijn blijdschap over uit dat de gemeente door een tweetal stands vertegenwoordigd is, n.l. door een stand van de marktcommissie en door één van het gasbedrijf. Zij hebben niet in de eerste plaats tot doel het maken van reclame, doch wil len meer zijn een bewijs van het meele ven van het gemeentebestuur met het za kenleven. De marktcommissie wil door hét weer op gang brengen van de wekelijkse markt kopers naar Bolsward trekken. Het kan niet anders of een bloeiende markt moet het zakenleven ten goede komen. Ook het gasbedrijf wil, door het leveren van energie aan alle mogelijke indus- triën en bedrijven, zich in dienst stellen van het zakenleven en dit mogelijk ma ken en bevorderen. Spreker bracht ten slotte dank aan allen die tot het houden van deze tentoonstel ling hadden deelgenomen. briken wolle de fêststelling fan de kwa liteit lizze yn bannen fan kwaliteitssta- tions, dy’t büten de partijen steane, leafs! Rykscontröle en de Coöp. fabrieken sjog- ge neat gjin heil yn it oerdragën fan wurk, hwat hja seis skoan dwaen kinne, oan it Ryk. Dat wurde hja net maklik lens, haw ik soarch. Dat nou hat de Coöp. Biweging hjir yn Fryslên de earste stap dien. Alle fabriken sille in krom mear ütbitelje foar de béste en in krom minder foar de min ste molke. Hoefolle? Nou in bus fan fjir- tich liter molke fan de alderbêste bringt sahwat 30 st. mear op dan in bus fan de allerminste. Dat is noch mar in lyts bigjin. Hwant de wearde skilt folie mear. Dochs is der reden ta blidens, dat dit oer alle Coöperaesjes yn Fryslén in feit wurden is. Lit de stap lyts wêze, it giet yn de goede rjochting. En wy hawwe wol hoop, dat de daemshikke fierder iepen gean sil op den dür. Yn 1929 wiene der al foaroansteande suvelminsken yn Fryslên, dy’t bipleiten in koarting fan 5 pet. op de forkearde molke ta to passen. De foarsitter, Jan Wassenaar, hie tocht, dat wy yn tweintich jier allegearre safier komd wiene, mar der hat er him jam- mergenöch yn forsind. Fierder as 2 pet. koarting woene de cooperative suvel- mannen net gean. Tominsen hjoed noch net. Mar mei Jan Wassenaar hoopje ik, dat de tiid net fier mear is, dat men der hwat mear krêft by sette sil om de molk, winning op heger peil to bringen. De goedwollende boeren hawwe jit lang genöch oansjen moatten, dat in inkelde dwerse collega har wurk en soarch om 'e nocht bliuwe lit. Dy’t sjocht hoe troch kontröle en ütbiteljen nei fetgehalte Fryslén foarütsprongen is, moat it in ideael wêze ek mei de kwaliteit dysekle wei üt to gean. De takomst sil ütwize, hoefolle goeds it heitelén derfan fmder- fine sil. Trochsette mannen, it earste skiep is oer de daem! Zo is dan gisteravond de Multishop III na enkele weken van intense voorberei ding onder grote belangstelling gestart. De officiële opening geschiedde door Burgemeester J. G. S. Bruinsma, die o.a. sprak als volgt: De Multishop III getuigt van de vele goede eigenschappen van de Bolswarder zakenmensen, zoals initiatief en onderne mingsgeest, doorzettingsvermogen en saamhorigheid. Zal deze Multishop in de toekomst wer kelijk blijvend voordeel brengen aan de deelnemers? Wij weten het niet. Eén ding weten we echter wel: zal er in Bolsward een bloeiende middenstand zijn, dan zal daarvoor gevochten moeten worden. Dan zullen moeite noch kosten moeten worden gespaard, dan zullen alle beschikbare middelen om aan de Bols warder zaken bekendheid te geven moe ten worden aangegrepen. Zonder die gestage arbeid, die volle in zet van de persoon, zal er van bloei nooit sprake zijn. Birint de weazige foet eat, de jisklge birint neat. Dat hebben de Bolswarder zakenmensen ingezien, en daarom hebben zij zich weer met alle energie geworpen op deze Multishop. Hun ondernemingszin vond daarin een passende uitingsmogelijkheid. Niet alleen de tentoonstelling zelf, maar ook de omlijjstingj daarvan geeft blijk van initiatief en vindingrijkheid. Een andere voorwaarde, waaraan moet worden voldaan om te kunnen slagen, i$ het bezitten van doorzettingsvermo gen. In deze na-oorlogse tijd is dit wel in het bijzonder van grote betekenis. De gewijzigde toestand schept nieuwe mogelijkheden, waarvoor allen, produ cent, tussenhandel, en consument dank baar zijn, maar zij schept eveneens de mogelijkheid tot herleving der concur rentie. Ik wil echter hier niet een uiteenzetting geven van de voordelen van een faire concurrentiestrijd, noch trachten U de uitwassen van de concurrentie, met al haar nadelige gevolgen, te schilderen. Het is enkel mijn bedoeling aan te to nen, dat de gewijzigde omstandigheden aan het zakenleven hogere eisen zullen stellen, eisen op het gebied van koop manschap, maar ook van doorzettings vermogen. In 'de derde plaats noemde ik als goede eigenschap, die door deze Multishop kwam, de saamhorigheid, aldus spr. Bolsward is het verzorgingscentrum van de Zuidwesthoek van Friesland. De naam Bolsward duidt aan een ge meenschap. De Bolswarder middenstand moet zijn een gemeenschap van zaken mensen, waarvan ieder deelgenoot op eigen terrein streeft naar vervulling van zijn deel der gemeenschappelijke taak: de verzorging van Bolsward en de Z.- Westhoek van Friesland. Deze tentoonstelling bewijst niet alleen de aanwezigheid van saamhorigheid, maar zij laat ons tevens de resultaten tingsgrapht in het water gevallen en ver dronken. Een drieling in de pastorie. Ds. D. J. Coumou, Geref. predikant te Heinenoord en zijn echtgenote werden verblijd met de geboorte van een drieling, twee meis jes en een jongen. Primeurs. De eerste peulen zijn aan de veiling van Ter Aar aangevoerd tegen een prijs van f 3.20 per kg. Reislustig Feyenoord. Vorig jaar maakte de v.v. Feyenoord een trip naar West- Indlë, volgende maand naar Turkije, waar vier wedstrijden zullen worden ge speeld. Ongeval. Te Beneden Haulerwljk reed Doe’t de algemiene Foarsitter fan de Cooperative Suvelbiweging, de hear Lint horst Homan, in pear moanne lyn bisocht hat om de minsken ryp to meitsjen foar bisluten, dy’t ta doel hawwe de bilang- rike suvelfraechstikken in bytsje greater to sjen, dan fakentiids bart, doe koe men fan tinken wol ha, dat der konsekwinsjes oan fêst sitte soene. Dat hat forline wike wol bliken dien. In wichtige stap nei kwaliteitsforbette ring is troch it Boun fan Coöp. Suvel- fabriken nomd. En dit bislüt is nou ek in bisiüt en gjin advys mear, sa’t it altyd plichte to wêzen. It Boun kin bisluten nimme as tachtich prosint fan de stim- men der foar binne. Dan moatte dy oaren har der by del lizze. Dêrom komme in kelde kranten mei greate wurden oan- setten: De Fryske boeren nimme al wer de foarstap! Nou, doch mar kalm oan. Earliker soe west hawwe: hja nimme a! wer in foarstapke! Hwant as men de organisatoryske winst efkes wcz'e lit, dan is it wurd „stap” winlik noch to great. Hwat is nammers de kwesje. Neist de algemiene wizênsje de molke to bi- teljen neffens it fetgehalte, is men al jier ren en jierren dwaende om ek de kwali teitsforbettering op ien of oare manear to bileanjen. Mar dat wie altyd in hang- lisder. Op it foarste plak om dat men It fet wol skerp neigean kin, mar de kwaliteitsfaktoaren sa goed net, mar op üs hjoed A A to sizzen Na de officiële opening namen de stand-«van de eigenlijke Multishop als op deze houders de plaats in hun „veste” in en i—~L-±-"'-J -- maakte het gezelschap genodigden een rondgang. Helaas laat de ons beschikbare ruimte niet toe iedere stand apart te beschrij ven. Onze algemene indruk was, dat het geheel aan de ene kant grootser was opgezet dan bij de vorige Multishop, aan de andere kant, dat er zeer met de be schikbare ruimte was gewoekerd. De Multishop III biedt de grootst moge lijke verscheidenheid. Niet alleen nemen zaken van zeer uiteenlopende aard aan de tentoonstelling deel, ook heeft iedere standhouder zijn eigen opvatting van etaleren. De een komt met nieuwe snuf jes, de ander laat het productieproces van één bepaald artikel demonstreren, de één zocht het in de veelheid, de an der in de eenvoud, de een biedt koopjes, de ander een show, maar bij al de ver schillen wedijveren al de standhouders in het ene: het bieden van service aan koning Klant. Behalve de actualiteit van al het gebo- dene in de benedenzalen, willen we met nadruk wijzen op een unieke tentoonstel ling van amateurskunst, die op de bo venzaal is ondergebracht. Bijna vijftig schilderstukken, etsen, pentekeningen en crayon- of potlood schetsen van Bolswarder amateurs, laten hier vaak verrassend goed werk zien, ook al kunnen wij ons niet losmaken van de indruk, dat vele amateurs, wat de keuze van stof betreft, iets te hoog heb ben gegrepen. Zowel op het gebodene Hwat hat Gabe Skroar lager op een daaronder gelegen weg te recht te komen. Vis in aluminium. In IJmuiden is een be gin gemaakt met het vervaardigen van aluminium „kisten” voor verpakking van vis. Ons ijsje. De beperkende bepalingen voor het gebruiken van melk voor de indus trie zijn vervallen, zodat er weer room ijs kan worden vervaardigd. Jonge Kerk. Op Pinkstermaandag zal de jaarlijkse Toogdag van de Jonge Kerk (van de Ned. Herv. Kerk) voor de drie Noordelijke provincies te Leeuwarden worden gehouden, waarop 1500 mensen worden verwacht. Dodelijk ongeval. Te Amsterdam is een motorrijder, wiens motor plotseling de fect raakte, in volle vaart op een langs de kant geparkeerde bakfiets gereden. De motorrijder werd op slag gedood. Zijn vader, die op de duo zat, liep een zware wond aan het rechterbeen op. - Bondsdag Geref. Meisjesver. Op Woens dag 8 Juni zal Leeuwarden gastvrouw zijn voor de Bond van Meisjesver. op Geref. grondslag. Uit alle delen van het land verwacht men ongeveer 12000 meisjes. Boosaardig plan. De boswachter van ’n landgoed te Angerlo is opgesloten, ver dacht van poging tot moord op zijn vrouw. Deze poging is mislukt, doordat een vrouwelijke keukenbediende, die In het complot was, op het laatste ogenblik weigerde, vergif in een bal gehakt te mengen. 3 X 100 300. Dordrecht telt nu drie honderdjarigen: de heer P. Stokrom, mevrouw J. A. C. van BilderbeekLa- maison van Heenvliet en mevrouw M. van HeesKoppe. Loon naar werk. De gemeente Rotterdam zal aan bepaalde groepen geschoolde bouwvakarbeiders, die bij de woning bouw in die stad werkzaam zijn of gaan werken, een passende woning beschik baar stellen. Lugubere vondst Te Diepenveen is op een stuk woeste grond, het Wecheler- veld, het lijk gevonden van een gehuwde man, die sedert 30 Maart te Hattem werd vermist. Twee beren heeft de heer Frans Mikke- nie bij het bezoek van zijn circus aan zijn geboortestad Maastricht aan de ge meente aangeboden. Zij zullen worden cndergebracht in de berenkooi in het Aldenhofpark, die verlaten ligt sedert de vorige bewoners Max en Pol door ko gels van de politie vielen. Beiaardschool De jArnersfoortse klok- kenspelvereniging heeft het bekende his torische gebouw 't Latljntje in Muurhul- Bolswards Nieuwsblad BBiMlll iir i i I 4.-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1